Marek Jeřicha [PŘIJAT]

V tomto fóru se představují příznivci Pirátů, kteří se chtějí stát členy.

Moderátoři: PKS Středočeský kraj, Personální odbor - celý

Pravidla fóra
V tomto vlákně se prosím ostatním členům stručně představte:
  1. Představení vložíte kliknutím na ikonu Obrázek, která se zobrazuje, pokud jste přihlášeni.
  2. Do předmětu napište svoje jméno a příjmení.
  3. V textu se nám prosím stručně představte a napište nám, co vás vede k zájmu o členství v Pirátech. Budeme rádi, když nám zároveň řeknete, jak byste se chtěli do činnosti strany zapojit a jaké máte zájmy, schopnosti a dovednosti.
Krajské předsednictvo vás bude informovat o nejbližší schůzi v tomto tématu nebo jiným vhodným způsobem.
Členství vznikne, jakmile na schůzi podáte písemnou přihlášku, budete přijati předsednictvem a zaplatíte členský příspěvek na transparentní bankovní účet (podrobnosti).
Odpovědět
Marek.Jericha
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 16
Registrován: 09 kvě 2018, 10:05
Profese: Odborný rada
Bydliště: Černošice
Dal poděkování: 32 poděkování
Dostal poděkování: 23 poděkování

Marek Jeřicha [PŘIJAT]

Příspěvek od Marek.Jericha »

Zdravím všechny,

jmenuji se Marek Jeřicha, je mi 27 let a pocházím z Černošic. Vystudoval jsem politickou filosofii a společenské vědy v Ústí nad Labem. V současné době jsem zaměstnancem Ministerstva vnitra ČR na odboru strategického rozvoje a koordinace veřejné správy.

Politika, filosofie a veřejný život jsou mými koníčky, proto jsem také studoval zmíněné obory. Vždy mě bavilo společenské dění, ať už šlo o dění v rámci ČR nebo mezinárodní dění. Rád se také věnuji různým statistikám, které se přímo dotýkají politického života (např. volební účast apod.)Po nabytí teoretických znalostí a ve snaze zapojit se, jsem již v roce 2014 kandidoval do zastupitelstva obce Černošice jako nestraník za Volbu pro město. Zvolen jsem nebyl, ale to mi nebránilo se dále zapojit do veřejného života. Od těchto voleb jsem se podílel na činnosti Komise pro spolkovou činnost a komunitní život a spolupořádal drobné kulturní akce. V nadcházejících volbách jsme chtěli kandidovat spolu s Michalem Trešlem a dalšími opět za Volbu pro město. Avšak tento scénář bohužel padl a tak bylo nutné najít novou cestu, jak se podílet na správě věcí nás všech v rámci obce. Naše peripetie se ztrátou původní mateřské organizace již ve zkratce popsala Magda Voldřichová. Z tohoto důvodu byl navázán užší kontakt s Pirátskou stranou, která mi v současné době názorově a hodnotově nejvíce konvenuje

Ve svém volném čase se snažím aktivně přispívat ke kulturnímu životu ve svém okolí. V minulosti jsem s přáteli pořádal plesy FF UJEP. V současnosti realizujeme každoročně Letní kino Černošice, což je krátký filmový festival. Například letos je filmová dramaturgie podřízena oslavám vzniku naší republiky. Dále s přáteli připravujeme i sportovní akce, jako je beachvolejbalový turnaj, který se většinou koná jednou nebo dvakrát do roka.


Díky a neváhejte se ptát.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marek.Jericha za příspěvky (celkem 4):
Jiri.Snizek, Lenka.Kozlova, Martin.Martin, Stepan.Drtina
Stepan.Drtina
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 1734
Registrován: 27 črc 2017, 19:16
Profese: Historik, radní Kutné Hory
Bydliště: Kutná Hora
Dal poděkování: 1817 poděkování
Dostal poděkování: 2739 poděkování

Re: Marek Jeřicha

Příspěvek od Stepan.Drtina »

Ahoj Marku,

Děkuji za představení,
Prosím o zodpovězení následujících otázek, které nám pomůžou s lepší představou o Tobě.

1. Proč my a ne někdo jiný? Popiš strany, na kterými (bys) uvažoval/a, a proč jsi je zavrhl/a.
2. Jaký máš názor na legalizaci drog? Legalizoval/a bys konopí? LSD? Heroin?
3. Co si myslíš o státních dotacích? V zemědělství? V průmyslu? V ohledu na rozvoj podnikání?
4. Co si myslíš o OSA, Intergramu a autorském zákonu?
5. Kde vidíš největší díru/nebezpečí v ochraně soukromí a svých osobních údajů?
6. Kde si myslíš, že je hranice mezi svobodou projevu a rozumným omezením kvůli hanobení rasy a vyzývání k násilí?
7. Co si myslíš o imigraci do ČR?
8. Názor na referendum?
9. Co nejvíc pálí Českou republiku?

Hezký den :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Stepan.Drtina za příspěvek:
Lenka.Kozlova

Žij tak, abys nemusel nosit kytky na Národní za tmy v šest ráno - staré čínské přísloví

stepan.drtina@pirati.cz - SčK profil - facebook - twitter - instagram - 775 221 705

Marek.Jericha
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 16
Registrován: 09 kvě 2018, 10:05
Profese: Odborný rada
Bydliště: Černošice
Dal poděkování: 32 poděkování
Dostal poděkování: 23 poděkování

Re: Marek Jeřicha

Příspěvek od Marek.Jericha »

Ahoj Štěpáne,

děkuji za otázky.

1. Nikdy jsem neuvažoval o vstupu do jakékoliv politické strany. Přiznám se, že mi vyhovovalo postavení, které jsme měli v rámci VPM. Avšak sympatie chovám k Idealistům jako představitelům mladých sociálních demokratů a zároveň k idejím strany Zelených, ale už se vůbec neztotožňuji se stranou samotnou. V rámci studií na VŠ jsme měli studentský projekt zaměřený na studium Pirátské strany v ČR a ve světě. Během projektu jsem se seznámil s mnoha postoji Pirátů a uvědomil si, že podstatnou část s nimi sdílím. Zejména se mi líbil koncept tzv. tekuté demokracie, jako nového pojetí demokracie v době technologických možností. Dále mě oslovilo, že Piráti vynášejí na světlo témata, která ostatní strany vůbec neřeší, či marginalizují. Zejména problémy legalizace drog, autorského zákona, života na síti apod. Nehledě na to, že je těžké mít důvěru v těchto tématech k lidem z tradičních politických stran, kteří nepůsobí dojmem, že mají přehled a znalosti o těchto věcech.

2. Legalizace konopí by měla být již minulostí, ale není, takže rozhodně souhlasím. Heroin bych nelegalizoval, ale přiznám se, že mé znalosti o drogách jsou laické. Vzhledem k existenci černého nekontrolovatelného trhu si myslím, že přehodnocení celé protidrogové politiky je nutné. Kriminalizace a represe evidentně, při stávající dostupnosti drog, selhává a je třeba přemýšlet jakým způsobem se ubírat dál. Obecně je důležité více prevence než represe. Ruku v ruce s legalizací, musí přicházet i prevence. Diskuse nad legalizací dalších drog, jako je LSD musí být vedena zejména odborníky a v delším časovém horizontu. „Drobnými krůčky vpřed.“

3. Obecně nepovažuji dotace za nejlepší ekonomický nástroj, zejména kdy se k nim dostávají velké firmy, kterým to pomáhá vytvářet monopol na trhu. Na druhou stranu se domnívám, že podpora například malých zemědělců a podnikatelů je na místě. Je to takový drobný protekcionismus, který může pomoci zachovat tradiční a lokální produkci na úkor velkých globálních hráčů. Podporovat drobné zemědělce, kteří produkují v malém a jejichž statky jsou předávány po generace, by mělo být pro naši společnost důležité. Je otázkou, zda dotacemi nebo třeba větším apelem a snahou zajistit jim dostatečný odbyt. Dotace nemají být stálou platbou, ale krátkodobým řešením.

4. Autorský zákon musí projít revizí, OSA a další si jej zmonopolizovala a tím brzdí nejen kulturní rozvoj. Autorský zákon má samozřejmě přinášet autorům jistou odměnu za jejich výtvor, považuji ale za minimálně problematické, zda i jejich potomkům a po jak dlouhou dobu.

5. V odpovědnosti správců mých dat v rámci určitých služeb, jako jsou sociální sítě, internetové vyhledavače a email. Stejně tak ve schopnosti státu zajistit údaje, které o mě shromažďuje ve svých databázích.

6. Stávající právní úprava nastavuje hranice dostatečně, problém spatřuji v jejím vymáhání.

7. Migrace byla, je a bude běžným jevem. Ať už jde o migraci v rámci státu, mezi státy či kontinenty. Zastávám názor, že je třeba migraci regulovat a pečlivě sledovat, k tomu máme kompetentní instituce jako PČR, MV ČR, MZV ČR, BIS apod. Avšak v současné době musíme být také empatičtí a snažit se pomáhat, tam kde je to možné. Pomáhat v místech válek a katastrof, stejně jako pomáhat lidem, kteří projeví zájem žít s námi. V této otázce bych se nejvíce odkázal k Masarykovi a jeho ideálům humanismu.

8. Referendum
A) Referendum považuji za pozitivní nástroj přímé demokracie, který je možné úspěšně implementovat do zastupitelské demokracie.
B) Referendum není vhodné pro ČR a to čistě z praktických důvodů. Na rozdíl od tak často chváleného Švýcarska my nemáme takovou demokratickou historii ani zkušenost. Než zavedeme referendum, musíme mít vychované občany – demokraty. V kontextu ovlivňování voleb dezinformacemi a to v jaké míře se to dělo u nás, mě utvrzuje spíše v tom, že naše společnost zatím není připravena.

Pokud se podíváme na země, kde je referendum využíváno, zjistíme, že efektivně funguje jen v několika z nich. V dalších (Slovensko, Itálie), je sice referendum běžně využíváno, ale většinou je neplatné a občané se o něj více méně nezajímají. Na Slovensku se od roku 1994 do roku 2018 konalo osm referend (v letech 1994, 1997, 1998, 2000, 2003, 2004, 2010 a 2015 - většina referend měla více otázek a řešila se v nich privatizace státních podniků, přístup SR k NATO a EU, zákony, ústavní zákony a společenské otázky), ale platné bylo jen jediné a to o vstupu SR do EU (účast 52,15 %, ANO – 92,46 %, NE – 11,93). V ostatních sedmi případech nebyla splněna podmínka dostatečné účasti voličů a referenda nebyla platná. Dodávám, že průměrná účast u všech referend SR byla 30 %. Dále například ve zmíněné Itálii se od roku 2000 do roku 2016 konalo 9 referend a platná byla jen 3. Referendum je náročné i finančně a je otázkou, zda při zkušenostech z příkladů výše je rozumné nástroj, ve kterém jen někdy dojde k nějakému závaznému závěru, zavádět.

Měl jsem možnost prostudovat návrhy zákonů na obecné referendum z dílny SPD a KSČM. Jímá mě upřímná hrůza z toho, že by toto bylo reálně implementováno do právního řádu ČR. V návrzích chybí uzavírací kvorum pro platnost referenda, pro vyhlášení referenda stačí minimální počet podpisů občanů, pro změnu zákona, ústavy a dalších jsou stejná pravidla, přičemž se jedná o hodnotově rozdílné normy atd.

Závěrem bych rád vyřkl přesvědčení, že náš deficit není v nedostatku přímé demokracie, ale v neschopnosti využívat stávající nástroje demokracie zastupitelské. Zároveň je naším deficitem vzdělávací systém, který nevychovává lidi pro aktivní občanskou společnost. Je naší povinností změnit vzdělávací systém tak, aby vychovával uvědomělé občany a občanky, kteří nebudou hledat opravný prostředek proti rozhodování jimi volených zastupitelských sněmů, ale kteří budou volit uvážlivě s kritickým myšlením a v průběhu volebního období aktivně vstupovat do veřejného dění a volené zástupce kontrolovat, ať už na individuálně (např. přes tzv. stošestku) nebo prostřednictvím médií.


9. V této otázce se přikloním k názoru mé kolegyně a to, že nám chybí kultivovanější politika. Dodal bych, že i větší odpovědnost individuálních aktérů. Kauzy, které by jinde zapříčinily občanskou válku, tady neznamenají ani rezignaci.

Vzhledem k mému pracovnímu zaměření vnímám také nedokonalost a rigidnost veřejné správy jako jeden z palčivých problémů. Nedostatečná elektronizace, silný resortismus, zatěžování místních samospráv centrálními úřady apod. Inspirací by nám v tomto ohledu mohlo být Estonsko, které poměrně úspěšně elektronizovalo veřejnou správu a jejich systém X-Road by i v našich podmínkách přinesl zásadní výhody nejen pro občany a veřejnou správu, ale také právě pro místní samosprávy.

V některých otázkách jsem se rozepsal, jinde jsem byl raději skromnější, aby z toho nebyl nějaký velký elaborát. Omlouvám se, pokud myšlenky někde proudí až příliš neutříděně.

Zdravím
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marek.Jericha za příspěvek:
Lenka.Kozlova
Stepan.Drtina
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 1734
Registrován: 27 črc 2017, 19:16
Profese: Historik, radní Kutné Hory
Bydliště: Kutná Hora
Dal poděkování: 1817 poděkování
Dostal poděkování: 2739 poděkování

Re: Marek Jeřicha

Příspěvek od Stepan.Drtina »

Ahoj Marku,

Děkuji Ti za zodpovězení otázek. Předkládám informace co a jak dál :)

1) Zaregistruj se jako příznivec Pirátů - splněno
2) Vytiskni, vyplň a podepiš členskou přihlášku: https://www.pirati.cz/ao/sablony/start# ... _prihlaska - splněno
3) Vyplněnou přihlášku dones na některou z krajských schůzí. O tvém přijetí mezi Piráty bude veřejně hlasovat předsednictvo. Informace o schůzích najdeš v pirátském kalendáři: https://kalendar.pirati.cz, na fóru: viewtopic.php?f=799&t=13752, či na krajské FB stránce: https://www.facebook.com/pirati.stc/
4. Po hlasování předsednictva budeš informován a následně prosím pošli členský příspěvek na náš transparentní účet: https://www.pirati.cz/fo/navody/prispevek?redirect=1. Výše příspěvku záleží na tvém vlastním zvážení a finančních možnostech, minimum je 200 Kč, a platí se pravidelně každý rok.

Po přijetí:

1. Tvůj login pro přihlášení na fórum se změní na Jmeno.Prijmeni, to samé platí i pro přihlášení na tento web
2. Máš email a jabber ve tvaru jmeno.prijmeni@pirati.cz:https://www.pirati.cz/to/navody/email
3. Můžeš hlasovat na celostátním fóru: celostatni-forum-f477/
4. Můžeš kandidovat do libovolných funkce ve stranických orgánech: https://www.pirati.cz/rules/organizace

Hlavními informačními systémy Pirátů jsou

1. Internetové fórum: https://forum.pirati.cz – tam najdeš hlasování podněty a přípravy pro tiskové zprávy nebo pro přijímání členů. Jedná se o místo pro pracovní diskusi strany obecně. Neužívá se však jako chat. Tady najdeš pravidla pro užívání: https://www.pirati.cz/ao/pravidla/forum a podrobný obrázkový návod: https://www.pirati.cz/_media/po/vzdelav ... cek_v2.pdf
2. Web: www.pirati.cz – tady prezentujeme program, předpisy, usnesení, zápisy i výstupy z diskuzí na fóru. Každé krajské sdružení zde má svoji stránku.
3. Pirátský kalendář: https://kalendar.pirati.cz – sem vkládáme všechny happeningy, schůze, zasedání, termíny hlasování a další významné akce. Tvé vlastní akce rádi přidáme, stačí kontaktovat svého koordinátora.

Pokud jsi zvídavý, můžeš si přečíst návod pro nováčky: https://www.pirati.cz/po/vzdelavani/uvod_do_piratu, obecné návody: https://www.pirati.cz/po/vzdelavani#vzdelavani_clenu, návody technického rázu: https://www.pirati.cz/to/navody/start.

A teď už jenom... vítej na palubě a těšíme se, až Tě lépe poznáme!
Tito uživatelé poděkovali autorovi Stepan.Drtina za příspěvek:
Lenka.Kozlova

Žij tak, abys nemusel nosit kytky na Národní za tmy v šest ráno - staré čínské přísloví

stepan.drtina@pirati.cz - SčK profil - facebook - twitter - instagram - 775 221 705

Uživatelský avatar
Jiri.Snizek
Krajský zastupitel
Příspěvky: 2826
Registrován: 19 lis 2017, 10:01
Profese: školitel software pro veřejnou správu
Bydliště: Kolín
Dal poděkování: 7359 poděkování
Dostal poděkování: 3543 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Marek Jeřicha

Příspěvek od Jiri.Snizek »

Ahoj Marku, přihlaš se do čela kandidátky pro Černošice. viewtopic.php?f=406&t=41696

721 356 719, jiri.snizek@pirati.cz, středočeský radní pro regionální rozvoj a územní plánování, náměstek hejtmanky Středočeského kraje https://stredocesky.pirati.cz/lide/jiri-snizek/

Cílem politiky Pirátů je svobodná, vzdělaná a digitálně propojená společnost. Protože jedině ta vede k moderní, udržitelné a prosperující ekonomice, která umožní vysokou kvalitu života v budoucnosti.

https://swarmwise.pirati.cz/

Marek.Jericha
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 16
Registrován: 09 kvě 2018, 10:05
Profese: Odborný rada
Bydliště: Černošice
Dal poděkování: 32 poděkování
Dostal poděkování: 23 poděkování

Re: Marek Jeřicha

Příspěvek od Marek.Jericha »

Ahoj,

doputovalo k vám už moje čestné prohlášení, výpis z RT apod.?

Marek
Stepan.Drtina
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 1734
Registrován: 27 črc 2017, 19:16
Profese: Historik, radní Kutné Hory
Bydliště: Kutná Hora
Dal poděkování: 1817 poděkování
Dostal poděkování: 2739 poděkování

Re: Marek Jeřicha

Příspěvek od Stepan.Drtina »

Ahoj Marku,

Bohužel ne, zašli prosím vše na stepan.drtina@pirati.cz
Děkuji
Tito uživatelé poděkovali autorovi Stepan.Drtina za příspěvky (celkem 2):
Jiri.Snizek, Martin.Martin

Žij tak, abys nemusel nosit kytky na Národní za tmy v šest ráno - staré čínské přísloví

stepan.drtina@pirati.cz - SčK profil - facebook - twitter - instagram - 775 221 705

Uživatelský avatar
Monika.Kuncova
Příznivec Pirátů – Středočeský kraj
Příspěvky: 682
Registrován: 06 kvě 2020, 23:07
Profese: Koordinátorka Středočeského kraje
Dal poděkování: 89 poděkování
Dostal poděkování: 414 poděkování

Re: Marek Jeřicha

Příspěvek od Monika.Kuncova »

Zpracování přihlášky Marka je zadáno v Redmine https://redmine.pirati.cz/issues/34788
Tito uživatelé poděkovali autorovi Monika.Kuncova za příspěvky (celkem 2):
Stepan.Drtina, Jiri.Snizek
Ing. Monika Kuncová
Koordinátorka pro Středočeský kraj
+420 778 111 468
Odpovědět

Zpět na „Zájemci o členství Středočeský kraj“