KF ZLK 45/2020 - sněmovní volby 2021/rozprava - Lídr/

Fórum pro diskusi členů a registrovaných příznivců. Zde lze vyhlašovat závazná hlasování členů krajského sdružení.

Moderátoři: Předsedající, PKS Zlínský kraj, KoKS Zlínský kraj, Odbor ZlK - administrativni

Zamčeno
Uživatelský avatar
Jiri.Jaros
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 397
Registrován: 29 lis 2017, 15:51
Profese: IT technik
Dal poděkování: 155 poděkování
Dostal poděkování: 422 poděkování

KF ZLK 45/2020 - sněmovní volby 2021/rozprava - Lídr/

Příspěvek od Jiri.Jaros »

Zdravím Piráty, Pirátky a registrované příznivce Zlínského kraje,
v souladu s volebním řádem svolávám jednání ve věci primárních voleb pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky konané v roce 2021.

Volební řád stanoví pro primární volby následující podmínky kandidatury - §10 VŘ a to:
V primárních volbách smí kandidovat pouze člen nebo registrovaný příznivec České pirátské strany, který vystavil ve vyhrazené části webu strany svou prezentaci s fotografií, životopisem, případně osobními prioritami ve stanoveném formátu; prezentaci kandidáta může s jeho souhlasem vystavit i jiný člen nebo registrovaný příznivec.

Následně pro samotné volby platí tato pravidla:
Ve volbách za Českou pirátskou stranu smí kandidovat pouze její člen nebo registrovaný příznivec, který ke dni podání kandidátní listiny

a) podepsal čestné prohlášení, které obsahuje náležitosti podle volebního zákona a souhlas kandidáta s demokratickým minimem, kodexem pro danou veřejnou funkci, pokud byl schválen a programem pro dané volby, a
b) vystavil ve vyhrazené části webu strany svou prezentaci s fotografií, životopisem, případně osobními prioritami ve stanoveném formátu; prezentaci kandidáta může s jeho souhlasem vystavit i jiný člen nebo registrovaný příznivec, a
c) nekandiduje souběžně do více funkcí, jejichž neslučitelnost stanoví zákon nebo program strany.

Současně jsou volby do Poslanecké sněmovny PČR upraveny Zákonem č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky a o změně některých zákonů.

Kdy nebude kandidát puštěn k volbám:
Nezpůsobilému kandidátovi poskytne organizátor voleb pomoc se splněním podmínek kandidatury, je-li to možné. Pokud nezpůsobilý kandidát podmínky přesto nesplní nebo pokud mu pomoci nelze, k jeho kandidatuře se nepřihlíží. Proto nebude připuštěn k primárním volbám, nebude zařazen na kandidátní listinu, případně ho volební zmocněnec z kandidátní listiny odvolá.

Definice kandidátů resp. pozic:
1. Lídr (1. pozice)
2. Čelo kandidátky tvoří 1/7 z celkového maximálního možného počtu kandidátů zaokrouhlená nahoru, tj. 20/7 = 3 (2. a 3. pozice)
3. Ostatní kandidáti (4. až 20. pozice)

Forma oznámení kandidatury a grilování:
• Kandidaturu oznamujte v tomto vlákně spolu s kandidátskou řečí, odkazem na medailonek (na https://lide.pirati.cz/) a specifikací, zda kandidujete na pozici lídra, čelního kandidáta, nebo na zbytek kandidátní listiny.
• Neúspěšní kandidáti budou automaticky zařazeni do volby následujícího místa na kandidátní listině, pokud v oznámení kandidatury neuvedou jinak.
• Grilovat budeme kandidáty na pozici leadera a čelní kandidáty. Grilování proběhne na Jitsi 8.12.2020 v 19:00hod.

Navrhuji následující postup voleb resp. sestavení kandidátní listiny:
1. Lídr kandidátky - samostatně dvoukolovou volbou (1. kolo o přijatelnosti kandidátů + 2. rozhodující kolo)
2. Čelo kandidátky - postupná volba, kterou jsme použili při sestavování kandidátky do kraje (1. kolo o přijatelnosti kandidátů + dvě další kola na jednotlivé pozice z přijatelných kandidátů), tedy tento postup
3. Ostatní kandidáti ve skupině 4. až 10. pozice - stejný systém jako u čela (1. kolo o přijatelnosti + 7 dalších kol na jednotlivé pozice), tedy tento postup
4. Ostatní kandidáti ve skupině 11. až 20. pozice – usnesením PKS
Lhůta pro přihlášení kandidátů na lídra a do čela je do neděle 6.12.2020 včetně.

Přihlášení kandidáti:
1. pozice - lídr

František Elfmark kandidátská řeč
Marek Houser kandidátská řeč
  • doba na rozmyšlenou /6.- 8.12.2020/
  • grilování na JITSI v 19:00 /8.12.2020/
  • volba lídra ZlK do PSP /9.12.2020 první kolo/
2. a 3. pozice - čelo

Jiří Knotek kandidátská řeč
Zuzana Fišerová kandidátská řeč
Renata Gehringer kandidátská řeč
Tomáš Čabla kandidátská řeč
Jakub Zach kandidátská řeč
Zdeněk Třos kandidátská řeč

4. až 10. pozice

Adam Koudela
Pavel Maňásek

11. až 20. pozice


Konstatuji, že primární volby jsou otevřené pro všechny kandidáty, kteří splní podmínky kandidatury.

Lhůta pro přihlášení kandidátů na ostatní místa kandidátky bude stanovena po volbě čelních kandidátů.

Kandidáti budou doplňováni zde v úvodním příspěvku.

Otevírám rozpravu a děkuji všem kandidátům za dodržení stanovených pravidel a lhůt.
Uživatelský avatar
Frantisek.Elfmark
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 436
Registrován: 25 led 2017, 08:09
Profese: podnikatel, webdesigner, chalupář
Bydliště: Uherské Hradiště
Dal poděkování: 482 poděkování
Dostal poděkování: 571 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF ZLK 45/2020 - sněmovní volby 2021

Příspěvek od Frantisek.Elfmark »

Milé Pirátky, milí Piráti,
čas běží jako voda a máme zde další primárky. Chtěl bych vás tímto požádat o podporu v primárních volbách KF ZLK pro volby do PSP 2021. Hlásím se na post lídra kandidátky, případně na její čelo.

EDIT: Kandidátská řeč
Informace o mně najdete: https://lide.pirati.cz/personProfile/385/

V roce 2017 po sněmovních volbách přišlo na pražskou Malou Stranu celkem dvaadvacet mladých, vyjukaných a sněmovní prací nepolíbených, nově zvolených poslankyň a poslanců. Já jsem byl jedním z nich. Co mě ovšem uchvátilo, byla pracovitost a energie, kterou všichni využili k propracování agendy našeho poslaneckého klubu. Je teď s odstupem času až k nevíře, jak dobře jsme se s tím porvali a pod vedením předsedy klubu Kuby Michálka vše začalo fungovat na jedničku. Žádný rozpad, hádky, kolize, ale plně profesionálně funkční pracovní tým. Děkuji, že jsem toho součástí a za možnost být u toho.

V Poslanecké sněmovně (https://www.psp.cz/sqw/detail.sqw?id=6446) se snažím dělat věci se vší vážností, pokorou a zodpovědností. Někdy se ale věci nedaří podle představ. To musím uznat a níže se k tomu blíže dostanu. V pirátském poslaneckém klubu se věnuji životnímu prostředí, petičnímu výboru, chodu kanceláře sněmovny a vše co je spjato s těmito agendami. Vše popíšu postupně níže a v diskuzi posléze rád doplním.

Do budoucna bych se chtěl i nadále intenzivně věnovat životnímu prostředí, a to na úrovni krajské i celostátní. Za důležité považuji zejména snahy o zmírnění dopadů klimatických změn a přechod na dobře fungující oběhové hospodářství. Budu se tedy snažit podporovat pirátské úsilí vedoucí ke zlepšení stavu životního prostředí a navrhovat a prosazovat změny, které spolu s odbornou veřejností vyhodnotíme jako potřebné a efektivní (nyní např. změny legislativy v oblasti odpadů, viz dále). Budu pokračovat ve spolupráci s experty, neziskovými organizacemi a asociacemi působícími v oblasti životního prostředí, a podporovat dialog mezi odborníky, politiky a veřejností. A to vše nově také s krajskou náměstkyní pro ŽP Hankou Ančincovou a předsedou krajského výboru Denisem Rychtarem, což byl poslední krok, který chyběl, abychom dokázali jako Piráti spolupracovat na všech úrovních, viz konkrétní spolupráce v kauze otravy Bečvy.

Jak probíhá komunikace s veřejností a Piráty nejen ve Zlínském kraji? Každé pondělí řeším svoji krajskou agendu ve své hradišťské poslanecké kanceláři na Trianglu v UH, kde mě začátkem týdne také zastihnete. Další dny, středy a pátky, je na témže místě k dispozici moje asistentka. Zastavit se za mnou - řešit svůj problém, dát mi námět, vznést dotaz, interpelaci apod. - může kdokoli! Kromě osobní návštěvy mají občané možnost přihlásit se k pravidelnému odběru newsletteru na mém blogu www.frantisekelfmark.cz, kde o všech svých krocích pravidelně informuji formou článků či reportů, ze současnosti i dávné minulosti. K dnešnímu dni se jich sešlo téměř 600. Stejně tak tam zájemci mohou vyplnit dotazník, do kterého napíší, co mají na srdci. V pravidelných měsíčních intervalech přistává v emailové poště všem členům kraje pirátský newsletter, a to prostřednictvím mediální spojky nebo KODO, kde mám rovněž své okénko. Velká část komunikace se odehrává i na sociálních sítích na mých FB profilech https://www.facebook.com/felfmark, https://www.facebook.com/FrantisekElfmark.DiS, anebo také telefonicky či po emailu. Každé pondělí mám od 9:30 do 10:00 hodin vyhrazenou online půlhodinku na komunikační platformě Jitsi https://meet.jit.si/kancelarelfmark, kde vítám dotazy každého z Vás. Vzhledem k situaci, která stále panuje, a také díky krajským volbám, které se odehrály na podzim, jsem s Vámi - Piráty v online kontaktu skoro denně. Reportování mé práce provádím též na fóru: viewtopic.php?f=82&t=49249&p=646197#p646197 a jsem samozřejmě aktivní i na platformě Zulip.

Od začátku svého mandátu pořádám veřejnou debatu nazvanou “Na dvě orosená s poslancem”. Jedná se o dvouhodinovou veřejnou diskusi s občany a členy Pirátů po celém Zlínském kraji, kdy s nimi rozebereme problém daného místa a společnými silami se snažíme najít vhodně řešení. Během mandátu jsem několikrát objel všechna velká města se zázemím MS. V prvním kole jsem se snažil předávat zkušenosti a přenést dobrou praxi, kterou jsem získal, a v dalším jsem shromažďoval dotazy a problémy, které jednotliví zvolení zastupitelé řeší.

Až to protikoronová opatření dovolí, spustím další projekt pro veřejnost s názvem U hranatého stolu https://uhranatehostolu.cz/ Kolem stolu se vždy děje něco důležitého a jelikož má čtyři rohy, rád bych během roku uskutečnil čtyři veřejná setkání, kam si pozvu zástupce města z daného odboru, veřejnost, a zástupce daného tématu (např. oddíly, spolky v případě sportu apod.). Cílem bude prodiskutovat témata, která u široké veřejnosti v současnosti rezonují. Poodhalí konkrétní představy spoluobčanů, mých hostů, jejich dopad, příp. možnost realizace - a to je cílem tohoto celoročního diskuzního projektu.
Během mandátu jsem se snažil dělat mnoho akcí a aktivit, mnohé jsem i pořádal či spolupořádal nebo podporoval. Jen namátkou.

Slovácko třídí
Projekt určený dětem, ve kterém jim ukazuji, jak třídit odpad. Povědomí malých dětí o možnostech třídění je po třech letech, co objíždím školky po celém Uherskohradišťsku, lepší. Ale jak se říká: “Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš.” Proto v této aktivitě nepolevím ani po rozvolnění opatření. Akci jsem zavedl již jako radní města Uherské Hradiště a chci ji předat dál - Pirátům po celé ČR, aby i oni osvětu prováděli.

Ukliďme Česko (UH)
Od odpadků pravidelně s místními Piráty ulehčujeme přírodě v lokalitách hojně navštěvovanými hradišťáky i pejsky. Akce se vždy vydařila a nasbíralo se několik set kilo odpadků.

Podpora Piknik festivalu (UH)
https://www.frantisekelfmark.cz/radost- ... e-sarince/

Práce ve sněmovních výborech.
Jako člen sněmovního Výboru pro životní prostředí (https://www.psp.cz/sqw/hp.sqw?k=4600) se zabývám mnoha zajímavými problémy v oblasti životního prostředí a novou legislativou v této oblasti. Snažil jsem se být často zpravodajem jednotlivých tisků a věci někam posunout. V posledním roce jsem se intenzivně věnoval zejména tzv. oběhovému balíčku, tedy nové odpadové legislativě, kdy u novely Zákona o obalech jsem sněmovním zpravodajem. K tomuto tématu jsem vytvořil speciální web. Tato legislativa je velmi obsáhlá a novelizace by měla směřovat k větší recyklaci a oběhovému způsobu hospodářství - tedy zamezení plýtvání surovinami a maximalizaci jejich využití, což považuji za velmi potřebné. Zřídil jsem k tomu i expertní pracovní skupinu, kde jsme vše řešili se všemi největšími hráči v ČR (viz níže). Na Výboru jsem mimo jiné představil téměř 30 svých pozměňovacích návrhů, které jsem následně podal i ve druhém čtení. Tyto návrhy směřují právě především ke zvýšení recyklace. Jde například o dřívější konec skládkování a lepší zabezpečení a monitoring skládek, zavedení spalovacího poplatku, umožnění chemické recyklace metodou solvolýzy či umožnění vstupu nových Autorizovaných obalových společností na náš trh. Pravidelně jsem výborovým zpravodajem rozpočtové kapitoly 315 - Rozpočet Ministerstva životního prostředí, kde bedlivě studuji plánované a skutečné finanční toky do ochrany přírody i do chodu resortu. Stejně tak se zajímám o rozpočet Státního fondu životního prostředí (jsem členem Rady tohoto fondu - bezplatná funkce), zejména o prostředky alokované do jednotlivých programů a jejich čerpání (Dešťovka, OPŽP a další). Na Výboru řešíme i aktuální kauzy, jako je důl Turów nebo otrava řeky Bečvy. Právě k Bečvě, tedy k ekologické katastrofě, která zasáhla i do Zlínského kraje, jsem podával interpelace na ministra Brabce, požadoval informace od ČIŽP, vydal články na blogu. Vytvořil jsem rovněž speciální web, kde o všem informuji - aby se nic nezametlo pod koberec a kauza zůstala stále živá.

Jsem také předseda podvýboru pro financování péče o životního prostředí (zde se převážně řeší rozpočet https://www.psp.cz/sqw/hp.sqw?k=4621), členem podvýboru pro technickou ochranu životního prostředí (https://www.psp.cz/sqw/hp.sqw?k=4624) a členem podvýboru pro vodní hospodářství (https://www.psp.cz/sqw/hp.sqw?k=4728).

V rámci výboru pro životní prostředí se zajímám i o péči o vlky a spolupracuji na tom s AOPK.
Návrat vlků do české krajiny považuji za pozitivní jev. Přítomnost vrcholového predátora redukuje stavy mnohde přemnožené zvěře a mění i její chování. Uvědomuji si však i problémy a komplikace, které návrat dlouho nepřítomných predátorů přináší zemědělcům. Zejména ovce jsou pro vlka snadnou a oblíbenou kořistí. Proto podporuji poskytování plných náhrad škod chovatelům a dotace na zabezpečení stád v plné výši. Vidím zde zejména potřebu zjednodušení celého systému žádostí tak, aby byl přehledný a neokrádal farmáře zbytečně o čas. Stejně tak považuji za nutnou racionální diskuzi mezi ochránci přírody, ministerstvem životního prostředí, farmáři a myslivci, tak aby přístup k vlkům reflektoval skutečný stav přírody a zájmy těchto skupin. I v dnešní době jsou mezi veřejností zakořeněné nejrůznější mýty a polopravdy ohledně vlků, proto je nutná i srozumitelná komunikace s veřejností. Uspořádal jsem proto kulatý stůl https://www.frantisekelfmark.cz/prace-z ... ance-lesa/, kde diskutovali zástupci dotčených skupin o tom, jak v budoucnu k vlkům přistupovat a co by měl obsahovat Program péče o vlka. Dění okolo vlků nadále sleduji, komunikuji s AOPK a aktuální informace zveřejňuji na svém blogu.

Ještě krátce k oběma webům, které jsem v rámci práce ve VŽP vytvořil.

www.obehovehospodarstvi.eu https://www.obehovehospodartsvi.eu
Vytvořil jsem informační web, zabývající se oběhovým hospodářstvím. Zde pravidelně zveřejňuji vlastní články na toto téma, aktuální studie a novinky v cirkulární ekonomice. Za dobu od vzniku webu jsem zde zveřejnil mnoho příspěvků. Web má za cíl přiblížit myšlenky oběhovosti široké veřejnosti a informovat o novinkách a pirátských snahách a počinech v této oblasti.

www.zazivoubecvu.cz https://www.zazivoubecvu.cz
V souvislosti s ekologickou katastrofou - otravou řeky Bečvy kyanidem, ke které došlo 20.září, jsem založil informační web. Zde zveřejňuji veškeré aktuality a zásadní články, které ke kauze vychází.

V rámci chodu Poslanecké agendy, jsem členem Petičního výboru (https://www.psp.cz/sqw/hp.sqw?k=3900), který projednává zejména petice občanů ČR. Petici můžete chápat jako žádost nebo stížnost občana tzv. petenta, který Poslaneckou sněmovnu žádá o pomoc v různorodých věcech veřejného nebo jiného společenského zájmu. Za své funkční období jsem z pozice zpravodaje vyslechl mnoho petentů nebo zástupce petentů a posoudil řadu petic, které jsem skutkově přednesl na výboru. U mnohých z nich se mi podařilo daný problém petenta(ů) posunout směrem k jeho vyřešení.

Mezi nejzajímavější patří petice:
- za zřízení vyšetřovací komise, která by měla prošetřit, jak politické hnutí ANO pracuje pro zájmy společnosti Agrofert, a to zejména na Ministerstvu životního prostředí a na Ministerstvu financí. Na základě mého apelu bylo schváleno usnesení Výboru, který vzal petici na vědomí a rozeslal ji všem politickým klubům k dalšímu projednání, popřípadě k projednání na plénu sněmovny.

- petice upozorňující na stupňující útoky politiků a prezidenta České republiky proti zachování nezávislosti České televize s úmyslem jejího ovládnutí. Tato petice vyvolala velký rozruch na Výboru, který po projednání schválil usnesení, kterým se Petiční výbor obrací na Poslaneckou sněmovnu s žádostí, aby se na plénu Poslanecké sněmovny projednaly Výroční zprávy o činnosti České televize za rok 2018, jelikož dosud nebyly žádné z výročních zpráv schváleny a v této souvislosti nelze řádně a nezávisle Českou televizi řídit.

V současné době řeším petici s problematickým případem pronásledování členů praktikujících směr Falun Gongu.

Z pozice člena Petičního výboru jsme se zasadil o chtěné zlepšení procesu podání a řešení petice tím, že jsem zpracoval návrh novely petičního zákona. Návrh prosazuje pirátskou prioritu E-petice tzv. digitalizaci procesu. Petici bude možné podat prostřednictvím portálu veřejné správy, do kterého se občan přihlásí pomocí dokumentu se zaručenou identitou (E-občankou). Návrh byl dne 30. 4. 2019 na Petičním výboru podepsán a zaslán k projednání Poslanecké sněmovně, kde se návrh nachází před prvním čtením.

Za oblast organizace Poslanecké sněmovny, jejího plynulého chodu a zajišťování služeb pro jednotlivé poslance, je odpovědným orgánem Stálá komise pro práci Kanceláře Poslanecké sněmovny https://www.psp.cz/sqw/hp.sqw?k=8000 (dále jen Komise), ve které jsem členem. Komise je organizační složkou státu, která se vyjadřuje k investičním záměrům Kanceláře Poslanecké Sněmovny a k podnětům, které jí předloží jednotliví poslanci nebo poslanecké kluby (SW, HW, nákup automobilů, služby hospodaření s byty, úklid atd.) Za moje funkční období jsem prosadil, v rámci mé odbornosti na životní prostředí, zavedení ekologických opatření v prostorách Sněmovny, což zapříčinilo tzv. “zezelenání Sněmovny”. Mojí zásluhou Sněmovna zakoupila více kontejnerů a košů na separovaný odpad (zejména na plechovky), a proto mohu říct, že poslance vedu ke třídění odpadu. Na můj popud se dělal i ekologický audit sněmovny. Podařilo se mi zamezit jednorázovým plastům v bufetech a restauracích. Spolupracujeme s kancléřem Morávkem na našem EMAS (viz níže). Životní prostředí je pro Piráty důležité, proto by recyklace odpadu měla být standardem i pro veřejné instituce a vzniku odpadů je třeba předcházet.

V rámci práce pro Piráty jsem členem hned několika pracovních skupin a týmů. Nejvíce pracuji v Poslaneckém týmu pro životní prostředí, tzv. POŽIV. V tomto týmu se pravidelně scházíme a diskutujeme zde o všem, co se děje kolem životního prostředí, řešíme podněty, které nám zasílají občané, i legislativní tématiku.

V případě potřeby se scházíme nejen v týmu životního prostředí, ale i s týmem zemědělství, tzv. tým ZEŽIV. Mnohá témata totiž propojují právě tyto dva rezorty, ať už se jedná o klimatické změny, sucho a zadržování vody v krajině, nebo o hospodářská zvířata. Diskutovali jsme zde např. nový zákon na ochranu zvířat proti týrání, kde jsem podporoval co nejdřívější zákaz klecových chovů nosnic, kanál Dunaj-Odra-Labe, plánovanou stavbu přehrad nebo publikaci Vodu řešíme teď.

Pracovní skupina na odpady. Dlouhodobě se věnuji problematice nakládání s odpady v ČR. Založil jsem pracovní skupinu, složenou ze zástupců neziskových organizací, odpadových, obalových a recyklačních firem, asociací a dalších odborníků (zejména Hnutí DUHA, INCIEN, Česká asociace odpadového hospodářství, Česká asociace oběhového hospodářství, firmy zabývající se odpady a recyklací, např. EKO-KOM, REMA, Stabilplastik, PGPT Terminal, zástupci měst a obcí). Uspořádal jsem dva semináře oběhového hospodářství na půdě Poslanecké Sněmovny (2018 https://www.obehovehospodarstvi.eu/semi ... rstvi-2018 a 2019 https://www.obehovehospodarstvi.eu/semi ... stvi-2019/ ) a na jaro chystám třetí, jehož smyslem bude diskuze nad novými odpadovými zákony, nad tím, co v nich chybí, co znamenají pro zainteresované skupiny, jak si vyložit problematické pasáže atp. Do hloubky jsem se zabýval balíčkem oběhových zákonů, ke kterému jsem ve spolupráci s odborníky z pracovní skupiny vypracoval na 30 pozměňovacích návrhů. Bohužel přes veškeré snahy se mi nepodařilo mnoho změn těchto zákonů ve Sněmovně prosadit. Snažím se propagovat maximální recyklaci a jít příkladem. Na svém blogu se věnuji např. chystané směrnici SUP, zero waste, recyklaci nebo dopadu pandemie COVID na toto odvětví.

Ve skupině Vodu řešíme teď řešíme převážně problematiku sucha. Publikaci “Vodu řešíme teď” https://voda.pirati.cz/ jsme vydali v návaznosti na pirátskou publikaci “Budoucnost řešíme teď.” Cílem bylo upozornit na neuspokojivý stav zejména co se týče zadržování vody v krajině a hospodaření s vodou ve městech. V publikaci popisujeme opatření, která je potřeba udělat ihned a dlouhodobě pro to, aby voda v budoucnu nebyla tak velkým problémem, abychom snížili problémy se suchem i povodněmi. Já jsem se zabýval zejména částí spojenou s hospodařením s vodou v sídlech - zdůraznil jsem rostoucí potřebu využití dešťové a šedé vody, či nezastupitelnou úlohu zeleně ve městech. Pod tímto týmem pracuje i skupina nazvaná Pirovak, kde úzce spolupracujeme s Tomášem Čablou na řešení VAK apod.

Tvoříme tzv. pirátský EMAS. I běžné fungování poslaneckého klubu či místních samospráv má vliv na životní prostředí. Jelikož považuji za důležité, aby naše negativní vlivy byly co nejnižší, začal jsem pracovat na “Pirátském EMAS”, tedy ekologickém auditu našeho klubu a metodice k přírodě šetrného fungování. Tato metodika bude k dispozici právě i pro místní samosprávy a úřady. Zabývá se především produkcí a tříděním odpadů, odpovědnými nákupy (potraviny, papír atd.), předcházením plýtvání surovinemi i energiemi.

Příklady dobré praxe. Víte, jakou práci odvedli Piráti na radnicích? Naše první pirátská kniha “Česko insPIRATIvní“ https://www.frantisekelfmark.cz/prace- ... pirativni/ není o vzdušných zámcích, ale o tom, co jsme skutečně pomohli změnit k lepšímu v celé republice. Ze Zlínského kraje jsme šli příkladem také, snad trochu i mým přičiněním a poradenstvím. Všem za to patří velké Díky!

Pracovní skupina Rekodifikace stavebního práva, kterou jsem založil v září 2018, v momentě, kdy byl vládou schválený věcný záměr k rekodifikaci stavebního práva. Vytvořil jsem skupinu 15 lidí, složenou z akademických pedagogů, architektů, zastupitelů a dalších odborníků na stavební legislativu. V rámci volných chvil jsme společně pracovali na připomínkách k tomuto zásadnímu legislativnímu počinu Ministerstva pro místní rozvoj (dále jen MMR). Reagovali jsme několikrát, na průběžně aktualizovaný věcný záměr, připomínkami a žádali jsme o jejich zapracování. Uspořádal jsem i seminář https://www.frantisekelfmark.cz/prace-s ... cni-plany/ se zahraničními odborníky z Německa, Španělska, Nizozemska a Rakouska, kteří veřejnost seznámili s funkčním povolovacím řízení tak, jak v zahraničí funguje. Chtěli jsme tím poukázat na vyzkoušený formát procesu, který se bohužel velmi rozchází s návrhem MMR. V mezidobí návrh nového stavebního zákona prošel Legislativní radou vlády, až do sněmovny, kde byl schválen v prvním čtení a v současnosti míří do výborů. V současné době jsem tuto skupinu předal Ivanovi Bartošovi, jelikož rozsáhlost pirátského rozporu s tímto návrhem je natolik vysoká, že s pomocí Ivana chceme najít spojence, napříč politických stran opozice, v boji proti tomuto návrhu, s cílem vytvořit protinávrh k projednávanému zákonu od MMR, popř. docílit toho, aby ministerský návrh byl od základu přepracován.

Jak jste si mohli na mém blogu všimnout, od října natáčím pravidelný VLOG, s jehož pomocí Vás chci upozornit na zajímavá témata i virtuální formou.

Nyní pracuji na dotační politice v oblasti životního prostředí. Mým cílem je vytvořit uživatelsky příjemné prostředí webu, obsahující dotační programy ze Státního fondu životního prostředí, Operačního programu životního prostředí, Státního zemědělského investičního fondu a dalších. Uživatel bude moci čerpat v nadcházejícím programovém období 2014–2020 prostředky ve výši téměř 24 miliard eur. Tyto prostředky jsou v souladu s rozpočtovým rámcem Evropské unie.

Nyní pracuji na programových bodech právě do sněmovny 2021 a to především na bodě Odpad jako surovina. Piráti dlouhodobě kladou důraz na šetrnost vůči životnímu prostředí a na jednoduchá a efektivní řešení. V programovém bodu “Odpad jako surovina”, jehož jsem garantem, vytváříme opatření, která přivedou Česko na cestu oběhového způsobu hospodářství. Proto v tomto bodu klademe důraz na maximalizaci recyklace a snížení produkce odpadu. Vytvořil jsem pracovní skupinu, ze které vyšly podněty, které jsme vnesli do programu. V programu navazujeme na snahu, kterou jsem započal prací na tzv. oběhovém balíčku. Pro to, aby odpady byly skutečně brány jako surovina, se budeme snažit o legislativní změny jako je tzv. spalovací poplatek či daňové zvýhodnění recyklovaných výrobků, o větší využívání recyklovaných surovin ve stavebnictví či o podporu kompostování. Dále pracuji na bodě adaptace městských sídel na změnu klimatu, kde se zabýváme tím, jak přes klimatické změny zachovat města příjemná k životu.

Jak jistě víte, stál jsem také u zrodu MS Uherské Hradiště před komunálními volbami 2018. Nyní jsem jeho místopředsedou. V těchto volbách jsem obhájil post zastupitele a společně s Jaroslavem Ševčíkem jsme oba neuvolnění členové zastupitelstva. O naší práci mimo jiné informujeme zde www.uh.pirati.cz Jaký je rozdíl usednout v koalici a opozici jsem popisoval v PL zde:
https://www.frantisekelfmark.cz/prace-o ... ve-strany/

Před rokem jsem šel do předsednictva našeho kraje s jasnou vizí. Namátkou vnést do PKS lepší time management (schůze s jasným řádem a časem), zavést pravidelné schůze PKS, nastavení efektivnějších procesů, přenosu a aplikaci Pirátských pravidel, konstruktivní přímočará diskuse založená na zkušenostech, motivační podpora pro jednotlivá MS, efektivní rozpočtování kraje i na všech úrovních MS, využití propagací Pirátských akcí účelově a nehledat složitosti, předávat si zkušenosti z jednotlivých MS, pomáhat si napříč krajem, oslovování osobností z kraje a vnášet více do povědomí pozitiva o Pirátech, předávání politických zkušeností všem členům ZLK, nutné je patřičně rozdělit kompetence v týmu, nelze vše nechat na jednom člověku, lepší komunikace s koordinátorem kraje, výpomoc se zapojením a systematickým rozvojem dalších MS v kraji, odborná výpomoc zastupitelům v kraji, jasná zodpovědnost za plnění úkolů. Neříkám, že vše se již podařilo, ale některé kroky již ano a jsem za ně rád. Podařilo se nám také velmi výrazně uspět v krajských volbách a získat šest mandátů a já znovu poděkuji všem, kteří se podíleli na kampani. Jako člen PKS a také volebního výboru jsem rád, že jsem mohl být nápomocen od tvorby kampaně jako celku (cca půl roku pravidelné pondělní porady každý večer) až po dílčí věci jako třeba i navrhování tištěných inzerátů, kontrolou grafiky billboardů, tvorby PL apod. Také si myslím, že má účast v prvním kole vyjednávání zahrála svoji roli a pomohla vstoupit do koalice. Zda to je výhra či nikoliv, ukáže čas. Všem, kteří za nás na kraj usedli, věřím, že odvedou velmi zodpovědnou a kvalitní práci.

Co řici závěrem? Snažím se práci poslance dělat zodpovědně a nezapomínat na zdravý selský rozum, neboť je tato práce náročná nejen časově, ale také psychicky. Nicméně za šest let v aktivní politice jsem již získal dost zkušeností na to, abych i za pomoci mé ženy a rodiny vše zvládl. Po dobu mého působení si nejsem vědom žádného pochybení či odtržení od reality. Snažím se pracovat v klidu, s rozmyslem a být profesionální ke všem, se kterými přijdu do kontaktu. Je jedno, zda se jedná o paní uklízečku, prodavačku, zemědělce, poslankyně/poslance či významné osobnosti politického života. Jsem nohama na zemi - pokorný k lidem i práci, která mě stále naplňuje a věřím, že jsem stále takový člověk, jak mě všichni znáte od první chvíle - přímý, lidský, nápomocný a snad občas i zábavný. Rád bych připomenul, že dodržuji všechna naše pravidla, ke kterým jsem se zavázal. Nekumuluji funkce, nejsem členem žádných dozorčích ani správních rad, mám podepsané NDA i Etický kodex. Praxí jsem docílil propracovaného time managementu, díky němuž stíhám vše, co si naplánuji. Ano, z popisu se zdá, že jsem Superman a pracuji 24/7, ale vězte, že když se chce, všechno lze zvládat. Aspoň se o to upřímně snažím! Jistě lze některé věci dělat lépe, i proto přemýšlím, zda například nepředat předsednictvo kraje někomu, kdo by se této činnosti věnoval zcela naplno. Ale od toho jste tady i Vy, milí kolegové, abyste mi dali zpětnou vazbu, pakliže se Vám něco nezdá.

Děkuji všem, kteří jste text dočetli až sem. Pokud jsem nezodpověděl nějakou vaši otázku, ptejte se prosím. Budu rád, když zvážíte, zda mi dáte Váš hlas při hlasování. Ať už se rozhodnete jakkoli, dveře budu mít pro Vás vždy otevřené, stejně jako doposud. Ve svém pracovním úsilí nepolevím a soustavně se budu řídit životním heslem: “Když se postaráme o přírodu, ona se postará o nás”.

Hezké dny, přátelé, a ještě jednou děkuji všem.
Mějte se! František

Jednatel reklamní agentury FOOE s.r.o. Webdesigner a grafik. Zkusme se spolu víc otevřeně bavit, než se hned zrovna hádat.
E-mail: frantisek.elfmark@pirati.cz | Blog :arrow: www.frantisekelfmark.cz :arrow: | Twitter: https://www.twitter.com/ElfmarkF | FB: https://www.facebook.com/felfmark | LinkedIn https://www.linkedin.com/in/frantisek-elfmark | Instagram https://www.instagram.com/frantisekelfmark

Uživatelský avatar
Vratislav.Krejcir
Předseda/předsedkyně krajského sdružení
Příspěvky: 707
Registrován: 21 pro 2010, 20:44
Profese: Markeťák a ajťák
Bydliště: Kroměříž, Na Prasečím kopečku
Dal poděkování: 980 poděkování
Dostal poděkování: 950 poděkování

Re: KF ZLK 45/2020 - sněmovní volby 2021

Příspěvek od Vratislav.Krejcir »

Ahoj,

rád bych podpořil @Frantisek.Elfmark na pozici lídra kandidátky. Vážím si nejen jeho práce ve sněmovně, ale i jeho práce v PKS. Jelikož má již hodně zkušeností a vědomostí, bylo by vhodné, aby pokračoval ve své práci a reprezentoval tak ZLK na celostátní úrovni.

Pokud bych měl navrhnout nějaké Piráty ze ZLK na čelo kandidátky, navrhl bych politiky z krajského zastupitelstva. Navrhuji @Jakub.Zach a @Zuzana.Fiserova . Je jasné, že po případném zvolení by museli jako uvolnění zastupitelé změnit svůj status uvolněný/neuvolněný, tak prosím o zvážení, popř. i návrh na tento postup zohlednit v kandidátské řeči.
„Aby ses vyhnul kritice, nic nedělej, nic neříkej, ničím nebuď.“
Jaroslav.Sevcik
Místní předsednictvo
Příspěvky: 93
Registrován: 10 bře 2017, 11:32
Profese: starosta T. J. Sokol Uherské Hradiště
Bydliště: Uherské Hradiště
Dal poděkování: 61 poděkování
Dostal poděkování: 131 poděkování

Re: KF ZLK 45/2020 - sněmovní volby 2021

Příspěvek od Jaroslav.Sevcik »

Ahoj,
rád bych podpořil Františka Elfmarka jako našeho lídra. Myslím si, že náš kraj velmi dobře reprezentuje, naslouchá podnětům od ostatních a na poli životního prostředí se velmi dobře orientuje. Pokud půjdeme nakonec se STANem, myslím, že potřebujeme silného lídra, který se bude umět politicky domluvit, což František již nejednou dokázal. Franta je prostě osobnost, která od minulých voleb ještě vyrostla a svou prací si, dle mého názoru, získala ještě širší voličské jádro. Nyní u nás nevidím nikoho, kdo by byl lepší volbou.
Dík a čau.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jaroslav.Sevcik za příspěvky (celkem 4):
Dusan.Jurcik, Frantisek.Elfmark, Vratislav.Krejcir, Frantisek.Stodola
Uživatelský avatar
Jiri.Knotek
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 181
Registrován: 12 úno 2017, 13:17
Profese: Krajský zastupitel
Bydliště: Strání
Dal poděkování: 132 poděkování
Dostal poděkování: 309 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF ZLK 45/2020 - sněmovní volby 2021

Příspěvek od Jiri.Knotek »

Ahoj. Podporuji Františka Elfmarka a jeho kandidaturu na lídra do sněmovních voleb. Je to jednoznačně nejlepší kandidát, který v kombinaci se zkušenostmi z velké politiky dovede celou kandidátku k dobrému výsledku.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Knotek za příspěvky (celkem 3):
Dusan.Jurcik, Frantisek.Elfmark, Vratislav.Krejcir
Uživatelský avatar
Petr.Tkadlec
Člen KS Zlínský kraj
Příspěvky: 4733
Registrován: 30 říj 2013, 07:37
Profese: rozpočtář/přípravář/stavbyvedoucí
Bydliště: Štípa
Dal poděkování: 4340 poděkování
Dostal poděkování: 3683 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF ZLK 45/2020 - sněmovní volby 2021

Příspěvek od Petr.Tkadlec »

Osobně bych šel na usnesení PKS až tehdá, kdy nebude nikdo "volitelný" hlasovatelnou většinou. Do té doby bych normálně volil. 5.-20. pozici bych volil klasicky dvoukolově a ne po jednom. Je to zbytečné u PSP voleb (u krajských to nebylo, protože bylo více než dvakrát volitelných míst.)
3. Ostatní kandidáti ve skupině 4. až 10. pozice - stejný systém jako u čela (1. kolo o přijatelnosti + 7 dalších kol na jednotlivé pozice), tedy tento postup
4. Ostatní kandidáti ve skupině 11. až 20. pozice – usnesením PKS
Navrhuji tedy volit dle volebního řádu s tím, že pořadí na čelo (2.-4.) bude voleno po jednom, dvoukolově. Neúspěšní kandidáti se pak budou automaticky zařazovat do dalších voleb, neřeknou-li jinak.
Petr Tkadlec - 724 879 117
jestli něco chcete, tak víte, kde mě naleznete
Jaroslav.Sevcik
Místní předsednictvo
Příspěvky: 93
Registrován: 10 bře 2017, 11:32
Profese: starosta T. J. Sokol Uherské Hradiště
Bydliště: Uherské Hradiště
Dal poděkování: 61 poděkování
Dostal poděkování: 131 poděkování

Re: KF ZLK 45/2020 - sněmovní volby 2021

Příspěvek od Jaroslav.Sevcik »

Petr.Tkadlec píše: 30 lis 2020, 12:51 Osobně bych šel na usnesení PKS až tehdá, kdy nebude nikdo "volitelný" hlasovatelnou většinou. Do té doby bych normálně volil. 5.-20. pozici bych volil klasicky dvoukolově a ne po jednom. Je to zbytečné u PSP voleb (u krajských to nebylo, protože bylo více než dvakrát volitelných míst.)
3. Ostatní kandidáti ve skupině 4. až 10. pozice - stejný systém jako u čela (1. kolo o přijatelnosti + 7 dalších kol na jednotlivé pozice), tedy tento postup
4. Ostatní kandidáti ve skupině 11. až 20. pozice – usnesením PKS
Navrhuji tedy volit dle volebního řádu s tím, že pořadí na čelo (2.-4.) bude voleno po jednom, dvoukolově. Neúspěšní kandidáti se pak budou automaticky zařazovat do dalších voleb, neřeknou-li jinak.
Líbí se mi původní návrh, s tímto nesouhlasím - jsem proti tvému návrhu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jaroslav.Sevcik za příspěvek:
Jiri.Knotek
Dusan.Jurcik
Člen KS Zlínský kraj
Příspěvky: 74
Registrován: 17 srp 2017, 15:14
Profese: Vedoucí logistiky
Bydliště: Uh. Hradiště
Dal poděkování: 258 poděkování
Dostal poděkování: 58 poděkování

Re: KF ZLK 45/2020 - sněmovní volby 2021

Příspěvek od Dusan.Jurcik »

Podporuji Frantu Elfmarka na lídra kandidátky do sněmovních voleb.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dusan.Jurcik za příspěvky (celkem 2):
Jiri.Knotek, Frantisek.Elfmark
Uživatelský avatar
Martin.Valasek
Člen KS Zlínský kraj
Příspěvky: 148
Registrován: 28 črc 2017, 08:35
Profese: hudební dramaturg v kulturní agentuře
Bydliště: Valašská Bystřice
Dal poděkování: 640 poděkování
Dostal poděkování: 237 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF ZLK 45/2020 - sněmovní volby 2021

Příspěvek od Martin.Valasek »

Navrhuji na lídra @Marek.Houser . Na čelo @Zdenek.Tros .

Nelíbí se mi navrhování našich čerstvých krajských zastupitelů na čelo.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Valasek za příspěvky (celkem 7):
Libor.Adamek, Filip.Matuska, BenjaminPierce, Petr.Tkadlec, Zdenek.Tros, Dusan.Jurcik, Michaela.Nepejchalova
602 676 988
https://www.facebook.com/martin.malarie
lidstvo to posralo, ale ještě není pozdě na změnu
Uživatelský avatar
Jaroslav.Takac
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 555
Registrován: 24 pro 2017, 14:15
Profese: Projektový manažer
Bydliště: Přílepy / Holešov
Dal poděkování: 442 poděkování
Dostal poděkování: 619 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF ZLK 45/2020 - sněmovní volby 2021

Příspěvek od Jaroslav.Takac »

Podporuji na lídra @Frantisek.Elfmark a na čele kandidátky bych kromě již nominovaných výše navrhoval @Vratislav.Krejcir @Petr.Stoklasa @Jiri.Knotek @Jaroslav.Sevcik
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jaroslav.Takac za příspěvky (celkem 6):
Jiri.Knotek, Frantisek.Elfmark, Dusan.Jurcik, Jakub.Zach, Vratislav.Krejcir, Petr.Stoklasa
Nic už nebude takové jako kdysi, ale všechno múže být takové, jako ještě nikdy. :)
Zamčeno

Zpět na „Krajské fórum Zlínský kraj“