KF Vys 03/2019 Povolební strategie 2020 [rozprava]

Fórum pro diskusi členů a registrovaných příznivců. Zde lze vyhlašovat závazná hlasování členů krajského sdružení.

Moderátoři: Koordinatori, PKS Vysocina, Predsedajici

Uživatelský avatar
Michaela.Vodova
Koordinátor krajského sdružení
Příspěvky: 4446
Registrován: 18 kvě 2011, 13:08
Profese: osvč
Bydliště: okr. Třebíč
Dal poděkování: 4127 poděkování
Dostal poděkování: 5312 poděkování
Kontaktovat uživatele:

KF Vys 03/2019 Povolební strategie 2020 [rozprava]

Příspěvek od Michaela.Vodova » 12 zář 2019, 18:48

Vážení členové,

na základě usnesení PKS Vysočina (PKS Vys 18/2019)
PKS schvaluje text Pirátské strategie a pověřuje předsedkyni KS předložením dokumentu Krajskému Fóru k jednání.
zahajuji jednání "Povolební strategie KS Vysočina pro volby do zastupitelstva Kraje Vysočina", které budou probíhat v r. 2020 a předkládám vám text schválený PKS (pro délku schován v OT-rozklikni):
OFFTOPICZnění dokumentu:
Vyjednávací tým
● V den uzavření volebních místností bude volební štáb sledovat zveřejňované výsledky voleb a informovat kandidáty, u kterých bude vysoká pravděpodobnost zvolení.
● Jakmile budou výsledky známy s dostatečnou jistotou, sejdou se zvolení kandidáti s krajským předsednictvem a zvolí tří až pěti členný vyjednávací tým, ve kterém bude alespoň jeden člen mimo řady zvolených zastupitelů.
● Vyjednávací tým má výhradní pravomoc a odpovědnost za vedení jednání o koaliční spolupráci na krajské úrovni. Průběh jednání průběžně důvěrně konzultuje se zastupitelským klubem a o vývoji informuje krajské předsednictvo.
● Vyjednávací tým určí mluvčího, který bude oprávněn ke komunikaci s médii a veřejností. Ostatní členové vyjednávacího týmu, zastupitelé, kandidáti i členové strany se zdrží vyjádření pro média ohledně činnosti vyjednávacího týmu.
● Vyjednávací tým si zvolí předsedu, který je oprávněn k přípravným jednáním ohledně setkání vyjednávacího týmu se zástupci potenciálních koaličních partnerů.
● Vyjednávací tým prodiskutuje aktuální strategii jednání. Vlastní jednání o koaliční spolupráci budou zahájena nejdříve den následující po druhém dni voleb.
● Návrh koaliční smlouvy, který vyjednávací tým dohodne, předloží tým s podrobným zdůvodněním a včetně známých personálií krajskému fóru ke schválení v referendu. Vyjednávací tým je povinen v průběhu jednání upozornit ostatní strany jednání na skutečnost, že dohodnutá koaliční smlouva podléhá schválení KF, a do té doby nemůže být závazná.
● Pokud je návrh koaliční smlouvy s koaličním programem schválen krajským fórem, má znění koaličního programu přednost před původním volebním programem, který však nepozbývá platnosti.

Podmínky pro účast v koalici
● Odmítáme koalice s extremistickými stranami a lidmi nekompetentními, s korupční minulostí nebo s možnými střety zájmů. V koalici nebude strana či hnutí, které svými projevy popírají nebo ohrožují principy demokratického právního státu, Listinu základních práv a svobod, nesou historické dědictví likvidace demokracie v této zemi, šíří nesnášenlivost, odpor či diskriminaci vůči skupinám lidí - tj. zejména KSČM nebo SPD.
● Ke koaliční spolupráci budeme hledat partnery, kteří ctí principy transparentnosti, participace občanů, potlačování klientelismu a předcházení konfliktu zájmů. V případě, že okolnosti nedovolí sestavit koalici s takovými partnery, budeme pracovat v opozici.
● Členem rady nebude osoba obviněná ze zločinu nebo z trestného činu spáchaného v souvislosti s výkonem veřejné funkce, nebo která je v dlouhodobém konfliktu zájmů se zájmy kraje.
● Není přípustné, aby uvolněný člen zastupitelstva za Piráty zastával další uvolněnou politickou funkci nebo více než jednu další neuvolněnou veřejnou politickou funkci.
● Nominanty Pirátů do výborů a komisí určí klub v dohodě s PKS a odborně příslušným krajským programovým týmem.
● Nominanti do dozorčích rad organizací s účastí kraje budou vybráni na základě výběrových řízení.

Podmínky konstruktivní opoziční práce
● Pokud nebudeme součástí koalice, chceme získat taková místa ve výborech a komisích, abychom měli přístup k aktuálním informacím, mohli maximálně prosazovat náš program, případně také zasáhnout při podezření na pochybné aktivity.
● Naše opozice bude konstruktivní. Formou připomínek, předkládáním návrhů, prací ve výborech a komisích, zveřejňováním informací a aktivizací občanské veřejnosti nadále budeme usilovat o prosazování našeho programu.
● Demokraticky zvolenou radu budeme respektovat a nebudeme se snažit za každou cenu vyvolat její pád, protože je pro nás důležitá stabilita kraje.

Pravidla zastupitelského klubu
● Klub zastupitelů Pirátů tvoří všichni zvolení zastupitelé na kandidátce České Pirátské strany. Každý pirátský zastupitel se řídí schváleným kodexem, programem a touto strategií. Klub usiluje o maximální možnou míru vnitřního konsenzu a jednotu navenek, tedy i při hlasování na zastupitelstvu.
● Klub schvaluje rozdělení funkcí a gescí uvnitř klubu podle odborné kompetence, volí a odvolává svého předsedu a případné místopředsedy a schvaluje svůj jednací řád.
● Klub schválí způsob společného plánování priorit, projektového vedení, pravidelného vyhodnocení a zveřejňování dosahovaných výsledků zastupitelů a dalších funkcionářů a požadavky na předjednání návrhů v gesčních týmech.
● Nelze-li rozhodnout podle programu či jiných schválených dokumentů, bude klub nebo zástupce ve výboru či komisi konzultovat otázku s odbornými garanty Pirátské strany, krajským předsednictvem, krajským fórem nebo konkrétním místním sdružením, vždy dle místní příslušnosti či gesce. Stejně tak se tyto orgány mohou s konkrétní záležitostí obrátit na klub a ten je povinen s nimi věc projednat.
● Klub bude usilovat o co nejužší kontakt mezi klubem a stranou. Klub bude pravidelně informovat členskou základnu a krajské fórum o své činnosti a výsledcích.
● Zápisy z jednání klubu o projednávaných tiscích jsou členům a registrovaným příznivcům zpravidla přístupná.
Povolební strategie.pdf
(60.4 KiB) Staženo 9 x
a
navrhuji usnesení krajskému fóru:
KF Vysočina
schvaluje
"Povolební strategii pro volby do zastupitelstva Kraje Vysočina 2020" ve znění uvedeném v příloze tohoto usnesení.
Příloha:
kf_vys-03_2019-navrh_PKS.pdf
(29.71 KiB) Staženo 40 x
Historie textuOFFTOPICjak si to vybavím, případně doplním:
- původní dokument od @Jakub.Dedek OFFTOPIC(děkujeme)
- přepsán návrh a dán k připomínkování členům KPT, členům kraje
- zapracovány připomínky @Milan.Dadourek, OFFTOPICděkujeme všem, kteří se svými názory na textu podíleli
- text byl nakonec ofline probrán na setkání členů krajského programového týmu,
- tento výsledný text byl předložen PKS

V textu schváleným PKS Vysočina se nachází škrtlá věta. Ta je výsledkem posledního jednání KPT 5.9.2019, kde většina byla pro vyškrtnutí věty: Vyjednávací tým prodiskutuje aktuální strategii jednání. Vlastní jednání o koaliční spolupráci budou zahájena nejdříve den následující po druhém dni voleb.
V textu jsme větu ponechali jako připomenutí, že tam tento závazek byl, ale ve výsledném textu - návrhu od PKS, který bude KF hlasovat, již není (viz příloha navrženého usnesení KF).
Postup:
Dle JDR
https://wiki.pirati.cz/rules/jdr
Doba pro navrhování běží od teď do 24.9.2019, 10:00. Pro návrh je třeba sehnat dostatečnou podporu (pět hlasů členů KF Vysočina-stačí palce pod příspěvkem, obsahující přijatelný návrh v tomto vlákně rozpravy, není třeba zakládat členský podnět).
Poté běží doba na rozmyšlenou, od 24.9, 10:00 do 27.9, 10:00.
Hlasování (v tomto případě budeme schvalovat usnesení) spustíme 27.9, 10:00 formou ankety (Helios, ale pokud mi to nepůjde, budeme hlasovat na foru klasicky), které poběží do 1.10, 10:00 (4 dny-přes víkend).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michaela.Vodova za příspěvky (celkem 6):
Roman.Pasek, Milan.Dadourek, Jan.Brizdala, Petr.Kozel, Hana.Hajnova, Jakub.Dedek
Michaela Vodová,
Koordinátorka KS Vysočina
tel. 6O2 276 233, michaela.vodova(a)pirati.cz, můj profil

KS Vysočina: wiki kraje, web kraje , web JiPiCe
nejrychlejší způsob jak mne kontaktovat je zavolat, jsem na Zulipu, čtu emaily a odpovídám na ně celkem pohotově,
na facebooku nekomunikuji

Uživatelský avatar
Michaela.Vodova
Koordinátor krajského sdružení
Příspěvky: 4446
Registrován: 18 kvě 2011, 13:08
Profese: osvč
Bydliště: okr. Třebíč
Dal poděkování: 4127 poděkování
Dostal poděkování: 5312 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF Vys 03/2019 Povolební strategie 2020 [rozprava]

Příspěvek od Michaela.Vodova » 12 zář 2019, 21:23

Seznam alternativních návrhů zařazených do hlasování:

Alternativní návrh č. 1 - předkládá skupina členů:
viewtopic.php?f=416&t=48590#p636957
Text povolební strategie zůstává stejný vč. předsednictvem vyškrtnuté věty: "Vyjednávací tým prodiskutuje aktuální strategii jednání. Vlastní jednání o koaliční spolupráci budou zahájena nejdříve den následující po druhém dni voleb."
Michaela Vodová,
Koordinátorka KS Vysočina
tel. 6O2 276 233, michaela.vodova(a)pirati.cz, můj profil

KS Vysočina: wiki kraje, web kraje , web JiPiCe
nejrychlejší způsob jak mne kontaktovat je zavolat, jsem na Zulipu, čtu emaily a odpovídám na ně celkem pohotově,
na facebooku nekomunikuji

Uživatelský avatar
Jan.Posvar
Poslanec Parlamentu ČR
Příspěvky: 668
Registrován: 11 čer 2010, 11:33
Profese: Poslanec
Bydliště: Chválkov / Kamenice nad Lipou / Havlíčkův Brod / Praha
Dal poděkování: 791 poděkování
Dostal poděkování: 666 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF Vys 03/2019 Povolební strategie 2020 [rozprava]

Příspěvek od Jan.Posvar » 13 zář 2019, 17:34

Vážené krajské fórum,

rád bych vás požádal o podporu pozměňovacího alternativního návrhu, který kopíruje návrh z PKS a doplňuje vyškrtnutou větu.

"Vyjednávací tým prodiskutuje aktuální strategii jednání. Vlastní jednání o koaliční spolupráci budou zahájena nejdříve den následující po druhém dni voleb."

Odůvodnění:
Na schůzi KPT se všichni shodli, že uzavření koalice v den sčítání výsledků není úplně dobrý nápad. Přesto tato věta byla označována za nadbytečnou či s potenciálem odradit možné koaliční partnery.
Naopak, mě přijde tato věta dobrým signálem jak pro případné koaliční partnery, tak pro veřejnost. Chceme si strategii předem prodiskutovat a posléze sjednat schůzku až na druhý den po volbách. To je naprosto transparentní, racionální a pochopitelný postup a podle mě je dobré to neskrývat, ale naopak se tím chlubit.

Edit:
Pozměňovací - > alternativní
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Posvar za příspěvky (celkem 6):
Roman.Pasek, Hana.Hajnova, Vaclav.Honzl, Michaela.Vodova, Blanka.Lednicka, Katerina.Zavrska
poslanec, člen zemědělského a kontrolního výboru
místopředseda KS Vysočina
https://www.pirati.cz/lide/jan-posvar/

Uživatelský avatar
Hana.Hajnova
Místní předsednictvo
Příspěvky: 436
Registrován: 16 led 2013, 14:38
Profese: projektová manažerka
Bydliště: Telč
Dal poděkování: 659 poděkování
Dostal poděkování: 574 poděkování

Re: KF Vys 03/2019 Povolební strategie 2020 [rozprava]

Příspěvek od Hana.Hajnova » 13 zář 2019, 22:05

Díky za tu práci, celý dokument vypadá dobře, srozumitelně a za mě osobně se přikláním k Jeníkově návrhu, ponechat tam tu větu, že koaliční jednání začnou až druhý den po volbách. Má to svou logiku a osobně to také vidím jako výhodu.

K samotnému dokumentu mám dva dotazy:
1) opravdu bude potřeba, aby měl zastupitelský klub jednací řád? není to jen byrokratická zbytečnost?
2) co jsou gesční týmy?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Hana.Hajnova za příspěvek:
Katerina.Zavrska
zastupitelka města Telč - https://www.spolecneprotelc.cz

Uživatelský avatar
Milan.Dadourek
Rozhodčí komise
Příspěvky: 725
Registrován: 11 pro 2017, 18:11
Profese: Farmář, ochrana přírody
Bydliště: Počítky 3
Dal poděkování: 1623 poděkování
Dostal poděkování: 1394 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF Vys 03/2019 Povolební strategie 2020 [rozprava]

Příspěvek od Milan.Dadourek » 14 zář 2019, 08:12

Hana.Hajnova píše:
13 zář 2019, 22:05
K samotnému dokumentu mám dva dotazy:
1) opravdu bude potřeba, aby měl zastupitelský klub jednací řád? není to jen byrokratická zbytečnost?
2) co jsou gesční týmy?
Imho to je oprávnění, nikoliv povinnost. Gesční týmy jsou myslím ve smyslu textu týmy, které se věnují určitému odvětví činnosti kraje... Jejich základ už myslím existuje.
Klidně se to může osekat, pokud je návrh.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Milan.Dadourek za příspěvek:
Hana.Hajnova
"Ještě se nestalo, aby to nějak nedopadlo." Vlasta Burian --- Mocné omezujte první! --- Profil --- Na FB mě nenajdete.

Uživatelský avatar
Michaela.Vodova
Koordinátor krajského sdružení
Příspěvky: 4446
Registrován: 18 kvě 2011, 13:08
Profese: osvč
Bydliště: okr. Třebíč
Dal poděkování: 4127 poděkování
Dostal poděkování: 5312 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF Vys 03/2019 Povolební strategie 2020 [rozprava]

Příspěvek od Michaela.Vodova » 14 zář 2019, 08:57

registruji Honzův návrh jako alternativní návrh č.1 / prozatim podpořen 4 hlasy (sleduji)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michaela.Vodova za příspěvek:
Hana.Hajnova
Michaela Vodová,
Koordinátorka KS Vysočina
tel. 6O2 276 233, michaela.vodova(a)pirati.cz, můj profil

KS Vysočina: wiki kraje, web kraje , web JiPiCe
nejrychlejší způsob jak mne kontaktovat je zavolat, jsem na Zulipu, čtu emaily a odpovídám na ně celkem pohotově,
na facebooku nekomunikuji

Uživatelský avatar
Hana.Hajnova
Místní předsednictvo
Příspěvky: 436
Registrován: 16 led 2013, 14:38
Profese: projektová manažerka
Bydliště: Telč
Dal poděkování: 659 poděkování
Dostal poděkování: 574 poděkování

Re: KF Vys 03/2019 Povolební strategie 2020 [rozprava]

Příspěvek od Hana.Hajnova » 14 zář 2019, 13:29

Milan.Dadourek píše:
14 zář 2019, 08:12
Imho to je oprávnění, nikoliv povinnost. Gesční týmy jsou myslím ve smyslu textu týmy, které se věnují určitému odvětví činnosti kraje... Jejich základ už myslím existuje.
Klidně se to může osekat, pokud je návrh.
Myslím, že na návrh to úplně není, spíše k diskusi na upřesnění (hlavně té terminologie, ať se v tom neztrácíme). Takže chápu-li to správně, z aktuálních pracovních skupin v rámci krajského programového týmu se stanou gesční týmy :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Hana.Hajnova za příspěvek:
Milan.Dadourek
zastupitelka města Telč - https://www.spolecneprotelc.cz

Uživatelský avatar
Jan.Brizdala
Člen KS Vysočina
Příspěvky: 59
Registrován: 29 kvě 2018, 21:03
Profese: učitel SŠ
Bydliště: Třebíč
Dal poděkování: 99 poděkování
Dostal poděkování: 148 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF Vys 03/2019 Povolební strategie 2020 [rozprava]

Příspěvek od Jan.Brizdala » 14 zář 2019, 16:04

Stejně jako na schůzi v JiPiCi, nepodpořil bych zákaz vyjednávání v den po uzavření voleb, jak navrhuje Honza Pošvář. Jednak mi to přijde alibistické ve chvíli, kdy některá neformální setkání a náznaky možných koalic probíhají již před volbami, dále pak, ve chvíli kdy je umožněna komunikace mezi zástupci jednotlivých stran v den voleb, stěží budeme prokazovat veřejnosti to, zda šlo o jednání či neformální schůzku (akorát bychom dávali šanci pochybnostem a pokud bychom mířili do koalice, tak opozice by nám to hned mlátila o hlavu).

Asi nikdo nechce zakázat všem kandidátům a zástupcům Pirátů jakoukoliv komunikaci se zástupci ostatních stran. Sice tu ideologii z Honzova návrhu chápu, každopádně realita je odlišná. Rozhodně nelze předpokládat, že by obrysy a parametry koalice byly dohodnuty hned v sobotu, takže mi to stejně přijde nadbytečné. Navíc v našem případě i výsledná dohoda podléhá dalšímu schválení KFkem. Spoléhal bych se v tomto případě skutečně na morálku na místo vytváření nadbytečných (a nerealizovatelných) omezujících podmínek.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Brizdala za příspěvek:
Eva.Novakova

Uživatelský avatar
Jan.Posvar
Poslanec Parlamentu ČR
Příspěvky: 668
Registrován: 11 čer 2010, 11:33
Profese: Poslanec
Bydliště: Chválkov / Kamenice nad Lipou / Havlíčkův Brod / Praha
Dal poděkování: 791 poděkování
Dostal poděkování: 666 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF Vys 03/2019 Povolební strategie 2020 [rozprava]

Příspěvek od Jan.Posvar » 15 zář 2019, 09:53

Jan.Brizdala píše:
14 zář 2019, 16:04
Stejně jako na schůzi v JiPiCi, nepodpořil bych zákaz vyjednávání v den po uzavření voleb, jak navrhuje Honza Pošvář. Jednak mi to přijde alibistické ve chvíli, kdy některá neformální setkání a náznaky možných koalic probíhají již před volbami, dále pak, ve chvíli kdy je umožněna komunikace mezi zástupci jednotlivých stran v den voleb, stěží budeme prokazovat veřejnosti to, zda šlo o jednání či neformální schůzku (akorát bychom dávali šanci pochybnostem a pokud bychom mířili do koalice, tak opozice by nám to hned mlátila o hlavu).

Asi nikdo nechce zakázat všem kandidátům a zástupcům Pirátů jakoukoliv komunikaci se zástupci ostatních stran. Sice tu ideologii z Honzova návrhu chápu, každopádně realita je odlišná. Rozhodně nelze předpokládat, že by obrysy a parametry koalice byly dohodnuty hned v sobotu, takže mi to stejně přijde nadbytečné. Navíc v našem případě i výsledná dohoda podléhá dalšímu schválení KFkem. Spoléhal bych se v tomto případě skutečně na morálku na místo vytváření nadbytečných (a nerealizovatelných) omezujících podmínek.
Realita jiných stran není náš cíl. Nám jde přece o to, abychom neučinili nějaké rozhodnutí v souvislosti s vyjednáváním v momentě, kdy nemáte jako tým nově zvolených ujasněno, co se bude dít. Úplný zákaz komunikace to není, máte možnost si sjednat schůzku a odkázat se na povolební strategii. Samozřejmě, členové KF mohou slepě důvěřovat, ale stejně tak se můžete zavázat, že se budete chovat správně a nebudete podělaný z toho, že by někdo mohl používat naše pravidla proti nám. Protože to se stejně stane, na to se připrav.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Posvar za příspěvky (celkem 3):
Michaela.Vodova, Blanka.Lednicka, Milan.Dadourek
poslanec, člen zemědělského a kontrolního výboru
místopředseda KS Vysočina
https://www.pirati.cz/lide/jan-posvar/

Uživatelský avatar
Jan.Brizdala
Člen KS Vysočina
Příspěvky: 59
Registrován: 29 kvě 2018, 21:03
Profese: učitel SŠ
Bydliště: Třebíč
Dal poděkování: 99 poděkování
Dostal poděkování: 148 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF Vys 03/2019 Povolební strategie 2020 [rozprava]

Příspěvek od Jan.Brizdala » 15 zář 2019, 16:50

Nemluvím o realitě jiných stran, ale o běžné praxi. Čistě pragmaticky - je dost divné, pokud připouštíme možnost debaty o možných koalicích před volbami a pak najednou si dáme pauzu jen mezi dobou po vyhlášení výsledků a následujícím dnem. Určitě si nemyslím, že ihned bychom po vyhlášení výsledků šli bezhlavě cokoliv vyjednávat, aniž bychom měli ujasněné priority. A když připouštíme možnost komunikace s ostatními stranami (kvůli dohodě schůzky a sdělení, že se s nimi uvidíme až za pár hodin), akorát dáváme příčinu spekulacím a nabíháme si na smeč s tím, že nám někdo bude ustanovení strategie mlátit o hlavu. Jestliže jako jediní odmítneme jakoukoliv diskuzi, snadno se stane, že se mezitím akorát domluví všichni ostatní na tom, jak potlačit naši vyjednávací pozici. Otázka je, zda zákazy v povolební strategii jsou v souladu s liberálním směrem Pirátů ;-)

Odpovědět

Zpět na „Krajské fórum Vysočina“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host