KF JmK 1/2022 - Volba předsednictva krajského sdružení

Fórum pro diskusi členů a registrovaných příznivců. Zde lze vyhlašovat závazná hlasování členů krajského sdružení.

Moderátoři: KoKS Jihomoravský kraj, PKS Jihomoravský kraj, Krajsti predsedajici

Zamčeno
Uživatelský avatar
Pavel.Nevrkla
Místní předsednictvo
Příspěvky: 476
Registrován: 11 srp 2017, 15:25
Profese: advokát
Dal poděkování: 405 poděkování
Dostal poděkování: 746 poděkování
Kontaktovat uživatele:

KF JmK 1/2022 - Volba předsednictva krajského sdružení

Příspěvek od Pavel.Nevrkla »

Ahoj Pirátstvo,
vzhledem ke konci volebního období PKS (18.2.2022) vyhlašuji volby předsednictva krajského sdružení Jihomoravského kraje.

Navrhuji tento pořad a pravidla jednání.

Volba PKS bude probíhat ve dvou částech:

  1. Volba předsedy KS

  2. Volba místopředsedů KS

Kandidatura:

  • Kandidovat může libovolný člen krajského sdružení, který také splňuje všechny podmínky volebního řádu. Není potřeba doložit svou nominaci od skupiny členů.

  • Kandidaturu oznamte v tomto vlákně společně s pozicí, na kterou chcete kandidovat(předseda, místopředseda) a vaší kandidátskou řečí (čeho chcete dosáhnout, vaše způsobilost atd.)

Pracovní nápň pozice:

Vyplývající ze stanov:

(5) Oblastní předsednictvo

a) sestává z předsedy a dvou až čtyř místopředsedů,
b) odpovídá oblastnímu fóru,
c) plní usnesení oblastního fóra, přijímá nové členy,
d) shromažďuje návrhy na kandidáty do voleb a zabezpečuje jejich odbornou a politickou přípravu, mj. předsedovi strany navrhuje volebního zmocněnce,
e) zabezpečuje primární volby ve své oblasti a určuje, zda v nich mohou hlasovat i registrovaní příznivci; pro tento účel může zřídit oblastní volební komisi.

(6) Předseda oblastního sdružení

a) svolává minimálně jednou ročně zasedání oblastního fóra,
b) zastupuje oblastní sdružení navenek a v jiných orgánech, stanoví-li tak právní předpis.

Vyplývající z organizačního řádu:

Oblastní předsednictvo má ve své působnosti následující úkoly:

a) vedení a organizace činnosti oblastního sdružení a plnění jeho úkolů, pokud není k jejich plnění určen jiný tým,
b) plnění usnesení oblastního fóra,
c) přijímání nových členů a vzetí na vědomí zániku členství.


Kandidáti na pozici předsedy a místopředsedy se mohou přihlásit do 6.2.2022(včetně).
Poté prvně proběhne volba předsedy a následně místopředsedů. Neuvedou-li jinak, tak neúspěšní kandidáti na předsedu budou zařazeni do volby místopředsedů.

Hlasování započne 8.2.2022 15.2.2022.

Kandidáti:



In eventum:
Mezi dobou přihlášení a volbou jsem ponechal jeden den, pondělí 7.2.2022, jakožto možný termín grilování kandidátů, patrně via jitsi. EDIT 5.2.2022: grilování nebude

V případě košaté dizkuze, tak dizkuzi oddělím do vlastního vlákna a v tomto vlákně zachovám pouze kandidátské řeči a procedurality.

mail: pavel.nevrkla@gmail.com
tel. 724 905 975
Uživatelský avatar
Lukas.Dolezal
Zahraniční odbor
Příspěvky: 2352
Registrován: 28 úno 2019, 14:48
Profese: Politolog, analytik mezinárodních vztahů
Dal poděkování: 3999 poděkování
Dostal poděkování: 3024 poděkování

Re: KF JmK 1/2022 - Volba předsednictva krajského sdružení

Příspěvek od Lukas.Dolezal »

Ahoj @Pavel.Nevrkla,
máš tam špatný rok.

2022.JPG
2022.JPG (43.31 KiB) Zobrazeno 3240 x
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Dolezal za příspěvky (celkem 4):
Pavel.Nevrkla, Antonino.Milicia, Monika.Spilkova, Silvie.Mrkvanova

Podporuji ██████████████████████████████████████████████████████████████.

Pomoz vytlačit okupanty z Ukrajiny. Слава Україні! Героям і Героїням слава! 🇺🇦 ✌️.

Člen MF Brno, KF Jihomoravský kraj, Zahraničního odboru a Rezortního týmu pro záležitosti Evropské unie, zahraničních věcí a obrany (RT EZO), lukas.dolezal@pirati.cz

Uživatelský avatar
Michal.Svagerka
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 348
Registrován: 31 říj 2018, 15:45
Profese: místostarosta města Dubňany
Bydliště: Dubňany
Dal poděkování: 826 poděkování
Dostal poděkování: 462 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF JmK 1/2022 - Volba předsednictva krajského sdružení

Příspěvek od Michal.Svagerka »

Milé Pirátky, milí Piráti,

obracím se na vás se svou kandidaturou na místopředsedu KS JMK. Velmi si vážím, že jsem na podzim 2021 získal nominaci svého domovského MS Slovácko, viz zde viewtopic.php?p=783547#p783547. Je pro mne velmi zavazující, v případě zvolení, být hlasem Slovácka v novém PKS. Děkuji tímto i všem členům MS Slovácko, že mou kandidaturu podpořili a vložili do mě svou důvěru.

Krátce ke mně. V září 2019 jsem se stal zastupitelem v Dubňanech (okr. Hodonín), kde působím jako opoziční zastupitel. Mé aktivity v zastupitelstvu můžete shlédnout zde viewforum.php?f=1393 a zde https://www.facebook.com/DubnanySrdcem/. U Pirátů jsem od podzimu 2018, od léta 2019 jsem místopředsedou PMS Slovácko. V roce 2020 jsem se aktivně účastnil prostřednictvím kandidatury a účasti ve volebním výboru kampaně do kraje. Po krajských volbách jsem se stal místopředsedou Komise investiční a majetkové a členem Výboru finančního. Letos je mou prioritou příprava a podpora komunálních kandidátek do letošních podzimních voleb v okrese Hodonín.

Jak jsem uvedl chci být v novém PKS hlasem Slovácka. Ve stávajícím PKS nemá naše MS žádné zastoupení. Spolupráce se stávajícím PKS je na velmi dobré a korektní úrovni, komunikace byla rychlá a efektivní. Nic však nenahradí přímou komunikaci, být přímo u daných rozhodování. Myslím, že pro rozvoj KS JMK je vhodné, aby v novém PKS byli zástupci z co nejvíce míst kraje. Určitě nechci, aby výše uvedené vyznělo, že zástupci v PKS mají hájit zájmy jednotlivých MS. Chci, aby znalosti a potřeby místního prostředí byly podkladem pro rozvoji celého krajského sdružení.

Svou případnou misi v PKS bych chtěl zaměřit na jednotný a koordinovaný postup v rozvoji stávajících a vzniku nových MS. Užitečné bude sdílení dobré praxe při vyhledávání nových členů, práce s novými členy, marketingu a v mnoha dalších oblastech. Nyní mám pocit, že jsme na úrovni MS samostatné ostrovy, mezi kterými chybí vybudovat propojení a systematickou komunikaci. Letos, kdy nás čekají veledůležité komunální volby, bude aspekt spolupráce a komunikace velmi důležitou součástí naší společné práce. Věřím, že pirátské osobnosti, které na podzim zasednout v orgánech jihomoravských obcí a měst budou kořeny, z nichž pak Piráti budou těžit na krajské i celostátní úrovni.

Další oblastí, kterou bych se v rámci PKS věnovat, je zaměřit naše působení na přímou komunikaci s našimi voliči. Komunální volby jsou k tomu ideální příležitostí. Sám jsem si ověřil, jak ošemetné je něco neuváženého napsat na sociální síť a pak to obhajovat na jednání zastupitelstva nebo v hospodě tváří tvář svým sousedům, kamarádům a spoluobčanům. Za poslední 2 roky, co jsem zastupitelem se mi osvědčilo mluvit se všemi věkovými i sociálními skupinami v obci a naslouchat jejich názorům, radostem i strastem. Po nedávných parlamentních volbách zažíváme uvnitř strany velmi turbulentní období. Chci předejít tomu, aby se Piráti vydali cestou stran, které upadly nebo upadají v zapomnění. Zdviženým prstem nám budiž ČSSD, Zelení, Unie svobody a další příklady z minulosti. Do nedávna jsme silně těžili ze své značky vybudované zejména aktivitami z centrální úrovně. Nyní je však čas, abychom jednotliví členové, zvolení funkcionáři, osobnosti a kandidáti na všech úrovních dokázali obhájit naše vize a myšlenky, kterými chceme měnit společnost přímo v komunitě, ve které žijeme. Pokud se nám tento manévr podaří, získáme základy, které se stanou odrazovým můstkem pro náš další růst. Vnímám jako velmi potřebný co nejrychlejší návrat k osobní komunikaci mezi členy a příznivci Pirátů. Covidová online komunikace ukázala výhody, ale i nebezpečí online komunikace.

Vzhledem ke svému profesnímu zaměření bych chtěl nabídnout své zkušenosti i v oblasti finančního řízení. Dlouhodobě prosazuji, abychom vynakládané finance měli možnost měřit dle efektivity jeho využití. Jde o velmi složitou disciplínu, ale vidím jako vhodné se o to alespoň pokusit. Jako příklad můžu uvést, že výdaje na volební kampaň chci vnímat zejména jako investici, která nám do budoucna má přinést finanční stabilitu, respektive vyšší finanční příjmy. Ne každá úspora je na první pohled skutečnou úsporou. Ve spojení se skvělým dobrovolnickým zázemím máme velkou výhodu před ostatními stranami. Rovinu zlepšení nákupu profesionálních služeb ve spojení s úsporou financí pomocí dobrovolníků a případnou možností zvýšených příjmů z darů nově zvolených funkcionářů vidím jako oblast, kterou bychom se minimálně měli zabývat.

Milé Pirátky, Milí Piráti, závěrem mé kandidátské řeči dovolte, abych poděkoval za čas věnovaný mému textu. Těším se na vaše otázky.

  1. místopředseda MS Slovácko a KS JMK
    e-mail: michal.svagerka@seznam.cz
    místostarosta města Dubňany, člen KET JMK Finance, hospodářství, majetek a investice a RT Finance
Uživatelský avatar
Lukas.Dolezal
Zahraniční odbor
Příspěvky: 2352
Registrován: 28 úno 2019, 14:48
Profese: Politolog, analytik mezinárodních vztahů
Dal poděkování: 3999 poděkování
Dostal poděkování: 3024 poděkování

Re: KF JmK 1/2022 - Volba předsednictva krajského sdružení

Příspěvek od Lukas.Dolezal »

Ahoj všem,
mám pár dotazů na všechny kandidáty a kandidátky do PKS.

• Jak hodnotíš kampaň do Poslanecké sněmovny, koalici se STAN a především upřednostňování jejich kandidátů před našimi a další porušování koaliční smlouvy? Jak tomu zabránit do budoucna?
• Vzhledem k tomu, že poslanci a poslankyně za STAN byli zvoleni i s podporou Pirátů, měli by se účastnit našich krajských schůzí?
• Po vstupu Pirátů do vlády máme náměstky na ministerstvech. Z Jihomoravského kraje to je Radek Holomčík. Uvítal/a bys pravidelné reporty na krajských schůzích, jak to bylo ve zvyku s poslanci?
• Když člen/ka strany odstoupí z kandidátky, mělo by to být oznámeno na kanále Pirátské strany? Kdo kromě PKS má mandát s dotyčným/dotyčnou vzniklou situaci řešit? Měli by být se vzniklou situací obeznámeni/ny všichni/všechny členové a členky strany?
• Měli bychom jako Piráti odvolat podporu pro senátora Tomáše Třetinu, který odmítl se vzdát mandátu v Zastupitelstvu Jihomoravského kraje?
• V loňském roce vznikl Tým pro odstraňování bariér - TOB. Vnímáš sám/sama nějaké bariéry v našem krajském sdružení?

Děkuji za odpovědi a přeji hezký den.

Podporuji ██████████████████████████████████████████████████████████████.

Pomoz vytlačit okupanty z Ukrajiny. Слава Україні! Героям і Героїням слава! 🇺🇦 ✌️.

Člen MF Brno, KF Jihomoravský kraj, Zahraničního odboru a Rezortního týmu pro záležitosti Evropské unie, zahraničních věcí a obrany (RT EZO), lukas.dolezal@pirati.cz

Uživatelský avatar
Petr.Springinsfeld
Republikový výbor
Příspěvky: 2025
Registrován: 29 srp 2015, 23:41
Profese: Zastupitel JmK
Bydliště: Brno-střed
Dal poděkování: 2698 poděkování
Dostal poděkování: 3190 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF JmK 1/2022 - Volba předsednictva krajského sdružení

Příspěvek od Petr.Springinsfeld »

Ahoj jihomoravské Pirátky a jihomoravští Piráti,

chtěl bych vám všem poděkovat za to, že jste mi před dvěma lety už podruhé dali svou důvěru a zvolili jste si mě do předsednictva našeho krajského sdružení. Upřímně doufám, že jsem tuto důvěru nezklamal a že jste s tím, jak v předsednictvu působím, byli převážně spokojení.

Původně jsem zvažoval, jestli mandát v PKS znovu obhajovat, ale protože jsem optimista, věřím, že se nám podaří si zvolit krajské předsednictvo, které bude aktivní. Rozhodl jsem se tedy do PKS znovu kandidovat, a to znovu na pozici jednoho z místopředsedů.

Začnu stejně jako minule rekapitulací uplynulých dvou let.

Co se povedlo:

  • Krajské volby - i přes některé komplikace a nedokonalosti v rámci volební kampaně se nám podařilo dosáhnout krásného výsledku 13,8 %, který nás v krajských volbách v JmK umístil na třetí příčku. Jde také o velmi dobrý výsledek v porovnání s ostatními pirátskými kandidátkami - byli jsme čtvrtý nejúspěšnější kraj. Tento výsledek nám umožnil podílet se na vedení kraje, získat pozici prvního náměstka a 3 křesla v radě.
  • Máme letos 2 vlastní kandidáty do Senátu - @Filip.Vitek na Blanensku zvedne pirátskou vlajku a @kunc_zidenice v Brně je pro mě zase ukázkou toho, že nejsme do sebe uzavřená strana a že umíme spolupracovat s podobně smýšlejícími lidmi, přestože nejsou Piráti.
  • Stabilně a kvalitně rosteme - se začátkem roku nám začla platit nová pravidla pro přijimání nových členů a členek, která přijímání nováčků sjednotila v celém kraji. Nedávno jsme také překročili hranici 100 členů našeho KS - za to patří pochvala před nastoupenou jednotkou zejména na Slovácko a do Brna, kde na tomto růstu mají největší podíl. Velký dík také patří @Marketa.Tvrda a @Vendula.Svobodova, které se nám starají o zájemce o členství - předávají jim všechny potřebné informace a snaží se je maximálně zapojit do naší činnosti.
  • Máme ŠPiCe - po různých peripetiích se nám podařilo najít vhodný prostor v Brně na Lidické. Tady patří dík @Miroslav.Barta za práci odvedenou na hledání prostor. I přes aktuální pandemickou situaci je ŠPiCe hojně využíváno pro schůzky různých týmu, primární volby, školení a také na denní bázi jako zázemí pro naše spolupracovníky z KMT a KoKS. Jsem rád, že prostor dokážeme naplno využívat a že se nám jej podařilo udržet i po zrušení poslanecké kanceláře.
  • Zvyšující se kompetence místních předsednictev - za poslední dobu jsem zaznamenal, že předsednictva místních sdružení v našem kraji jsou řádově více samostatná, umí si se správou svých sdružení poradit a PKS tím pádem nemusí řešit zbytečně vyeskalované lokální problémy nebo konflikty. Jsem rád, že na místní úrovni máme kompetentní lidi, kteří se práce v předsednictvech nebojí.

Co se nepovedlo:

  • Sněmovní volby - výsledek sněmovních voleb, pro kterých jsme přišli o naše 2 poslance, samozřejmě není primárně chybou na úrovni krajského sdružení, ale stejně je zmínit musím. Výsledek voleb v našem kraji byl v porovnání s ostatními kandidátkami PirSTAN na první pohled průměrný (se 14,19 % jsme byli 7. nejlepší kraj), ale skutečnost je taková, že jsme jako jeden ze dvou krajů udělali v součtu lepší výsledek než v roce 2017. Obecně si myslím, že hlavním nedostatkem naší kampaně bylo to, že se do ní propisovaly chyby z centrálního vedení kampaně - např. to, že jsme kvůli spojení se STAN neměli až tak velkou možnost se odlišit od SPOLU - obě koalice pak působily na voliče velmi podobně. Jak jsem ale už zmínil, tohle bychom z krajské úrovně ovlivnit nemohli.
  • Krajský mediální odbor a následná transformace na mediální tým - během posledních dvou let jsme vystřídali 3 vedoucí KMO, abychom nakonec z KMO udělali KMT, kde máme už druhého vedoucího. Tohle období bylo dost chaotické, ale já doufám, že je už za námi. Více k tomu, co nás čeká, píšu níže.
  • Mně osobně se nepovedla pravidelná účast na schůzích místních sdružení, kterou jsem sliboval. Tuhle účast si spojuju hlavně s tím, že se s lidmi z daného MS osobně potkám, takže jsem k tomu v covidové době nějak ztratil motivaci a pouze se jednou připojil online na schůzi Slovácka. S našimi lidmi z místních sdružení jsem ale i tak v pravidelném kontaktu a troufnu si říct, že ta komunikace funguje.

Co bude potřeba zvládnout v příštích dvou letech:

  • Komunální volby - v komunálkách musíme maximálně uspět a ukázat, že tady po sněmovních volbách stále ještě jsme. Měli bychom postavit kandidátky všude, kde to dává smysl, a v některých případech bychom si měli jít i pro vítězství. Naši komunální kandidáti a kandidátky by od jara měli dostat maximální support a ke komunálkám by mělo směřovat maximální množství našeho společného úsilí. Myslím si taky, že bychom měli zvažovat podporu některých nezávislých kandidátek v místech, kde nemáme členskou základnu, pokud s námi budou kandidující v názorové shodě. Důležité je taky nebát se případného spojování s ostatními podobně smýšlejícími subjetky jen kvůli naší negativní zkušenosti ze Sněmovních voleb - musíme umět číst politickou mapu a spočítat si, kdy se nám nějaké spojení vyplatí a kdy ne - situaci v každé obci je potřeba posuzovat jednotlivě, ne říct obecně "ne, koalici už nikdy".
  • Senátní volby - v senátních volbách jsem za PKS poměrně dost angažovaný a byl bych rád, kdyby se nám podařilo získat alespoň jednoho senátora a dobýt tak tuhle "baštu", do které se žádný jihomoravský Pirát zatím nepodíval. Velmi důležité bude také propojení senátních a komunálních kampaní - chtěl bych proto, aby v senátních volebních výborech nebo štábech měli svoje místo i zástupci komunálních kandidátek.
  • Krajské volby - v roce 2023 si sice na chvíli oddychneme, protože naše KS žádné volby nečekají, ale už na konci roku budeme sestavovat kandidátku pro krajské volby. Takže nás opět čekají s tím související přípravy a také primárky.
  • Krajský mediální tým - musím říct, že nápad @Tomas.Kolacny na profesionalizaci našeho mediálního zázemí vnímám jako pozitivní krok - po zkušenostech s praktickým fungováním bude ale potřeba upravit některé detaily ve statutu KMT tak, abychom dali našim spolupracovníkům v KMT trochu volnější ruku. Bude také potřeba dořešit financování KMT s ohledem na ne úplně dobrý výsledek ve sněmovních volbách, který nás ve výhledu připravil o potřebné finance. To nejdůležitější je ale naše krajská mediální strategie - musíme si říct, co je cílem naší komunikace a jak ho co nejefektivněji dosáhnout; musíme se naučit získat si prostor i v tradičních médiích - tohle teď bude práce nového vedoucího @jakub.suster se zapojením nás všech. Já věřím, že Kuba tenhle nelehký úkol zvládne - znám ho jako profíka, který se žádné výzvy nebojí, takže myslím, že jsme v dobrých rukou.
  • Obnova MS Blanensko - v říjnu 2019 jsme toto sdružení kvůli přetrvávajícím neshodám na místní úrovni zrušili. Aktuálně jsme v rámci tohoto okresu nabrali větší počet členů, členská základna tam je aktivní, komunikuje spolu a já myslím, že brzy přijde čas toto místní sdružení obnovit. Velký dík za práci v místě tady patří @Filip.Vitek.

Co chci v PKS dál dělat já:

  • Komunikace dovnitř - stejně jako doteď chci jednak být všem členům k dispozici, když cokoliv potřebují, a jednak chci dále do rozhodování maximálně zapojovat ty, kterých se týká. Protože jsem se za ty roky ve straně zvládl velmi dobře seznámit s našimi předpisy a postupy, budu dál k dispozici všem, kdo se v nich budou potřebovat zorientovat.
  • Komunikace navenek - dál bych rád komunikoval se zástupci ostatních stran, pokud s nimi potřebujeme něco vyřešit. S krajskými představiteli většiny relevantních stran se znám díky působení v krajském zastupitelstvu a myslím si, že seriozní, přímé a konstruktivní jednání s nimi je jednou z mých silnějších stránek.
  • Administrativa a předsedání - Mě to baví. Však mě znáte:)

Doufám, že jsem na nic podstatného nezapomněl. Pokud máte jakékoliv dotazy, ptejte se. V každém případě pokud mě v předsednictvu dále chcete, budu rád za Vaši podporu.

Díky,
Petr

Petr Springinsfeld
zastupitel Jihomoravského kraje a městské části Brno-střed
608 366 554, petr.springinsfeld@pirati.cz

Uživatelský avatar
Petr.Springinsfeld
Republikový výbor
Příspěvky: 2025
Registrován: 29 srp 2015, 23:41
Profese: Zastupitel JmK
Bydliště: Brno-střed
Dal poděkování: 2698 poděkování
Dostal poděkování: 3190 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF JmK 1/2022 - Volba předsednictva krajského sdružení

Příspěvek od Petr.Springinsfeld »

Díky @Lukas.Dolezal za dotazy. Jsou kvalitní, k tématu a donutily mě k zamyšlení:)

Lukas.Dolezal píše: 24 led 2022, 14:36

Jak hodnotíš kampaň do Poslanecké sněmovny, koalici se STAN a především upřednostňování jejich kandidátů před našimi a další porušování koaliční smlouvy? Jak tomu zabránit do budoucna?

Zhodnocení kampaně z krajského pohledu jsem sepsal v kandidátské řeči. Upřednostňování kandidátů je vůle voličů a nebylo by dobré si na to jakkoliv stěžovat. Určitě je ale možné, že velká část voličů nevěděla, jak kroužkování funguje - teď už to ale, myslím, ví celá republika:) Myslím, že zabránit podobné situaci je možné buď tím, že si nestanovíme tak přísné podmínky osobní kampaně (protože kdybychom během celé kampaně vyzývali ke kroužkování kandidátů jak my, tak STAN, mohlo to dopadnout úplně jinak), případně bychom se takové situaci mohli vyhnout, kdybychom se ve sněmovních volbách s nikým nespojili.

Lukas.Dolezal píše: 24 led 2022, 14:36

Vzhledem k tomu, že poslanci a poslankyně za STAN byli zvoleni i s podporou Pirátů, měli by se účastnit našich krajských schůzí?

Měli by být určitě zváni na každou schůzi a osobně si myslím, že by nám měli i nějakým způsobem pravidelně reportovat o své činnosti. Nemusí to být ale nutně být na měsíční bázi.

Lukas.Dolezal píše: 24 led 2022, 14:36

Po vstupu Pirátů do vlády máme náměstky na ministerstvech. Z Jihomoravského kraje to je Radek Holomčík. Uvítal/a bys pravidelné reporty na krajských schůzích, jak to bylo ve zvyku s poslanci?

Myslím, že současný formát krajských schůzí není úplně vyhovující a měli bychom možná od všemožných reportů přejít např. k formátu diskuzí o aktuální tématech nebo problémech. Reportů máme opravdu hodně a ze schůzí se nám tak stala měsíční přehlídka funkcionářů, což podle mě není úplně vítaný formát. Rád bych se tomu v příštím období věnoval a formát schůzí přizpůsobil tomu, jak si to bude přát členská základna (např. na základě ankety).

V tomhle konkrétním případě si myslím, že funkce náměstka ministra nemá moc souvislost s krajským sdružením (narozdíl od poslance, u kterého se předpokládá i práce ve volebním kraji). V každém případě pokud Radek bude mít o reportování zájem a bude o to zájem i ze strany členstva, měl by prostor dostat.

A na závěr ještě upozorním na možnost reportovat písemně stejně jako to děláme v rámci ZJMK - je to podle mě nejpohodlnější formát, který si může přečíst každý, koho to zajímá, a který je archivovaný.

Lukas.Dolezal píše: 24 led 2022, 14:36

Když člen/ka strany odstoupí z kandidátky, mělo by to být oznámeno na kanále Pirátské strany? Kdo kromě PKS má mandát s dotyčným/dotyčnou vzniklou situaci řešit? Měli by být se vzniklou situací obeznámeni/ny všichni/všechny členové a členky strany?

Protože žádná taková povinnost tuto skutečnost oznámit neexistuje, je to na rozhodnutí toho, kdo odstupuje. Kdybych od někud odstupoval já, členské základně bych to sdělil a byl připravený na dotazy.

Krom PKS má mandát danou situaci řešit hlavně lídr/lídryně kandidátky.

Všichni členové a členky strany se situací obeznámeni být nemusí, protože si myslím, že tato informace je relevantní hlavně pro příslušné oblastní sdružení (tedy ne pro celé CF).

Lukas.Dolezal píše: 24 led 2022, 14:36

Měli bychom jako Piráti odvolat podporu pro senátora Tomáše Třetinu, který odmítl se vzdát mandátu v Zastupitelstvu Jihomoravského kraje?

S Tomášem Třetinou by měl být v komunikaci Róbert, ale nevím, jaký je tam posun. Já si myslím, že nás kumulace funkcí pana Třetiny má potenciál poškodit a měli bychom podporu odvolat. Důležité ale také je toto prodiskutovat s MS Znojemsko, abychom tím nezpůsobili nějaké problémy v místě.

Lukas.Dolezal píše: 24 led 2022, 14:36

V loňském roce vznikl Tým pro odstraňování bariér - TOB. Vnímáš sám/sama nějaké bariéry v našem krajském sdružení?

Za vznik TOB jsem rád - jeho schůzí se snažím účastnit. Osobně jsem nechtěl být členem týmu právě proto, že pojmenovávání bariér necítím jako svou silnou stránku. Jako největší bariéru za poslední dobu vnímám s COVIDem související online setkávání a nemožnost se společně potkávat neformálně. Tady může vzniknout nějaká bariéra pro zapojení nováčků, kteří nás všechny znají pouze z monitoru. Tohle ale nemáme bohužel moc prostor ovlivnit.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Springinsfeld za příspěvky (celkem 5):
Jiri.Ulip, Monika.Spilkova, Katerina.Migdau, Lukas.Dubec, Marek.Lahoda

Petr Springinsfeld
zastupitel Jihomoravského kraje a městské části Brno-střed
608 366 554, petr.springinsfeld@pirati.cz

Zbynek.Janoska
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 1036
Registrován: 28 úno 2018, 10:54
Profese: programátor
Bydliště: Vracov [HO]
Dal poděkování: 2798 poděkování
Dostal poděkování: 1488 poděkování

Re: KF JmK 1/2022 - Volba předsednictva krajského sdružení

Příspěvek od Zbynek.Janoska »

Otázka pro všechny kandidáty: v komunáních volbách můžeme uspět i v některých malých městech nebo obcích I. a II. typu, které mají velmi malou agendu a řeší v podstatě jen lokální témata. V těchto obcích mají často silnou pozici komunisté, historicky bývají zastoupeni ve vedení obcí (často společně s KDU-ČSL, ODS). Zastáváte názor, že i na této úrovni politiky bychom měli jakoukoli spolupráci s komunisty (případně SPD) odmítnout? Nebo bychom na této úrovni měli preferovat hledání shody na místních tématech a spolupráci s komunisty se nebránit, pokud se dohodneme programově?

Uživatelský avatar
Lukas.Dolezal
Zahraniční odbor
Příspěvky: 2352
Registrován: 28 úno 2019, 14:48
Profese: Politolog, analytik mezinárodních vztahů
Dal poděkování: 3999 poděkování
Dostal poděkování: 3024 poděkování

Re: KF JmK 1/2022 - Volba předsednictva krajského sdružení

Příspěvek od Lukas.Dolezal »

Ahoj Petře,
díky za odpovědi.

Petr.Springinsfeld píše: 25 led 2022, 17:18

Myslím, že zabránit podobné situaci je možné buď tím, že si nestanovíme tak přísné podmínky osobní kampaně (protože kdybychom během celé kampaně vyzývali ke kroužkování kandidátů jak my, tak STAN, mohlo to dopadnout úplně jinak)

Ano, to by možná pomohlo, ale IMHO to byla kombinace našeho dodržování koaliční smlouvy vs. toho, že STAN propagoval svoji první čtyřku + antikampaň, ze strany Babiše a Okamury, na kterou jsme v kampani nedokázali reagovat. Bohužel to, že lídr napsal/zavolal Janě Krutákové, aby "nepropagovali jenom svoje lidi" nepomohlo a měli bychom se zamyslet nad tím, jestli by i PKS nemělo v tomto ohledu konat, když náš koaliční partner neplní sliby.

Petr.Springinsfeld píše: 25 led 2022, 17:18

Reportů máme opravdu hodně a ze schůzí se nám tak stala měsíční přehlídka funkcionářů, což podle mě není úplně vítaný formát. Rád bych se tomu v příštím období věnoval a formát schůzí přizpůsobil tomu, jak si to bude přát členská základna (např. na základě ankety).

Souhlas, že schůze v posledních letech sklouzávají k nudnému výčtu, takže rozhodně podporuji změnu formátu a větší důraz na brainstorming/diskuzi. Reportování zastupitelů písemně je určitě také cesta vpřed.

Petr.Springinsfeld píše: 25 led 2022, 17:18

Protože žádná taková povinnost tuto skutečnost oznámit neexistuje, je to na rozhodnutí toho, kdo odstupuje. Kdybych od někud odstupoval já, členské základně bych to sdělil a byl připravený na dotazy.

Krom PKS má mandát danou situaci řešit hlavně lídr/lídryně kandidátky.

Všichni členové a členky strany se situací obeznámeni být nemusí, protože si myslím, že tato informace je relevantní hlavně pro příslušné oblastní sdružení (tedy ne pro celé CF).

Tady dodám, že jsem nemyslel všechny členy a členky strany (tedy CF), ale členy a členky Krajského sdružení Jihomoravský kraj (KS JmK), což bohužel v případě odstoupení @Miroslav.Barta z 6. místa kandidátky Pirátů a Starostů do PSP ČR nenastalo. Naopak situace byla řešena jenom některými členy KS (i ze Zastupitelského klubu Pirátů Jihomoravského kraje), což IMHO nepomáhá transparentnímu vyřešení celé situace.

Jak situaci řešil lídr @Radek.Holomcik, nevím. Rovněž k vyjádření PKS nedošlo.

Petr.Springinsfeld píše: 25 led 2022, 17:18

S Tomášem Třetinou by měl být v komunikaci Róbert, ale nevím, jaký je tam posun. Osobně si myslím, že nás kumulace funkcí pana Třetiny má potenciál poškodit a měli bychom podporu odvolat. Důležité ale také je toto prodiskutovat s MS Znojemsko, abychom tím nezpůsobili nějaké problémy v místě.

Taguji tedy @Robert.Cuma. Kdyby Tě @Petr.Springinsfeld KS zvolilo znovu do PKS, byl bys ochotný iniciovat hlasování o odvolání naší podpory pro Tomáše Třetinu?

Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Dolezal za příspěvek:
Barbora.Turek.Lahova

Podporuji ██████████████████████████████████████████████████████████████.

Pomoz vytlačit okupanty z Ukrajiny. Слава Україні! Героям і Героїням слава! 🇺🇦 ✌️.

Člen MF Brno, KF Jihomoravský kraj, Zahraničního odboru a Rezortního týmu pro záležitosti Evropské unie, zahraničních věcí a obrany (RT EZO), lukas.dolezal@pirati.cz

Uživatelský avatar
Petr.Springinsfeld
Republikový výbor
Příspěvky: 2025
Registrován: 29 srp 2015, 23:41
Profese: Zastupitel JmK
Bydliště: Brno-střed
Dal poděkování: 2698 poděkování
Dostal poděkování: 3190 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF JmK 1/2022 - Volba předsednictva krajského sdružení

Příspěvek od Petr.Springinsfeld »

Lukas.Dolezal píše: 26 led 2022, 16:22

Ano, to by možná pomohlo, ale IMHO to byla kombinace našeho dodržování koaliční smlouvy vs. toho, že STAN propagoval svoji první čtyřku + antikampaň, ze strany Babiše a Okamury, na kterou jsme v kampani nedokázali reagovat. Bohužel to, že lídr napsal/zavolal Janě Krutákové, aby "nepropagovali jenom svoje lidi" nepomohlo a měli bychom se zamyslet nad tím, jestli by i PKS nemělo v tomto ohledu konat, když náš koaliční partner neplní sliby.

Souhlas. Co by v té věci mělo dělat PKS ale v tuhle chvíli nevím. V jednáních v podobných věcech je pozice lídra o dost silnější. Tlak na "nepropagaci jen kandidátů STANu" nepomohl ani na celostátní úrovni, takže opravdu nevím, jestli by tomu PKS dokázalo nějak pomoct. Pokud ale myslíš, že víš, co jsme měli dělat, abychom tu situaci vyřešili a kroužkování zabránili, tak si rád nechám pro příště poradit:)

Lukas.Dolezal píše: 26 led 2022, 16:22

(...) Rovněž k vyjádření PKS nedošlo.

Souhlasím, že ten postup tady nebyl ideální. Ale jak jsem zmínil, považuji tu komunikaci související s odstupováním primárně za věc toho, kdo odstupuje. I proto jsem se z pozice člena PKS nevyjadřoval.

Lukas.Dolezal píše: 26 led 2022, 16:22

Kdyby Tě @Petr.Springinsfeld KS zvolilo znovu do PKS, byl bys ochotný iniciovat hlasování o odvolání naší podpory pro Tomáše Třetinu?

Ano, ale nejdřív po komunikaci s Tomášem Třetinou a následně s MS Znojemsko. EDIT: Navíc bychom toto rozhodnutí měli probrat i s našimi senátory.

A abych netapetoval, rovnou odpovím i Zbyňkovi.

Zbynek.Janoska píše: 26 led 2022, 11:46

Otázka pro všechny kandidáty: v komunáních volbách můžeme uspět i v některých malých městech nebo obcích I. a II. typu, které mají velmi malou agendu a řeší v podstatě jen lokální témata. V těchto obcích mají často silnou pozici komunisté, historicky bývají zastoupeni ve vedení obcí (často společně s KDU-ČSL, ODS). Zastáváte názor, že i na této úrovni politiky bychom měli jakoukoli spolupráci s komunisty (případně SPD) odmítnout? Nebo bychom na této úrovni měli preferovat hledání shody na místních tématech a spolupráci s komunisty se nebránit, pokud se dohodneme programově?

Myslím, že spolupráci s extremisty bychom se měli v maximální míře vyhýbat, a to i na komunální úrovni. Mimo jiné máme pro komunálky a krajské volby platnou všeobecnou povolební strategii, která říká: "Odmítáme koalice s extremistickými stranami a lidmi nekompetentními, s korupční minulostí, s možnými střety zájmů."

V každém případě to je těžká otázka. To lokální hledisko a možnou programovou shodu tam samozřejmě vidím a myslím si, že komunální politika je primárně o lidech. Nicméně pokud bychom chtěli tuhle otázku otevřít, tak je to debata spíš na celostátní úroveň - určitě bych nechtěl, abychom v rámci našeho KS tu povolební strategii porušovali.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Springinsfeld za příspěvky (celkem 3):
Zbynek.Janoska, Jiri.Ulip, Marek.Lahoda

Petr Springinsfeld
zastupitel Jihomoravského kraje a městské části Brno-střed
608 366 554, petr.springinsfeld@pirati.cz

Uživatelský avatar
Michal.Svagerka
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 348
Registrován: 31 říj 2018, 15:45
Profese: místostarosta města Dubňany
Bydliště: Dubňany
Dal poděkování: 826 poděkování
Dostal poděkování: 462 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF JmK 1/2022 - Volba předsednictva krajského sdružení

Příspěvek od Michal.Svagerka »

Ahoj @Lukas.Dolezal, díky za otázky, níže mé odpovědi.

Lukas.Dolezal píše: 24 led 2022, 14:36

Ahoj všem,
mám pár dotazů na všechny kandidáty a kandidátky do PKS.

• Jak hodnotíš kampaň do Poslanecké sněmovny, koalici se STAN a především upřednostňování jejich kandidátů před našimi a další porušování koaliční smlouvy? Jak tomu zabránit do budoucna?

Kampaň již byla zhodnocena voliči a cíle splněny nebyly. Kampaň tedy nebyla úspěšná. Dostali jsem od STAN velkou politickou lekci. Mnozí zkušení ji přirovnávají k listopadu 1989, kdy mladé nadšené lidi na náměstích velmi brzy vyměnili zkušení a předem připravení politici a "hlavní aktéři revoluce" jenom zírali, co se to s jejich ideály děje. Zabránit tomu lze pouze tím, že budeme kandidovat pod vlastní vlajkou Pirátů. Což je technické řešení a nechci do budoucna vylučovat, že každá koalice by měla být z podstaty špatně. Porušování jakékoliv smlouvy nelze zabránit, pokud ji druhá strana bude chtít porušovat. Omezit riziko porušování lze pečlivým výběrem koaličního partnera a otevřeným prostředím, které bude vstřícné kritickým názorům a pohledům.

Lukas.Dolezal píše: 24 led 2022, 14:36

• Vzhledem k tomu, že poslanci a poslankyně za STAN byli zvoleni i s podporou Pirátů, měli by se účastnit našich krajských schůzí?

Na úrovni MS Slovácko jsme dohodnuti, že Martin Hájek i Jana Krutáková se dle svých možností a našich potřeb budou účastnit schůzí našeho MS. Viděl jsem, že @Radek.Holomcik domluvil jejich účast i na krajských schůzích, tak by bylo vhodné se dohodnout, aby se účastnili pouze jedné ze schůzí.

Lukas.Dolezal píše: 24 led 2022, 14:36

• Po vstupu Pirátů do vlády máme náměstky na ministerstvech. Z Jihomoravského kraje to je Radek Holomčík. Uvítal/a bys pravidelné reporty na krajských schůzích, jak to bylo ve zvyku s poslanci?

Tady se přiznám, že na toto neumím respektive nevím jak odpovědět. Schůze jsou již dnes napěchované informacemi z různých úrovní a jde spíš o jednosměrné informace bez hlubší diskuze. Napadá mě, že bychom mohli jít cestou interpelací členů na daného funkcionáře. Cílem by měli být dotazy, které vyvolají diskuzi k danému (ideálně pro KS důležitého) tématu/problému. Na fóru a přes KETy máme, dle mého názoru, dostatek informací o činnosti zastupitelů a dalších funkcionářů. Jsem zastánce, abychom provedli revize, zda nejsme příliš zahlceni informacemi tím, jak rosteme na různých úrovních. Důležitou oblastí je také efektivní práce s rostoucím objemem informací.

Lukas.Dolezal píše: 24 led 2022, 14:36

• Když člen/ka strany odstoupí z kandidátky, mělo by to být oznámeno na kanále Pirátské strany? Kdo kromě PKS má mandát s dotyčným/dotyčnou vzniklou situaci řešit? Měli by být se vzniklou situací obeznámeni/ny všichni/všechny členové a členky strany?

Tady by bylo vhodné, abychom citlivě přistupovali k tomu, zda je lepší se o odstoupení nešířit, aby se toho nechytla konkurence a nepoškodilo nás to v probíhající kampani. Další rovinou je soukromí a lidský přístup, zda veřejná prezentace nemůže ohrozit toho, koho se to týká. Dovedu si představit různé scénáře, co by to s daným člověkem mohlo všechno udělat. Tady se spíš přikláním k tomu, že špinavé prádlo bychom si měli prát doma. Tím neříkám, abychom uvnitř zavírali oči nad tím, pokud by se dělo něco, co se dít nemá.

Lukas.Dolezal píše: 24 led 2022, 14:36

• Měli bychom jako Piráti odvolat podporu pro senátora Tomáše Třetinu, který odmítl se vzdát mandátu v Zastupitelstvu Jihomoravského kraje?

Myslím si, že bychom měli odvolat podporu pro senátora Třetinu. Nesplnil, co slíbil.

Lukas.Dolezal píše: 24 led 2022, 14:36

• V loňském roce vznikl Tým pro odstraňování bariér - TOB. Vnímáš sám/sama nějaké bariéry v našem krajském sdružení?

Osobně žádné bariéry nevidím. Čímž neříkám, že žádné nejsou a pokud by mi někdo nějakou bariéru ukázal nebo ji popsal, tak bychom všichni měli zapracovat na tom, aby byla odstraněna. Pohled na to, co je nebo není bariérou může být u různých lidí odlišný, proto jsem rád, že TOB vznikl.

Naposledy upravil(a) Michal.Svagerka dne 28 led 2022, 00:07, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Svagerka za příspěvky (celkem 5):
Jiri.Ulip, Monika.Spilkova, Lukas.Dubec, Marek.Lahoda, Lukas.Dolezal
  1. místopředseda MS Slovácko a KS JMK
    e-mail: michal.svagerka@seznam.cz
    místostarosta města Dubňany, člen KET JMK Finance, hospodářství, majetek a investice a RT Finance
Zamčeno

Zpět na „Krajské fórum Jihomoravský kraj“