[Rozprava] KF JmK 15/2019 - Primární volby pro volby do Zastupitelstva Jihomoravského kraje 2020

Fórum pro diskusi členů a registrovaných příznivců. Zde lze vyhlašovat závazná hlasování členů krajského sdružení.

Moderátoři: Koordinatori, PKS Jihomoravsky kraj

Miroslav.Barta
Člen KS Jihomoravský kraj
Profese: Podnikatel
Dal poděkování: 57 poděkování
Dostal poděkování: 116 poděkování

Re: [Rozprava] KF JmK 15/2019 - Primární volby pro volby do Zastupitelstva Jihomoravského kraje 2020

Příspěvek od Miroslav.Barta » 07 lis 2019, 21:13

Ahoj Piráti a Pirátky,
ne všichni se zúčastníte grilování 9. 11., proto mi dovolte ještě rozšířit mou kandidátskou řeč (je níže) na lídra o svůj pohled na některé oblasti. Ale především proto, že jsem se až po své kandidatuře sešel s některými odborníky a s doplněním jsem i počítal :)

Doprava a územní plánování
Asi jedno z nejpalčivějších a nejhmatatelnějších témat kraje. Osobně jsem pro maximalizaci a modernizaci železniční dopravy, a to jak osobní, tak i nákladní v součinnosti s ostatními kraji, obcemi a státem. Budu se zasazovat o rozšíření IDS. Infrastruktura úzce souvisí s novými ZÚR, které budou asi schváleny ještě v tomto volebním období. Nejaktuálnější „silniční“ projekty jsou 43, obchvat Znojma a Břeclavi a dostavba dálnice na Vídeň. Ovšem také řešení dopravy v Brně je částečně na kraji. Připomínky k 1. aktualizaci ZÚR je možné podávat do 8. 11. 2019. Uvidíme, jaký bude další vývoj. U 43 podporuji variantu D.3 (dálniční řešení z větší části na původní tzv. „Hitlerově dálnici“). Údržba krajských silnic je samozřejmostí.

Životní prostředí a zemědělství
Nezanedbatelná část půdy v kraji je využívána k zemědělství. Proto si zaslouží značnou pozornost. Jsem pro podporu menších zemědělských ploch a šetrného zemědělství ke krajině a vodě. Kraj by měl vyvíjet maximální podporu místním producentům potravin. Veškerá činnost kraje se musí smysluplně přizpůsobit ochraně krajiny a začít iniciativně řešit zadržování vody v krajině.

Školství
Struktura škol v kraji musí odrážet situaci na trhu práce, a to na základě odborných analýz a na nich založených předpokladů vývoje na pracovním trhu. Jsme kraj s ambicemi na top region inovativních technologií apod., což hodlám maximálně podporovat. Rozvoj vědy a výzkumu je nezbytný. Ovšem Jihomoravský kraj je také krajem zemědělců a řemeslníků. Podpora středoškolského odborného vzdělávání, a tedy učňovských oborů, by se měla zvýšit. Je nezbytně nutné víc propojit školy s reálnou praxí (firmy, vývojová střediska, VŠ, …). Vzdělávání pedagogů, odpovídající dnešním potřebám, vnímám jako základ pro kvalitní výuku na všech úrovních. Každý v kraji musí mít vzdělávací instituce dostupné vzhledem k svému bydlišti.
Kraj by měl jít příkladem ve zřizování malých /alternativních MŠ v zařízeních, která kraj zřizuje.

Informovanost, transparentnost
Měla by se stanovit informační strategie kraje směrem k obcím i občanům. Dnešní informovanost je nedostatečná. Krajský web je jednoduše tragický. Veškerá zásadní rozhodnutí musí být předem prodiskutována s dotčenými obcemi a dle potřeby také s občany.
Transparentní úřad pokládám za základ.

Sociální politika
Současný systém, především pro neziskové organizace, je velmi složitý, administrativně náročný a neakceptuje potřeby v jednotlivých částech kraje. Mzdy v neziskovém sektoru jsou o cca 17% pod tabulkovou mzdou. Znevýhodňuje terénní práci, financování projektu je s nedostatečnou časovou garancí apod. Zasadím se o zřízení pracovní skupiny ze zástupců poskytovatelů soc. služeb, aby se zlepšilo financování a zjednodušil celý systém. Podporuji „tradiční / rodinnou“ péči před např. velkými pečovatelskými domy, ovšem i ty jsou potřeba. Samozřejmostí je důstojná hospicová péče, a to i formou terénních pracovníků. Věřím v nutnost a smysl pomoci potřebným. Je nezbytně nutné vyjednávat se státem (MPSV) o změně pravidel poskytování dotací na soc. oblast. Urychlit dokončení a přijetí připravovaných úprav. Současný stav neodpovídá reálným potřebám jednotlivých krajů.

Sport, kultura a cestovní ruch
Dnešní sport ani kultura se prakticky neobejdou bez dotací. Ovšem přidělování veřejných financí musí být pod jasnými pravidly a zcela transparentní. Upřednostňuji podporu mládežnického sportu před tím profesionálním. Odmítám jakoukoliv cenzuru kultury. Jižní Morava disponuje množstvím kulturních památek, krásnou krajinou, vinařstvím apod. Je v zájmu kraje důstojná prezentace lákající turisty. Kraj musí budovat odpovídající dopravní dostupnost. Rozhodně podporuji rozvoj smysluplných a ekonomicky přijatelných leteckých linek z/do Brna.

Zdravotnictví
Zdravotní péče musí být dostupná pro všechny občany kraje. Základními předpoklady kvalitního zdravotnictví jsou - personál na odpovídající profesní úrovni, špičková technika, účelné a transparentní hospodaření. Například by se měla navýšit kapacity pooperační úrazové péče - rehabilitace.

Zaměstnanost
Soustředit se na místa s nadprůměrnou nezaměstnaností a činit kroky k přilákání zaměstnavatelů do těchto oblastí.

Děkuji, že jste věnovali čas dalšímu čtení....

Miroslav.Barta píše:
27 říj 2019, 15:14
Ahoj Pirátky a Piráti, kamarádky a kamarádi,

po rozhovorech s některými z vás, svou manželkou a po racionální úvaze jsem se rozhodl kandidovat na lídra naší kandidátky do Zastupitelstva Jihomoravského kraje. Tyto volby vnímám jako velmi důležité. Již dnes se nám podařilo být součástí vládnoucí koalice v Brně a také sedíme v zastupitelstvech několika radnic našeho kraje. Úspěch v těchto volbách napomůže realizaci části našich programů na radnicích a také dalšímu úspěchu v parlamentních a jiných volbách. A to posune pirátské myšlenky zase o kousek dál k jejich realizaci. Piráti jsou veřejností bráni jako fajn značka, ale za každou značkou jsou lidé, kteří ji tlačí kupředu nebo srážejí dolů. Jsem připraven pracovat tak, aby Piráti šli pouze a jen nahoru.

V případě úspěchu, a ten bude, se jedná o podstatnou změnu v následném životě mém i mé rodiny, proto jsem svou kandidaturu opravdu důkladně zvážil a připravil se na tuto skutečnost jak v osobním, tak i v pracovním životě.

Profesně se zabývám realitní a stavební činností, dále poradenstvím a lektorstvím jako majitel s. r. o. V tomto oboru se pohybuji již cca 15 let na různých pozicích. Většinu svého produktivního života jsem byl na vedoucích pozicích spojených s řízením týmů a projektů. Ve firmě mám vše připraveno tak, aby mi to nebránilo v kampani ani ve výkonu případného mandátu následně.

Během svého pirátství jsem se účastnil tří voleb, a to docela intenzivně. Ovšem jako lídr - pokud získám vaši podporu - počítám ve volební kampani s nasazením na 100%, prostě na full time. Nemám žádné limity, které by mi v tom mohly bránit. Hodlám se aktivně podílet na tvorbě odpovídajícího týmu pro volební kampaň, protože vím, že bez podpory, píle a nadšení ze strany dalších Pirátů a dobrovolníků to nepůjde a nikdy ani nešlo. Můj cíl je jasný, tyto volby vyhrát.

V současné době zastávám tyto politické funkce: zastupitel MČ Královo Pole, předseda zastupitelského klubu Piráti pro Královo Pole, Předseda Kontrolního výboru MČ a člen komise pro životní prostředí a sport MČ, dále jsem předsedou dozorčí rady v CD CENTRUM COMS, a.s. a součástí pracovní skupiny zabývající se městskými byty na MMB. Z uvedených pozic jsem již nějakou politickou zkušenost získal a stále získávám. Samozřejmě jsem připraven některé posty opustit a plně se věnovat práci pro kraj. Již nyní se hodlám účastnit dění na kraji v maximální možné míře k získání většího přehledu a kontaktů pro další vyjednávání.

Jako aktivnímu hudebníkovi, bývalému „vrcholovému“ sportovci, zastánci přírody, milovníku svobody, znalci problematiky výstavby a realit, zastánci sociálních témat, obhájci a propagátorovi Pirátských principů mi není zcela cizí žádná problematika krajské politiky. Ovšem jako hlavní svůj přínos pro práci na kraji vidím ve spojitosti s infrastrukturou, výstavbou apod., a to vše s ohledem na potřeby lidí a bez devastace krajiny. Věřím ve vybudování krajského týmu, jehož členové se budou vzájemně respektovat, spolupracovat a posouvat věci k cíli.

Byť jsem původem „chachar“ ze severu, tak jižní Moravu mám navždy v srdci ;)

Další informace k mé osobě jsou zde: https://jihomoravsky.pirati.cz/lide/miroslav-barta/
Jde sice o starší profil i foto pro komunální volby, ale to se spraví.

Ať už tato volba dopadne jakkoliv, tak věřím v naši schopnost na kraji uspět a budu pro to pracovat.
Pokud vás zajímá cokoliv dalšího, tak se ptejte zde nebo volejte. Rád odpovím. Pokud se mne rozhodnete podpořit, budu moc rád.

Děkuji za váš čas a přeji pěkný den
Miroslav Bárta
Tito uživatelé poděkovali autorovi Miroslav.Barta za příspěvky (celkem 7):
Jiri.Ulip, Jiri.Kaderavek, Lukas.Dubec, Ivo.Vasicek, Alena.Pavlasova, Pavel.Nevrkla, Patrik.Dolezal
Základním právem každého, je právo volby.

Michal.Skerle
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Profese: právník, učitel
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 32 poděkování

Re: [Rozprava] KF JmK 15/2019 - Primární volby pro volby do Zastupitelstva Jihomoravského kraje 2020

Příspěvek od Michal.Skerle » 08 lis 2019, 00:31

Vážené Pirátky, vážení Piráti,

rozhodl jsem se ucházet o místo na kandidátce Pirátů pro volby do ZJMK v roce 2020 (čelní místa nebo další místa).

Jsem absolventem Filozofické fakulty MU (obory Historie a Učitelství historie pro střední školy) a Právnické fakulty MU (obor Právo a právní věda), kde aktuálně dokončuji doktorské studium oboru Dějiny práva a římské právo. Několik let jsem pracoval v advokacii, ale také jako středoškolský učitel, lektor kurzů dalšího vzdělávání učitelů i jako lektor kurzů pro dospělé.

V současnosti pracuji na Katedře občanské výchovy Pedagogické fakulty MU, kde vyučuji předměty s tématikou práva, finanční gramotnosti a moderních dějin. Působím také jako oborový didaktik a mentor studentů na praxích, díky čemuž mám možnost navštívit každý semestr celou řadu základních škol, abych zde konal náslechy našich studentů.

Kromě toho pracuji jako lektor pro společnost yourchance o. p. s., kde se věnuji projektu Finanční gramotnost do škol a i mimo jiné v rámci akčního plánu Jihomoravského kraje KaPoDaV – Podpora kariérového poradenství, podnikavosti pro udržitelný rozvoj a dalšího vzdělávání v Jihomoravském kraji jezdím po základních i středních školách v našem kraji, abych zde lektoroval workshopy o finanční gramotnosti pro učitele a projektové dny pro žáky na stejné téma. Díky tomu mám velmi dobrý přehled o základních i středních školách v našem kraji (včetně těch soukromých). Působím také jako externí odborný konzultant a lektor v rámci projektu Implementace Krajského akčního plánu Kraje Vysočina I – Učíme se ze života pro život.

Můj profil zde: https://wiki.pirati.cz/lide/michal_skerle

S Piráty jsem začal úzce spolupracovat v rámci loňských komunálních voleb. V městské části Brno-Královo Pole jsem byl za Piráty zvolen do zastupitelstva a jsem zde členem Finančního výboru a Komise školské. S programem Pirátů se ztotožňuji, považuji Piráty v ČR za jedinou moderní stranu pro 21. století. Za ten rok a půl, co se mezi vámi pohybuji, jsem se s řadou z vás již více poznal. Já se vnitřně, s Vašim dovolením, již považuji za Piráta (v současnosti jsem registrovaný příznivec, brzy snad i člen).

V letech 2012–2018 jsem byl členem ČSSD. To, proč jsem z ČSSD odešel (a se mnou celá místní organizace, kde jsem byl předsedou), jsem shrnul zde (http://denikreferendum.cz/clanek/28381- ... o-ztracena) nebo zde (viewtopic.php?t=42630#p570990).

Ve volebním období 2012–2016 jsem již byl za ČSSD zvolen do Zastupitelstva Jihomoravského kraje, byl jsem členem Kontrolního výboru, Výboru pro meziregionální vztahy, Komise pro výchovu a vzdělávání, Komise organizační a legislativní a poslední rok mandátu jsem byl také předsedou Komise majetkové. Věřím, že díky zkušenostem a znalostem, které jsem tehdy získal, bych mohl být přínosem pro krajskou politiku Pirátů.

Hlavní témata, kterým bych se chtěl věnovat:

Školství
Kraj má poměrně dost nástrojů, jak ovlivnit kvalitu vzdělávání a to včetně kvality vzdělávání na základních školách (které nezřizuje). Úroveň školství v JmK není ve srovnání se zbytkem ČR vůbec špatná, ba naopak náš kraj patří ke špičce. Něco jiného je ale samozřejmě srovnání se zahraničím. Školy musí připravovat žáky na život ve 21. století, ale bohužel fungují stále jako ve století 19. Je potřeba podporovat občanské kompetence u žáků, mediální a finanční gramotnost, zavádět více demokratizace a humanismu do školství, podporovat partnerství se zahraničními školami, posilovat role ředitelů, kteří musí být především pedagogičtí vůdci, a ne administrátoři. Takové ředitele by měl kraj do svých škol také umět vybírat. Náš kraj má dobré akční plány na podporu škol, ale já vidím problém v tom, že se do nich zapojují stále především ty školy, které patří v kraji mezi ty nejlepší. Je potřeba zacílit tyto projekty plošněji a přimět tím i ostatní školy, aby se jich účastnily. Rád bych své dlouholeté zkušenosti z oblasti školství a vzdělávání uplatnil v týmu Pirátů.

Sport
Řadu let jsem vrcholově sportoval (sportovní šerm), nyní působím ve sportu nadále jako funkcionář a manažer. V těch to pozicích jsem svědkem toho, jak bohužel zcela selhává dotační politika MŠMT, což poškozuje především nevrcholové sportování dětí. Řada sportovních spolků, které vlastní různá sportoviště nebo tělocvičny, nemá finanční prostředky na jejich provoz. Bez pomoci obcí pak často dochází k jejich chátrání. Kraj by měl ve spolupráci s obcemi pomoci těmto spolkům především s náklady na provoz, podporovat trenéry a práci s mládeží. V oblasti organizovaného sportu se pohybuji celý život a i tyto zkušenosti bych rád uplatnil.

Vztahy s ostatními regiony

Nelíbí se mi, že náš kraj má nejvíce partnerských regionů v Číně a Rusku a domnívám se, že toto kraji nic podstatného nepřináší. Je škoda, že kraj nemá třeba žádný partnerský region ve Skandinávii, což bychom jistě mohli napravit. Já sám jsem se intenzivně věnoval podpoře spolupráce se Šumadijskou oblastí v Srbsku. Náš kraj zde měl velmi významné aktivity, které však postupně začal utlumovat. To je podle mě špatně. Patříme k nadprůměrným regionům v rámci EU a myslím si, že z toho důvodu bychom měli pomoci regionům, které na tom nejsou tak dobře a náš kraj může přispět nejen finančně. V Srbsku je na poměrně nízké úrovni práce s mládeží, nefunguje tam dobře spolková činnost jako v ČR, zde je velký prostor, abychom mohli Srbům předat naše zkušenosti. Malá sebepropagace: https://www.youtube.com/watch?v=klwjKcG ... e=youtu.be ;)

Samozřejmě se budu rád podílet na prosazování pirátského programu i v dalších oblastech. Vzděláním jsem právník a historik, působil jsem v kontrolních orgánech samospráv nebo sportovních spolků, takže mohu nabídnout své zkušenosti právě v této oblasti. Skrze svoji rodinu mám blízko i k tématům venkova, vinařství, včelařství nebo myslivosti.

Jsem připraven se velmi aktivně zapojit do volební kampaně. Ač to může znít divně, tak volební kampaně mne baví a v podstatě si je užívám. V roce 2016 jsem byl volebním manažerem kandidáta do Senátu Jiřího Čejky. V roce 2017 jsem tutéž pozici zastával v ČSSD pro volby do PSP v Jihomoravském kraji, kde jsem zase získal řadu zkušeností ze spolupráce s odborníky na volební kampaně. Tyto své zkušenosti dám velmi rád v kampani do ZJMK k dispozici.

V případě jakýchkoliv dotazů rád odpovím zde nebo případně na schůzi krajského fóra.
Michal Škerle
Zastuptel MČ Brno - Královo Pole
email: m.skerle@seznam.cz tel.: 737 600 323

Robert.Cuma
Krajské předsednictvo
Profese: manažer
Dal poděkování: 1185 poděkování
Dostal poděkování: 2554 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Robert.Cuma » 08 lis 2019, 07:47

1. kolo volby lídra bude zahájeno v sobotu 9. 11. v 15:30h, hlasování potrvá 30 minut
2. kolo volby lídra bude zahájeno v sobotu 9. 11. v 16:30h, hlasování potrvá 30 minut

hlasovat budeme v Heliosu.

kandidáti se mohou hlásit do dnešní půlnoci.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Robert.Cuma za příspěvky (celkem 6):
Monika.Spilkova, Ivo.Vasicek, Petr.Springinsfeld, Marek.Lukas, Jana.Leitnerova, Jiri.Ulip
Róbert Čuma - předseda KS JmK, 1. místopředseda MS Brno

Lubos.Sedlak
Profese: student zemědělství
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 114 poděkování

Příspěvek od Lubos.Sedlak » 08 lis 2019, 08:34

Vážené kolegyně, Vážení kolegové, vážení přátelé,

Tímto oznamuji svoji kandidaturu na čelo kandidátky do Zastupitelstva Jihomoravského kraje.

Členem Pirátů jsem od roku 2018 a zároveň jsem člen Komise rozvoje venkova a zemědělství Rady Jmk, kde se především zajímám o krajské dotace.

Co se týče mé osoby, můžete se dočíst ZDE. Příští rok dokončím magisterské studium oboru Rozvoj venkova na Agronomické fakultě a rád bych pokračoval v doktorském studiu v oboru Aplikované a krajinné ekologie se zaměřením na Pedologii (půdoznalství) a ochranu půdy v návaznosti na bonitu půdy.

V rámci našeho kraje bych se chtěl zabývat především zemědělstvím, bojem se suchem a problémem zastavování úrodných orných půd velkými logistickými komplexy. Jihomoravský kraj byl vždy zemědělskou oblastí, proto je přirozeně mým zájmem ochrana půdy proti negativním zásahům člověka a zabránění další degradaci půdy. Ta je způsobena nejen špatným hospodařením s půdou, ale i těžkou mechanizací a výstavbou satelitních měst, která jsou ve většině případů stavěna na úrodných půdách.

Pokud bych byl zvolen zastupitelem, chtěl bych společně s vámi prosazovat pirátský program společně s dalšími body. Kromě jiného chci podporovat pozemkové úpravy, ve kterých vidím velký potenciál jak pro ochranu zemědělské půdy proti erozi, tak i pro ochranu vodních toků. Je zapotřebí ukázat zemědělcům, že nynější chování k půdě může v budoucnosti ohrozit potravinovou soběstačnost.

Je nutná změna chování člověka, a především zemědělských firem k půdě.

Děkuji a budu se těšit na otázky.

Luboš

Alena.Pavlasova
Profese: administrativa
Dal poděkování: 27 poděkování
Dostal poděkování: 49 poděkování

Příspěvek od Alena.Pavlasova » 08 lis 2019, 09:48

Krásný den Piráti,

i já jsem se rozhodla kandidovat na čelní místa v krajských volbách.

Pro úplnost jen doplním, že z osobních důvodů Marcela Kolaju nadále ať už v Bruselu nebo životem již nedoprovázím. Zůstávám v JMK, přesněji v Brně.

Aktivně jsem se podílela na krajské kampani v roce 2016, kde jsme tenkrát vytvořili koalici se Zelenými v době, kdy jsme ještě nebyli IN a koalic bylo třeba. Od parlamentních voleb, kdy jsem vykopla poprvé téma europarlament (ano, Marcel Kolaja nechtěl kandidovat), jsme se věnovali intenzivně těmto přípravám. V mezičase jsem podpořila kandidátku v komunálních volbách jak na magistrát tak v Králově poli. Na kampani do Evropského parlamentu jsem začala pracovat již před rokem, ještě před primárkama. Troufám si říct, že jsem byla velkou oporou nejen pro lídra (morální podpora, stylista, lektor mluvy), ale i pro naše dobrovolníky, s kterými jsem trávila veškerý volný čas v ostré fázi kampaně především na náměstí Svobody.

V kraji bych se ráda věnovala sociální tematice, především seniorům. Velké nedostatky vidím v neinformovanosti. Naše sociální bublina to vnímá jinak, ale zkuste se zeptat i třeba vašich babiček, dědečků, jestli vědí, na co mají nárok v případě, že se jejich partner ocitne v té tolik neoblíbené LDNce a oni by jej chtěli mít zpět doma. Z vlastní zkušenosti vím, že nemají tušení, co všechno je možné, a tím nemyslím jen příspěvek na péči. V akčním plánu rozvoje sociálních služeb pro další období se počítá s informovaností prostřednictvím sociálních pracovníků, pracovníků v nemocničních zařízeních, praktických lékařů. Lékaři jsou dlouhodobě velmi přetíženi, nezdá se mi toto řešení jako šťastné a nějaký leták v ordinaci nic nevyřeší. Senior potřebuje problematiku vysvětlit. Bohužel zde narážím na další problém a to je vysoká fluktuace zaměstnanců v přímé péči a nedostatek zájemců o pracovní pozici pracovníka v sociálních službách. Řešení vidím ve zkrácených a polovičních pracovních úvazcích a dostupnější rekvalifikaci.

Kampani se budu intenzivně věnovat také z důvodu, že jsem členem týmu Jiřího Kadeřávka, jakožto i kandidáta na senátora. Efektivně propojíme senátní i krajskou kampaň a ušetříme tak i lidské zdroje.

Těším se na zítřek.

Alena Pavlasová

Ivo.Vasicek
Krajské předsednictvo
Profese: manažer
Dal poděkování: 10621 poděkování
Dostal poděkování: 11154 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ivo.Vasicek » 08 lis 2019, 10:37

Ještě jednou ahoj.
Kolega mne inspiroval k doplnění informací ke kandidatuře a kraji:
Předpokládám, že budu realizovat náš Pirátský program (je v příloze), nebo jeho části, které případně prosadíme do koaliční smlouvy. Krajský volební program JMK teprve budeme vytvářet (v návaznosti na celostátně projednaný) a předpokládám, že bude výsledkem konsesu, či kompromisů mezi členy. Moje názory jsou tedy pouze návrhy, které předpokládám, že budu do našeho programu prosazovat.

Doprava a územní plánování
Příští rok by měla být zahájena výstavba D52. Vzhledem k tomu, že už je hotová rakouská část dálnice z Vídně až do Mikulova je řešení výstavby zcela klíčové – dokončení je plánováno v r. 2025, takže v příštím volebním období bude výstavba nejintenzivnější.
Schvalování ZUR navazuje na již schválenou variantu S1poučená. V návrhu ZUR jsem pohlídal, aby zůstaly zachovány územní rezervy pro jihovýchodní a jihozápadní tangentu. Chtěl bych totiž prosadit změnu dopravní politiky (dokument vlády) tak, aby byla vedena D1 po těchto tangentách. Přitom by byl současný úsek D1, který vede jihem Brna uzavřen pro tranzit a stal se součástí městského okruhu ve vyšší kvalitě. Od tangent bylo upuštěno na základě snahy prosadit „silnici přes Bystrc“ v rámci kompromisu s obcemi v oblasti a rozhodnutí vlády (ale to lze změnit). Přesto byly v přípravě a je možné řešení oddálení dálnice od Brna znovu aktivovat a já v tomto duchu s Odborem dopravy jednám.
Vedení D43 v podobě silnice S43 či rychlostní silnice přes Bystrc už bylo v podstatě rozhodnuto. Mě se takové řešení nelíbí, ale smířím se s tím. Chtěl bych však upozornit, že řešení nepočítá v tomto případě s dálnicí a nelze to změnit. Předpokládám, že se silnice v příštím volebním období bude především projektovat a možná se i začne stavět. Důležité je proto ohlídat potřebná protihluková opatření v Bystrci (zatrubnění např.)
V oblasti železniční dopravy považuji za zcela klíčové vyřešení zlepšení propojení Brna a Znojma. Snažím se prosadit variantu kompletní nové trati mezi Vranovicemi a Hrušovany nad Jevišovkou, protože je to jediná varianta, která je schopna plně konkurovat automobilové a autobusové dopravě při cestách Brno-Znojmo. Dále je také důležité v součinnosti s Brnem prosazovat Severojižní kolejový diametr.
Určitou drobností, ale důležitou spíše pro turistický ruch je propojení Baťova kanálu s řekou Moravou u Hodonína, které se už připravuje.
Důležité bude také „ohlídání“ investice do nových vlaků (7 miliard Kč) a jejich provozu. Ve výběrovém řízení nakonec zůstala jedna firma a nakoupeno bude ještě v tomto volebním období. Dodávky však budou probíhat následně. Vzhledem k tomu, že zatím žádný kraj neprovozoval vlastní vlaky, budeme muset řešit nové postupy a zvládat nová rizika.

Sociální politika
Zde je klíčové prosazení změn v přidělování prostředků z ministerstva. Nyní dostává JMK mnohem méně než sousední kraje (mají až 2x více na obyvatele) Současné vedení při přerozdělování prostředků poněkud potlačuje podporu prevence, což bych rád změnil Osobně si myslím, že bychom do preventivní sociální péče měli více investovat a sociální páče tím bude celkově efektivnější.

Zdravotnictví
Financování nemocnic je závislé především na příjmech od zdravotních pojišťoven, kraj však ovlivňuje rozsah péče poskytované jednotlivými nemocnicemi. Zde má smysl řešit efektivní rozložení poskytovaných služeb. Přesto bych zde „zefektivňování“ nepřeháněl, pokud výrazně zhorší lokální dostupnost některých zdravotnických služeb. V regionu však máme i celou řadu dalších nemocnic jiných provozovatelů, s kterými je nutné další rozvoj koordinovat.
Zcela klíčovou oblastí je Zdravotnická záchranná služba, která je plně řízena krajem. Každá minuta o kterou přijedou záchranáři dříve může zachránit lidský život. Proto je nutné pokračovat v investicích do infrastruktury ZZS. Rychlejší průjezd v Brně už řešíme v rámci BKOM, ale v kraji problém řeší posilování sítě výjezdových středisek. Rád bych také prosadil spuštění mobilní aplikace, která umožní komunikaci občanů se záchranáři před jejich příjezdem. Myslím si, že v této oblasti současné technologické možnosti plně nevyužíváme, zatím jen částečně.
l
Transparentnost a IT
Zde bych chtěl implementovat open source aplikaci, která umožní přehlednou kontrolu hospodaření občany, tak jako řešíme teď v Praze. Chtěl bych také s předstihem splnit požadavky Zákona o digitální službě, který naši kolegové nyní prosadili.
Přílohy
Společný program pro krajské volby - aktualizace.docx
(48.59 KiB) Staženo 12 x
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivo.Vasicek za příspěvky (celkem 8):
Lukas.Dubec, Miroslav.Barta, Petr.Springinsfeld, Maria.Vasickova, Alena.Pavlasova, Pavel.Nevrkla, Jiri.Ulip, Patrik.Dolezal
"Skutečná svoboda slova je právo říkat lidem to, co nechtějí slyšet"(George Orwell)

Pavel.Nevrkla
Krajské předsednictvo
Profese: advokát, zastupitel Znojmo
Dal poděkování: 123 poděkování
Dostal poděkování: 270 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pavel.Nevrkla » 08 lis 2019, 22:23

Piráti, doručuji kandidaturu Petra Ilgnera z důvodu selhání stranických systémů, jelikož nemá oprávnění na KF přispívat, i když je čerstvý člen, a RegP od ledna.

Vážené Pirátky, vážení Piráti,
Po důkladném zvážení jsem se rozhodl ucházet o místo na čele kandidátky do zastupitelstva Jihomoravského kraje.
V Pirátské straně jsem nováčkem, ale o dění ve straně se zajímám již delší dobu a v letošním roce jsem se již aktivně zapojoval do stranických procesů. Například se snažím zapojit svoje vzdělání a zkušenosti v rámci nové KET Životní prostředí a tímto způsobem přispěl ke tvorbě smysl dávajícího a proveditelného programu.
Žiju v Novém Šaldorfě u Znojma. Moje rodina vlastní vinařství s deseti hektary vinohradu v ekologickém režimu, ležící v ochranném pásmu NP Podyjí. Kromě fušování do vinohradnictví a vinařství se s partnerkou snažíme v menším měřítku pěstovat řezané květiny. Také aktivně včelařím a věnuji se myslivosti. Také již několikátým rokem pomáhám s organizací LARPového festivalu Helmáč.
V současné době pracuji na své diplomové práci v rámci studia Ekonomiky zemědělství a potravinářství na BOKU Wien, které bych měl na jaře ukončit.
V rámci pauzy mezi bakalářským a inženýrským studiem jsem téměř na rok vycestoval na Nový Zéland, kde jsem pracoval v zemědělství a měl jsem možnost obdivovat závlahové systémy, které v rámci svých dceřiných společností provozují právě obdoby našich krajů.
V rámci dění v kraji se přidávám mezi ty, kterým nejvíce leží na srdci životní prostředí, zemědělství a regionální rozvoj. Zastávám rovněž názor, že kraj není (jen) Brno. Je důležitý rozvoj i ostatních regionů, a právě o ten by se kraj měl nevíce zasadit. Bylo by možné například rozšířit komunikaci s MASkami které fungují na bottom-up principu a podporovat právě projekty (hlavně v boji se suchem) a nápady vznikající ve společnosti ze spodu.
Osobně se řadím k příznivcům multifunkčních funkcí venkova a krajiny. To znamená, že beru krajinu jako komplexní systém, který by měl rovnovážně plnit různé funkce. Při produkci jídla bychom neměli zapomínat na podporu biodiverzity, estetiky krajiny a v neposlední řadě na potřeby lidí, kteří danou krajinu obývají. A naopak, při podpoře biodiverzity bychom zase neměli zapomínat na ostatní věci.
V rámci rozvoje zastupuji směr trvalé udržitelnosti. Naše prostředí není nafukovací a každým dalším zastavěným hektarem půdy se blížíme k okamžiku kdy už nebude kde brát. Je třeba plánovat dlouhodobě.
Chápu, jak jsou omezené možnosti kraje v boji se suchem, ale rád bych využil všech možností ke zlepšení současného stavu.
Jsem schopný se aktivně zapojit do kampaně od května 2020.
Děkuji za podporu a těším se zítra.
Petr Ilgner
mail: pavel.nevrkla@gmail.com
tel. 724 905 975

Silvie.Mrkvanova
Profese: obchodník
Dal poděkování: 42 poděkování
Dostal poděkování: 33 poděkování

Příspěvek od Silvie.Mrkvanova » 08 lis 2019, 23:16

Vážené Pirátky a Piráti,

oznamuji Vám svoji kandidaturu na čelní místo kandidátky do Zastupitelstva Jihomoravského kraje pro volby v roce 2020.

Členkou Pirátů jsem od roku 2018, jsem zastupitelka v MČ Brno-Žabovřesky, předsedkyně kontrolního výboru, členka komise školství a sport a komise redakční. Zastupuji nás v radě naší ZOO. Přihlásila jsem se do KETu sociální politika.

V Brně žiji od narození. Vystudovala jsem VŠ pedagogickou, státnice pedagogika, psychologie a pedagogika volného času.
Již 12 let pracuji v reklamě jak obchodník na portále Seznam.cz. Díky této práci se setkávám s lidmi z celého kraje. Často z pracovních věcí sklouzneme k osobním problémům.

Vím, že kraj zodpovídá za plánování Sítě sociálních služeb na svém území a podílí se na jejím financování. Je zřizovatelem organizací, které zabezpečují největší pobytové kapacity služeb pro seniory a osoby se zdravotním postižením v kraji. Dále sem také patří děti, mládež a rodina a také osoby ohrožené sociálním vyloučením a občané v krizi. Průměrný věk občana v našem kraji je cca 41 let. Ráda bych, aby kraj více využíval dotačních programů v této oblasti a dostával na tuto problematiku i více peněz od ministerstva.

Mám i osobní zkušenosti z této oblasti jako sociální pracovnice u postižených občanů i jsem krátce pracovala jako sociální kurátor. Jako svobodnou matku mě sociální politika zajímá, poznala jsem dobře jak těžké je vyjít s životním minimem nebo mít sirotčí důchod na syna, který je valorizován po stovkách korun ročně. Maminka je v domě s pečovatelskou službou a vím, jaké to je zjišťovat, na co má nárok, která služba za ní může docházet a hlavě kolik taková služba seniora stojí.

Ráda bych chtěla získat Vaši důvěru, prosazovat s kolegy Pirátský program společně a další problémy v našem kraji aktivně řešit jako je doprava, školství nebo komunikace s městem Brnem a ostatními obcemi.

Do každé kampaně jsem se vždy zapojila, dělala jsem kampaň pro nás jak do komunálních voleb, tak i těch do Europarlamentu na portále Seznam.cz, rozdávala Pirátské listy a komunikovala s občany.

Děkuji za Váš čas a přeji nám Všem zítra šťastnou volbu

Silvie Mrkvanová

https://lide.pirati.cz/personProfile/508/

Patrik.Dolezal
Profese: pirát
Dal poděkování: 2448 poděkování
Dostal poděkování: 1188 poděkování

Příspěvek od Patrik.Dolezal » 09 lis 2019, 05:23

Ahoj, také se přidám s doplněním na nevznesené otázky. Protože věřím na komunikaci a kolektivní řešení, budu prosazovat náš program, společný i jihomoravský, na kterém se shodnem. Už teď je vidět, že máme silný tým s fundovanými lidmi pro téměř každou oblast.
Jsem přesvědčený, že zásadní je koordinace a spolupráce. Že kraj bude mnohem úspěšnější a efektivnější, když bude řešit výzvy spolu s okolními kraji, zeměmi nebo organizacemi jako jsou Otevřená města, nebo Strategie dunajského regionu, aktivněji než dnes.
Přidávám několik vlastních názorů někdy zcela shodných, někdy méně.

Participace = transparence
Podmínkou pro správná rozhodování jsou kvalitní informace, platí to na obě strany, obyvatelé potřebují vědět co se děje, aby se mohli zúčastnit rozhodování a kraj potřebuje vědět jaké jsou skutečné potřeby jeho obyvatel, aby mohl rozhodovat dobře. Informovaný a angažovaný občan je základ efektivní správy. Proto chci co nejvíce zjednodušit získávání všech informací , které předpisy umožní, transparentní procesy rozhodování a transparentní účetnictví. A zjednodušit i podmínky pro zapojení obyvatel. Zvlášť při plánování je to naprostá nutnost.

Územní plánování a investice
Také si myslím, že cílem je řídit kraj chytře, za účasti odborné i laické veřejnosti a požívat moderní metody, jako jsou analýza nákladů a užitku (CBA) nebo analýzy zaměřené na zvyšování životní pohody obyvatel (well-being). K tomu patří i spolupráce s okolními regiony a se státem – zvlášť při plánování infrastruktury a výkupu nutných pozemků. A taky spolupráce a administrativní podpora obcí při zpracování plánovací dokumentace, při zohlednění klimatických změn ve strategických a prováděcích dokumentech i při jejich realizaci. U nás v kraji je to aktuálně třeba výstavba parkování u „strategických“ nádraží, aby lidé nemuseli každý den jezdit autem přes půl kraje, ale jen k vlaku. Na stejné lokality by se hodily nabíjecí stanice pro elektromobily, nebo alespoň připravit jejich připojení do rozvodné sítě.
Prioritou je dobré dopravní spojení všech oblastí kraje na Brno a Brna na evropská centra, především Vídeň. Jsem ale skeptický k přínosu D52 a 43. Znamenají zatížení brněnské aglomerace na 100k vozidel denně, to nevyřeší ani tangenty, ani zkapacitnění D1 a zároveň to znamená odsunutí ostatních investic. Lepší je soustředit se na D/R 55 a 38, které tak jako tak budou potřeba, aby provoz nestál jako na D1 a jak to stále doporučuje Rakousko a taky předpokládá EU v síti T-TEN. Navíc to do značné míry zároveň řeší dopravní obslužnost těch regionů kraje, kde je to nejvíc potřeba. Pro obchvat Břeclavi mmnt. preferuji upravenou variantu č. 4, záleží na rychlosti realizace a efektivitě varianty. V druhém sledu úsek Pohořelice – Znojmo, lokální x43, obchvat Lažánek a napojení severní části kraje.
Líbí se mě záměr modernizace nebo stavba železniční tratě z Brna do Znojma.
Ideál Brno – Vídeň je samozřejmě vysokorychlostní železnice, ale dřív než za 20-30 let se tratě podle všeho můžeme dočkat jen v případě, když využijeme územní rezervy pro D43. Ta je od počátku plánovaná tak, že většinou splňuje požadované parametry.

Doprava
Kromě věcí už uvedených mám dvě osobní priority - vyjednat přímé železniční spojení Brno – Znojmo co nejdřív a přímé železniční spojení Brno – letiště W.Neustadt, samozřejmě co nejrychlejší :) . Mám podezření, že než dotovat přímou leteckou linku do Mnichova nebo na letiště podobné třídy, byla by smysluplnější dotace pro komfortní a rychlé spojení na Vídeňské letiště.
Obecně je základem dobře naplánovaný, domluvený a zkoordinovaný IDS, a úprava kritických míst na silnicích.

Životní prostředí a zemědělství
Zamezit další devastaci krajiny, ať lidskou činností, nebo přírodními katastrofami a adaptace na klimatickou změnu, je asi nejdůležitější dlouhodobý úkol.
Jako konkrétní opatření pro zlepšení funkce krajiny, vč. zadržování vody, navrhuju krajskou agenturu, která by hospodařila v bio režimu na na pronajatých oddělených pozemcích malých vlastníků, kteří dnes nemají mnoho jiných možností než pronajímat své pozemky velkým agrokomlexům. Při využití dnes dostupných dotací by pravděpodobně byla taková činnost dokonce výdělečná a z výnosu by bylo možné dál dotovat práci hospodářů, kteří se snaží ozelenit svou půdu – dnešní národní i evropské dotace jsou na všechno možné, kromě proplacení práce.
Dál si myslím, že je nutné co nejvíce podporovat bezorební systém pro zachování vsaku a kapilarity půdy, zamezení dešťové pasti, stálý pokryv půdy plodinami bez rozorávání, pestrou skladbu meziplodin a vyžadovat maximální omezení hnojení minerálním dusíkem, kvůli zamezení degradace půdy.
Líbí se mi myšlenka podporovat lokální zdroje, především spotřebu lokálních potravin.

Školství
Krajský akční plán rozvoje vzdělávání je dobrý a program, který vzniká v KETu školství ještě lepší.
Nejvíc se mě líbí zásada "Motivační místo represivní politiky". Připadá mi důležité zajistit studentům možnosti stáží na jiných školách nebo v praxi, a to přeshraniční i pro učební obory. Dál spolupráce škol a sdílení dobré praxe i vertikální koordinace (základka – střední - vysoká), to je zvlášť potřebné ke vzdělávání nadaných dětí, ale prospěch z toho mají všichni.
Mám dojem, že není úplně nejnutnější reagovat na současnou poptávku na trhu práce, spíš bychom měli směřovat k tomu, kde chceme být za 10-20 let. Kraj dnes zřizuje gymnázia k odborným a speciálním školám v poměru zhruba 1:4 a ne každý vidí svou budoucnost v řemesle. Takové rodiny pak odchází z regionů kde není dostupné potřebné nebo kvalitní vzdělání a s tím klesá prosperita oblasti.
Měli bychom všude, i v učňovském školství, dbát na rozvoj soft skils (pro úspěšnou praxi manažera i řemeslníka je potřeba spíš umět plánovat a jednat s lidmi, než třeba účetnictví).

Zdravotnictví
Kromě ZZS je nejdůležitějším úkolem kraje zajistit lékařskou péči ve všech regionech. To znamená hlavně vyjednání podmínek a úprava vztahů mezi všemi krajskými nemocnicemi a zdravotními pojišťovnami tak, aby byla zachována plná struktura odborností, ve kterých je poskytována zdravotní péče, a na vysoké profesionální úrovni. A to všechno i pro děti, protože dostupnost zejména odborné lékařská péče pro děti je často mnohem horší než dostupnost péče pro dospělé.

Bezpečnost
Pořád je potřeba zvyšovat připravenost na nové hrozby, od havárií v zásobování pitnou vodou nebo energií (blackout), přes situace způsobené změnou klimatu (lokální povodně, sesuvy, požáry ze sucha), po terorizmus a kyberzločinnost. Měli bychom v kraji plánovat a budovat nové lokální zdroje vody pro hašení, zvyšovat předurčenost jednotek dobrovolných hasičů i HZS a propojovat vodárenské struktury. Nabízí se vyhodnotit Dalešickou přehradu jako zdroj surové vody, nebo územní rezervy původně plánované pro teplovod Dukovany – Brno využít k propojení vodovodních soustav Třebíčska a Brněnska.

Pěkné ráno
Tito uživatelé poděkovali autorovi Patrik.Dolezal za příspěvky (celkem 2):
Lukas.Dubec, Jiri.Hlavenka

Tomas.Pastircak
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: Informatik
Dal poděkování: 315 poděkování
Dostal poděkování: 1105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomas.Pastircak » 09 lis 2019, 17:19

Výsledky primárních voleb lídra kandidátky:
První kolo:
https://helios.pirati.cz/helios/e/LidrJmk2020_1
Ivo Vašíček 23
Miroslav Bárta 30
Patrik Doležal 17
Lukáš Dubec 32
Druhé kolo:
https://helios.pirati.cz/helios/e/LidrJmk2020_2
Ivo Vašíček 8
Miroslav Bárta 11
Lukáš Dubec 18
Lukáš Dubec byl v primárních volbách zvolen jako lídr kandidátky voleb do ZJmK 2020.
Bojovník za méně argumentů ad hominem

Odpovědět

Zpět na „Krajské fórum Jihomoravský kraj“