[Rozprava] KF JmK 10/2019 - Postup v rámci krajských voleb

Fórum pro diskusi členů a registrovaných příznivců. Zde lze vyhlašovat závazná hlasování členů krajského sdružení.

Moderátoři: Koordinatori, PKS Jihomoravsky kraj

Zamčeno
Lukas.Dubec
Místní předsednictvo
Profese: projektant a CNC programátor
Dal poděkování: 1263 poděkování
Dostal poděkování: 225 poděkování

Re: [Rozprava] KF JmK 10/2019 - Postup v rámci krajských voleb

Příspěvek od Lukas.Dubec » 08 črc 2019, 08:59

Ahoj :)

Jsem pro samostatnou kandidátku pod pirátskou vlajkou s otevřenýma primárkama.

Jsem proti koaliční kandidátce. Nejsem však proti tomu, aby se vedla jednání s ostatními pol. subjekty na úrovni získání podpory pro naši kandidátku. Otázka je, za jakou by to bylo cenu, jakou formu by ta podpora měla atd. Dokud však není utvořen program, tak se o tom samozřejmě jedná těžko...

Jak bylo zmíněno na krajské schůzi - koalice může být a taky je v mnoha směrech ošemetná (spolupráce, roztříštěnost, komunikace...). Osobně se mi předvolební koalice nikdy moc nelíbily. V našem současném rozpoložení strany jako celku (snažení, viditelnost, ne/úspěchy, obsazení atd.) mi koalice dávají smysl maximálně tak na komunální úrovni, kdy jde opravdu o lokální nastavení a poměry. Je asi možné, že se v jiných krajích utvoří nějaké koalice, což bude do značné míry také odraz možností jednotlivých krajských uskupení (zájem o kandidátku, počet členů...), ale u nás si myslím, že je to již v této době opravdu zbytečné nad tím třeba i jen uvažovat, protože se to koalování od nás opravdu neočekává a není na nás vynakládán v tomto směru vůbec žádný tlak - ba naopak se spíš očekává ona "hrdost a síla" OFFTOPICpardon za klišé :D a tedy samostatná kandidátka.
V posledních krajských volbách jsme do toho šli koaličně se stranou Zelených a výsledkem jsou současní 3 zastupitelé. Zformování oné koalice bylo dost ovlivněno ne příliš velkým aktivním zájmem ze strany naší členské základny (účast na kandidátce na předních příčkách, zapojení do kampaně...). Po zhodnocení a zažití samotného průběhu předvolební kampaně je nutné zmínit to, že by naše samostatná kandidátka možná neudělala tak "úspěšnou" předvolební kampaň, jako s těmi Zelenými, kdy z jejich strany proběhlo maximální zapojení všech jimi dostupných sil (členové, dobrovolníci) a že jich bylo opravdu mnohem víc, než těch našich (bohužel v té době). A to se taky samozřejmě odrazilo na výsledku. Zda by bylo dosaženo lepšího/horšího/stejného výsledku při nekoaliční formě kandidatury je samozřejmě čistá spekulace. Rozhodně si však troufnu tvrdit to, že by asi ta kampaň stála za prd. Samozřejmě to jen o té kontaktní kampani není, ale je to nedílná součást předvolebního snažení.
Můžeme se na to dívat třeba nějak pragmaticky a s nějakým kalkulem o tom, že je samozřejmě cílem zvítězit ve volbách a koalice by k tomu mohla pomoct. Ale je tomu opravdu tak? Prostě za každou cenu vyhrát nehledě na postup a formu? Řada voleb a předvolebních kampaní, které se uskutečnily od posledních krajských voleb, nám dle mě ukázala to, že jsme se jistě posunuli, že je nás víc a že na to hlavně máme -> jít do toho sami s otevřenou pirátskou kandidátkou, kdy nám ta otevřenost (a jednání) může zajistit onu zajímavou podporu od jiných subjektů.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Dubec za příspěvky (celkem 8):
Pavel.Nevrkla, Tomas.Gottwald, Sarka.Vaclavikova, Zbynek.Janoska, Adam.Vyplel, Lukas.Dolezal, Michal.Svagerka, Maria.Vasickova
Předseda MS Znojemsko
+420605770332
lukas.dubec@pirati.cz

Ondrej.Vichta
Místní předsednictvo
Profese: Násrojař
Dal poděkování: 28 poděkování
Dostal poděkování: 16 poděkování

Příspěvek od Ondrej.Vichta » 09 črc 2019, 06:03

Jsem pro samostatnou kandidátku bez koalice.

Tomas.Kolacny
Místní předsednictvo
Profese: Zastupitel města Brna
Dal poděkování: 1148 poděkování
Dostal poděkování: 2800 poděkování

Příspěvek od Tomas.Kolacny » 09 črc 2019, 10:02

Jak jsem říkal na schůzi, podle mého názoru by varianta postupu měla vycházet z ambice volebního výsledku, kterou bychom si měli definovat ještě před rozhodnutím o postupu.

Na základě výsledků z voleb minulých lze totiž předpokládat zhruba následující rozložení hlasů u jednotlivých politických značek:
ANO 20 %
ODS 13 %
Piráti 12 %
KDU 11 %
STAN+TOP 9 %
SPD 9 %
KSČM 6 %
ČSSD 5 %
propadlé hlasy 15 %

Vzhledem k ambici volebního výsledku se pak nabízí vesměs tři cesty:

1) Cesta čistě Pirátské kandidátky. Mezi členy objektivně nemáme lídra, který by byl v rámci kraje šířeji veřejně známou osobností (ani Ivoš, ani OZ mimo soc. bublinu veřejně známí nejsou) a budeme-li tedy stavět pouze na naší členské základně, můžeme pouze na základě značky reálně dosáhnout na nějakých 12 % (v JmK eurovolby 13 %, sněmovní volby 9 %), což by určitě nebyl špatný výsledek, ale k vítězství to má daleko.

2) Cesta otevřených primárek. Otevřené primárky nám můžou přinést nějaké mimostranické osobnosti, ale v současnosti nevím o nikom jiném, než Jirkovi Hlavenkovi, který nám může přinést 1 % až 2 % navíc, což ale situaci významněji nemění.

3) Cesta na vítězství. Zde je potřeba si říct, že nám obsahově nejbližší jsou dnes STAN+TOP, kteří se v JmK rozhodně neprofilují jako konzervativní uskupení, naopak Honza Vitula je na kraji jedním z nejprogresivnějších politiků a uskupení STAN+TOP tedy bude atakovat velmi podobnou voličskou základnu, jako my. Pokud by se podařilo dosáhnout stavu, že zmíněné uskupení kandidátku nepostaví (záměrně tu nemluvím o koalici), pak je velmi pravděpodobné, že se většina z výšeuvedených voličů STAN+TOP přesune k nám, díky čemuž budeme mít reálný potenciál volby vyhrát s 21+ %. Osobně si myslím, že v takovém případě by byl potenciál až 25 %, jelikož budeme vzhledem k reálné šanci na vítězství oslovovat i některé voliče ANO, kteří volí vítěze bez ohledu na značku.

Já osobně z pragmatických důvodů podporuji co největší ambice, jelikož jsem s krajem v pravidelném pracovním kontaktu a účast Pirátů v koalici na kraji mi významně usnadní život. Dovolím si ovšem zdůraznit, že skutečně nemluvím o koalici, ale o agregaci osobností ze STAN+TOP na kandidátku pod značkou Pirátů.

Sečteno, podtrženo -> podle mého názoru by bylo velmi špatně, kdybychom s obsahově blízkými stranami nejednali o možné předvolební spolupráci pod značkou Pirátů. Domnívám se, že výstupem tohoto jednání by měl být jednoznačný úkol pro PKS pokusit se vyjednat posílení naší kandidátky o kompatibilní osobnosti ze STAN+TOP s podmínkou, že nepostaví vlastní kandidátku. V takovém případě si dovedu představit, že jim dáme k dispozici 3 místa v první osmičce. Domnívám se, že bychom měli udělat maximum pro vítězství a zisk hejtmana, jelikož to bude významný krok k vítězství i v parlamentních volbách. Přidanou hodnotou předvolební spolupráce je pak i to, že nebudeme na volební kampaň sami, už jsem zažil hodně voleb a vím, že aktivita Pirátů v kontaktní kampani nebývá úplně výstavní a pokud nám možná spolupráce přinese pár desítek dalších dobrovolníků, bude to pro nás dvojté vítězství.
Tomáš Koláčný
Pirátská strana - předseda místního sdružení Brno
statutární město Brno - náměstek primátorky města Brna a zastupitel městské části Brno-Židenice
tel: +420 736 661 244 e-mail: tomas.kolacny@pirati.cz

Jana.Leitnerova
Vedoucí krajského odboru
Profese: OSVČ v reklamě
Dal poděkování: 7 poděkování
Dostal poděkování: 52 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jana.Leitnerova » 09 črc 2019, 22:36

Zdravím všechny,

za mě osobně jednoznačně Pirátská kandidátka s otevřenými primárkami - jak jsem avizovala na schůzi. Pokud se PKS podaří vyjednat umístění progresivních osobností z kandidátky TOP09+STAN, o čemž píše Tomáš Koláčný, je to jen dobře a ráda takovou kandidátku podpořím.
Co je ale v takovém případě podle mě extrémně důležité, jsou programové shody nebo alespoň průniky u témat, která kraj REÁLNĚ řeší a může ovlivnit. Tedy doprava, školství, zdravotnictví, sociální služby... (namátkou). A schopnost osobností spolupracovat během kampaně i po případném zvolení (gentlemanské dohody ne vždy platí, jak víme všichni).

A kvituji Tomášovu poznámku o posílení kampaňového týmu :)

No a na závěr, za mě na úrovni našeho kraje bude velké téma sucho, voda, zemědělství, potravinová soběstačnost a rozvoj venkova (zde s tím související zdravotnictví, sociální věci a školství). Byla bych proto ráda, abychom se pokusili najít také lidi mimo Brno, kteří témata nesou již teď a ponesou je s námi i do voleb. Já pár tipů už mám, zatím si je nechám pro sebe.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jana.Leitnerova za příspěvky (celkem 6):
Jiri.Ulip, Tomas.Gottwald, Lukas.Dolezal, Sarka.Vaclavikova, Pavel.Moravec, Silvie.Mrkvanova
Jana Leitnerová
Vedoucí krajského mediálního odboru KS JmK
+420725894702
jana.leitnerova@pirati.cz

Adam.Vyplel
Člen KS Jihomoravský kraj
Profese: student FAST VUT
Dal poděkování: 66 poděkování
Dostal poděkování: 99 poděkování

Příspěvek od Adam.Vyplel » 10 črc 2019, 18:57

Tomas.Kolacny píše:
09 črc 2019, 10:02
3) Cesta na vítězství. Zde je potřeba si říct, že nám obsahově nejbližší jsou dnes STAN+TOP, kteří se v JmK rozhodně neprofilují jako konzervativní uskupení, naopak Honza Vitula je na kraji jedním z nejprogresivnějších politiků a uskupení STAN+TOP tedy bude atakovat velmi podobnou voličskou základnu, jako my. Pokud by se podařilo dosáhnout stavu, že zmíněné uskupení kandidátku nepostaví (záměrně tu nemluvím o koalici), pak je velmi pravděpodobné, že se většina z výšeuvedených voličů STAN+TOP přesune k nám, díky čemuž budeme mít reálný potenciál volby vyhrát s 21+ %. Osobně si myslím, že v takovém případě by byl potenciál až 25 %, jelikož budeme vzhledem k reálné šanci na vítězství oslovovat i některé voliče ANO, kteří volí vítěze bez ohledu na značku.
Ikdyž mi ty procenta přijdou dost dojmologie (21+ mi přijde lehce nereálné), souhlasím s tím, že by se tedy za daných podmínek mělo začít o spolupráci jednat. Alespoň zjistit, zda jsou vůbec ochotni nepostavit vlastní kandidátky.

Tomas.Kolacny
Místní předsednictvo
Profese: Zastupitel města Brna
Dal poděkování: 1148 poděkování
Dostal poděkování: 2800 poděkování

Příspěvek od Tomas.Kolacny » 10 črc 2019, 20:02

Adam.Vyplel píše:
10 črc 2019, 18:57
Ikdyž mi ty procenta přijdou dost dojmologie [...]
Dojmologie to neni, je to odhad na zaklade vysledku minulych voleb v JmK se zanedbanim potencialniho rustu (lepsi data moc nejsou). 21 % je prosty soucet odhadovanych hlasu za jednotlive znacky a jedna se o potencial, samozrejme se volici muzou rozhodnout podporit jinou partaj, ale v te nabidce to povazuji za mene pravdepodobne.
Adam.Vyplel píše:
10 črc 2019, 18:57
Alespoň zjistit, zda jsou vůbec ochotni nepostavit vlastní kandidátky.
STAN i TOP se v komunale v Brne nedostali prave proto, ze se s nami tahali o volice, bylo by z jejich strany iracionalini, pokud by se o moznosti sjednoceni pod nejsilnejsi znacku nechteli vubec bavit. Vysledek pak uz je samozrejme na vyjednavacich tymech.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Kolacny za příspěvky (celkem 2):
Adam.Vyplel, Lukas.Dolezal
Tomáš Koláčný
Pirátská strana - předseda místního sdružení Brno
statutární město Brno - náměstek primátorky města Brna a zastupitel městské části Brno-Židenice
tel: +420 736 661 244 e-mail: tomas.kolacny@pirati.cz

Adam.Vyplel
Profese: student FAST VUT
Dal poděkování: 66 poděkování
Dostal poděkování: 99 poděkování

Příspěvek od Adam.Vyplel » 10 črc 2019, 22:12

Otázkou je, zda je vhodné srovnávat volební systém a výsledky komunálu Brna s celým krajem (ikdyž krajská města mají převahu oproti venkovu), kde je stejný systém jako do PS.
Tohle je spíše o osobních sympatiích konkrétních lidí, pokud se domluví nebo ne. To podle mě bude mj. hrát důležitou roli. Třeba to risknou a zkusí to sami.
Ale tvůj pohled na věc tímto nijak nezpochybňuji, spíš si tím upravuju svůj pohled. ;)

Lukas.Dolezal
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Profese: Politolog
Dal poděkování: 289 poděkování
Dostal poděkování: 259 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lukas.Dolezal » 11 črc 2019, 15:02

Ahoj Pirátky a Piráti,
nepadlo tu, že naopak může vzniknout „counter-pirátská“ kandidátka, což jsou všechny liberální strany, které se kvůli tříštění sil nedostaly do zastupitelstva Brna v roce 2018. A je dost pravděpodobný, že lidi jako Matěj Hollan budou dál chtít ovlivňovat politiku i jinak než na Facebooku :).

Takže spojení Žít Brno + Zelení + TOP 09 + STAN (samozřejmě i v jiných variantách) je reálné, navíc když už tyhle koalice v různých variantách v minulosti proběhly:

• Krajské volby 2012 - TOP 09 a Starostové pro JMK - zisk 5,86 %.
• Krajské volby 2016 – Koalice TOP 09 a "Žít Brno" zisk 6,67 %.
• Volby do EP 2019 - „Spojenci pro Evropu“ - Koalice STAN, TOP 09 (+ Zelení a další malý strany) - zisk 9,59 % v Jihomoravském kraji.

Podobně jako ve volbách do Evropského parlamentu by tato kandidátka byla největším konkurentem Pirátů. V EP volbách Barbora Antonová (stejně jako Hollan) podpořila Spojence pro Evropu – pořád pozoruju, že v liberálních kruzích v Brně mají lidi z Žít Brno určitý vliv.

Takže určitě má smysl vyjednávat o zapojení schopných a pokrokových lidí z TOP 09 a STAN, protože pokud to neuděláme my, může to udělat někdo jiný :). Tímto spojením také můžeme získat liberálně smýšlející voliče, kteří uvažují i o KDU-ČSL (v Jihomoravském kraji tradičně velmi silnou stranou - s hejtmanem mezi léty 2000 a 2008). Navíc s klesajícími preferencemi TOP 09 a Zelených (STAN od 5% hranice taky není daleko), bude jejich snaha o další spojování velmi pravděpodobná.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Dolezal za příspěvky (celkem 4):
Jiri.Ulip, Adam.Vyplel, Zbynek.Janoska, Lukas.Dubec
"In this there is no teacher, no pupil; there is no leader; there is no guru; there is no Master, no Saviour. You yourself are the teacher and the pupil; you are the Master; you are the guru; you are the leader; you are everything. And to understand is to transform what is.” - Jiddu Krishnamurti

Jan.Mucka
Profese: Student učitelství, obsahový marketing
Dal poděkování: 58 poděkování
Dostal poděkování: 85 poděkování

Příspěvek od Jan.Mucka » 13 črc 2019, 08:20

OFFTOPICNavrhuji koalici Žít Brno + Zelení + TOP 09 + STAN + Piráti, která ponese název Duhové kombo.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Mucka za příspěvky (celkem 2):
Petr.Springinsfeld, Jakub.Sobocik

Jakub.Sobocik
Profese: Právník
Dal poděkování: 96 poděkování
Dostal poděkování: 44 poděkování

Příspěvek od Jakub.Sobocik » 15 črc 2019, 18:50

Přijde mi taky nejlepší varianta přizvat na Pirátskou kandidátku osobnosti a kandidáty z TOP09, STAN, případně taky ujednat podporu Zelených a ŽÍT BRNO (zastoupení podle předpokládanné síly a potencionálních voličů). Asi není v zájmu nikoho tříštit hlasy "městských liberálů". Moc by mě mrzelo, kdyby ty hlasy propadly. STAN by nám mohl přinést hlasy na venkově, a třeba i nějaké ty známější osobnosti. Jako Piráti nemáme dost dobrovolníků i skutečně charismatických a zkušených lidí. Měli bysme si však pohlídat, aby se na kandidátku nedostali nějací výkukové (analytický tým?) či velmi nepopulární osoby (Hollan?). Nejdůležitější bude se předem shodnout na kvalitním a podrobném programu. Program je pro mě nejdůležitější, ale bez lidí co umí přesvědčivě mluvit a argumentovat a mají životní zkušenosti to nepůjde (např. ten Vitula?).
Naposledy upravil(a) Jakub.Sobocik dne 15 črc 2019, 19:01, celkem upraveno 2 x.
„Jediné co vím je, že nic nevím."
„Kdo chce pohnout světem, ať hne nejdřív sám sebou.“
„Lepší je udělat málo věcí dobře než hodně věcí špatně.“

Sokrates

Zamčeno

Zpět na „Krajské fórum Jihomoravský kraj“