[Rozprava] KF JmK 10/2019 - Postup v rámci krajských voleb

Fórum pro diskusi členů a registrovaných příznivců. Zde lze vyhlašovat závazná hlasování členů krajského sdružení.

Moderátoři: Koordinatori, PKS Jihomoravsky kraj

Zamčeno
Petr.Springinsfeld
Rozhodčí komise
Profese: Student práva
Dal poděkování: 619 poděkování
Dostal poděkování: 563 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: [Rozprava] KF JmK 10/2019 - Postup v rámci krajských voleb

Příspěvek od Petr.Springinsfeld » 05 črc 2019, 13:45

Oznámení moderátora:
Držte se v diskuzi tématu!
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Springinsfeld za příspěvky (celkem 5):
Lukas.Dolezal, Silvie.Mrkvanova, Sarka.Vaclavikova, Jana.Leitnerova, Lukas.Dubec
Petr Springinsfeld
3. místopředseda KS JmK a člen rozhodčí komise
608 366 554, petr.springinsfeld@pirati.cz

Lubos.Sedlak
Místní předsednictvo
Profese: student zemědělství
Dal poděkování: 76 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování

Příspěvek od Lubos.Sedlak » 05 črc 2019, 14:20

Já též souhlasím s názorem Pavla a jsem jen pro samostatnou kandidátku.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lubos.Sedlak za příspěvek:
Sarka.Vaclavikova
Bc. Luboš Sedlák
Předseda MS Blanensko
773 917 508; lubos.sedlak@pirati.cz

Adam.Vyplel
Člen KS Jihomoravský kraj
Profese: student FAST VUT
Dal poděkování: 66 poděkování
Dostal poděkování: 99 poděkování

Příspěvek od Adam.Vyplel » 05 črc 2019, 17:35

Moc dobře nedokážu představit kandidátku s dalším subjektem. Čas nás tlačí i tak a vyjednávání o spolupráci je spíš ztráta času a výsledek nejistý. Politicky jsme v situaci, kdy si můžeme dovolit jít do voleb s naším autentickým programem. Osobně jsem také pro samostatnou kandidátku a snažil bych se ji doplnit třeba o odborníky z dané oblasti, kteří jsou naklonění Pirátům. Dále bychom se měli dohodnout, kolik lidí chceme na kandidátce.

Za další bych si dovolil navrhnout PKS ke zvážení vznik pracovní skupiny, která by sestávala z lidí, kteří se chtějí:
- seznámit s činností a agendou kraje (kooperace s nynějšími zastupiteli?),
- podílet na přípravě programu,
- podílet na přípravě povolební strategie,
- podílet na přípravě kampaně,
- mají zájem kandidovat nebo jít do čela,
- vyjednávat o potenciální volební spolupráci, pakliže se tak dohodneme.

Potom by se to dalo tranformovat třeba ve volební štáb nebo tak něco.

O spolupráci by bylo možná dobrý udělat orientačně anketu, na základě které by se mohlo připravit usnesení ke schválení KF.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Adam.Vyplel za příspěvky (celkem 7):
Antonino, Lukas.Dolezal, Lukas.Dubec, Vit.Jurasek, Sarka.Vaclavikova, Tomas.Gottwald, Michal.Svagerka

Zbynek.Janoska
Místní předsednictvo
Profese: programátor
Dal poděkování: 1216 poděkování
Dostal poděkování: 743 poděkování

Příspěvek od Zbynek.Janoska » 05 črc 2019, 20:13

Já bych navrhl jednat o společné kandidátce se STAN, a to z těchto důvodů:

- na celostátní úrovni se nejvíc programově shodujeme (z parlamentních stran) a i na krajské úrovni zřejmě najdeme společnou řeč + STAN nemají žádné skandály
- v JmK máme silné výsledky jen v Brně (16 % EP), ale všude jinde to je okolo 10 % - potřebujeme oslovit voliče na venkově (Brno je jen 1/3 obyvatel JmK)
- jediné větší město v JmK, kde jsme v komunálu vyhráli, byla Břeclav, a tam to byla právě společná kandidátka se STAN
- všichni naši známější lidé (kromě Ivo Vašíčka) jsou buď v komunálu nebo v EP - pokud budou kandidovat a uspějeme, budou to škatule hejbejme se na zastupitelstvech a radách (za předpokladu, že bychom měli radní, hejtmana, uvolněné krajské zastupitele). Pokud kandidovat nebudou, nemáme dost známých tváří a je imho lepší spojit se se stranou, o které víme, že zastává nějaký nám blízký program, než s jednotlivými lidmi - byť odborníky - protože tam víc hrozí, že nebudou dodržovat program
- dá se čekat, že výsledky budou těsné - KDU-ČSL, ANO a i my můžeme mít velmi podobný výsledek - pár procent navíc od STAN může rozhodnout o vítězi a výrazně vylepšit naši pozici
- pokud se bude po volbách sestavovat koalice, jsou STAN náš nejpřirozenější partner - přijde mi lepší domluvit si spolupráci už předem - můžeme pak společně vystupovat jako silnější subjekt a věřím, že bychom tak byli schopní prosadit víc z našeho programu
- když se se STAN nespojíme my, udělá to zřejmě někdo jiný, což jinou stranu posílí na náš úkor
Naposledy upravil(a) Zbynek.Janoska dne 06 črc 2019, 20:12, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zbynek.Janoska za příspěvky (celkem 6):
Lukas.Dolezal, Antonino, Tomas.Gottwald, Pavel.Moravec, Vit.Jurasek, Michal.Svagerka

Antonino
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Profese: manažer & lektor
Dal poděkování: 307 poděkování
Dostal poděkování: 474 poděkování

Příspěvek od Antonino » 05 črc 2019, 20:38

Zbynek.Janoska píše:
05 črc 2019, 20:13
...
Zajímavá myšlenka, minimálně k hlubší analýze. Dalším argumentem může být to, že STAN je "normální" seriozní strana. Piráty mnoho lidí bez přemýšlení stále vnímá jako úlet a taková aliance by přispěla k tomu, že by Piráti byli některými setrvačnějšími voliči vyjmutí z jakési pomyslné politické periferie a tito voliči by se začali vůbec zajímat o to, co jsou Piráti zač, jaký mají program a priority.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Antonino za příspěvek:
Pavel.Moravec
Antonino Milicia

Osobní svoboda a zodpovědnost | Efektivní stát | Udržitelná ekonomika | Udržitelné životní prostředí | Rozvoj společnosti | Osobní rozvoj

Lukas.Dolezal
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Profese: Politolog
Dal poděkování: 289 poděkování
Dostal poděkování: 259 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lukas.Dolezal » 05 črc 2019, 21:03

Zbynek.Janoska píše:
05 črc 2019, 20:13

- na celostátní úrovni se nejvíc programově shodujeme (z parlamentních stran) a i na krajské úrovni zřejmě najdeme společnou řeč + STAN nemají žádné skandály
Antonino píše:
05 črc 2019, 20:38
Zajímavá myšlenka, minimálně k hlubší analýze. Dalším argumentem může být to, že STAN je "normální" seriozní strana. Piráty mnoho lidí bez přemýšlení stále vnímá jako úlet a taková aliance by přispěla k tomu, že by Piráti byli některými setrvačnějšími voliči vyjmutí z jakési pomyslné politické periferie a tito voliči by se začali vůbec zajímat o to, co jsou Piráti zač, jaký mají program a priority.
Piráti a Starostové kandidovali společně loni v komunálkách v Olomouci.

https://olomoucky.pirati.cz/tiskove-zpr ... mouci.html

http://www.piratistarostove.cz/category ... -aktualne/

FYI - Vazby Starostů na rodinu Krejčířova spolupracovníka. Se synem se radí, otec je platí https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/va ... 10_pjadrny Nicméně, jedná se o Zlínský kraj.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Dolezal za příspěvky (celkem 3):
Jiri.Snizek, Zbynek.Janoska, Antonino
"In this there is no teacher, no pupil; there is no leader; there is no guru; there is no Master, no Saviour. You yourself are the teacher and the pupil; you are the Master; you are the guru; you are the leader; you are everything. And to understand is to transform what is.” - Jiddu Krishnamurti

Monika.Spilkova
Profese: OSVČ
Dal poděkování: 71 poděkování
Dostal poděkování: 117 poděkování

Příspěvek od Monika.Spilkova » 06 črc 2019, 21:15

Ahoj, jak jsem již říkala osobně na schůzi, preferuji samostatnou kandidátku s otevřenými primárkami, a to zejména z důvodu obav nad budoucí 4 letou spoluprací případné slepence stran a individualit.
Protože nejde jen o to, dosáhnout co nejvíce procent a mandátů k okamžiku voleb, ale dělat kvalitní práci, která bude mít jasnou linku a kontinuitu během doby mandátu. K tomu je třeba perfektně komunikovat v rámci týmu a mít jasně nastavené priority obecně pro celý zast. klub a úkoly a témata pro jednotlivé lidi.
Uvědomme si, jak těžké je někdy najít řeč mezi sebou, a to nás spojuje ideový základ pirátství.

Pokud si proberu tady nebo na schůzi zmíněné potenciální kandidáty na předvolební spolupráci na společné kandidátce, tak za mne je to výběr mezi (a) nekonstruktivníma aktivistama, (b) králema sociálních sití bez snahy o jakýkoliv konsenzus (krom světlých výjimek;-)), (c) polomrtvou "konzervativní" stranou, jejíž špičky řeší koaliční "problémy" zásadně přes média, (d) oligarchovo stranu snad ani nebudu vážněji rozepisovat... takže jedině (e) platforma starostů mi přijde jako jediná možná, když už by na to teda došlo...

(Asi by bylo zajímavé slyšet detailní hodnocení současné spolupráce kraji od všech zainteresovaných osob, já tu píšu své osobní dojmy a obavy. ;-))

Jiri.Ulip
Profese: Technology Manager
Dal poděkování: 5436 poděkování
Dostal poděkování: 1024 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri.Ulip » 07 črc 2019, 13:09

Ahoj,
vidím to víceméně stejně jako na schůzi, kde jsme to rozebírali. Měli bychom jít sami a udělat otevřené primárky. Bylo by ale super, kdybychom v nich zohledňovali odbornost na úkor členství ve straně. Ono když se podívám na počet členů bez funkce a se zájmem kandidovat, tak nám nic jiného nezbude.

Velmi hypoteticky, kdyby se zformovalo nějaké kompatibilní uskupení a požádalo nás o spolupráci, tak bych byl i pro variantu Piráti s podporou xy, kde bychom se mohli dohodnout, že některá místa na kandidátce si navolí oni. Nicméně tohle je opravdu jen okrajový scénář, který zřejmě nenastane. Chci jím jen pokrýt zbývající varianty, které jsou za mne akceptovatelné.

Jirka
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Ulip za příspěvky (celkem 5):
Pavel.Moravec, Marketa.Gregorova, Antonino, Lukas.Dubec, Lukas.Dolezal
propagátor otevřených dat, bývalý zastupitel a radní v Brně

Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
-- Samuel Beckett

Tomas.Gottwald
Profese: Nabídkový inženýr (Large Drives Siemens)
Dal poděkování: 299 poděkování
Dostal poděkování: 106 poděkování

Příspěvek od Tomas.Gottwald » 08 črc 2019, 01:20

Na zavádění PRO (Participativniho rozpočtu) je dlouhodobě prý nějaká paní ze Žďáru nad Sázavou a proti OSA teď bojuje Okamura. Bude těžké přijít s tematy pro krajské volby, aby jsme s Piráty někoho zajímali. Transparentnost je nejvíc. Kde se vygenerují ty témata, ve volebním štábu, společně se STAN nebo je nahodí pirátské čelo ke schválení fórem a odborníci po primárkách je pak budou jako prosazovat za své.
Člen MS Blanensko
tomas.gottwald@pirati.cz

Zbynek.Janoska
Místní předsednictvo
Profese: programátor
Dal poděkování: 1216 poděkování
Dostal poděkování: 743 poděkování

Příspěvek od Zbynek.Janoska » 08 črc 2019, 08:55

Monika.Spilkova píše:
06 črc 2019, 21:15
...preferuji samostatnou kandidátku s otevřenými primárkami, a to zejména z důvodu obav nad budoucí 4 letou spoluprací případné slepence stran a individualit.
Já mám právě obavu z toho, naplnit kandidátku odborníky (mnohem víc, než ze spolupráce s nějakou stranou). Myslím, že záliba Čechů ve vládě odborníků je takový fetiš a obzvláště u kolektivního orgánu jako je zastupitelstvo to nemá celkem žádný význam - ať už bude člověk sebevětší odborník na cokoli, tak možná 80 % věcí, o kterých bude hlasovat, pro něho budou cizí. Odbornost se dá "koupit" - proto taky se zavádějí KET, aby sloužily jako podpora odborného rozhodování na krajské úrovni. Podle mě je mnohem důležitější mít jistotu, že člověk bude dodržovat schválený program, než že bude odborník na jednu z dílčích oblastí. A proto mi přijde lepší naplnit kandidátku především loajálními straníky (a pokud jich nebudeme mít dost, vypomoct si loajálními straníky jiné strany, pokud se dohodneme na společném programu).

(Tím tedy nechci říct, že na odbornosti nezáleží, ale myslím, že pro prosazování programu je důležitější ta stranická loajalita)
Monika.Spilkova píše:
06 črc 2019, 21:15
(Asi by bylo zajímavé slyšet detailní hodnocení současné spolupráce kraji od všech zainteresovaných osob, já tu píšu své osobní dojmy a obavy. ;-))
Rozhodně!
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zbynek.Janoska za příspěvky (celkem 2):
Lukas.Dubec, Sarka.Vaclavikova

Zamčeno

Zpět na „Krajské fórum Jihomoravský kraj“