KF LiK 26/2018 Přidělení financí na programovou knihu MS Jablonec nad Nisou - ROZPRAVA

Fórum pro diskusi členů a registrovaných příznivců. Zde lze vyhlašovat závazná hlasování členů krajského sdružení.

Moderátoři: Předsedající, KoKS Liberecký kraj, PKS Liberecký kraj, Odbor LbK - administrativni

Uživatelský avatar
anonym39320
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 388
Registrován: 22 pro 2017, 16:03
Profese: ústavní právník
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 286 poděkování
Dostal poděkování: 679 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF LiK 26/2018 Přidělení financí na programovou knihu MS Jablonec nad Nisou - ROZPRAVA

Příspěvek od anonym39320 »

Veronika.Vavrinova píše: 20 srp 2018, 18:03 Znovu opakuji, že jsem nečekala tak rychlou odezvu a veškeré informace sem budou doplněny ještě dnes, tak prosím vydrž. A ano, máš pravdu, že nejde o to, kolik lidí se rozpravy účastní, ale u nás jde teď primárně o to, kolik lidí na tomhle všem pracuje. Celé volby v Jablonci vede asi 5 lidí. Teď byla pravidelná schůze po 3 týdnech a dorazil vyjma předsednictva jeden jediný člověk. V květnu jsme si založili místní sdružení a teď, měsíc a půl před volbami je tu jen pár ochotných. Chápu, že je to na jednu stranu hloupá obhajoba, ale je to tak, na nic není čas a já osobně už z toho mám osypky. Spousta věcí se řeší po telefonu, osobním setkáním dvou lidí apod. Aby se to stihlo. A vlastně se stejně nic nestíhá. Každopádně Ondřej Novosad, Jakub Chuchlík a Pavel Grünfeld sem doplní podrobnosti.
Já chápu, že to nemáš primárně na starosti Ty a že, možná ne úplně férově, vždy dopadne na Tebe s něčím takovým jít "ven před lidi". :-) V každém případě moc děkuji za odezvu a to navíc vstřícnou odezvu. Vážím si toho, opravdu. A dnes již, slibuji, budu jen čekat na další info a do zítřka budeš mít, alespoň ode mě, klid. ;-) :-)
Tito uživatelé poděkovali autorovi anonym39320 za příspěvky (celkem 2):
Veronika.Drapalikova, Ida.Chuchlikova
Lukáš Lev Červinka
analytik Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky
doktorand na katedře ústavního práva Právnické fakulty UK a na Fakultě ekonomie University Ca' Foscari v Benátkách

Twitter: @CervinkaLev / Facebook: Lukas.L.Cervinka
Uživatelský avatar
Jana.Schlegelova
Člen KS Liberecký kraj
Příspěvky: 529
Registrován: 17 led 2018, 10:17
Profese: OSVČ, spolumajitelka sijemehrave.cz
Bydliště: Liberec
Dal poděkování: 606 poděkování
Dostal poděkování: 539 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF LiK 26/2018 Přidělení financí na programovou knihu MS Jablonec nad Nisou - ROZPRAVA

Příspěvek od Jana.Schlegelova »

Ahoj piráti.
Mně to přijde hrozně moc. Nemyslim to ve smyslu, že je to předražené (to nevím, to bychom asi věděli, kdyby to proběhlo tak, jak psal Lukáš Lev Červinka), spíš to myslim v tom smyslu, že je to v podstatě srovnatelné s kampaní pro Českou Lípu. Přínos bych nepřeceňovala. Volič si řekne lidové, že papír snese vše a bude. Odprezentovat vizi se dá podle mě i efektivněji.
Házet vidle do toho ještě nechci, třeba to jen nechápu, tak zahlasuji dýl. Nicméně zatím ne. Je mi líto.
”My, co jsme vypluli, nemůžem zpátky - tak jako do láhví šampusu zátky." (M. Horáček)
Uživatelský avatar
Ondrej.Kolek
Příspěvky: 1878
Registrován: 20 pro 2011, 17:05
Profese: chemik (manažer vývoje)
Bydliště: Praha 3
Dal poděkování: 1652 poděkování
Dostal poděkování: 1326 poděkování

Re: KF LiK 26/2018 Přidělení financí na programovou knihu MS Jablonec nad Nisou - ROZPRAVA

Příspěvek od Ondrej.Kolek »

Přátelé

Vydání této knihy osobně podporuji. Bude to první počin tohoto druhu a inspirace pro další volby. V knize je spousta práce a odbornosti. Myslím, že tím mohou Piráti v Jablonci ukázat, že to myslí vážně a že to mají dobře promyšlené.
Tento záměr je třeba ve zrychleném režimu projednat a odhlasovat. Je dobře upozornit na chyby, poučit se z nich, přesvědčivě dodat všechny podklady (popis záměru, poptávku, nabídky), ale nemá cenu plakat nad rozlitým mlékem.

Co se nepovedlo je komunikace a formální protažení záměru transparentním procesem. Je to pochopitelné, protože v Jablonci bohužel funguje dvojkolejnost - jedni pracují na náplni kampaně, ale nemají zkušenosti s pirátskou administrativou a v zápalu, který je chválihodný, někdy zapomínají, že je třeba spolupracovat a vzájemně se informovat. Druzí vědí, jak by to mělo být formálně správně, ale neúčinkují v kampani, kde jejich pohled chybí. To ztěžuje práci mladého MS Jablonec. Ale věřím, že tato drsná škola Vás nakonec srovná a naleznete rovnováhu mezi reálnou prací a nezbytnými formalitami.
Proto prosím realizátory kampaně a ty, kdo vědí, jak ji správně a transparentně administrovat, aby si naslouchali a spojili své síly.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Kolek za příspěvky (celkem 2):
Veronika.Drapalikova, Ida.Chuchlikova

"Podle ovoce poznáte dobrý či špatný strom"

Uživatelský avatar
Ondrej.Kolek
Příspěvky: 1878
Registrován: 20 pro 2011, 17:05
Profese: chemik (manažer vývoje)
Bydliště: Praha 3
Dal poděkování: 1652 poděkování
Dostal poděkování: 1326 poděkování

Re: KF LiK 26/2018 Přidělení financí na programovou knihu MS Jablonec nad Nisou - ROZPRAVA

Příspěvek od Ondrej.Kolek »

Jana.Schlegelova píše: 20 srp 2018, 20:17 Ahoj piráti.
Mně to přijde hrozně moc. Nemyslim to ve smyslu, že je to předražené (to nevím, to bychom asi věděli, kdyby to proběhlo tak, jak psal Lukáš Lev Červinka), spíš to myslim v tom smyslu, že je to v podstatě srovnatelné s kampaní pro Českou Lípu. Přínos bych nepřeceňovala. Volič si řekne lidové, že papír snese vše a bude. Odprezentovat vizi se dá podle mě i efektivněji.
Házet vidle do toho ještě nechci, třeba to jen nechápu, tak zahlasuji dýl. Nicméně zatím ne. Je mi líto.
Je třeba si uvědomit i to, že když nekandidujeme v Liberci, stal se Jablonec etalonem pirátských komunálek v celém kraji. Navíc má objektivně největší šanci výrazně zabodovat.
Zadruhé všichni lídři měli možnost již od ledna směřovat specifikace svých výdajů na PKS a KF. Určitě nemáme prostředky pro knihu ve všech městech, ale bude to dobrá zkouška na krajské volby apod. V každém městě namíchali lídři i jejich pomocníci různé přístupy a po volbách bude velmi užitečné porovnat jejich dopady a efektivitu. Je dobré zkoušet nové věci a sdílet získané zkušenosti.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Kolek za příspěvek:
Veronika.Drapalikova

"Podle ovoce poznáte dobrý či špatný strom"

Uživatelský avatar
Ida.Chuchlikova
Příznivec Pirátů – Liberecký kraj
Příspěvky: 331
Registrován: 10 lis 2016, 18:15
Profese: Architektka se slabostí k územním plánům
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Dal poděkování: 424 poděkování
Dostal poděkování: 264 poděkování

Re: KF LiK 26/2018 Přidělení financí na programovou knihu MS Jablonec nad Nisou - ROZPRAVA

Příspěvek od Ida.Chuchlikova »

Zdravím,
(doplňuji, co mělo jistě padnout, ale nepadlo. Dávám to sem, neb to nikdo jiný zatím neudělal, další informace nechť doplní odpovědní)

kniha je k nahlédnutí na společném disku MS Jablonec nad Nisou, ve složce mediálního týmu. (https://drive.google.com/drive/folders/ ... kpcqe7wENm) Přístup do disku má dle dohody PMS členové MS Jablonec (toto rozhodnutí o způsobu zveřejňování informací by mělo být prohlasováno a projít konsenzem, což se stalo na schůzce, nikoliv přes forum - důvodů je mnoho, pokud nám to vadí - mě jo -, pojďme to změnit). Pokud se na knihu chcete podívat, požádejte o přístup a Martin Rejman vám ho povolí. Kniha je na disku od chvíle, kdy se dodělala - po nocích, kdy dotyční nebyli doma a věnovali čas něčemu, co mohl připravit kdokoliv jiný. Nikdo jiný to neudělal.

V Jablonci probíhají pravidelná úterní setkání programového týmu (zápisy jsou na společném disku. Můžeme debatovat o tom, že to nestačí, například mě a aktivně se to snažím zlepšit). Ve středu probíhají pravidelná setkání členů MS. Každý víte, kdo tam jak chodíte, tedy spíš nechodíte.(myslím jablonecke). Každý víte, kolik času věnujete přípravě na volby či jiné práci pro Piráty. Každý děláme, co nám čas umožní a každý máme priority jiné. Honza Polák společně s Ondřejem a garanty deklarovali jako hlavní prioritu dosáhnout dobrého výsledku ve volbách, v čase, který mají nezvládají administrovat vše tak,jak to má být. Pokud nám to vadí, můžeme předsednictvo odvolat a zvolit jiné. Osobně si nemyslím, že by to byl dobrý nápad. A vzhledem ke stávající situaci bych doporučila dotáhnout to, co je a dohodnout se na jiném způsobu informování - i komunikaci, než tom, který jsme si definovali na počátku vzniku MS Jablonec (ani nevíte jak mě tahle věta štve)- schválně kdo všechno četl zásady týmové spolupráce a organizační řád - měli to udělat všichni, kdo hlasovali o vzniku. Nyní nejsme reálně schopni tyto pravidla v rámci voleb dodržovat - neb k jejich zajetí nebyl čas. (můžeme se střeli do nohy a nechat do běhnout do cíle jiné) Jsem pro, abychom dohodli termín společného školení fóra, redminu a platformy pro komunikaci (realita je taková, že aktuální složení předsednictva to nezvládne dříve než po volbách). Jak můžeme chtít po někom, komu nebyly tyto prostředky představeny, aby je dodržoval? moc dobře to podle mě nejde. Zároveň, prosím, aby PMS přijalo pomoc se zveřejňováním věcí na fóru a blížili jsme se postupně k tomu, co by mělo být standardem. Toť k načasování i vzájemné informovanosti.

Informace o knize přišla dle mého názoru pozdě, zároveň ale přišla ve chvíli, kdy je konečně dodělaná (a nezvládlo se to dříve - nebylo to reálné a možné) a dopoledne přišla aktualizace rozpočtu z tiskárny. Toť informace, které mám od Ondřeje a Jakuba. Odpovědnost za mediální výstupy i kampaň na sebe vzal Ondřej Novosad s Janem Polákem a my je k tomu delegovali. Prosím, nechme je dotáhnout to, za co převzali odpovědnost. Dala jsem důvěru Ondřejovi, Honzovi i Veronice a přestože se mi nelíbí způsob a načasování žádosti o přidělení financí, i komunikace dovnitř, zároveň vidím, že jsou na značnou práci sami a pomáhají jim převážně nepirátští garanti. Důležitým faktem je i to, že není zřejmé, jak a kdo odpovídá za finance pro kampaň. Jablonec dostal k dispozici 100 tisíc. Návrh rozpočtu je na disku. Nikdo se k zápisu nevyjádřil. Nenamítal. Prosím tedy ostatní, abychom si našli čas a dorazili na schůzky, kde se tyto věci probírají, nebo si prošli zápisy (nechť jsou v dostatečném čase zveřejněny) a dali šanci těm, kteří se aktivně zapojují a převzali na sebe odpovědnost.

Knihu podpořím, měla jsem možnost ji vidět a prosím, aby tuto možnost měli i ostatní (co nekoukají v půl druhé ráno přes rameno tomu, kdo má už dávno spát). Nemyslím, že je to ideální cesta, ale čas pro jinou je značně limitován - těmi, kteří neinformují včas i těmi, co nečtou zápisy a nedochází na schůzky. Myslím, že prostor pro zlepšení je na obou stranách (samozřejmě lamentuji směrem k jabloneckým).
Naposledy upravil(a) Ida.Chuchlikova dne 21 srp 2018, 07:34, celkem upraveno 11 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ida.Chuchlikova za příspěvek:
anonym39320
email: ida.chuchlikova@pirati.cz
tel: +420 776747881
Uživatelský avatar
Ida.Chuchlikova
Příznivec Pirátů – Liberecký kraj
Příspěvky: 331
Registrován: 10 lis 2016, 18:15
Profese: Architektka se slabostí k územním plánům
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Dal poděkování: 424 poděkování
Dostal poděkování: 264 poděkování

Re: KF LiK 26/2018 Přidělení financí na programovou knihu MS Jablonec nad Nisou - ROZPRAVA

Příspěvek od Ida.Chuchlikova »

Lukas.Lev.Cervinka píše: 20 srp 2018, 17:52
Veronika.Vavrinova píše: 20 srp 2018, 17:30 Jak jsem již psala, knihou se osobně nezabývám. Pokud vím, začalo to celé jako tvorba programu až z toho nakonec vznikla tak pěkná věc, že bysme ji rádi vydali jak papírově, tak jako e-book. Teprve když se vydala poptávka na startovači, bylo jasné, že ta kniha bude a že budeme žádat o finance. Pravda, prezentovali jsme knihu hlavně na veřejném FB a dokonce i reklamou, kterou platil Pavel Grűnfeld z vlastního přičinění. Nikdo nikomu nic netajil, řekla bych, že o knize víme všichni stejně dlouho. Tedy pouhých 14 dní cca. A protože je datum jaké je, nebyl na nic jiného absolutně čas, pokud knihu opravdu chceme vydat a stihnout to včas, abysme jí vůbec využili. Dokonce i tato rozprava a hlasování vznikli z minuty na minutu a vzhledem k tomu, že jsme nečekali okamžitou odezvu, tak ještě všichni autoři nestihli dodat to, co se tu právě žádá, tak prosím strpení do večera alespoň. Co se týče Lukášovy poslední poznámky, ráno jsem mluvila s Ondrou Kolkem, a ten mě pověřil zadáním sem. Tedy vlastně splněno. ;-)
Omlouvám se, ale jsme opět u toho - evidentně jsme o té knize každý nějaké detailní info neměli. Já jsem si toho všiml jen díky upozornění kamaráda, který mi sdílel onen startovač. Filip zde výše zmínil, že se to k němu také dostalo z "denního tisku". Pokud je zde takto zásadní projekt, který jak se ukazuje, vyžaduje navíc nemalé finance, tak mohl být třeba před těmi 14 dny představen členům e-mailem nebo soukromou zprávou zde na fóru. V pár odstavcích: co to je, proč to děláme, jaký je plánovaný časový harmonogram a rozpočet atp. Předešlo by se pak tomu, že nyní na poslední chvíli je třeba vše "prohlasovat" s tím, že je na členy tlak, že se to odhlasovat musí, protože nás tlačí čas. Vím, že si asi vedení Jbc myslí, že do všeho házím vidle, abych se tak nějak držel terminologie zde použité :-), ale tento způsob práce Piráti třeba kritizují na vládě - přijde s něčím na poslední chvíli a chce to rychle schválit, takže není čas na pořádnou diskusi a už vůbec ne na nějaké změny návrhu. A pak zjistím, že to děláme my sami úplně stejně.

Možná ono hlasování vzniklo z minuty na minutu, ale přeci není možné žádat schválení 40.000,- a říct, že je to na knihu a tečka. Stejně tak říct, že se oslovily nějaké tiskárny a toto z toho vyšlo - proč nebyla dána nějaká veřejná nabídka sem na fórum? Třeba alespoň na pár dní? Třeba by se zjistilo, že někdo z Pirátů, který do teď možná ani nevěděl, že se nějaká kniha chystá, má možnost zajistit levnější tisk atp. Kde je veřejnost nějaké konkurence a transparentnost výběru? Nemluvím ani o tom, že když žádám o schválení peněz, tak uvedu na co přesně budou - tak to tu také vždy bylo. Stačí se podívat zpět a vždy je tam celkem podrobně, na co peníze půjdou a komu. Tady nic takového není...

Naučme se, prosím, jednat profesionálně. Hlasování o něčem vyhlašujme až poté, co o tom proběhne diskuse, která bude zahájena uceleným návrhem s podrobným odůvodněním - co se navrhuje a proč. Pokud budou podrobnosti dodány až někdy večer, tak do té doby přeci stejně nelze vlastně ani moc hlasovat, jelikož nevíme o čem hlasujeme a hlasování mohlo být tedy klidně vyhlášeno až večer. A znovu - to za předpokladu, že by proběhla rozprava.

(A snad jen na závěr než to tu zase někdo zmíní - ano, možná, že se rozpravy a hlasování nakonec zúčastní třeba jen 5 lidí, ale to není argument proto, aby se to obešlo. Fakt, že se např. voleb do Senátu zúčastní třeba i jen 30 % voličů neznamená, že senátora vybere někdo za nás. Demokracie je pro všechny, kteří se jí zúčastnit chtějí.)
S Lukášem v řadě věcí souhlasím. Zároveň vím, za jakých podmínek výstupy vznikají. Maximální vklad lidí, kteří mají minimální podporu ze strany, ukrajují čas ze své práce, nemluvě o jiných povinnostech (ehm, třeba rodině) . Osobně bych očekávala, že to, co je pirátská samozřejmost - tedy transparentní administrace, bude zároveň něco, co je samozřejmý suport od stany v mezích, který neklade nárok na dobrovolnickou činnost lidí a nelikviduje jejich osobní životy. Momentální systém není nastaven, z mého pohledu, udržitelně. Jestli osobní vklad, včetně administrace na platformě, jejichž fungování nikdo dopředu nepředstavil, fungoval bezchybně a dokonale, tak smekám před všemi, kteří to doposud zvládali. Pokud chceme po nepirátech a zároveň odborných garantech, aby po tom, co vytvoří obsah programu a kampaně zároveň administrovali projednání těchto věcí, nežijeme v reálném světě. To máme zajistit my piráti - jako strana. Pokud to nezvládají ti, kteří do pozic byli jmenovaní a jsou straníci a mají za to odpovědnost, mělo by nás zajímat, proč to nezvládají a jestli třeba nepotřebují pomoc. Pro kontext. Honzovi se narodilo dítě. Ondra Novosad dopředu deklaroval, že má čas akorád na to věci posouvat. Veronika dělá, co zvládá. Pokud se najde někdo, kdo vstoupí do administrativního týmu, převezme na sebe vědomě část odpovědnosti za zveřejňování a zlepší to, co nyní pro řadu lidí funguje špatně, hurá. Pokud to nikdo neudělá a nadále bude balancovat na ostří žiletky správný postup v procesech, nech se pak nediví, že ostatní vyhoří a odejdou znechuceni - nemluvě o tom, že místo, abychom je přesvědčili o tom, že si ceníme jejich práce a potřebujeme ji transparentně představit ostatním a zprocesovat případně to, že k ní jsou přípomínky, případně jsou důvody k jejímu přepracování, tak je akorád znechutíme, že jejich práce je šmahem schozena ze stolu, protože nebyla dodaná včas, neb reálně potřebujeme k odhlasování x dní, přestože bychom měli rádi odsouhlasené informace v pirátských listech, kde se mění uzavírka o dny, nebo knihu vytištěnou na otvíračku PIXELU. Proboha. Tohle to se nedá ustát na dobrovolnické bázi.

Zároveň má zpětná vazba. Na foru je k dispozici více jak 3 měsíce program Pixelu. Slibů řada, reálná odezva nula. Neberte to jako výmluvu a omluvu toho, že tu věci neběží krásně a plynule, jen bych ráda, kdyby důležitost, s jakou klademe důraz na transparentní projednávání a administraci, byla i adekvátně ceněna. Například tak, že pokud nám na tom skutečně záleží, uděláme vše pro to, aby to nebyla překážka, ale hodnota, kterou nabízíme a neždímáme tím dobrovolníky, kteří ve svém čase mohou nabídnout jiné věci, než administraci - neb to například není jejich silná stránka, protože umí něco jiného tisíckrát lépe. Je to vlastně děsně deprimující - chtít po kreativních lidech, aby čas, který věnují nám Pirátům, bez nároku na honorář - okleštili a dovednosti, které nám mohou věnovat proměnili na administraci. To je především náš boj. A taky bychom měli napnout sílu a přesvědčit je o tom, že tahle platforma fora je fakt skvělá... že jo.. už jste ji vědomě někomu z garantů vysvětlovali? Já ano a je to fakt se zavřenýma očima děsně nepřátelský prostředí v kontextu soudobých komunikačních platform...

Ale abych to uzavřela. Díky Ondřejovi Kolkovi za komentář. Má pravdu. Jedou tu paralelně dvě skupiny. Jedna dělá a druhá ví jak na to. Pojďme je propojit, než vznikne zákopová válka. Byla by to fakt škoda. Neb tým není špatný, naopak. A já bych nerada odradila ty, kterých si vážím od spolupráce s Piráty jen proto, že nejsme jako strana schopni zajistit administraci.

///
Tiskárnu dle informací poptal Pavel Grunfeld, podklady byly zaslány (po sazbě a korektuře) ke kalkulaci, následně se změnil papír (aby tisk neprosvítal) a došlo k přepracování kalkulace. Nyní je záměr předložen na fóru (za mě chybí řada informací, ale nejspíš zmizela v překladu, můžeme se dohadovat kdo za to může a co s tím budeme dělat. hurá). Info, které mám (všichni už šli spát, s Ondřejem jsme do setmění byli v Pixelu a připravovali pro truhláře šablonu pro stůl, před tím měli schůzku s PKS k otvíračce) bylo, že chceme-li mít knihy vytištěné a svázané v šibeničním termínu otevření PIxelu 3.9., mají se zítra odeslat peníze, aby se začalo tisknout (+ následně vázat). Jakub se sem snažil informace napsat, ale přišel zlomený z kanceláře, že netuší, jak ve fóru odpovídat na komentáře (toť insider informace od lidí, kteří nejsou členy strany a jaksi jsme jim zapomněli dát návod jak na nás :) Netuším, jestli má jako registrovaný člen možnost sem psát - každopádně se mu stránky i při přihlášení zobrazovaly neaktivně. Pokud se mi podaří přesvědčit Jakuba, aby fóru dal ještě šanci, doplním sem zítra zbytek. Ale je nejspíš pravděpodobné, že to již nebude mít smysl. Neb pro termín otevření Pixelu se tisk již nestihne odsouhlasit. My si můžeme říct, nevadí. Ti, co do toho reálně vkládají energii to příště dělat už nebudou. Nepíšu to jako nátlak pro odhlasování tisku knihy, kterou viděla jen menšina (která je za kampaň odpovědná a zvolili jsme si ji), ale protože tímhle způsobem odrazujeme od spolupráce ty, kteří na rozdíl od řady členů, pracují a programové věci připravují. Pokud bych já osobně viděla v rámci Jablonce větší závaží na straně pirátů, kteří přijali odpovědnost a kandidovali-by do zastupitelstva a nesli své jméno na přídi včetně práce, ani bych nepípla. Tady ale došlo k tomu, že do čela se nikomu nechtělo a na kampani nyní pracuje namíchané čelo kandidátky ne/straníků, kteří nebyli seznámeni se způsobe fungování na našich kanálech (mě to také nikdo nikdy neukázal a stále mám co dohánět) . Buďme nyní fér a dopřejme jim to, co nyní není - čas a zázemí. Jak to udělat tak, abychom nebyli deprimovaní? jedni z toho, že v šibeničních termínech po nocích pracují a druzí tím, že se jim neservíruje vše správně jak má.
C´est la vie.

Mimochodem. Tuhle obhajobu sem píšu jako extrémně nespokojený člověk. Vše lze dělat lépe. Otázkou je, kdo to lépe udělá.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ida.Chuchlikova za příspěvky (celkem 2):
Jana.Schlegelova, Ondrej.Novosad
email: ida.chuchlikova@pirati.cz
tel: +420 776747881
Uživatelský avatar
Jana.Schlegelova
Člen KS Liberecký kraj
Příspěvky: 529
Registrován: 17 led 2018, 10:17
Profese: OSVČ, spolumajitelka sijemehrave.cz
Bydliště: Liberec
Dal poděkování: 606 poděkování
Dostal poděkování: 539 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF LiK 26/2018 Přidělení financí na programovou knihu MS Jablonec nad Nisou - ROZPRAVA

Příspěvek od Jana.Schlegelova »

Ida tu řekla z mého pohledu zásadní věc, co jako nováček potřebuji vyjasnit. Ten výdaj 40 tis. Jje v rámci (či mimo rámec) peněz rozpočtovaných pro jabloneckou kampaň (zmíněných 100 tisíc)??

Pokud by to bylo v rámci rozpočtu, pak měnim své ne na ano a zůstanu jen u osobní výhrady, že v tom nevidím takový přínos. Ale respektuji, že je to jejich kampaň a cesta jabloneckých.

Pokud jsou to peníze navíc, ač mám pochopení pro všechno výše napsané a živě si to umím představit, převládá ve mě to, že to vůči zbytku není fér. Nejen proporčně, ale i lidsky. Tlak ve smyslu, my už to takhle udělali, vy nám to odhlasujte.

Ten rozdíl je pro mě zásadní. Omlouvám se, že jako nováček v tomhle nemám jasno, ale můžete mi to někdo objasnit? Děkuji.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jana.Schlegelova za příspěvek:
Ida.Chuchlikova
”My, co jsme vypluli, nemůžem zpátky - tak jako do láhví šampusu zátky." (M. Horáček)
Uživatelský avatar
Ida.Chuchlikova
Příznivec Pirátů – Liberecký kraj
Příspěvky: 331
Registrován: 10 lis 2016, 18:15
Profese: Architektka se slabostí k územním plánům
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Dal poděkování: 424 poděkování
Dostal poděkování: 264 poděkování

Re: KF LiK 26/2018 Přidělení financí na programovou knihu MS Jablonec nad Nisou - ROZPRAVA

Příspěvek od Ida.Chuchlikova »

Jana.Schlegelova píše: 21 srp 2018, 07:47 Ida tu řekla z mého pohledu zásadní věc, co jako nováček potřebuji vyjasnit. Ten výdaj 40 tis. Jje v rámci (či mimo rámec) peněz rozpočtovaných pro jabloneckou kampaň (zmíněných 100 tisíc)??

Pokud by to bylo v rámci rozpočtu, pak měnim své ne na ano a zůstanu jen u osobní výhrady, že v tom nevidím takový přínos. Ale respektuji, že je to jejich kampaň a cesta jabloneckých.

Pokud jsou to peníze navíc, ač mám pochopení pro všechno výše napsané a živě si to umím představit, převládá ve mě to, že to vůči zbytku není fér. Nejen proporčně, ale i lidsky. Tlak ve smyslu, my už to takhle udělali, vy nám to odhlasujte.

Ten rozdíl je pro mě zásadní. Omlouvám se, že jako nováček v tomhle nemám jasno, ale můžete mi to někdo objasnit? Děkuji.
Jani, Jablonec dle mých informací má k dispozici 100 tisíc na rozpočet pro kampaň, nejsou to peníze navíc. Nebudu obhajovat způsob administrace, v které i já vidím značné rezervy, ani teď hledat příčiny. Každopádně o rozpočtu se vedla debata na schůzce týmu, který má kampaň na starost a je z toho zápis na disku, ke komentářům pro členy MS Jablonec, kteří nedorazli, přestože mohli. Za mě je to rozhodnutí odpovědných lidí. Pokud se chce kdokoliv zapojit může. Zápisy je z mého pohledu třeba mít na fóru a Veronika psala, že je sem postupně dodá. Nyní jsou na disku přístupné členům MS, často doplněné pozdě, ale z pochopitelných důvodů. Administraci i zapojení dalších členů musíme zlepšit.

Na foru je to pro odsouhlasení z důvodu, že částka je celkově vyšší než může rozhodovat PKS (aspoň tak jsem to pochopila), přestože je to z peněz, které jsou určené pro kampaň pro Jablonec.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ida.Chuchlikova za příspěvek:
Jana.Schlegelova
email: ida.chuchlikova@pirati.cz
tel: +420 776747881
Uživatelský avatar
anonym39320
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 388
Registrován: 22 pro 2017, 16:03
Profese: ústavní právník
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 286 poděkování
Dostal poděkování: 679 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF LiK 26/2018 Přidělení financí na programovou knihu MS Jablonec nad Nisou - ROZPRAVA

Příspěvek od anonym39320 »

Podle mě nejde ani tak o problém s pouhou administrací, jako o nesoulad se základním smyslem transparentního financování a rozhodování o rozpočtu.

Nedkážu říct, jestli je to moc nebo ne, jelikož tu nejsou žádné informace o tom, proč ta kniha bude stát 40.000,- a nebo 30.000,- nebo 50.000,-. Nejde mi o to říct, že 40.000,- na propagační knihu je špatně, ale o to, že tu nejsou informace, aby mohl člověk informovaně hlasovat. Přitom nejde o žádné citlivé informace, pouze základní info o záměru:
  • co se za to nakoupí (doplnila Ida, za což jí děkuji - odkaz na knihu v pdf je super)
  • v jaké kvalitě a kvantitě se to bude nakupovat a proč (tj. bude to 100ks, 500ks, 1000ks ?)
  • jakým způsobem byl vybrán dodavatel zboží/služeb - jde tu o 40 % jabloneckého volebního rozpočtu, tak snad musel být přeci nějaký veřejný a transparentní způsob poptávky a výběru (poptáváme tu třeba natáčení videí nebo focení za pár stovek/tisíc, ale zakázku za několik desítek tisíc ne?), tak stačí přiložit odkaz a je to
Vím, že mnohým přijde, že tu řeším čistou formalitu a že jde o obsah - jestli je kniha dobrá nebo ne a nebo jestli peníze jsou z volebního rozpočtu nebo ne. Nicméně existuje důvod, proč o velkých částkách rozhoduje celé krajské fórum a nikoli jen předsednictvo kraje a už vůbec ne, jako je tomu vlastně v tomto případě, jen několik lidí z MS (nezávisle na jejich funkcích, odbornosti, dobrých úmyslech atp. - neříkám, že ti, kteří o financování knihy v Jbc rozhodli jednali v nějakém špatném úmyslu). Máme tu návrh na schválení nějakého záměru, ale nemáme tu dost informací pro rozhodnutí.

Takže, když tu nyní hlasujeme, tak vlastně nehlasujeme "ano, myslím si, že 40.000,- na tento projekt je ok/ne, myslím si, že je to moc", ale "ano, věřím, že když po nás chtějí souhlas, tak vědí na co ty peníze půjdou / ne, myslím, že rohodli špatně". Prostě jen formálně prohlasováváme rozhodnutí někoho jiného.
Tito uživatelé poděkovali autorovi anonym39320 za příspěvek:
Jana.Schlegelova
Lukáš Lev Červinka
analytik Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky
doktorand na katedře ústavního práva Právnické fakulty UK a na Fakultě ekonomie University Ca' Foscari v Benátkách

Twitter: @CervinkaLev / Facebook: Lukas.L.Cervinka
Uživatelský avatar
Ida.Chuchlikova
Příznivec Pirátů – Liberecký kraj
Příspěvky: 331
Registrován: 10 lis 2016, 18:15
Profese: Architektka se slabostí k územním plánům
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Dal poděkování: 424 poděkování
Dostal poděkování: 264 poděkování

Re: KF LiK 26/2018 Přidělení financí na programovou knihu MS Jablonec nad Nisou - ROZPRAVA

Příspěvek od Ida.Chuchlikova »

Lukas.Lev.Cervinka píše: 21 srp 2018, 09:31 Podle mě nejde ani tak o problém s pouhou administrací, jako o nesoulad se základním smyslem transparentního financování a rozhodování o rozpočtu.

Nedkážu říct, jestli je to moc nebo ne, jelikož tu nejsou žádné informace o tom, proč ta kniha bude stát 40.000,- a nebo 30.000,- nebo 50.000,-. Nejde mi o to říct, že 40.000,- na propagační knihu je špatně, ale o to, že tu nejsou informace, aby mohl člověk informovaně hlasovat. Přitom nejde o žádné citlivé informace, pouze základní info o záměru:
  • co se za to nakoupí (doplnila Ida, za což jí děkuji - odkaz na knihu v pdf je super)
  • v jaké kvalitě a kvantitě se to bude nakupovat a proč (tj. bude to 100ks, 500ks, 1000ks ?)
  • jakým způsobem byl vybrán dodavatel zboží/služeb - jde tu o 40 % jabloneckého volebního rozpočtu, tak snad musel být přeci nějaký veřejný a transparentní způsob poptávky a výběru (poptáváme tu třeba natáčení videí nebo focení za pár stovek/tisíc, ale zakázku za několik desítek tisíc ne?), tak stačí přiložit odkaz a je to
Vím, že mnohým přijde, že tu řeším čistou formalitu a že jde o obsah - jestli je kniha dobrá nebo ne a nebo jestli peníze jsou z volebního rozpočtu nebo ne. Nicméně existuje důvod, proč o velkých částkách rozhoduje celé krajské fórum a nikoli jen předsednictvo kraje a už vůbec ne, jako je tomu vlastně v tomto případě, jen několik lidí z MS (nezávisle na jejich funkcích, odbornosti, dobrých úmyslech atp. - neříkám, že ti, kteří o financování knihy v Jbc rozhodli jednali v nějakém špatném úmyslu). Máme tu návrh na schválení nějakého záměru, ale nemáme tu dost informací pro rozhodnutí.

Takže, když tu nyní hlasujeme, tak vlastně nehlasujeme "ano, myslím si, že 40.000,- na tento projekt je ok/ne, myslím si, že je to moc", ale "ano, věřím, že když po nás chtějí souhlas, tak vědí na co ty peníze půjdou / ne, myslím, že rohodli špatně". Prostě jen formálně prohlasováváme rozhodnutí někoho jiného.
Zjistím, co budu moct a dám to sem, zároveň bych ráda všechny poprosila o spolupráci. Jestli jsme schopni zajistit stejnou kvalitu v čase, který máme, pojďme to udělat. Ale vezměte si to někdo konkrétní na starost.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ida.Chuchlikova za příspěvek:
anonym39320
email: ida.chuchlikova@pirati.cz
tel: +420 776747881
Odpovědět

Zpět na „Krajské fórum Liberecký kraj“