Členský podnět: Převolba krajského předsednictva

Fórum pro diskusi členů a registrovaných příznivců. Zde lze vyhlašovat závazná hlasování členů krajského sdružení.

Moderátoři: Koordinatori, PKS Jihocesky kraj

Zamčeno

Jste pro zahájení jednání Krajského fóra?

Ano
12
71%
Ne
2
12%
Zdržuji se
3
18%

Celkem hlasujících: 17 - Celkem hlasů: 17

Josef.Spak
Krajské předsednictvo
Profese: Programátor
Dal poděkování: 1369 poděkování
Dostal poděkování: 786 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Členský podnět: Převolba krajského předsednictva

Příspěvek od Josef.Spak » 29 črc 2019, 23:34

Vážené krajské fórum,

jednak se proslýchá, že někteří členové předsednictva už jen čekají na příchod zimy, druhak jsem zaznamenal rezignaci Pepy Soumara z předsednictva kraje, a jeho odůvodnění mi dává smysl.
Josef.Soumar píše:
29 črc 2019, 13:28
Jak už naznačil předseda Lukáš Kolářík, se kterým souhlasím, nové předsednictvo by mělo vést kraj do krajských voleb od počátku a být plně odpovědno od počátku až do konce za sestavení strategie, vedení kampaně a strategická rozhodnutí. Pokud bude úspěšné, naváže na své úspěchy i ve volbách do PS v roce 2021.
Proto předkládám členský podnět, kterým navrhuji zahájit jednání v referendu o následujícím usnesení:
Krajské fórum Jihočeský kraj ukládá krajskému předsednictvu zahájit převolbu celého krajského předsednictva tímto způsobem:
  1. Do převolby jsou jako kandidáti automaticky zařazeni také všichni stávající členové předsednictva, pokud to výslovně neodmítnou.
  2. Do ukončení převolby zůstává ve funkci stávající předsednictvo, jinak se postupuje jako při řádné volbě nového předsednictva.

Protože jednací řád krajského fóra tuhle situaci neupravuje, navrhuju určit si tento postup z následujících důvodů:
  1. Aby stávající členové předsednictva nemuseli pro svou kandidaturu sbírat podporu skupiny členů. Přijde mi to fér, protože současné volební období PKS se zkrátí asi o šestinu (4 měsíce). V tomto je postup analogický k §31a JdŘ CF - postup při převolení, jednací řád celostátního fóra.
  2. Aby platila podmínka nadpoloviční podpory v prvním kole (přípustnost kandidáta), stejně jako u standardní volby. V tomhle bych podle JdŘ Celostátního fóra postupoval nerad. Považuju za důležité, aby členové předsednictva měli vysokou legitimitu. Takže ať se to radši o pár dní protáhne, pokud nebude zvoleno celé na první pokus, a budeme o něco déle hledat kandidáty, na kterých se shodneme.
Pokud máte nějaký zlepšovák, neváhejte ho přidat sem do tématu. Pokud to půjde, zahrnu ho do návrhu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Josef.Spak za příspěvky (celkem 6):
Judita.Vedlova, Lukas.Mares, Veronika.Jirkova, Josef.Soumar, Klara.Bidarova, Zuzana.Kudlackova

Josef.Spak
Krajské předsednictvo
Kontaktovat uživatele:

Re: Členský podnět: Převolba krajského předsednictva

Příspěvek od Josef.Spak » 30 črc 2019, 10:31

Ještě doplním, že rezignaci @Josef.Soumar zatím nikdo oficiálně nevzal na vědomí. Takže je otázka, jak se k tomu postaví ostatní členové předsednictva. @Lukas.Kolarik @Simon.Kostadinov @Michal.Horak @Vaclav.Klecanda

Dan.Lestina
Republikový výbor
Profese: aspirující přírodovědec
Dal poděkování: 1593 poděkování
Dostal poděkování: 1325 poděkování

Příspěvek od Dan.Lestina » 30 črc 2019, 10:47

Na tohle úplně názor nemám, ale rád zopakuji svůj související názor, že bude lepší, když volby potáhne nějak demokraticky sestavený volební výbor než když do předsednictva zvolíme nějakého jednoho nebo dva aktivisty, kteří to "prostě zařídí".
OFFTOPICPepovu rezignaci moc nechápu, myslím, že "tlaku na brzké primárky" KF statečně odolává :-D
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dan.Lestina za příspěvek:
Josef.Spak
OFFTOPICObrázek(Kemel)

Josef.Soumar
Místní předsednictvo
Profese: finančník, zastupitel
Dal poděkování: 261 poděkování
Dostal poděkování: 288 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Josef.Soumar » 30 črc 2019, 11:20

Ahoj Dane,

tak já odolám spoustě věcem, už jsem taky velký kluk ;-) má rezignace souvisí s brzkým termínem konce mandátu předsednictva.

Mám za to, že tak důležitou věc, jako jsou krajské volby a hledání budoucího hejtmana, by mělo dozorovat a koordinovat předsednictvo s mandátem převyšující termín voleb a zároveň za něj nést plnou odpovědnost. Pokud se ukáže, že brzký termín volby čela a celá volební strategie má širokou podporu, nechci se svým krátkým mandátem do listopadu tohoto roku předávat novému předsednictvu rozjetou agendu v myšlenkovém rozkolu.

JS
Tito uživatelé poděkovali autorovi Josef.Soumar za příspěvky (celkem 3):
Jan.Novak, Josef.Spak, Veronika.Jirkova
Josef Soumar, zastupitel města Písku

Josef.Spak
Krajské předsednictvo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Josef.Spak » 30 črc 2019, 11:34

Dan.Lestina píše:
30 črc 2019, 10:47
Na tohle úplně názor nemám, ale rád zopakuji svůj související názor, že bude lepší, když volby potáhne nějak demokraticky sestavený volební výbor než když do předsednictva zvolíme nějakého jednoho nebo dva aktivisty, kteří to "prostě zařídí".
Rozumím. Nicméně stále platí, že
https://wiki.pirati.cz/rules/vr#c_volebni_vybor píše:(2) Volební výbor je tým úkolovaný příslušným předsednictvem.
a předsednictvo se zřízením volebního výboru nezbavuje zodpovědnosti za průběh voleb, jen přenáší některé kompetence a musí vykonávat dohled.
https://wiki.pirati.cz/rules/or#nadrizeny_tym_a_jeho_dohled píše:§ 6 Nadřízený tým a jeho dohled

(1) Nadřízený tým je v rámci dané působnosti ten, který ji vykonává na některé vyšší úrovni. Nadřízeným týmem je zejména každý úkolující tým.
(2) Nadřízený tým dohlíží na výkon působnosti podřízeným týmem. Dohled zahrnuje oprávnění kontrolovat plnění předpisů, strategií, úkolů a pravidel, ukládat úkoly k odstranění nedostatků a sjednocení fungování a operativně řešit spory mezi podřízenými týmy.
Tj. pokud vznikne jinak neřešitelný spor mezi volebním výborem a manažerem kampaně nebo nějakým KETem, stejně do toho aktivně vstupuje předsednictvo, které v tu chvíli nesmí dělat mrtvého brouka.

Michal.Horak
Místní předsednictvo
Profese: IT (database & system administrator)
Dal poděkování: 222 poděkování
Dostal poděkování: 621 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michal.Horak » 30 črc 2019, 15:03

Já bych si tu chtěl ujasnit jednu věc, protože u Pirátů se dodržuje volební období, tak všechny ty opičárny by byly kvůli těm třem měsícům ?
Nebo je to tak , že když se dělá dovolba celého předsednictva komplet , tak se startuje nové volební období od té převolby?
Tudíž odpovědně hlasovat o tomto podnětu jsem schopen až po objasnění této otázky.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Horak za příspěvek:
Jan.Novak
Předseda Piráti Písecko

Jan.Novak
Kontrolní komise
Profese: Politolog, Historik
Dal poděkování: 1870 poděkování
Dostal poděkování: 1550 poděkování

Příspěvek od Jan.Novak » 30 črc 2019, 16:37

Michale, já to vykládám tak, že bychom opravdu dovolili jen do konce tohoto období. Osobně si tedy myslím, že je třeba předsednictvo odvolat, a pak zvolit nové (pokud chceme dvouletý mandát nového).
Jiní to považují za regulérní novou volbu.
Pošlu dotaz @Martin.Kucera

Josef.Spak
Krajské předsednictvo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Josef.Spak » 30 črc 2019, 19:31

Michal.Horak píše:
30 črc 2019, 15:03
Já bych si tu chtěl ujasnit jednu věc, protože u Pirátů se dodržuje volební období, tak všechny ty opičárny by byly kvůli těm třem měsícům ?
Ano, je to kvůli třetině roku (do konce období předsednictva zbývají čtyři, ne tři měsíce), během které může jedno předsednictvo začít organizovat volby nějak, a to další jinak.
Během té doby má podle mě proběhnout v našem kraji (viz vlákno broušení na kraj):
  • výběr člověka, který povede volební kampaň pro krajské volby.
  • sestavování jednotlivých kapitol programu
  • hledání kandidátů pro senátní volby
Dále v rámci Pirátské strany budou probíhat následující jednání, hlasování nebo aktivity (viz termínovník):
  • volba členů republikového výboru volených celostátním fórem
  • volba členů kontrolní komise
  • volba vedoucí(ho) personálního odboru
  • příprava na zasedání celostátního fóra 11.-12. ledna 2020 v Ostravě
  • volba republikového předsednictva
  • advent předvánoční šílenství
A většina výše uvedeného je soustředěna na listopad a prosinec, souběžně s řádným termínem volby předsednictva kraje. Takže ano, krom nedostatku času některých členů PKS jsou zde i další "kalendářové" důvody, nejen kvůli přípravě krajských voleb.
Michal.Horak píše:
30 črc 2019, 15:03
Nebo je to tak , že když se dělá dovolba celého předsednictva komplet , tak se startuje nové volební období od té převolby?
Tudíž odpovědně hlasovat o tomto podnětu jsem schopen až po objasnění této otázky.
Můj návrh je postavený tak, aby současní členové předsednictva nemuseli hledat podporu členů, a nové funkční období bylo plné dva roky.
Můžu ale místo toho navrhnout rovnou odvolání celého předsednictva. Vysvětlím, proč jsem to neudělal:

Myslím si, že předsednictvo celkově funguje uspokojivě. Ale mohlo by to být lepší. Schválně nechci být konkrétní, protože bych se nerad někoho osobně dotkl. Zejména pokud bych se mýlil. I to se může stát, ale chci to nechat na posouzení fóra.
Snažím se proto předložit konstruktivní návrh, který místo odvolání předsednictva prostě zahájí novou volbu. Přijde mí, že je to přiměřenější situaci. Také nechci současnému předsednictvu komplikovat činnost tím, že bude "v demisi" a musí pak hledat podporu skupiny členů jako všichni ostatní.

Jak už jsem psal výše: pokud někomu připadá, že to svou ohleduplností moc komplikuju, jsem ochotný místo toho navrhnout odvolání předsednictva. Kdo si to přeje, nechť dá palec (poděkování) tomuto příspěvku. Děkuji.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Josef.Spak za příspěvek:
Jan.Novak

Lukas.Kolarik
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: OSVČ
Dal poděkování: 200 poděkování
Dostal poděkování: 891 poděkování

Příspěvek od Lukas.Kolarik » 31 črc 2019, 10:39

Byť souhlasím s myšlenkou, že nové předsednictvo by mělo vést kraj do krajských voleb od počátku a být plně odpovědno od počátku až do konce za sestavení strategie, vedení kampaně a strategická rozhodnutí a ostatním členům předsednictva navrhoval, ať rezignujeme a uděláme prostor těm, co se tomu chtějí věnovat nebo obhájíme svůj mandát, nemůžu podpořit tento členský podnět.

Pravě kvůli tomu, aby se předsednictvo vyhnulo spekulacím, že volí pro krajské volby takovou strategii, se kterou by nové předsednictvo fungující od listopadu mělo problém, byla tato záležitost eskalována na půdu krajského fóra, aby opravdu naplňovala představu krajské členské základny a nebyl to "výmysl" jenom pěti lidí, kterým za chvíli končí mandát. Tím je podle mě zajištěna dostatečná kontinuita, protože novému předsednictvu by stejně nic jiného přes KF neprošlo. I díky tomu vznikl celkem konsensuální dokument, který řeší všechny základní otázky strategie a rámec pro krajské volby. Jsou v něm pouze dva rozpory a to zda potřebujeme placeného managera a zda mají být primární volby již letos a nebo až začátkem roku příštího. O těchto rozporech by se hlasovalo v rozhodujícím hlasování společně s dokumentem, krajské fórum by projevilo svojí vůli a bylo by vyřešeno.

Z Pepovo textu mám dojem, že předpokládá, že k nové volbě PKS dojde až uplynutím mandátu. Tato představa je mylná, jednání by bylo spuštěno samozřejmě dříve, tak aby kandidáti mohli být grilováni na zasedání KF a tak, aby hlasování proběhlo před vypršením mandátu a nové PKS mohlo od 1.11. plně fungovat. Jde tedy o poslední 3 měsíce z celkového dvouletého mandátu. Zvolený postup členským podnětem je sice schopen tuto dobu zkrátit, ale zase ne úplně o tolik. Sbírání podpory podnětu, jednání o něm, hlasování o něm, v případě úspěchu svolání jednání o volbě předsednictva, jednání o volbě, grilování, hlasování. Trošku moc byrokracie kvůli zkrácení mandátu o cca jeden měsíc, maximálně měsíc a půl.

Tento podnět nemůžu podpořit kvůli 4 věcem.
1. Podnět neobsahuje žádné lhůty, neřeší tak prakticky nic.
2. Nesouhlasím s tím, aby stávající členové předsednictva měli výhodu v tom, že nemusejí shánět podporu skupiny členů.
3. Celé je to v referendu, takže se to nedá opravit v průběhu jednání.
4. Je to byrokratickej voser :)

Nabízím místo toho mnohem elegantnější, byrokraticky nenáročné a rychlejší řešení. Tím je rezignace celého předsednictva tak jak jsem jí neformálně navrhl členům předsednictva již 27.7. S tím, že bude ASAP spuštěno jednání o volbě, na zasedání v Písku v září proběhne představení kandidátů a jejich kandidátských řečí a v půlce září můžeme mít hotovo. Nové předsednictvo bude zvoleno s platným dvouletým mandátem.

Rezignuji tímto tedy na post předsedy k datu zvolení nového a věřím, že ostatní členové předsednictva mě budou následovat
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Kolarik za příspěvky (celkem 9):
Josef.Soumar, Tomas.Durco, Josef.Spak, Jana.Kolarikova, Zuzana.Kudlackova, Jan.Novak, Jusuf.Traore, Lukas.Mares, Ivo.Vlasaty
Nikdo není na světě úplně zbytečný, i ten největší hlupák slouží alespoň jako špatný příklad.
------------------------------------------
Předseda Jihočeského kraje.
Předseda MS Strakonicko.
tel: 777279221, email: lukas.kolarik@pirati.cz, Profil

Josef.Spak
Krajské předsednictvo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Josef.Spak » 31 črc 2019, 23:18

Lukas.Kolarik píše:
31 črc 2019, 10:39
OFFTOPICPravě kvůli tomu, aby se předsednictvo vyhnulo spekulacím, že volí pro krajské volby takovou strategii, se kterou by nové předsednictvo fungující od listopadu mělo problém, byla tato záležitost eskalována na půdu krajského fóra, aby opravdu naplňovala představu krajské členské základny a nebyl to "výmysl" jenom pěti lidí, kterým za chvíli končí mandát. Tím je podle mě zajištěna dostatečná kontinuita, protože novému předsednictvu by stejně nic jiného přes KF neprošlo. I díky tomu vznikl celkem konsensuální dokument, který řeší všechny základní otázky strategie a rámec pro krajské volby. Jsou v něm pouze dva rozpory a to zda potřebujeme placeného managera a zda mají být primární volby již letos a nebo až začátkem roku příštího. O těchto rozporech by se hlasovalo v rozhodujícím hlasování společně s dokumentem, krajské fórum by projevilo svojí vůli a bylo by vyřešeno.
Tohle bychom měli vyřešit v jednacím vlákně, kde už někteří napjatě čekají na předložení základního návrhu, o kterém se má jednat. Jsem velmi rád za založení vlákna, ale rád bych už viděl něco řádně předložené jako základní návrh, protože se na mě obrací členové s tím, že v jednání je (dle jejich mínění) chaos a neví, co bude dál. Nahraješ to tam prosím jako odpověď + doplníš do úvodního příspěvku? Díky moc :)
Lukas.Kolarik píše:
31 črc 2019, 10:39
Z Pepovo textu mám dojem, že předpokládá, že k nové volbě PKS dojde až uplynutím mandátu. Tato představa je mylná, jednání by bylo spuštěno samozřejmě dříve, tak aby kandidáti mohli být grilováni na zasedání KF a tak, aby hlasování proběhlo před vypršením mandátu a nové PKS mohlo od 1.11. plně fungovat.
Jsem rád, že je to jen dojem, protože realita je trochu jinde. Koukni prosím sem do odkazu:
https://wiki.pirati.cz/ao/terminy#jihocesky_kraj píše: Orgán: Krajské předsednictvo
Začátek volebního období: 1. prosinec 2017
Termín svolání voleb: 1. listopad 2019
Nové, řádně zvolené předsednictvo by se ujalo funkce až 1. prosince 2019, pokud má platit to co psal @Michal.Horak - dodržování dvouletého funkčního období. Samozřejmě, jednání o volbě se zahajuje o měsíc dříve :)
Budu mnohem raději, pokud dojde k rezignaci nebo odvolání celého předsednictva už teď, což je smyslem tohoto vlákna. Samozřejmě před odvoláním preferuji kolektivní rezignaci, pro ušetření času.
Zvolený postup členským podnětem je sice schopen tuto dobu zkrátit, ale zase ne úplně o tolik. Sbírání podpory podnětu, jednání o něm, hlasování o něm, v případě úspěchu svolání jednání o volbě předsednictva, jednání o volbě, grilování, hlasování. Trošku moc byrokracie kvůli zkrácení mandátu o cca jeden měsíc, maximálně měsíc a půl.
Jak už jsem napsal výše, ty časové odhady vidím trochu jinak, a není zas tak velký problém takový členský podnět přeformulovat, aby to byl větší fofr. Třeba takhle:
Krajské fórum Jihočeský kraj:
1. odvolává krajské předsednictvo
2. ukládá stávajícímu předsednictvu neprodleně zahájit jednání o volbě předsednictva, nejpozději do 24 hodin od přijetí usnesení
1. Podnět neobsahuje žádné lhůty, neřeší tak prakticky nic.
Tohle jsem fakt nečekal (rozhodně ne jako první důvod :D). Dobře, budu si to pamatovat pro příště. Měl jsem původně napsáno "neprodleně", ale zase jsem byl moc hodnej a předpokládal, že to nikdo nebude účelově protahovat. Příště si hodím kostkou a dám tam počet dnů nebo hodin. Nebyl jsem si jistý, kolik je moc dlouho a kolik už je šikana. Klidně do diskuse dej, jaké lhůty by sis představoval, aby podnět "něco řešil". Takovou věc pak můžu do podnětu zapracovat. Za nekonstruktivní kritiku můžu bohužel jen poděkovat.
2. Nesouhlasím s tím, aby stávající členové předsednictva měli výhodu v tom, že nemusejí shánět podporu skupiny členů.
Já taky ne. Vyhráváš první cenu :) Tohle byl zároveň pokus zjistit, kdo se první ozve. V kombinaci s navrženým postupem to totiž hraničí s podlézáním stávajícím členům předsednictva :D
3. Celé je to v referendu, takže se to nedá opravit v průběhu jednání.
Jo, protože a) stejně jako ty nechci, aby se to vleklo a b) konsensuální návrh se měl sestavit už zde, což se dá pochopit z poslední věty prvního příspěvku. Už se chápeme?
4. Je to byrokratickej voser :)
Naprostý souhlas, moc se s tím pářu. Vzhledem k tomu kolik máš palců, tak bych změnil podnět na odvolání. Jenže jste mezitím stihli rezignovat, za což upřímně velice děkuji a podnět tím splnil svůj účel. Možná i proto, že jsem někoho vylekal hyperbyrokratickým kočkopsem.
Nabízím místo toho mnohem elegantnější, byrokraticky nenáročné a rychlejší řešení. Tím je rezignace celého předsednictva tak jak jsem jí neformálně navrhl členům předsednictva již 27.7. S tím, že bude ASAP spuštěno jednání o volbě, na zasedání v Písku v září proběhne představení kandidátů a jejich kandidátských řečí a v půlce září můžeme mít hotovo. Nové předsednictvo bude zvoleno s platným dvouletým mandátem.
Tohle je naprosto super a než jsem tenhle dlouhatánský příspěvek stačil dopsat tak už se stalo.
Rezignuji tímto tedy na post předsedy k datu zvolení nového a věřím, že ostatní členové předsednictva mě budou následovat
Díky za konstruktivní přístup, já si nebyl tak úplně jistý, že ostatní chtějí rezignovat také. I proto jsem založil tento členský podnět. Jsem rád, že se stal bezpředmětným.

Prosím nechme toto vlákno ještě tři dny otevřené kdyby se někdo chtěl vyjádřit, a někdy v neděli nebo v pondělí prosím o zamčení.

Zamčeno

Zpět na „Krajské fórum Jihočeský kraj“