KF ÚLK 29/2020 Prim. volby PSP 2021 - volba lídra

Fórum pro diskusi členů a registrovaných příznivců. Zde lze vyhlašovat závazná hlasování členů krajského sdružení.

Moderátoři: Předsedající, Krajsti predsedajici, PKS Ústecký kraj

Zamčeno
Martin.Sobek
Místní předsednictvo
Příspěvky: 20
Registrován: 28 kvě 2019, 12:58
Profese: advokát
Dal poděkování: 22 poděkování
Dostal poděkování: 20 poděkování

Re: KF ÚLK 29/2020 Prim. volby PSP 2021 - volba lídra

Příspěvek od Martin.Sobek »

Miroslav.Broz píše: 19 pro 2020, 12:42 @Mikulas.Peksa samozřejmě uznávám a pamatuju si, že jsi o tom, že o funkci poslance vlastně nemáš zájem a raději by jsi byl europoslancem a o tom, že plánuješ kandidovat v EU volbách a v případě úspěchu sekneš s funkcí poslance, mluvil uvnitř strany už před volbama.
Otázkou, ale je jestli to bylo fér k voličům, jestli by nebylo lepší k nim být transparentní a nekonunikovat s nimi tenhle svůj plán už před volbama, když si je zadal o hlasy a důvěru. Kdyby měli tuhle důležitou informaci k dispozici, mnozí by se třeba rozhodli jinak a nevolili tě.

Podobné je to s našimi čerstvě zvolenými krajskými zastupiteli - kdyby voličům oznámili, že se nechtějí naplno věnovat náročné práci krajského zastupitele, ale plánují kandidovat do Prahy a místo práce v krajském zastupitelstvu se v příštích měsících plánuji věnovat kampani do parlamentu, myslím že voliči by to ve svém hlasování zohlednili.

Prostě si myslím, že ferová kominikace s voliči, transparentnost a upřímnost k voličům, je základní pirátská hodnota.

Jestli sledujete ústecké facebooky, jistě víte, že jsme teď terčem mnoha útoku a posměšků - jednak kvůli rezignaci našeho čerstvě zvoleného lídra krátce po volbách a také díky nedávnému jednání zastupitelstva, které před důležitým hlasováním předčasně opustil náš magistrátni zastupitel @Lukas.Blazej s výmluvou, že bydlí a pracuje v jiném městě a jeho jiné povinnosti mu neumožňují zdržet se v Ústí večer. Na voliče to působí strašně. O to je pro mě víc překvapující, když si Lukáš k náročné práci zastupitele města přibral ještě pozici krajského zastupitele a teď ještě usiluje o čelní místo na kandidátku do sněmovny. To mi hlava nebere.

Ale buďme realisté, asi je to celé jen v rodílném vnímání politických aktivit a politiky takové - někdo to vnímá, jako službu veřejnosti, někdo jiný zase jako příležitost ke kariéře...

----

Edit: omlouvám se za nepřesnost - Lukáš Blažej není krajským zastupitelem, ale zastupitelem magistrátu Ústí n. L. a zastupitelem ústeckého centrálního městského obvodu
Velmi dobře napsáno, stejně jako předchozí příspěvek od stejného autora v tomto vlákně. Jednání kandidátů na veřejnou funkci, kteří předem jasně a veřejně neavizují, že hodlají kandidovat na jinou funkci a v případě úspěchu se zvolené funkce vzdají, je dle mého názoru jednoznačně neetické, a to minimálně v tom ohledu, že nedávají voličům v primárních volbách i v navazujících volbách souvisejících s volenou funkci ucelenou informaci o svých záměrech, což má dle mého zásadní vliv na výsledek obou voleb. I v případě, že tak učiní, považuji takový postup za velmi problematický, neboť to dává veřejnosti možnost spekulovat o záměrech takového uchazeče, což stranu v zásadě poškozuje. Navíc tím ostatním kandidátům, kteří by jinak mohli být místo nich zvoleni do takové funkce, kdyby volitelé informaci o jejich záměrech měli, zkracují volební období a čas k jejich práci a případně k prosazování vlastních idejí těchto původně nezvolených kandidátů, které mohou být v rozporu s kroky, které již takové osoby, které se chtějí vzdát funkce, za krátkou dobu výkonu jejich funkce učinily.

Osobně doufám, že se osoby, které takové jednání veřejně neavizovaly, kandidatury v dalších volbách na volitelných místech zdrží a prokáží tak záměr věnovat se odpovědně a celé funkční období funkci, do které byly zvoleny, a prosadit program se kterým na takovou funkci kandidovali.

Současně bych rád ještě uvedl malou poznámku k právě probíhajícímu druhému kolu primárních voleb na lídra v UK. V případě, že máme 2 kvalitní kandidáty, což v našem případě máme, rozhodují o vhodnosti kandidátů na pozici lídra dle mého skutečné maličkosti. Byť bude tato moje poznámka mezi spoustou členů značně nepopulární, nicméně myslím si a ze svého okolí to mám za verifikované, že u určité části voličů hraje významnou roli i povolání, jež je uváděno na volebních lístcích u každého kandidáta, případně dosažené vzdělání kandidáta. Byť se jedná o neracionální a povrchní chování, u určité části, ne nevýznamné skupiny, voličů se vyskytuje. Aniž bych porovnával jiné vlastnosti a kvality obou kandidátů, které jsou však širší voličské veřejnosti spíše neznáme, je z tohoto úhlu pohledu pro mě vysokoškolsky vzdělaný poslanec vhodnější než asistent v advokátní kanceláři, o jehož náplni práce obecná veřejnost příliš neví. Chápu, že je takový úhel pohledu nepopulární a možná nefér, nicméně dle mého názoru jde o legitimní pohled. Z tohoto důvodu podporuji jako lídra v ÚK Františka Navrkala.

@Lukas.Blazej @Frantisek.Navrkal
Uživatelský avatar
Katerina.Stojanova
Místní předsednictvo
Příspěvky: 982
Registrován: 29 říj 2017, 11:54
Profese: studentka práv
Dal poděkování: 873 poděkování
Dostal poděkování: 2189 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF ÚLK 29/2020 Prim. volby PSP 2021 - volba lídra

Příspěvek od Katerina.Stojanova »

Martin.Sobek píše: 20 pro 2020, 14:40 Byť se jedná o neracionální a povrchní chování, u určité části, ne nevýznamné skupiny, voličů se vyskytuje. Aniž bych porovnával jiné vlastnosti a kvality obou kandidátů, které jsou však širší voličské veřejnosti spíše neznáme, je z tohoto úhlu pohledu pro mě vysokoškolsky vzdělaný poslanec vhodnější než asistent v advokátní kanceláři, o jehož náplni práce obecná veřejnost příliš neví. Chápu, že je takový úhel pohledu nepopulární a možná nefér, nicméně dle mého názoru jde o legitimní pohled. Z tohoto důvodu podporuji jako lídra v ÚK Františka Navrkala.

@Lukas.Blazej @Frantisek.Navrkal
Dobrý den,
nechci nijak rozporovat celý komentář, každý na tyto záležitosti můžeme mít různý pohled, takže jen k té části k povolání na kandidátní listině. Sám uznáváte, že se jedná o neracionální a povrchní posuzování, na čemž se určitě shodneme. Tím spíš, pokud se k takové voličské kultuře nehlásíme, mi přijde nešťastné ji podporovat tím, že toto hledisko začneme sami zohledňovat na vlastních kandidátech a celý problém tím tak jen zakonzervujeme.

V řádách Pirátů je celá řada velmi schopných mladých lidí, z nichž někteří ještě nemají dokončené vysokoškolské vzdělání, někteří ho ani nikdy mít nebudou. To by je ale samo o sobě nemělo, myslím, znevýhodňovat bez ohledu na jejich jiné kvality. Politika je věc veřejná a pokud má být odrazem reálného složení společnosti, pak se domnívám, že je naopak kýžené, abychom se nebáli dát prostor i těm, kteří nesplňují nějaké danosti, které většinová společnost vnímá jako potřebné, nota bene nikoliv snad proto, že by dávaly smysl, ale proto, že je na to prostě zvyklá, nikdy k tomu nikdo nezastával jiný přístup. Pod pojmem "poslanec" si většina společnosti představí dobře zajištěného, bílého, postaršího muže s vysokoškolským titulem, který už si prošel celou řadou veřejných funkcí. Kde je pak ta hranice toho, co se nám "hodí"? Může být lídryní žena? Může být lídrem důchodce? Může nás vést člověk vietnamské národnosti? Měli bychom dát na čele šanci ucházet se o politickou funkci dělníkovi se základním vzděláním?

Nemyslím to vůči nikomu nijak osobně, jsem moc ráda, že do 1. kola postoupili právě František a Lukáš, z nichž jsem oběma dala svůj hlas, ale myslím si, že pokud jsou Piráti jakýmsi čerstvým vítrem, který se snaží měnit politickou kulturu k otevřenosti směrem ke všem, kteří mezi námi žijí, pak mi přijde, že opačnými úvahami bychom dosahovali přesného opaku.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Katerina.Stojanova za příspěvky (celkem 4):
kaze, Petr.Rysler, Lukas.Rysavy, Mikulas.Peksa

Kateřina Stojanová
-
Předsedkyně Mladého Pirátstva, místopředsedkyně MS Litoměřicko
Zastupitelka Ústeckého kraje

Petr.Rysler
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 267
Registrován: 02 srp 2018, 13:38
Profese: Restaurater
Bydliště: Terezín
Dal poděkování: 726 poděkování
Dostal poděkování: 425 poděkování

Re: KF ÚLK 29/2020 Prim. volby PSP 2021 - volba lídra

Příspěvek od Petr.Rysler »

Martin.Sobek píše: 20 pro 2020, 14:40
Miroslav.Broz píše: 19 pro 2020, 12:42 @Mikulas.Peksa samozřejmě uznávám a pamatuju si, že jsi o tom, že o funkci poslance vlastně nemáš zájem a raději by jsi byl europoslancem a o tom, že plánuješ kandidovat v EU volbách a v případě úspěchu sekneš s funkcí poslance, mluvil uvnitř strany už před volbama.
Otázkou, ale je jestli to bylo fér k voličům, jestli by nebylo lepší k nim být transparentní a nekonunikovat s nimi tenhle svůj plán už před volbama, když si je zadal o hlasy a důvěru. Kdyby měli tuhle důležitou informaci k dispozici, mnozí by se třeba rozhodli jinak a nevolili tě.

Podobné je to s našimi čerstvě zvolenými krajskými zastupiteli - kdyby voličům oznámili, že se nechtějí naplno věnovat náročné práci krajského zastupitele, ale plánují kandidovat do Prahy a místo práce v krajském zastupitelstvu se v příštích měsících plánuji věnovat kampani do parlamentu, myslím že voliči by to ve svém hlasování zohlednili.

Prostě si myslím, že ferová kominikace s voliči, transparentnost a upřímnost k voličům, je základní pirátská hodnota.

Jestli sledujete ústecké facebooky, jistě víte, že jsme teď terčem mnoha útoku a posměšků - jednak kvůli rezignaci našeho čerstvě zvoleného lídra krátce po volbách a také díky nedávnému jednání zastupitelstva, které před důležitým hlasováním předčasně opustil náš magistrátni zastupitel @Lukas.Blazej s výmluvou, že bydlí a pracuje v jiném městě a jeho jiné povinnosti mu neumožňují zdržet se v Ústí večer. Na voliče to působí strašně. O to je pro mě víc překvapující, když si Lukáš k náročné práci zastupitele města přibral ještě pozici krajského zastupitele a teď ještě usiluje o čelní místo na kandidátku do sněmovny. To mi hlava nebere.

Ale buďme realisté, asi je to celé jen v rodílném vnímání politických aktivit a politiky takové - někdo to vnímá, jako službu veřejnosti, někdo jiný zase jako příležitost ke kariéře...

----

Edit: omlouvám se za nepřesnost - Lukáš Blažej není krajským zastupitelem, ale zastupitelem magistrátu Ústí n. L. a zastupitelem ústeckého centrálního městského obvodu
Velmi dobře napsáno, stejně jako předchozí příspěvek od stejného autora v tomto vlákně. Jednání kandidátů na veřejnou funkci, kteří předem jasně a veřejně neavizují, že hodlají kandidovat na jinou funkci a v případě úspěchu se zvolené funkce vzdají, je dle mého názoru jednoznačně neetické, a to minimálně v tom ohledu, že nedávají voličům v primárních volbách i v navazujících volbách souvisejících s volenou funkci ucelenou informaci o svých záměrech, což má dle mého zásadní vliv na výsledek obou voleb. I v případě, že tak učiní, považuji takový postup za velmi problematický, neboť to dává veřejnosti možnost spekulovat o záměrech takového uchazeče, což stranu v zásadě poškozuje. Navíc tím ostatním kandidátům, kteří by jinak mohli být místo nich zvoleni do takové funkce, kdyby volitelé informaci o jejich záměrech měli, zkracují volební období a čas k jejich práci a případně k prosazování vlastních idejí těchto původně nezvolených kandidátů, které mohou být v rozporu s kroky, které již takové osoby, které se chtějí vzdát funkce, za krátkou dobu výkonu jejich funkce učinily.

Osobně doufám, že se osoby, které takové jednání veřejně neavizovaly, kandidatury v dalších volbách na volitelných místech zdrží a prokáží tak záměr věnovat se odpovědně a celé funkční období funkci, do které byly zvoleny, a prosadit program se kterým na takovou funkci kandidovali.

Současně bych rád ještě uvedl malou poznámku k právě probíhajícímu druhému kolu primárních voleb na lídra v UK. V případě, že máme 2 kvalitní kandidáty, což v našem případě máme, rozhodují o vhodnosti kandidátů na pozici lídra dle mého skutečné maličkosti. Byť bude tato moje poznámka mezi spoustou členů značně nepopulární, nicméně myslím si a ze svého okolí to mám za verifikované, že u určité části voličů hraje významnou roli i povolání, jež je uváděno na volebních lístcích u každého kandidáta, případně dosažené vzdělání kandidáta. Byť se jedná o neracionální a povrchní chování, u určité části, ne nevýznamné skupiny, voličů se vyskytuje. Aniž bych porovnával jiné vlastnosti a kvality obou kandidátů, které jsou však širší voličské veřejnosti spíše neznáme, je z tohoto úhlu pohledu pro mě vysokoškolsky vzdělaný poslanec vhodnější než asistent v advokátní kanceláři, o jehož náplni práce obecná veřejnost příliš neví. Chápu, že je takový úhel pohledu nepopulární a možná nefér, nicméně dle mého názoru jde o legitimní pohled. Z tohoto důvodu podporuji jako lídra v ÚK Františka Navrkala.

@Lukas.Blazej @Frantisek.Navrkal
Proboha, co to je? Já mám jenom střední školu, neměl bych jít raději k Okamurovi?
Asistent v advokátní kanceláři, to je míň než poslanec parlamentu? Tak já třeba zrovna vím, že tady u nás spíš lidi znají Lukáše Blažeje, ale určitě by ch nikomu nedopuručoval, aby právě jeho z toho důvodu ostatní volili.To se Ti moc nepovedlo. :roll:
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Rysler za příspěvky (celkem 2):
kaze, Dalibor.Zahora
Uživatelský avatar
Vladimir.Vlach
Předseda/předsedkyně krajského sdružení
Příspěvky: 464
Registrován: 12 bře 2018, 12:31
Profese: IT technik
Bydliště: Žatec
Dal poděkování: 943 poděkování
Dostal poděkování: 596 poděkování

Re: KF ÚLK 29/2020 Prim. volby PSP 2021 - volba lídra

Příspěvek od Vladimir.Vlach »

Prosím všechny diskutující, aby zvážili, jestli jejich příspěvek je opravdu k tématu jednání.
Děkuji
Vladimír Vlach
724 429 696
Předseda krajského sdružení Ústeckého kraje
Předseda místního sdružení Žatec - Louny
Zastupitel Ústeckého kraje
Uživatelský avatar
Vit.Rous
Místní předsednictvo
Příspěvky: 74
Registrován: 13 kvě 2018, 13:22
Profese: projektant
Bydliště: K.Světlé 582, Dubí, 417 01
Dal poděkování: 266 poděkování
Dostal poděkování: 231 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF ÚLK 29/2020 Prim. volby PSP 2021 - volba lídra

Příspěvek od Vit.Rous »

Miroslav.Broz píše: 18 pro 2020, 14:32 Ahoj hlasování už bylo zahájeno, pozdě ale přece si neodpustím jedno zamyšlení a apel.

Prosím kandidáty, kteří už vykonávají nějakou volenou funkci, obzvláště ty, kteří byli zvolení docela nedávno krajskými zastupiteli, aby velmi zvazili svou kandidaturu do další funkce, natož na pozici volebního lídra.

Schéma, kdy se někdo uchází o podporu voličů do nějaké funkce, následně mu voliči dají důvěru, on je zvolen, aby nedlouho poté usiloval o nějakou "lepší/důležitější" funkci s tím, že se původní funkce vzdá, že o ní nestojí a jde za lepším, to je myslím hodně nefér k voličům a poškozuje to stranu, jako celek.
Obzvláště, když se nám to stalo v krátké době u dvou volebních lídrů - lídr v parlamentních volbách Mikuláš Peksa nedlouho po zvolení poslancem složil funkci s tím, že chce být raději europoslancem a volební lídr pro krajské volby Karel Karika složil funkci dnes. Opravdu to chcete opakovat?

Myslím, že by jste měli dobře a na 100% vykonávat svou funkci zastupitele, kampaň sotva skončila, opravdu chcete místo práce pro kraj kampanovat jako volební lídři znova?
Ahoj, sice jsem to už zde psal a opakoval i na jiných "kanálech" a už je to navíc pasé, ale vzhledem k tomu, že tohle se týká také velmi mě (jako jediný z kandidátů jsem krajským zastupitelem, i když tedy nevidím rozdíl mezi krajským a obecním zastupitelem), tak to rád osvětlím.
Osobně nemám problém s přestupem na vyšší pozici (s uvolněním té nižší), nicméně moje kandidatura na lídra byla čistě jen do počtu, což jsem předpokládal od začátku. Ke kandidatuře jsem se odhodlal až ve chvíli, kdy zbývaly 4 dny do konce (asi 10 dnů po zahájení) a byl zde jediný kandidát, který se k tomu přihlásil opravdu včas i s kandidátskou řečí. Takže mojí hlavní motivací bylo, aby se to nějak nakoplo, protože jsem si pamatoval volbu krajského lídra, která z mého pohledu nebyla úplně ideální.
Bylo by tedy asi pro příště lepší, kdyby hlavní aspiranti alespoň včas vyjádřili souhlas s nominací a neodkládali to na "poslední chvíli".

Takže za mě - v posledním roce jsem neuvažoval o této kandidatuře, a proto jsem to také nijak veřejně nedeklaroval. A vzhledem k nedávnému shitstormu jsem si byl celkem jistý, že to zvolení ani nehrozí (a sám bych asi měl problém, co s tím). Takže jsem prostě jen nechtěl, abychom si "vybírali" z jednoho kandidáta (a pak mi teda přišlo blbý den na to napsat, že to pokládám.
Na druhou stranu musím říct, že je to celkem relevantní připomínka. A když už, tak by bylo dobré měřit v těchto věcech všem stejným metrem, ať už je někdo něčí favorit nebo ne.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vit.Rous za příspěvky (celkem 4):
Petr.Rysler, Martin.Sobek, Frantisek.Navrkal, Dalibor.Zahora
Martin.Sobek
Místní předsednictvo
Příspěvky: 20
Registrován: 28 kvě 2019, 12:58
Profese: advokát
Dal poděkování: 22 poděkování
Dostal poděkování: 20 poděkování

Re: KF ÚLK 29/2020 Prim. volby PSP 2021 - volba lídra

Příspěvek od Martin.Sobek »

Katerina.Stojanova píše: 20 pro 2020, 15:07
Martin.Sobek píše: 20 pro 2020, 14:40 Byť se jedná o neracionální a povrchní chování, u určité části, ne nevýznamné skupiny, voličů se vyskytuje. Aniž bych porovnával jiné vlastnosti a kvality obou kandidátů, které jsou však širší voličské veřejnosti spíše neznáme, je z tohoto úhlu pohledu pro mě vysokoškolsky vzdělaný poslanec vhodnější než asistent v advokátní kanceláři, o jehož náplni práce obecná veřejnost příliš neví. Chápu, že je takový úhel pohledu nepopulární a možná nefér, nicméně dle mého názoru jde o legitimní pohled. Z tohoto důvodu podporuji jako lídra v ÚK Františka Navrkala.

@Lukas.Blazej @Frantisek.Navrkal
Dobrý den,
nechci nijak rozporovat celý komentář, každý na tyto záležitosti můžeme mít různý pohled, takže jen k té části k povolání na kandidátní listině. Sám uznáváte, že se jedná o neracionální a povrchní posuzování, na čemž se určitě shodneme. Tím spíš, pokud se k takové voličské kultuře nehlásíme, mi přijde nešťastné ji podporovat tím, že toto hledisko začneme sami zohledňovat na vlastních kandidátech a celý problém tím tak jen zakonzervujeme.

V řádách Pirátů je celá řada velmi schopných mladých lidí, z nichž někteří ještě nemají dokončené vysokoškolské vzdělání, někteří ho ani nikdy mít nebudou. To by je ale samo o sobě nemělo, myslím, znevýhodňovat bez ohledu na jejich jiné kvality. Politika je věc veřejná a pokud má být odrazem reálného složení společnosti, pak se domnívám, že je naopak kýžené, abychom se nebáli dát prostor i těm, kteří nesplňují nějaké danosti, které většinová společnost vnímá jako potřebné, nota bene nikoliv snad proto, že by dávaly smysl, ale proto, že je na to prostě zvyklá, nikdy k tomu nikdo nezastával jiný přístup. Pod pojmem "poslanec" si většina společnosti představí dobře zajištěného, bílého, postaršího muže s vysokoškolským titulem, který už si prošel celou řadou veřejných funkcí. Kde je pak ta hranice toho, co se nám "hodí"? Může být lídryní žena? Může být lídrem důchodce? Může nás vést člověk vietnamské národnosti? Měli bychom dát na čele šanci ucházet se o politickou funkci dělníkovi se základním vzděláním?

Nemyslím to vůči nikomu nijak osobně, jsem moc ráda, že do 1. kola postoupili právě František a Lukáš, z nichž jsem oběma dala svůj hlas, ale myslím si, že pokud jsou Piráti jakýmsi čerstvým vítrem, který se snaží měnit politickou kulturu k otevřenosti směrem ke všem, kteří mezi námi žijí, pak mi přijde, že opačnými úvahami bychom dosahovali přesného opaku.
Dobrý večer,
předně bych Vás chtěl vyzvat, nechť klidně rozporujete komentář celý, první část by se teoreticky mohla týkat i Vás, takže by bylo určitě dobré znát Váš pohled na věc. Nicméně chápu, že jak správně podotkl p. Vlach, toto vlákno k tomu není určeno.

Co se týče Vašeho komentáře k druhé části mého komentáře, tak k tomu uvádím následující. Myslím, že se shodneme na tom, že politika je soubojem politických stran a jejich idejí. Úkolem a smyslem existence politických stran je, jde-li o správu země (Parlamentní volby), prosadit své ideje prostřednictvím politického vlivu, tak aby, pokud možno byly naplněny a prosazeny všechny tyto ideje (což se málokdy povede) nebo alespoň jejich podstatná část. Nástrojem k prosazení těchto idejí a získání vlivu v politice je politický boj, který vrcholí v předvolebním klání. Úlohou a smyslem politických stran je pak maximalizace politického vlivu, jíž se dosahuje zejména prostřednictvím volebního výsledku. Nás ústavní systém chrání tento politický boj a samotné volby tak, že primárním objektem ochrany je samotná možnost tyto ideje prosazovat (neodporují-li ústavnímu pořádku), férovost voleb a možnost se takových voleb účastnit jako zástupce strany a volič. Strany jsou pak určitým vnitřně strukturovaným uskupením osob, jež bojují za prosazení idejí, které jejich strana reprezentuje. Tyto strany se pak nachází v určitém sociokulturním prostředí.

Z výše uvedeného je dle mého zřejmé, že úmyslem stran by vždy mělo být získat, co největší volební výsledek, aby mohly být ideje, které reprezentuje, prosazeny. Za účelem dosažení tohoto cíle je zcela přirozené a legitimní, že strany užívají volebních a marketingových strategií. Tyto strategie pak mnohdy pracují s charakteristikami onoho sociokulturního prostředí, ve kterém se strany pohybují, a využívají tyto charakteristiky ve svůj prospěch. (Nepřijatelné samozřejmě je, pokud se některé strany snaží využít těchto charakteristik při volbě idejí, které hodlají prosazovat za účelem dosažení pochybných cílů). Jako příklad takového politického marketingu a strategie je možno například zmínit uvažovanou kandidatura Ivana Bartoše v Ústeckém kraji, nebo vzpomenu-li na nedávné krajské volby teritoriální rozvrstvení kandidátů na předních místech. Současně je možné zmínit i větší genderovou vyváženost, po které bylo správně v diskusi voláno a je to zcela legitimní. Všechny tyto příklady jsou příklady správně pojaté a zcela legitimní předvolební strategie.

Nezapomínejme prosím na to, že to primární, co strana reprezentuje jsou výhradně ideje. Vše ostatní, co strana zahrnuje (včetně svých členů), slouží na podporu těchto idejí a k jejich prosazení. Je tedy zcela na místě při primárních volbách zvažovat vlastnosti jednotlivých kandidátů, a to včetně jejich dosaženého vzdělání či povolání. Jedná se o stejné charakteristiky jednotlivých kandidátů, které se nějakým způsobem odrážejí v onom sociokulturním prostředí, ve kterém se pohybujeme. To, že po dle sociologických průzkumů mají mezi lidmi jednotlivá povolání různou prestiž je myslím mnohokrát ověřený fakt. Pakliže je zajištěna možnost každého člena kandidovat na volební kandidátku strany bez omezení a svobodně vyjadřovat své názory, pak je taková úvaha na místě.

Má-li pak strana za to, že kandidát A bude prostředkem k získání politického vlivu vhodnějším než kandidát B, a přesto upřednostní kandidáta B, popírá tím smysl své existence. Strana totiž musí hledat legální prostředky k co nejefektivnějšímu způsobu prosazení svých idejí, ne jednotlivců, kteří pouze reprezentují její ideje.

Takže mám-li odpovědět na několik Vašich otázek ohledně těch jednotlivých druhů kandidátů uvádím, že všichni ti studenti, dělníci, občané vietnamské národnosti, senioři mají mít právo kandidovat na lídra kandidátky, mají mít právo svobodně prezentovat své názory a účastnit se primárních voleb. Ostatní členové by však měli mít právo a mělo by být v jejich zájmu, aby brali v potaz jednotlivé charakteristiky při volbě jednotlivých kandidátů.

Odkazujete-li na voličskou kulturu, ke které se dle Vašeho vyjádření nechcete hlásit, mám za to, že to není optimální, ani racionální strategie. To, co nazýváte voličskou kulturou je v zásadě charakteristika hry, kterou nelze měnit chováním jednoho subjektu (hráče). Tato věc je pěkně popsána v rámci teorie her, avšak to je něco, co významně přesahuje rámec a ambice tohoto příspěvku.

Závěrem bych chtěl uvést, že přestože naše sociokulturní prostředí výše uvedená specifika má, já osobně se s nimi neztotožňuji, tzn. nemyslím si, že být asistentem je apriori něco horšího než být poslancem, nicméně zároveň jedním dechem dodávám, že za předpokladu, že si tuto skutečnost vyhodnotíme jako slabinu, nemyslím si, že je šťastné a žádoucí tuto okolnost ignorovat.

Neberte to tak, že bych se chtěl svým příspěvkem někoho dotknout, šlo mi pouze o racionální diskusi.

@Petr.Rysler

I Vám dobrý večer. Mrzí mně, že došlo k nepochopení mého příspěvku, a doufám, že k jeho osvětlení přispěl i text výše. Nicméně ve stručnosti zopakuji ještě jednou, asistent není lidsky míň než poslanec parlamentu. K Tomiovi raději nechoďte, já Vás tam rozhodně neposílám. Osobně nevěřím, že inteligence koreluje s úrovní dosaženého vzdělání.

Věřím, že pan Blažej je známý politik v rámci Ústí nad Labem, ale je tomu tak i v rámce kraje ? To je určitě legitimní otázka. A proč jsem se rozhodl prezentovat svůj názor jsem osvětlil výše. Jinak přeji hezký večer a příště se prosím neunáhlujte s hodnotícími soudy.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Sobek za příspěvek:
Sarka.Rousova
kaze
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 418
Registrován: 30 led 2018, 00:16
Dal poděkování: 374 poděkování
Dostal poděkování: 335 poděkování

Re: KF ÚLK 29/2020 Prim. volby PSP 2021 - volba lídra

Příspěvek od kaze »

Nevim,nevim. Poslanec a uklizecka konci v cr v pruzkumech prestize povolani na poslednim miste.
Tito uživatelé poděkovali autorovi kaze za příspěvky (celkem 3):
Katerina.Stojanova, Dalibor.Zahora, Petr.Rysler

Podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

Uživatelský avatar
Katerina.Stojanova
Místní předsednictvo
Příspěvky: 982
Registrován: 29 říj 2017, 11:54
Profese: studentka práv
Dal poděkování: 873 poděkování
Dostal poděkování: 2189 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF ÚLK 29/2020 Prim. volby PSP 2021 - volba lídra

Příspěvek od Katerina.Stojanova »

Martin.Sobek píše: 20 pro 2020, 20:38 Dobrý večer,
předně bych Vás chtěl vyzvat, nechť klidně rozporujete komentář celý, první část by se teoreticky mohla týkat i Vás, takže by bylo určitě dobré znát Váš pohled na věc. Nicméně chápu, že jak správně podotkl p. Vlach, toto vlákno k tomu není určeno.
Odpovím obecně, protože kandidaturu na lídryni jsem z již zmíněných důvodů odmítla.

Uvážíme-li, že lídrem kandidátky bude Ivan Bartoš, Lukáš či František budou dvojkou a třetí pozici získá v případě odsouhlasení koalice kandidát STAN, pak jsme volitelná místa dle všech dosavadních průzkumů vyčerpaly. Nicméně, důležitým aspektem pro uvažování o tom, zda je kandidatura na určitou funkci po získání jiného mandátu "neetická / nemorální", je pro mě skutečnost, že naše krajské sdružení aktuálně sčítá 59 členů a členek. Z toho je aktivních (odpovídá tomu míra účasti na zasedáních krajského fóra, na hlasováních, na akcích atp.) cca polovina. V této polovině je významné množství těch, kteří již nějakou veřejnou funkci zastávají. Pokud bych se měla ke každému jednomu stavit tak, že jedná neeticky či nemorálně, pakliže kandiduje na "vyšší" veřejnou funkci, musela bych všechny tyto aktivní Piráty a Pirátky a prirori vyloučit, což by mi nepřišlo pragmatické, protože by tak velmi jednoduše mohla zbýt jen hrstka těch, kteří buď nekandidují vůbec nebo na danou funkci neprokazují dostatečné kvality. Jinými slovy, pokud bychom měli celé portfolio stovky schopných a aktivních kandidátů, pak by mi dávalo smysl nefavorizovat ty, kteří už nějakou z veřejných funkcí zastávají. Pracujeme ale s tím, co máme, a v takovém případě mi to osobně smysl nedává.

Jak už bylo řečeno Mikulášem Peksou, volby na různé úrovně neprobíhají paralelně. Považuji za zcela legitimní, pokud několikaletý komunální politik dojde k přesvědčení, že nasbíral dostatek zkušeností a politických témat, které chce začít zúročovat na úrovni krajské. Stejně tak považuji za legitimní, pokud krajský politik sezná, že by chtěl problémy regionu řešit na úrovni senátní atp. Nakonec nemohu přehlížet ani faktor lidský ze známých slov klasika: "Člověk míní, Pánbůh mění". Lidé se vyvíjí, mění se jejich pracovní i osobní životy, přeskupují se jim životní priority atp. Na Martinovi Jiránkovi vidíme, že souběh obou funkcí (tedy mandát krajského zastupitele a zároveň poslance) je možný, pokud je člověk schopen dobrého time-managementu, stejně tak na Honzovi Krandovi sledujeme, že dokáže velmi obstojně skloubit mandát komunálního i krajského zastupitele. Ani u jednoho bych si nechtěla nárokovat, aby své odhodlání kandidovat v čase na jinou pozici dokázali predikovat s dvouletým předstihem. Co bylo včera, není dnes. Máte určitě pravdu v té části, že tím zbavujeme voliče legitimního očekávání, kam se jimi zvolený kandidát bude v následujících letech odebírat, ale pokud nikdo nevysloví plán vzdát se jedné ze svých funkcí zcela, ale obě kombinovat, a v čase prokáže, že je to zvládnutelné, pak mám pocit, že není nad čím plesat. Navíc, velmi těžko budeme odhadovat, zda by volič takový krok, tedy posunutí se z jedné politické úrovně na druhou, považoval opravdu za tolik negativní, jak tu odhadujeme. Nezanedbatelný počet elektorátu naopak oceňuje, pokud někdo vykonává dvě veřejné funkce na jednou, protože mu to přijde jako praktické řešení mnoha politických problémů ihned na dvou relevantních úrovních.

Koneckonců, Ivan Bartoš ve své nominační řeči na celostátního lídra explicitně uvádí, že "Ústecký kraj není ve hře", o pár týdnů později oznamuje, že bude naším krajským lídrem. Pokud bychom předem věděli, že nás chce vést, změnili by se naše preference? Neudělili bychom mu nominaci? Nebo by při našem rozhodování převážily uplně jiné aspekty, na základě kterých bychom mu nominaci udělili i tak? Myslím, že to nikdy nelze předem dostatečně odhadnout a že takové generalizace v uvažování voličů mohou být často liché.
Martin.Sobek píše: 20 pro 2020, 20:38 Z výše uvedeného je dle mého zřejmé, že úmyslem stran by vždy mělo být získat, co největší volební výsledek, aby mohly být ideje, které reprezentuje, prosazeny. Za účelem dosažení tohoto cíle je zcela přirozené a legitimní, že strany užívají volebních a marketingových strategií. Tyto strategie pak mnohdy pracují s charakteristikami onoho sociokulturního prostředí, ve kterém se strany pohybují, a využívají tyto charakteristiky ve svůj prospěch. (Nepřijatelné samozřejmě je, pokud se některé strany snaží využít těchto charakteristik při volbě idejí, které hodlají prosazovat za účelem dosažení pochybných cílů). Jako příklad takového politického marketingu a strategie je možno například zmínit uvažovanou kandidatura Ivana Bartoše v Ústeckém kraji, nebo vzpomenu-li na nedávné krajské volby teritoriální rozvrstvení kandidátů na předních místech. Současně je možné zmínit i větší genderovou vyváženost, po které bylo správně v diskusi voláno a je to zcela legitimní. Všechny tyto příklady jsou příklady správně pojaté a zcela legitimní předvolební strategie.
Hovoříte o politickém marketingu, který určitě není radno zcela pomíjet, to se naprosto shodneme. Pak je ale také dobré si na konkrétním příkladu říct, že v minulosti Lydie Bartošová zvolila vedle svého jména na kandidátní listině povolání "kněžka chaosu". Pirátům se takový tah v roce 2013 vyplatil, dostalo je to do hlavního zpravodajství, o kterém si v téže době mohli za jiných okolností nechat leda tak zdát.

Suma sumarum, z marketingového hlediska se lze k povoláním na kandidátní listině postavit různě. Těžko někdo bude Lukáše Blažeje povinnovat, aby vedle svého jména měl uvedeno "asistent v advokátní kanceláři", zvláště, pokud tam může mít marketingově líbivější "vedoucí resortního týmu pro životní prostředí" / "ekolog" / "zakladatel ekologického spolku" / "student práv" atd. atd. Pokud je v této části kandidátní listiny de facto svoboda vyjádření v tom, jakou ze svých mnoha rolí na listinu uvedu, pak mi to srovnání "poslanec" x "asistent v advokátní kanceláři" přijde takové ploché, protože k tomu nemusí ani u jednoho z případu tak být.

Konečně, Piráti neoslovují (ať už cíleně či ne) konzervativní voličstvo, které by lpělo na tom, aby v našem čele stála persona s akademickým titulem, která by zastávala obecně uznávanou profesi. Dokonce si myslím, že je to naprosté většině uplně jedno a hledají na kandidátovi uplně jiné vlastnosti. Naopak jsem přesvědčená o tom, že u mladšího elektorátu, kterého máme ze všech současných parlamentních stran nejvíce, můžeme z takového "asistenta v advokátní kanceláři" jenom těžit. Na krajských volbách se ukazuje (a to neříkám proto, že bych si chtěla přihřát polívčičku, protože si myslím, že by se tak stalo, ať by byl na čele kandidátky kdokoliv mého věku), že pokud dokážeme mladým lidem poskytnout dostatek příležitostí a oni uspějí, dokáže to další zburcovat, aby se také přidali. A o tom to vlastně také je. ;)

Kateřina Stojanová
-
Předsedkyně Mladého Pirátstva, místopředsedkyně MS Litoměřicko
Zastupitelka Ústeckého kraje

Uživatelský avatar
David.Wagner
Republikový výbor
Příspěvky: 2176
Registrován: 06 lis 2017, 23:35
Profese: vykonavatel vůle
Dal poděkování: 934 poděkování
Dostal poděkování: 7319 poděkování

Re: KF ÚLK 29/2020 Prim. volby PSP 2021 - volba lídra

Příspěvek od David.Wagner »

Když už tu máme kroužek politologie tak bych velmi rád řekl, že cílem politických stran není nutně zisk hlasů za každou cenu. Jedním ze základních principů stranického systému jsou nějaké trvalé hodnoty, směr a zaměření, které by mělo náš kurz držet vůči nápadům "ej, pojďme rychle slíbit úplně všechno a všem, to se nemůže pokazit" - koneckonců strany zastupují zájmy nějakých skupin, řada lidí holt námi jen tak zastupovaná nebude, protože chceme přesně opačné věci než oni. A to je normální. A klidně bych řekl, že u Pirátů je jednou z nejvyšších hodnot že poměřujeme lidi na základě jejich cílů, schopností a tak dále, ne podle toho, co si nechají napsat na kandidátku.

Kolonka na hlasovacím lístku je taky maximálně tak zdrojem zábavy pro média, pokud tam není kouzelný nápis "Mudr.", tak nehraje v rozhodování zásadní roli a už vůbec bych nečekal, že lidé budou masivně prchat od volby Pirátské strany, protože by případně zvítězil kandidát o (2? 3?) roky mladší než kandidát druhý.
OFFTOPICNavíc teda při posledních volbách kde Lukáš nějak soutěžil v kolonce "preferenční hlasy" zařádil celostátně velmi pěkně (https://volby.cz/pls/ep2019/ep1511?xjazyk=CZ&xstrana=27).

Zásadní otázka zní, kdo si myslíme že je nejvhodnější pro práci poslance. Máme dva fajn kandidáty, můžeme každý rozhodnout podle svých priorit nebo témat která kdo řeší, to je fajn. Radši bych se prosím držel toho než jakoby taktizoval. Za prvé si myslím, že nějaká základní upřímnost a opravdovost jsou naše základní hodnoty, kvůli kterým nás taky třeba lidi volí. Za druhé si troufnu říct, že k nějakým komplexnějším úvahám kdo bude strategicky nejlepší k oslovení lidí na Ústecku nemáme ve volbě mezi dvěma vzdělanými a zajištěnými mladými muži úplně velký manévrovací prostor, no:)

OFFTOPIC(dovedností, znalostí a teorií samozřejmě zvládneme vyrobit neomezené množství!
Tito uživatelé poděkovali autorovi David.Wagner za příspěvky (celkem 5):
Katerina.Stojanova, Vladimir.Vlach, Petr.Rysler, Dalibor.Zahora, Michaela.Nepejchalova

Podporuji myšlenky.

Martin.Sobek
Místní předsednictvo
Příspěvky: 20
Registrován: 28 kvě 2019, 12:58
Profese: advokát
Dal poděkování: 22 poděkování
Dostal poděkování: 20 poděkování

Re: KF ÚLK 29/2020 Prim. volby PSP 2021 - volba lídra

Příspěvek od Martin.Sobek »

Katerina.Stojanova píše: 20 pro 2020, 21:32
Martin.Sobek píše: 20 pro 2020, 20:38 Dobrý večer,
předně bych Vás chtěl vyzvat, nechť klidně rozporujete komentář celý, první část by se teoreticky mohla týkat i Vás, takže by bylo určitě dobré znát Váš pohled na věc. Nicméně chápu, že jak správně podotkl p. Vlach, toto vlákno k tomu není určeno.
Odpovím obecně, protože kandidaturu na lídryni jsem z již zmíněných důvodů odmítla.

Uvážíme-li, že lídrem kandidátky bude Ivan Bartoš, Lukáš či František budou dvojkou a třetí pozici získá v případě odsouhlasení koalice kandidát STAN, pak jsme volitelná místa dle všech dosavadních průzkumů vyčerpaly. Nicméně, důležitým aspektem pro uvažování o tom, zda je kandidatura na určitou funkci po získání jiného mandátu "neetická / nemorální", je pro mě skutečnost, že naše krajské sdružení aktuálně sčítá 59 členů a členek. Z toho je aktivních (odpovídá tomu míra účasti na zasedáních krajského fóra, na hlasováních, na akcích atp.) cca polovina. V této polovině je významné množství těch, kteří již nějakou veřejnou funkci zastávají. Pokud bych se měla ke každému jednomu stavit tak, že jedná neeticky či nemorálně, pakliže kandiduje na "vyšší" veřejnou funkci, musela bych všechny tyto aktivní Piráty a Pirátky a prirori vyloučit, což by mi nepřišlo pragmatické, protože by tak velmi jednoduše mohla zbýt jen hrstka těch, kteří buď nekandidují vůbec nebo na danou funkci neprokazují dostatečné kvality. Jinými slovy, pokud bychom měli celé portfolio stovky schopných a aktivních kandidátů, pak by mi dávalo smysl nefavorizovat ty, kteří už nějakou z veřejných funkcí zastávají. Pracujeme ale s tím, co máme, a v takovém případě mi to osobně smysl nedává.

Jak už bylo řečeno Mikulášem Peksou, volby na různé úrovně neprobíhají paralelně. Považuji za zcela legitimní, pokud několikaletý komunální politik dojde k přesvědčení, že nasbíral dostatek zkušeností a politických témat, které chce začít zúročovat na úrovni krajské. Stejně tak považuji za legitimní, pokud krajský politik sezná, že by chtěl problémy regionu řešit na úrovni senátní atp. Nakonec nemohu přehlížet ani faktor lidský ze známých slov klasika: "Člověk míní, Pánbůh mění". Lidé se vyvíjí, mění se jejich pracovní i osobní životy, přeskupují se jim životní priority atp. Na Martinovi Jiránkovi vidíme, že souběh obou funkcí (tedy mandát krajského zastupitele a zároveň poslance) je možný, pokud je člověk schopen dobrého time-managementu, stejně tak na Honzovi Krandovi sledujeme, že dokáže velmi obstojně skloubit mandát komunálního i krajského zastupitele. Ani u jednoho bych si nechtěla nárokovat, aby své odhodlání kandidovat v čase na jinou pozici dokázali predikovat s dvouletým předstihem. Co bylo včera, není dnes. Máte určitě pravdu v té části, že tím zbavujeme voliče legitimního očekávání, kam se jimi zvolený kandidát bude v následujících letech odebírat, ale pokud nikdo nevysloví plán vzdát se jedné ze svých funkcí zcela, ale obě kombinovat, a v čase prokáže, že je to zvládnutelné, pak mám pocit, že není nad čím plesat. Navíc, velmi těžko budeme odhadovat, zda by volič takový krok, tedy posunutí se z jedné politické úrovně na druhou, považoval opravdu za tolik negativní, jak tu odhadujeme. Nezanedbatelný počet elektorátu naopak oceňuje, pokud někdo vykonává dvě veřejné funkce na jednou, protože mu to přijde jako praktické řešení mnoha politických problémů ihned na dvou relevantních úrovních.

Koneckonců, Ivan Bartoš ve své nominační řeči na celostátního lídra explicitně uvádí, že "Ústecký kraj není ve hře", o pár týdnů později oznamuje, že bude naším krajským lídrem. Pokud bychom předem věděli, že nás chce vést, změnili by se naše preference? Neudělili bychom mu nominaci? Nebo by při našem rozhodování převážily uplně jiné aspekty, na základě kterých bychom mu nominaci udělili i tak? Myslím, že to nikdy nelze předem dostatečně odhadnout a že takové generalizace v uvažování voličů mohou být často liché.
Martin.Sobek píše: 20 pro 2020, 20:38 Z výše uvedeného je dle mého zřejmé, že úmyslem stran by vždy mělo být získat, co největší volební výsledek, aby mohly být ideje, které reprezentuje, prosazeny. Za účelem dosažení tohoto cíle je zcela přirozené a legitimní, že strany užívají volebních a marketingových strategií. Tyto strategie pak mnohdy pracují s charakteristikami onoho sociokulturního prostředí, ve kterém se strany pohybují, a využívají tyto charakteristiky ve svůj prospěch. (Nepřijatelné samozřejmě je, pokud se některé strany snaží využít těchto charakteristik při volbě idejí, které hodlají prosazovat za účelem dosažení pochybných cílů). Jako příklad takového politického marketingu a strategie je možno například zmínit uvažovanou kandidatura Ivana Bartoše v Ústeckém kraji, nebo vzpomenu-li na nedávné krajské volby teritoriální rozvrstvení kandidátů na předních místech. Současně je možné zmínit i větší genderovou vyváženost, po které bylo správně v diskusi voláno a je to zcela legitimní. Všechny tyto příklady jsou příklady správně pojaté a zcela legitimní předvolební strategie.
Hovoříte o politickém marketingu, který určitě není radno zcela pomíjet, to se naprosto shodneme. Pak je ale také dobré si na konkrétním příkladu říct, že v minulosti Lydie Bartošová zvolila vedle svého jména na kandidátní listině povolání "kněžka chaosu". Pirátům se takový tah v roce 2013 vyplatil, dostalo je to do hlavního zpravodajství, o kterém si v téže době mohli za jiných okolností nechat leda tak zdát.

Suma sumarum, z marketingového hlediska se lze k povoláním na kandidátní listině postavit různě. Těžko někdo bude Lukáše Blažeje povinnovat, aby vedle svého jména měl uvedeno "asistent v advokátní kanceláři", zvláště, pokud tam může mít marketingově líbivější "vedoucí resortního týmu pro životní prostředí" / "ekolog" / "zakladatel ekologického spolku" / "student práv" atd. atd. Pokud je v této části kandidátní listiny de facto svoboda vyjádření v tom, jakou ze svých mnoha rolí na listinu uvedu, pak mi to srovnání "poslanec" x "asistent v advokátní kanceláři" přijde takové ploché, protože k tomu nemusí ani u jednoho z případu tak být.

Konečně, Piráti neoslovují (ať už cíleně či ne) konzervativní voličstvo, které by lpělo na tom, aby v našem čele stála persona s akademickým titulem, která by zastávala obecně uznávanou profesi. Dokonce si myslím, že je to naprosté většině uplně jedno a hledají na kandidátovi uplně jiné vlastnosti. Naopak jsem přesvědčená o tom, že u mladšího elektorátu, kterého máme ze všech současných parlamentních stran nejvíce, můžeme z takového "asistenta v advokátní kanceláři" jenom těžit. Na krajských volbách se ukazuje (a to neříkám proto, že bych si chtěla přihřát polívčičku, protože si myslím, že by se tak stalo, ať by byl na čele kandidátky kdokoliv mého věku), že pokud dokážeme mladým lidem poskytnout dostatek příležitostí a oni uspějí, dokáže to další zburcovat, aby se také přidali. A o tom to vlastně také je. ;)
Dobrý večer,

díky za odpověď a za objasnění Vašeho postoje k naznačené otázce. Přestože se spoustou hypotéz v příspěvku nesouhlasím a vidím je jako nepodložené a do budoucna neudržitelné, nechci tuto diskusi v tomto předvánočním shonu dále protahovat nějakým flamem. Každý nechť se rozhodne podle svého. Osobně tuto volbu vidím tak, že i ta pro mě horší varianta je vlastně pořád ještě dobrá. Do budoucna však věřím, že pirátská strana bude usilovat i o voliče, kterým tak nějak není vše jedno, jak píšete.
Zamčeno

Zpět na „Krajské fórum Ústecký kraj“