KF ÚsK 23/2018 Zasedání krajského fóra v Teplicích

Fórum pro diskusi členů a registrovaných příznivců. Zde lze vyhlašovat závazná hlasování členů krajského sdružení.

Moderátoři: Koordinatori, PKS Ustecky kraj, Predsedajici, Krajsti predsedajici

Odpovědět
Uživatelský avatar
Frantisek.Navrkal
Poslanec Parlamentu ČR
Příspěvky: 4506
Registrován: 11 kvě 2012, 23:42
Profese: datový inženýr a poslanec
Dal poděkování: 9132 poděkování
Dostal poděkování: 5187 poděkování

KF ÚsK 23/2018 Zasedání krajského fóra v Teplicích

Příspěvek od Frantisek.Navrkal »

Svolávám zasedání krajského fóra na neděli 2. 12. 2018 do restaurace Městské sály v Teplicích od 14:00 do 18:00 s Adamem Komendou jako organizátorem.

Program zasedání se sestavuje zde. Od teď do 28. 11. 2018 14:00 navrhujte body zasedání. (Pokud nepožadujete, aby se o věci hlasovalo, podávejte klidně do začátku zasedání, ale čím dříve, tím lépe.) Nezapomeňte uvést předpokládanou dobu pro rozpravu.

Po ukončení zasedání zde bude umístěn zápis.
Flamewar does not determine who is right - only who is left.
Moje poslancování: poslanecký report, stránka na Facebooku, Twitter profil

Uživatelský avatar
Jan.Mares
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 276
Registrován: 14 srp 2017, 19:48
Profese: Student, Génius
Dal poděkování: 115 poděkování
Dostal poděkování: 629 poděkování

Re: KF ÚsK 23/2018 Zasedání krajského fóra v Ústí nad Labem

Příspěvek od Jan.Mares »

Tak po dlouhé době se osobně neúčastním :-( Pokud to ještě není zanesené do bodů zasedání, tak bych apeloval na prodiskutování voleb do Europarlamentu. Klidně ať členové navrhují i něco šíleného. Příští týden bych se měl v Drážďanech setkat s našimi soupiráty ze Saska, tak bych rád měl nějaké nápady (kromě mých vlastních), které s nimi můžu prodiskutovat.

Adam.Komenda
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 117
Registrován: 06 zář 2017, 15:39
Profese: Student práv
Dal poděkování: 160 poděkování
Dostal poděkování: 184 poděkování

Re: KF ÚsK 23/2018 Zasedání krajského fóra v Ústí nad Labem

Příspěvek od Adam.Komenda »

KF Ústecký kraj 23/2018: Zasedání krajského fóra v Teplicích

Přítomní Členové:
- František Navrkal (předsedající)
- Hana Vodrážková
- Adam Janík
- František Kindl
- Šárka Rousová
- Jana Hladová
- Hana Vodrážková
- Vladimíra Emingerová
- Vít Rous
- Jan Kunc
- Michal Ketner
- Adam Janík
- Adam Komenda

Hosté:
Petr Varinský
Pavel Miltner
Jan Coufal
Linda Berchinová
František Kindl
Šimon Marcin
Kamil Pikal
Hana Vincencová
Simona Schonfeldová
Blanka Vaňková
Jan Sobek
Petr Rýsler
Lukáš Ryšavý
Matěj Šándor
Jirka Vodička
Michal Šašek
Jan Čáka
Martina Jankurová
Renata Dvořáková
Maiello Giuseppe


Pořad zasedání
1. Představení
2. Grilování zájemců o členství
3. Novinky z komunální politiky
4. Volby do Evropského parlamentu
5. Rozpočet krajského sdružení na rok 2019Zápis
Zasedání zahájeno v 14:10.

1) Představení
Petr Varinský: má zájem etablovat se za Piráty v Jirkově, kandidoval v Jirkově za Svobodné, sice mandát nezískal, ale je za Svobodné druhým náhradníkem, není spokojen s politickou situací v Jirkově. Vadí mu zakázka na městské muzeum, hrozí zde zpronevěra v řádu milionů. Podobných finančních úniků se ve městě děje prý více.

Jirka Vodička: žije v Jirkově více jak 30 let, nelíbí se mu situace v Jirkově, chtěl by to změnit. Ze stran, které tam jsou, se mu nelíbí žádná. Piráti by mohli do Jirkova přinést změnu.

Jan Čáka: žije v Lounech, má tři firmy, všechny přes zdravotnictví, hlavně má zubní centrum v Lounech, dále v Lounech staví další kliniku, kandidoval za Volbu pro město Louny jako nezávislý, je první náhradník, o tři hlasy se nedostal. Proč Piráti? Program je mu blízký, rád by k Pirátům přivedl své nové mladé lékaře po promoci.

Pavel Miltner: je z Kadaně, kandidoval zde za Piráty. Vystudoval VUT v Brně, pracuje jako inženýr ve stavebnictví.

Jan Coufal: studuje na UJEP.

Linda Berchinová: studuje žurnalistiku a mediální komunikaci na UJEP.

Kamil Pikal: je z Kadaně, pracuje na ministerstvu zahraničí.

Vincencová Hana: živí se jako podnikatelka.

Simona Schonfeldová: je z Litvínova, zatím by chtěla být jen příznivec.

Blanka Vaňková: je z Mostu, živí se jako novinářka.

Martina Jankurová: je z Krupky, pracuje jako ekonom v neziskovce v Ústí n. L.

Šimon Marcin: přijel, aby představil svou vizi do eurovoleb, chce kandidovat.

Maiello Giuseppe: přijel, aby představil svou vizi do eurovoleb, chce kandidovat.

Matěj Šandor: přijel, aby představil svou vizi do eurovoleb, chce kandidovat.

Renata Dvořáková: je z Krupky, chtěla by pomoci svému městu, Piráti jsou jí blízcí programem.

Jan Sobek: je z Teplic, kandidoval za Volbu pro Teplice.

Lukáš Ryšavý: je z Mostu, studuje územní plánování na ČZU v Praze.

Petr Rýsler: kandidoval s podporou Pirátů v Terezíně, jeho uskupení je ve vedení města.

Michal Šašek: je z Teplic, Piráti ho zajímají dlouhodobě.

2) grilování zájemců o členství: Lukáš Ryšavý, Jan Coufal, Linda Berchinová, Kamil Pikal, Petr Rýsler.

Lukáš Ryšavý:
Proč se ti líbí Piráti? Nevznikli recyklací politiků z 90 let, kladou důraz na svobodu člověka. Zajímá se o územní plánování, které sám studuje. Rád by bojoval proti manipulacím s pozemky, viz kauza pana primátora Paparegy v Mostě, který chce změnou územního plánu navýšit hodnotu majetku svého otce z jednotek milionů na, odhadem, 130 milionů.
Otázka, jaké programové dokumenty Pirátů jste četli? Koukal na dlouhodobý program, líbil se mu, celkově s většinou programu souhlasí. Co si myslíš o legalizaci drog? Ohledně legalizace drog je liberální, když se drogy zlegalizují, tak se dají zdanit, díky legalizaci budou drogy pod kontrolou, na obalu bude napsáno složení látek, lidé budou vědět, co do sebe dávají. Když si dnes lidé kupují drogy na černém trhu, tak zde chybí jakákoliv kontrola, oproti legálním lékům zde chybí údaje o tom, jaké množství omamných látek to obsahuje, což by umožnilo lidem dát si pozor na předávkování. Jak se stavíš k zákazu hazardu? Je pro regulaci hazardu, ale vůči plošným zákazům je skeptický, když se zakáže hazard v jednom městě, tak gambler pojede do jiného města. Nic se nevyřeší jen tím, že se to zakáže, důležitá je prevence, říkat už dětem ve škole, či dospělým formou různých edukativních kampaní, že hazard je špatný, zákaz ale, sám o sobě, opravdu nic vyřešit nemůže.

Kamil Pikal:
Proč Piráti? Protože se rozhodují na základě faktů, jejich členové nevěří fakenews. Líbí se mi přístup k manželství pro homosexuály. Piráti jsou jedinou stranou, kde všichni poslanci manželství podporují. Jako člověk, co se profesionálně zabývá zahraniční politikou, velmi oceňuje, že Piráti jsou politicky orientovaní na západ, podporují EU i NATO. Co je podle vás důležitější? Prosazovat program strany, o kterém jste přesvědčení, že je správný, přesto, že některé programové body mohou straně ubrat volební preference? Nebo se sklonit byť jen k omezenému populismu? Kamil si myslí, že je potřeba prosazovat správné ideje, bez ohledu na popularitu. Politici mají být lídři a prosazovat programové ideje, o kterých jsou přesvědčení, že jsou správné, nikoliv jako populisté říkat lidem, co chtějí slyšet. Jaké dokumenty s pirátským programem si četl? Četl programové ohnisko a 12ctero. Základy programových idejí Pirátů ohledně zahraniční politiky zná, ale víc to nestudoval. Jaký postoj máš k legalizaci drog a zákazu hazardu? Drogy jsou přirozené, přesto, že někteří filozofové tvrdili, že člověk se liší od zvířat jen tím, že užívá drogy, tak se ukázalo, že drogy užívají dokonce i některá zvířata. Drogy tu vždy budou, je potřeba najít k nim rozumný přístup. Marihuana se dá využívat k léčbě, v tomhle jsem velmi liberální, jsem pro legalizaci marihuany. V případě zákazu hazardu, má k tomu podobný přístup jako k drogám, zákaz sám o sobě nic nevyřeší, celkově je k zákazu hazardu skeptický.

Linda Berchinová:
Proč Piráti? Je to strana budoucnosti, bylo by fajn založit firmu za jeden den a odstranit zbytečnou byrokracii. Linda napsala už dva články na pirátské webové stránky. Václav Židek ji zapojil do mediálního týmu. Co je podle vás důležitější? Prosazovat program strany, o kterém jste přesvědčení, že je správný, přesto, že některé programové body mohou straně ubrat volební preference? Nebo se sklonit byť jen k omezenému populismu? Linda: Měli bychom konat podle svých idejí, tedy bojovat za pravdu bez ohledu na popularitu. Jaké programové body jste četli? Četla program do parlamentních voleb 2017, jinak sleduje tisková prohlášení, zejména FB stránku Ivana Bartoše. Legalizace konopí je dle jejího názoru v pohodě, krom spokojenosti lidí to má výhodu v tom, že se dají získat peníze na daních, které teď zbytečně končí v kapsách lidí z černého trhu. Legalizaci tvrdých drog by nechala na odbornících, ať sami rozhodnou, jestli je lepší je legalizovat, nebo nechat tvrdé drogy zakázané. Legalizace tvrdých drog by odřízla mafii, ale pak jsou tu rizika, která mají pořádně zmapovat a na základě nich pak rozhodnout odborníci.

Petr Rýsler:
Jeho otec vystoupil z KSČ v roce 1968, on sám jako syn politicky nespolehlivé osoby byl perzekuován. Sám byl několik let členem ODS, zjistil, že je to samé jako komunisti. Proto se rozhodl, že v Terezíně postaví kandidátku Pirátů. Jeho volební uskupení s podporou Pirátů uspělo a nyní jsou lidé z tohoto uskupení v radě města, snaží se zprůhlednit hospodaření v Terezíně. Ano a komunisté mu hází klacky pod nohy. S Mikulášem Peksou zorganizoval akci, dne 17, listopadu byli společně demonstrovat proti Babišovi. Co je podle vás důležitější? Prosazovat program strany, o kterém jste přesvědčení, že je správný, přesto, že některé programové body mohou straně ubrat volební preference? Nebo se sklonit byť jen k omezenému populismu? Piráti by si podle něj měli stát za svým. Neustupovat z programu, bojovat a neuhnout populismu. Petrovi je jasné, že populisté budou v euro volbách využívat v kampani uprchlíky. Je potřeba, podle něj, dobře připravit kandidáty a lidi, co budou dělat kampaň, aby říkali věci v souladu s Piráty, ale co nejcitlivěji. Během kampaně v Terezíně se setkával s útoky, kvůli pozitivnímu přístupu Pirátů k uprchlíkům. Setkával se s výhružkami na ulici i na facebooku. Nazývali je vítači a eurohujery. Za Davidem Wagnerem přišel sládkovec a pokládal mu nesmyslné otázky, pak odpovědi vytrhl z kontextu a po Terezíně šířil, že když Piráti vyhrají volby, tak město bude plné uprchlíků a provoněné marihuanou. Jaký máš postoj k legalizaci drog a zákazu hazardu? V Terezíně se marihuana pěstuje roky, lidé se většinou neudají, takže je to tam docela rozšířené. Problematice tvrdých drog nerozumí, nechal by to na mladých. Hazard: chtěl v Terezíně omezit hazard před několika lety, když byl v opozici. V Terezíně je velmi mnoho sociálně slabých, tatínkové měli na cigarety a hazard, ale neměli na jídlo pro děti, proto chtěl hazard regulovat. Nelíbí se mu, že argument radnice proti jakékoliv regulaci hazardu byl, že jsou z toho peníze. Všechny spolky ve městě jsou závislé na penězích z dotací, když spolky podporovali omezení hazardu, přišel starosta a ptal se, chcete dotaci? Pokud se zakáže hazard, nedostanete ani korunu, jelikož nebudou peníze, které dostáváme za hazard. Proto omezení neprošlo. Vedle Petrovo restaurace v Terezíně byla herna, tam opravdu nechodili lidé, co měli peníze, tam chodila nízkopříjmová skupina obyvatel, lidé co byli opravdu chudí, prohráli zde mnoho peněz, hazard ubližoval nejen jim, ale zejména jejich rodině.

Jan Coufal:
Proč Piráti? Nejvíce mě přitahují Piráti kvůli digitalizaci. Sám jsem velký fanoušek IT, fungování státu by mohla zlepšit řada moderních a efektivních řešení, které prosazují Piráti. Celkově mám rád Piráty proto, jelikož jsou liberální stranou, hájí lidská práva a svobody. V době, kdy jsou po celém světě na vzestupu silné konzervativní síly, jež šíří xenofobii, tak Piráti mohou být proti nim protiváhou. Piráti jsou, dle něj, bojovníci proti ultrakonzervativním hnutím. Co je podle vás důležitější? Prosazovat program strany, o kterém jste přesvědčení, že je správný, přesto, že některé programové body mohou straně ubrat volební preference? Nebo se sklonit byť jen k omezenému populismu? Vždy je lepší se rozhodnout proto, co je správné, ačkoliv to straně ubere popularitu. Piráti by měli vždy hájit své ideje. Program četl, zejména ten ohledně parlamentních voleb 2017. S naprostou většinou souhlasí. Jaký máš postoj k legalizaci drog a hazardu? Drogy nemá smysl zakazovat, lidi se k drogám stejně dostanou, zákazem drog se vytváří černý trh, kde se neplatí daně a podporuje se mafie, která na tom neskutečně profituje, lepší je drogy legalizovat a odříznout černý trh, zároveň tak získat peníze pro stát a tedy pro lidi na daních. Legalizaci trávy podporuje, sám marihuanu rád užívá. V případě hazardu je potřeba se rozhodovat podle podmínek, místo od místa. Město by se tedy mělo ohledně zákazu hazardu rozhodovat podle dat, například v Mostě je sociální situace velmi špatná, lidé se díky hazardu dostávají do exekucí a mnoho z nich kvůli penězům na hazard krade, což zhoršuje bezpečnost ve městě, pokud je ve městě takto špatná sociální situace, zákaz by mohl pomoci. Spolu s Lindou spolupracuje s Václavem Židkem, zapojil se do mediálního týmu kraje a napsal jeden článek na krajský web.

3) Novinky z komunální politiky

Most:
Adam Komenda se díky rezignaci doktora Petra Končela za Zelené stal zastupitelem. Společně se Zelenými se Piráti v Mostě budou věnovat opoziční práci. V současné době se budou v Mostě snažit zasáhnout proti nekalému vyvádění financí z rozpočtu města, Adam například již k nelibosti vedení města zveřejnil návrh rozpočtu na rok 2019 na facebooku a vyzval lidi ke kontrole. V současné době se obsazují komise. Několik míst v komisích nejspíše získáme. Na dalším zastupitelstvu je naplánováno hlasování o online přenosu ze zastupitelstva plus umisťování záznamů na internet. Vládnoucí koalice ale už avizovala, že si online přenos ze zastupitelstva nepřeje.

Kadaň:
Jana Hladová, tajemník města nechce online přenos, vedení města to ale asi nakonec zavede. Dále rada odmítá vydat podklady ohledně hospodaření města, odmítli i žádost 106. Věc Jana řeší s Adamem Zábranským.

Terezín:
Petr Rýsler, v Terezíně je jeho uskupení ve vedení, mají to těžké, ANO a komunisté jim z opozice hází klacky pod nohy, lidé z ANO a od komunistů věří tomu, že vládní koalice je neschopná a během půl roku se rozloží, vládu pak převezmou oni. Město má moc zaměstnanců, maličké město kolem 3000 obyvatel má 40 zaměstnanců, to je neskutečné plýtvání, část už propustili. Dále, město si pořád bralo půjčky přesto, že peníze mělo. V novém návrhu rozpočtu žádné půjčky neplánujeme. Je potřeba provést velké reformy. Celkově ve městě panuje klientelismus, ten se jim daří postupně rozbíjet. Taktéž IT systémy města jsou ve velmi špatném stavu. Je v plánu dát tam nový systém.

Chomutov:
František Kindl řeší Chomutov, dostal jen 2500,-Kč na kampaň, protože tam byl sám Pirát na kandidátce ProChomutov. Varnsdorf dostal 15 000,-Kč, i když jediný Pirát byl na kandidátce na 14. místě, sám Franta byl v Chomutově na 10. místě, přesto Franta dostal jen 2500,-Kč.

4) Volby do Evropského parlamentu

Uchazeč o kandidaturu do EP Šimon Marcin:
Je vystudovaný ekonom, byl na stážích v Lucembursku, Francii, či Belgii. Po návratu rozjížděl aplikaci Taxify, což je konkurence Uberu. V Mariánských Lázních rozjížděl digitální program pro výrobce aut. Nyní pracuje ve vývojářské společnosti, vytvořili například portál Zonky. Karlovarský kraj, Ústecký kraj a Plzeňský kraj mají velké sociální problémy. Měli bychom řešit pomoc těmto krajům z EU. Společný fenomén těchto krajů je, že obyvatelé z těchto krajů migrují do Německa za prací. To by se mělo řešit prostřednictvím EU.


Uchazeč o kandidaturu do EP Matěj Šandor:
Je z Prahy, pochází ze Slovenska, momentálně bydlí na Praze 4, je radním pro investice. Chtěl by se raději zabývat globálními tématy v EU, než komunální politikou. Kdyby se stal europoslancem, tak se funkce radního vzdá. Vystudoval právo, dále mezinárodní studia a evropská studia. Pracoval i v České televizi, prosadil zde, že se musí vyhlašovat soutěže i na zakázky malého rozsahu. Jeho vize je svoboda internetu, zajištění síťové neutrality, zákaz geolokace. Je pro vytvoření společné evropské armády, dle jeho názoru, po vytvoření společné evropské armády bychom se díky tomu mohli odklonit od NATO.

Uchazeč o kandidaturu do EP giuseppe Maiello:
Dle jeho názoru jsou ostatní uchazeči mladí a dynamičtí, ale osloví jen mladé voliče, ty od Babiše ne. Giuseppe má 56 let, má dva doktoráty, mohl by lépe oslovit voliče od Babiše, kteří jsou povětšinou starší. Jako vysokoškolský učitel mám velkou šanci oslovit i lidi, které běžně Piráti neoslovují. Je potřeba aspoň jeden starší volební kandidát v čele kandidátky, to bych mohl být já, Guiseppe. Dle jeho názoru, mladšímu kandidátovi starší lidé často nevěří přesto, že říká to samé, co starý kandidát.

5) Projednání rozpočtu na rok 2019

Jediné volby příští rok budou do europarlamentu.
Největší položka - pronájem kanceláře poslance.
Pak tři položky po 250 000,-Kč, konkrétně:
• rezerva předsednictva,
• asistence komunálním zastupitelům,
• eurovolby.
Poslední položka 50 000,-Kč provozní výdaje. Adam Komenda by rád uvolnil 20 000,-Kč i více na facebookovou reklamu, s účelem propagace akcí kraje.


Zasedání skončilo v 19.10

Odpovědět

Zpět na „Krajské fórum Ústecký kraj“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti