KF ÚLK 3/2021 Zasedání krajského fóra

Fórum pro diskusi členů a registrovaných příznivců. Zde lze vyhlašovat závazná hlasování členů krajského sdružení.

Moderátoři: Koordinatori, Predsedajici, PKS Ustecky kraj, @medialni-ulk, Krajsti predsedajici

Katerina.Stojanova
Krajské předsednictvo
Profese: studentka práv
Dal poděkování: 606 poděkování
Dostal poděkování: 1551 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF ÚLK 3/2021 Zasedání krajského fóra

Příspěvek od Katerina.Stojanova »

Zařadila jsem všechny dosud navržené body.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Katerina.Stojanova za příspěvek:
Dalibor.Zahora
Kateřina Stojanová
-
Místopředsedkyně krajského sdružení Ústeckého kraje
Místopředsedkyně místního sdružení Litoměřicko
Zastupitelka Ústeckého kraje

Dalibor.Zahora
Republikový výbor
Profese: zakládající člen
Dal poděkování: 29509 poděkování
Dostal poděkování: 14213 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Pořadí bodů přibližně tak jak je v úvodním příspěvku?
zástupce v Republikovém výboru za Ústecký kraj (hostuji ve Středočeském kraji), zakládající člen, více na profilu wiki.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz t. 773 993 465

Dalibor.Zahora
Republikový výbor
Kontaktovat uživatele:

Avízo na report z RV za uplynulé období, ať můžete mít případně konkrétní dotazy na schůzi.
zástupce v Republikovém výboru za Ústecký kraj (hostuji ve Středočeském kraji), zakládající člen, více na profilu wiki.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz t. 773 993 465

Katerina.Stojanova
Krajské předsednictvo
Profese: studentka práv
Dal poděkování: 606 poděkování
Dostal poděkování: 1551 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Katerina.Stojanova »

Dalibor.Zahora píše:
21 úno 2021, 09:31
Ne, tam jsou uvedené chronologicky, jak přicházely v tomhle vlákně. Seřazujeme vždycky na začátku schůze.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Katerina.Stojanova za příspěvek:
Dalibor.Zahora
Kateřina Stojanová
-
Místopředsedkyně krajského sdružení Ústeckého kraje
Místopředsedkyně místního sdružení Litoměřicko
Zastupitelka Ústeckého kraje

Dalibor.Zahora
Republikový výbor
Kontaktovat uživatele:

Katerina.Stojanova píše:
21 úno 2021, 11:06
Dalibor.Zahora píše:
21 úno 2021, 09:31
Ne, tam jsou uvedené chronologicky, jak přicházely v tomhle vlákně. Seřazujeme vždycky na začátku schůze.
Prosím dejte můj nejdříve po 15 hod, nevím jistě zda se stíhám dřív připojit, díky.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvky (celkem 2):
Katerina.Stojanova, Vladimir.Vlach

Dalibor.Zahora
Republikový výbor
Kontaktovat uživatele:

schválené pořadí bodů schůze:

INFO BLOK
1. Info ke kampani
2. Projekty a akce v rámci KS
3. Představení projektů Rýslera
4. Fungování

KET REPORT BLOK
5. Představení zájemců
6. Report komunál
7. Report kraj
8. Report PSP

ZPRÁVY Z ORGÁNŮ
9. Zprávy z MT
10. Zprávy z RV

Zuzana.Petruvova
Koordinátor krajského sdružení
Profese: student práva
Dal poděkování: 59 poděkování
Dostal poděkování: 99 poděkování

Příspěvek od Zuzana.Petruvova »

KF ÚLK 3/2021 Zasedání krajského fóra
dne 21. 2. 2021 na platformě Webex Cisco Meetings
Začátek ve 14:00, konec v 17:45

Zapisovatelka: Zuzana Petrůvová
Ověřovatelka: Kateřina Stojanová
Účastníci: Zuzana Petrůvová, Vladimír Vlach, Kateřina Stojanová, Dalibor Záhora, František Navrkal, Hana Vodrážková, Jan Kunc, Jakub Přibyl, Jan Bartoníček, Jan Kranda, Jiří Baudis, Karel Karika, Lukáš Ryšavý, Lukáš Blažej, Marek Stokláska (regP), Miloslava Karfilátová, Miroslav Hrstka (host), Petr Rýsler, Štefan Pongo (host), Tomáš Lukačina (regP), Vratislav Filípek, Antonín Budaj, Vít Rous, Linda Berchinová, Michaela Pelzmann Schwarzová, Šárka Rousová

Program:
1. Informace o přípravě na kampaň - 20 min., bez usnesení (Stojanová)
2. Projekty a akce v rámci KS a celé strany - 10 min., bez usnesení (Petrůvová)
3. Představení projektů Konopí léčí, Piráti na kole, Sváteční obědy pro azyláky - 10 min., bez usnesení (Rýsler)
4. Fungování KETů - 5 min., bez usnesení (Petrůvová)
5. Představení zájemců o členství - 20 min., bez usnesení (Petrůvová)
6. Report komunálních zastupitelů - 30 min., bez usnesení (Hladová)
7. Report krajských zastupitelů - 20 min., bez usnesení (Stojanová)
8. Informace ze Sněmovny - 20 min., bez usnesení (Navrkal)
9. Informace MT/MO a mediální plán - 25 min., bez usnesení (Filípek)
10. Zprávy z RV - 10 min., bez usnesení (Záhora)
11. Různé

1. Informace o přípravě na kampaň (Stojanová)
- prezentace od Katky
Info-o-kampani.pptx
(793.91 KiB) Staženo 2 x
- dotazy na financování od Petra Rýslera - 900 tisíc máme vyhrazeno na volby a přinese nám nějaké peníze působení Ivana Bartoše?
- Honza Bartoníček odpovídá Petrovi ohledně sponzorů, dodává, že vše je ještě v řešení, Ivan jako osobnost nám nic nepřinese, max nějaké odborníky, pomocníky
- dotaz od Tondy Budaje na společné setkání se STAN
- Katka reaguje - umožní-li to situace, uspořádáme společnou akci, ale bohužel to v nejbližší době nebude, bude hodně příležitostí potkat se během kampaně, přestože STAN je více zaměřen na outdoor a letáky a ne kontaktní kampaň, snad se to v této kampani vyváží
- Vláďa dodává, že časem jistě dostaneme kontakt na kandidáty ze STAN z obcí

2. Projekty a akce v rámci KS a celé strany (Petrůvová)
- již probíhá první fáze projektu SAKO, do které se z našeho kraje přihlásilo 19 zájemců, další kolo se otevře na podzim, program je koncipován pro členy a regP
- uspořádali jsme krajské školení k Zulipu, záznam bude umístěn ve složce na Mraku Ústecký kraje (v Manuály a školení)
- 12. 3. od 19 hodin nás bude Alice Hamalová z AO školit na další technický systém - Redmine
- na celostátní úrovni se velmi dobře rozjel projekt Senioří na palubě, vydávají videa o hoaxech, scházejí se každou středu na jitsi, začaly vycházet newslettery, pořádají zajímavé
- V rámci nově vznikajícího projektu Piráti pomáhají, jehož jsme s Vráťou členi, chceme uspořádat tři webináře na téma neziskový nestátní sektor. Cílem těchto setkání bude zjistit, v čem je třeba pomoci neziskovým organizacím, co můžeme v rámci legislativy vylepšit a jak Covid zatočil s mnohými neziskovými organizacemi. Budu ráda, když se nám přihlásí účastníci z co nejvíce krajů, ať zjistíme, jaká je situace napříč republikou. První webinář je v plánu buď 10. anebo 11. 3. ve večerních hodinách (to rozhodneme v nejbližších dnech). Sháním tedy kontakty na osoby (sociální pracovníky, odborníky, legislativce a další), kteří spolupracují s neziskovými organizacemi. Konkrétně první webinář bude zaměřen na oblasti: Raná péče, senioři, paliativní péče, osoby s postižením. Další webináře pak budou navazovat buď v rozmezí jednoho nebo dvou týdnů. Webinář č. 2 má téma: Nezaopatřená mládež, osoby ohrožené sociálně patologickými jevy, menšiny. Zakončíme to celé Webinářem č. 3, který bude vycházet z těchto oblastí: Rodiny samoživitelé, exekuce, osoby bez přístřeší, (nezaměstnanost).

3. Představení projektů Konopí léčí, Piráti na kole, Sváteční obědy pro azyláky (Rýsler)
- Výlety na kole - uvidí se dle situace, Petr již vše shrnul v samostatném vlákně
- Sváteční obědy pro azylové domy - jsou v řešení, Zuzka zajistila azylové domy, tentokrát jsme počet rozšířili na 12 azylových domů napříč krajem, byl vytvořen transparentní účet u Fio banky, Panda a Vráťa budou dělat web a fb událost
- Konopí léčí - chystá se přednáška 16.3. s Vojtěchem Karbanem a Tomem Vymazalem v rámci Senioři na palubě, série přednášek by měla být i součástí kampaně do PSP, Petr by také ve spolupráci s Radkem Holodňákem a Vráťou Filípkem chtěl na našem krajském facebooku uspořádat debatu o účinku konopí

4. Fungování KETů (Petrůvová)
- díky všem, co se ve svém volném čase zapojují, KETy fungují skvěle
- prosím o alespoň stručný zápis po schůzi KETu, info o plánovaných schůzích
- apel na brzké svolání KETu Sociální politika, v současné době máme dva velké zájemce (experty) a také hodně podnětů z praxe
- všechny termíny KETů jsou v krajském kalendáři (je také na webu)
- otázka od Petra Rýslera, zda musí být samostatný KET Cestovní ruch anebo se může spojit s již fungujícím KETem
- Zuzka vysvětluje, že názvy KETů nebo jejich agenda se může měnit, seznam na fóru je jen ilustrativní, kopíruje seznam Rezortních týmů, je možnost po žádosti s AO na fóru upravit
- Vláďa Vlach podotýká, že vzniká nový KET Bezpečnost, zájemci se mají hlásit Zuzce

5. Představení zájemců o členství (Petrůvová) + představení 2 nováčků
- Marek Stokláska
- Tomáš Lukačina

Jiří Baudis: Co si myslíte o imigraci jako takové a případně o té vlně, která proběhla v roce 2015 a jak by k tomu měla Česká pirátská strana přistupovat?
MS: Imigrace, věčné téma. Co se týká klasické imigrace, tak máme nějaké základy, které jsou nastavené relativně v pohodě a postupují nějakým způsobem. V rámci nějakých výjimečných stavů já osobně, když tady probíhaly ty žádosti o to, ať ČR přijme nějaké děti bez doprovodu, tak nevidím důvod, proč by tomu ČR nemohla vyhovět. Všechny tyto věci jsou na osobním posouzení, nejsem protimigrantský ani promigrantský. Mělo by se to zohledňovat, z jaké země, z jakých důvodů atd.

Vláďa Vlach: Myslíš, si, Marku, že jsou Piráti pro migraci?
MS: Já jsem nikdy nečetl, že by byli Piráti pro migraci, zaznamenal jsem to akorát z proti tábora.

TL:Já si myslím, že to je složitější. Pro nás jako ČR migrace není vůbec žádný problém a téma to je jen proto, že ho pan Zeman použil, aby se dostal na prezidentské křeslo. Myslím si, že u nás je to vysloveně uměle vyvolaná diskuze, to se nás nemusí vůbec dotýkat. K nám ve skutečnosti nikdo nechce. O co jde, to je pouze veřejné mínění, nějaká popularizace názorů a strašení a vůbec s tím nesouzním s tím názorem, co lze slyšet na veřejnosti. Myslím si, že bychom se měli stydět za nepřijmutí dětí, které jsou v nouzi. To vůbec není věc, která by měla patřit do civilizovaného státu. Nehledě na to, že cizinců tu máme po republice docela dost, máme centra, máme infrastrukturu, která se tím zabývá, máme tu spoustu lidí z Vietnamu, z Ukrajiny, z Mongolska. Takže to ve skutečnosti žádný problém není, je to je uměle vytvořené. Jinak samozřejmě co se týká Evropy, tak tam to problém je. Tím, jak té imigrace je víc, než je rozumné množství, ale to se musí řešit na úrovni celoevropské a nějakým společným postupem. Myslím si, že kvóty nejsou úplně ideální, systém kvót není cesta k něčemu lepšímu. Problém je evropský, určitě ne náš. Tím, že jsme součástí Evropy, tak bychom se měli nějak účastnit, ale nemyslím si, že by nám to mělo dělat nějaký velký problém.

Katka Stojanová: Evropská politika není zahraniční politika, takže co se týká Evropy, týká se i nás. Kvóty jsou bohužel jedním z prostředků v momentě, kdy některé země to přijímání blokují a my nemůžeme nechat všechno na těch přímořských státech, jako je například Řecko. Ale chápu, že je to lepší, než ,,drátem do oka".
Já jsem měla už možnost se vás ptát na schůzi MS, ale napadly mě ještě dvě příhodné otázky. První otázka je otázka na investiční byty, jakou způsobují situaci na bytovém trhu a jak byste třeba tento sektor regulovali? A druhá otázka je, jaké ze zavedených daní v ČR berete za zbytečné a jaké byste například přidali? Díky.
MS: Tak to je také věčné téma. U nás v Roudnici na komisi bojuju. V jisté době za starosty Bakeše se zbavila bytového fondu. To byl jeden obrovský tunel, na kterém si, co jsem tak spočítal, nahrabali tak 100, 150 miliónů. Od té doby je na tom Roudnice bídně. Co se týká cenových možností, tak ty sahají až do nebe a běžne nejsou. Teď se bude uvolňovat několik pozemků, znám zastupitele, kteří chtějí tyto pozemky prodávat developerům. Já říkám, že bychom měli ty byty postavit sami, anebo to za účasti toho developera postavili současně, protože to je cesta, jak ty ceny těch nemovitostí shodit. Co se týká investičních bytů, to je věc, kterou nezastavíme a když prostě někdo má ty peníze, tak si ty byty nakoupí. Tady mohl být prostor pro nějaké zavedení daní, ale celkově co se týče daní, tak jsem proti zvyšování anebo proti zavádění dalších. Jsem pro to, aby stát a města nakládaly se svými majetky svědomitě. Aby například, když se prodávají pozemky, se neprodávají developerům, ale prodávaly se za účelem stavby rodinného domku, kde budou mít trvalé bydliště alespoň tři, čtyři roky. Za normální peníze.

TL: Myslím si, že je to složité téma. Tak tady ta zkrácená odpověď by možná byla zavádějící. Každopádně cena bytů roste z určitých důvodů. Je to inflace, je to hospodaření státu, zadlužování, snižování ceny peněz, ta nemovitost je ten způsob, jak si uložíte peníze, které jste si šetřili x let a nechcete o ně přijít díky nezodpovědnému hospodaření. Takže ty lidi mají nějaký důvod, proč tam ty peníze dávají. Určitě si nemyslím, že je nějaká cesta zavádět nějaké regulace. Naopak, myslím si, že to, že byty jsou tak drahé dneska, je způsobené regulací a spousty byrokracie, protože postavit nový dům nebo byt není vůbec jednoduchý. Trvá to dlouho, je to drahé. Takže si myslím, že by se spíš měl řešit způsobem, jak nabýt byty anebo jak nemovitosti stavět a vytvářet, než regulovat, co se komu může. To si myslím, že by nebyla správná cesta. Stát nebo obce by měly mít nějaký bytový fond, který slouží pro sociální účely (senioři, mladé rodiny, ..), dostupné bydlení. Tam by měl být nějaký fond, který by byl dostupný pro lidi v nouzi na nějaké překlenovací období, aby nemuseli spát pod mostem, ale byly jim nějakým způsobem zajištěné rozumné životní podmínky do té doby, než budou schopni se postavit na nohy a než se z té situace budou moci dostat. Ta města k tomu přistupují mnohdy nezodpovědně, fondy se prodávají, nevytvářejí. V Roudnici už o tom říkal Marek. Myslím si, že to zdaleka není jedno město, kde to tam proběhlo a v tom bych spíš viděl ten problém. Což by stát, tak jak ho dnes vnímáme, měl umět svým lidem v krátkém čase, než se jim zlepší podmínky, poskytnout. Byly nějaké snahy o sociální bydlení, to je nějakých 4, 5 let. Města nejsou moc motivovaná v tom něco dělat, takže ta situace se moc zlepšovat nebude. Určitě bych ji ale neřešil regulacemi. U těch daní si myslím, že ten daňový systém, co dnes máme, kdy na to, jakou kvalitu za ty daně dostáváme, to určitě nemá pro zvyšování daní nějaké morální zdůvodnění. Naopak si myslím, že by pomohlo ten daňový systém zjednodušit, protože je dneska téměř na každou daň nějaká vyjímka, nějaké pravidlo, potřebujete profesionála, který vám to spočítá, protože nějaký průměrně vzdělaný člověk nemá šanci si otevřít podnikání a ty daně si sám zařídit, aniž by měl jistotu, že se nedostane do nějakého problému. O čem by se mělo bavit, tak jsou spotřební daně, daně na alkohol, tabák, tam ten vliv té spotřební daně a ten výchovný faktor má smysl zvažovat. A bavil bych se spíš, co chceme podporovat a nebo ne tou formou spotřební daně.

Katka Stojanová: Já jsem to asi nedostatečně vysvětlila. Když jsem se bavila o investičních bytech, tak jsem se bavila spíš o airbnb. Mimochodem, náš Jakub Michálek v PS historicky protlačil regulaci tohoto druhu podnikání a doteď to považuji za jeden z nejlepších činů, co jsme za ty tři a půl roku v PS udělali.
TL: To je samozřejmě úplně jiný problém, než na ten, na který jsem odpovídal. Protože hotely mají spoustu podmínek pravidel, které musejí dodržovat, tohle je v podstatě poskytování stejné služby za úplně jiných podmínek. Pro ty podnikatelé, kteří toto dělají je toto výrazně jednodušší. A to, co by bylo fajn, by bylo zavést stejná pravidla pro stejnou službu.

Vláďa Vlach: Jak to máte s naším členstvím v NATO a jak se díváte na to, že bychom přijali euro?
TL: O NATO nemá smysl vůbec uvažovat, že bychom vystoupili. Tam si myslím, že to je bez debat. Co se týká eura, já mám problém, že jsem zatím neviděl žádnou pro mě dostatečně důvěryhodnou dokumentaci, co to vlastně znamená přijmout euro. Protože to má tolik důsledků a to já vůbec nejsem schopný dohlédnout, co to způsobí nebo nezpůsobí. Potřeboval bych si nastudovat něco, co mi řekne, jak to teda je a nevím, jestli něco takového je. Jinak si myslím, že to je téma spíš pro většinu právě proto, že to je zase neprůhledná problematika a otázka emocí a tam pak také hraje to, zda koukáte na západ nebo na východ. A pláčete, jak to bylo dřív horší nebo lepší. Tu objektivitu tam nevidím. Za sebe bych se spíš zařadil do té kategorie, co by to euro spíše chtěla. Vidím tam spíše ty výhody, ale nejsem ekonom.

Vláďa Vlach: Chápu, já také nejsem ekonom, zajímaly mě tvoje emoce.

MS: Já jsem celkově proevropský. Ekonomicky na tom nejsem tam dobře, abych určil, zda to je dobře nebo špatně, teď, nebo až bude ekonomika na určitém stupni. To už je debata na dál. Co se týká NATO, tak já jsem pro NATO, jak píše Katka v chatu, že NATO má větší smysl než evropská společná armáda. Jsem pro NATO, jsem pro to, abychom plnili závazky, i s tím HDP, stejně jako plníme závazky vůči nemocnicím, atd. Jsem pro NATO, pro Evropu.

- představili se dva noví zájemci z Nalodění - Miroslav Hrstka a Štefan Pongo

6. Report komunálních zastupitelů
- Kadaň shrnula vše v následujícím odkazu
- Vráťa reaguje na dotaz na nahrávání a na web (shrnuje níže ve svém bodě)
- Honza Kranda představuje situaci v Žatci: 18. 2. se odehrálo veřejné online projednání k záměru k dodatečnému povolení areálu se zástupci MŽP, zúčastnil jsem se i jako z pozice krajského zastupitele, byli tam zástupci petice, bohužel tato společnost staví různé haly bez stavebního povolení a dál, byť to stavební úřad zakázal, tak provozuje v halách činnost, problémem je hlavně ovzduší a hluk, dále připravuji společně s Finančním výborem kontrolu hospodaření divadla
- Lukáš Blažej shrnuje situaci na Magistrátu a v jiných v obvodech ÚnL
- Jakub Přibyl doplňuje Lukáše zajímavostmi z dění, např.o navrácení morového sloupu, navrhuje pravidelná setkání komunálních zastupitelů
- Vráťa Filípek informuje o situaci v Lounech, ačkoliv tam nemáme zastoupení, hlavní témata jsou bazén a piazzetta
- Petr Rýsler zmiňuje Terezín, kde se ale v nynější dobu žádné invetiční akce nědějí (až na opravu ŠJ), poukazuje ale na špatný stav některých historických budov
- Katka Stojanová za Litoměřice poukazuje na kácení v lesoparku Mostná hora, o který se zajímají v rámci spolku Ústecké šrouby, z.s.

7. Report krajských zastupitelů
- prezentace, kterou komentáři doplňují všichni krajští zastupitelé
Report KZ - prezentace.pptx
(5.37 MiB) Staženo 1 x
- v rámci dotazů na krajské zastupitele se ptá Míla Karfilátová, zda by mohli prezentovat své výsledky také lidé z komisí a výborů za Piráty, Vítek s Katkou odpovídají, že na to není prostor, ale že jsou v kontaktu a předávají si informace, spolupracují s jednotlivými zastupiteli a jejich práce se také objevuje v prezentaci, není však problém psát na fórum, jak to dělá Petr Rýsler ve vláknech jednotlivých KETů
- Zuzka chválí práci zastupitelů
- Honza Bartoníček se ptá zastupitelů na VRT, minulý týden byl na jednání se zástupci Správy Železnic, kde byl nepříjemně šokován z výstupů některých radní a zastupitelů, celkově komunikace byla špatná, jelikož má být mimořádné zastupitelstvo, tak by se chtěl za Piráty domluvit na jednotném výstupu
- Jirka Baudis nabízel možnost jednání na KETu, kde také sbíral názory od všech, shrnuje názory ostatních politických stran, odpovídá Honzovi na dotazy

8. Informace ze Sněmovny (Navrkal)
- prezentace shrnující práci Franty Navrkala v PSP
Prezentace_leden_únor.pptx
(466.64 KiB) Staženo 1 x
- Honza Kranda reaguje na téma o stravování dětí ve školách, začal již na tom pracovat
- Petr Rýsler se ptá na výsledky ohledně legalizace konopí
- Katka Stojanová se dotazuje, zda se Franta účastní RT Spravedlnost, Franta odpovídá, že vzhledem k tomu, že je členem Ústavně právního výboru, tak samozřejmě ano
- Dalibor Záhora prosí o vysvětlení postupu zrušení nouzového stavu a následného jednání hejtmanů ve stejné věci
- Tonda Budaj se ptá na bod z prezentace ohledně transformace Úřadu pro hospodářskou soutěž

9. Informace MT/MO a mediální plán (Filípek)
- prezentace připravená Vráťou Filípkem a komentáře k ní
Práce mediálního týmu.pptx
(13.71 MiB) Staženo 1 x
- Hanka Vodrážková se ptá, zda máme v kraji nějaký tým odpovídačů, Vráťa vysvětluje, kdo za kraj odpovídá

10. Zprávy z RV (Záhora)
- Daliborovo stálé vlákno k reportu z RV, kde jsou všechny souhrnné informace
- plánuje se jitsi schůze s Daliborem k RV
- příští týden bude zasedání RV, jeden z bodů je úprava členských podnětů

11. Různé
- žádné další podněty a dotazy

Schůze byla ukončena.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zuzana.Petruvova za příspěvky (celkem 3):
Lukas.Rysavy, Jan.Bartonicek, Dalibor.Zahora
Koordinátorka pro Ústecký kraj
zuzana.petruvova@pirati.cz
+420 778 402 477