Pirátské listy (září 2018) Sčk - lokalní mutace

Fórum pro diskusi členů a registrovaných příznivců. Zde lze vyhlašovat závazná hlasování členů krajského sdružení.

Moderátoři: PKS Středočeský kraj, Předsedající, Krajsti predsedajici

Odpovědět
Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13421
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34735 poděkování
Dostal poděkování: 17610 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Pirátské listy (září 2018) Sčk - lokalní mutace

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Shrnutí z pondělní schůze:
Lokální mutace PL budou v těchto městech, celkem 7 mutací

(8 stran)
Brandýs - St. Boleslav
Příbram

(4 strany)
Benešov
Kolín
Kutná Hora
Nymburk
Černošice


A na start sem kopíruji návod od Patrika Zandla z FB
Patrick Zandl sdílel(a) skupinu.
4 min
https://www.facebook.com/groups/1612700 ... 486196147/

EDIT: Ještě link na jejich první brandýské vydání https://www.piratisestanem.cz/aktuality ... oznos.html
noviny v PDF https://www.piratisestanem.cz/assets/im ... slav_1.pdf

Jak se dělají Pirátské listy (praktický manuál pro regiony)

Tenhle manuál jsme používali interně v Brandýse, ale třeba se bude hodit i ostatním. Berte nebo nechte být.

Pokud jste nikdy nedělali noviny, tak je příprava regionální mutace Pirátských listů docela dřina, která zabere hodně času. Počítejte přibližně s měsícem na vytvoření vydání. Čím více zkušeností s psaním a tvorbou novin, tím kratší to bude, pokud máte dobrý a zkušený tým, jde to zvládnout za týden (lidi, co noviny už dělali rutinně!).

Jak postupovat:

Týmový psavec
podívejte se, zda v týmu či v okolí nemáte nějakého psavce. Zkušenějšímu psavci stačí dodat fakta a on z nich zpracuje dobrý a čitelný článek.

Fotky
průběžně foťte a shánějte fotky. Pirátské listy stojí na barvě, kvalitní fotka v nich udělá stránku čitelnější. Není nic trapnějšího, než stahovat fotky v mizerném rozlišení z webu, navíc do Pirátských listů mohou jen fotky s vypořádanými právy, čili nemůžete tam dát fotku z "internetu", jejíž autor s tím explicitně nesouhlasí. Často na netu žádné takové fotky nejsou, takže si je pořizujte průběžně. Příklad: budete psát o dopravní situaci ve městě, k tomu se hodí ilustrační fotka aut stojících v ulicích. Jenže na webu najdete free fotku jen z Londýna, což je trochu trapné. Takže si průběžně pořizujte ilustračky.

"Šéfredaktor"
Každé vydání by mělo mít zodpovědného člověka, říkejme mu klidně šéfredaktor. Je to kontakt, který se o všechno stará a výsledek práce jde za ním. Musí to být člověk schopný hlavně produkčně (hlídá termíny) a pokud možno i textařsky (upravuje na poslední chvíli články) i graficky (odsouhlasuje podobu výsledných novin). A musí na to mít čas. Pokud takového člověka neseženete, máte problém. Nebojte se, dá se to všechno naučit, podruhé mu to půjde líp, jde o to, aby se chtěl učit.

Plán vydání
Vytvořte si plán vydání. To je papír, na který si nahoru napíšete Plán vydání Pirátských listů číslo X a dolů termín, kdy musí jít finální podklady do tiskárny. To samé datum si jako upozornění nastavte o sedm dní dříve v mobilu jako připomínku, protože ho tutově prokoučujete.
Plán vydání se stává ze pěti hlavních částí:
1) Příprava témat (termín, do kterého se dohodnete, co za téma a článek kdo dodá)
2) Příprava textů (termín, do kterého autoři dodají podle jejich nejlepšího vědomí a svědomí hotové texty)
3) Redakce textů (termín, do kterého se texty zpracují, zoponují šéfredaktorem a někdo - autoři - je dopracují do skutečně finální podoby, takže se odešlou na korektury)
4) Korektury hotových textů (provádí korektor, viz dále, při tom šéfredaktor zpracuje instrukce pro sazbu) - zkorigované texty jdou do sazby.
5) Sazba/zlom novin - to by měl dělat externista, musíte se s ním domluvit, jak mu to dlouho trvá a brát to jako fixní čas, který musí končit nejpozději shodně s termínem tiskárny. Dále se sazbou nebudu zabývat, tam je potřeba mít někoho zkušeného. Nepočítejte s tím, že byste s DTP programem typu InDesign byli schopni vytvořit něco smysluplného, pokud jste to nikdy v životě nedělali. Není nic trapnějšího, než mizerně vysázené noviny. Je to fakt vidět na první pohled, věřte mi.

Ad Příprava textů
Je třeba si sednout s kolegy a domluvit se, co bude ve vašem regionálním vydání. Tvoříte osm stran a to je peklo, věřte mi.

Doporučuji následující postup:
1) Vezměte stranu 8 z celostátního vydání, na které je křížovka. Napište si text, které kontakty a co v patičce změnit, aby tam byly vaše weby, telefony atd. Tím máte příjemnou a zábavnou stránku na závěr hotovou, lidi mají křížovky rádi. Zbývá posledních sedm stran.
2) Nejdůležitější je první strana. Ta rozhoduje o tom, jestli noviny jdou do koše nebo je šance, že si je někdo přečte. V celostátním vydání je tam nějaký důležitý článek (minule otevírák Ivana Bartoše o plnění programu) - to je super, ale v regionu to lidi asi tolik nezaujme. Musíte vymyslet něco, co ve vašem městě potáhne - pokud jste v regionu aktivní, je dobré tam dát nějakou vaši rekapitulaci. Poukázat na něco, co jste udělali, na něco významného. Je těžké takové téma najít. Máte cca 5-6000 znaků včetně mezer na to, ho popsat, případně může pokračovat na další stránce. Tomuhle říkáme Otevírák. První strana má většinou napravo v sloupečku také Editorial, to je nějaké prohlášení ke čtenářům. Pokud jsou to vaše první noviny, mělo by to být krátké představení toho, co jste dosáhli či čeho chcete dosáhnout, prostě úvodní slovo Pirátů k občanům. Je to cca 1000 znaků. Máte hotovo? Rozešlete články kolegům, nechce je rozcupovat vám je. Jestli nepochopí kolegové, co jste chtěl říct, jak to může pochopit běžný občan? Odložte ego - jde o úderný, sdělný text, ne o to, že si ho obhájíte v nezměněné podobě.
3) Nyní se vraťte k celostátnímu vydání, prolistujte si jej a řekněte si, kolik stran z něj podle vás je důležité pro váš region. Řada článků se týká Prahy, pokud jste z Moravy a vůbec odkudkoliv mimo střední Čechy a Prahu, jsou pro vás k ničemu. Takto vytipované stránky představují fallback variantu, čili stránky, které použijete, pokud nebudete mít dostatek vlastních článků. Fakticky není vhodné do těch stránek potom sahat, čili použít jen některé texty, sazeč s tím má práci navíc, čili buďto použijete celou stránku, nebo si uděláte vlastní.
4) Nyní si sepište všechna témata, která byste v novinách chtěli sdělit. Berte to tak, že na stránku se vejde jeden, maximálně dva články. Měli byste se tedy orientovat na počet maximálně deseti článků, přičemž jedna strana novin má kolem 6000 znaků, aka 3 normostrany.
5) rozdělte si, kdo články napíše. Orientační měřítko: zkušený autor napíše dva články za den (pokud má podklady), méně zkušený jeden za dva dny, kdo články nikdy moc nepsal a nemá autorskou rutinu, se s článkem bude mořit týden. Fakt to nepodceňujte, čas k vydání je neúprosný.

Jak udělat dobrý článek

Řekněte si, co všechno by v článku mělo být. Udělejte si jeho kostru v odrážkách typu:
1) Shrnující informace o kašně na náměstí
2) Náměstí je vyprahlé, voda by se tam hodila
3) Shrnutí nákladů a náležitostí pro stavbu kašny
4) Historické příklady, kašna už tam byla a byla moc oblíbená
5) Příklady z okolních měst podobné velikosti a další podpůrné argumenty, vyjádření odborníků atd. Přímé citace významných lidí, pokud se podaří sehnat.
6) zhodnocení přínosu projektu, nějaký termín a jasné přihlášení se pirátů k akci

Napište si také, jak chcete, aby článek působil. Má být burcující? Nebo má být vtipný? Má přesvědčit čtenáře, že rozumíte procesu plánování stavby nebo historickým či jiným souvislostem? Napište si to.

Důležité jsou kvalitní podklady. Článek musí být vyargumentovaný, vyvážený, snažte se o objektivitu. Vždycky, když se do někoho chcete opřít, zamyslete se nad tím, zda je důkaz pro to opření, nebo zda to nemá i jiné vysvětlení. Fakta si sežeňte předem, než článek začnete psát. Pokud chcete psát komentář či názorový článek, tak bacha na to, to jsou obtížné textové útvary a pokud nemáte se psaním zkušenosti, bude to spíš vypadat trapně ve stylu "nic neví, ale poučuje" - takové články si nechte oponovat zvláště bedlivě.

Všechno podstatné musí být jasné z nadpisu a prvního odstavce. Chcete ve městě udělat kašnu na náměstí? Nechť je tedy nadpis "Postavíme kašnu na náměstí Svobody". Pokud nejste zkušený autor nadpisů (ano, je to samostatný obor novinařiny), nepouštějte se na tenký led kreativních nadpisů. První odstavec (aka Perex) by měl shrnout, kde to bude, za kolik to bude, kdy to bude, kdo to udělá. V dalším textu to můžete rozvést, především nezapomínejte vyvrátit nejčastější předpokládané připomínky proti (bude to drahé, zničí to historický vzhled náměstí, nikdo to nepovolí atd).

Už vůbec nepoužíjte nadsázku či ironii, lidi ji v politice nechápou. Pokud rutinně nepíšete a nevíte, co děláte, držte se jen fakt a nesnažte se být vtipný. Berte to tak, že článek nebudou číst jen vaši fanouškové, ale i odpůrci a všechny vtipy použijí proti vám.

Čím delší článek, tím větší pravděpodobnost, že ho lidé nedočtou. Proto je důležité všechny podstatné věci umístit do prvního odstavce a teprve v dalších je vyargumentovat, tam už si to dočtou ti, kdo budou chtít číst argumenty. Bedlivě promýšlejte, zda nelze váš argument nějak napadnout! Většina čtenářů přestane číst po třetím odstavci, pokud je nějak nenakopnete.

Používejte mezititulky - po každých třech až pěti odstavcích u textů nad 1500 znaků oddělte text mezititulkem typu "Kde vzít peníze na kašnu" nebo "Peníze nabízí kraj" - které shrnou to, o čem se píše v následujícím kusu textu. Mezititulky usnadňují čtení článku. Řada čtenářů delší články jen proscanuje očima a hledá klíčové body. Koho zajímají finance, hledá podvědoě mezititulky s penězi atd. Navíc nečleněné články se zle čtou, lidi mají tendenci je přeskakovat. Mezititulky pomohou s orientací v textu

Používejte fotografie - na každé stránce se hodí mít alespoň dvě fotky. Noviny jsou barevné, fotky dobře rozčlení text a jsou skvělou ilustrací, osvěžením. O fotkách viz výše. Nezapomínejte mít k fotkám jasné a kvalitní popisky, které udělá ten, kdo fotku pořídil. Je trapné si u fotky splést, co a kdo na ní je.

Používejte tabulky, odrážky a citace - i ty slouží k rozlámání hutného textu. Pokud to článek umožňuje, vytvořte k němu tabulku se sumářem faktů, například rozpočtu, nebo porovnání výhod a nevýhod řešení. Můžete také vypíchnout nějakou důležitou citaci, kterou sazeč vysází graficky výrazně odlišně. Článku také pomůže, když v něm vytvoříte nějaké odrážky jako body výčtu. Například:
Pro stavbu kašny považujeme za důležité:
- stavební povolení
- dostatek vody
- účast Ivana Bartoše na jejím slavnostním otevření :)
(co jsem doprdele říkal, žádný vtípky, takže poslední odrážku smazat!)

Dopsáno? Článek nechte přečíst více lidem. Pak se jich zeptejte, jak na ně působí a podívejte se, jestli to odpovídá tomu, jak jste chtěli aby vyzněl. Pokud ne, máte dvě varianty: racionalizovat si svoje autorské selhání a říct si, že takhle to vlastně chcete. Nebo ho jít přepsat, pak se vraťte na začátek tohoto odstavce.

Vyhraďte si jeden den, kdy se ve skupině lidí všichni společně vrhnete na texty a rozcupujete si je. Dobré je používat kolaborativní textové editory jako Google Docs nebo Etherpad a připravit si cupování předem, ale taky je fajn se na to fakt sejít osobně a tyhle poznámky si projít. Nakonec by měl rozhodnout o výsledné podobě článku šéfredaktor - on je zodpovědný.

Je také rozumné udělat korektury fakt. Pokud autor ve článku tvrdí, že město bylo založeno roku 1510, jděte se podívat, zda je to opravdu nezpochybnitelný fakt. Pokud anály uvádějí dvě přípustná data, tak se vám tutově někdo ozve, že nemáte pravdu a jste banda debilů, takže je lepší se s tím v textu rovnou nějak vyrovnat (datum vypustit nebo připustit jinou možnost). Takto je třeba projít všechna fakta, abyste se neztrapnili. Pokud v textu stojí napsáno "město nepovolilo", je dobré si ověřit, zda to tak fakt je, zda je dokladovatelné, že to město nepovolilo a zda to třeba není proto, že je na to nějaký zákon. Velmi často jsou věci vyplývající ze zákona a naběhnete si na smeč, když to nevíte.

První korektury
Až, když je článek ve výsledné podobě, udělejte si první korektury text. Někdo, kdo je jazykově gramotný, nechť text přečte a odchytá chyby. Bacha, nikdy to nemůže být autor článku, ten už má na chyby ve svém textu slepotu. Zpravidla není potřeba profesionál, byť je to samozřejmě lepší.

Nyní vytvořte dokument, kde sazeči popíšete, na jaké stránce bude který text a jaká fotka, co má kde zvýraznit atd. Sazeč to zlomí a pošle vám PDF ke druhé korektuře.

Teď se podívejte, kolik stránek jste ve skutečnosti připravili a vraťte se na začátek, kdy jsem vám řekl, ať si vyberete strany z celostátního vydání. Do instrukcí pro sazeče napište, které strany z celostátu kam má dát, abyste doplnili vydání na osm stran.

Druhé korektury
Ty se dělají už nad PDF. Je potřeba udělat znovu korekturu gramatiky, pak se podívat, zda se článek dobře čte. Při vícesloupcové sazbě je dobré zkontrolovat, zda sloupce navazují tak, jak by člověk očekával - problémem je přechod nad fotkou či tabulkou přes více sloupců. Sazeč zpravidla ví, zda má navázat nad obrázek nebo vedle něj, ale někdy může zazmatkovat. Zkontrolujte popisky fotek, zda nejsou přehozené, mezititulky a hlavně všechna čísla - ta se ráda zarovnávají nesmyslně nebo se v nich udělá chyba. Dobrý je dohodnout se rovnou se sazečem, jak chce korektury zaznamenat, dají se dělat rovnou do PDF, nastudujte si to u svého PDF programu, jak se to dělá - lze pasáž označit a udělat u ní komentář.

Tak, když už se udělalo dost korektur, takže tam zbylo jen pár chyb (vždycky tam budou), můžete dostat podklady pro tisk a věc jde do tiskárny.

Gratuluju, máte vlastně hotovo :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvky (celkem 2):
Jiri.Snizek, Jan.Licka

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13421
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34735 poděkování
Dostal poděkování: 17610 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pirátské listy (září 2018) Sčk - lokalní mutace

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Jinak měl měl jsem včera schůzku s Bell a předběžně je ochotná všechna středočeská vydání udělat (musím s PKS probrat peníze).

Upřesním nějaké redakčně-technické věci:

Počet znaků na stranu je cca 7000 znaků včetně mezer (na titulce méně, protože se tam počítá s velkou fotkou).
Na stránku lze vměstnat podle Bell sice až 11000 znaků, ale nedoporučuje se to. Dlouhé elaboráty fakt nikdo číst nebude. ;)

FOTKY
minimální kvalita 300 dpi ve finální tiskové velikosti (nebo rozměr větší, ne však menší)

A ještě jedna poznámka k Patrikovu návodu, který je super a doporučuji se ho držet):
Patrick Zandl sdílel(a) skupinu.

Vyhraďte si jeden den, kdy se ve skupině lidí všichni společně vrhnete na texty a rozcupujete si je. Dobré je používat kolaborativní textové editory jako Google Docs nebo Etherpad a připravit si cupování předem, ale taky je fajn se na to fakt sejít osobně a tyhle poznámky si projít. Nakonec by měl rozhodnout o výsledné podobě článku šéfredaktor - on je zodpovědný.
Google Docs v tomhle neznám, ale zlotřilý MS Word umí funkci sledování změň, což je při editaci/korektuře textu velmi užitečný pomocník, doporučuji používat pokud to GD neumí.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvek:
Petr.Prochazka

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13421
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34735 poděkování
Dostal poděkování: 17610 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pirátské listy (září 2018) Sčk - lokalní mutace

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Ještě poslední věc - nedělejte dlouhé titulky, dělá to problémy při sazbě a jsou také komunikačně nefunkční.
Jinak vám je budu direktivně zkracovat. :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvek:
Lenka.Kozlova

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13421
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34735 poděkování
Dostal poděkování: 17610 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pirátské listy (září 2018) Sčk - lokalní mutace

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Upřesňující info: noviny musí mít vždy 8 stran. Takže tam, kde budou jen 4 strany lokální vnitřní dvojlist bude celokrajský.

Tedy strana 1 a 2 lokální
strana 3, 4, 5, 6, celokrajská
strana 7, 8 lokálni.

Jinak to být nemůže, počítejte s tím.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvek:
Jiri.Snizek

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Odpovědět

Zpět na „Krajské fórum Středočeský kraj“