Důvody, pro které volím Piráty

Veřejná diskuse k návrhům a bodům a tématům Pirátského programu.


Moderátoři: Garanti, Rada resortních týmů - členové, Poslanecka snemovna - poslanci

Pravidla fóra

Toto je veřejné fórum pro konzultace k Pirátskému programu.
Názory zde vyjadřované nelze bez dalšího považovat za stanoviska Pirátské strany.

Každý ať se vyjadřuje jasně, slušně a k tématu. Pokud chcete řešit novou věc, založte nové téma.

Do tohoto fóra patří programová témata, která se týkají programu jako celku, více bodů nebo žádného z nich.

MirekS
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1000
Registrován: 16 zář 2018, 04:29
Profese: IT s ekonomickým zaměřením
Dal poděkování: 132 poděkování
Dostal poděkování: 502 poděkování

Důvody, pro které volím Piráty

Příspěvek od MirekS »

Nová politická generace
Hlavním důvodem je pro mě změna v politickém působení oproti tomu, co předváděly zejména ODS a ČSSD. Piráti jsou především mladá generace (politická určitě) minimálně zatížená komunistickou minulostí. V tom spatřuji výchozí naději v lepší politiku než jakou předvádějí tzv. tradiční strany. Mělo by platit, že politika je především služba veřejnosti s prvky státotvornosti. A tu Piráti zatím naplňují.

Systémová strana
Líbí se mi, že se Piráti zatím neprofilují v tzv. pravolevém vidění světa, ale že řešení politického problému pojímají systémově. Tedy že se snaží všímat si všeho podstatného a všech účastníků řešeného politického problému. Kéž by jim to vydrželo. Ano základem úspěchu je již kvalitní analýza politického problému (jako IT mají s analýzou praktické zkušenosti). Nicméně to je první krok. Druhým je kvalitní návrh řešení politického problému. A třetí krok je prodiskutování (a obhájení) řešení politického problému s politickými konkurenty (ve Sněmovně, zastupitelstvu). Zde bych řekl, že Piráti slaví, když ne dílčí, tak podstatné úspěchy.

Otevřenost
Velmi dobrá charakterová vlastnost. Tady si myslím, že trochu pokulhávají, a to v komunikaci s veřejností. Učinil jsem tu zkušenost, že e-mailová schránka info@pirati.cz určená ke komunikaci s veřejností řádně nefunguje, tak jak by měla (neodpovídá a zdá se, že ani řádně nefunguje směrem dovnitř - distribuce podnětů zvenčí uvnitř strany odpovědným členům strany za řešení daného problému). Také mnozí odpovědní členové strany nereagují (z osmi zareagovali tři).

Transparentnost
Opět velmi dobrá charakterová vlastnost související s předchozí vlastností. Je dobře, že si tuto vlastnost spolu s otevřeností Piráti vyzkoušeli nejprve sami na sobě. Získali tím nezaplatitelné zkušenosti pro jejich aplikaci i ve státní správě.

Kontrola moci a mocných
Pro mě zásadní téma. Ano, je třeba vypustit kapříkům rybník zejména ve Sněmovně, ale i v zastupitelstvech. Je třeba si uvědomit, že poslední politickou instancí není Sněmovna, ale občané (voliči). Podaří-li se Pirátům prosadit model založený na kontrole moci a mocných veřejností, pak to bude zásadní obrat ve vývoji politiky v české kotlině.
Miroslav Štěpánek (alias MirekS)
Vaclav.Subrt
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 162
Registrován: 28 úno 2017, 21:48
Profese: finanční účetní
Dal poděkování: 173 poděkování
Dostal poděkování: 232 poděkování

Re: Důvody, pro které volím Piráty

Příspěvek od Vaclav.Subrt »

MirekS píše: 02 říj 2018, 05:48 Nová politická generace
Hlavním důvodem je pro mě změna v politickém působení oproti tomu, co předváděly zejména ODS a ČSSD. Piráti jsou především mladá generace (politická určitě) minimálně zatížená komunistickou minulostí. V tom spatřuji výchozí naději v lepší politiku než jakou předvádějí tzv. tradiční strany. Mělo by platit, že politika je především služba veřejnosti s prvky státotvornosti. A tu Piráti zatím naplňují.
Také myslím, že Piráti jsou dosud největší a možná i poslední nadějí pro mladší střední generaci (Husákovy děti), jak ovlivnit politické dění. Vnímám je tedy podobně jako zástupce své generace.
MirekS píše: 02 říj 2018, 05:48 Systémová strana
Líbí se mi, že se Piráti zatím neprofilují v tzv. pravolevém vidění světa, ale že řešení politického problému pojímají systémově. Tedy že se snaží všímat si všeho podstatného a všech účastníků řešeného politického problému. Kéž by jim to vydrželo. Ano základem úspěchu je již kvalitní analýza politického problému (jako IT mají s analýzou praktické zkušenosti). Nicméně to je první krok. Druhým je kvalitní návrh řešení politického problému. A třetí krok je prodiskutování (a obhájení) řešení politického problému s politickými konkurenty (ve Sněmovně, zastupitelstvu). Zde bych řekl, že Piráti slaví, když ne dílčí, tak podstatné úspěchy.
K tomuto bodu se zatím pojí moje největší obava. Optimistou jsem, pokud jde o řešení pravolevého pnutí, které uvnitř Pirátů samozřejmě existuje. Tedy asi to, co myslíte pod pojmem "řešení politického problému".
Více mě znepokojuje samotné uchování a rozvíjení identity Pirátů nikoli jako strany antisystémové, ale přece jen neortodoxní, nonkonformní a strany, která přichází se skutečnou kvalitativní změnou a neotřelými nápady. Zdá se mi totiž, že se až příliš snaží napodobit staré tradiční strany a občas na mě působí jako žáci, kteří chtějí dostat pochvalu od pana učitele. V této chvíli mi připadá, že by potřebovali více dravosti (nezaměňovat s drzostí), více získat politické kolbiště pro sebe a více udávat tón. Zkrátka větší víru v sebe sama, odvahu jít svou vlastní cestou a jen nenapodobovat ostatní.
MirekS
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1000
Registrován: 16 zář 2018, 04:29
Profese: IT s ekonomickým zaměřením
Dal poděkování: 132 poděkování
Dostal poděkování: 502 poděkování

Re: Důvody, pro které volím Piráty

Příspěvek od MirekS »

Vaclav.Subrt píše: 02 říj 2018, 14:41 … a strany, která přichází se skutečnou kvalitativní změnou a neotřelými nápady. Zdá se mi totiž, že se až příliš snaží napodobit staré tradiční strany a občas na mě působí jako žáci, kteří chtějí dostat pochvalu od pana učitele.
To, že občas působí jako žáci, myslím souvisí s novým prostředím, kam se dostali (Sněmovna, možná i zastupitelstva). Potřebovali, dle mého, nějaký čas na rozkoukání se. Myslím si ale, že právě teď přichází čas agilnějšího jednání (pozoruji to alespoň z výstupů o dění ve Sněmovně), viz. návrh změny zákona o střetu zájmů, nová úprava exekučního řádu, eGovernment, nominační zákon, založení firmy za jediný den, a další. Co se nechytí teď lze schovat do šuplíku a oprášit v příštím období, pro kterou mají Piráti předpoklady, že posílí.
Miroslav Štěpánek (alias MirekS)
MirekS
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1000
Registrován: 16 zář 2018, 04:29
Profese: IT s ekonomickým zaměřením
Dal poděkování: 132 poděkování
Dostal poděkování: 502 poděkování

Re: Důvody, pro které volím Piráty

Příspěvek od MirekS »

Stále pro mě platí to, co jsem o důvodech napsal v úvodním příspěvku tohoto vlákna. I když zaznamenávám určité přešlapy v některých výrocích pirátských představitelů nebo nejsem s nimi plně v souladu, platí i dnes většina z toho, jak jsem Piráty charakterizoval v úvodním příspěvku tohoto vlákna. I dnes si myslím, že Piráti jsou stranou budoucnosti.

Co mi u Pirátů chybí snad nejvíc, je důraznější "tah na branku" při "držení kurzu". Řekl bych, že ač mají Piráti (v koalici se STAN) zpracovaný rozsáhlý program, chybí mi v něm jasná, propracovaná kostra programu v podobě provázanosti vytýčených cílů s financemi a jasný strategický přístup k státnímu financování. V tomto ohledu dle mého soudu vypracovaný program zaostává, ba dá se říci, že Piráti uhýbají z kurzu nastaveným v jejich dlouhodobém programu (viz. teze o vyrovnaných rozpočtech). Deklarovaný cíl pro rok 2025 se s touto tezí neslučuje!

Jestliže Piráti ohlásili práce na finančním plánu státu, jsem přímo zaražen, že tento plán nepředstavili ve volebním programu do PSP 2021. Proto by dle mého názoru měli Piráti posílit ve finanční, resp. ekonomické problematice vůbec. V tomto ohledu Piráti dle mého soudu nestíhají závod s časem a vystavují svým voličům "bianco šek", čímž si zbytečně snižují svou voličskou základnu. A to je v dnešní době málo pro stranu, která by chtěla aspirovat na vítěze voleb. Bohužel, toto dost váhavých voličů vycítilo, což je vede k rozhodnutí svůj hlas Pirátům v těchto volbách nedat. Prozatím nebo definitivně?

Miroslav Štěpánek (alias MirekS)
petrr
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 229
Registrován: 29 dub 2021, 08:56
Dal poděkování: 41 poděkování
Dostal poděkování: 139 poděkování

Re: Důvody, pro které volím Piráty

Příspěvek od petrr »

Mnohé co jste napsal bych před pár lety řekl také. Jenže dnes je situace jiná. To, že Piráti prakticky nejsou zatíženi komunistickou minulostí, jak píšete, je ve skutečnosti spíše problém, protože mnohé z jejich nápadů jsou identické (Kaplerův veřejný post o tom, že lidem by měla být určena výměra m2 pro velikost bytu, a pokud je být příliš velký, tak nadbytečné metry tvrdě zdanit). Jak reagoval i některý z ekonomů, podobná zrůdnost existovala za komunismu. Čili dotyčný buď nechápe, anebo smýšlí stejně - obojí voliče děsí.
Ohledně transparence a otevřeností, poslední měsíce ukázali, že to tak zdaleka není - autocenzura a úpravy článků, cenzura příliš levicového materiálu (Dodatečné články o NZP). Jinými slovy, byla zde obava, že by Piráti byly vnímání příliš levicově, a namísto distancování se od podobných nesmyslů se raději mlčelo. Netransparentnost straně vytýká mnoho lidí, včetně jejich členů, jak si můžete zde sám přečíst v radě vláken především ohledně hoaxů. Jeden příklad je tvrzení, v reakci na údajný hoax, že Piráti absolutně nemají v plánu danit soukromé bydlení. Jenže v programu stojí něco jiného, explicitně se tam naopak uvádí, že určité zdanění bydlení se plánuje. Co je to, pokud ne klamání voličů?
Pak se můžeme bavit o tom, že v současné krizi a situaci řeší Piráti naprosto zbytečné marginálie - Přechylování, gender, lbgt. Vymýšlí se problémy, a pak se řeší, namísto skutečných problémů celé země. Ve vedení Prahy toho Piráti moc nepředvedli, spíše naopak (vzpomeňte na některé kauzy).
Nekoordinovanost v kampani, neschopnost nebo neochota zbavit se krajně levicových myšlenek stejně jako přijít se skutečnými řešeními je něco, co prokazuje že Piráti jsou fajn strana pro mladé a rozhněvané, ale svěřit ji řízení země by byl fatální omyl. Tam je totiž potřeba skutečně odbornost a porozumění, která se bohužel v posledních letech stále neobjevila…
A to říkám jako člověk, který jim naposledy hlas vcelku Přesvědčeně odevzdal. Bohužel čím více jsem se začal politikou strany, názory a vizemi zabývat, tím více problémů jsem viděl.
Každopádně každý musí ke svému názoru dojít sám, vy jste psal argumenty pro, a já zase proti ;)

Uživatelský avatar
Jan.Prokop
Kontrolní komise
Příspěvky: 2452
Registrován: 22 dub 2009, 08:49
Profese: ITak
Bydliště: Brandýs nad Labem
Dal poděkování: 2007 poděkování
Dostal poděkování: 3229 poděkování

Re: Důvody, pro které volím Piráty

Příspěvek od Jan.Prokop »

petrr píše: 18 srp 2021, 17:08

Jeden příklad je tvrzení, v reakci na údajný hoax, že Piráti absolutně nemají v plánu danit soukromé bydlení. Jenže v programu stojí něco jiného, explicitně se tam naopak uvádí, že určité zdanění bydlení se plánuje. Co je to, pokud ne klamání voličů?

Můžeš to odzdrojovat přímým odkazem na program?
Zde https://www.piratiastarostove.cz/progra ... ejsi-dane/ vidím pouze "Postupně zvýšíme zdanění komerčních nemovitostí."

petrr
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 229
Registrován: 29 dub 2021, 08:56
Dal poděkování: 41 poděkování
Dostal poděkování: 139 poděkování

Re: Důvody, pro které volím Piráty

Příspěvek od petrr »

Jan.Prokop píše: 18 srp 2021, 17:23
petrr píše: 18 srp 2021, 17:08

Jeden příklad je tvrzení, v reakci na údajný hoax, že Piráti absolutně nemají v plánu danit soukromé bydlení. Jenže v programu stojí něco jiného, explicitně se tam naopak uvádí, že určité zdanění bydlení se plánuje. Co je to, pokud ne klamání voličů?

Můžeš to odzdrojovat přímým odkazem na program?
Zde https://www.piratiastarostove.cz/progra ... ejsi-dane/ vidím pouze "Postupně zvýšíme zdanění komerčních nemovitostí."

V sekci Nejčastější mýty je uvedeno “ výrazně danit byty rozhodně nechceme..”
To je fundamentálně odlišná informace od formulací, kterými se ohání vyvraceči “hoaxů”, totiž že žádné zvyšování daní ze soukromých nemovitostí není v plánu. Navíc použití slova “ výrazně“ je vtipné - co si pod tím máme představit? 0.2% zní jako nic, ale z bytu v Praze je to cca 15-20 tis.

Každopádně se omlouvám za nepřesnost, není to součást programu jako takového, je to součást veřejné prezentace vedle programu. Pointa zůstává nezměněna.

MirekS
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1000
Registrován: 16 zář 2018, 04:29
Profese: IT s ekonomickým zaměřením
Dal poděkování: 132 poděkování
Dostal poděkování: 502 poděkování

Re: Důvody, pro které volím Piráty

Příspěvek od MirekS »

petrr píše: 18 srp 2021, 17:08

Především děkuji za Vaši reakci.

petrr píše: 18 srp 2021, 17:08

Mnohé, co jste napsal, bych před pár lety řekl také. Jenže dnes je situace jiná. To, že Piráti prakticky nejsou zatíženi komunistickou minulostí, jak píšete, je ve skutečnosti spíše problém, protože mnohé z jejich nápadů jsou identické (Kaplerův veřejný post o tom, že lidem by měla být určena výměra m2 pro velikost bytu, a pokud je být příliš velký, tak nadbytečné metry tvrdě zdanit). Jak reagoval i některý z ekonomů, podobná zrůdnost existovala za komunismu. Čili dotyčný buď nechápe, anebo smýšlí stejně - obojí voliče děsí.

Je přirozené, že dnes je situace jiná než byla před čtyřmi lety. Přesto si myslím, že mnohé z popisovaných znaků před čtyřmi lety si Piráti uchovali. To, zda je nezatížení Pirátů komunistickou minulostí spíše problém či přednost (výhoda), je čistě subjektivní záležitost. Na tu nezatíženost minulostí nahlížím perspektivou sklonů k papalášství, korupci či machinaci s veřejnými prostředky (dle mého názoru se Pirátům daří výskyty těchto sklonů minimalizovat, aspoň prozatím). Jinak bych si nedovolil označovat, že mnohé z jejich nápadů jsou identické s těmi komunistickými (Kaplerův veřejný post, si vykládám spíše jako vyjádření jeho osobního názoru, který jsem nezaznamenal, že by vůbec protlačoval mezi Piráty jako stranický postoj k řešení dané problematiky, natož aby se tak stalo). Takže bych trochu rozlišoval mezi názorem jednotlivce a stranickým výstupem. Tímto však rozhodně nechci tento fakt absolutně bagatelizovat.

petrr píše: 18 srp 2021, 17:08

Ohledně transparence a otevřeností, poslední měsíce ukázali, že to tak zdaleka není - autocenzura a úpravy článků, cenzura příliš levicového materiálu (Dodatečné články o NZP). Jinými slovy, byla zde obava, že by Piráti byli vnímaní příliš levicově, a namísto distancování se od podobných nesmyslů se raději mlčelo. Netransparentnost straně vytýká mnoho lidí, včetně jejich členů, jak si můžete zde sám přečíst v radě vláken především ohledně hoaxů. Jeden příklad je tvrzení, v reakci na údajný hoax, že Piráti absolutně nemají v plánu danit soukromé bydlení. Jenže v programu stojí něco jiného, explicitně se tam naopak uvádí, že určité zdanění bydlení se plánuje. Co je to, pokud ne klamání voličů?

Je otázka, jak nahlížet na transparentnost a otevřenost. Z pravolevého pohledu na politiku zdá se být zřejmé, že názorový rozptyl je u Pirátů vyšší než u jiných stran. To je asi základ potíží, které situaci kolem transparentnosti komplikují. Přes všechny obtíže ale i chyby reálného (nikoliv ideálního) politického života mi však Piráti přijdou transparentnější a otevřenější než jiné politické strany. Jen však potřebují ještě "dozrát".

petrr píše: 18 srp 2021, 17:08

Pak se můžeme bavit o tom, že v současné krizi a situaci řeší Piráti naprosto zbytečné marginálie - Přechylování, gender, lbgt. Vymýšlí se problémy, a pak se řeší, namísto skutečných problémů celé země.

Je to otázka subjektivního pohledu. Ani bych neřekl, že si problémy vymýšlí, jako spíš mi přijdou navrhovaná řešení příliš zohledňující minoritu a nepříliš citlivá k majoritě společnosti (LBGT).

petrr píše: 18 srp 2021, 17:08

Ve vedení Prahy toho Piráti moc nepředvedli, spíše naopak (vzpomeňte na některé kauzy).

Myslel jsem, že z načasování mých příspěvků bylo zřejmé, že se vyjadřuji k volbám do PSP. Mám za to, že v PSP byli Piráti (byť jako opoziční strana) nepřehlédnutelní. K Praze se moc nechci vyjadřovat, neboť tuto úroveň tak nesleduji. Čemu se však současná pražská koalice podle mě vyhnula, bylo divadlo žabomyších stranických půtek a omezení skandálů.

petrr píše: 18 srp 2021, 17:08

Nekoordinovanost v kampani, neschopnost nebo neochota zbavit se krajně levicových myšlenek stejně jako přijít se skutečnými řešeními je něco, co prokazuje že Piráti jsou fajn strana pro mladé a rozhněvané, ale svěřit ji řízení země by byl fatální omyl. Tam je totiž potřeba skutečně odbornost a porozumění, která se bohužel v posledních letech stále neobjevila…

Které krajně levicové myšlenky máte na mysli?

Taky mám své pochybnosti a kritiku, které jsem vyjádřil v jiných vláknech a které mě vedou k úvaze, že k svěření řízení země ještě Piráti nedozráli... Nicméně se domnívám, že jsou učenliví. A ve srovnání s jinými stranami dynamičtější a přes určité problémy i transparentnější a otevřenější. Navíc určitě nezískají nadpoloviční většinu, takže se budou maximálně spolupodílet na řízení této země. A to za podmínky naplnění koaličního potenciálu.

Miroslav Štěpánek (alias MirekS)
petrr
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 229
Registrován: 29 dub 2021, 08:56
Dal poděkování: 41 poděkování
Dostal poděkování: 139 poděkování

Re: Důvody, pro které volím Piráty

Příspěvek od petrr »

MirekS píše: 19 srp 2021, 00:01
petrr píše: 18 srp 2021, 17:08

Především děkuji za Vaši reakci.

petrr píše: 18 srp 2021, 17:08

Mnohé, co jste napsal, bych před pár lety řekl také. Jenže dnes je situace jiná. To, že Piráti prakticky nejsou zatíženi komunistickou minulostí, jak píšete, je ve skutečnosti spíše problém, protože mnohé z jejich nápadů jsou identické (Kaplerův veřejný post o tom, že lidem by měla být určena výměra m2 pro velikost bytu, a pokud je být příliš velký, tak nadbytečné metry tvrdě zdanit). Jak reagoval i některý z ekonomů, podobná zrůdnost existovala za komunismu. Čili dotyčný buď nechápe, anebo smýšlí stejně - obojí voliče děsí.

Je přirozené, že dnes je situace jiná než byla před čtyřmi lety. Přesto si myslím, že mnohé z popisovaných znaků před čtyřmi lety si Piráti uchovali. To, zda je nezatížení Pirátů komunistickou minulostí spíše problém či přednost (výhoda), je čistě subjektivní záležitost. Na tu nezatíženost minulostí nahlížím perspektivou sklonů k papalášství, korupci či machinaci s veřejnými prostředky (dle mého názoru se Pirátům daří výskyty těchto sklonů minimalizovat, aspoň prozatím). Jinak bych si nedovolil označovat, že mnohé z jejich nápadů jsou identické s těmi komunistickými (Kaplerův veřejný post, si vykládám spíše jako vyjádření jeho osobního názoru, který jsem nezaznamenal, že by vůbec protlačoval mezi Piráty jako stranický postoj k řešení dané problematiky, natož aby se tak stalo). Takže bych trochu rozlišoval mezi názorem jednotlivce a stranickým výstupem. Tímto však rozhodně nechci tento fakt absolutně bagatelizovat.

petrr píše: 18 srp 2021, 17:08

Ohledně transparence a otevřeností, poslední měsíce ukázali, že to tak zdaleka není - autocenzura a úpravy článků, cenzura příliš levicového materiálu (Dodatečné články o NZP). Jinými slovy, byla zde obava, že by Piráti byli vnímaní příliš levicově, a namísto distancování se od podobných nesmyslů se raději mlčelo. Netransparentnost straně vytýká mnoho lidí, včetně jejich členů, jak si můžete zde sám přečíst v radě vláken především ohledně hoaxů. Jeden příklad je tvrzení, v reakci na údajný hoax, že Piráti absolutně nemají v plánu danit soukromé bydlení. Jenže v programu stojí něco jiného, explicitně se tam naopak uvádí, že určité zdanění bydlení se plánuje. Co je to, pokud ne klamání voličů?

Je otázka, jak nahlížet na transparentnost a otevřenost. Z pravolevého pohledu na politiku zdá se být zřejmé, že názorový rozptyl je u Pirátů vyšší než u jiných stran. To je asi základ potíží, které situaci kolem transparentnosti komplikují. Přes všechny obtíže ale i chyby reálného (nikoliv ideálního) politického života mi však Piráti přijdou transparentnější a otevřenější než jiné politické strany. Jen však potřebují ještě "dozrát".

petrr píše: 18 srp 2021, 17:08

Pak se můžeme bavit o tom, že v současné krizi a situaci řeší Piráti naprosto zbytečné marginálie - Přechylování, gender, lbgt. Vymýšlí se problémy, a pak se řeší, namísto skutečných problémů celé země.

Je to otázka subjektivního pohledu. Ani bych neřekl, že si problémy vymýšlí, jako spíš mi přijdou navrhovaná řešení příliš zohledňující minoritu a nepříliš citlivá k majoritě společnosti (LBGT).

petrr píše: 18 srp 2021, 17:08

Ve vedení Prahy toho Piráti moc nepředvedli, spíše naopak (vzpomeňte na některé kauzy).

Myslel jsem, že z načasování mých příspěvků bylo zřejmé, že se vyjadřuji k volbám do PSP. Mám za to, že v PSP byli Piráti (byť jako opoziční strana) nepřehlédnutelní. K Praze se moc nechci vyjadřovat, neboť tuto úroveň tak nesleduji. Čemu se však současná pražská koalice podle mě vyhnula, bylo divadlo žabomyších stranických půtek a omezení skandálů.

petrr píše: 18 srp 2021, 17:08

Nekoordinovanost v kampani, neschopnost nebo neochota zbavit se krajně levicových myšlenek stejně jako přijít se skutečnými řešeními je něco, co prokazuje že Piráti jsou fajn strana pro mladé a rozhněvané, ale svěřit ji řízení země by byl fatální omyl. Tam je totiž potřeba skutečně odbornost a porozumění, která se bohužel v posledních letech stále neobjevila…

Které krajně levicové myšlenky máte na mysli?

Taky mám své pochybnosti a kritiku, které jsem vyjádřil v jiných vláknech a které mě vedou k úvaze, že k svěření řízení země ještě Piráti nedozráli... Nicméně se domnívám, že jsou učenliví. A ve srovnání s jinými stranami dynamičtější a přes určité problémy i transparentnější a otevřenější. Navíc určitě nezískají nadpoloviční většinu, takže se budou maximálně spolupodílet na řízení této země. A to za podmínky naplnění koaličního potenciálu.

Díky za vysvětlení a zároveň se omlouvám, protože píši z telefonu, a citace tak jdou ztěžka.
Levicovými myšlenkami myslím vše - od základního nepodmíněného příjmu (který v současné socioekonomické situaci v ČR prostě nedává smysl), případné tolerance zásahů do soukromého vlastnictví (Vzpomeňme na kauzu Šmírování elektroměry v Praze, výroky P. Zandla o ne-vlastnictví, zrůdnosti typu Kaplerova postu), prvoplánový Progresivismus, Nálepkování lidí s jiným názorem jako fašisti, xenofobové, cokoli. O daních z nemovitostí, kde spousta členů vyjádřila překvapivě levicové názory, nemá cenu znovu psát. Mnoho z nás, tedy minimálně v mojí sociální bublině, si začala uvědomovat, že u pirátů je mnohem větší zastoupení levicových a někdy až extrémní levicových lidí, než se zdálo. Některé výroky připomínaly rozhněvané nemajetné, kteří by nejraději úspěšným všechno zabavili. Ono celkové levicové ladění představuje legitimní obavu o skutečnou agendu. Jeden z novinářů upřímě napsal, že je fajn, že Ivan Bartoš tak naprosto změnil názor na muslimskou Evropu, ale kdo zaručí, že stejně naprosto nezmění názor znovu, na jakékoli jiné téma? V kombinaci s nezkušenosti a neodborností (připomínám ekonoma R. Vávru, který Ferjenčikovo vystoupení s ekonomickým obsahem hodnotil jako výstup žáka základní školy), je taková nepředvídatelnost pro zemi nebezpečná. Když to přeženu - Nelze přece udělat z republiky pokusnou laboratoř, na které se někdo naučí řídit a vládnout, v nejhorším případě i s prosazováním ideologických nesmyslů.

Uživatelský avatar
Jan.Prokop
Kontrolní komise
Příspěvky: 2452
Registrován: 22 dub 2009, 08:49
Profese: ITak
Bydliště: Brandýs nad Labem
Dal poděkování: 2007 poděkování
Dostal poděkování: 3229 poděkování

Re: Důvody, pro které volím Piráty

Příspěvek od Jan.Prokop »

petrr píše: 19 srp 2021, 10:35

Levicovými myšlenkami myslím vše - od základního nepodmíněného příjmu (který v současné socioekonomické situaci v ČR prostě nedává smysl), případné tolerance zásahů do soukromého vlastnictví (Vzpomeňme na kauzu Šmírování elektroměry v Praze, výroky P. Zandla o ne-vlastnictví, zrůdnosti typu Kaplerova postu)

BTW četl si ten Patrickův článek celý, nebo si četl jenom části, co někdo vytrh z kontextu zoufHolec?
https://www.marigold.cz/item/krize-a-zanik-vlastnictvi

Odpovědět

Zpět na „Pirátský program“