Branná povinnost

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Bezpecnost

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Vnitro a bezpečnost. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Jan.Koukolik
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 11
Registrován: 27 dub 2015, 07:40
Profese: skladník
Bydliště: Vrbice u Stříbra
Dal poděkování: 4 poděkování
Dostal poděkování: 7 poděkování

Branná povinnost

Příspěvek od Jan.Koukolik »

Ahoj přátelé, kamarádi, kolegové,
dnes po sledování "televizních novin" na naší jedné nejmenované televizní stanici jsem si musel hned otevřít láhev´, abych to vůbec přežil.
Otázka zní, zda znovu mít vojenskou povinnou službu?
Já jsem pro, ale na 4 měsíce??? to snad ani nemá cenu ne???
Když už vojenskou základní službu tak alespoň na rok maximálně na půl roku.
Proč najednou to???
Kolik stála oprava kasáren např. ve Stříbře??? Není to tak dávno, když armáda opravoval střechu na X budovách.
A pak za půl roku nebo za rok zbylo jen prázdné místo.

Nehledě na to, že město mohlo z kasáren udělat byty.

Kam teď ty vojáky chtějí dát???

Děkuji za vyslechnutí

S pozdravem

Honza
Naposledy upravil(a) Jan.Koukolik dne 23 led 2017, 18:24, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Koukolik za příspěvek:
rst
rst
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 621
Registrován: 16 říj 2013, 17:40
Profese: ...
Bydliště: Ostrava
Dal poděkování: 666 poděkování
Dostal poděkování: 609 poděkování

Re: Branná povinnost

Příspěvek od rst »

A čemu se v tomhle státě diviš? Prodává pozemky, aby je pak dráž kupoval zpět, zruší vojnu, aby ji pak chtěl obnovit, ačkoli nemovitosti už se armáda zbavila...
Tito uživatelé poděkovali autorovi rst za příspěvek:
Jan.Koukolik
Uživatelský avatar
Ales.Sura
Člen KS Praha
Příspěvky: 2112
Registrován: 05 kvě 2009, 12:04
Profese: aplikační inženýr, vývoj IC
Bydliště: Praha 7, Bubeneč
Dal poděkování: 1963 poděkování
Dostal poděkování: 3119 poděkování

Re: Branná povinnost

Příspěvek od Ales.Sura »

Jsem proti povinné vojenské službě. Nejprve ať začne fungovat ta profesionální a pak se můžeme bavit dál. V momentální situaci bychom jenom nahradili malej bordel větším bordelem.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ales.Sura za příspěvky (celkem 5):
Jiri.Ulip, Jiri.Kaderavek.sen, Janek.Wagner, Jan.Koukolik, Pavel.Nazarsky
"Prosíme ty, kteří tvrdí, že něco nejde, aby nezdržovali ty, kteří už to dělají!"
Jiri.Janecka
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1809
Registrován: 13 dub 2012, 21:57
Profese: právník
Bydliště: Za Parkem 866, 252 29 Dobřichovice
Dal poděkování: 516 poděkování
Dostal poděkování: 2445 poděkování

Re: Branná povinnost

Příspěvek od Jiri.Janecka »

Profesionálové nemohou u nás fungovat, páč je moc náčelníků a každej z nich si chce něco urvat. Generály je potřeba zabavit, nejlépe tak, že se rozešlou na posádky do Užhorodu a Mukačeva a tam je roupy přejdou.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Janecka za příspěvky (celkem 2):
Jiri.Kaderavek.sen, Jan.Koukolik
Hamster-protestant
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 3
Registrován: 07 říj 2016, 08:56
Profese: praktický lékař
Bydliště: Potěhy
Dal poděkování: 7 poděkování
Dostal poděkování: 3 poděkování

Re: Branná povinnost

Příspěvek od Hamster-protestant »

Za mě jednoznačně NE.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Hamster-protestant za příspěvek:
Pavel.Nazarsky
Uživatelský avatar
Michal.Horak
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 922
Registrován: 29 říj 2013, 17:57
Profese: IT (database & system administrator)
Bydliště: Písek
Dal poděkování: 257 poděkování
Dostal poděkování: 779 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Branná povinnost

Příspěvek od Michal.Horak »

Generaci zblblé Tankovým praporem se těžko vysvětluje, že v 80.letech už to bylo jinak a u hovadiny jako je "Chlapci a chlapi" se jim nedivím, když utečou hned u prvního dílu, protože dějově je to hrozná slátanina, takže vydržet u toho jenom kvůli těm kulisám, kde teda je vidět jak to tenkrát vypadalo, se skutečně nedá. Takže jak já jsem poznamenaný vojenskou službou ? Těžko říct, rozhodně psychická odolnost, pořekadlo "když nejde o život, tak jde o hovno" jsem se naučil brát doslovně právě tam, v normálním životě mám díky tam získanému téměř až fatalistickému přístupu k řešení problému někdy průšvihy. Blbci jsou i v civilním životě, ale na vojně měli větší hustotu výskytu, takže jsem se naučil vycházet s blbcem, byť by to byl můj nadřízený, mnohokrát se v civilním životě hodilo :D . Kamarádství z vojny opravdu funguje, protože teprve v mezní situaci se ukáže , kdo je kámoš a kdo svině a že těch mezních situací tam bylo poměrně dost, takže přesto, že je tento termín celkem zprofanovaný, kamarádství z vojny existuje.
Další zprofanované heslo je "zašít si knoflík" , ale tam se opravdu člověk naučil postarat se sám o sebe komplet včetně těch knoflíků :D
Představa že jsme byli všichni komunisti chlastající se sovětskými důstojníky je natolik debilní, že ji nebudu komentovat.
Takže obnovit či neobnovit ? Nevím, rozhodně se to dá přežít, čehož jsou generace 40+ důkazem.
Předseda Piráti Písecko
Uživatelský avatar
Michael.Polak
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4106
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2897 poděkování
Dostal poděkování: 6677 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Branná povinnost

Příspěvek od Michael.Polak »

Hledal jsem vlákno, kde se řeší základní presenční vojenská služba. Branná povinnost je něco trochu jiného, ale vidím, že se to tu diskutovalo. Navíc je to téma, které se stále znovu vynořovalo v souvislosti se zmínkami NATO ano/ne.

Byl jsem v tomto bodě vždy zásadně proti, byl to vždy nejvíce "anarchistický" rozměr mého světonázoru. Ale faktem je, že už během vysoké školy jsem začal podnikat a štvalo mi, že vojna i civilka by mi donutily tyto aktivity přerušit...

Je jasné, že případné obnovení vojny by asi bylo vhodným tématem pro referendum. Podobné referendum relativně nedávno proběhlo v Rakousku - a pro odpůrce vojenské služby ne zrovna dobře (nevím, jaký většinový názor měli rakouští Piráti..)

Vyvstává zde několik problémů: tak např. bylo by referendum obecné, nebo o konkrétním návrhu? bylo by možné takovou službu prodloužit pouze prováděcím předpisem, například? Nebylo by divné, že by dospělí občané ve věku, kdy by se jich zákon už netýkal, rozhodovali o těch, kteří by nejspíš v době konání referenda ještě neměli volební právo?

A nakonec - zajímavé genderové téma trochu obráceně, než je zvykem - v případě zákona o základní vojenské službě, které by se týkalo jen mužů - mohli by v referendu o tomto tématu hlasovat i ženy? Počítám, že ano... ale je to diskriminační, není to diskrimační? Zavedli bychom v takovém případě vojnu i pro ženy, jako Izrael? (byť třeba kratší?)

Nerad to říkám - ale zrovna základní vojenská služba, resp.právo na její odmítnutí, je téma, které je podle mě velmi "inverzní" či "zrcadlové" k základním moderním ženským právům, a to ne v tom smyslu, že bych tato práva chtěl rozporovat. Kdysi mi zaujal pojem "anarchofeminismus". V podmínkách ČR podle mě vyšuměl trochu do ztracena a nikdy jsem se ho aktivně neúčastnil... ale samozřejmě, v tom slově jsem přesně cítil určité vyjádření toho, kam se individuální lidská práva posunula ve 20.stoleté: ženy se mohou např. rozhodnout nemít děti či nevstoupit do manželství a samozřejmě získali v rámci občanských práv určitá základní práva ke svému vlastnímu tělu, o kterém dříve rozhodovala společnost (tedy zejména starší muži). Muži ale v zásadě ve více a více zemích na světě získali postavení, kdy prostě mohou odmítnout rozkaz (staršího muže, jak jinak) ve znění "jdi a zabij támhletoho týpka, nebo my zabijeme tebe".

Ve vší té tolik módní kritice kapitalismu (což je systém, který pravda vytváří situace typu "jdi a udělej, co po tobě potřebuju, jestli ode mě chceš dostat najíst a mít kde bydlet", což může někomu připadat jako nedůstojné) se zapomíná, že hlavním posunem civilizace za posledních 100 let od 1.světové války, že práva mužů se rozšířila tak, že mohou odmítnout příkaz "jdi a zabij támhletoho týpka, nebo my zabijeme tebe". Je to nejzažší bod, kam se "liberalismus" a "sekulární humanismus", tedy hnutí, která mají za sebou několik set let novověkého vývoje, dokázal dostat.. zahrnuje to v sobě ty nejlepší prvky z křesťanství a filosofie nenásilí, jak se vyvíjela v různých kulturách napříč zeměkoulí.

Nepochopený Fukuyamův "Konec dějin" se snažil vysvětlit, že to není samozřejmé, a že samozřejmě - určité skupiny s dějiny zase budou znovu snažit uvést do pohybu:
https://www.respekt.cz/denni-menu/fukuy ... tvo-pozene

Zrušení vojenské služby bylo rozhodně jednou z variant utopického "konce dějin" a já jsem díky tomuto základnímu směřování odpouštěl vývoji po roce 1989 spoustu chyb a nedokonalostí, se kterými dnes musíme žít (tedy např. naši známí vystaveni ekonomickým tlakům, exekucím, zadlužení, apod.). Byl bych docela nerad, kdyby se celá tahle věc s Piráty vyvinula ve stylu "abychom mohli postupovat dále o krok kupředu, tak se nejdřív musíme vrátit o dva kroky zpět".
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.Polak za příspěvky (celkem 3):
Jiri.Ulip, Jan.Priessnitz, Vit.Fux

@xChaos@f.cz | @xChaos@mastodon.pirati.cz | nyx.cz XCHAOS | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | člen MS P6 | pozorovatel TO a KETů doprava/energetika | maloburžoazní centrista | zdání kompetence se vytváří absencí viditelné nekompetence

Lib.Tek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 5
Registrován: 01 říj 2018, 11:27
Profese: Řidič MKD
Bydliště: Krnov,Opava,Itálie,Evropa
Dal poděkování: 1 poděkování
Dostal poděkování: 5 poděkování

Re: Branná povinnost

Příspěvek od Lib.Tek »

Povinná Branná povinnost je ten samý nesmysl jako argument, že přežít se to dá. Ono lidé dokážou přežít spoustu věcí, což ovšem není argument na jejich obhajobu.
Aktivní zálohy jsou správným krokem směrem k uspokojení klukovské touhy hrát si na vojáky.
Základní vojenské službě jsem se vyhnul, vycestoval a do doby než se ten nesmysl zrušil jsem se nevrátil a to z jediného důvodu bylo to povinné a dle mého názoru vlastenectví má být dobrovolně.
Od doby co jsou zálohy dobrovolné si říkám, proč ne možná i já si jednou půjdu hrát na vojáka. Protože je to moje rozhodnutí ne příkaz.
A z historie, můžu být sebelip připraveným vojákem, stejně to vždycky vzdáme bez boje.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lib.Tek za příspěvek:
Vit.Fux
stack
Návštěvník – nepatří k Pirátům

Re: Branná povinnost

Příspěvek od stack »

Obnovení povinné vojenské služby je u našich politiků populistické plácnutí do vody. Většina z nich si uvědomuje, že na to prostě nejsou kapacity a na vybudování těch kapacit peníze. Komedie, které občas předvádějí ministři a nejen obrany, asi není třeba komentovat ...
Jeronym_Aurelius_Prazsky
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 6
Registrován: 18 led 2019, 00:19
Profese: zahradník, provozovatel farm. trhů
Dostal poděkování: 1 poděkování

Re: Branná povinnost

Příspěvek od Jeronym_Aurelius_Prazsky »

Republiku tvoří občané ve zbrani.
Odpovědět

Zpět na „Vnitro a Bezpečnost“