Nový programový bod Bezpečnost

Veřejná diskuse k návrhům a bodům a tématům Pirátského programu.


Moderátoři: Garanti, Rada resortních týmů - členové, Poslanecka snemovna - poslanci

Pravidla fóra

Toto je veřejné fórum pro konzultace k Pirátskému programu.
Názory zde vyjadřované nelze bez dalšího považovat za stanoviska Pirátské strany.

Každý ať se vyjadřuje jasně, slušně a k tématu. Pokud chcete řešit novou věc, založte nové téma.

Do tohoto fóra patří programová témata, která se týkají programu jako celku, více bodů nebo žádného z nich.

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26151
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36906 poděkování
Dostal poděkování: 30039 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Nový programový bod Bezpečnost

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Nedávno se na mě obrátil Jakub, že vůbec v programu zatím neřešíme otázku Bezpečnosti (ať už vnitřní či vnější) a byl tu vlastně kandidát na takového garanta(celostatni-forum-f477/cf-2-2014-volba-g ... ml#p275898), takže zájemcům zakládám tohle vlákno.

Sedněte, napište kostru bodu a předložte ji ke zvážení RV.

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12336
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5377 poděkování
Dostal poděkování: 20687 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový programový bod Bezpečnost

Příspěvek od Jakub.Michalek »

It's not a bug, it's a feature. ;-)

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Uživatelský avatar
Jiri.Stuna
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 171
Registrován: 03 úno 2012, 17:59
Profese: velitel městské policie, psychoterapeut
Bydliště: Chrudim
Dal poděkování: 205 poděkování
Dostal poděkování: 203 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový programový bod Bezpečnost

Příspěvek od Jiri.Stuna »

Zdravím Piráti,
jsem ochoten připravit kostru programového bodu bezpečnost. Jsem si však vědom, že jsem do jisté míry svojí profesí poznamenán a tudíž bych byl rád, aby mé návrhy byly zde společně diskutovány, abychom došli společného konsensu. Začal bych vnitřní bezpečností. Toto téma bude asi spoustě soukmenovců trnem v oku. Přesto se jistě shodneme, že liberální přístup není anarchismus (byť ho zcela nezatracuji) :). A že se téma bezpečnosti bude bezprostředně prolínat s legislativou, transparentností a např. drogovou politikou.
Zatím co protidrogová politika Pirátů je naprosto shodná s mým názorem (a názorem LEAPu), problém (částečný rozpor) mám např. ve využívání kamerových systémů. Vím, že se Piráti staví proti plošnému šmírování občanů a zneužívání těchto záznamů. Jako velitel MP a bývalý preventista vím, že kamerové systémy skutečně účinně pomáhají v boji proti vandalismu a vytěžování těchto záznamů i při závažné trestné činnosti (vražda, loupež, vloupání, ublížení na zdraví apod.). Jde tedy o to, jak účinně zabránit propojení kamerových systémů mimo města a zneužívání případných úniků informací z nich získaných. Nežli jejich rušení či zakazování. Mám spíše zkušenost, že Policie ČR se připojení městských kamerových systémů spíše brání. Rád bych tedy otevřel diskuzi na téma kamerové systémy ano či ne a proč?
Uživatelský avatar
Martin.Smida
Republikový výbor
Příspěvky: 4040
Registrován: 12 črc 2012, 07:45
Profese: Kompostář
Bydliště: Majetín
Dal poděkování: 2909 poděkování
Dostal poděkování: 5338 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový programový bod Bezpečnost

Příspěvek od Martin.Smida »

Jiri Stuna píše:Rád bych tedy otevřel diskuzi na téma kamerové systémy ano či ne a proč?
Kamerový systém na pracovišti, v provozovně u sebe doma je OK. To je výsostné právo majitele.
kamerový systém ve veřejném prostoru už je ožehavější a vpodstatě základní lidské právo na soukromí eliminuje na právo být zavřený doma. Nechci, aby mi chodily domů pokuty, že jsem někde přešel mimo přechod, že jsme si ve skupince podávali jointa, nebo že z hospody jedu na kole.
Takže za mě NE.a do komunálních voleb v Majetíně kandidujeme hlavně proto, abychom kamery ve veřejném prostoru zrušili (resp. nahradili wifi hotspoty).
Bojíme se především buzerace a šikany obecní policie, která si tak může vytipovávat skupinky teenagerů zevlujících na zastávkách. "mám právo zevlovat".
A taky není ošetřena možnost zneužítí. kdo ví, kdo na ty záznamy čumí, kdo k nim má přístup atd.
Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4107
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 794 poděkování
Dostal poděkování: 4097 poděkování

Re: Nový programový bod Bezpečnost

Příspěvek od Ondra.kl »

Jiri Stuna píše: ;) Martine Smido zajímalo by mě více informací o wifi hotspotech a jejich využití v oblasti bezpečnosti. Kde o tom něco najdu? Díky
Tady myslím nepůjde o využití pro bezpečnost, ale o to využít po demontáži kamer zbývající infrastrukturu k poskytování nových služeb ;)
mkv
Návštěvník – nepatří k Pirátům

Re: Nový programový bod Bezpečnost

Příspěvek od mkv »

Než začneme formulovat bod, shrňme si současný stav a zvažme zda a nakolik nám vyhovuje.

Pokud možno bez paušalizací a bez klišé. Rozdělme si situaci na vnější a vnitřní bezpečnost. Podívejme se na agendy které vykonávají nebo mají vykonávat naše obrana, naše vnitro a naše zahraniční věci. Podívejme se na legislativní rámce a zhodnoťme zda a nakolik případně bezpečnostní složky plní své legislativně definované cíle a funkce. Zahrňme i kybernetickou bezpečnost, tato s vysokou pravděpodobností bude nabývat na významu a prolínat se celým bezpečnostním systémem. Podívejme se jakou podporu mají bezpečnostní složky od nás běžných občanů, nejde o zanedbatelný faktor.

1) dokud přesně nevíme jaké funkce má kdo plnit, můžeme jen obtížně definovat kde je problém
a) podívejme se alespoň okrajově na platnou legislativu a pokud možno i na některé důležité judikáty
b)podívejme se na práci policie a zkusme ji objektivně zhodnotit
c) podívejme se na zprávy tajných služeb o jejich činnosti a pokusme se je analyzovat
d) podívejme se na naši armádu a zhodnoťme zda nás tato složka po masivních škrtech a nekoncepčních změnách vůbec ještě dokáže chránit
2) podívejme se na celkovou situaci ve společnosti i zahraničí
a) podporuje společnost případně její jednotlivé skupiny práci policie, tajných služeb a armády
b) pokud ne pak proč a jakým způsobem lze situaci napravit
c) jaké postavení mají naše bezpečnostní složky v zahraniční spolupráci
3) řekněme si otevřeně, že nový trend nárůstu aplikací bezpečnostních technologií na úkor standardních metod se nám prostě nezamlouvá, protože narušuje naše soukromí (nehledě na to, že tyto technologie jsou poměrně drahé zvlášť ty vojenské a zpravodajské)
a) lze tyto bezpečnostní technologie nahradit něčím méně invazivním
b) pokud ano čím a zda je to efektivní případně nákladově efektivní (osobně si myslím, že plošné sledovací mechanismy mají jen omezený efekt a navíc podkopávají důvěru mezi občanem a státem o národní hrdosti pak nemůže být řeč)
- Sice dočasně sníží kriminalitu na druhou stranu jejich implementace je nechutně drahá. Nabízí se logická alternativa, v podobě průběžného vyhodnocování statistik a efektivnější alokace zdrojů. Sledování cílené na určité konkrétní lokality, skupiny etc. může být podstatně efektivnější alternativou plošnému sledování.
- Tyto technologie mohou v dnešní době pracovat i proti nám, naše složky začnou být příliš závislé na jejich využívání. Tyto systémy mohou selhat a mohou být zneužity proti nám a to i bez vědomého přičinění našich bezpečnostních složek. Plně postačí aby se např. Čína rozhodla, že pomůže svému spojenci dejme tomu Rusku a prostě nás hackne, když se to bude nejméně hodit ...
- Dokáže plošné sledování a případně zaznamenávání provozu má mít údajně preventivní účinek (snaží se nás odstrašit od sdílení). Jestliže plošné sledování selhává v prevenci terorismu a má jen malý vliv na organizovaný zločin, má smysl v něm pokračovat?
4) řekněme si jak by jednotlivé složky měli fungovat a rovnou si nastavme zrcadlo zda tak mohou fungovat pokud je omezíme příliš

Rozhodně bych se vyvaroval paušalizací, nakonec jde i o naši bezpečnost ... Je třeba konstatovat, že minimalizace není vždy tou správnou cestou, pokud jde o bezpečnost vnitřní i vnější je jednou ze základních atributů státu.

Just a sketch ...
Uživatelský avatar
Jiri.Stuna
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 171
Registrován: 03 úno 2012, 17:59
Profese: velitel městské policie, psychoterapeut
Bydliště: Chrudim
Dal poděkování: 205 poděkování
Dostal poděkování: 203 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový programový bod Bezpečnost

Příspěvek od Jiri.Stuna »

Vzhledem k tomu, že programový bod "bezpečnost" se bezprostředně prolíná s ostatními body programu, zejména legislativou, právní stát apod., budu se pro potřeby tohoto bodu programu držet (zatím) této kostry:
1.Vnitřní bezpečnost
a) Policie ČR, Obecní policie, BIS, privátní bezpečnostní agentury
- organizovaný zločin, terorismus
- "běžná" kriminalita a prevence kriminality
- kyberkriminalita
- transparentnost a hospodářská kriminalita

b) HZS, IZS, Krizové řízení, ochrana obyvatelstva

2. Vnější bezpečnost
a) Armáda ČR, Vojenské zpravodajství
b) Úřad pro zahraniční styky a informace


Ke každému bodu (podbodu by bylo asi vhodné založit vlastní diskuzi pro snažší orientaci), s body Policie a Obecní policie jsme zde již úspěšně začali :roll:

Diskutujte, doplňujte, kritizujte.....
Pokusím se jednotlivé body koordinovat, osobně jsem schopen zajistit Policie ČR, Obecní policie, bezpečnostní agentury, do jisté míry BIS a Krizové řízení ( kdysi jsem z toho maturoval, přednáším to na ZŠ a mám kontakty, ale uvítám lidi z praxe a větší odborníky). V oblasti vnější bezpečnosti se necítím být kompetentní. Pomoc s kyberkriminalitou nabídl Ondra Profant.
Až to bude mít hlavu a patu a po nezbytném šlemu, předám RV
Uživatelský avatar
Jiri.Stuna
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 171
Registrován: 03 úno 2012, 17:59
Profese: velitel městské policie, psychoterapeut
Bydliště: Chrudim
Dal poděkování: 205 poděkování
Dostal poděkování: 203 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový programový bod Bezpečnost

Příspěvek od Jiri.Stuna »

Již delší dobu do diskuze nikdo nepřispěl, mohu tedy udělat nějaké výstupy pro RV?
Uživatelský avatar
Maria.Vasickova
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2453
Registrován: 01 úno 2010, 21:56
Bydliště: Jižní Morava
Dal poděkování: 1772 poděkování
Dostal poděkování: 1652 poděkování

Re: Nový programový bod Bezpečnost

Příspěvek od Maria.Vasickova »

Máme jasno jak by se řešila situace, kdyby vypadla elektrika v převážné části republiky? Nefunguje internet, infrastruktura letišť, hrozba zničení dat majetku......? Existuje krizový plán? Kde je možné se k němu dopátrat?
Nevím, vzpomínám si, že ve škole jsme mívali tzv. branné cvičení - masky a tak....... dnes se děti nic takového neučí tedy nevím, že by ano, možná jsem zaslechla, že jsou snahy to do školství vrátit. Nicméně, před třiceti lety tady nebyl internet, tedy nebyla data a snahy ACTA, možná to chce i jiný přístup k věci. Ve výsledku, kdyby mohutně vypadla elektrika, asi by měla potíže i armáda.

Štěstí spočívá ve svobodě a svoboda v odvaze.

Periklés
Uživatelský avatar
Ondrej.Profant
Technický odbor
Příspěvky: 7962
Registrován: 22 dub 2009, 23:55
Profese: Náměstek člena vlády
Bydliště: Praha 8
Dal poděkování: 15004 poděkování
Dostal poděkování: 8366 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový programový bod Bezpečnost

Příspěvek od Ondrej.Profant »

Maria Vasickova píše:Máme jasno jak by se řešila situace, kdyby vypadla elektrika v převážné části republiky? Nefunguje internet, infrastruktura letišť, hrozba zničení dat majetku......? Existuje krizový plán? Kde je možné se k němu dopátrat?
Nevím, vzpomínám si, že ve škole jsme mívali tzv. branné cvičení - masky a tak....... dnes se děti nic takového neučí tedy nevím, že by ano, možná jsem zaslechla, že jsou snahy to do školství vrátit. Nicméně, před třiceti lety tady nebyl internet, tedy nebyla data a snahy ACTA, možná to chce i jiný přístup k věci. Ve výsledku, kdyby mohutně vypadla elektrika, asi by měla potíže i armáda.
Moc nevím na co narážíš. Samozřejmě, že armáda, zachranáři, policie etc. jsou schopni fungovat bez elektřiny. Vždyť elektřinu nemáš skoro při každých povodních.

profant.eu
náměstek vicepremiéra pro digitalizaci
vedoucí resortních týmů Informatika

Odpovědět

Zpět na „Pirátský program“