Nechtěná hudba na pozadí soukromého videa

Pirátská strana podporuje liberální autorské právo a odstranění výsadního postavení OSA.


Moderátoři: Administrativní odbor, Mediální odbor, Financni tym, Zahraniční odbor, Garanti, Rada resortních týmů - členové

Pravidla fóra
  • V tomto fóru odpovídají členové a příznivci Pirátů na vaše dotazy k platnému autorskému zákonu a také k naší politice v oblasti kopírování.

  • Před položením dotazu zkuste najít odpověď v seznamu Často kladených otázek

Mira12
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 4
Registrován: 15 lis 2013, 13:17
Profese: IT
Dal poděkování: 1 poděkování
Dostal poděkování: 3 poděkování

Nechtěná hudba na pozadí soukromého videa

Příspěvek od Mira12 »

Dobrý den,
je porušením autorského zákona situace, kdy si nahraji video třeba na plese, kde hraje hudba (poplatky OSE zaplaceny). Na mém videu bude tím pádem kromě toho, co jsem filmoval, i hudba na pozadí. Toto video následně zvěřejním třeba na FB. V USA prý běží celá řada podobných soudních sporů.
Uživatelský avatar
Roman.Kucera
Člen KS Praha
Příspěvky: 15254
Registrován: 14 zář 2010, 10:04
Profese: IT
Bydliště: Praha, Letná
Dal poděkování: 9815 poděkování
Dostal poděkování: 18113 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nechtěná hudba na pozadí soukromého videa

Příspěvek od Roman.Kucera »

Jutuba to začala ztlumovat, když to někdo nahlásí, a video nechá bez zvuku. Ale jestli to byla živá hudba, automatické rozpoznávací softy to nemusí poznat a jestli to nikdo nebonzne, je to asi cajk. Nebo do toho domixuj další zvuky, hudbu...
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!
Mira12
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 4
Registrován: 15 lis 2013, 13:17
Profese: IT
Dal poděkování: 1 poděkování
Dostal poděkování: 3 poděkování

Re: Nechtěná hudba na pozadí soukromého videa

Příspěvek od Mira12 »

No mě ani tak nejde o to, jak to vyřešit, spíše jestli je to opravdu porušení zákona v ČR. To by totiž znamenalo, že si nemůžu udělat video třeba na pouti, kde z tlampačů pořád něco hraje. Nebo natáčím rozhovor s hráčem na stadiónu a v pozadí zahraje nějaká znělka. Nesmím tedy rozhovor, který je primárním obsahem videa, zveřejnit bez dodatečné technické úpravy něčeho, co jsem tam ani nechtěl mít? Můžu se vyfotit před billboardem, na kterém je nějaký plakát, který také jistě podléhá autorským zákonům? Přijde mi to celé nesmyslné.
Uživatelský avatar
Roman.Kucera
Člen KS Praha
Příspěvky: 15254
Registrován: 14 zář 2010, 10:04
Profese: IT
Bydliště: Praha, Letná
Dal poděkování: 9815 poděkování
Dostal poděkování: 18113 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nechtěná hudba na pozadí soukromého videa

Příspěvek od Roman.Kucera »

Udělat si ho samozřejmě můžes za všech okolností. Problematické je pouze sdělování veřejnosti. Zde je situace nejednoznačná a podle názoru Pirátů je to v cajku a až budeme dělat zákony, tak to jednou pro vždy vyřešíme.
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!
Petr.Nemecek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 586
Registrován: 22 led 2010, 11:40
Profese: IT - sítě a správa systémů
Bydliště: Trutnov
Dal poděkování: 1202 poděkování
Dostal poděkování: 784 poděkování

Re: Nechtěná hudba na pozadí soukromého videa

Příspěvek od Petr.Nemecek »

Záleží co to je za video a za jakým účelem, existuje "zpravodajská licence" která by například ten rozhovor s hráčem na stadionu měla řešit.
Do práva autorského nezasahuje ten, kdo užije

b) dílo ve spojitosti se zpravodajstvím týkajícím se aktuálních událostí, a to v rozsahu odpovídajícím informačnímu účelu,
Mira12
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 4
Registrován: 15 lis 2013, 13:17
Profese: IT
Dal poděkování: 1 poděkování
Dostal poděkování: 3 poděkování

Re: Nechtěná hudba na pozadí soukromého videa

Příspěvek od Mira12 »

Aha. Takže blbý příklad. Jde mi o vyloženě soukromé video - natočím se na plese jak tančím a dám si to na FB. Tančím samozřejmě na nějakou hudbu. Natočím si dceru jak na vystupuje na závodech v aerobiku zase na nějakou hudbu. Viděl jsem takových videí mraky a niky by mě nenapadlo, že by mohlo jít o porušení zákona.
Uživatelský avatar
Marcel.Kolaja
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 5079
Registrován: 14 čer 2010, 15:27
Profese: kvestor Evropského parlamentu
Bydliště: Český Brod
Dal poděkování: 7466 poděkování
Dostal poděkování: 7689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nechtěná hudba na pozadí soukromého videa

Příspěvek od Marcel.Kolaja »

Mira12 píše:To by totiž znamenalo, že si nemůžu udělat video třeba na pouti, kde z tlampačů pořád něco hraje.
IANAL, ale IMHO se na to vztahuje § 38c kopírovacího zákona:
http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-121#f2021546 píše:§ 38c Nepodstatné vedlejší užití díla

Do práva autorského nezasahuje ten, kdo náhodně užije dílo v souvislosti se zamýšleným hlavním užitím jiného díla nebo prvku.
U plesu bych si ovšem nebyl tak jistý, poněvadž pokud zveřejníte záznam tance, tak asi těžko budete tvrdit, že ta hudba je tam nepodstatná. Na úryvky z plesu se však IMHO použije § 31, odstavec 1, písmeno a):
[Do práva autorského nezasahuje ten, kdo] užije v odůvodněné míře výňatky ze zveřejněných děl jiných autorů ve svém díle, [...]

Marcel Kolaja
kvestor Evropského parlamentu

Mira12
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 4
Registrován: 15 lis 2013, 13:17
Profese: IT
Dal poděkování: 1 poděkování
Dostal poděkování: 3 poděkování

Re: Nechtěná hudba na pozadí soukromého videa

Příspěvek od Mira12 »

Děkuji moc. Tohle je přesně to, co jsem potřeboval :-)
Odpovědět

Zpět na „Kopírování“