Pirát, který zrušil metalový koncert.

Aktuální kauzy týkající se programu a politiky Pirátů.


Pravidla fóra

Aktuální kauzy týkající se programu a politiky Pirátů.

Toto je veřejné fórum, které nesděluje politická stanoviska či názory Pirátské strany. V anketách zde může hlasovat úplně každý, kdo má účet včetně robotů a nepříznivců strany.
Dodržujte prosím jeho pravidla a pravidla slušného chování.
Pro lepší diskuzi doporučujeme si založit účet.

Odpovědět
Uživatelský avatar
Linda.Matuskova
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 295
Registrován: 04 úno 2018, 10:49
Profese: fotografka, máma
Dal poděkování: 432 poděkování
Dostal poděkování: 291 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pirát, který zrušil metalový koncert.

Příspěvek od Linda.Matuskova »

Martin.Kucera píše: 30 zář 2020, 20:25 Ono je to ve skutečnosti naopak.
Tvoje členství u Pirátů nijak nezasahuje do tvé rozhodovací autonomie jinde.
Ale tvoje rozhodování jinde může mít vliv na tvé působení u Pirátů (například na ochotu podpořit tě do nějaké vnitrostranické funkce nebo v primárkách).
Díky, to mě (mírně) uklidnilo :)
MS Kroměříž, za Piráty předsedkyně Komise pro školství, výchovu a vzdělávání (Kroměříž)
kontakt www.lindamatuska.cz, www.go-ed.cz, fb: https://www.facebook.com/linda.matuskova.pirati, tel.: 774410116
filipklikar
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 4
Registrován: 06 zář 2020, 22:09
Profese: Student strojírenství TUL
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 11 poděkování

Re: Pirát, který zrušil metalový koncert.

Příspěvek od filipklikar »

Myslím, že zde vznikla zajímavá diskuze, kterou bych rozdělil na 2 části:

1. Do jaké míry se může člen politické strany (pirátů) chovat svobodně jako jakýkoliv jiný soukromník? A bez toho aniž by ztratil členství v oné straně?

2. Má veřejnost (stát, město, kraj...) dotovat soukromou organizaci/společnost (např. sokol Vizovice), která není ochotná si zařídit vlastní příjem, i když k tomu má příležitost, třeba kvůli náboženskému (?) přesvědčení?

Názor:
1. Jakýkoliv člen jakékoliv politické strany má podle mě právo na stejné osobní svobody jako každý jiný občan. Tudíž by měl mít i onen člen právo hlasovat proti vystoupení nějaké kapely (třeba kvůli osobním důvodům) v rámci svého apolitického členství v radě Sokola. Stejně tak by měl mít právo např.: Založit si vlastní klub, kam bude zvát jen jazzové, nebo naopak metalové kapely. Nebo jako každému jinému občanovi by mu nemělo být odepřeno právo vyjádřit veřejný souhlas s programem KSČM, nebo se zúčastnit demonstrace pořádané od SPD.
Ovšem aplikujeme-li stejnou logiku na politiku, tak ona politická strana (Piráti) má právo vyjádřit veřejný nesouhlas se soukromým konáním svého člena (zrušení koncertu z náboženského(?) důvodu), nebo svého člena kvůli jeho soukromému konání (souhlas s programem KSČM) rovnou vyloučit.
Je už pak jen na pováženou té politické strany, zda je oné téma (nesoudit podle náboženského přesvědčení, nesouhlas s komunismem...) pro ně natolik důležité, že jeho držení se požadují i po členech strany v soukromém konání.

Poznámka: Podmínit členství ve straně něčím, co zasahuje do soukromého života není omezením svobody člena strany.

2. Každá soukromá organizace/společnost má právo požádat o dotace (od státu, EU...) - pokud se pletu, tak mě opravte.
Každý subjekt, ať už veřejný či soukromý, má právo své dotování podmínit vším, co dovoluje zákon/ústava. Nastává zde ovšem otázka, zda má subjekt, zodpovědný za veřejné zdroje (EU, město, stát..), podmínit své dotování soukromých organizací/společností tím, aby se oni soukromníci nevyhýbali vlastnímu příjmu. Dle mě by se soukromníci dotovaní z veřejného rozpočtu měli snažit o vlastní příjem minimálně do té míry, kdy ten soukromý příjem nenarušuje běžný chod (kvůli kterému taky ten soukromník dostal dotaci) společnosti/organizace.
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34642
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31595 poděkování
Dostal poděkování: 25704 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pirát, který zrušil metalový koncert.

Příspěvek od Petr.Vileta »

filipklikar píše: 01 říj 2020, 00:04 2. Každá soukromá organizace/společnost má právo požádat o dotace (od státu, EU...) - pokud se pletu, tak mě opravte.
Každý subjekt, ať už veřejný či soukromý, má právo své dotování podmínit vším, co dovoluje zákon/ústava. Nastává zde ovšem otázka, zda má subjekt, zodpovědný za veřejné zdroje (EU, město, stát..), podmínit své dotování soukromých organizací/společností tím, aby se oni soukromníci nevyhýbali vlastnímu příjmu. Dle mě by se soukromníci dotovaní z veřejného rozpočtu měli snažit o vlastní příjem minimálně do té míry, kdy ten soukromý příjem nenarušuje běžný chod (kvůli kterému taky ten soukromník dostal dotaci) společnosti/organizace.
Oprav mě, pokud se mýlím, ale Sokol je od počátku sportovní organizace. Může si tedy vydělávat vybíráním vstupného na zápasy dětských a dorosteneckých týmů, nanejvýš na fotbalové zápasy dospělých v okresním přeboru. No a jednou do roka v tělocvičně uspořádá sokolský bál a tak nějak z náklonnosti a vesnické soudržnosti ještě jeden hasičský. To jsou asi tak všechny možnosti, jak při zachování svého poslání vydělat nějaké peníze. Možná ještě na konci léta soutěžní výstavu o nejlepší jablko, hrušku a dýni. Koncerty ať si pořádá hostinský, ale ve vlastních prostorech, ne v pronajatých. Tam jen se souhlasem vlastníka.

Hmm, tak se nepletu ;)
Wikipedia píše:Sokol (Česká obec sokolská) je označením českého tělocvičného spolku, který v historii české a slovenské tělovýchovy zaujal pozici nejen největší, ale také nejúspěšnější tělovýchovné organizace.

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Vaclav.Vcelica
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 187
Registrován: 30 čer 2014, 11:11
Profese: stavební projektant
Bydliště: Malý Skalník 1632, 75501 Vsetín
Dal poděkování: 103 poděkování
Dostal poděkování: 306 poděkování

Re: Pirát, který zrušil metalový koncert.

Příspěvek od Vaclav.Vcelica »

Popravdě, myslel jsem, že i člen Pirátů může mít vlastní názory, ale to jen do doby, kdy byl schválen Kodex kandidáta, který odporuje zákonu o obcích
Zákon č. 128/2000 Sb.§ 69 (4) Člen zastupitelstva obce vykonává svůj mandát osobně a v souladu se svým slibem a není přitom vázán žádnými příkazy.
a zavazuje zvoleného zastupitele za Piráty hlasovat tak, jak mu to uloží oblastní fórum, tedy většina. Následně, i kdyby ta většina neměla pravdu, tak onen nešťastník, pokud se nepodrobil a nehlasoval, jak mu bylo hlasováním nařízeno, půjde k rozhodčí komisi Pirátů.
Nyní chtějí někteří z Pirátského staršovstva pranýřovat člena, že ve svém volném čase vykonává i jiné aktivity a při těchto aktivitách se chová jako svobodný občan, jak sám uzná za vhodné, má vlastní názory, co je, a co není vkusné.

Pánové, honci, o co vám jde, co je vašim cílem? Jde vám o vyštvání Jardy z Pirátů? Sbíráte důkazy, abyste obvinili Jardu a nechali jej vyloučit? Čekáte, kdy se Jarda naštve a plácne nějakou blbost, za kterou budete chtít také satisfakci? Jste natolik malicherní, že žádáte omluvu pro svoji oblíbenou kapelu za jedno slovíčko na FB (extrémistická).

Mě přijde zase vláda, jako vláda extrémistů. No a co, ani je bych do Sokolovny nepustil, ani kdyby mi chtěli zaplatit. Aha, že bych pak nebyl řádný hospodář a nedostal grant. Dost absurdní polemika, nepřijde vám to? Ale jako upalovači čarodějnic byste se někteří uchytili. :fet:

Pokud tahle diskuze nespěje k nějakému exemplárnímu obvinění/popravení, ať ji radši některý z moderátorů ukončí. Pls!
Uživatelský avatar
Lukas.Dolezal
Zahraniční odbor
Příspěvky: 2345
Registrován: 28 úno 2019, 14:48
Profese: Politolog, analytik mezinárodních vztahů
Dal poděkování: 3993 poděkování
Dostal poděkování: 3015 poděkování

Re: Pirát, který zrušil metalový koncert.

Příspěvek od Lukas.Dolezal »

Vaclav.Vcelica píše: 01 říj 2020, 15:18 Pánové, honci, o co vám jde, co je vašim cílem? Jde vám o vyštvání Jardy z Pirátů? Sbíráte důkazy, abyste obvinili Jardu a nechali jej vyloučit? Čekáte, kdy se Jarda naštve a plácne nějakou blbost, za kterou budete chtít také satisfakci? Jste natolik malicherní, že žádáte omluvu pro svoji oblíbenou kapelu za jedno slovíčko na FB (extrémistická).
To vyjádření o "extremismu" bylo na článku idnes.cz, ne na FB. Z čeho usuzuješ, že někdo chce J. Slezáka vyloučit z Pirátů? Root není moje oblíbená kapela, ale štve mě, když člověk, který je ve stejné straně jako já, používá slovo "extremismus" bez rozmyslu a pak dělá mrtvého brouka.

Podporuji ██████████████████████████████████████████████████████████████.

Pomoz vytlačit okupanty z Ukrajiny. Слава Україні! Героям і Героїням слава! 🇺🇦 ✌️.

Člen MF Brno, KF Jihomoravský kraj, Zahraničního odboru a Rezortního týmu pro záležitosti Evropské unie, zahraničních věcí a obrany (RT EZO), lukas.dolezal@pirati.cz

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34642
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31595 poděkování
Dostal poděkování: 25704 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pirát, který zrušil metalový koncert.

Příspěvek od Petr.Vileta »

Lukas.Dolezal píše: 01 říj 2020, 15:31 Root není moje oblíbená kapela, ale štve mě, když člověk, který je ve stejné straně jako já, používá slovo "extremismus" bez rozmyslu a pak dělá mrtvého brouka.
Je pravda, že BIS ještě nezařadila kapelu Root do seznamu extrémistických organizací v ČR, ale extrémismus nemusí jen vyzývat k násilí, může jít třeba o zelený extrémismus, nebo o muziku extrémně pitomou, kde se vedle sebe mohou nacházet jak Root, tak Michal David nebo Eva a Vašek. :lol:

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Vaclav.Vcelica
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 187
Registrován: 30 čer 2014, 11:11
Profese: stavební projektant
Bydliště: Malý Skalník 1632, 75501 Vsetín
Dal poděkování: 103 poděkování
Dostal poděkování: 306 poděkování

Re: Pirát, který zrušil metalový koncert.

Příspěvek od Vaclav.Vcelica »

Lukas.Dolezal píše: 01 říj 2020, 15:31 To vyjádření o "extremismu" bylo na článku idnes.cz, ne na FB. Z čeho usuzuješ, že někdo chce J. Slezáka vyloučit z Pirátů? Root není moje oblíbená kapela, ale štve mě, když člověk, který je ve stejné straně jako já, používá slovo "extremismus" bez rozmyslu a pak dělá mrtvého brouka.
Ale na idnes.cz to přeci citovali z FB. „Obdrželi jsme stížnosti na kapelu Root a na zasedání prvního výboru 31. srpna výbor rozhodl pěti hlasy ze šesti, že koncert téhle extremistické kapely na Sokolovně jako soukromá organizace nechceme,“ uvedl na Facebooku předseda TJ Sokol Vizovice Jaromír Slezák.
Zdroj: https://www.idnes.cz/zlin/zpravy/root-t ... zpravy_ras
Uživatelský avatar
Jan.Prokop
Kontrolní komise
Příspěvky: 2455
Registrován: 22 dub 2009, 08:49
Profese: ITak
Bydliště: Brandýs nad Labem
Dal poděkování: 2008 poděkování
Dostal poděkování: 3230 poděkování

Re: Pirát, který zrušil metalový koncert.

Příspěvek od Jan.Prokop »

Vaclav.Vcelica píše: 01 říj 2020, 15:18 Pánové, honci, o co vám jde, co je vašim cílem? Jde vám o vyštvání Jardy z Pirátů? Sbíráte důkazy, abyste obvinili Jardu a nechali jej vyloučit? Čekáte, kdy se Jarda naštve a plácne nějakou blbost, za kterou budete chtít také satisfakci? Jste natolik malicherní, že žádáte omluvu pro svoji oblíbenou kapelu za jedno slovíčko na FB (extrémistická).
Proč bych se jako metalista nemohl ozvat, když mi to vadí? Pokud někdo veřejně činný něco takovýho řekne o nějaké subkultuře (to není pouze o kapele), že je extremistická, tak zákonitě může ze strany té subkultury očekávat reakci a buď to vysvětlí, nebo členi té subkultury ho nebudou volit, viz co psal Martin Kučera.
filipklikar
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 4
Registrován: 06 zář 2020, 22:09
Profese: Student strojírenství TUL
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 11 poděkování

Re: Pirát, který zrušil metalový koncert.

Příspěvek od filipklikar »

1. Rozhodně se tu nesnažím nikoho proti nikomu poštvat(pokud to bylo adresované na můj příspěvek). Pouze mi přijde legitimní to, že se někteří členové strany distancovali od aktu jiného člena, což tu mnoho lidí kritizovalo. Stejně tak legitimní podle mě je, když se jakýkoliv člen rozhodne od toho nedistancovat. Ale označit vyjádření nesouhlasu za "hon na čarodějnice" není na místě.

2. Zde jsem to myslel spíš obecněji. To že má Sokol příjem z běžné činnosti nikde nerozporuji. Rozhodně si nemyslím, že by se Vizovickým Sokolům mělo zastavit veškeré dotování, kvůli tomu, že odmítli pronajmout prostor pro jeden koncert. Také si nemyslím, že by dotování mělo být podmíněno absolutním zajištění vlastního příjmu, to by pak znamenalo, že by dotovaná společnost nemohla odmítnout žádnou nabídku, od které by dostala nějaký příjem. Ale zajímá mě, do jaké míry (a zda), by dotace měli být něčím takovým podmíněny a kde je ta hranice mezi "nebudu se starat o samostatný příjem, dostanu dotace" a "nemohu odmítnout žádnou komerční nabídku, kvůli přísným podmínkám v dotační politice" (Žádný z těchto extrémů tu není, ale podle mě jsme blíž k tomu prvně citovanému - a zde to myslím opět obecně).
Uživatelský avatar
Linda.Matuskova
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 295
Registrován: 04 úno 2018, 10:49
Profese: fotografka, máma
Dal poděkování: 432 poděkování
Dostal poděkování: 291 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pirát, který zrušil metalový koncert.

Příspěvek od Linda.Matuskova »

Já už tomu trochu přestávám rozumět,za co teda tady popotahujeme toho Jerryho?

Že hlasoval jako předseda apolitického spolku, jak hlasovat chtel a uznal za (pro spolek) vhodné?
Že se Sokol rozhodl nepovolit konání koncertu ve vlastním prostoru (a že ve vedení Sokola sedí zrovna Jerry) třeba nejen kvuli obsahu, ale i současným okolnostem, rizikům atd.?
Že Jerry napsal na fb, že je skupina extremistická (mimochodem to bylo jeho vlastní vyjádření,nebo vyjádření Sokola? - podle mě je to defacto úplně jedno)?
Že někdo zveřejnil jakýsi tendenčně zkomolený článek, že Pirát zrusil koncert (což si nemyslím,že by někdo z redakce ověřil nebo ještě líp poslal Jerrymu k revizi před zveřejněním,jak se to dělá, chcete-li psát seriózně,ne skandální bulvár)?

Já bych ho taky ráda švihla tím bičem, ale furt jaksi nemám jasno, za co vlastně?!
MS Kroměříž, za Piráty předsedkyně Komise pro školství, výchovu a vzdělávání (Kroměříž)
kontakt www.lindamatuska.cz, www.go-ed.cz, fb: https://www.facebook.com/linda.matuskova.pirati, tel.: 774410116
Odpovědět

Zpět na „Pirátské kauzy“