Napsali o nás - Sněmovna

Aktuální kauzy týkající se programu a politiky Pirátů.


Pravidla fóra

Aktuální kauzy týkající se programu a politiky Pirátů.

Toto je veřejné fórum, které nesděluje politická stanoviska či názory Pirátské strany. V anketách zde může hlasovat úplně každý, kdo má účet včetně robotů a nepříznivců strany.
Dodržujte prosím jeho pravidla a pravidla slušného chování.
Pro lepší diskuzi doporučujeme si založit účet.

Uživatelský avatar
Jaroslav.Nemec
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 1894
Registrován: 24 dub 2009, 08:47
Profese: výtvarník
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 3120 poděkování
Dostal poděkování: 2192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

KRÁTCE Z KOMORY

Příspěvek od Jaroslav.Nemec »

Komora.cz | 18.12.2017 | Rubrika: HK ČR zprávy a události | Strana: 6 | Autor: MIROSLAV DIRO | Téma: Politická strana - Piráti
HK ČR zprávy a události

HK ČR zahájila sérii schůzek s poslaneckými kluby Představitelé HK ČR se budou postupně scházet s poslaneckými kluby, aby prezentovali priority byznysu. První takové jednání proběhlo se zástupci poslaneckého klubu České pirátské strany. Účelem schůzky byla diskuze ohledně budoucí komunikace, popřípadě i možné spolupráce v legislativních a koncepčních otázkách týkajících se regulace podnikatelského prostředí.
HK ČR a USF se zasazují o zmírnění povinností finančních poradců HK ČR a Unie společností finančního zprostředkování a poradenství (USF ČR) požádaly guvernéra ČNB, ministra financí i ředitele Finančně analytického úřadu, aby zmírnili pět povinností, které zvlášť těžce dopadají na drobné poskytovatele finančních služeb. Nový zákon o praní špinavých peněz totiž finanční poradce a finanční inovátory, tzv. FinTech společnosti, zatížil stejnými povinnostmi jako banky a pojišťovny, aniž by bral v potaz charakter jejich podnikání. „Musíme hloubkově prověřovat téměř každého klienta a zdroje jeho příjmů, i pokud jde o banální transakce,“ upozorňuje na neúměrnou administrativu i vysoké náklady předseda představenstva USF ČR Jiří Šindelář. I při úložce několika set korun do penzijního spoření musí každý klient uvést zdroj svého příjmu a jeho poradce musí vyhodnotit, zda nevykazuje znaky neobvyklé nervozity, či zda se nevyskytuje na mezinárodním sankčním seznamu. Firmy musí také v pravidelných intervalech „lustrovat“ i své historické zákazníky. Paradoxem ale je, že všechny tyto povinnosti zákon ukládá i finančním institucím, jejichž produkty finanční poradci a FinTech start-upy sjednávají. Tím se kontrola zbytečně zdvojuje.
Obavy z nedostatku lidí ve výrobě rostou v celé Evropě Evropské firmy jsou ve výhledu pro rok 2018 ve velké míře v oblasti prodeje, zaměstnanosti a investic optimistické, stejně jako ty české. Zároveň ale rostou obavy z nedostatku kvalifi kovaných pracovních sil. To jsou hlavní zjištění šetření Evropské asociace obchodních a průmyslových komor EUROCHAMBRES, do kterého se zapojilo více než 50 tisíc podniků z 23 zemí. Na 1 700 hospodářských komor upozorňuje, že podniky jsou připravené nabídnout práci, hledání pracovníků s odpovídajícími dovednostmi je stále obtížnější. To škodí jak hospodářsky, tak společensky.
Roztáčíme kola českého exportu

HK ČR ocenila ve čtyřech kategoriích české exportéry za podporu zahraničního obchodu a snahu objevovat nová teritoria, ale i nejvstřícnějšího úředníka státní správy za dlouhodobou podporu a spolupráci při organizaci podnikatelských misí. Nejvstřícnějším úředníkem se stala vedoucí samostatného oddělení protokolu v Senátu Parlamentu ČR Valerie Ciprová. Nejzajímavější exportní příběh měla firma Příhoda, s. r. o., se sídlem v Hlinsku, která patří mezi přední světové výrobce tkaninových potrubí, nejvěrnějším účastníkem podnikatelských misí je EGT Express CZ. HK ČR letos mimořádně udělila Merkurovu medaili také předsedovi představenstva a generálnímu řediteli Veletrhů Brno, a. s., Jiřímu Kulišovi za dlouholetou úspěšnou organizaci MSV v Brně. Galavečera akce Roztáčíme kola českého exportu ve Velkém sále budovy MPO Na Františku se zúčastnilo na 70 exportérů.

Osvětu ke GDPR podpoří také Jourová

Informační kampaň HK ČR zvyšující povědomí podnikatelů o nových povinnostech v oblasti ochrany osobních údajů, které zavádí evropské nařízení GDPR, podpoří také eurokomisařka Věra Jourová. Uvedl to prezident HK ČR Vladimír Dlouhý po jejich společném jednání na půdě Evropské komise. Dlouhý eurokomisařku informoval o tom, že připravenost podnikatelů na nové evropské nařízení, které od května zpřísní nakládání s osobními údaji, je zatím nedostatečná. Jourová přislíbila, že HK ČR ve snaze zvyšovat mezi podnikateli povědomí o nových povinnostech pomůže jak na půdě EK, tak i v ČR. Jednou z takových aktivit by mohla být konference o GDPR v květnu 2018.
předseda zastupitelského klubu Piráti Praha 2 / výtvarník, kurátor architektonických výstav
https://praha2.pirati.cz/lide/jaroslav-nemec/ / http://jarnemec.cz
Uživatelský avatar
Jaroslav.Nemec
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 1894
Registrován: 24 dub 2009, 08:47
Profese: výtvarník
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 3120 poděkování
Dostal poděkování: 2192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Napsali o nás - Sněmovna

Příspěvek od Jaroslav.Nemec »

Lukáš Jelínek: Dobydou piráti politický vrchol? Právo | 8.1.2018
Ještě před rokem kdekdo vtipkoval, jestli vůbec brát podivínské politické nováčky, označující se za piráty, vážně. Dosáhli leda na starostování v Mariánských Lázních a na roli bedlivé opozice v pražském zastupitelstvu. Horko těžko se snažili dohánět mezery ve svém programu a při shromažďování nápadů jim nebylo žinantní obracet se na experty z krystalické levice i krystalické pravice, exministra financí Tlustého nevyjímaje.

Ostrý střih. Dnes, kdyby chtěli a záměrně nezůstávali v opozici, mohli mít piráti vicepremiéra a několik ministrů. V říjnu je voliči pasovali na třetí nejsilnější stranu, která za sebou nechala i sociální demokraty či komunisty.

Pirátští lídři mají právo dělat na někdejší skeptiky dlouhý nos. A stejně tak si dávat za cíl vyšoupnout v příštích volbách ANO z první příčky. Na sociálních sítích jsem o víkendu zaznamenal posměšky z táborů babišovců a ČSSD. Šlo však o smutné nepochopení trendu.
ANO se okázale tetelí na vrcholu, kam vystoupalo. Odtud již ale vede pouze cesta dolů. Oranžoví jsou už dokonce tak hluboko v údolí, že si mohou jen přát, aby jim někdy piráti oscilující kolem politického středu nabídli spolupráci.

Zrychlená doba, jež i z politiky hněte reality show, svědčí partajím, které jsou operativní. Buď mají vůdce, jenž rozhoduje o všem, nebo surfují na nejnižších pudech, takže sotvakdy mohou minout. Piráti přinášejí třetí možný přístup: demokratickou politiku vážící si členů i voličů a využívající moderní techniku k tomu, aby od spuštění diskuse až k vynesení verdiktu nebyla ztracena žádná cenná minuta.

Místopředsedové, čerstvě navolení ke staronovému šéfovi Ivanu Bartošovi, se vyjadřují jasně. „Jsme otevřená strana lidí, kteří se neustále učí,“ řekla Bartošova první zástupkyně Olga Richterová. Podle Jakuba Michálka je na Babišův marketing nutné reagovat dobrovolníky a na dezinformace transparencí. Radek Holomčík radí soustředit se na venkov, který se k pirátům dosud stavěl přezíravě: „Musíme ho posunout blíž k 21. století a uděláme z něj místo, kde se bude lidem dobře žít.“

ANO a SPD, jež mají piráti právem za největší soupeře, možná postrašila věta místopředsedy Mikuláše Peksy: „Stačí jít a dát voličům to, co chtějí.“ Měl na mysli liberálnější část populace, leč zračí se v tom vůle pirátů neskončit u pověsti nepraktických ajťáků a intelektuálů, nýbrž – jak se říkalo kdysi – držet prst na tepu dějin.

Zároveň ale Bartoš mezi metami zmínil jednu, kterou konkurence pirátů v minulosti odbyla – učinit politiku, včetně parlamentu a legislativní tvorby, občanům co nejsrozumitelnější. Pak se v ní budou snáze orientovat a získají snad i chuť na ní participovat.

I kdyby se pirátům nesplnily sny o vítězství, tak pro společnost mohou vykonat hodně už jen tím, že budou u svých plánů coby vyřešenou odškrtávat jednu dílčí položku za druhou. Piráti jsou strana, ne ad hoc pokus o ukořistění moci. Proto se pokoušejí rehabilitovat politiku.
předseda zastupitelského klubu Piráti Praha 2 / výtvarník, kurátor architektonických výstav
https://praha2.pirati.cz/lide/jaroslav-nemec/ / http://jarnemec.cz
Uživatelský avatar
Jaroslav.Nemec
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 1894
Registrován: 24 dub 2009, 08:47
Profese: výtvarník
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 3120 poděkování
Dostal poděkování: 2192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Jsme politicky naivní. No a co? Respekt | 5.3.2018

Příspěvek od Jaroslav.Nemec »

Jsme politicky naivní. No a co? Respekt | 5.3.2018 | Autor: Marek Švehla
S předsedou Pirátů Ivanem Bartošem o práci, na kterou se osm let těšil

* Jak jste oslavil 25. únor?

V sobotu jsem otevíral kancelář v Poděbradech a v neděli se mi podařilo být s rodinou, tak jsme šli s manželkou a nevlastní dcerou do poštovního muzea, kde je výstava 200 let poštovnách schránek. Takže jsem nic „neslavil“.

* Vidíte v událostech před 70 lety nějaké poučení?

Poučení je takové, že člověk musí být bdělý. Nejde o to, která ideologie se dostává nahoru, jestli ta komunistická, nebo stát jako firma. Pattern je ale podobný – i teď se projevuje role prezidenta v ustavování vlády, požadavek na koaliční zastoupení stran atd. Laciný argument říká, že Hitler se taky dostal k moci demokraticky, a situace v Turecku vzešla z demokracie. Často jde o drobnosti, například požadavek v rámci boje proti terorismu monitorovat Facebook, znát účty uživatelů… A jakmile se to hodí, tak se liberální demokracie schová do šuplíku a začnou se dělat čistky proti opozici.

* Říkáte, že je třeba být bdělý. Jak bdělí jsou Piráti?

Díky úspěchu ve volbách máme masivní přístup do médií. Snažíme se proto na věci kolem sebe upozorňovat. Když se nechá nerušeně znít nejsilnější hlas, který v danou chvíli třeba neříká pravdu, tak má nejsilnější politický diskurz. Proto je pro mě důležité vystupovat a racionálně ukazovat věci, jak jsou. Tím lze vyvolat tlak veřejnosti, protože jestli politici něco počítají, tak jsou to procenta vlastní popularity.

* A co rozkrýváte?

No já nevím… Během Vánoc, kdy byla většina poslanců na dovolené, tak Andrej Babiš upevňoval moc své vlády, provedl personální čistky v řádu desítek lidí ve státní správě, na poli náměstků, a jede dál. Mezi 25. a 28. prosincem se začal upravovat jednací řád sněmovny kvůli snazšímu fungování jednobarevné vlády, ruší se meziresortismus. Když se projednávala novela zákona o státní službě, tak to měla ministerstva pouhých sedm dní. Prostě tyhle věci je třeba ukazovat.

* Ukazovat znamená mluvit o tom? Není to málo?

Tak my normálně děláme legislativní práce. Kromě toho je důležité neustále vstupovat do veřejného prostoru a jít naproti lidem, aby věděli, co se děje. To je teď naše role. Zabírat různá média a mít cílové skupiny rozprostřené. Andrej Babiš to zná, a proto má takovou podporu – přes média má největší zásah.

* Babišova popularita ale stojí asi i na jiných věcech. Takže znova – není vystupování v médiích málo?

Vy mluvíte, jako by tady nebylo 22 Pirátů deset hodin denně. Ve sněmovně však funguje jednoduchá matematika: je tady neformální koalice ANO, KSČM a SPD, která má 115 hlasů. Piráti jich mají 22. Strašně mi vadí, když to někdo nevidí. Pokud se podíváme na předchozí volební období, tak kdykoli ANO v koalici chtělo prosadit něco, na co nemělo podporu, tak ochotně přispěchali komunisté a poslanci hnutí Úsvit.

* Čeho se vám povedlo dosáhnout?

Přítomnost strany v Poslanecké sněmovně má obrovskou výhodu. A nejde jen o to, že se hlasuje, ale je to o celém mediálním tahu. Díky tomu jsem mohl řešit chystanou likvidaci odboru protidrogové politiky na Úřadu vlády. Nevím, jestli to bylo vedené tím, že si Jindřich Vobořil dovolil kritizovat Babišovu snahu přesunout pivo do lehčí daňové zátěže. Vobořil prohlásil, že v zemi, kde se adoruje alkohol, nemá smysl dělat racionální protidrogovou politiku. Když jsem se dozvěděl, že má být jeho odbor zlikvidovaný, tak jsme rozjeli kampaň přes Mladou frontu, interpeloval jsem ministra, bavili jsme se s lidmi z OSN o tom, že je nesmyslné likvidovat jediný funkční odbor na poli řešení drogové problematiky, a Andrej Babiš couvl. Dokonce řekl, že tam naleje dalších 100 milionů. Takže evidentně ta práce se takhle musí dělat, není to jenom to vyjednávání v parlamentu, ale taky o mediální práci.

* Je tak snadné změnit Babišův názor? Stačí rozhovor v novinách a interpelace?

To není doména Andreje Babiše. Jde o historický problém politiků v Česku. Někdo za nimi přijde, odvypráví svoji verzi problému a oni ji opakují. Přijde, já nevím, pan Strejček z OSA na kulturní výbor a odvypráví, jak je potřeba něco dvojnásobně zdražit, protože mu prodej cédéček poklesl o polovinu. A poslanci nemají čas něco si ověřovat. Ani premiér pravděpodobně vůbec nemá čas jít do detailu, tak koupí nějaký názor a zařadí si ho do portfolia.

* O regulaci lobbingu se mluví roky. Povede se nyní schválit?

Já si myslím, že jo. My se o to snažíme a chodíme na setkání s politickými stranami fakt ty věci řešit.

* Omezení poslanecké imunity se taky řešilo, a trvalo to spoustu let.

My tu vůli máme a teď trváme na tom, aby všichni drželi slovo, které jsme dali Rekonstrukci státu.

* Piráti se netají ambicemi změnit Česko. Zároveň ale chcete zůstat v opozici, odkud se moc změnit nedá. Není v tom rozpor?

Copak je opoziční práce zbytečná? Práce poslanců není jen hlasování na plénu. Denně se bavím se stovkami lidí, chodíme na výbory, dáváme pozměňovací návrhy. A pokud je návrh dobrý, tak mně je fakt jedno, kdo ho navrhl. Nebo naopak pokud je špatný, tak je mi jedno, že za ním stojí kamarád.

* Vážně?

My to takhle dělat budeme. Chci vyvrátit mýtus, že z opozice se nedá nic dokázat. Předseda sněmovny Vondráček se už zavázal, že bude férový v zařazování návrhů zákonů na program jednání. Je pravda, že díky tomu se teď jedná o referendu od SPD. My už jsme ale předložili návrh změny registru smluv, chystáme nominační zákon a exekuce. Věřím, že skončil zvyk, kdy předseda sněmovny vyblokovával opoziční návrhy, aby se nedostaly na pořad jednání. Ten Vondráčkův slib je ve stenopisu a na videu. Když uvidíme, že ANO blokuje veškeré tvůrčí návrhy, tak s tím půjdeme do médií.

* Budete hlasovat pro návrhy vlády, které nedáte důvěru?

Úplně v pohodě. Andrej Babiš si napsal program, který se hodně inspiroval z cool věcí v programu jiných stran. Teď po sněmovně běhá pan Faltýnek s tabulkou, tzv. Faltýnkovou tabulkou programové shody s jinými stranami. A to je přece super, pokud tam mají sedmdesátiprocentní shodu s tím, co mají Piráti už dlouho v programu. Nebudeme tedy vládní návrhy cupovat, pokud jsou dobré.

* Vláda je ale víc než jen množina návrhů zákonů. Víte dobře, že jde o dlouhodobou politiku, s níž se vytváří směrování Česka. To znamená, že podporou jejich návrhů v parlamentu se budete de facto podílet na fungování vlády jako celku.

Proč vlády? České republiky… Vždyť kvůli tomu jsme šli dělat politiku.

* Jde o vládu, o politické těleso, které Českou republiku řídí.

Ne, jde o legislativu. Mně je úplně jedno, jestli se cítí nějaký ministr díky našim hlasům dobře nebo jestli mu roste popularita. Mně jde fakt o to, jak změny dopadnou na lidi. Politiku jsme nešli dělat kvůli korytům, já jsem si vstupem do profesionální politiky výrazně pohoršil. Naším cílem je měnit zákony tak, aby byly ve prospěch lidí. Naše cesta do sněmovny trvala osm let a zvolením se pro nás v principu nic nezměnilo, jen teď máme větší možnosti prosazovat své věci.

* Tím de facto podpoříte vládu, která kromě vašeho zákona může prosadit osm jiných věcí, jež se vám nebudou líbit.

Podpoření dobrého zákona není žádná legitimizace předchozích špatných zákonů.

* Nevadilo by vám ani, pokud by šlo o vládu ANO podporovanou Okamurou a komunisty?

Fakt je jedno, kdo návrh zákona přinese.

* Z opozice se taková věc dělá snáz. Kdybyste byli v koalici, tak vláda s tak volným přístupem k hlasování nepřežije.

Koaliční smlouvu, jež a priori vylučuje svobodné hlasování ve věcech, které nejsou definované koaliční smlouvou, bychom nepodepsali. My jsme nejspolehlivější partner na českém politickém nebi. Kdyby ostatní strany dělaly to, co slibují, tak lidé nevolí Babiše, Okamuru a komunisty. Furt se tady bavíme o nějaké reálné, kompromisní politice. Mně je úplně jedno, kde má někdo jaké pozice, my nechceme žádné dozorčí rady, chceme prostě změnu. Jestli se povede, tak se povede, jestli se nepovede, tak počkáme na později. Někdo to může nazývat naivitou, mně je to ale jedno, my si jedeme své.

* Taky mě napadlo slovo naivita.

Ať si to každý onálepkuje, jak chce. Když jsme před osmi roky začali, nestála za námi žádná média, žádný podnikatel, žádné cizí peníze, od začátku jsme byli transparentní, všechny věci, které jsme začali prosazovat, jsme napřed aplikovali na sobě, třeba registr schůzek s lobbisty. Moc sice nedám na průzkumy, ale zatím nás lidé evidentně hodnotí tak, že naše preference dál rostou. I proto to tak budeme dělat dál. Máme program na čtyři roky dopředu, 20 priorit, 120 programových bodů. My se nehledáme.

* Nerozumím vašemu jednání s Babišem. Předložili jste podmínky a řekli jste – jestli nás ANO chce, tak ať podmínky splní. Tak to udělal i Okamura. Ale jednání o vládě má být přece jednáním, nikoli předkládáním seznamů podmínek, které si budeme odfajfkovávat.

Hele, ať si to každá strana dělá, jak chce. Já taky nekecám Starostům do toho, jak mají jednat o vládě. Nemám tendence poučovat pana Fialu, jak má ODS fungovat. Nemůžu mít v rámci kampaně na autobuse obraz politiků, o nichž si myslím, že mají zásadní vliv na korupční prostředí v Česku, a pak se s nimi jít bavit o rozdělení moci a tvářit se, že mi vlastně nevadí. Pro mě je základní heslo – radši neuspět než zalhat.

* České politice možná ještě nikdy nedominovala jedna osoba tolik jako teď Babiš. Co si o něm myslíte?

Nechci vám dodávat věty na titulek.

* Nejde o titulek.

Pracuje, umí komunikovat s lidmi, je ale machiavelista. Občas vystoupí s tím, co má naučené od svého super PR týmu.

* Zamlouvá se vám jeho vize Česka?

Jde o suprový marketingový trik. Zároveň ale chce být stavitel, chce figurovat v knížkách jako premiér, který uměl zařídit věci. Stejně jako jiní velmi schopní lidé je hodně narcistní, má velké ego a potřebuje satisfakci jako nějaký životní motor. A s tím se dá pracovat.

* Proto budete hlasovat pro jeho – jak říkáte – prospěšné zákony. Babiš toho pak využije pro svoji legendu, jak nepartajničí a vnáší do politiky racionalitu a nový přistup…

Novináři často používají pojem ad hoc schvalování zákonů jako něco, co má negativní konotaci. Tak to ale samozřejmě není. Pokud je legislativa dobrá, tak pro ni má hlasovat i ten nejzarytější opoziční poslanec. Navíc netrpím představou, že Piráti jsou the best – nejlepší. Také si však myslím, že jsme po ANO druhá nejschopněji komunikující strana v české politice. Takže když přišel Andrej Babiš s tím, že tady Pirátům nabízí ministerstvo informatiky, které jsme po něm vůbec nechtěli, a snažil se tlačit mediální vlnu, že Piráti jsou pouze ajťáci a měli by jen digitalizovat, tak jsme ukázali, že to tak není. Naše první návrhy míří na exekuce, nominační zákon, lobbing, transparentní smlouvy. Nikdo by si proto neměl myslet, že Piráti budou dělat jenom IT a jinak držet hubu. Nevlastníme sice média jako Babiš – i když máme Pirátské listy –, taky mám ale vyřídilku, vzdělání v oboru informační vědy a sociální komunikace, pohybujeme se ve validním politickém diskurzu a velmi rád se v něm s Babišem utkám.

My jsme partneři

* Vaším tématem je referendum. Jenže debatu kolem něj diktuje Okamura. Taky máme čerstvou zkušenost s jeho zneužitím v Británii, kde zvítězila kampaň postavená na lžích. Změnilo to váš názor na referendum jako takové?

Ne. Je tady nějaké vystupování z EU, což reálně chce jenom Okamura. On ale není relevantní politická síla, jde o 500 tisíc voličů a 22 poslanců. Jinak to téma nikdo nenastoluje.

* Průzkumy nálad v Česku vás neznervózňují? Přitom lidé zjevně nevědí, co by vystoupení reálně způsobilo.

Logika průzkumů je takováhle: Zeptají se mě, jestli se bojím v metru. Řeknu, že jo. A důsledkem toho bude, že se tam nainstalují kamery, které rozeznávají lokomoce, podezřelé pohledy, a když se tam někdo motá, přiběhne policajt a zčekuje si to, jestli to není výtržník. Jenže já se bojím v metru kvůli tomu, že nemám lístek. To už ale v té odpovědi chybí. Stejné je to s otázkami na vystupování z EU. Referendum jako institut má řada zemí Unie. A Okamura neudělal nic jiného, než co udělal desetkrát v předchozím volebním období, a sice že předložil ke schvalování svůj návrh zákona. Rozdíl je pouze ten, že Babiš potřebuje dostat možné koaliční partnery pod tlak, a tak začal jednat s Okamurou.

* O to jde. Dřív to možná Okamura taky předkládal, nálada ve veřejném prostoru a zájem naslouchat dezinformacím se však mění.

Nemyslím si, že se děje něco nového, z čeho bychom měli být překvapeni.

* Novinkou je, že diskurz určuje Okamura. To předtím nebylo.

Taky proto se o populistech a náccích nemá tolik psát, jako se píše u nás. Když se podíváte na německá média…

* Nemá se krást, a krade se.

Když se podíváte na německá média, tak tam výstřelky populistů ignorují. Mediální zájem je přesně to, co potřebují. Z toho se Tomio Okamura nejvíc tetelí. Ale nejsem novinář a jako politik se snažím nazývat věci pravými jmény. Nejsem hysterka a neřvu „ježíšmarjá, tady se jedná o referendu“. Když se jedná, tak tam jdu, protože jinak se může stát přesně to, co nechci. ANO, SPD a KSČM mají 115 hlasů, takže bum, Okamurův zákon je ve druhém čtení, pokud to tam někdo nezavrhne, tak jde do třetího čtení a hlasuje se.

* Chcete říct, že schválení Okamurova návrhu je snazší, než bychom si mohli myslet?

No ne… My jsme dostali hate, že se o referendu s Okamurou, komunisty a ANO bavíme. Ale ať jsou tihle kritici rádi, že tam Piráti jdou, protože jinak by věděli jenom to, co řekne Filip na tiskovce, neviděli by porovnání jednotlivých návrhů a neznali parametry, se kterými Okamura přichází.

* Možná bychom se k informacím dostali. Nicméně jít na jednu platformu s Okamurou znamená jej legitimizovat.

My se s tím nějak popereme.

* Nejde jen o vás, jde o nás.

Nemám rád tendenční informování, kdy se někdo snaží vytvořit obraz Pirátů jako podivné, nezodpovědné strany. Když se podíváte na 20 priorit Pirátů, tak tam o referendu není ani čárka. Máme důraz na informovaného, vzdělaného občana, na nekorupční prostředí. O referendu se teď jedná jen proto, že ho předložil Okamura. Bohužel se to probírá, ale Česká republika na tom nestojí.

* Kde se však bere vaše přesvědčení, že ani z podobně nevinných parlamentních aktivit něco nehrozí?

Hrozí. Tak ale zavřete oči a necháte, aby se to stalo, aniž byste k tomu mohl cokoli říct? To je pozice ODS.

* Téma referenda lze odmítnout nebo odsunout.

Ale to nejde. ANO, KSČM a SPD mají 115 hlasů, vláda dala neutrální stanovisko a zákon jde do druhého čtení.

* Nemyslím odsunout Okamurův návrh, ale téma referenda obecně, protože z něj vyplývá příliš mnoho rizik.

No a proto se musíme s těmi riziky a jejich příčinami vypořádat. Podívejte se na prezidentské volby: všichni kandidáti zveřejnili dárce své kampaně, zatímco prezident Zeman řekl, že kampaň nedělal, přitom utratil desítky milionů. Jak to, že tady nemáme zákon, kterým by se všichni kandidáti museli řídit?

* Co z toho vyplývá?

No že základem musí být skutečně transparentní politický systém s transparentním financováním.

* Vaše sázka na transparentnost je prima věc, nicméně nejsme znova u zmíněné naivity Pirátů? Stavět otevřené prostředí, kde politické strany fungují jako partneři a schvalují spolu ty kvalitní zákony…

My jsme partneři, jo. A otevřenost snižuje rizika.
předseda zastupitelského klubu Piráti Praha 2 / výtvarník, kurátor architektonických výstav
https://praha2.pirati.cz/lide/jaroslav-nemec/ / http://jarnemec.cz
Uživatelský avatar
Michal.Breskovec
Člen KS Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 833
Registrován: 22 dub 2009, 12:58
Profese: IT
Bydliště: Ostrava - Bělský les / Osek nad Bečvou
Dal poděkování: 597 poděkování
Dostal poděkování: 676 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Napsali o nás - Sněmovna

Příspěvek od Michal.Breskovec »

Článek ke "kauze" Sýs, hojně sdílený a komentovaný na Twitteru řadou významných osobností a novinářů.

Ján Simkanič - Vážení spoluobčani! Jsme znovu ve sračkách a znovu až po uši!

...
Kromě ANO+SPD+KSČ+ČSSD, u nichž to zas tak nepřekvapí, naopak se s tím dá počítat, se však k návrhu připojili i Piráti, naděje této země, poslové světla budoucnosti. Tam už si lidé začali ťukat na čelo. A co na to Piráti? Nasadili osvědčenou vysvětlovací taktiku – rozmaž to ještě víc, budeš vypadat ještě hloupěji - která se jim tolik vyplatila jak po ruské ambasádě, tak po zahřátí poslaneckého bytu počítačem (i Míla Rozner dávno pochopil, že nemůže dál zabrušovat do něčeho, z čeho nemůže vybrousit, ale lze lidsky chápat, že se Piráti nechtějí učit zrovna od Pitomiova týmu).

Vojtův příspěvek asi z Facebooku.

Takže poslanec Pikal s upřímnosti sobě vlastní přiznal, že to „posral“ (dokonce by rád pykal a žádá trest), protože prolustrovat básníky ho nenapadlo, i když na naše válečné letce si pozor dal, aby nedostali řád jen proto, že v zásadě za války jen plnili rozkazy, znáte to, takové ty obyčejné stroje na zabíjení nacistů, copak za to se dává vyznamenání? A ani to mu nestačilo, ještě zvýraznil svou schopnost orientovat se v psaném textu dalším argumentem, že na základě popsaného návrhu ocenění pro Karla Sýse neměl důvod „zbystřit“. Co víc chtít slyšet od poslance, než že nedokáže zbystřit u informace, že někdo zasloužilý vede přílohu Haló novin? Do háje, co už byste ke zbystření ještě chtěli?!

Vojtův Tweet
Michal Breškovec (mojeID vizitka)

Jsi správný Pirát? Pojď na Zulip.
Odpovědět

Zpět na „Pirátské kauzy“