Elektronické volby

Aktuální kauzy týkající se programu a politiky Pirátů.
Pravidla fóra
Toto je veřejné fórum, které nesděluje politická stanoviska či názory Pirátské strany. Dodržujte prosím jeho pravidla.
Do vnitrostranické diskuse se mohou naši příznivci zapojit, pokud vstoupí do příslušné skupiny registrovaní příznivci.
Odpovědět
Karel666
Příznivec Pirátů – Zlínský kraj
Profese: Mám
Dal poděkování: 144 poděkování
Dostal poděkování: 216 poděkování

Re: Elektronické volby

Příspěvek od Karel666 » 12 lis 2017, 08:44

Petr.Vileta píše:
Karel666 píše:To jako, že bezpečnostní předpisy na parní stroje automaticky přejdou na elektrické? Nebo se museli změnit a přizpůsobyt jinému nebezpečí...
Jejich části samozřejmě. ;) Například parní stroj ani el. motor nesmí být umístěny blíže než X cm od hořlavé dřevěné konstrukce, ani jeden stroj nesmí být obsluhován neškolenou osobou, ani jeden stroj nesmí překračovat hlukové, emisní a další limity. Prostě některé požadavky klidně můžeš převzít.
Bingo, musí se přizpůsobyt část... Jenže Ondra klade otázku opačtě proč bych to měnil, když to funguje... Jasně u páry to byl extrém, ale i tam se "přizpůsoboval" stávající stav...

Torrent má pravdu, i když neopomene urážet moderně oponenta...

Hele v práci jsem měl na stole předfpis BOZP a musel se přepsat protože novej zákon BOZP. Jak myslíš že jsem to dělal? Podle ondry jsem debatoval, jestli se musí změnit nebo tam přepíšu nějaké číslo? Blbost.
Vzal jsem starej a novej zákon a v třetím okně jsem začal psát novej předpis. Výsledek "byl kompilát" starého a nového zákona, ale jo, vlastně jsem začal na zelené louce...

Jako, můžu tvrdit, že prostě zavedu elektronické volby a nice se vlastně neděje, maximálně jak ondra, že možná posunu 14 dní na 24 a tím končím změnou ostatní legislativy, ale fakt si někdo myslí, že změnou jednoho zákona nebude nutnost změnit i související, protože to fungovalo na jinej "parní systém"...

Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 517 poděkování
Dostal poděkování: 2762 poděkování

Příspěvek od Ondra.kl » 12 lis 2017, 09:57

Karel666 píše:Jenže Ondra klade otázku opačtě proč bych to měnil, když to funguje...
Nikolivěk. Říkám že VŽDY je nějaký MAXIMÁLNÍ přijatelný odestup mezi volbami a "začátkem vládnutí" - a do tohoto odestupu se prostě musí VEŠKERÉ přezkumy vejít. Nezávisle na tom jakým mechanismem volby probíhají.

torrespondent
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: např. právník, grafik, student práva
Dal poděkování: 278 poděkování
Dostal poděkování: 615 poděkování

Příspěvek od torrespondent » 13 lis 2017, 19:24

Předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa o e-volbách:
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/za ... 131235_kro
od 9:00
Dosavadní způsob hlasování umožňuje zkontrolovat, že Vy jste opravdu Vy. Pokud budete mít elektronickou identitu tak se můžete samozřejmě zmocnit elektronické identity někoho jiného, nebo [ji] nějakým způsobem jinak zneužít. I tam kde zavedli elektronické hlasování, jako v Estonsku, ho využilo jen několik procent voličů.

Úroveň digitalizace u nás není tak vysoká, abychom mohli bez rizik říct jo, přejdeme na elektronické hlasování. Je to jeden z pokusů jak dostat lidi k volbám, příčina neúčasti je ale přece někde jinde.
(volný přepis)
Tito uživatelé poděkovali autorovi torrespondent za příspěvky (celkem 2):
Milan.Dadourek, Vit.Jurasek

Jan.Hosek
Člen KS Jihočeský kraj
Profese: programátor
Dal poděkování: 110 poděkování
Dostal poděkování: 136 poděkování

Příspěvek od Jan.Hosek » 13 lis 2017, 21:46

torrespondent píše:Předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa o e-volbách:
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/za ... 131235_kro
od 9:00
Dosavadní způsob hlasování umožňuje zkontrolovat, že Vy jste opravdu Vy. Pokud budete mít elektronickou identitu tak se můžete samozřejmě zmocnit elektronické identity někoho jiného, nebo [ji] nějakým způsobem jinak zneužít. I tam kde zavedli elektronické hlasování, jako v Estonsku, ho využilo jen několik procent voličů.

Úroveň digitalizace u nás není tak vysoká, abychom mohli bez rizik říct jo, přejdeme na elektronické hlasování. Je to jeden z pokusů jak dostat lidi k volbám, příčina neúčasti je ale přece někde jinde.
(volný přepis)
Začíná tam slovy
Je to lákavé.
myšleno elektronické volby.

V Estonských volbách bylo v posledních volbách odevzdáno po internetu 30% (2015), 31% (2014) hlasů.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hosek za příspěvky (celkem 2):
Petr.Vileta, Roman.Semik

Karel666

Příspěvek od Karel666 » 20 lis 2017, 11:16

Ondra.kl píše:
Karel666 píše:Jenže Ondra klade otázku opačtě proč bych to měnil, když to funguje...
Nikolivěk. Říkám že VŽDY je nějaký MAXIMÁLNÍ přijatelný odestup mezi volbami a "začátkem vládnutí" - a do tohoto odestupu se prostě musí VEŠKERÉ přezkumy vejít. Nezávisle na tom jakým mechanismem volby probíhají.
Takže jinak řečeno, když je v zákoně napsáno, jak volební komise kontroluje papírové hlasovací lístky, tak do toho se musí vejít kontrola elektronického hlasu? Pak je fakt, že na toto nemám jak oponovat...
A je dakt, když hrozí jiné nebezpečí podvodu u nového systému a mi se musíme vejít do ochran nastavených na systém jiný, protože musíme, tak musíme...

Ondra.kl

Příspěvek od Ondra.kl » 20 lis 2017, 11:36

Karel666 píše:Takže jinak řečeno, když je v zákoně napsáno, jak volební komise kontroluje papírové hlasovací lístky, tak do toho se musí vejít kontrola elektronického hlasu? Pak je fakt, že na toto nemám jak oponovat...
A je dakt, když hrozí jiné nebezpečí podvodu u nového systému a mi se musíme vejít do ochran nastavených na systém jiný, protože musíme, tak musíme...
Nikolivěk. A opět se mi snažíš podsunout něco co jsem neřekl. Vůbec nemluvím o tom JAK se kontroluje. Celou dobu mluvím o tom JAK DLOUHO JE MOŽNÉ KONTROLU PROVÁDĚT.

Asi takhle: kontrolu kvality jablka můžeš mít hotovou za 1 minutu, můžeš ji ale dělat pořádně a může ti trvat 4 roky ... jen je pak problém že jablko mezitím shnilo a už k ničemu není.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondra.kl za příspěvek:
Petr.Vileta

torrespondent
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: např. právník, grafik, student práva
Dal poděkování: 278 poděkování
Dostal poděkování: 615 poděkování

Příspěvek od torrespondent » 23 lis 2017, 20:24

honza.h píše:Začíná tam slovy
Je to lákavé.
myšleno elektronické volby.
mno, ve skutečnosti jsem vynechal asi polovinu z toho rozhovoru, neb jsem psal
(volný přepis)
... :)

a co jinak, už existuje pq proof key exchange crypto, a bezpečný hw?
V Estonských volbách bylo v posledních volbách odevzdáno po internetu 30% (2015), 31% (2014) hlasů.
jo, mám za to, že si Baxa spletl elektronickou účast s nárůstem celkové účasti, ale to by ses ho musel zeptat

Karel666

Příspěvek od Karel666 » 24 lis 2017, 08:20

Ondra.kl píše:
Karel666 píše:Takže jinak řečeno, když je v zákoně napsáno, jak volební komise kontroluje papírové hlasovací lístky, tak do toho se musí vejít kontrola elektronického hlasu? Pak je fakt, že na toto nemám jak oponovat...
Nikolivěk. A opět se mi snažíš podsunout něco co jsem neřekl. Vůbec nemluvím o tom JAK se kontroluje. Celou dobu mluvím o tom JAK DLOUHO JE MOŽNÉ KONTROLU PROVÁDĚT.

Asi takhle: kontrolu kvality jablka můžeš mít hotovou za 1 minutu, můžeš ji ale dělat pořádně a může ti trvat 4 roky ... jen je pak problém že jablko mezitím shnilo a už k ničemu není.
Celou dobu mluvím o tom JAK DLOUHO JE MOŽNÉ KONTROLU PROVÁDĚT.
Jo takto je to v dnešním platným zákoně, který je nastaven na papírovou volbu. A CHÁPEŠ ŽE JÁ SE PTÁM JESLTI TOTO NEMÁ BÝT ZMĚNĚNO, PROTOŽE SE NEBAVÍME O PAPÍROVÉ VOLBĚ?
Chápeš rozdíl, že když se někdo ptá, když změníš nosiš informace, že musíš mít jiné zabezpečení a když vytesám informaci do kamene, asi mě nebude trápit, že místnost vyhoří jako když to bude napsáno na papíru, kdy to bude problém?

A tvůj příklad, jasně když budu řešit jablka(=papíry), tak fakt pravidla pro manipulování s nima měnit nebudu, když to funguje, ale když budu řešit ořechy(=elektronickou volbu), fakt mi k něčemu budou pravidla jak zacházet z jablkem jak mě zde přesvěčuješ, protože u jablek se to osvědčilo přesně takto?

Ondra.kl

Příspěvek od Ondra.kl » 24 lis 2017, 08:53

Karel666 píše:
Celou dobu mluvím o tom JAK DLOUHO JE MOŽNÉ KONTROLU PROVÁDĚT.
A CHÁPEŠ ŽE JÁ SE PTÁM JESLTI TOTO NEMÁ BÝT ZMĚNĚNO, PROTOŽE SE NEBAVÍME O PAPÍROVÉ VOLBĚ?
Ok, zkusíme jinou analogii:

Příklad 1:
Jsi na pustém ostrově. Máš k jídlu jen jedno jablko (jakože papírové volby). Jak dlouho můžeš kontrolovat, že je poživatelné, než ho sníš? Doma ti běžná kontrola zabrala 2 minuty. Takže 2 minuty jsou ok, souhlasí?

Příklad 2:
Jsi na pustém ostrově. Máš k jídlu jen jeden kus, tobě neznámého tropického ovoce (jakože elektronické volby). Jak dlouho můžeš kontrolovat, že je poživatelné, než ho sníš? Stačí ti hodina? Den? Týden? Měsíc? 4 roky ?

Doufám že uznáš že kontrola delší než 7 dní nemá smysl.

Podobně kontrola voleb po ustavující schůzi sněmovny nemá smysl (kvůli porušení právní jistoty). O kolik jsi ochoten odložit ustavující schůzi sněmovny? Jak dlouho může podle tebe sněmovna nefungovat? Jak dlouho může panovat bezvládí? Měsíc? Půl roku? Rok? 4 roky? Vyber si - a přesně takový čas budeš mít na kontrolu voleb.

Jan.Hosek
Člen KS Jihočeský kraj
Profese: programátor
Dal poděkování: 110 poděkování
Dostal poděkování: 136 poděkování

Příspěvek od Jan.Hosek » 24 lis 2017, 09:28

torrespondent píše: a co jinak, už existuje pq proof key exchange crypto, a bezpečný hw?
"pq proof" předpokládám myslíš odolné proti kvantovým počítačům.

Anonymitu lze zajistit, tak aby byla odolná proti kvantovým počítačům. (Například Zcash to tak má) Takže můj zaměstnavatel za 100 se nedozví, že jsem volil prezidenta, který způsobil 3. světovou válku.
Kvantová odolnost elektronického podpisu bude důležitá, až bude na obzoru kvantový počítač, který by lámal současné klíče podpisy. Možnost falšovat hlasy několik desítek let po skončení voleb, není problém, ani několik týdnů po by nebyl problém.

Bezpečný hw: To záleží, jak moc jsi paranoidní. Klíče můžeš mít bezpečně na čipu na občance. Tím nezajistíš, že zavirovaný počítač nepošle jiný hlas než sis myslel, ale můžeš si to pak jinde nezávisle ověřit. Dovedu si představit bezpečnější hw (něco jako trezor.io) s displayem, kde se nemusíš bát ani zavirovaného PC, ale takový hw bysme asi nechtěli lidem nutit.

Odpovědět

Zpět na „Pirátské kauzy“