Elektronické volby

Aktuální kauzy týkající se programu a politiky Pirátů.
Pravidla fóra
Toto je veřejné fórum, které nesděluje politická stanoviska či názory Pirátské strany. Dodržujte prosím jeho pravidla.
Do vnitrostranické diskuse se mohou naši příznivci zapojit, pokud vstoupí do příslušné skupiny registrovaní příznivci.
Odpovědět
Frantisek.Navrkal
Předseda rozhodčí komise
Profese: datový inženýr/vědec
Dal poděkování: 8309 poděkování
Dostal poděkování: 4777 poděkování

Re: Elektronické volby

Příspěvek od Frantisek.Navrkal » 04 říj 2016, 17:09

Petr.Vileta píše:Takže my chceme zachovat papírové volby. :( Jenže on ty elektronické volby jednou někdo zavede a bude to bez našich připomínek. Jako se zavedly elektronické registry vozidel, obyvatel, datové schránky pro právnické osoby, kontrolní hlášení DPH, elektronická daňová přiznání, EET. Jestli to bude v roce 2018, až se napřesrok Babiš stane premiérem ;) , nebo o pár let později, to se zatím neví. Ale stane se to a stane se to bez nás. A lidé nebudou chodit na statisícové demonstrace proti el. volbám. Pohodlí volby z mobilu zvítězí a překvapivě asi zrovna u těch mladších (našich voličů). To chceme? :?
To by bylo jako kdyby mi někdo hrozil, že mi podpálí barák, a já bych se pak rozhodl, že si ho radši po svym preventivně podpálim sám. :lol:

Nebo líp: to je jako kdyby mi někdo hrozil, že mi uřízne ruku (nějak, neznámym způsobem), a já si ji teda radši nechal odborně amputovat.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Frantisek.Navrkal za příspěvky (celkem 3):
Pavel.Moravec, Vojtech.Pikal, Mikulas.Peksa
Flamewar does not determine who is right - only who is left.

Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: živnostník, programátor
Dal poděkování: 21911 poděkování
Dostal poděkování: 18846 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 04 říj 2016, 18:13

Frantisek.Navrkal píše:Nebo líp: to je jako kdyby mi někdo hrozil, že mi uřízne ruku (nějak, neznámym způsobem), a já si ji teda radši nechal odborně amputovat.
No, pokud budeš mít gangrénu :D

Neříkejte mi, že elektronické volby nelze naprogramovat. Otázka je, jestli jejich zabezpečení bude na 99, 90, nebo jen 70 procent a co z toho bude ještě všeobecně přijatelné. Ani bankovní účet, ani data CIA, ani každé letadlo nejsou bezpečné na 100%. Je to jen míra přijatelnosti rizika. Hele, ve Švédsku (nebo kde) teď vážně uvažují o zrušení hotovostních plateb. Podle mě to je stejně nebezpečné, protože to bude každodenní praxe.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 3):
Robert.Magni, Vojtech.Pikal, Vit.Jurasek
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Návštěvník
Návštěvník – není člen Pirátů

Příspěvek od Návštěvník » 04 říj 2016, 18:51

Petr.Vileta píše:
Frantisek.Navrkal píše:Nebo líp: to je jako kdyby mi někdo hrozil, že mi uřízne ruku (nějak, neznámym způsobem), a já si ji teda radši nechal odborně amputovat.
No, pokud budeš mít gangrénu :D

Neříkejte mi, že elektronické volby nelze naprogramovat. Otázka je, jestli jejich zabezpečení bude na 99, 90, nebo jen 70 procent a co z toho bude ještě všeobecně přijatelné. Ani bankovní účet, ani data CIA, ani každé letadlo nejsou bezpečné na 100%. Je to jen míra přijatelnosti rizika. Hele, ve Švédsku (nebo kde) teď vážně uvažují o zrušení hotovostních plateb. Podle mě to je stejně nebezpečné, protože to bude každodenní praxe.
Prozatím to vypadá, že to opravdu zodpovědně a kvalitně nejde. Zkoušeli to v USA, zkoušeli to v Estonsku a v obou systémech nalezli odborníci bezpečnostní chyby. Navíc nejde jen o míru přijatelnosti rizika, ale také o jeho rozložení. Když tento prostý fakt dokážete pochopit u vojáků, tak proč jej najednou nechápete u návrhu volebního systému? A co se zrušení hotovosti týče, tak jde o bezpečnostní riziko které je hodně velké. To, že si jej neuvědomují v severských státech nutně neznamená, že mají pravdu. Hotovost by měla být využívána jako záloha už kvůli výpadku proudu.

Martin.Kucera
Vedoucí administrativního odboru
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2158 poděkování
Dostal poděkování: 17605 poděkování

Příspěvek od Martin.Kucera » 04 říj 2016, 19:02

Petr.Vileta píše:Hele, ve Švédsku (nebo kde) teď vážně uvažují o zrušení hotovostních plateb. Podle mě to je stejně nebezpečné, protože to bude každodenní praxe.
To je setsakra nebezpečné. Jednak kvůli zmíněnému výpadku (ani to nemusí být výpadek proudu; pokud by šlo o placení kartou, tak stačí výpadek spojení terminálů s bankou a prostě kartou zaplatit nepůjde - to by se nicméně dejme tomu dalo řešit formou "elektronické peněženky" jako v některých MHD). Druhak kvůli nepřiměřenému zásahu do soukromí - neexistuje žádný ospravedlnitelný důvod, proč by jakákoli státní či soukromá instituce měla vědět, kde (či nedejbože dokonce co) nakupuju, leda bych se dobrovolně rozhodl jí to sdělit.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 5):
Pavel.Moravec, Vojtech.Pikal, Frantisek.Navrkal, Robert.Magni, Mikulas.Peksa
tel.: +420 778 702 711
NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM.

next_ghost
Příznivec Pirátů – Ústecký kraj
Profese: programátor
Dal poděkování: 1417 poděkování
Dostal poděkování: 4990 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od next_ghost » 04 říj 2016, 19:11

Petr.Vileta píše:Neříkejte mi, že elektronické volby nelze naprogramovat. Otázka je, jestli jejich zabezpečení bude na 99, 90, nebo jen 70 procent a co z toho bude ještě všeobecně přijatelné. Ani bankovní účet, ani data CIA, ani každé letadlo nejsou bezpečné na 100%. Je to jen míra přijatelnosti rizika. Hele, ve Švédsku (nebo kde) teď vážně uvažují o zrušení hotovostních plateb. Podle mě to je stejně nebezpečné, protože to bude každodenní praxe.
Naprogramovat to samozřejmě za cenu několika kompromisů jde. Ale software není ten hlavní problém. V případě voleb je hlavní problém doslova a do písmene všechno ostatní.
Tito uživatelé poděkovali autorovi next_ghost za příspěvky (celkem 4):
Vojtech.Pikal, Frantisek.Navrkal, Robert.Magni, Mikulas.Peksa
Chceš, aby organizace fungovala? Komunikuj!
Česká pirátská strana: Neškodná.
Otisk PGP klíče: B5E9 147C A94C 9B75 6817 9CA4 43D0 B4CF 1CDE 2360 (nový klíč od listopadu 2016)

Rostislav.Reha
Kontrolní komise
Profese: informatik
Dal poděkování: 4455 poděkování
Dostal poděkování: 4588 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rostislav.Reha » 04 říj 2016, 20:25

Ja celkem sdilim Petrovu ideu (mluvim o idee, ne o technickem reseni :) ) o tom, ze elektronicke volby jsou prirozeny vyvoj, ktery nezastavime.
A pokud se chceme bavit o nejake "kvalifikaci volit" (jak navrhuje v podstate Roj), tak by urcite mela byt zcela jinde nez na tom, jestli volim v obyvaku nebo v mistni skole.

Riziko hacku nikdy asi nevyloucime, ale snad ho muzeme snizit na uroven, kdy bude drazsi a narocnejsi nez jine zpusoby ovlivneni voleb.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Rostislav.Reha za příspěvky (celkem 4):
Robert.Magni, Petr.Vileta, Ondrej.Profant, Vit.Jurasek
Neverim na mensi zlo. Je jen velke zlo a zlo, co zatim nemelo sanci vyrust.

next_ghost
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od next_ghost » 04 říj 2016, 20:42

Rostislav.Reha píše:Riziko hacku nikdy asi nevyloucime, ale snad ho muzeme snizit na uroven, kdy bude drazsi a narocnejsi nez jine zpusoby ovlivneni voleb.
I kdyby byl volební software z pro hackery děravý jak řešeto, tak hacknutí z venku bude pořád o několik řádů dražší a složitější, než když sama centrální volební autorita prostě vymění volební software za falešný. Jak říkal Stalin: Volby nerozhodují voliči, ale ti, co počítají hlasy.
Tito uživatelé poděkovali autorovi next_ghost za příspěvky (celkem 2):
Ondrej.Profant, Alexandr.Mansurov
Otisk PGP klíče: B5E9 147C A94C 9B75 6817 9CA4 43D0 B4CF 1CDE 2360 (nový klíč od listopadu 2016)

Rostislav.Reha
Kontrolní komise
Profese: informatik
Dal poděkování: 4455 poděkování
Dostal poděkování: 4588 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rostislav.Reha » 04 říj 2016, 21:08

next_ghost píše:
Rostislav.Reha píše:Riziko hacku nikdy asi nevyloucime, ale snad ho muzeme snizit na uroven, kdy bude drazsi a narocnejsi nez jine zpusoby ovlivneni voleb.
I kdyby byl volební software z pro hackery děravý jak řešeto, tak hacknutí z venku bude pořád o několik řádů dražší a složitější, než když sama centrální volební autorita prostě vymění volební software za falešný. Jak říkal Stalin: Volby nerozhodují voliči, ale ti, co počítají hlasy.
To ale neni problem jen elektronickych voleb, proc by to u nich melo byt jednodussi?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Rostislav.Reha za příspěvek:
Robert.Magni
Neverim na mensi zlo. Je jen velke zlo a zlo, co zatim nemelo sanci vyrust.

next_ghost
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od next_ghost » 04 říj 2016, 21:35

Rostislav.Reha píše:To ale neni problem jen elektronickych voleb, proc by to u nich melo byt jednodussi?
Papírové volby jsou proti tomuhle dostatečně chráněné. Kandidující strany mají přednostní právo navrhovat členy okrskových volebních komisí. Celkové výsledky jednotlivých okrsků se pak zveřejňují na Internetu, kde je okrskové komise můžou dodatečně překontrolovat a nahlásit chyby. A pokud jsou data okrsků na webu zkontrolovaná, dají se nezávisle přepočítat celkové výsledky.
Tito uživatelé poděkovali autorovi next_ghost za příspěvky (celkem 4):
Roman.Kucera, Mikulas.Peksa, Vojtech.Pikal, Ondrej.Profant

Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: živnostník, programátor
Dal poděkování: 21911 poděkování
Dostal poděkování: 18846 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 04 říj 2016, 21:46

Rostislav.Reha píše:Ja celkem sdilim Petrovu ideu (mluvim o idee, ne o technickem reseni :) ) o tom, ze elektronicke volby jsou prirozeny vyvoj, ktery nezastavime.
A pokud se chceme bavit o nejake "kvalifikaci volit" (jak navrhuje v podstate Roj), tak by urcite mela byt zcela jinde nez na tom, jestli volim v obyvaku nebo v mistni skole.

Riziko hacku nikdy asi nevyloucime, ale snad ho muzeme snizit na uroven, kdy bude drazsi a narocnejsi nez jine zpusoby ovlivneni voleb.
No konečně jeden, který mě pochopil. :D Já nemám technické řešení, na to musí přijít "jiný sekáč, co se nezakecá", jen prostě tvrdím, že pokrok nezastavíš. Jednou to přijde, tak buďme ti, kteří budou mít náskok, budou znát většinu rizik a budou vědět, jak jim co nejlépe předejít.

Jo a Švédové se opravdu zbláznili, alespoň někteří.
http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/7570 ... -hotovosti
http://www.penize.cz/ekonomika/302159-o ... ebo-sci-fi
A přijde mi to stejně ujeté, jestli se bude platit Eurem a Dolarem, nebo BItcoinem, který je z principu odlišný. A přijde mi to mnohem nebezpečnější, než elektronické volby. Ale stejně se to jednou stane.
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Odpovědět

Zpět na „Pirátské kauzy“