Předvolební Superdebata

Aktuální kauzy týkající se programu a politiky Pirátů.
Pravidla fóra
Toto je veřejné fórum, které nesděluje politická stanoviska či názory Pirátské strany. Dodržujte prosím jeho pravidla.
Do vnitrostranické diskuse se mohou naši příznivci zapojit, pokud vstoupí do příslušné skupiny registrovaní příznivci.
Adam Sotona
Příznivec Pirátů – Středočeský kraj
Příspěvky: 2
Registrován: 20 kvě 2010, 09:17
Profese: softwarový vývojář
Dostal poděkování: 8 poděkování

Předvolební Superdebata

Příspěvek od Adam Sotona » 25 říj 2013, 15:12

Ahoj,
včera jsem se těšil na velkou Předvolební Superdebatu a jaké bylo moje zklamání, když se na obrazovce objevilo pouze několik vybraných politiků :shock:
Mrknul jsem na web ČT a naprosto mě šokovalo jejich otevřené vyhlášení "principu odstupňované rovnosti".
Nejdřív jsem tedy podal oznámení na Radu pro Rozhlasové a Televizní Vysílání a dnes jsem si přečetl i Volební Zákon.
Mám připravené ještě následující oznámení, ale nejsem právník, tak Vás žádám o případnou věcnou konzultaci a radu, kam to vlastně poslat?

Díky,
Adam
Věc: Oznámení správního deliktu České Televize

Česká Televize pozvala do svého pořadu Předvolební Superdebata dne 24.10.2012 vybrané zástupce politických stran na základě předvolebního průzkumu, dle svého "principu odstupňované rovnosti". Široký prostor k debatě dala tímto k dispozici pouze několika politickým stranám.
Dle mého názoru tímto Česká Televize porušila nejen zásadu rovnosti, kde "odstupňovaná rovnost" není rovnost, ale zároveň Volební zákon 245/195 Sb., konkrétně paragraf 16, odstavec 7:
"(7) Jiného správního deliktu se dopustí právnická osoba, která při provozování rozhlasového nebo televizního vysílání nebo při vydávání tisku v době počínající třetím dnem přede dnem voleb do Parlamentu České republiky a končící ukončením hlasování zveřejní předvolební a volební průzkumy. Za tento správní delikt lze uložit pokutu až do výše 500 000 Kč. Pokutu uloží krajský úřad místně příslušný podle sídla právnické osoby. Řízení o uložení pokuty lze zahájit do 3 měsíců a musí být pravomocně ukončeno do 3 let ode dne, kdy k porušení povinnosti došlo. Při stanovení výše pokuty se přihlédne k závažnosti a způsobu protiprávního jednání. Uložením pokuty nejsou dotčena ustanovení zvláštního právního předpisu.5i) Pokuta je splatná do 30 dnů ode dne, kdy nabylo právní moci rozhodnutí, jímž byla uložena. Pokuta je příjmem kraje, který ji uložil."

Zjevná prezentace pouze několika politických subjektů, vybraných na základě objednaného předvolebního průzkumu, se dle mého názoru dá pokládat za zveřejnění předvolebního průzkumu v době těsně před volbami a tím pádem za porušení volebního zákona. Porušení je dle mého názoru o to závažnější, protože k němu došlo ze strany celostátního veřejnoprávního média. Česká Televize tímo závažně ovlivnila regulérnosti voleb ještě před jejich začátkem.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Adam Sotona za příspěvky (celkem 6):
Roman.Kucera, Filip.Krska, Jaroslav.Nemec, Petr.Vileta, Janek.Wagner, Ivan Sirko

Uživatelský avatar
next_ghost
Příznivec Pirátů – Ústecký kraj
Příspěvky: 3231
Registrován: 21 dub 2009, 18:03
Profese: programátor
Dal poděkování: 1417 poděkování
Dostal poděkování: 4990 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předvolební Superdebata

Příspěvek od next_ghost » 25 říj 2013, 17:22

Adam Sotona píše:Zjevná prezentace pouze několika politických subjektů, vybraných na základě objednaného předvolebního průzkumu, se dle mého názoru dá pokládat za zveřejnění předvolebního průzkumu v době těsně před volbami a tím pádem za porušení volebního zákona. Porušení je dle mého názoru o to závažnější, protože k němu došlo ze strany celostátního veřejnoprávního média. Česká Televize tímo závažně ovlivnila regulérnosti voleb ještě před jejich začátkem.
Oni si na tu poslední debatu neobjednali žádný průzkum. Pozvali tam zástupce stran, které vystoupily ve víc než jedné krajské debatě.
Chceš, aby organizace fungovala? Komunikuj!
Česká pirátská strana: Neškodná.
Otisk PGP klíče: B5E9 147C A94C 9B75 6817 9CA4 43D0 B4CF 1CDE 2360 (nový klíč od listopadu 2016)

Uživatelský avatar
Lukas.Novy
Příspěvky: 21224
Registrován: 02 črc 2009, 22:45
Profese: specialista pocitacove bezpecnosti
Bydliště: Praha, V Klaudu 42
Dal poděkování: 2361 poděkování
Dostal poděkování: 11499 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Předvolební Superdebata

Příspěvek od Lukas.Novy » 25 říj 2013, 17:38

IMHO:
zverejnit se daji pouze nezverejnena dila/pruzkumy. "opakovane zverejneni" je jiz jen pouhym sdelovanim a s tim zakon problem nema.

pokud ale pouzili nekolik pruzkumu dohromady, pak se v dusledku muze jednat o pruzkum novy a tedy nezverejneny.Nebo v podstate staci pouzit jeden pruzkum a pouzit jinou grafiku, vynechat jeden sloupec apod. i tehdy se imho jedna o novy pruzkum rozdilny od toho zdrojoveho a dojde tam tedy nutne ke zverejneni.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Novy za příspěvek:
Filip.Krska
pani nováková povídala, že u vás na balkóně
sou furt ňáký kluci, kouřej a smějou se.
| ‒ | – | — | ― | … | „ | “ | ‚ | ‘ | » | « | ½ | ¼ | ¾ | × | ‰ | ® | © | ™ | Fotku Stierlitze jako avatara mi zakazali, toz sem nahodil catvatara.

Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Pirátské kauzy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: davkol a 1 host