Vrácení licence k MS Windows

Aktuální kauzy týkající se programu a politiky Pirátů.


Pravidla fóra

Aktuální kauzy týkající se programu a politiky Pirátů.

Toto je veřejné fórum, které nesděluje politická stanoviska či názory Pirátské strany. V anketách zde může hlasovat úplně každý, kdo má účet včetně robotů a nepříznivců strany.
Dodržujte prosím jeho pravidla a pravidla slušného chování.
Pro lepší diskuzi doporučujeme si založit účet.

Patrik Sima
Návštěvník – nepatří k Pirátům

Vrácení licence k MS Windows

Příspěvek od Patrik Sima »

Zdravím,

chtěl jsem si koupit notebook bez licence, ale jak se zdá je to nepřekonatelný problém. Windows se tváří jako neoddělitelná součást příslušného hardware. Prodejce podle všeho nemá právo prodat hardware bez tohoto OS. Podle mě to diskriminuje spotřebitele a má jen dvě možnosti:
a) nekoupit
b) koupit s podmínkou koupě dalšího produktu, který nechce

Já ty prodejce celkem chápu, ale opravdu nechci připlácet za software, který nechci. Otázkou je zda jim můžu kecat do toho co a jak prodávají :)

Lze to nějak řešit?

Patrik
Uživatelský avatar
Spirit
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1005
Registrován: 29 dub 2009, 13:33
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 49 poděkování

Re: Vrácení licence k MS Windows

Příspěvek od Spirit »

Řekl bych, že jsi narazil na prodejce, který poněkud zaspal dobu. Podle mých informací není už dnes problém koupit notebook bez OS.
Viz.: http://interlink.tsbohemia.cz/?cls=spre ... strid=3507
... and the Spirit of God was hovering over the waters. :D
Uživatelský avatar
next_ghost
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 3239
Registrován: 21 dub 2009, 18:03
Profese: programátor
Dal poděkování: 1433 poděkování
Dostal poděkování: 5131 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vrácení licence k MS Windows

Příspěvek od next_ghost »

Patrik Sima píše:chtěl jsem si koupit notebook bez licence, ale jak se zdá je to nepřekonatelný problém. Windows se tváří jako neoddělitelná součást příslušného hardware. Prodejce podle všeho nemá právo prodat hardware bez tohoto OS. Podle mě to diskriminuje spotřebitele a má jen dvě možnosti:
a) nekoupit
b) koupit s podmínkou koupě dalšího produktu, který nechce

Já ty prodejce celkem chápu, ale opravdu nechci připlácet za software, který nechci. Otázkou je zda jim můžu kecat do toho co a jak prodávají :)

Lze to nějak řešit?
Já bych postupoval takto:
1) Napřed bych trval na nákupu notebooku bez OS.
2) Pokud prodejce vydrží víc než 15 minut přesvědčování, že opravdu chci notebook bez OS, ale stejně mi nevyhoví, tak se zeptat na podmínky vrácení licence Windows. Podle licenčního ujednání má uživatel právo odmítnout licenční ujednání a vrátit Windows prodejci. Prodejce to nemá právo odmítnout, může jen zvolit formu náhrady za cenu vrácené kopie. Podrobnosti jsou třeba tady.
3) Pokud se prodejce bude dál cukat, pohrozit nahlášením celé věci obchodní inspekci. Podle zákona na ochranu spotřebitele a obchodního zákoníku je vázaný prodej nelegální a obchodní inspekce za něj může uložit mastnou pokutu.
4) Pokud ani hrozba nepomůže, tak skutečně podat stížnost na obchodní inspekci pro vázaný prodej a jít jinam.

Chceš, aby organizace fungovala? Komunikuj!
Česká pirátská strana: Neškodná.

Patrik Sima
Návštěvník – nepatří k Pirátům

Re: Vrácení licence k MS Windows

Příspěvek od Patrik Sima »

Dobrý den,
ke koupi OS Vás nikdo nenutí, je to vaše svobodná vůle. V naší nabídce je tento notebook pouze s operčním systémem. Snížení ceny není z naší strany možné o takovýto krok máte právo požádat výrobce.
Tak se zdá, že se daný notebook bez Windows nikde nekoupím - nikde jsem jej bez Windows nenašel.
Uživatelský avatar
Spirit
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1005
Registrován: 29 dub 2009, 13:33
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 49 poděkování

Re: Vrácení licence k MS Windows

Příspěvek od Spirit »

Někdy se bohužel může jednat o obchodní strategii výrobce a prodejce s tím nic neudělá...
... and the Spirit of God was hovering over the waters. :D
Uživatelský avatar
Petr.Hires
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 512
Registrován: 06 čer 2009, 20:27
Profese: OSVC
Bydliště: Bozeny Nemcove 1, Prostejov
Dal poděkování: 52 poděkování
Dostal poděkování: 15 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vrácení licence k MS Windows

Příspěvek od Petr.Hires »

Spirit píše:Někdy se bohužel může jednat o obchodní strategii výrobce a prodejce s tím nic neudělá...
Coz ovsem nijak neimlikuje, ze je to u nas legalni postup.
It's not our fault. We're just machines, designed to make a genocide.
mail: petr.hires@ceskapiratskastrana.cz
web: Blog | Facebook | G+ | UTFG
tel: +420 722 933 917
Uživatelský avatar
Spirit
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1005
Registrován: 29 dub 2009, 13:33
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 49 poděkování

Re: Vrácení licence k MS Windows

Příspěvek od Spirit »

Petr Hires píše:
Spirit píše:Někdy se bohužel může jednat o obchodní strategii výrobce a prodejce s tím nic neudělá...
Coz ovsem nijak neimlikuje, ze je to u nas legalni postup.
Jestli je legální nemohu posoudit. Každopádně legální by být neměl.
... and the Spirit of God was hovering over the waters. :D
Patrik Sima
Návštěvník – nepatří k Pirátům

Re: Vrácení licence k MS Windows

Příspěvek od Patrik Sima »

Spirit píše:Řekl bych, že jsi narazil na prodejce, který poněkud zaspal dobu. Podle mých informací není už dnes problém koupit notebook bez OS.
Viz.: http://interlink.tsbohemia.cz/?cls=spre ... strid=3507
tenhle se bez OS nenabízí http://interlink.tsbohemia.cz/?cls=stoitem&stiid=89530 :(
Uživatelský avatar
next_ghost
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 3239
Registrován: 21 dub 2009, 18:03
Profese: programátor
Dal poděkování: 1433 poděkování
Dostal poděkování: 5131 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vrácení licence k MS Windows

Příspěvek od next_ghost »

U nás se ASUS Eee obecně nedá sehnat jinak než s Windows, přitom se normálně vyrábí ve variantách Windows i Linux (včetně modelu 1101HA, důkaz je zde na kartě Specifications). Prodejci je nenabízejí, protože prý "není zájem" (přitom zájem by byl, ale chybí nabídka). Doporučuji pana prodejce odkázat na zmíněnou stránku s poznámkou, že svým chováním (spolu s ASUS ČR, pokud je problém tam) porušuje §6 zákona o ochraně spotřebitele.

Chceš, aby organizace fungovala? Komunikuj!
Česká pirátská strana: Neškodná.

Patrik Sima
Návštěvník – nepatří k Pirátům

Re: Vrácení licence k MS Windows

Příspěvek od Patrik Sima »

next_ghost píše:U nás se ASUS Eee obecně nedá sehnat jinak než s Windows, přitom se normálně vyrábí ve variantách Windows i Linux (včetně modelu 1101HA, důkaz je zde na kartě Specifications). Prodejci je nenabízejí, protože prý "není zájem" (přitom zájem by byl, ale chybí nabídka). Doporučuji pana prodejce odkázat na zmíněnou stránku s poznámkou, že svým chováním (spolu s ASUS ČR, pokud je problém tam) porušuje §6 zákona o ochraně spotřebitele.
Už jsem na porušování zákona poukazoval, ale k ničemu to nevedlo.

§ 6 Zákaz diskriminace spotřebitele
Prodávající nesmí při prodeji výrobků nebo poskytování služeb spotřebitele diskriminovat.

To je vše. Co se skrývá pod pojmem diskriminace spotřebitele?
Odpovědět

Zpět na „Pirátské kauzy“