Pozornosti hodné články

Aktuální kauzy týkající se programu a politiky Pirátů.
Pravidla fóra
Toto je veřejné fórum, které nesděluje politická stanoviska či názory Pirátské strany. Dodržujte prosím jeho pravidla.
Do vnitrostranické diskuse se mohou naši příznivci zapojit, pokud vstoupí do příslušné skupiny registrovaní příznivci.
Odpovědět
Návštěvník
Návštěvník – není člen Pirátů

Re: Pozornosti hodné články

Příspěvek od Návštěvník » 12 led 2019, 10:18

Rozhovor s Albertem Žirovnickým, opakovaně úspěšným odvolavatelem do Štrasburku a bývalým vězněm o stavu českého soudnictví a vězeňství. Vypadá to, že má několik užitečných postřehů týkajících se výkonu práva v ČR (které lze pravděpodobně vztáhnout na všechny post sovětské země), přičemž je dokáže jasně pojmenovat, protože podle všeho zná právo.

S ohledem na osobu a situaci by bylo dobré, kdyby ony postřehy posoudil advokát se znalostí systému, protože je řeč o poměrně neznámých a někdy také dosti odborných věcech. Je zde totiž poukazováno na některé problémy v zákonech, případně principech činnosti konkrétních institucí.

Bylo by zajímavé brát některé myšlenky a zejména informace po jejich pečlivém a důkladném zvážení v potaz při tvorbě zákonů souvisejících s prací policie, soudů a vězeňské služby.

https://www.youtube.com/watch?v=pd5XZji ... e=youtu.be

Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 8308
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 20212 poděkování
Dostal poděkování: 9179 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozornosti hodné články

Příspěvek od Dalibor.Zahora » 14 led 2019, 08:12

LN
DISKUSE
Reforma autorského práva na síti
Návrh copyright směrnice přináší velké rozpaky. Může vést i ke stěhování sídel poskytovatelů služeb, a to ve snaze vyhnout se nejasné a rizikové evropské regulaci.

Odbornou i laickou veřejnost již delší dobu rozděluje návrh směrnice o autorském právu na digitálním trhu neboli copyright směrnice, který je projednávaný již od roku 2016. Důvodem jsou zásadní rozpory mezi zástupci nositelů autorských práv, poskytovateli služeb informační společnosti a zástupci občanské a uživatelské veřejnosti, kteří upozorňují na riziko cenzury, nedostupnosti či zpoplatnění informací na internetu a omezení nabídky služeb.

Nepříliš dobrý návrh směrnice – na jaře odmítnutý a na podzim přijatý Evropským parlamentem – nyní směřuje do trialogu Evropské komise, Parlamentu a Rady, který má být završen příští pondělí, tj. 21 . ledna. Terčem kritiky jsou především dvě oblasti.

Nové povinnosti

V článku 11 směrnice je upraveno právo vydavatelů k digitálnímu užití jejich tiskových publikací, ke kterému bude nutné získat zvláštní licenci. To však vyvolává obavy z omezování svobody informací na internetu a omezování informačního obsahu, jako se to stalo ve Španělsku po kauze Google News.

Evropský parlament proto do návrhu směrnice doplnil výjimky pro soukromé a nekomerční vy užití publikací a prosté internetové odkazy na ně (takzvané hyperlinky). Nyní je veden spor o to, jestli je možné dále takové odkazy doplňovat dalším obsahem, například slovy z názvů. Shoda panuje na potřebě omezení doby trvání práv vydavatelů: Evropský parlament navrhuje omezit ji z dvaceti let na pět, zatímco Rada jen na rok.

Zřejmě nejvíc je diskutován článek 13, který zavádí nové povinnosti poskytovatelům služeb ukládání a zpřístupňování obsahu na internetu pro širokou veřejnost. Zatímco Evropský parlament navrhuje n ěkteré poskytovatele služeb z článku 13 vyloučit, Rada se zaměřila na stanovení obecných podmínek, za nichž je odpovědnost za obsah nahraný uživateli vyloučena, tzv. „safe harbour 2.0“. Ten v sobě ukrývá aktivní dohled nad obsahem nahrávaným uživateli internetu, skrytý za povinnost přijetí „účinných a přiměřených opatření“ pro vyloučení odpovědnosti za uživatelský obsah.

Rada se tak v podstatě rozhodla obejít zákaz aktivního dohledu nad cizím uživatelským obsahem, jak stanoví nejenom platná legislativa, ale i konstantní judikatura Soudního dvora EU. Vyjasnění otázky, jaké konkrétní opatření lze považovat za „účinné a přiměřené“, návrh směrnice nepodává.

Faktické zavedení aktivního dohledu Radou tak stojí v kontrastu k návrhu Evropského parlamentu, který chce, aby poskytovatelé služeb pouze spolupracovali s nositeli práv na odstraňování protiprávního obsahu. Ani tato spolupráce však není blíže vymezena a ani nejsou stanoveny žádné sankce za nespolupráci. Setkáváme se tak s nejasností, která bude místo unifikace ochrany autorského práva online vést k další roztříštěnosti v celé EU.

Špatný výsledek

Finální znění směrnice zatím neznáme a představy jednotlivých aktérů zůstávají v řadě oblastí nejednotné. Důsledkem je, že text návrhu obsahuje směs nesouvisejících novinek a příliš obecných formulací s velkým polem působnosti pro členské státy. To může v konečném důsledku vést k rozdrobenosti právní úpravy napříč EU, ať už jde o vymezení obsahu nutné spolupráce nositelů práv a poskytovatelů služeb a hrozby případné sankce za nespolupráci podle návrhu Parlamentu, nebo povinnost zavedení „účinných a přiměřených opatření“, již navrhuje Rada. Výsledkem transpozice směrnice na národní úrovni tak bude jiná úprava a jiná praxe v každém členském státu, což je u služeb na internetu, které neznají hranice, přesně to, co nikdo nechce.

A nakonec je tu otázka, zda nová úprava nepovede ke změně sídla poskytovatelů služeb, zejména větších, ve snaze vyhnout se nejasné a pro ně rizikové evropské regulaci.

Poskytovatelé, kteří si nemohou stěhování dovolit, budou v komparativní nevýhodě vůči zahraničním konkurentům. Navrhovaná směrnice tak může ve finále znamenat dražší služby pro zákazníky a méně dohledu nad protiprávním obsahem na internetu, než jak je tomu dnes.

FRANTIŠEK KORBEL

advokát
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvek:
Vojtech.Pikal
pověřený vedoucí krajského mediálního odboru - Piráti Středočeský kraj, t. 773 993 465 twitter @daliborzz FB fb.com/dlbrz https://stredocesky.pirati.cz (zakládající člen, bývalý člen KK, více na profilu wiki.pirati.cz)

Návštěvník
Návštěvník – není člen Pirátů

Re: Pozornosti hodné články

Příspěvek od Návštěvník » 15 led 2019, 22:41

Tohle je spíše kniha, ale ukazuje poučný exkurz do historie komunistického práva, což by mohlo být užitečné s ohledem na zakotvení některých stávajících zákonů v komunistické minulosti, o některých činovnících v oblasti justice jako jsou někteří soudci popřípadě státní zástupci ani nemluvě.

http://www.komunistickepravo.cz/obsah/

Uživatelský avatar
Ales.Sura
Člen KS Praha
Příspěvky: 1928
Registrován: 05 kvě 2009, 12:04
Profese: aplikační inženýr, vývoj IC
Bydliště: Praha 7, Bubeneč
Dal poděkování: 1723 poděkování
Dostal poděkování: 2725 poděkování

Re: Pozornosti hodné články

Příspěvek od Ales.Sura » 17 led 2019, 14:53

Opravdu je Čína a Rusko největší kybernetický hrozba? Nebo je hlavní hrozbou prosté diletantství zaměstnanců státní správy?
A nyní zahraničí podle expertů ministerstvo zahraničí další hackery samo pozvalo. Podle zjištění MF DNES totiž detailní analýzu svého mizerného zabezpečení zveřejnilo na webu. Byl součástí žádosti o stomilionovou evropskou dotaci, kterou chtělo ministerstvo na čerpat na posílení svého IT.
Dokument získaný MF DNES například zdůrazňuje, že systémy na zahraničí jsou poskládané ze silně zastaralého hardwaru, který už jejich výrobci vůbec nepodporují, a nevydávají tak ani základní záplaty bezpečnostních chyb.
Do ministerské sítě se navíc mohl připojit kdokoliv, aniž by se ověřovala jeho identita. Chyběly i výkonné firewally, které by hackerům přístup ke státním počítačům ztížily.
Zdroj: Ministerstvo zahraničí omylem zveřejnilo, jak být napadeno hackery
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/mini ... omaci_elka

A tohle je přesně jeden z těch důvodů, proč jsem krajně zdrželivý v pokusech o zavádění celostátních elektronických voleb, apod. Pokud chceme začít s digitalizací státní správy, tak hezky od spodu a pořádně. Implementace datových schránek nebo EET budiž nám výstrahou! Kritické záležitosti (jako třeba celostátní volby) by měli přijít na řadu jako poslední a být neprůstřelné. Viděl bych to na nějakou open-source založený na blokchainu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ales.Sura za příspěvky (celkem 5):
Jiri.Ulip, Petr.Vileta, Dalibor.Zahora, Ales.Jakl, Vojtech.Pikal
Aleš Sůra - můj pirátský Jabber je momentálně Obrázek, PGPID: 9C1B3043
"Prosíme ty, kteří tvrdí, že něco nejde, aby nezdržovali ty, kteří už to dělají!"

Odpovědět

Zpět na „Pirátské kauzy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti