Stránka 24 z 33

Re: Odvolání Ivana Bartoše

Napsal: 11 říj 2021, 14:58
od Josef.Kocourek

Dovolím si sem vložit vyjádření našeho příznivce, který mne o to požádal:

Příspěvek do diskuze od příznivce Pavla Podgorného - Praha 11

Za nepříznivé rozdělení mandátů může zcela objektivně kroužkování voličů STAN. Současné rozložení tak neodpovídá volebním preferencím z jednoho prostého důvodu. Pokud by voliči Pirátů věděli, že budou voliči STAN kroužkovat, změnili by ve volbách své chování. Volby ale bohužel nejsou hra s opakováním. Oprávněně se mohou cítit voliči Pirátů podvedení. Současné rozdělení mandátů proto není spravedlivé, ač je podle zákona. Je vidět, že v některých případech se podle zákona nerovná spravedlnost, koneckonců proto existují Piráti… měnit zákony, aby někoho výrazně nezvýhodňovaly nebo naopak (současný postoj zákona k LGBT menšinám je toho ukázkou).

Stavět ale počet ministerských křesel na nespravedlivém rozložení mandátů je přece úplná hloupost. Takhle svět nikdy nenarovnáme a asi nejsem jediný, kterému je budovat něco na nespravedlnosti proti srsti.

Nechci dělat žádné rozkoly mezi stranami. Spolupráce se STAN se mi jevila jako otevřená a korektní. Taková, že do ní z obou stran byla dána veškerá důvěra vůči druhému subjektu. Této důvěry si osobně velmi vážím a nutí mě to považovat poslance za STAN jako poslance hájící mé zájmy.

Voliči zvolili poslance, výběr a počet ministrů je ale na vedení koalice PirSTAN. Počet zastoupení by měl reflektovat nejbližší aproximaci volebních preferencí obou subjektů, která může být klidně 2:1 ve prospěch Pirátů.

Pokud by s tím poslanci STAN nesouhlasili, jednalo by se o první rozkol v koalici a konec “zvláštních vztahů” Pirátů a Starostů. Teprve v ten moment má smysl jednat uvnitř Pirátů, jestli nám bude stačit jedno nebo dvě ministerstva, nebo jestli půjdeme do opozice.

Pokud bychom měli ministerstva v naznačeném poměru 2:1, nemá smysl cokoliv řešit, spolupráce pokračuje dál korektně, akorát podporu našim ministrům zajišťují poslanci STAN.

Mohla by existovat vnitřní dohoda mezi Piráty a STAN, že tohle rozdělení ministrů bude fungovat do té doby, dokud s tím bude nadpoloviční většina poslanců STAN souhlasit. Až se stane, že s tím souhlasit nebudou, v ten moment PirSTAN končí a Piráti jdou do opozice. Mohlo by to být možná za rok, možná za dva, až se vyčerpají společná témata, na kterých je v PirSTAN shoda.

Řešení dle mého názoru tedy je zůstat v koalici, ale v rámci spravedlnosti chtít více ministrů odpovídající volebním základnám obou stran.

Pokud nebude STAN souhlasit, odejít buď do opozice rovnou s tím, toto rozdělení moci není pro voliče Pirátů spravedlivé. Nebo zůstat v koalici s jedním nebo dvěma ministry, ale pouze po omezenou dobu (0,5 až rok), dokud se nevyčerpají zásadní témata, pak se omluvit a jít do opozice, protože setrvání v koalici PirSTAN s jedním ministrem po celou dobu trvání vlády je politická sebevražda Pirátů.

Jentak mimochodem, jak Babiš vyčítal Bartošovi a Fialovi, že ekonomice nerozumí, protože nejsou ekonomové, tak Babiš jí taky nerozumí, protože je komunistický ekonom. Inflace nepřejde rychle, bude mít značnou setrvačnost. Po roce, až odejde euforie lidí z toho, že Babiš není u moci, přijde vystřízlivění lidí, že se toho tolik nezměnilo. Ten okamžik přijde, vždycky přišel, všude na světě. Okénka vstupu do opozice z nějakého důvodu v budoucnu budou. Budou přicházet každý půlrok.


Re: Odvolání Ivana Bartoše

Napsal: 11 říj 2021, 15:05
od Lukas.Hejduk
Stanislav.Klat píše: 11 říj 2021, 13:15

Myslím si, že nastal čas pro reformaci našeho fóra. Neříkám, že se máme ukrýt úplně, ale otvírat například pouze odhlasovaná témata, která lze brát za východiska, politiku strany. Chápu, že je fórum jedním z našich základních pilířů, ale když vidíme jak některé extrémní názory, které, byť jsou absolutně marginální uvnitř strany, dokáží plnit titulní strany médií a udělat antikampaň... Myslím, že je načase reforma.

Během této kampaně mi u našeho rodinného domu jednou banner roztrhali, podruhé zničili plot i s bannerem a pořád mě lidi konfrontují s těma hoaxama, jejichž velká část má, priznejme si to, kořínek zde na fóru...

Ve skutecnosti ty nejvic propirany veci (z posledni doby treba Frantovo berlinsky referendum nebo treba Dostalovo ockovani) vubec nepochazi z fora. A odpovida tomu, ze jsme proste demokraticka strana a lidi tu maj nazory. To ze politici obcas rikaji neco, na co ve strane neni konsenzus, se deje i v jinych stranach a je to normalni. Chceme v politice osobnosti, ne stranicky otroky a mluvici hlavy.
Je blby, ze u nas to (casto pravicovy) medialni diskurz bulvarizuje a tematizuje, protoze z nejakyho duvodu strasne moc chce ukazat, jak jsou ty Pirati novodoby komunisti. Ale to se fakt nevyresi uzavrenim fora.

Ja vim, ze transparence se pro vsechny ty antiBabise a statni dluh z nasi kampane uplne vytratila, ale jak chceme prosazovat transparentni stat, kdyz nechceme udzet transparentni ani vlastni stranu?


Re: Odvolání Ivana Bartoše

Napsal: 11 říj 2021, 15:19
od Jan.Adam
Lukas.Hejduk píše: 11 říj 2021, 15:05
Stanislav.Klat píše: 11 říj 2021, 13:15

Myslím si, že nastal čas pro reformaci našeho fóra. Neříkám, že se máme ukrýt úplně, ale otvírat například pouze odhlasovaná témata, která lze brát za východiska, politiku strany. Chápu, že je fórum jedním z našich základních pilířů, ale když vidíme jak některé extrémní názory, které, byť jsou absolutně marginální uvnitř strany, dokáží plnit titulní strany médií a udělat antikampaň... Myslím, že je načase reforma.

Během této kampaně mi u našeho rodinného domu jednou banner roztrhali, podruhé zničili plot i s bannerem a pořád mě lidi konfrontují s těma hoaxama, jejichž velká část má, priznejme si to, kořínek zde na fóru...

Ve skutecnosti ty nejvic propirany veci (z posledni doby treba Frantovo berlinsky referendum nebo treba Dostalovo ockovani) vubec nepochazi z fora. A odpovida tomu, ze jsme proste demokraticka strana a lidi tu maj nazory. To ze politici obcas rikaji neco, na co ve strane neni konsenzus, se deje i v jinych stranach a je to normalni. Chceme v politice osobnosti, ne stranicky otroky a mluvici hlavy.
Je blby, ze u nas to (casto pravicovy) medialni diskurz bulvarizuje a tematizuje, protoze z nejakyho duvodu strasne moc chce ukazat, jak jsou ty Pirati novodoby komunisti. Ale to se fakt nevyresi uzavrenim fora.

Ja vim, ze transparence se pro vsechny ty antiBabise a statni dluh z nasi kampane uplne vytratila, ale jak chceme prosazovat transparentni stat, kdyz nechceme udzet transparentni ani vlastni stranu?

Osobně bych se výrazně raději ptal, proč jsme ani po 4 letech nebyli schopní některé lidi naučit aspoň základnímu uvažování nad tím, co vypouštějí z pusy. Nemalé množství věcí, které nám u zejména liberálních voličů uškodily, byly naprosto zbytečné a stačila by minimální schopnost sebekontroly. Transparentní můžeme být, názorově pluralitní taky ale v tomhle prostě musíme dospět. Nejde prostě plácnout každou hovadinu. Tohle je jeden z problémů. A navíc systémový.

Než tady řešit odvolávání předsedy.


Re: Odvolání Ivana Bartoše

Napsal: 11 říj 2021, 15:23
od Josef.Steinbauer
David.Novak píše: 11 říj 2021, 14:13

Volební výsledek koalice PirStan je dvojitý debakl:

1) 15 % pro koalici. Celkový výsledek koalice značně propadl oproti stanoveným potenciálům a cílům prezentovaným v analýze při rozhodování o společném koaličním postupu. Buď byly vstupní analýzy jednoduše chybné, nebo bylo vedení kampaně extrémně špatné. Rozhodování CF ve volbě o postupu ve volbách bylo ovlivněno jednostrannými a nesprávnými informacemi, které predikovaly nereálný výsledek. Jak by se rozhodlo CF, kdyby vědělo, že v koalici budeme mířit na 15 %, resp. kdyby bylo toto riziko dostatečně vyzdvihnuto?

2) 4 poslanci Pirátů Propad zastoupení Pirátů ve Sněmovně se zapíše do učebnic politologie. Značně byl podceněn význam kroužkovacího systému, který není zrovna příznivě nakloněn koalicím, a nebyl vysvětlen členům natož voličům. Ve volbách 2017 je vidět obrovský rozdíl v kroužkovací náladě voličů STAN a Pirátů, přesto tento kruciální argument nebyl zahrnut do prvního odstavce oponentury ke společnému postupu, resp. ke koaliční smlouvě a dalším prováděcím předpisům (aneb k celkovému modelu koalice).
..............

Čekal jsem po volbách, že se vytvoří přímo vlákno ohledně výsledku voleb, ale když už se to začalo probírat ve velkém v tomto vlákně tak k tomu mám následující:
Ano 15% pro koalici PirStan to je opravdu málo a především mělo být varováním pokles preferencí od jara a tomu se měla přizpůsobit kampaň, která, jak už to bylo několikrát zmiňováno, nebyla alespoň posledního půl roku výrazná a nebyla vedená dobře. (viz. jiná vlákna)
Ano 4 poslanci z 22 je velký propad a kroužkování je něco s čím se určitě mělo počítat. Ale zde bych chtěl upozornit na jednu věc. Osobně jsem se ptal lidí v širším okolí o kterých vím že byli proti Babišovi jak volili a i ti co chtěli volit Piráty nakonec volili SPOLU a nebo když už volili PirStan tak kroužkovali STAN. CO je k tomu vedlo? Nebylo to tím že by uvěřili hnojometům Babiše, ale částečně kvůli tomu jak se někteří "vysoce postavení" Piráti vyjadřovali do médií (těch přešlapů bylo víc). A také kvůli tomu, že Piráti po spojení se STAN už nejsou ti původní Piráti a kroužkováním STAN chtěli ukázat svoji nespokojenost. Je zajímavé, že i je překvapil výsledek tohoto kroužkování. Tohle jsou informace z "terénu".
Asi všeobecně můžeme všichni souhlasit s tím, že je dobře, že byl Babiš odstaven, ovšem cena za to je pro Piráty obrovská. Nyní je potřebná hluboká rebereflexe a doufám že uvidíme její výsledky na CF.


Re: Odvolání Ivana Bartoše

Napsal: 11 říj 2021, 15:38
od wrench

Já se omlouvám jestli mi něco ušlo, ale jak za malý počet mandátů může pan předseda Bartoš?
Zároveň mi nepřijde jako dobrý nápad teď vnášet rozbroje do koalice a už vůbec ne ji rozdělovat, nebylo by to fér vůči STANu ani voličům. Přechodem do opozice se také nic nevyřeší akorát kromě STANu podrazíme nohy i republice a kolegům ze SPOLU.


Re: Odvolání Ivana Bartoše

Napsal: 11 říj 2021, 16:23
od Marek.Necada
wrench píše: 11 říj 2021, 15:38

Já se omlouvám jestli mi něco ušlo, ale jak za malý počet mandátů může pan předseda Bartoš?

Tlačil vstup do koalice na sílu hlava nehlava a její kritiky upozaďoval. Tzv. „analýza“ postupu ve volbách předložená členům jako podklad pro rozhodování byla dost jednostranně zaujatá apod.


Re: Odvolání Ivana Bartoše

Napsal: 11 říj 2021, 16:38
od Lukas.Hejduk

++ teda myšlenka, že 'předseda strany nemůže za výsledek voleb a za dopady jaký to na stranu má', je docela zajímavá a inovativní.


Re: Odvolání Ivana Bartoše

Napsal: 11 říj 2021, 16:47
od Jiri.Kubalek
Josef.Steinbauer píše: 11 říj 2021, 15:23

Ale zde bych chtěl upozornit na jednu věc. Osobně jsem se ptal lidí v širším okolí o kterých vím že byli proti Babišovi jak volili a i ti co chtěli volit Piráty nakonec volili SPOLU a nebo když už volili PirStan tak kroužkovali STAN. CO je k tomu vedlo? Nebylo to tím že by uvěřili hnojometům Babiše, ale částečně kvůli tomu jak se někteří "vysoce postavení" Piráti vyjadřovali do médií (těch přešlapů bylo víc). A také kvůli tomu, že Piráti po spojení se STAN už nejsou ti původní Piráti a kroužkováním STAN chtěli ukázat svoji nespokojenost. Je zajímavé, že i je překvapil výsledek tohoto kroužkování. Tohle jsou informace z "terénu".
Asi všeobecně můžeme všichni souhlasit s tím, že je dobře, že byl Babiš odstaven, ovšem cena za to je pro Piráty obrovská. Nyní je potřebná hluboká rebereflexe a doufám že uvidíme její výsledky na CF.

Bohužel to potvrzují i moje zkušenosti. Vystupování Ivana Bartoše v TV, kdy neustále opakoval, že Piráti jsou hlavním terčem Babišovy kampaně, dost lidí znechutilo. Není to informace, kterou chtěli slyšet od kandidáta na premiéra, od člověka, který chce převzít vládu! A ano, i mě osobně někteří známí řekli, ať se nezlobím, ale že nebudou volit ufňukánky, a v lepším případě sice volili 17, ale pravděpodobně kroužkovali STAN. Prostě mediálně to stálo za prd. A jak už bylo ve fóru zmíněno, ještě větší průšvihy způsobily mediální výstupy Ondry Dostála, Ondry Profanta či Mikuláše Ferjenčíka. Takže asi tak - "hlas z terénu". Otázka je, zda ho vůbec chce uzavřená pirátská bublina slyšet.


Re: Odvolání Ivana Bartoše

Napsal: 11 říj 2021, 17:05
od Andrea.Protivinska

@Lukas.Dolezal jo, jasně, odvolejme Ivana. Vždyť pro vítězství ve volbách a pro Piráty udělal úplný ho.. Tvl, žádnej členskej podnět mě tak nenasral, jako tento. Respektuju tvole právo na jeho založení, ale tvůj postoj mi přijde sakra neuvážený. Hlasuju proti tvýmu podnětu.Btw, nechápu, proč tento podnět, když je v lednu CF, kde se muže každý demokraticky rozhodnout, koho chceme za predsedu.


Re: Odvolání Ivana Bartoše

Napsal: 11 říj 2021, 17:10
od Adam.Cernoch

hlasoval jsem proti protože to do ledna počká, ale pak budu hlasovat proti Ivanovi v pozici předsedy - myslím že po deseti letech se prostě kapitán vyměnit musí
kdo by to měl být zatím nevím... ale doufám že se někdo schopný najde