Re: Odvolání Ivana Bartoše
Dovolím si sem vložit vyjádření našeho příznivce, který mne o to požádal:
Příspěvek do diskuze od příznivce Pavla Podgorného - Praha 11
Za nepříznivé rozdělení mandátů může zcela objektivně kroužkování voličů STAN. Současné rozložení tak neodpovídá volebním preferencím z jednoho prostého důvodu. Pokud by voliči Pirátů věděli, že budou voliči STAN kroužkovat, změnili by ve volbách své chování. Volby ale bohužel nejsou hra s opakováním. Oprávněně se mohou cítit voliči Pirátů podvedení. Současné rozdělení mandátů proto není spravedlivé, ač je podle zákona. Je vidět, že v některých případech se podle zákona nerovná spravedlnost, koneckonců proto existují Piráti… měnit zákony, aby někoho výrazně nezvýhodňovaly nebo naopak (současný postoj zákona k LGBT menšinám je toho ukázkou).
Stavět ale počet ministerských křesel na nespravedlivém rozložení mandátů je přece úplná hloupost. Takhle svět nikdy nenarovnáme a asi nejsem jediný, kterému je budovat něco na nespravedlnosti proti srsti.
Nechci dělat žádné rozkoly mezi stranami. Spolupráce se STAN se mi jevila jako otevřená a korektní. Taková, že do ní z obou stran byla dána veškerá důvěra vůči druhému subjektu. Této důvěry si osobně velmi vážím a nutí mě to považovat poslance za STAN jako poslance hájící mé zájmy.
Voliči zvolili poslance, výběr a počet ministrů je ale na vedení koalice PirSTAN. Počet zastoupení by měl reflektovat nejbližší aproximaci volebních preferencí obou subjektů, která může být klidně 2:1 ve prospěch Pirátů.
Pokud by s tím poslanci STAN nesouhlasili, jednalo by se o první rozkol v koalici a konec “zvláštních vztahů” Pirátů a Starostů. Teprve v ten moment má smysl jednat uvnitř Pirátů, jestli nám bude stačit jedno nebo dvě ministerstva, nebo jestli půjdeme do opozice.
Pokud bychom měli ministerstva v naznačeném poměru 2:1, nemá smysl cokoliv řešit, spolupráce pokračuje dál korektně, akorát podporu našim ministrům zajišťují poslanci STAN.
Mohla by existovat vnitřní dohoda mezi Piráty a STAN, že tohle rozdělení ministrů bude fungovat do té doby, dokud s tím bude nadpoloviční většina poslanců STAN souhlasit. Až se stane, že s tím souhlasit nebudou, v ten moment PirSTAN končí a Piráti jdou do opozice. Mohlo by to být možná za rok, možná za dva, až se vyčerpají společná témata, na kterých je v PirSTAN shoda.
Řešení dle mého názoru tedy je zůstat v koalici, ale v rámci spravedlnosti chtít více ministrů odpovídající volebním základnám obou stran.
Pokud nebude STAN souhlasit, odejít buď do opozice rovnou s tím, toto rozdělení moci není pro voliče Pirátů spravedlivé. Nebo zůstat v koalici s jedním nebo dvěma ministry, ale pouze po omezenou dobu (0,5 až rok), dokud se nevyčerpají zásadní témata, pak se omluvit a jít do opozice, protože setrvání v koalici PirSTAN s jedním ministrem po celou dobu trvání vlády je politická sebevražda Pirátů.
Jentak mimochodem, jak Babiš vyčítal Bartošovi a Fialovi, že ekonomice nerozumí, protože nejsou ekonomové, tak Babiš jí taky nerozumí, protože je komunistický ekonom. Inflace nepřejde rychle, bude mít značnou setrvačnost. Po roce, až odejde euforie lidí z toho, že Babiš není u moci, přijde vystřízlivění lidí, že se toho tolik nezměnilo. Ten okamžik přijde, vždycky přišel, všude na světě. Okénka vstupu do opozice z nějakého důvodu v budoucnu budou. Budou přicházet každý půlrok.