Nominace Jana Podhajského do republikového výboru

Do tohoto fóra se přesouvají Uzamčené členské podněty

Moderátor: Predsedajici

Podporuji nominaci Jana Podhajského do RV?

Ano
61
85%
Ne
7
10%
Zdržuji se
4
6%

Celkem hlasujících: 72 - Celkem hlasů: 72

Jan.Podhajsky
Člen KS Praha
Profese: sociolog, process hacker
Dal poděkování: 579 poděkování
Dostal poděkování: 1040 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Jana Podhajského do republikového výboru

Příspěvek od Jan.Podhajsky » 15 lis 2019, 14:04

Jan.Bednarik píše:
14 lis 2019, 21:32
V minulé volbě do RV postoupil do druhého kola jediný kandidát. Je tu riziko, že se podobná situace bude opakovat i nyní. A čeká nás brzy volba RP, která by se v takové situaci musela i několikrát opakovat. Jak bys členům vysvětlil dvoukolový systém volby? Jak v prvním kole volíš ty?
Diky, za otazku. Od zavedeni dvoukolovych voleb se casto premenuje voleni do funkci ve volebni maratony. Zda se mi, ze prvni pirati byli vyrazne aktivnejsi v oblasti vnistrostranicke demokracie, tedy, ze sledovali vic deni na foru a jednani, at uz clenske podnety nebo CF. Z cele posadky byl tehdy hlasujicich vyssi podil nez dnes, takze dvoukolove volby se tak neprodluzovaly.

Problem neni v samotne demokracii v nasi organizaci, ale v aktivite jejich clenu. Myslim, ze v kazde lokalni posadce se najde nazorovy vudce, v registrovanych MS oficialni kormidelnik, atp. Nejlepsi by bylo, aby tito lide aktivizovali svoji piratskou komunitu v miste, a vysvetlovali, proc je nutne sledovat, popr. sami zasilali vlakna z fora do svoji komunity. Lokalni kormidelnici jsou vetsinou bliz svym soudruhum, nez nejaky bouncer rozesilajici vyzvy z Prahy.

Uz jednou jsme na zaklade pouceni z dvoukolovosti nas volebni system vylepsili, a to zavedenim krajskych clenu RV, coz umoznilo udrzet tento organ i behem volebniho maratonu kolem clenskych kandidatu udrzet v chodu.

Jsem s timto stavem srovnan, a nechtel bych na nasi demokracii nic menit.

Ja osobne, ciste pragmaticky, volim vzdy co nejvic hlasy. Nevolim jenom nekoho, o kom jsem presvedcen, ze je daleko od principu, programu a meho credo a nebo nekoho, kdo je nesnesitelny kokot nebo kikina. Tohle je trochu narocnejsi strategie, protoze, kdyz daneho pirata nebo piratku neznam, vyzaduje nejenom studii vlakna s nominaci toho cloveka a dalsich vlaken tykajicich se voleb do RV, ale i zapluti do vyhledavani projevu daneho ID na celem Piratskem foru ci na dalsich online platformach. Je to narocne, ale souhlasim, ze i povrchni. Davam i na nazory jinych ID na daneho kandidata, popr. se poptam piratu, ktere znam v domovskem kraji kandidata.

EDIT: Preklepi a hrupky
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Podhajsky za příspěvky (celkem 2):
Jan.Bednarik, Petr.Vileta
Stopuji zásadně v županu.
Pište mi na email jan.podhajsky@pirati.cz
Sem pirát i bez předpicu.

Jan.Podhajsky
Člen KS Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan.Podhajsky » 15 lis 2019, 15:49

OFFTOPICOmlouvám se za spoždění, zde je moje kandidátská řeč. Zároveň poprosím přes SZ moderátory, ať dají mojí původní verzi o pár postů výše do OT a přidají odkaz na tuto finální verzi.
Děkuji, že věnujete čas volbám do Republikového výboru!

Ahoj všem,

děkuju Mikulášovi za nominaci a přijímám jí.

Musím teda přiznat, že jsem netušil, že existuje ještě můj starý profil na wiki. Preferuji https://lide.pirati.cz/personProfile/212/ :D

Něco o mně

Je mi 43 let. Pocházím z Jižního města v Praze. Jsem ženatý a mám dvě děti. Hraju taky v kapele na basu, teďka zrovna jednoduchý stoner rock, ale říkáme tomu underground. Další mojí zálibou je mikrozahradničení (do 250W HPS) a rozrýpávání linuxových distribucí na domácích strojích, aktuálně "distro" KDE Neon. Jsem bežný uživatel linuxu od r. 2004 a furt se to nelepší. K Internetu jsem prvně přičuchnul hned ze začátku 90. let, stejně tak jako ke svobodné kultuře, punkovému anarchismu, freeparties a souvisejícím drogám. Z toho komplexu devadesátek ještě pořád silné tíhnu k antiautoritářství. To je řekl bych vcelku generační znak všech, kteří ten nářez ducha tehdejšího clubbingu přežili. Devadesátky jsem si velmi užil, ale nic si z nich nepamatuju :D Po kalbě je každý generál, takže jsem se před koncem minulého století vrátil ke studiu a to při práci. Vystudoval jsem sociologii na FFUK. Mluvím dobře anglicky, rusky a aktivně se učím hanáčtinu, abych tolik nevyčuhoval pžskou mluvou, když jsem na manželky rodné hroudě.

Profese

Pracuju jako jeden z ředitelů v evropském centru pro výzkum jedné velké nadnárodní výzkumné korporace. Poskytujeme celkové specializované výzkumné služby kolegům z poboček na třech kontinentech. Na starosti mám oblast knowledge managementu, implementací, řízení kvality, hackování procesů, vztahy s interními dodavateli. Hodně jsem přičichl i k rekrutaci, HR. Z původní skupinky 4 šílenců ujetejch do výzkumu reklamy (pretesting) pracujících s nejistým modelem práce v interním start upu, jsme vybudovali solidní "centre of excellence" o 100 lidech a operující v oblasti výzkumu značek, komerční komunikace a médií, veřejného mínění.

Když jsme s centrem začínali, tak jsme si řekli, že budeme dělat věci trochu jinak. Jedním z hlavních cílů bylo odstranění přepracovanosti a přesčasů, kteréžto jsou standardem naší profese. Utavení lidé, pracují s vyššími náklady. Dosahujeme toho cíle tak, že neustále hledáme příležitosti, jak odstraňovat zbytečné úlohy, úkony, zdvojené nebo překrývající se děje nebo informace, role a dokonce i komunikace mezi sebou, doprovázíme to intenzivní prací s lidmi. Daří se to, i když občas vtipkuju, že se vlastně zabývám mazáním kolonek z formulářu a poskytováním psychoterapie.
Před tím jsem pracoval v české kanceláři korporace a měl jsem na na starosti výzkum pro velké klienty na našem trhu.

Piráti

Když jsem na Abclinuxu objevil petici Jirky Kadeřávka, tak moje punková mysl zbystřila. A když jsem zjistil, že se kolem zakládání motají lidé, které znám, tak jsem neváhal a vstoupil jsem pod heslem, když už nemáš koho volit, tak si politickou stranu udělej. Hned jsem začal působit na polích, které mi jdou. Média a "ideologie". Jsem hrdý a rád, že některé principy a pilíře komunikace a pirátské značky, které jsme tehdy spolu nastavili ještě funkují ve straně dodnes.
Dalším a možná silnějším motivem pro přidání se k pirátům byl můj radikalismus na poli volnosti a nakládání s životem a zakládající myšlenky pirátů jako průsvitnost moci, ochrana soukromí, boj proti monopolům atp. To rozhodlo.

Průsvitnost moci je důležitá pro poznání, jak nás třeba stát ovládá. Když je moc státu transparentní, tak ji můžeme taky zkusit formovat, protože víme jak funguje nejenom na papíře.

Ochrana soukromí je důležitá, protože digitální technologie s sebou nesou hrozbu invaze moci státu a korporací do našeho soukromí, do našich identit, rodin, komunit. Ne, že by nebyly tyto moci v našich intimitách přítomny před digi dobou, ale byly limitované technologií. Ta teďka vlastně gumuje přítomnost násilné kontroly a převáří jí na kontrolu neviditelnou, o to hrozivější pro naše životy. Jsem de-facto technofob. :D

Boj proti monopolům, zvláště proti monopolům na "duševní vlastnictví" je základem pro rozvoj společnosti a lidstva. Monopol brzdí, monopol brání přístupům k novým poznatkům. Monopol je smrt inovace, vylepšování. Brání lidem žít lépe.

Když řeknu, že jsem liberál, tak si někteří představí tu celou škálu liberálních proudů. Jsem liberál, který věří v to, že společnost musí být férová, aby každý měl šanci se rozvíjet v důstojných podmínkách. Férovost spočívá v tom, že každý má přístup ke stejným právům a svobodám jako ostatní. Nerovnosti společenské a hospodářské jsou obhajitelné jenom tehdy, pokud nikdo nikomu nebrání bez příčiny dosáhnout společenského postavení a pokud z rozdílů nejvíce prospívají ti nejvíce znevýhodnění.
Toto je moje pirátské credo.

Byl jsem v pirátech vedoucí MO, člen RV. Zhruba v r. 2014 jsem utlumil aktivitu jenom na online fórum. Moje pasivita spočívala v tom, že čtu, hlasuju, vstupuju, jenom když moje pozice nevyjadřují zde jiné identity, občas konzultuju (např. nabídky agentur, stavbu dotazníku, vyhodnocení výzkumu, složil jsem i první assessment centrum pro kampaň manažera). V offline režimu se pravidelně účastním zasedání CF a propaguji Piraty na Cannafestu. Sám užívám konopí jak v rekreačním, tak v léčebném módu.
Za mým útlumem práce pro stranu stály povinnosti k rodině a práce. Děti povyrostly, a práce se stabilizovala. Proto jsem řekl Mikulášovi na jeho nabídku nominace, že si to zkusím.

Program pro RV

Praktický program
Myslím si, že do celostátním fórem volené části RV hodně patří identity se zkušeností ze zastupitelství, obecních rad. Dohromady s členy RV z krajských fór tvoří nedocenitelné hejno zkušeností s reálnou politikou (vstup pro program) a zároveň s chodem strany, např. z pohledu na podpůrné orgány. V RV jsou ale i potřeba nezatížené hlasy, které by promlouvaly z obecnějších pozic.

V rámci RV budu vystupovat jako lokálně neutrální; myšleno nezatížený krajem. Jako strukturně nezatížený a neutrální; myšleno nezatížený vztahem např. s odborem nebo RP. Jako stranický; myšleno jako vystupující z pozice Stanov, Programu a dříve v mojí nominační řeči uvedeného osobního pirátského credo.

Naše organizace a naše komunita prodělala rozsáhlý rozvoj. Upgrade vytvořil výkonnostní struktury, profesionalizoval opěrné systémy strany. Upgrade je úspěšný, teď je čas začít naši novou organizaci vylepšovat a stabilizovat, aby byla připravená na další úkoly, které máme společně před sebou.
V RV budu aktivně hledat balanc mezi demokratickou povahou výběru činovníků a požadavkem na výkonnostní řízení, které často vyžaduje autoritativní přístup ve vedoucích rolích.

V RV budu vystupovat proti revolučnímu přístupu ke změnám ve straně. Jsem zastánce drobných vylepšování, když je zřejmé, že daná věc funguje nebo je důležitá proto fungování strany. V této pozici použiju svoje zkušenosti jak z mého profesního života korporátní krysy, tak i ze aktivit se samoorganizujících se skupin a komunit. Ke svojí velké organizační zkušenosti počítám i moje činění v Pirátské straně v jejích prvních letech.

Republikovému výboru, ale i jiným orgánům a pirátským ID můžu nabídnout expertízu na poli nastavování organizace, systémů vedení, procesů, monitoringu, metod řešení problémů, přístupy k vedení lidí. Ale také vedení workshopů, objevné techniky, moderaci skupin či individuálních rozhovorů, či konzultaci, sestavování a vyhodnocování dotazníkových šetření, včetně organizace sběru či konzultování sestavování poptávek a nabídek marketingových, reklamních či výzkumných agentur. Mým oborem je expertní hodnocení reklam a kampaní a jejich optimalizace, takže i v tomto ohledu si myslím, že můj hlas v RV by byl hodnotný.

Politický program
Jsem v pirátské myšlence radikální a ačkoli liberál, jsme konzervativní v ohledech pirátských pilířů a dlouhodobého programu. Myslím si, že musíme neustále připomínat, proč naše volební programy jsou takové jaké jsou; co stojí za formulacemi jednotlivých bodů. Při řešení programových otázek v RV budu vždy zastávat radikální pirátské stanovisko a budu vždy prosazovat vysvětlení programového bodu, podle pirátských principů a mého credo.

Jako příklad uvedu např. transparenci. Proč chceme vidět pod kůži státnímu rozpočtu? Proč chceme transparentní veřejná řízení, přístup ke smlouvám atp.? Argument rozkrádání a datamingu není z pirátského pohledu dostačující. Radikální postoj je, že chceme vidět, čím nás stát ovládá, transparence nám umožní tuto moc formovat k prohlubování férové svobody.

Souhlasím s tím, že regulace jsou potřeba, na regulace budu ovšem také pohlížet skrze již několikrát zmíněný komplexní a radikální postoj. Regulace nesmí být taková, že na straně státu generuje zbytečnou moc nad jednotlivcem a komunitami, nesmí přinášet násilné buzerace, nesmí oklešťovat práva a svobody.

Pro vnitrostranickou politiku budu přísně vychylovat autoritativní tendence směrem k demokratickým řešením.

Pokud jde o jeden specifický programový bod, na kterém budu spolupracovat, tak je to problematika psychotropních látek a legalizace konopí. Sám jsem konopný uživatel a umožňuje mi žít vcelku pohodový život, protože mě zbavuje bolestí a křečí. Nemyslím si, že konopí je tolik nebezpečnou drogou jako třeba alkohol, že musí být jeho domácí pěstování kriminalizováno. Určitě jsem pro regulované domácí pěstování, určitě jsem pro regulovaný prodej konopí a jeho produktů. Současná situace, kdy velká část naší populace, včetně naši rodičů a prarodičů si konopí pěstuje, a stát proti nim někdy velmi tvrdě zasahuje, i když pěstitelé nedokazují nekalé úmysly musí skončit.

Nakonec dodám můj politický kompas. Je samozřejmě jenom indikativní, ale aspoň něco vizuálního k mému politickému postoji :D

Děkuji za vaše hlasy. A ostatním nominantům i všem dalším pirátským ID přeju silný vítr v plachtách a čistý horizont. Držíme kurz!

Obrázek
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Podhajsky za příspěvky (celkem 7):
Vojtech.Pikal, Mikulas.Ferjencik, Jan.Bednarik, Petr.Vileta, Milan.Dadourek, Jan.Novak, Jakub.Nepejchal

Andrej.Ramaseuski
Republikový výbor
Profese: programátor
Dal poděkování: 1798 poděkování
Dostal poděkování: 2949 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Andrej.Ramaseuski » 15 lis 2019, 23:12

Jan.Podhajsky píše:
15 lis 2019, 14:04
EDIT: Preklepi a hrupky
tak to, prosim, ne. v tom mi delat konkureni nemuzež
Tito uživatelé poděkovali autorovi Andrej.Ramaseuski za příspěvek:
Jan.Podhajsky
0x8DE5F4739D2A2F0B | Cēterum cēnseō Facebook esse dēlendam

Jan.Podhajsky
Člen KS Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan.Podhajsky » 16 lis 2019, 21:08

Dalibor.Zahora píše:
16 lis 2019, 15:00
Otázka pro všechny kandidáty a kandidátky: kolikrát jste se zúčastnili v tomto roce fyzického zasedání RV, případně kdy, kde?

Prosím odpovídejte ve svých nominačních vláknech, otázku tam kopírovat nebudu, případně se jednotlivě připomenu.
Samozřejmě možno sloučit s dalšími odpověďmi.

Tady přehled zasedání RV pro lepší vzpomínání:
RV 47/2019 zasedání Praha, 2. - 3. 11. 2019
RV 40/2019 Zasedání V Rožnově p. R. 6.-8.9.2019
RV 16/2019 Zasedání RV v Mariánských lázních 15. - 16. 6. 2019
RV 9/2019 Zasedání RV v Hradci Králové 26. - 28. 4. 2019
RV 71/2018 Zasedání RV v Ústí nad Labem 12.–13. ledna 2019
Nezucastnil. Sporadicky procitam vlakna RV zde na foru.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Podhajsky za příspěvek:
Dalibor.Zahora

Zamčeno

Zpět na „[Archív] Uzamčené členské podněty“