Návrh postupu specifikující přijatelné nominace ve volbě RV

Místo pro členské podněty, podporu změn stanov, žádosti o nominaci členstvem a návrhy na mimořádný přezkum.

Moderátor: Predsedajici

Pravidla fóra
Do tohoto fóra vkládají členové strany písemné návrhy, které chtějí předložit celostátnímu fóru k projednání. Celostátní fórum může projednat například návrhy předpisů, programových dokumentů, návrh na odvolání nebo mimořádně přezkoumat rozhodnutí libovolného orgánu do 14 dnů od jeho právní moci. Dále zde lze sbírat podporu pro projednání návrhů změn stanov nebo pro nominaci (návrh kandidáta) členskou základnou. Více informací naleznete v jednacím řádu.
Podrobný návod
  • U každého podnětu založte zvláštní vlákno s textem návrhu, zdůvodněním a dalšími náležitostmi a anketní otázkou s možnostmi "Pro", "Proti" a "zdržuji se". (Anketa se zadává v záložce "Anketa" pod příspěvkem, u ankety neomezujte trvání, nastavte viditelnost výsledků a možnost změny hlasu.)
  • Členský podnět, který získá aspoň stanovený počet hlasů, rozešle na žádost navrhovatele administrativní odbor všem členům strany v e-mailu jako členskou iniciativu s odkazem na dané vlákno, a to nejpozději do jednoho týdne od žádosti. Stanovený počet hlasů se pro účely tohoto pravidla vypočítá jako odmocnina z počtu členů strany zaokrouhlená nahoru na celé číslo (pro 1020 členů je to 32 hlasů).
  • Celostátní fórum bude svoláno, požádá-li o to nejméně dvě odmocniny počtu členů. (pro 1020 členů je to 64 hlasů) Přičemž nesmí být více členů proti svolání, než pro svolání.
  • Do již svolaného jednání budou začleněny další návrhy, které získaly podporu alespoň odmocniny členů. (Platí i pro návrh kandidáta do funkce volené celostátním fórem.)
Seznam členů naleznete zde. Aktuální počet je vpravo dole.
Představitele strany prosíme, aby návrhy na svolání, informace o rezignacích a další úkony k fóru směřovali do podatelny.

Doporučujeme nastavit si Sledování fóra Členských podnětů.
Odpovědět

Podporuji předložený návrh postupu

Anketa končí za 11 lis 2019, 12:22

pro
45
60%
proti
22
29%
zdržuji se
8
11%

Celkem hlasujících: 75 - Celkem hlasů: 75

Dalibor.Zahora
Člen KS Středočeský kraj
Profese: zakládající člen
Dal poděkování: 24188 poděkování
Dostal poděkování: 11553 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh postupu specifikující přijatelné nominace ve volbě RV

Příspěvek od Dalibor.Zahora » 08 lis 2019, 15:17

Vojtech.Pikal píše:
08 lis 2019, 15:06
...
Beru, pokud si CF upraví své jednání tak, že pro každého kandidáta má být prakticky samostatné vlákno k rozpravě s ním. Neberu, pokud zneplatní hromadnou nominaci. To fakt není cesta jak řešit problém, u kterého tu někteří tuší symptom.
Nejférovější by bylo v tento moment, stopnout všechny nominace - stanovit přesně podmínky nominace - a rozjet všechny nominace znovu od začátku. Akorát teda jestli nám do něčeho takového chce, že jo...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvky (celkem 2):
Ladislav.Dvorak, Filip.Varecha
zástupce KMO Sčk, zakládající člen, bývalý člen KK, více na profilu wiki.pirati.cz, aktuální texty najdete na Deník Referendum, více jsem na twitteru @daliborzz než na FB fb.com/dlbrz t. 773 993 465

Ladislav.Dvorak
Místní předsednictvo
Profese: projektant
Dal poděkování: 293 poděkování
Dostal poděkování: 269 poděkování

Příspěvek od Ladislav.Dvorak » 08 lis 2019, 16:31

Dalibor.Zahora píše:
08 lis 2019, 15:17
Jsem pro, sám jsem si říkal jak tento návrh nejlépe formulovat.... Takto je v tom akorát pěkný guláš.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ladislav.Dvorak za příspěvek:
Dalibor.Zahora
Místopředseda MS P4 | ladislav.dvorak@pirati.cz | mobil: 72I 72I 2O2

Tomas.Pastircak
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: Informatik
Dal poděkování: 316 poděkování
Dostal poděkování: 1106 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomas.Pastircak » 08 lis 2019, 16:50

V zásadě bych s postupem restartu nominací asi neměl problém, je pravdou, že je to formálně nejčistší. Otázkou je, jestli to nebude spíš kanón na vrabce.

Z 12 nominovaných "hromadně" jeden (Michal Gill) už podporu získal i v "jednotlivém" podnětu, jednomu (David Witosz) do ní chybí jeden hlas a velká část ze zbývajících deseti je alespoň v půlce (krom Evy Tiché jsou všichni alespoň na 10 hlasech), takže se spíš nabízí otázka, jestli by restart nominací něčemu prospěl. Osobně se domnívám, že pokud si někdo nesežene podporu v jednotlivém členském podnětu, příp. je natolik kontroverzní, že má i v podnětu více hlasů "proti" než "pro", nemá nejmenší šanci uspět ve volbě CF a bylo by lepší, kdyby nekandidoval. V této volbě se dá očekávat (podobně jako např. u eurovoleb) několik prvních kol hlasování jen k dosažení povinných deseti členů RV.

To je ale samozřejmě čistě praktický názor, který nemá žádnou oporu v předpisech; rozhodně nikomu neupírám právo kandidovat, takže nemám vůbec žádný problém, když budete můj praktický názor ignorovat.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Pastircak za příspěvky (celkem 2):
Dan.Lestina, Dalibor.Zahora
Bojovník za méně argumentů ad hominem

Jan.Bednarik
Krajské předsednictvo
Profese: programátor, konzultant
Dal poděkování: 1551 poděkování
Dostal poděkování: 2030 poděkování

Příspěvek od Jan.Bednarik » 08 lis 2019, 17:17

Myslím že reset nominací by nebyl potřeba. Stačilo by prodloužit dobu pro navrhování, pokud by zbývalo málo času. OFFTOPIC(Obvykle hlasování CF trvá 4 dny. Tak by minimálně stejná doba měla stačit na získání nominace.)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Bednarik za příspěvek:
Dalibor.Zahora
.
kandidát do RVnominand do RP

člen CF • člen TO • emeritní předseda XOLK (6/2018–11/2019) • bývalý místopředseda MS Olomouc (12/2017–6/2018)
jan.bednarik@pirati.cz • 603 439 481

Milan.Dadourek
Rozhodčí komise
Profese: Farmář, ochrana přírody
Dal poděkování: 1747 poděkování
Dostal poděkování: 1554 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Milan.Dadourek » 08 lis 2019, 17:31

Martin.Kucera píše:
08 lis 2019, 15:12
Vojtech.Pikal píše:
Jednací řád vyžaduje nutnost mít možnost PROTI vskutku jen u návrhů (členských podnětů) na zahájení jednání.
Ano, ale jak už jsem uvedl, jsem přesvědčen, že CF může samo sobě mantinely (dané jednacím řádem) zúžit. Ostatně v podobném smyslu se tu AFAIK vyjádřil i Viktor Derka, člen RK (byť to samozřejmě nelze považovat za názor celé RK).
Myslím si, že se na to nelze dívat jen optikou CF. Jednací řád je imho také určitou dohodou mezi členy, jak se postupuje, jak se uplatňují členská práva, jak se chrání názorové menšiny a jejich právo na vyjádření.
Právo kandidovat je základním členským právem. Vychází ze stanov. JdŘ v této věci pouze upřesňuje podmínky uplatnění tohoto práva. (EDIT: Kde nestaví meze, měla by se uplatnit svoboda vůle členů.) Nezdá se mi dobré měnit tyto podmínky v průběhu jednání o volbě.

Ačkoliv chápu Honzovy argumenty pro jeho návrh postupu, mám pocit, že újma na právech kandidátů a jejich podporovatelů může působit jako narušení férového volebního boje spíše, než ponechání hromadné nominace.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Milan.Dadourek za příspěvky (celkem 6):
Petr.Tkadlec, Jan.Bednarik, Jan.Hora, Vojtech.Pikal, Antonino, Mikulas.Ferjencik
"Ještě se nestalo, aby to nějak nedopadlo." Vlasta Burian --- Mocné omezujte první! --- Profil --- Na FB mě nenajdete.

Martin.Kucera
Vedoucí administrativního odboru
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2158 poděkování
Dostal poděkování: 20524 poděkování

Příspěvek od Martin.Kucera » 08 lis 2019, 17:39

Milan.Dadourek píše:
08 lis 2019, 17:31
Ačkoliv chápu Honzovy argumenty pro jeho návrh postupu, mám pocit, že újma na právech kandidátů a jejich podporovatelů může působit jako narušení férového volebního boje spíše, než ponechání hromadné nominace.
Nastavit všem kandidátům stejné podmínky, navíc dostatečně dlouho před uplynutím doby pro navrhování (ještě 11 dní) se stěží dá označit za újmu na právech kandidátů a jejich podporovatelů. (Ano, samozřejmě by bylo lepší to takhle nastavit hned při zahájení jednání, ale pořád ještě zbývá skoro dvojnásobek doby než která už uplynula.)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 4):
Petr.Tkadlec, Dalibor.Zahora, Jan.Bednarik, Michaela.Skokanova
tel.: +420 778 702 711; (NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM)
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Jakub.Michalek
Republikové předsednictvo
Profese: poslanec
Dal poděkování: 5003 poděkování
Dostal poděkování: 17772 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jakub.Michalek » 08 lis 2019, 17:44

Jednaci rad je vnitrni predpis, ktery se schvaluje usnesenim. Navrh postupu nemuze menit vnitrni predpisy, pokud to neni vyslovne stanoveno. Tedy ano, je to jako ve snemovne, jednaci rad nemuze byt menen proceduralnim navrhem.

To, co tady predvadite, je vysmech demokracii, kdyz si vymyslite vlastni pochybna pravidla, abyste omezili kandidaturu lidi, u kterych se bojite, ze vas porazi ve volbach.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Michalek za příspěvek:
Petr.Tkadlec
Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a místopředseda strany

Dalibor.Zahora
Člen KS Středočeský kraj
Profese: zakládající člen
Dal poděkování: 24188 poděkování
Dostal poděkování: 11553 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalibor.Zahora » 08 lis 2019, 17:48

Milan.Dadourek píše:

Mě by Milane zajimalo jak vyvazujes ujmy dvou skupin kandidatu? Prosim rozvest, diky.
zástupce KMO Sčk, zakládající člen, bývalý člen KK, více na profilu wiki.pirati.cz, aktuální texty najdete na Deník Referendum, více jsem na twitteru @daliborzz než na FB fb.com/dlbrz t. 773 993 465

Jan.Bednarik
Krajské předsednictvo
Profese: programátor, konzultant
Dal poděkování: 1551 poděkování
Dostal poděkování: 2030 poděkování

Příspěvek od Jan.Bednarik » 08 lis 2019, 17:59

Jakub.Michalek píše:
08 lis 2019, 17:44
Jednaci rad je vnitrni predpis, ktery se schvaluje usnesenim. Navrh postupu nemuze menit vnitrni predpisy, pokud to neni vyslovne stanoveno. Tedy ano, je to jako ve snemovne, jednaci rad nemuze byt menen proceduralnim navrhem.
Jak konkrétně tento návrh postupu mění jednací řád?
Jakub.Michalek píše:
To, co tady predvadite, je vysmech demokracii, kdyz si vymyslite vlastni pochybna pravidla, abyste omezili kandidaturu lidi, u kterych se bojite, ze vas porazi ve volbach.
To je odvážné tvrzení. Můžeš ho něčím podložit?

A jakým způsobem to omezuje kandidaturu?

Všem těm kandidátům běží vlastní členské podněty, kde získávají nominace nezávisle na té hromadné anketě. A většina z nich v těch vlastních podnětech zřejmě získá nominaci dřív, než tento návrh postupu dořešíme. Jde jen o nastavení férových podmínek pro všechny a zpřehlednění diskusí s kandidáty do vlastních témat, kde si o nich mohou voliči udělat ucelenější obrázek. Poškozuje je hlavně ta nešikovná skupinová nominace.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Bednarik za příspěvky (celkem 4):
Dalibor.Zahora, Filip.Varecha, Michaela.Skokanova, Lenka.Kozlova
.
kandidát do RVnominand do RP

člen CF • člen TO • emeritní předseda XOLK (6/2018–11/2019) • bývalý místopředseda MS Olomouc (12/2017–6/2018)
jan.bednarik@pirati.cz • 603 439 481

Viktor.Derka
Rozhodčí komise
Profese: Právník, doktorand veřejného práva
Dal poděkování: 388 poděkování
Dostal poděkování: 583 poděkování

Příspěvek od Viktor.Derka » 08 lis 2019, 18:02

Milan.Dadourek píše:
Martin.Kucera píše:
08 lis 2019, 15:12
Vojtech.Pikal píše:
Jednací řád vyžaduje nutnost mít možnost PROTI vskutku jen u návrhů (členských podnětů) na zahájení jednání.
Ano, ale jak už jsem uvedl, jsem přesvědčen, že CF může samo sobě mantinely (dané jednacím řádem) zúžit. Ostatně v podobném smyslu se tu AFAIK vyjádřil i Viktor Derka, člen RK (byť to samozřejmě nelze považovat za názor celé RK).
Myslím si, že se na to nelze dívat jen optikou CF. Jednací řád je imho také určitou dohodou mezi členy, jak se postupuje, jak se uplatňují členská práva, jak se chrání názorové menšiny a jejich právo na vyjádření.
Právo kandidovat je základním členským právem. Vychází ze stanov. JdŘ v této věci pouze upřesňuje podmínky uplatnění tohoto práva. (EDIT: Kde nestaví meze, měla by se uplatnit svoboda vůle členů.) Nezdá se mi dobré měnit tyto podmínky v průběhu jednání o volbě.

Jako mně ten návrh přijde taky spíš zbytečnej, protože bojuje s iluzorním problémem.
Jakub.Michalek píše:
Návrh nic nemění, ta ad hoc změna je odvislá až od navazujícího usnesení, které buďto vychází ze všeobecné shody (která tu zjevně není), nebo z hlasování, kde se považuje za návrh skupiny členů.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Viktor.Derka za příspěvek:
Dalibor.Zahora
Viktor Derka
MS Praha 4
Doktorand na Universität Bayreuth
Doktorand na katedře ústavního práva Právnické fakulty UK
Zastupitel MČ Praha 4
viktor.derka@pirati.cz
Profil na lide.pirati.cz

Odpovědět

Zpět na „Členské podněty“