Nominace Báry Soukupové do Republikového výboru

Místo pro členské podněty, podporu změn stanov, žádosti o nominaci členstvem a návrhy na mimořádný přezkum.

Moderátor: Predsedajici

Pravidla fóra
Do tohoto fóra vkládají členové strany písemné návrhy, které chtějí předložit celostátnímu fóru k projednání. Celostátní fórum může projednat například návrhy předpisů, programových dokumentů, návrh na odvolání nebo mimořádně přezkoumat rozhodnutí libovolného orgánu do 14 dnů od jeho právní moci. Dále zde lze sbírat podporu pro projednání návrhů změn stanov nebo pro nominaci (návrh kandidáta) členskou základnou. Více informací naleznete v jednacím řádu.
Podrobný návod
  • U každého podnětu založte zvláštní vlákno s textem návrhu, zdůvodněním a dalšími náležitostmi a anketní otázkou s možnostmi "Pro", "Proti" a "zdržuji se". (Anketa se zadává v záložce "Anketa" pod příspěvkem, u ankety neomezujte trvání, nastavte viditelnost výsledků a možnost změny hlasu.)
  • Členský podnět, který získá aspoň stanovený počet hlasů, rozešle na žádost navrhovatele administrativní odbor všem členům strany v e-mailu jako členskou iniciativu s odkazem na dané vlákno, a to nejpozději do jednoho týdne od žádosti. Stanovený počet hlasů se pro účely tohoto pravidla vypočítá jako odmocnina z počtu členů strany zaokrouhlená nahoru na celé číslo (pro 1020 členů je to 32 hlasů).
  • Celostátní fórum bude svoláno, požádá-li o to nejméně dvě odmocniny počtu členů. (pro 1020 členů je to 64 hlasů) Přičemž nesmí být více členů proti svolání, než pro svolání.
  • Do již svolaného jednání budou začleněny další návrhy, které získaly podporu alespoň odmocniny členů. (Platí i pro návrh kandidáta do funkce volené celostátním fórem.)
Seznam členů naleznete zde. Aktuální počet je vpravo dole.
Představitele strany prosíme, aby návrhy na svolání, informace o rezignacích a další úkony k fóru směřovali do podatelny.

Doporučujeme nastavit si Sledování fóra Členských podnětů.
Odpovědět

Podporujete nominaci Báry Soukupové do Republikového výboru?

Ano
61
73%
Ne
10
12%
Zdržuji se
13
15%
 
Celkem hlasujících: 84 - Celkem hlasů: 84

Uživatelský avatar
Bara.Soukupova
Člen KS Praha
Příspěvky: 27
Registrován: 31 říj 2013, 19:16
Dal poděkování: 29 poděkování
Dostal poděkování: 72 poděkování

Nominace Báry Soukupové do Republikového výboru

Příspěvek od Bara.Soukupova » 05 lis 2019, 12:53

Milé Pirátstvo!

Ráda bych Vás touto cestou požádala o podporu mé nominace do Republikového výboru.

Spousta pirátek a pirátů mě nezná, proto bych se nejdříve představila:
Je mi 31 let. Dětství jsem prožila v České Třebové v Pardubickém kraji. Po studiu na gymnáziu jsem zamířila do Prahy a, protože mám moc ráda mapy, postupně jsem na Univerzitě Karlově vystudovala Geografii a kartografii, Aplikovanou geoinformatiku a Učitelství geografie.
Po škole jsem pracovala jako specialistka na geografické informační systémy. Nejdříve přímo na univerzitě, poté v Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy, kde jsem připravila publikaci prvních pražských otevřených dat, pak v Českých Radiokomunikacích a nakonec v Sociologickém ústavu Akademie věd ČR. Mezi nejviditelnější výstupy mé práce patří webové mapy - nejvíce hrdá jsem na projekt www.mapaexekuci.cz , který ukázal fenomém exekucí v celé své šíři a spustil o tomto problému celospolečenskou diskuzi.

Registrovanou příznivkyní Pirátů jsem od roku 2013, do strany jsem vstoupila v roce 2016. Od té doby jsem působila ve všech kontaktních kampaních a kandidovala v parlamentních a komunálních volbách v Pardubickém kraji. Pomáhala jsem aktivizovat pirátstvo ve své rodné České Třebové a založit MS Českotřebovsko.
Po vstupu do sněmovny jsem několik měsíců fungovala jako poslanecká asistentka a od letošního jara jsem součástí analytického týmu Pirátů jako e-government specialistka, tudíž řeším s našimi poslanci témata týkající se e-governmentu - tedy státní správu a její digitalizaci, přístup státu k občanům a informační technologie ve veřejné správě.

Za 3 roky ve straně jsem získala zkušenosti o stranickém fungování a hlavně jejích hodnotách a duchu! A to jak v regionech a místních sdruženích, tak v Praze, na celostátní úrovni a v Poslanecké sněmovně. Tyto zkušenosti bych chtěla aktivněji využívat ve prospěch strany, a proto jsem se rozhodla požádat o nominaci ke kandidatuře do Republikového výboru.

Jelikož nemám moc ráda dlouhé texty, tak se pokusím stručně vysvětlit, co mě k tomu vede a jak bych chtěla v RV působit.
Republikový výbor považuji za velmi důležitý orgán strany, hlavně pro dlouhodobé směrování, nastavování principů a koncepcí, systémové řešení problémů z potřebného nadhledu, kontakt mezi celostátními orgány a členskou základnou a hlavně dodržování hodnot, na kterých je pirátské hnutí postaveno. Za dominantní pirátské hodnoty považuji svobodu, odpovědnost, transparenci, informovanost a odbornost, z nichž za nejdůležitější považuji svobodu.
Problémem pak vidím možný odklon od těchto hodnot, který se nejnověji projevuje dramatizací a bulvarizací vnitrostranických procesů a sklouzáváním k osobním útokům místo rozvážné analýzy a koncepčního řešení.
Za dlouhodobý problém strany pak vidím započatou a nedořešenou “profesionalizaci” strany - nejasné rozdělení na profesionální a dobrovolnické aktivity, a s tím související neférové odměňování aktivit členů a hlavně neřešení systémových personálních problémů, jako je například hrozba vyhoření klíčových lidí ve straně.

Pokud bych byla zvolena, snažila bych se právě o kultivaci prostředí, systémová a dlouhodobá řešení a posílení vzájemné komunikace a porozumění napříč stranou. Za samozřejmost pak považuji dodržování demokratického minima. Nutno dodat, že v současné chvíli pracuji pro Piráty na placené pozici, tudíž bych se v případě projednávání některých věcí Republikovým výborem mohla dostat do střetu zájmů. V takovém případě bych se hlasování zdržela.

Budu moc ráda za podporu i případné doplňující otázky!

Uživatelský avatar
Matej.Sandor
Místní předsednictvo
Příspěvky: 414
Registrován: 12 dub 2018, 10:46
Profese: právník, manažer, zastupitel Prahy 4
Bydliště: Praha 4
Dal poděkování: 585 poděkování
Dostal poděkování: 729 poděkování

Re: Nominace Báry Soukupové do Republikového výboru

Příspěvek od Matej.Sandor » 09 lis 2019, 10:44

Ahoj, měl bych několik dotazů na tvé názory v rámci vnitrostranické politiky a rovněž i na tvé názory na svět kolem nás:
1. V čem vidíš svůj největší potencionální přínos pro RV?

2. Jaký máš pohled na rozsah a počet předpisů v rámci strany, podporuješ přijímaní dalších předpisů?

3. Kde vidíš pozici vedoucích odborů PS? Navazuji na anketu od M. Fejrenčíka – úředníci nebo politici. viewtopic.php?f=637&t=49318&p=648423#p648410
Domníváš se, a proč, že by vedoucí odboru měli být nadále voleni přímo?

4. Evropská unie – hlubší integrace, stávající stav, nebo vystoupení? A co euro – přijmout, nepřijmout a kdy? U každé odpovědi rovněž vždy i proč

5. NATO – zůstat členem, nebo vystoupit a proč? Jak to toho zapadá tvůj pohled na evropskou armádu a na vztahy s USA a Ruskem.

6. Kde vidíš hranici mezi ochranou životního prostředí a zelenou tyranií? Podporuješ třeba zákaz dieselových aut, zákaz vjezdu aut do centra měst, mýtný systém ve městech, rozparcelování měst na samostatné subčástí pomocí dílčích neprovázaných parkovacích zón?

7. Může si udělat tento test a uvést zde obrázek s výsledkem: https://www.politicalcompass.org/test/cz

Uživatelský avatar
Bara.Soukupova
Člen KS Praha
Příspěvky: 27
Registrován: 31 říj 2013, 19:16
Dal poděkování: 29 poděkování
Dostal poděkování: 72 poděkování

Re: Nominace Báry Soukupové do Republikového výboru

Příspěvek od Bara.Soukupova » 09 lis 2019, 17:28

Ahoj, díky za otázky. Pokusím se na ně stručně odpovědět:
1. V čem vidíš svůj největší potencionální přínos pro RV?
1. Někteří lidé mi říkají, že mám na věci netradiční pohledy. A pak schopnost vycházet s lidmi, analytický nadhled, zkušenosti z pirátským fungováním a v neposlední řadě geografický pohled na svět, který je často zanedbávaný, a přitom moc zajímavý a důležitý.
2. Jaký máš pohled na rozsah a počet předpisů v rámci strany, podporuješ přijímaní dalších předpisů?
2. Navážu na předchozí otázku - jsem člověk, který věci radši "cíti" než chladně přijímá. Z tohoto důvodu je mi bližší sdílet spolu hodnoty než vytvářet na všechno předpisy. To je však s čím dál tím větší členskou základnou a šíří věcí, které děláme, čím dál tím těžší. Bohužel české prostředí už od Rakouska-Uherska funguje tak, že úředníci se chovájí přesně tak, jak je napsáno v zákonech, které tak musí být co nejpřesnější a postihnout všechny myslitelné situace. A toto myšlení se samozřejmě promítá i do Pirátské strany.
Nemyslím si, že bychom byli*y schopni*y přejít najednou na méně formalistický systém založený na sdílených hodnotách, ale můžeme začít "měkké" a flexibilnější způsoby do činnosti strany více zapojovat.
Dokud ale bude převažovat formalistický pohled na věci, je třeba na nové skutečnosti reagovat změnou a případně i přijetím nových předpisů. Předpisy pak ale musí být přehledné a dostupné pro všechny, postavené okolo potřeb lidí, nikoliv institucí.
3. Kde vidíš pozici vedoucích odborů PS? Navazuji na anketu od M. Fejrenčíka – úředníci nebo politici. viewtopic.php?f=637&t=49318&p=648423#p648410
Domníváš se, a proč, že by vedoucí odboru měli být nadále voleni přímo?
3. To téma je podle mě složitější než politik/úředník. Předně nejsem vůbec přesvědčená o tom, že všechny odbory jsou srovnatelné a že by se k nim mělo přistupovat stejným způsobem. Ráda bych pak současnou činnost vedoucí odborů rozdělila na 2 části:
a) vize - udává směr
b) exekutiva - plní požadavky strany - řídí a rozděluje práci, případně práci sám*sama vykonává

Ad a) - to je (vnitro)politická funkce, čili by ji měl*a vykonávat někdo volený, komu k tomu dala strana důvěru. Může to být buď jednotlivec jako teď, osobně alespoň v některých odborech (určitě technický) bych spíše ocenila odborný kolektivní orgán, což je výhodnější z hlediska zastupitelnosti a udržení kontinuity do budoucna.
Ad b) - exekutivní činnost je práce a měly by na ni být najímáni odborníci.
Nebráním se tomu, kdyby a) a b) bylo vykonáváno stejnými lidmi, tj. zvolení mohou zároveň být najmuti na exekutivu, ale není to předpoklad.
4. Evropská unie – hlubší integrace, stávající stav, nebo vystoupení? A co euro – přijmout, nepřijmout a kdy? U každé odpovědi rovněž vždy i proč
4. Jak v čem - princip subsidiarity - dělat vše na úrovni, kde je to efektivní. Jsem tedy pro integraci tam, kde to dává smysl - např. v oblasti obrany je pro mě nepředstavitelné, že by evropské státy mezi sebou válčily a je ekonomicky nesmyslné (a pro menší státy už prakticky nemožné), aby každý stát držel své vlastní plnohodnotné ozbrojené síly. Euro přijmout - jsme jedna ekonomika, dlouhodobě výhodné je obchodovat jednou měnou. Obecně skutečné dnešní hrozby (od klimatické krize po vzrůstající podporu populitstických a krajně pravicových politiků) nejsou řešitelné na státní úrovni, proto je nutné hlavní fokus směřovat na evropské a globální možnosti řešení těchto problémů.
5. NATO – zůstat členem, nebo vystoupit a proč? Jak to toho zapadá tvůj pohled na evropskou armádu a na vztahy s USA a Ruskem.
5. NATO je organizace, která vznikla v jiné době, pro jiné podmínky než jsou dnes. Pro EU by nemělo být přijatelné, aby její obrana závisela na organizaci, kde mají dominantní roli Spojené státy. Nejsem pro vystoupení z NATO, jsem pro vznik evropské armády a postupné nahrazení NATO (vztahy EU <-> USA, Kanada) jinými obrannými smlouvami.
6. Kde vidíš hranici mezi ochranou životního prostředí a zelenou tyranií? Podporuješ třeba zákaz dieselových aut, zákaz vjezdu aut do centra měst, mýtný systém ve městech, rozparcelování měst na samostatné subčástí pomocí dílčích neprovázaných parkovacích zón?
6. V téhle otázce směšuješ 2 věci - respektive tvoje otázka nesměřuje na ochranu životního prostředí, ale na používání auta ve městě. V ochraně klimatu jsou podstatné globální kroky - tohle zákazem dieselových aut v Praze nevyřešíme.
To co píšeš, jsou jednotlivá opatření pro regulaci aut ve městě a tyto opatření směřují k tomu, aby se ve městech dobře žilo, protože historická města pro auta nebyla stavěna a současná míra automobilizace je pro život v centrech neúnosná a ničí městské funkce. Takže ano - auta ve městech by se měla regulovat a vlastnit auto není lidské právo (ale nesouvisí to se zelenou tyranií). Ostatně veřejný prostor má patřit všem, ne jenom autům. Konkrétní regulace hodnotit nebudu, to je přesně ta věc, která se nedá řešit centrálně.
7. Může si udělat tento test a uvést zde obrázek s výsledkem: https://www.politicalcompass.org/test/cz
7. https://www.politicalcompass.org/yourpo ... &soc=-7.54

Uživatelský avatar
Bara.Soukupova
Člen KS Praha
Příspěvky: 27
Registrován: 31 říj 2013, 19:16
Dal poděkování: 29 poděkování
Dostal poděkování: 72 poděkování

Re: Nominace Báry Soukupové do Republikového výboru

Příspěvek od Bara.Soukupova » 11 lis 2019, 16:38

Odpovědi na otázky @Jan.Bednarik :
post politický (poslanec, zastupitel, ...)? ne
post v komisích (komunální, krajské, ...)? ne
post odborný (asistent poslance, resortní tým, ...)? ano - e-government specialistka, členka RT Informatika
post v Pirátech na celostátní úrovni (RV, RP, odbory, komise, ...)? ne
post v Pirátech na úrovni kraje? ne
post v Pirátech na úrovni MS? ne

v průběhu mandátu RV, hodláš kandidovat?:

do krajských voleb? ne - v Praze nejsou
do parlamentních voleb? ano
do krajského předsednictva? ne
do předsednictva MS? ne
do RP, KK, RK? ne
do vedení odboru? ne
Tito uživatelé poděkovali autorovi Bara.Soukupova za příspěvek:
Jan.Bednarik

Uživatelský avatar
Bara.Soukupova
Člen KS Praha
Příspěvky: 27
Registrován: 31 říj 2013, 19:16
Dal poděkování: 29 poděkování
Dostal poděkování: 72 poděkování

Re: Nominace Báry Soukupové do Republikového výboru

Příspěvek od Bara.Soukupova » 11 lis 2019, 17:44

Odpovědi pro @Petr.Tkadlec :

Jak často chodíte/budete chodit na fórum? nejméně jednou denně
Kolik času denně jste ochotni této pozici věnovat? To nelze říct paušálně, protože intenzita potřebné činnosti není konstatní. Předpokládám průměrně hodinu denně.

A ještě jeden test technické zdatnosti. K odpovědi mi přidejte odkaz z libovolného hlasování republikového výboru z roku 2018 s tím, jak to hlasování dopadlo.
Záměr vedoucího kanceláře strany
viewtopic.php?f=578&t=44286
Výsledek:
Hlasujících 15
Pro 1 - 15
Pro 3 - 8
V referendu jako primární "možnost 1" uvedlo 13 z 15 lidí a tudíž je záměr schválen.

Ještě bonusový dotaz, který hodnotit nebudu. Jak byste hlasovali v tomto jednání o ministrech viewtopic.php?f=248&t=49190

V současné verzi bych hlasovala PRO, dokument mi přijde jako dobrý kompromis pro nastavení očekávání a zároveň ho nepovažuji za přespříliš konkrétní a restriktivní

Uživatelský avatar
Bara.Soukupova
Člen KS Praha
Příspěvky: 27
Registrován: 31 říj 2013, 19:16
Dal poděkování: 29 poděkování
Dostal poděkování: 72 poděkování

Re: Nominace Báry Soukupové do Republikového výboru

Příspěvek od Bara.Soukupova » 11 lis 2019, 17:49

A pro pořádek ještě odkaz na veřejný profil:
https://praha6.pirati.cz/lide/bara-soukupova/

Uživatelský avatar
Jan.Bednarik
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 1041
Registrován: 24 říj 2017, 00:23
Profese: programátor, konzultant
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 1551 poděkování
Dostal poděkování: 2030 poděkování

Re: Nominace Báry Soukupové do Republikového výboru

Příspěvek od Jan.Bednarik » 14 lis 2019, 20:51

V minulé volbě do RV postoupil do druhého kola jediný kandidát. Je tu riziko, že se podobná situace bude opakovat i nyní. A čeká nás brzy volba RP, která by se v takové situaci musela i několikrát opakovat. Jak bys členům vysvětlila dvoukolový systém volby? Jak v prvním kole volíš ty?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Bednarik za příspěvek:
Bara.Soukupova
.
kandidát do RVnominand do RP

člen CF • člen TO • emeritní předseda XOLK (6/2018–11/2019) • bývalý místopředseda MS Olomouc (12/2017–6/2018)
jan.bednarik@pirati.cz • 603 439 481

Uživatelský avatar
Bara.Soukupova
Člen KS Praha
Příspěvky: 27
Registrován: 31 říj 2013, 19:16
Dal poděkování: 29 poděkování
Dostal poděkování: 72 poděkování

Re: Nominace Báry Soukupové do Republikového výboru

Příspěvek od Bara.Soukupova » 14 lis 2019, 23:32

Díky za moc důležitou otázku! :-)
V prvním kole se volí přípustnost kandidátů, s tím, že práh pro postup do 2. kola je 50 % - tzn. každý postupující kandidát musí být aspoň pro polovinu hlasujících přípustný. Aby systém fungoval správně, je třeba i podle toho hlasovat. V prvním kole nevolím jen své favority, s kterými se nejvíc shodnu či je nejvíc znám, ale úplně všechny, o kterých si myslím, že by jejich působení v dané funkci nemělo záporný efekt. Nedat někomu přípustnost je ekvivalent toho, jako kdybych řekla: "Skutečně si myslím, že by bylo špatné, kdyby tento člověk tuto funkci vykonával." Je tedy třeba nepřípustnost (tedy nedání hlasu) používat velmi střídmě a jen v odůvodněných případech, jinak hrozí, že nebude zvolen potřebný počet kandidátů do 2. kola a bude třeba volbu opakovat.
Tento systém bohužel není příliš vhodný v případě, že se osobně s daným člověk neznám, protože obtížně zhodnocuji jeho/její nepřípustnost pro danou funkci. Osobně budu volit tak, že si projdu všechny profily kandidátů, jejich kandidátské řeči a nominační vlákna. Budu hlasovat pro přípustnost všech, u kterých nebudu mít velmi vážný důvod hlasovat jinak. U lidí, které osobně neznám, mi pak může také napovědět poměr hlasů PRO/PROTI v nominačním vlákně, kde vyšší podíl PROTI značí jistou kontroverznost kandidáta. To nepokládám a priori za špatné, ale budu se snažit zjistit více informací o tom, proč má tento kandidát tolik negativních hlasů. Bohužel to nebude možné aplikovat všude, protože někteří kandidáti*tky byli*y nominováni formou hromadných nominační vláken, kde není možnost PROTI.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Bara.Soukupova za příspěvky (celkem 5):
Andrej.Ramaseuski, Jan.Bednarik, Vojtech.Pikal, Daniela.Bila, Pavel.Tauer

Odpovědět

Zpět na „Členské podněty“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Martin.Kucera a 3 hosti