Nominace Marcela Kolaji do primárních voleb do Evropského parlamentu

Do tohoto fóra se přesouvají Uzamčené členské podněty

Moderátor: Predsedajici

Podporujete nominaci Marcela Kolaji do primárních voleb do Evropského parlamentu?

Pro
68
78%
Proti
11
13%
Zdržuji se
8
9%

Celkem hlasujících: 87 - Celkem hlasů: 87

Marcel.Kolaja
Poslanec Evropského parlamentu
Profese: odborník na svobodný software
Dal poděkování: 7218 poděkování
Dostal poděkování: 6582 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Nominace Marcela Kolaji do primárních voleb do Evropského parlamentu

Příspěvek od Marcel.Kolaja » 09 pro 2018, 17:27

Vážené celostátní fórum,

v souladu s § 21, odst. 1, písm. a) jednacího řádu celostátního fóra tímto pokorně žádám o nominaci do volby do Evropského parlamentu skupinou členů:

https://wiki.pirati.cz/rules/jdr#navrhovani_kandidatu

Již za několik málo měsíců čeká Evropskou unii zásadní událost: volby do Evropského parlamentu, jedinou celoevropskou instituci, která je přímo volena občany. Pro české Piráty to budou druhé evropské volby.

Od minulých voleb, které proběhly v roce 2014, došlo k mnoha změnám: pro Evropu i Piráty, a to nejen ty české. Zaznamenali jsme zasažení evropské politické scény tzv. migrační krizí, brexit, ukončení dlouhodobého paktu mezi frakcemi EPP a S&D, ale i nárůst úspěchu Pirátů v Evropě a to zejména v Česku.

Pro volby v roce 2014 jsem získal důvěru celostátního fóra k tomu, abych mohl kandidovat na druhém místě na kandidátní listině. Rád bych o tuto důvěru opět požádal i pro volby v příštím roce.

Marně přemýšlím, co se na mých postojích ve vztahu k Evropské unii změnilo. Vlastně ano, změnilo. Nyní jsem více než kdy předtím přesvědčen o tom, že Evropská unie je pro úspěch zemí v Evropě životně důležitý projekt.

Pirátské hnutí v této záležitosti hrají extrémně důležitou roli. Za své již více než sedmileté politické působení v pirátském hnutí, ať už jako spolupředseda Pirate Parties International nebo mezinárodní koordinátor za českou Pirátskou stranu jsem nezaznamenal, že by Piráti stavěli svoje národní zájmy nad zájmy evropské. A přesně takovou politiku Evropská unie potřebuje. Piráti dokáží napříč Evropou táhnout za jeden provaz. Již v minulých evropských volbách jsme kandidovali s mottem "Evropa je naše moře!" a v tom se nic nezměnilo. Držíme kurz!

Rok 2019 bude průlomový. Pevně věřím, že pro Piráty to budou nejúspěšnější evropské volby v dosavadní historii, a to jak co se týče počtu zvolených Pirátů, ale i počtu zemí, za které budou Piráti zvoleni.

Jako Pirát, který se od roku 2003 zajímá o evropskou politiku, bych rád kandidoval ve volbách do Evropského parlamentu. Mé stručné představení je k dispozici na pirátských stránkách:

https://wiki.pirati.cz/lide/marcel_kolaja

Děkuji za vaši podporu!

Filip.Krska
Člen KS Vysočina
Profese: Starší inženýr údržby svobodného SW
Dal poděkování: 22278 poděkování
Dostal poděkování: 3137 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Marcela Kolaji do primárních voleb do Evropského parlamentu

Příspěvek od Filip.Krska » 10 pro 2018, 10:11

Jaké jsou tvé postoje/vize ohledně

* software
* kultury
* vynálezů
* vědy a vzdělávání
* soukromí občanů

? Dík
Tito uživatelé poděkovali autorovi Filip.Krska za příspěvky (celkem 2):
Ondrej.Profant, Marcel.Kolaja
Evangelista Festivalu svobodných filmů

Jabber status: Obrázek :: Git :: libre.fm :: ♡ Copyheart

Jan.Hora
Místní předsednictvo
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Dal poděkování: 1475 poděkování
Dostal poděkování: 1691 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan.Hora » 10 pro 2018, 10:58

Ahoj, nikdo tomu na fóru neunikne, takže ani ty - jaký je tvůj názor na "protizbraňovou" směrnici :D
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hora za příspěvek:
Marcel.Kolaja
PMS Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido
Původní username honza.hora (alias starého mailu ještě funguje, ale zvykejte si prosím na nový)

Dalibor.Zahora
Člen KS Středočeský kraj
Profese: zakládající člen
Dal poděkování: 22034 poděkování
Dostal poděkování: 10286 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalibor.Zahora » 10 pro 2018, 12:59

Neunikne, ale aspoň jeden kandidát by tě ignorovat mohl, kovboji. :) Tím nenaznačuji, že by to měl být Marcel.
Na aspoň jednoho statečného zatím marně čekám. :twisted:
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvky (celkem 2):
Ivo.Vlasaty, Vera.Marusiakova
zástupce KMO Sčk, zakládající člen, bývalý člen KK, více na profilu wiki.pirati.cz, aktuální texty najdete na Deník Referendum, více jsem na twitteru @daliborzz než na FB fb.com/dlbrz t. 773 993 465

Jan.Hora
Místní předsednictvo
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Dal poděkování: 1475 poděkování
Dostal poděkování: 1691 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan.Hora » 10 pro 2018, 13:14

Nevím jestli se dočkáš, protože všichni kandidáti dobře ví, že když mi neodpoví tady, tak si za nima někam dojdu :D

Ale vážněji - někteří zvládli z otázky elegantně vybruslit, což je pro mě taky dobrá odpověď. I to občas musí politik zvládnout, aby získal čas se na téma připravit důkladněji a nenaběhl si na vlastní vidle.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hora za příspěvek:
Ivo.Vlasaty
PMS Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido
Původní username honza.hora (alias starého mailu ještě funguje, ale zvykejte si prosím na nový)

Petr.Tkadlec
Republikový výbor
Profese: rozpočtář/přípravář/stavbyvedoucí
Dal poděkování: 2349 poděkování
Dostal poděkování: 1983 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Tkadlec » 10 pro 2018, 14:04

Doručil jsem do jednání CF viewtopic.php?p=594322#p594322
Petr Tkadlec - 724 879 117
jestli něco chcete, tak víte, kde mě naleznete

Marcel.Kolaja
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Marcel.Kolaja » 10 pro 2018, 18:18

Filip.Krska píše:
10 pro 2018, 10:11

* software
Jsem dlouhodobým zastáncem svobodného software, který jsem podporoval a bránil v různých organizacích z různých pozic:

* v letech cca 2003--2006 jako člen výboru Českého sdružení uživatelů operačního systému Linux, mj. boji proti softwarovým patentům včetně účasti na demonstraci v Bruselu v roce 2005 (což byla současně moje první návštěva EP :-));
* v letech cca 2005--2006 jako spoluzakladatel Sdružení pro svobodnou informační infrastrukturu
* od roku 2010 jako člen pirátského hnutí.

V současnosti pracuji jako technický produktový manažer v mezinárodní společnosti, která vyvíjí a podporuje svobodný software. Před tím jsem v té samé společnosti pracoval jako technický programový manažer a inženýr údržby software. A ještě více před tím jsem v několika firmách a institucích pracoval na pozici systémového administrátora pro operační systém GNU/Linux. Taktéž jsem v této oblasti podnikal. Tudíž se považuji nejen za odborníka v informačních technologiích, ale zejména za odborníka na svobodný software.

Jsem zastáncem myšlenky, že software vyvinutý za veřejné peníze by měl mít veřejný kód. Proto jsem se též podepsal pod iniciativu Public Money, Public Code a prosadil podepsání této iniciativy i spolkem Otevřená města, který jsem s některými dalšími Piráty i nepiráty zakládal a kterého jsem v té době byl předsedou:

https://publiccode.eu/

Osobně používám nesvobodný software pouze v embedded zařízeních a i tam se tomu snažím vyhnout, pokud je to možné. Protože rád sportuji a při svém zaměstnání mám méně pohybu, než bych chtěl mít, často chodím po schodech (třeba i do 20. podlaží), a své počínání před ostatními obhajuji tím, že nerad používám nesvobodný software, který řídí výtah :-) Sám jsem do vývoje nebo oprav chyb svobodného software přispěl, i když jsem se nikdy nepovažoval za programátora.

Veřejná správa v Evropské unii má, co se týče používání a podporování svobodného software, různé standardy v závislosti na členské zemi, nicméně oproti USA jsme spíše pozadu, zejména pak např. Česká republika, kde je to doslova katastrofa. Z masivního používání nesvobodného software vyplývá bezpočet vendor lock-inů a předražených zakázek ve veřejné správě.

Kdybys měl k mým postojům nebo vizi k software nějaké další dotazy, neváhej se zeptat, ale teď už mě nic nenapadá :-) Doufám, že nebude vadit, když na další body odpovím později, protože nyní musím běžet. :-)

EDIT: Ještě mě napadlo: Naprostou katastrofou je Digital Restrictions Management (DRM), které je z podstaty věci vynutitelné pouze za pomoci nesvobodného software, protože ve svobodném software by uživatel problém vyřešil tak, že by umělou restrikci jednoduše odstranil. Ochrana DRM zákonem a kriminalizace obcházení DRM uživateli je zvrhlost, bohužel ve světě zcela běžná.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marcel.Kolaja za příspěvky (celkem 6):
Filip.Krska, Pavel.Moravec, Ivor.Kollar, Vojtech.Pikal, Jindriska.Sramkova, Vit.Jurasek

Michal.Ketner
Rozhodčí komise
Profese: student logiky
Dal poděkování: 1747 poděkování
Dostal poděkování: 2653 poděkování

Příspěvek od Michal.Ketner » 11 pro 2018, 21:17

Co si myslis o Omluve OSN o omamnych latkach?
Má mít EU nějakou společnou politiku psychotropních látek?
Jak se má EU stavět k úmluvě?
Zapojíš se v této tématice?

Ještě poslední otázku z jiného soudku, zaznamenal si tlak australské vlády na zákaz šifrování?
Co si o tom myslíš?
Jak bys to řešil, kdyby něco podobného se řešilo na půde EP?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Ketner za příspěvek:
Marcel.Kolaja
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.1
GM/IT/MU/S/CS/P/SS d--- s+:+ a? C++++ U++ P+ L++ E--- W++ N* o-- w--- K+++++ O- M-- V- PS+++ PE-- Y ++ PGP+ t+ 5+ X+ R+++ !tv b+++ DI- D+++ G++++ e h+ r-- z*
------END GEEK CODE BLOCK------

Marcel.Kolaja
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Marcel.Kolaja » 11 pro 2018, 21:26

Filip.Krska píše:

* kultury
Jsem dlouhodobým podporovatelem svobodné kultury. Aplikuji myšlenky zakladatele hnutí svobodného software Richarda Stallmana, jenž jsou nejlépe shrnuty v pojednání Řada omylů v popleteném copyrightu, které do češtiny přeložil Jakub Michálek, i na kulturu:

https://wiki.pirati.cz/zo/docs/nechape_copyright

Svým názorem jsem tudíž nejblíže asi Nině Paley s tím rozdílem, že si jako politik demokratické strany nemohu úplně dovolit přístup "make art, not law". Jedním z palčivých problémů současného kopírovacího monopolu je, že kvůli němu ztrácí společnost kulturní dědictví. Proti posílení kopírovacího monopolu nebo jeho vynucování jsem ostře vystupoval pravděpodobně ve všech případech, kdy se daná legislativa řešila: prodloužení kopírovacího monopolu výkonných umělců v EU z 50 na 70 let (volební období EP 2004--2009), ACTA (volební období EP 2009--2014), SOPA+PIPA (USA), směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu (volební období EP 2014--2019) a pravděpodobně jich bylo víc. V posledním zmíněném případě jsem při pořádání konzultace Evropské komise zorganizoval vylepení několika billboardů Pirátské strany po České republice, které na konzultaci upozorňovaly, a ve spolupráci s naší tehdejší poslankyní Evropského parlamentu Amelií Andersdotter též koordinoval překlad výzvy do češtiny:

https://wiki.pirati.cz/konzultacecopyright

Samozřejmě se na tom podíleli další lidé, kteří dělali grafiku, překládali, atd. Ve vrcholu naší kampaně letos jsem pochopitelně vystupoval na demonstracích na Palackého náměstí v Praze.

V neposlední řadě jsem inicioval kampaň "Hrajeme svobodnou hudbu!", do které jsem sesbíral kolekci svobodné hudby, a kterou dál táhla řada dalších Pirátů:

https://wiki.pirati.cz/hudba/start

O svobodné hudbě jsem mnohokrát přednášel nebo se účastnil diskuzních panelů při různých příležitostech.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marcel.Kolaja za příspěvky (celkem 2):
Jindriska.Sramkova, Filip.Krska

Marcel.Kolaja
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Marcel.Kolaja » 12 pro 2018, 20:58

Filip.Krska píše:

* vynálezů
Vynálezy jsou super :-) Předpokládám, že to ti asi nestačí :-) Nejsem zrovna fanouškem patentů. Jak jsem zmiňoval, angažoval jsem se v boji proti softwarovým patentům, neboť ty jsou zvrhlost největšího kalibru, nicméně nejsem nikterak nadšen ani z patentů jakýchkoli jiných. Na druhou stranu chápu potřebu vynálezy nějakým způsobem financovat. V mnoha odvětvích stojí vývoj nemálo peněz a princip motivace uveřejnění vynálezu výměnou za časově omezený monopol mi v principu zásadně nevadí. Určitě je možné doplnit patentový systém nějakým jiným vhodným modelem, např. pomocí veřejných grantů, ovšem nemyslím si, že by v současnosti bylo možné patentový systém plně odstranit. Myslím si, že by si různá odvětví zasloužila různé délky patentů a v každém případě by měly být zkráceny, neboť příliš dlouhá doba brzdí inovaci. Taktéž si myslím, že jakékoli nařízení by mělo být možné implementovat bez zasažení do práv držitele patentu, neboť jinak se jedná o tunel do soukromé kapsy vynálezce. Tedy například mělo-li by být nařízeno TCS jako povinná výbava automobilu, mělo by být možné tak učinit až po vypršení patentů vztahujících se na TCS. To by mimo jiné nutilo zákonodárce držet délku patentu příčetně krátkou.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marcel.Kolaja za příspěvek:
Filip.Krska

Zamčeno

Zpět na „[Archív] Uzamčené členské podněty“