Nominace Davida Wagnera do primárních voleb do Evropského parlamentu

Do tohoto fóra se přesouvají Uzamčené členské podněty

Moderátor: Predsedajici

Podporujete nominaci Davida Wagnera do primárních voleb do Evropského parlamentu?

Pro
51
70%
Proti
13
18%
Zdržuji se
9
12%

Celkem hlasujících: 73 - Celkem hlasů: 73

David.Wagner
Vedoucí zahraničního odboru
Profese: historik, pedagog
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 1304 poděkování

Nominace Davida Wagnera do primárních voleb do Evropského parlamentu

Příspěvek od David.Wagner » 08 pro 2018, 16:55

Vážené Pirátky a Piráti,

Na začátek je vhodné říct, že směřuju ke kandidatuře na místa nečelní. Se stranou jsem od října 2018 a trpělivý čtenář se i dozví proč - na konci pořadu.

Co jsem dělal?
Vystudoval jsem Pedagogickou fakultu v Praze (D+ZSV). Mezitím jsem se věnoval jak klasické výuce, tak jsem strávil nějaký ten čas jak jako vedoucí v DDM, tak na nočních službách v děcáku. Specializuju se na využití her ve výuce, pár jsem jich napsal (třeba pro Post Bellum To neprojde, výrazně jsem dotahoval Den, kdy se mlčelo), k tématu jsem vedl seminář a školil lektory. Posledních 14 let taky píšu larpy, z toho jsem pět let zakladatelem a pak teda ředitelem spolku Rolling. V něm bušíme mimo jiné hry, na který lítaj lidi z celýho světa a koordinuju nějaký desítky dobrovolníků. Dokážu tak s minimálními prostředky dotahovat z ničeho nějaké zajímavé věci od simulační hry k nedávným dějiným k anabázi legionářů na Sibiři. Poslední roky se také snažíme oživit nemocnici v Terezíně.
Jsem v pátém ročníku doktorského studia na téma Československé dějiny, kde se věnuji malým křesťanským církvím v kontaktu s komunistickým státem. Zajímají mě tam reálné interakce, rozhraní mezi kooperací a konflikty a rád bych trochu porozbil jednostranný pohled na tyhle dějiny jako hagiografii hrdinů. Je mi 30.
Bez problémů a běžně komunikuju, čtu i přednáším v angličtině, momentálně buším němčinu (jsem už u “genau” a “toll”, druhej Goethe budu tak do roka)

Pirátění?
Po pěkných pár let byl můj jediný kontakt s Piráty xChaos a různé ekroplány na nyxu, Beleg leckde, náhodné hejty na NATO a EU na sítích a pak suddenly vězeňský autobus. Nebudu lhát, v kombinaci se mi to zdálo jako něco co je sice roztomilý, ale protože je moje zásadní priorita mezinárodní spolupráce a chytání zločinců je podle mě podstatný, ale není to pro mě nijak citově zásadní téma tak ten koktejl nebyl moc příznivý. V debatách před volbami už to bylo mnohem, mnohem lepší, byť třeba vystoupení Giuseppeho Maiella na Novotného lávce myslím bylo spíš nešťastný. A v té době se dá už říct, že bylo mediálně strašně přeceněný. Vtipný je, že s postoji GM v kultuře atd. souhlasím se vším co jsme se kdy potkali a o mezinárodních věcech jsem s ním vlastně ani nemluvil.

24.10. mě poprosil Mikuláš Peksa, že hledá na nějakou dobu asistenta. V pátek stejnýho týdne jsem nastoupil jako přechodný tajemník, dostal sešitek od Pavlíny Kroupů s jejími poznámkami za dva dny a pak začal celkem solidní punk (a v té době mi velmi, velmi vyhovovalo být v práci 12-16 hodin denně). A je třeba přiznat, že se mi to co strana dělala v PS zdálo jako fakt dobré a v lednu jsem tak bez výčitek dal přihlášku do strany. A jsem za to furt rád.
Na tajemníka jsem se už nehlásil (správně jsem věřil, že se najde někdo lepší a koho to bude bavit výrazně víc), nakonec jsem se stal asistentem Mikuláše Peksy a časem Lenky Kozlové (celkem dělám něco nad jeden úvazek, než najdeme k Lence někoho na živou kulturu - výběrko teď běží, jaj!).

Co dělám?
Připravuju podklady, kritiky a nějaké to jednání k mezinárodním věcem, školství a kultuře, pracuju v příslušných rezortních týmech. Myslím, že mám hlavně v našich EZO tématech a školství poměrně dost dobrý přehled a kontakty, daří se mi i snad odchytávat věci před tím než se dostanou výrazně do médií.
Je pro mě úplně zásadní vzdělaná a propojená společnost - myslím, že je klíčové žít v zemi, jejíž lidé mají svobodu, jejíž lidé mají všechny potřebné dovednosti pro život v moderním světě (od schopnosti se stále učit po základní občanské kompetence) a mají důstojné životní podmínky nezávisle na tom jak se narodili a čemu věří. Hodně se snažím, aby každá věc kterou v PSP dělám s tím byla propojená, ať už se snažíme najít více peněz pro knihovny, zajistit co nejširší dostupnost a svobodu škol nebo se jasně postavit proti autoritářům v EU i mimo ní.
Mimo PSP jsem se hodně věnoval komunální kampani v Terezíně. Nakonec jsem tam nekandidoval sám (město neprodalo byt a psát si někam bydliště účelově se mi zdá špatně), ale myslím, že se dost povedlo aktivizovat místní příznivce, dát podporu uskupení Změna pro Terezín a přesvědčit skoro všechny místní strany, že otevření radnice je zásadní a reálné. A povedlo se: pracujeme teď spolu s Ondrou Profantem jak na analýze toho jak vlastně IT města vypadá, tak hlavně na tom, jak potom jeho data otevřít (a není to úplně nevýrazný problém - město má sice nějakých 2 914 obyvatel, ale skrze památky do něj teče mnoho a mnoho peněz).

Co chci dělat?
Chci kandidovat na zadní místo na kandidátce, protože si myslím, že čelní místa by měli mít lidi, který mají hodně odpirátěno. Rok to byl sice intenzivní a myslím, že jsem lecjaký předchozí dovednosti a znalosti prohloubil, ale považuju za vhodný si ještě nějakou dobu ve straně odbouchat.
Zároveň mám dojem, že můžu přispět ke kampani a případně i pak v práci v Bruselu, když o to bude zájem.
Myslím taky, že bude třeba hodně dobře propojit Brusel a Česko a to by mi myslím mohlo velmi dobře jít.
Also, chtěl bych nalíčenou fotku z úhlu ve kterým budu vypadat dobře a to se do kampaně určitě bude dělat.

Co chci od Evropy?
Myslím, že EU je tady od toho aby řešila jednotně všechny ty věci, které se na úrovni národních států řešit nedají. EU by měla podle mě dělat o kus méně věcí než teď, za to pořádně. Ty klíčové aspekty vidím v:
a) jednotném digitálním trhu
b) jednotné diplomacii, včetně ekonomické (tady vidím masivní selhání)
c) Frontex, společné řešení uprchlických krizí které přijdou a hlavně jejich předcházení
d) MÍR V EVROPĚ!

V době vzestupu autoritářských režimů, které se navíc mohou mocně opřít o data, biometrické údaje a nejnovější sledovací nástroje považuji Evropu za zásadní ostrov pozitivní deviace - který postupně ztrácíme vůči autoritářským klukům a holkám, pro který je hlavní krev a půda. A to se mi prosím nelíbí.

David.Wagner

Re: Nominace Davida Wagnera do primárních voleb do Evropského parlamentu

Příspěvek od David.Wagner » 08 pro 2018, 17:04

A o lex Hora (na ten název jsem hrdej!) si myslím, že česká úprava byla mnohem lepší a směrnice mi dělá vrásky. Ale jsem tady ve střetu zájmů: dělám hry s akustickýma zbraněma a každé přitahování šroubů mi dělá trochu vrásky principielně. Obzvlášť když dost přesně spadá do "security theatre", nikoliv do reálných bezpečnostních opatření.
Tito uživatelé poděkovali autorovi David.Wagner za příspěvky (celkem 5):
Viktor.Derka, Ondrej.Profant, Vojtech.Pikal, Vit.Jurasek, Jan.Hora

Viktor.Derka
Člen KS Praha
Profese: Právník, doktorand správního práva
Dal poděkování: 101 poděkování
Dostal poděkování: 113 poděkování

Příspěvek od Viktor.Derka » 08 pro 2018, 17:23

Už jen za lex Hora si zasloužíš nominaci! :D
Tito uživatelé poděkovali autorovi Viktor.Derka za příspěvky (celkem 3):
Lenka.Kozlova, Jana.Kolarikova, Petr.Vileta

David.Wagner

Příspěvek od David.Wagner » 08 pro 2018, 17:38

Viktor.Derka píše:
08 pro 2018, 17:23
Děkuji, děkuji. Další můj cíl v této oblasti je změnit zákon 106/1999 na Lex Derka.
Tito uživatelé poděkovali autorovi David.Wagner za příspěvky (celkem 5):
Lenka.Kozlova, Adam.Vyplel, Jan.Lejcko, Ivo.Vlasaty, Jan.Hora

Filip.Krska
Člen KS Vysočina
Profese: Starší inženýr údržby svobodného SW
Dal poděkování: 22277 poděkování
Dostal poděkování: 3133 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Filip.Krska » 09 pro 2018, 15:00

Jaké jsou tvé postoje/vize ohledně

* software
* kultury
* vynálezů
* vědy a vzdělávání
* soukromí občanů

? Dík
Tito uživatelé poděkovali autorovi Filip.Krska za příspěvky (celkem 2):
Ondrej.Profant, David.Wagner
Evangelista Festivalu svobodných filmů

Jabber status: Obrázek :: Git :: libre.fm :: ♡ Copyheart

David.Wagner

Příspěvek od David.Wagner » 09 pro 2018, 16:05

Filip.Krska píše:
09 pro 2018, 15:00
Jaké jsou tvé postoje/vize ohledně

* software
* kultury
* vynálezů
* vědy a vzdělávání
* soukromí občanů

? Dík
Zkusím maximálně stručně.

- software
Nevidím popravdě příliš jako samostatný zásadní téma vůči EU, v praxi se na EU úrovni řešený software pro mě většinou spojuje se svobodou internetu a jednotným digitálním trhem. Myslím, že drtivá většina státní správy by výhledově mohla žít mnohem lépe na OS aplikacích podporovaných přímo státem (externí dodavatelé jsou místy trochu peklo, viz OKSystem na MPSV a Gordic leckde jinde), ale nemyslím si, že teď máme možnost to rychle změnit a nerad bych dělal i zideologických důvodů polovičatý řešení.
Na EU úrovni pak vidím pro sebe dvě zásadní priority:
a) netlačit nikdy výrobce ničeho do různých backdoorů a podobných srand, jako se teď děje pro změnu v Austrálii (https://www.wired.com/story/australia-e ... Vx7EnxwO2Q).
b) nastavit férový prostředí, ve kterém jak budou chtít firmy v EU vyvíjet věci, tak v něm budou platit odpovídající daně.
Obecně by taky bylo dobrý, abychom občas přizpůsobili legislativu 21. století: je třeba ostuda, že e-book je furt z hlediska DPH program a ne kniha..
(osobně jsem normie jak hovado - jedu na Windows, masivně užívám google appky a platím Netflix, Spotify i Audible, o účtu na Steamu nemluvě. Myslím si teda ale, že cesta vpřed jsou dobrovolné platby, ne postihování toho co kdo někde stáhne ...)

- kultury
Tady by to lákalo zabřednout do národní úrovně, ale z té EU co vidím jako zásadní:
a) podpora živé kultury, podpora i menších lokálních věcí - žitá kultura jaksi není jenom na Spotify, ale lokální festivaly, divadla atd. jsou myslím dost klíčový. Nejsem úplně fanda velkých dotací do filmů atd.
b) systematické vyhodnocení klíčového kulturního dědictví (v praxi tedy hlavně památek) a spolufinancování jeho uchování. Tady už teď hraje EU klíčovou roli a nebránil bych se tomu to ještě rozvinout.
c) negativní vymezení vidím v tom, že EU by se NEMĚLA politicky odkazovat na sdílené "anticko-křesťansko-židovsko-humanisticko" kořeny, protože tyhle pokusy dopadají jenom blbě. Viz třeba dokument k základním kompetencím občana, kde se tohle nějakým způsobem vymezovalo a to bylo imho úplně zbytečný. Stejně tak považuju za vysloveně škodlivý lidovecké pokusy typu "x% nabídky VOD webu musí pocházet z EU". Blbý.

dovolím si sloučit vynálezy a vědu k sobě, protože to pro mě víc patří dohromady:)
Podpora vědy je jedna z cest, jak se může EU udržet relevantní na světové scéně a v čem je stále skutečně silná. Kvantitativně nás sice na počet článků čím dál tím víc drtí Čína, ale tam je stále obrovská část bullshit napsaný protože stranický cíl zní "udělejte hodně článků". Hodně se tady ztotožňuju se společným programem evropských pirátů do eurovoleb.
A myslím, že EU úroveň je něco, co by mohlo pomoci fakt zahnilé české vědě, kde se úspěchy dějí spíš systému navzdory. Typicky problémy podfinancování, přeauditovanosti systému (která pak drahý čas a ochotu výzkumníků sype do nesmyslnýho adminu kolem každý koruny, což je ve výsledku výrazně dražší...) a velmi rozsáhlého inbreedingu a provinčnosti českého výzkumu jsou všechno věci, kde se lze velmi dobře inspirovat či rovnou na EU úrovni hledat řešení. Celoevropské problémy jsou pak už v podstatě problémy vědy jako celku ve světě: paywally, predátorské časopisy a samozřejmě patentový systém, který se výrazně vymkl z kloubů - tam se ale přiznám, že nemám z fleku jasné řešení co by se mělo dělat aby to bylo lepší.

Vzdělání
Jaj, školství! EU nechává většinu rozhodování o vzdělávání na státech, vidím tady ale dvě věci které už EU dělá, ale mohla by dělat mnohem, mnohem víc.
a) méně dotací do zemědělství, více do škol: i ekonomicky je to jasně lepší, mnohem větší návratnost atd. EU tady navíc má zajímavý nadhled a může tak podpořit i projekty, které by na úrovni Česka zapadly nebo by se nikomu nezdály podstatné. Líbil by se mi o trochu aktivnější přístup EU k hodnocení českého školství: či spíše abychom my s těmi čísly na národní úrovni více pracovali. (třeba zprávy Eurydice o platech učitelů, ředitelů a dalších jsou velmi inspirativní data)
b) fakt věřím, že by bylo pro EU velmi výhodné aby aktivně prosazovala seznam základních kompetencí toho, co mají občané umět a zvládat. Teď je to takový v rozjezdu a národní parlamenty to sem tam cupují, ale myslím, že to má smysl.

Soukromí občanů
V tomhle je EU tak trochu ostrůvek ve světě, kde se situace dost rychle zhoršuje - a GDPR nás sice nezachrání před velkosběrem dat atd., ale aspoň že kape. Stát by měl být podle mě maximálně transparentní a soukromí občanů dotknutelné jen velmi omezeně a v dobře odůvodněných případech, včetně práva občanů se shromažďovat a organizovat.
Na EU úrovni bych si přál pokračování ochrany soukromí, vůbec nepřál jakékoliv automatizované filtry a algorytmy pročítající věci (viz čl. 13 Směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu) a velmi, velmi preferuju svobodu a s ní nutně jdoucí soukromí před "bezpečností".
Tito uživatelé poděkovali autorovi David.Wagner za příspěvky (celkem 3):
Vojtech.Pikal, Viktor.Derka, Filip.Krska

David.Wagner

Příspěvek od David.Wagner » 09 pro 2018, 16:07

(jinak ke vzdělávání je ještě asi zásadní říct, že Erasmus jako myšlenku dost podporuju, zároveň je ale v momentální situaci čím dál tím větší problém hledat zájemce o ten program, takže možná by byla na čase jeho výrazné nové promyšlení)
Tito uživatelé poděkovali autorovi David.Wagner za příspěvky (celkem 3):
Ondrej.Profant, Viktor.Derka, Jan.Licka

Viktor.Derka
Člen KS Praha

Příspěvek od Viktor.Derka » 09 pro 2018, 17:36

David.Wagner píše:
08 pro 2018, 17:38
Viktor.Derka píše:
08 pro 2018, 17:23
Děkuji, děkuji. Další můj cíl v této oblasti je změnit zákon 106/1999 na Lex Derka.
No tak to abych stáhl podporu, kdo šáhne na 106ku, ten je synem smrti! :D :D :D

Viktor.Derka
Člen KS Praha

Příspěvek od Viktor.Derka » 09 pro 2018, 17:42

David.Wagner píše:
09 pro 2018, 16:07
(jinak ke vzdělávání je ještě asi zásadní říct, že Erasmus jako myšlenku dost podporuju, zároveň je ale v momentální situaci čím dál tím větší problém hledat zájemce o ten program, takže možná by byla na čase jeho výrazné nové promyšlení)
Hele Erasmus bych viděl jako kandidáta pro menší přepracování. Jako myšlenka je to super, to žádná. Ale z mé vlastní zkušenosti v Německu na Erasmu jsem viděl, že většina erasmáků má nějaké studování těžce na háku a spíše z toho má seznamování s novou kulturou (což je taky v pořádku, ale rezignace na studijní aspekt mi přijde minimálně škoda). To jsem vnímal zejména z té strany, že většina vyučujících a vlastně přijímací univerzita jako celek skoro neřeší otázku toho, co se studenti naučili či nenaučili a víceméně nechávají projít každého. Ostatně jim to mohlo být fuk, když tam ten člověk nebyl za jejich peníze.

Zde bych proto viděl docela prostor pro zlepšení a to ve změně financování. Jako žádoucí stav bych viděl, že erasmáky financuje dílem vysílající i přijímací instituce, aby tak obě instituce byly motivované si studenty vybírat a trochu dohlížet na to, zda se taky něco studenti naučí.

(ano, pokud to někoho zajímá, na Erasmu jsem byl, a jeho podstatnou část jsem strávil v knihovně studiem)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Viktor.Derka za příspěvek:
Vojtech.Pikal

David.Wagner

Příspěvek od David.Wagner » 09 pro 2018, 18:01

Viktor.Derka píše:
09 pro 2018, 17:42
David.Wagner píše:
09 pro 2018, 16:07
Hele Erasmus bych viděl jako kandidáta pro menší přepracování. Jako myšlenka je to super, to žádná. Ale z mé vlastní zkušenosti v Německu na Erasmu jsem viděl, že většina erasmáků má nějaké studování těžce na háku a spíše z toho má seznamování s novou kulturou (což je taky v pořádku, ale rezignace na studijní aspekt mi přijde minimálně škoda). To jsem vnímal zejména z té strany, že většina vyučujících a vlastně přijímací univerzita jako celek skoro neřeší otázku toho, co se studenti naučili či nenaučili a víceméně nechávají projít každého. Ostatně jim to mohlo být fuk, když tam ten člověk nebyl za jejich peníze.

Zde bych proto viděl docela prostor pro zlepšení a to ve změně financování. Jako žádoucí stav bych viděl, že erasmáky financuje dílem vysílající i přijímací instituce, aby tak obě instituce byly motivované si studenty vybírat a trochu dohlížet na to, zda se taky něco studenti naučí.

(ano, pokud to někoho zajímá, na Erasmu jsem byl, a jeho podstatnou část jsem strávil v knihovně studiem)
Tak to je nějaká jedna zkušenost a navíc je asi samozřejmé, že v současném modelu není nabrání znalostí to nejzásadnější (jazykové kompetence vedou výrazně víc). A pak už je otázka jednání v celé EU jestli je lepší ty pobyty dělat kratší a intenzivnější, jakým způsobem naplnit financování nebo jestli tam nemají být třeba konkrétní jasné výstupy.

Zamčeno

Zpět na „[Archív] Uzamčené členské podněty“