KF Pha 8/2020 - Úprava povolební strategie pro magistrát

Fórum pro diskusi členů a registrovaných příznivců. Zde lze vyhlašovat závazná hlasování členů krajského sdružení.

Moderátoři: Koordinatori, PKS Praha, Predsedajici

Zamčeno
Jan.Hora
Krajské předsednictvo
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Dal poděkování: 2854 poděkování
Dostal poděkování: 3659 poděkování
Kontaktovat uživatele:

KF Pha 8/2020 - Úprava povolební strategie pro magistrát

Příspěvek od Jan.Hora »

Na základě úspěšného členského podnětu zahajuji rozpravu ve věci úpravy povolební strategie pro magistrát.

Navržené usnesení vyplývající z členského podnětu:
KS Praha mění větu:
Naši zastupitelé kandidující zároveň na městské části se v souladu s kodexem vzdají od prvního jednání zastupitelstva maximálně do půl roku mandátu na městské části nebo magistrátu, pokud v jiném zastupitelstvu získají uvolněnou funkci.
Hlasování bude zahájeno 15.9.2020 v 9:00

Prosím navrhovatele @Zdenek.Hrib o úvodní slovo
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hora za příspěvky (celkem 3):
Karel.Nejedlik, Jaromir.Beranek, Milan.Minarik
PKS Praha
MS Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido

Zdenek.Hrib
Člen KS Praha
Profese: konzultant
Dal poděkování: 913 poděkování
Dostal poděkování: 2712 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF Pha 8/2020 - Úprava povolební strategie pro magistrát

Příspěvek od Zdenek.Hrib »

Vážené krajské fórum,

jako spoluautor povolební strategie (druhým byl Adam Zábranský) navrhuji úpravu technického parametru v dokumentu schváleném krajským fórem (lhůta se prodlužuje z 0,5 roku na 1,5 roku).

Zdůvodnění:
1. Důvodem je mimo jiné to, že se ukázalo, že lhůta půl roku není dostatečná na prověření stability koalice. Ukazuje se, že je na to potřeba cca 1,5 roku. Připomínám, že zamyslenym cilem toho opatreni tady v Praze je zabranit u Pirátů situaci "radni magistratu pro konkretni mestskou cast". V minulem volebnim obodobi toto reprezentovala napriklad radni Plaminkova, starostka MČ Slivenec. Na zastupitelstvu tenkrat i pomerne tesne neprosel navrh na to, aby ji byla ve Slivenci vztycena jezdecká socha v nadzivotní velikosti, protoze ve Sliveneci chybelo uz jenom pozlatit semafory (https://praha.pirati.cz/protikorupcni-s ... alena.html). Tato situace ale u nas rozhodne nehrozi a nikdy nehrozila. Zadny nas clen rady na magistratu za Piraty neni nijak angazovan na zadne MČ.

2. Potřebnou lhůtu jsme při původní tvorbě dokumentu odhadli bez zkušeností - některé zkušenosti přicházejí až časem a pardon všem, kteří se museli vzdát magistrátního mandátu “předčasně”, protože jejich koalice na městské části nevydržela. Nyní si tedy sypu popel na hlavu za chybný odhad a navrhuji změnu.

3. Náš zásadní celostátní princip nekumulace uvolněných funkcí je stále zachován. Neměníme ani kodex zastupitele. Já osobně jsem ostatně rezignoval po zvolení na členství ve správní radě VZP. Jde tady jen o specifickou situaci Prahy (a dalších velkých měst), spočívající v kombinaci funkce na magistrátu a na městské části. Vazbu mezi členem zastupitelstva magistrátu a bydlištěm daného zastupitele na městské části sice zcela vymazat nejde, ale snažíme se ji jen smysluplně limitovat. Mimochodem i po této změně technického parametru budeme stále široko daleko jediná strana, která princip nekumulace funkcí používá. Jiné strany se tomu nijak nebrání a u některých je v podstatě vyžadována.

4. Prodloužení lhůty povede k lepší kontinuitě práce v klubu. Jinak se mění příliš často i obsazení výborů a komisí (zastupitelé jsou z vícero důvodů preferováni před externisty) a to vytváří další problémy. Lze očekávat například další kolo změn v klubu po volbách do PSP, ale už jsme přitom na poměrně vzdálených místech kandidátky. Takto rychlá rotace zastupitelů není racionální a významně ztěžuje práci klubu.

5. Povolební strategie je primárně smlouva mezi členskou (krajskou) základnou o čem a jak má leader a zastupitelský klub vyjednávat, aby nevypukly vnitřní spory po volbách. Protože situace se dá určitým způsobem předvídat, ale ne samozřejmě ze 100% po celé 4 roky volebního období. Tato dohoda mezi krajským fórem a klubem se pochopitelně může změnit. Dokument je samozřejmě veřejný (jako všechno u nás, že ano), ale to neznamená že je vytesán do kamene a nemůže se v průběhu volebního období změnit. Poslední věta dokumentu zní: “Lze jej změnit pouze se souhlasem Krajského fóra.” (viz https://praha.pirati.cz/assets/pdf/povo ... e-zhmp.pdf) takže se zjevně od počátku počítalo s tím, že lze povolební strategii změnit v případě, že to krajské fórum uzná za vhodné.

6. S ohledem na přímé upozornění o možnosti budoucí změny v dokumentu Povolební strategie si nepochybně možnosti její změny jsou vědomi i voliči, pokud ji četli. Připomínám, že v předchozím volebním období se povolební strategie také změnila, když si klub vyžádal mandát jednat o nové koalici při rozpadu té předchozí. Nejde tedy o žádnou atypickou situaci, novotu nebo porušení principů. Tento navrh je presne ve schvalenych a predvidanych mantinelech uvedených v tomto dokumentu.
https://praha.pirati.cz/mandat-k-vyjednavani.html
https://wiki.pirati.cz/regiony/praha/po ... _strategie
viewtopic.php?f=349&t=31838

7. Pracuje se paralelně na zpracování legislativního návrhu pro možnost “pozastavení mandátu” z vůle zastupitele. To by problém nevratnosti kroku “vzdání se mandátu” řešilo systémově.

Na závěr ještě jednou zdůrazňuji, že jde o jinou změnu v jiném dokumentu, která má jiný dopad, než návrh KF Pha 3/2020 (viewtopic.php?f=349&t=51060) se kterým jsem já osobně měl problém už ve fázi členského podnětu (viewtopic.php?p=675879#p675879). Jedním z důležitých rozdílů je i to, že Povolební strategie v sobě obsahuje přímo upozornění na možnost změny (na rozdíl od Kodexu zastupitele).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zdenek.Hrib za příspěvky (celkem 8):
Milan.Minarik, Petr.Benes, Ondrej.Kliment, Jan.Hora, Jaromir.Beranek, Georgia.Hejdukova, Michaela.Krausova, Jitka.Vondrouskova

Georgia.Hejdukova
Krajská rozhodčí komise
Profese: studenka, novinářka, analytička
Dal poděkování: 500 poděkování
Dostal poděkování: 985 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Georgia.Hejdukova »

Já principiálně souhlasím. Nicméně se obávám, že trošku obcházíme rozhodnutí CF.
místopředsedkyně Krajské rozhodčí komise Praha
Členka MRT Lidská práva a KET Transparentnost a legislativa Praha
Sekretářka týmu Duševní zdraví
Asistentka kampaně do obvodu č.30 Senátu ČR

Helios Trustee, předsedající CF a KF Praha
+420 775 864 103 / georgia.hejdukova@pirati.cz

Martin.Sterba
Místní předsednictvo
Profese: manažer on-line komunikace
Dal poděkování: 223 poděkování
Dostal poděkování: 183 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martin.Sterba »

Už zase? :(

Já jsem měl za to, že už se jednou rozhodlo, že se pravidla nemají měnit uprostřed hry. Pojďme to toto volební období dodržovat, a od toho příště tam klidně podmínku s kumulací nedávejme. Bude na každém, jak se rozhodne. Jana věděla do čeho jde, a že to má "jen na dobu určitou". Úprava mluvící o roku a půl, je dnes defacto téměř konec volebního období.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Sterba za příspěvky (celkem 7):
Dan.Lestina, Karel.Nejedlik, Ladislav.Dvorak, Michaela.Nepejchalova, Jiri.Koudelka, Martin.Stanek, Magdalena.Valdmanova
Mgr. Martin Štěrba | 1. místopředseda MS Praha 8 & poradce primátora hl. města Prahy
+420 732 408 769 | www.fb.com/sterbamartin | www.twitter.com/sterbamartin
martin.sterba@pirati.cz

Adam.Jaros
Kontrolní komise
Profese: Teoretický alchymista
Dal poděkování: 1857 poděkování
Dostal poděkování: 1897 poděkování

Příspěvek od Adam.Jaros »

Zdenek.Hrib píše:Z meho pohledu by bylo vhodnější protahnout tu dobu na vic nez 6 mesicu. Jinak jsem presvedceny o tom, ze kumulace mandatu na MC a ZHMP, kdyz jeden z nich je uvolneny, skutecne neni dobry napad. Vede to k lobbingu vyhradne za zajmy dane MC.
Ve svém odkázaném vyjádření, které jsem tu pro přehlednost citoval, píšeš, že jsi přesvědčen, že kumulace není dobrý nápad. Zároveň však navrhuješ, aby k ní potenciálně docházelo až po dobu 1,5 roku ze 4 (tedy více než třetinu doby mandátu).

Opakovaně tvrdíš, že jde o technickou změnu, nic víc. Tato technická změna bude mít však za následek pokračování aktuální kumulace (proti které jsi se vyslovil ve zmíněné citaci) Jany Komrskové, která je místostarostkou Prahy 10. Kdyby snad chtěl někdo argumentovat ohledně účelovosti této "technické změny", máme tu vyjádření místopředsedkyně pirátského klubu v ZHMP, Evy Horákové, že jde právě o mandát Jany Komrskové:

eva_horakova.png

Pojďme věci nazývat pravými jmény. Pokud má být cílem tohoto návrhu, aby zastupitelský klub na magistrátu nepřicházel o kvalitní lidi důsledkem rozpadu koalic v období 1,5 roku od komunálních voleb, je třeba říci, že 1,5 roku od komunálních voleb již uběhlo. Předpokládáme tedy, že v Praze 10 je nestabilní koalice a potřebujeme celkem 2,5 roku, abychom to zhodnotili? Pokud ne, neměňme programové dokumenty v tomto volebním období.

Tibor.Vansa
Garant programového bodu
Profese: analytik kreditního rizika v bance
Dal poděkování: 247 poděkování
Dostal poděkování: 912 poděkování

Příspěvek od Tibor.Vansa »

Na diskuzi, která se vedla k založení tohoto projednávání, mi vadilo především předstírání, že jde pouze o technickou změnu, která nemá s dodržováním prinicipů a dopady na konkrétní lidi nic společného, a časování je čistě souhra okolností. Působí to na mne značně pokrytecky.
Nesouhlasím s tím, že se ukázalo, že lhůta je příliš krátká, že dostatečné období je 1,5 roku. Koalice běžně padají i po 2 letech, přepřahání přestává dávat smysl tak rok před novými volbami. Podle mne se naopak ukázalo, že ta doba 6 měsíců je zbytečně dlouhá, až budeme projednávat dokument pro další volby, tak bych navrhoval, že se zavážeme složit fci bez zbytečného prodlení, maximálně do 3 měsíců. Nečekané bylo, že Jirka zdolal rekord ČR v délce vyjednávání koalice, ale to na tom moc nemění.
Situace na kterou při tvorbě strategie nikdo nedomyslel, a která způsobuje problémy a nestabilitu, je když se uvolněný zastupitelka MČ stane nově zastupitelem HMP, a potřebuje 6 měsíců na to si rozmyslet, kterou roli by si chtěl nechat, a mezitím všechny okolo přesvědčuje, že ten souběh je vlastně úplně OK a nezbytný. Přitom využít tuto dobu z hlediska důvodů, proč lhůta existuje (možnost projednat personální změny a ověřit stabilitu koalice) nedává vůbec smysl. Tam bych do příštích voleb navrhoval to změnit na 6 dní. Je to úplně stejná technická změna, jako prodloužení na 1,5 roku.
Důvod, proč nakonec měním názor a budu hlasovat PRO přijetí návrhu, je ten, že se při projednávání ukázalo, že dalších 10 zastupitelů jsou již v nějaké fci, a přijetí mandátu na polovinu období je pro ně spíše komplikací než přínosem. Sorry, ale dokud jsem nevěděl, že Jitka z důvodů vytížení jinde rezignovala na mandát na P8 a Jirka H. a Kornélie by rovněž raději zůstali v současné roli, tak jsem pro to nemohl hlasovat. Takhle se dá už říci, že fakticky lepší řešení zajišťující přijatelnou stabilitu klubu nejde nalézt, a chystaný návrh je jen technickým způsobem, jak skloubit dodržení principů a tlak reality, a nejspíše je to takto obhajitelné i před CF.
Ale přístup je to jen technická změna, moc se v tom nevrtejte a rychle to schvalte se mi opravdu nelíbí a nechci, aby komukoliv procházel.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tibor.Vansa za příspěvky (celkem 6):
Adam.Jaros, Karel.Nejedlik, Ladislav.Dvorak, Michaela.Nepejchalova, Jitka.Vondrouskova, Magdalena.Valdmanova

Zdenek.Hrib
Člen KS Praha
Kontaktovat uživatele:

Martin.Sterba píše:
11 kvě 2020, 14:37
Už zase? :(

Já jsem měl za to, že už se jednou rozhodlo, že se pravidla nemají měnit uprostřed hry. Pojďme to toto volební období dodržovat, a od toho příště tam klidně podmínku s kumulací nedávejme. Bude na každém, jak se rozhodne. Jana věděla do čeho jde, a že to má "jen na dobu určitou". Úprava mluvící o roku a půl, je dnes defacto téměř konec volebního období.
Tohle je úplně jiná změna než KF Pha 3/2020. Neměníme kodex ale povolební strategii, které se měnila už v minulém volebním období a která má přímo v textu uvedeno že se může změnit.

Jinak máme cca dva a půl roku do konce volebního období, takže konkrétně Jana skončí rok před volbami. To určitě není "de-facto konec" volebního období.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zdenek.Hrib za příspěvek:
Martin.Sterba

Zdenek.Hrib
Člen KS Praha
Kontaktovat uživatele:

Adam.Jaros píše:
11 kvě 2020, 14:49
Zdenek.Hrib píše:Z meho pohledu by bylo vhodnější protahnout tu dobu na vic nez 6 mesicu. Jinak jsem presvedceny o tom, ze kumulace mandatu na MC a ZHMP, kdyz jeden z nich je uvolneny, skutecne neni dobry napad. Vede to k lobbingu vyhradne za zajmy dane MC.
Ve svém odkázaném vyjádření, které jsem tu pro přehlednost citoval, píšeš, že jsi přesvědčen, že kumulace není dobrý nápad. Zároveň však navrhuješ, aby k ní potenciálně docházelo až po dobu 1,5 roku ze 4 (tedy více než třetinu doby mandátu).

Opakovaně tvrdíš, že jde o technickou změnu, nic víc. Tato technická změna bude mít však za následek pokračování aktuální kumulace (proti které jsi se vyslovil ve zmíněné citaci) Jany Komrskové, která je místostarostkou Prahy 10. Kdyby snad chtěl někdo argumentovat ohledně účelovosti této "technické změny", máme tu vyjádření místopředsedkyně pirátského klubu v ZHMP, Evy Horákové, že jde právě o mandát Jany Komrskové:

eva_horakova.png

Pojďme věci nazývat pravými jmény. Pokud má být cílem tohoto návrhu, aby zastupitelský klub na magistrátu nepřicházel o kvalitní lidi důsledkem rozpadu koalic v období 1,5 roku od komunálních voleb, je třeba říci, že 1,5 roku od komunálních voleb již uběhlo. Předpokládáme tedy, že v Praze 10 je nestabilní koalice a potřebujeme celkem 2,5 roku, abychom to zhodnotili? Pokud ne, neměňme programové dokumenty v tomto volebním období.
Argument, že nelze měnit Povolební strategii v průběhu volebního období nedává smysl. Povolební strategie se měnila už v minulém volebním období a je v ní přímo uvedené, že se může změnit. Navrhovaná změna je tedy přesně v těchto mantinelech. Skutečně není logické říkat, že ten dokument nelze měnit, když už jsme ho v minulosti měnili.

A co se týče té kumulace o které jsem mluvil i v členském podnětu ke KF 3/2020 tak je možná dvojí. Buď je ta uvolněná funkce na úrovni magistrátu a nebo je na úrovni MČ. Spíš než o uvolněnost té funkce jde v tomto případě ale o členství v radě, protože třeba uvolněný předseda kontrolního výboru není ve skutečnosti problém. Tady jsme použili chybnou terminologii a díky tomu se to pak plete s tím celostátním principem jedné uvolněné funkce, ale přitom jde tady o něco úplně jiného. Ale chápu, že měnit tohle by už byla větší změna a proto ji nenavrhuji. Zásadní totiž v Praze je, aby nevznikl "radní pro určitou MČ" (viz starostka Plamínková a MČ Slivenec) a to u nás nehrozí a ani nikdy nehrozilo. V opačném směru, kdy je radní MČ v zastupitelstvu jako řadový zastupitel je ten problém řádově menší. My totiž se tak jako tak snažíme na magistrátu vyhovět našim lidem z MČ (pokud to alespoň trochu jde), i když nikdo od nich v magistrátním zastupitelstvu nesedí.. Tam jde skutečně primárně konflikt zájmů na úrovni městské rady. Kdybychom totiž byli fachidioti, tak by stačilo aby Jana byla neuvolněná místostarostka a tvářili bychom se, že je to v pořádku. Ale protože fachidioti nejsme, tak navrhujeme tuto změnu technického parametru.

Dan.Lestina
Republikový výbor
Profese: aspirující přírodovědec
Dal poděkování: 2701 poděkování
Dostal poděkování: 2557 poděkování

Příspěvek od Dan.Lestina »

A už se tedy zjistilo, kdo je ten první, kdo nic podle kodexu nekumuluje, a mandát by chtěl a měl na něj čas...? Dle diskuse ve vlákně podnětu a na Zulipu mám za to, že se to ještě nezjišťovalo.

edit: Mrzí mě, že Zdeněk opět níže naráží na to, že nemám zrovna trvalé bydliště v Praze, a že je to třeba tady diskutovat, ale tedy: V Praze jsem se narodil (edit II: narozdíl od Zdeňka :D) a žil celkem 20 let a stále se tam často vracím, jen letos jsem tam strávil cca třetinu času (většinu roku jsem v zahraničí). Situaci na pražském magistrátě sleduji podrobně, mj. protože to máme v republikovém výboru na stole celkem často.
Naposledy upravil(a) Dan.Lestina dne 11 kvě 2020, 23:23, celkem upraveno 2 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dan.Lestina za příspěvek:
Michaela.Nepejchalova
OFFTOPICObrázek(Kemel)

Zdenek.Hrib
Člen KS Praha
Kontaktovat uživatele:

Dan.Lestina píše:
11 kvě 2020, 15:23
A už se tedy zjistilo, kdo je ten první, kdo nic podle kodexu nekumuluje, a mandát by chtěl a měl na něj čas...? Dle diskuse ve vlákně podnětu a na Zulipu mám za to, že se to ještě nezjišťovalo.
O konkrétní personálie mi tady opravdu nejde. Takže tohle není z mého pohledu pro diskuzi významné. Tady jde o princip a nikoliv o jednotlivce.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zdenek.Hrib za příspěvky (celkem 2):
Martin.Sterba, Jitka.Vondrouskova

Zamčeno

Zpět na „Krajské fórum Praha“