KF Pha 16/2019 Rozpočet KS Praha na rok 2020 (rozprava)

Fórum pro diskusi členů a registrovaných příznivců. Zde lze vyhlašovat závazná hlasování členů krajského sdružení.


Moderátoři: KoKS Praha, Pražští předsedající, PKS Praha

Uživatelský avatar
Jaromir.Beranek
Krajský zastupitel
Příspěvky: 291
Registrován: 25 dub 2016, 17:37
Profese: ekonom, právník
Bydliště: Praha 6 - Bubeneč
Dal poděkování: 690 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování

Re: KF Pha 16/2019 Rozpočet KS Praha na rok 2020 (rozprava)

Příspěvek od Jaromir.Beranek »

Bohdana.Hola píše: 06 led 2020, 10:00 Tak mě napadá ještě pár dotazů k rozpočtu:
Ad peníze pro MSka na jedné hromadě:
Je nějak vymyšlen proces, jak a koho mají MSka o peníze na svoje projekty žádat?
Jak se to bude schvalovat?
A kdo to bude schvalovat?
A kdo bude dohlížet na spravedlivé rozdělování v případě, že alokované peníze začnou docházet?
A s jakým předstihem je nutné o peníze na projekty žádat, aby to proběhlo vše OK?
A když se jedná např. o propagaci příspěvků na FB (v rozpočtu jsme počítali s uvolňováním plus mínus stejné částky každý měsíc), je možné si požádat na začátku do rozpočtu o celou částku na rok a rozpouštět si to postupně podle svého nebo je třeba absolvovat zatím blíže nedefinovanou slepičku a kohoutka každý měsíc?

Díky za informaci.
Moje představa je taková (a možná už jsem to i někde výše psal), že každému MS založíme vlastní položku, kam se přelije zůstatek z roku 2019 a dary + základní pevná alokace na rok 2020. Vedle položek budou existovat i záměry pro čerpání, které na počátku nastavíme na částku odpovídají součtu hodnoty položky a pravděpodobně 40.000 Kč coby základnímu podílu na společném balíku (tady by mírné přeplnění nemělo vadit). Položky a analogicky i záměry se pak budou průběžně navyšovat o prostředky vybrané na darech. Ještě si nejsem jistý, jak s tímto nastavením zachovat i projektové záměry (abychom měli současně možnost záměry používat jako limit pro celkové výdaje MS, ale současně jim nebrali ani jejich původní účel), ale nějaké hybridní řešení se určitě najde. Prozatím navrhuji zavést pro každé MS záměr na provoz a pak z něho pružně přesunovat prostředky do "podzáměrů". V přehledu záměrů se budou jevit na stejné úrovni, ale můžeme je odlišit nějakým příznakem (např. 2020: MS P4: provozní výdaje).

Jaromír Beránek
předseda Výboru pro zahraniční vztahy a EU fondy ZHMP
tel: 720 761 616
Profil | FB | LinkedIn

Uživatelský avatar
Tereza.Vovesova
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 1326
Registrován: 01 pro 2017, 22:10
Profese: rozpočtář, referent EU fondů a strategie
Dal poděkování: 1410 poděkování
Dostal poděkování: 2098 poděkování

Re: KF Pha 16/2019 Rozpočet KS Praha na rok 2020 (rozprava)

Příspěvek od Tereza.Vovesova »

Jaromir.Beranek píše: 06 led 2020, 15:59
Ladislav.Dvorak píše: 03 led 2020, 15:53 Chápu tvůj postoj, já bych radši měl odpovědi na zadané otázky a ty položky rozpočtu, které si nedokáže odpovědná osoba obhájit bych prostě redukoval. On i ten výhled, který zároveň schvalujeme, nevypadá moc pěkně když v roce 2022 budeme 1,5 mil. Kč v mínusu :( (a to za předpokladu že budeme mít ve volbách do PS větší úspěch než v těch minulých, jinak na tom budeme ještě hůř)
Ono prodloužení rozpravy má tu výhodu že by mohly padat i alternativní návrhy....
Tohle je konečně relevantní otázka, díky za ni! Bavit se o tom, jak moc je či není rozpočet přebytkový, je nesmysl a ztráta času. A pracovat s rozpočtovým provizoriem je nepochybně easy, pokud s ním zrovna nemusíš pracovat Ty sám a nerozstřeluje Ti naplánované položky a záměry, že jo...

V těch dlouhodobých výhledech jdeme vždycky do mínusu, otázka je, jak moc vysokou "ztrátu" si můžeme a chceme dovolit, protože utrácet více nyní může být stejně tak dobře projídání budoucnosti jako i dobrá investice. Já s určitou mírou jistoty dávám rok dopředu, výsledek 2021 už je pro mě kvůli sněmovním volbám částečně v mlze a v roce 2022 vidím ze současné perspektivy tak metr dopředu. Na druhou stranu v roce 2022 už se zase vracíme k nule, takže z dlouhodobého pohledu to nemusí být nutně problém. Zvláště když kampaňové výdajové položky jsou jak v případě Senátu, tak i sněmovny a MHMP velmi štědře dotované. Ale pokud máš konstruktivní návrh, jak o tom z dlouhodobého pohledu lépe uvažovat, rád se o tom budu bavit.
Mirku, omlouvám se, ale teoretizovat nad rozpočty 2021 a 2022 můžeme klidně celý rok 2020, když si na to příslušná zodpovědná osoba udělá čas a svolá schůzku. ;)
Třeba mně osobně v rozpravě k rozpočtu 2020 přijde relevantnější ptát se na opodstatnění výše jednotlivých položek a očekávala bych od PKS, že na naše otázky odpoví věcně a pokud možno přesně před spuštěním hlasování. :)

A to už je asi vše, co bych k této Rozpravě k rozpočtu měla. :)
Díky za ni.

Zdraví Tereza.

Tereza Vovesová
Obrázek

Uživatelský avatar
Ladislav.Dvorak
Místní předsednictvo
Příspěvky: 457
Registrován: 08 led 2018, 11:07
Bydliště: Praha 4
Dal poděkování: 1079 poděkování
Dostal poděkování: 979 poděkování

Re: KF Pha 16/2019 Rozpočet KS Praha na rok 2020 (rozprava)

Příspěvek od Ladislav.Dvorak »

Jaromir.Beranek píše: 06 led 2020, 15:59
Ladislav.Dvorak píše: 03 led 2020, 15:53 Chápu tvůj postoj, já bych radši měl odpovědi na zadané otázky a ty položky rozpočtu, které si nedokáže odpovědná osoba obhájit bych prostě redukoval. On i ten výhled, který zároveň schvalujeme, nevypadá moc pěkně když v roce 2022 budeme 1,5 mil. Kč v mínusu :( (a to za předpokladu že budeme mít ve volbách do PS větší úspěch než v těch minulých, jinak na tom budeme ještě hůř)
Ono prodloužení rozpravy má tu výhodu že by mohly padat i alternativní návrhy....
Tohle je konečně relevantní otázka, díky za ni! Bavit se o tom, jak moc je či není rozpočet přebytkový, je nesmysl a ztráta času. A pracovat s rozpočtovým provizoriem je nepochybně easy, pokud s ním zrovna nemusíš pracovat Ty sám a nerozstřeluje Ti naplánované položky a záměry, že jo...

V těch dlouhodobých výhledech jdeme vždycky do mínusu, otázka je, jak moc vysokou "ztrátu" si můžeme a chceme dovolit, protože utrácet více nyní může být stejně tak dobře projídání budoucnosti jako i dobrá investice. Já s určitou mírou jistoty dávám rok dopředu, výsledek 2021 už je pro mě kvůli sněmovním volbám částečně v mlze a v roce 2022 vidím ze současné perspektivy tak metr dopředu. Na druhou stranu v roce 2022 už se zase vracíme k nule, takže z dlouhodobého pohledu to nemusí být nutně problém. Zvláště když kampaňové výdajové položky jsou jak v případě Senátu, tak i sněmovny a MHMP velmi štědře dotované. Ale pokud máš konstruktivní návrh, jak o tom z dlouhodobého pohledu lépe uvažovat, rád se o tom budu bavit.
Ahoj, trochu mě mrzí že mé ostatní dotazy nepovažuješ za relevantní, pro mě důležité jsou, proto jsem je pokládal.

Upřímně nepotřebuji se zabývat otázkou zda je rozpočet přebytkový či nikoliv, jen kdybys to do té prezentace nepsal OFFTOPICa ještě skoro v první větě, tak by to nepůsobilo tak manipulativně. Zvlášť když to těm číslům prostě neodpovídá.

Určitě se rád zapojím do přípravy rozpočtu na další roky. Minimálně bych chtěl vidět z čeho vycházejí požadavky na jaké položky a jak jsou obhajovány těmi, kteří je čerpají. To je totiž asi to hlavní co mi tu chybělo. V konečném důsledku nemám problém schválit určitou sumu peněz, když budu vědět že je účelně a správně vynaložena (a doufám že takto to mají i ostatní).

Chápu že to není sympatické, když do toho šťourám a z tvého/vašeho pohledu jsou to třeba jen hloupé dotazy, ale já tam prostě nevidím ty logické návaznosti, proč jsou na které položky dávány takové a takové sumy. A proto jsem je chtěl lidsky vysvětlit. Prostě nevím proč dávat pražským poslancům 60 tis. Kč, když poslanecký klub operuje s rozpočtem 5,582 mil. Kč. Nevím proč dávat na PR managera 480 tis. Kč, když podle smlouvy má dostat za celý rok maximálně 384 tis. Kč, apod.

Je to práce navíc, a určitě nikdo z vás nemá času nazbyt, ale ono by věci fakt pomohlo kdyby třeba v té prezentaci byla vysvětlena každá položka - co obnáší, proč je tam tolik peněz, co se z nich bude hradit a podobně.

EDIT:překlep
Naposledy upravil(a) Ladislav.Dvorak dne 07 led 2020, 10:03, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ladislav.Dvorak za příspěvky (celkem 5):
Tereza.Vovesova, Michaela.Nepejchalova, Antonin.Stogr, Karel.Nejedlik, Jiri.Belsan
MS P4 | ladislav.dvorak@pirati.cz | mobil: 72I 72I 2O2
Uživatelský avatar
Alice.Hamalova
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 312
Registrován: 22 led 2018, 19:14
Dal poděkování: 364 poděkování
Dostal poděkování: 671 poděkování

Re: KF Pha 16/2019 Rozpočet KS Praha na rok 2020

Příspěvek od Alice.Hamalova »

Tereza.Vovesova píše: 05 led 2020, 11:10
Alice.Hamalova píše: 05 led 2020, 01:08
Tereza.Vovesova píše: 30 pro 2019, 20:53 Správce promine, vím, že dva příspěvky za sebou by být neměly, ale ráda bych poprosila @Alice.Hamalova o vyjádření k personálním otázkám koordinátorů a k jejich náplni práce. Předem děkuju. :)
Ahoj,

omlouvám se za čekání. V příloze níže je uvedený seznam činností pro KoKS Praha a pro Správce PiCe pro rok 2020. Náplň se může v průběhu roku měnit.
cinnosti-2020.ods
Ahoj Alice,

Děkuju moc za nasdílení dokumentu. Nebylo by ještě k dispozici rozdělení úkolů mezi jednotlivé Kodo, tj. mezi Romanku a Michala Hriba?
Jinak pevně doufám, že ke změnám ještě dojde. Nechcete k tomu třeba uspořádat nějakou diskuzi se členy KS? Vždyť takhle to vypadá, když vezmu v úvahu zkušenosti z roku 2019, že si za ten 1,1 milionu budete hradit víceméně sekretářky PKS.
Mimo jiné nevidím ani moc důvod proč by KoDo, kteří ani nemusí být členy Pirátské strany by měli dávat dohromady nějaké know-how a spolupodílet se na tvorbě procesů, co se členů Pirátské strany týče.

Každopádně ještě jednou díky moc.
Ahoj,
není zač. Děkuji za dotaz. V předchozí tabulce je uvedeno co by měli zvládat KoKS o 3,5 úvazků. Jelikož aktuálně máme jen dva koordinátory a je to nová situace, tak tento týden probíhá domluva PKS, KoKS a PO co všechno se v tomto počtu prozatímně dá stihnout a nezapomněli jsme na důležité věci. Doufám, že o tom zvládneme informovat na krajské schůzce ve čtvrtek. Případně to doplním i zde do vlákna.
Uživatelský avatar
Jaromir.Beranek
Krajský zastupitel
Příspěvky: 291
Registrován: 25 dub 2016, 17:37
Profese: ekonom, právník
Bydliště: Praha 6 - Bubeneč
Dal poděkování: 690 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování

Re: KF Pha 16/2019 Rozpočet KS Praha na rok 2020 (rozprava)

Příspěvek od Jaromir.Beranek »

Ladislav.Dvorak píše: 06 led 2020, 19:23
Jaromir.Beranek píše: 06 led 2020, 15:59
Ladislav.Dvorak píše: 03 led 2020, 15:53 Chápu tvůj postoj, já bych radši měl odpovědi na zadané otázky a ty položky rozpočtu, které si nedokáže odpovědná osoba obhájit bych prostě redukoval. On i ten výhled, který zároveň schvalujeme, nevypadá moc pěkně když v roce 2022 budeme 1,5 mil. Kč v mínusu :( (a to za předpokladu že budeme mít ve volbách do PS větší úspěch než v těch minulých, jinak na tom budeme ještě hůř)
Ono prodloužení rozpravy má tu výhodu že by mohly padat i alternativní návrhy....
Tohle je konečně relevantní otázka, díky za ni! Bavit se o tom, jak moc je či není rozpočet přebytkový, je nesmysl a ztráta času. A pracovat s rozpočtovým provizoriem je nepochybně easy, pokud s ním zrovna nemusíš pracovat Ty sám a nerozstřeluje Ti naplánované položky a záměry, že jo...

V těch dlouhodobých výhledech jdeme vždycky do mínusu, otázka je, jak moc vysokou "ztrátu" si můžeme a chceme dovolit, protože utrácet více nyní může být stejně tak dobře projídání budoucnosti jako i dobrá investice. Já s určitou mírou jistoty dávám rok dopředu, výsledek 2021 už je pro mě kvůli sněmovním volbám částečně v mlze a v roce 2022 vidím ze současné perspektivy tak metr dopředu. Na druhou stranu v roce 2022 už se zase vracíme k nule, takže z dlouhodobého pohledu to nemusí být nutně problém. Zvláště když kampaňové výdajové položky jsou jak v případě Senátu, tak i sněmovny a MHMP velmi štědře dotované. Ale pokud máš konstruktivní návrh, jak o tom z dlouhodobého pohledu lépe uvažovat, rád se o tom budu bavit.
Ahoj, trochu mě mrzí že mé ostatní dotazy nepovažuješ za relevantní, pro mě důležité jsou, proto jsem je pokládal.

Upřímně nepotřebuji se zabývat otázkou zda je rozpočet přebytkový či nikoliv, jen kdybys to do té prezentace nepsal OFFTOPICa ještě skoro v první větě, tak by to nepůsobilo tak manipulativně. Zvlášť když to těm číslům prostě neodpovídá.

Určitě se rád zapojím do přípravy rozpočtu na další roky. Minimálně bych chtěl vidět z čeho vycházejí požadavky na jaké položky a jak jsou obhajovány těmi, kteří je čerpají. To je totiž asi to hlavní co mi tu chybělo. V konečném důsledku nemám problém schválit určitou sumu peněz, když budu vědět že je účelně a správně vynaložena (a doufám že takto to mají i ostatní).

Chápu že to není sympatické, když do toho šťourám a z tvého/vašeho pohledu jsou to třeba jen hloupé dotazy, ale já tam prostě nevidím ty logické návaznosti, proč jsou na které položky dávány takové a takové sumy. A proto jsem je chtěl lidsky vysvětlit. Prostě nevím proč dávat pražským poslancům 60 tis. Kč, když poslanecký klub operuje s rozpočtem 5,582 mil. Kč. Nevím proč dávat na PR managera 480 tis. Kč, když podle smlouvy má dostat za celý rok maximálně 384 tis. Kč, apod.

Je to práce navíc, a určitě nikdo z vás nemá času nazbyt, ale ono by věci fakt pomohlo kdyby třeba v té prezentaci byla vysvětlena každá položka - co obnáší, proč je tam tolik peněz, co se z nich bude hradit a podobně.

EDIT:překlep
Ahoj, mě zase mrzí, že jsi informace v mojí doprovodné prezentaci vnímal jako manipulativní. Upřímně o jakémkoli emocionálním náboji svých slov jsem ani náznakem neuvažoval a rozhodně nebylo cílem tím nikoho ovlivňovat, ať už jedním nebo druhým směrem. Účelem bylo pouhé popsání stavu a stojím si za tím, že téměř osmimilionový rozpočet s přebytkem více než jednoho milionu prostě přebytkový je. O zbytku si může každý udělat obrázek sám, popřípadě se doptat, co z toho vyplývá.

Ke zbytku jsem se snažil dát maximum informací v jednoduché a přehledné podobě, případně odkázat na "správce" příslušných položek. Pokud jde o PR manažera, tato pozice není v současnosti obsazena. Nejde o tutéž práci, za kterou byla placena Martina Vacková. Aktuálně na tom pracuje Michal Zachar.

Jaromír Beránek
předseda Výboru pro zahraniční vztahy a EU fondy ZHMP
tel: 720 761 616
Profil | FB | LinkedIn

Uživatelský avatar
Bohdana.Hola
Místní předsednictvo
Příspěvky: 995
Registrován: 09 srp 2018, 09:21
Profese: datový analytik
Dal poděkování: 1478 poděkování
Dostal poděkování: 1126 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF Pha 16/2019 Rozpočet KS Praha na rok 2020 (rozprava)

Příspěvek od Bohdana.Hola »

Jaromir.Beranek píše: 06 led 2020, 16:29
Bohdana.Hola píše: 06 led 2020, 10:00 Tak mě napadá ještě pár dotazů k rozpočtu:
Ad peníze pro MSka na jedné hromadě:
Je nějak vymyšlen proces, jak a koho mají MSka o peníze na svoje projekty žádat?
Jak se to bude schvalovat?
A kdo to bude schvalovat?
A kdo bude dohlížet na spravedlivé rozdělování v případě, že alokované peníze začnou docházet?
A s jakým předstihem je nutné o peníze na projekty žádat, aby to proběhlo vše OK?
A když se jedná např. o propagaci příspěvků na FB (v rozpočtu jsme počítali s uvolňováním plus mínus stejné částky každý měsíc), je možné si požádat na začátku do rozpočtu o celou částku na rok a rozpouštět si to postupně podle svého nebo je třeba absolvovat zatím blíže nedefinovanou slepičku a kohoutka každý měsíc?

Díky za informaci.
Moje představa je taková (a možná už jsem to i někde výše psal), že každému MS založíme vlastní položku, kam se přelije zůstatek z roku 2019 a dary + základní pevná alokace na rok 2020. Vedle položek budou existovat i záměry pro čerpání, které na počátku nastavíme na částku odpovídají součtu hodnoty položky a pravděpodobně 40.000 Kč coby základnímu podílu na společném balíku (tady by mírné přeplnění nemělo vadit). Položky a analogicky i záměry se pak budou průběžně navyšovat o prostředky vybrané na darech. Ještě si nejsem jistý, jak s tímto nastavením zachovat i projektové záměry (abychom měli současně možnost záměry používat jako limit pro celkové výdaje MS, ale současně jim nebrali ani jejich původní účel), ale nějaké hybridní řešení se určitě najde. Prozatím navrhuji zavést pro každé MS záměr na provoz a pak z něho pružně přesunovat prostředky do "podzáměrů". V přehledu záměrů se budou jevit na stejné úrovni, ale můžeme je odlišit nějakým příznakem (např. 2020: MS P4: provozní výdaje).
Ahoj Míro.
Díky za odpověď, ale takhle obecně je mi to k ničemu.

Ptám se na to proto, že když jsou peníze na jedné hromadě pro všechna MSka a MSka o jejich přidělení budou žádat vždycky ad hoc na konkrétní akci, tak předpokládám, že to bude PKS, kdo bude o přidělení nebo nepřidělení peněz rozhodovat a nikoli MSka.

Jednak mám pocit, že to je v rozporu z pravidly rozpočtování a schvalování záměrů podle limitů, tak jak byly představeny na školení na začátku roku 2019
do 5 tis. stačí bez faktury na ČPS (stačí účtenka) a schválení PMS,
do 10 tis rozhodune PMS,
10-100 tis. rozhoduje MS,
nad 100 tis. rozhoduje KS

(ale v tomto kontextu bylo v rozporu s těmito pravidly i spláchnutí 170 tisíc do žumpy zvané PORTX a nejspíš je ve stejném rozporu i platba za PICE.....)

Jednak, pokud o tom bude rozhodovat PKS v současném složení, tak mám za to, že je úplně jedno, že jsou MSka, která se rozpočtem zabývala a podklady dodala, zvýhodněna převedením paušálu 20000/10000 (a Praha 8 a 1, které nedodaly nic, taky žádný paušál nedostaly).
Nemám pocit, že PKS v současném složení je schopné rozhodovat o rozdělování peněz spravedlivě a neutrálně vyváženě. Proto si myslím, že by bylo vhodné nastavit pravidla ještě před schválením rozpočtu, ať víme, do čeho jdeme a můžeme spravedlnost alespoň částečně kontrolovat a případně rozporovat.
Transparentnost především.

Dík za upřesnění.
Mám za to, že výhrady, které zde zazněly především od @Ladislav.Dvorak a @Tereza.Vovesova jsou natolik závažné, že by bylo dobré hlasování pozastavit, nad rozpočtem se ještě jednou fyzicky sejít, udělat to klasickou formou připomínkového řízení a vypořádání připomínek a pak teprve o rozpočtu nechat hlasovat.

Motto: Pane Bože, dej mi sílu bojovat s problémy, se kterými můžu něco udělat
Dej mi trpělivost nebojovat s věcmi, se kterými nic udělat nemůžu
a dej mi moudrost rozeznat ten rozdíl.
Bohdana

Uživatelský avatar
Karel.Nejedlik
Člen KS Praha
Příspěvky: 238
Registrován: 23 črc 2014, 16:36
Profese: Informatik
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2541 poděkování
Dostal poděkování: 578 poděkování

Re: KF Pha 16/2019 Rozpočet KS Praha na rok 2020 (rozprava)

Příspěvek od Karel.Nejedlik »

Bohdana.Hola píše: 14 led 2020, 11:15
Mám za to, že výhrady, které zde zazněly především od @Ladislav.Dvorak a @Tereza.Vovesova jsou natolik závažné, že by bylo dobré hlasování pozastavit, nad rozpočtem se ještě jednou fyzicky sejít, udělat to klasickou formou připomínkového řízení a vypořádání připomínek a pak teprve o rozpočtu nechat hlasovat.
Nechci vyrušovat, ale bavíme se stále o rozpočtu KS Praha pro 2020? Protože ten byl již schválen KF 6.1., hlasování zde .
Dopravní zamyšlení: OFFTOPICIndividuální automobilová doprava - největší omyl lidstva?
O trolech: OFFTOPICObrázek
Uživatelský avatar
Bohdana.Hola
Místní předsednictvo
Příspěvky: 995
Registrován: 09 srp 2018, 09:21
Profese: datový analytik
Dal poděkování: 1478 poděkování
Dostal poděkování: 1126 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF Pha 16/2019 Rozpočet KS Praha na rok 2020 (rozprava)

Příspěvek od Bohdana.Hola »

Karel.Nejedlik píše: 14 led 2020, 12:28
Bohdana.Hola píše: 14 led 2020, 11:15
Mám za to, že výhrady, které zde zazněly především od @Ladislav.Dvorak a @Tereza.Vovesova jsou natolik závažné, že by bylo dobré hlasování pozastavit, nad rozpočtem se ještě jednou fyzicky sejít, udělat to klasickou formou připomínkového řízení a vypořádání připomínek a pak teprve o rozpočtu nechat hlasovat.
Nechci vyrušovat, ale bavíme se stále o rozpočtu KS Praha pro 2020? Protože ten byl již schválen KF 6.1., hlasování zde .
no, bylo zahájeno hlasování, aniž byly vypořádány připomínky z rozpravy.

Motto: Pane Bože, dej mi sílu bojovat s problémy, se kterými můžu něco udělat
Dej mi trpělivost nebojovat s věcmi, se kterými nic udělat nemůžu
a dej mi moudrost rozeznat ten rozdíl.
Bohdana

Uživatelský avatar
Jaromir.Beranek
Krajský zastupitel
Příspěvky: 291
Registrován: 25 dub 2016, 17:37
Profese: ekonom, právník
Bydliště: Praha 6 - Bubeneč
Dal poděkování: 690 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování

Re: KF Pha 16/2019 Rozpočet KS Praha na rok 2020 (rozprava)

Příspěvek od Jaromir.Beranek »

Bohdana.Hola píše: 14 led 2020, 11:15
Jaromir.Beranek píše: 06 led 2020, 16:29
Bohdana.Hola píše: 06 led 2020, 10:00 Tak mě napadá ještě pár dotazů k rozpočtu:
Ad peníze pro MSka na jedné hromadě:
Je nějak vymyšlen proces, jak a koho mají MSka o peníze na svoje projekty žádat?
Jak se to bude schvalovat?
A kdo to bude schvalovat?
A kdo bude dohlížet na spravedlivé rozdělování v případě, že alokované peníze začnou docházet?
A s jakým předstihem je nutné o peníze na projekty žádat, aby to proběhlo vše OK?
A když se jedná např. o propagaci příspěvků na FB (v rozpočtu jsme počítali s uvolňováním plus mínus stejné částky každý měsíc), je možné si požádat na začátku do rozpočtu o celou částku na rok a rozpouštět si to postupně podle svého nebo je třeba absolvovat zatím blíže nedefinovanou slepičku a kohoutka každý měsíc?

Díky za informaci.
Moje představa je taková (a možná už jsem to i někde výše psal), že každému MS založíme vlastní položku, kam se přelije zůstatek z roku 2019 a dary + základní pevná alokace na rok 2020. Vedle položek budou existovat i záměry pro čerpání, které na počátku nastavíme na částku odpovídají součtu hodnoty položky a pravděpodobně 40.000 Kč coby základnímu podílu na společném balíku (tady by mírné přeplnění nemělo vadit). Položky a analogicky i záměry se pak budou průběžně navyšovat o prostředky vybrané na darech. Ještě si nejsem jistý, jak s tímto nastavením zachovat i projektové záměry (abychom měli současně možnost záměry používat jako limit pro celkové výdaje MS, ale současně jim nebrali ani jejich původní účel), ale nějaké hybridní řešení se určitě najde. Prozatím navrhuji zavést pro každé MS záměr na provoz a pak z něho pružně přesunovat prostředky do "podzáměrů". V přehledu záměrů se budou jevit na stejné úrovni, ale můžeme je odlišit nějakým příznakem (např. 2020: MS P4: provozní výdaje).
Ahoj Míro.
Díky za odpověď, ale takhle obecně je mi to k ničemu.

Ptám se na to proto, že když jsou peníze na jedné hromadě pro všechna MSka a MSka o jejich přidělení budou žádat vždycky ad hoc na konkrétní akci, tak předpokládám, že to bude PKS, kdo bude o přidělení nebo nepřidělení peněz rozhodovat a nikoli MSka.

Jednak mám pocit, že to je v rozporu z pravidly rozpočtování a schvalování záměrů podle limitů, tak jak byly představeny na školení na začátku roku 2019
do 5 tis. stačí bez faktury na ČPS (stačí účtenka) a schválení PMS,
do 10 tis rozhodune PMS,
10-100 tis. rozhoduje MS,
nad 100 tis. rozhoduje KS

(ale v tomto kontextu bylo v rozporu s těmito pravidly i spláchnutí 170 tisíc do žumpy zvané PORTX a nejspíš je ve stejném rozporu i platba za PICE.....)

Jednak, pokud o tom bude rozhodovat PKS v současném složení, tak mám za to, že je úplně jedno, že jsou MSka, která se rozpočtem zabývala a podklady dodala, zvýhodněna převedením paušálu 20000/10000 (a Praha 8 a 1, které nedodaly nic, taky žádný paušál nedostaly).
Nemám pocit, že PKS v současném složení je schopné rozhodovat o rozdělování peněz spravedlivě a neutrálně vyváženě. Proto si myslím, že by bylo vhodné nastavit pravidla ještě před schválením rozpočtu, ať víme, do čeho jdeme a můžeme spravedlnost alespoň částečně kontrolovat a případně rozporovat.
Transparentnost především.

Dík za upřesnění.
Mám za to, že výhrady, které zde zazněly především od @Ladislav.Dvorak a @Tereza.Vovesova jsou natolik závažné, že by bylo dobré hlasování pozastavit, nad rozpočtem se ještě jednou fyzicky sejít, udělat to klasickou formou připomínkového řízení a vypořádání připomínek a pak teprve o rozpočtu nechat hlasovat.
Ahoj,

obávám se, že vycházíš z mylného předpokladu, že vůbec někdo dokáže spravedlivě rozhodovat o rozdělování peněz pro MS. Můžeme se o to pokusit, jistě, ale vždycky někdo bude křičet, že má málo, nebo že naopak nestíhá čerpat. Proto ty implicitní limity. S výjimkou vstupního paušálu a převodu z roku 2019 mají všichni stejný virtuální limit, který se může navýšit, pokud se v průběhu roku ukáže, že jsou zde schopnější MSka, která prostředky dokážou rozumně (netroufám si hodnotit kvalitu, jde spíše o eliminaci zjevných "nesmyslů") využít, zatímco ostatní svůj podíl nečerpají.

Ve zbytku si nemyslím, že by o rozpočtu bylo třeba znovu diskutovat. S hospodáři z MS jsem uspořádal dvě setkání v PiCe, kde jsme našli cestu, která se jevila jako obecně přijatelná. Pokud jde o položky, se kterými hospodaří předsednictvo a zastupitelský klub na MHMP, změny proti loňsku jsou pouze kosmetického rázu (sdružení personálních výdajů předsednictva do jedné položky, ponížení personálních výdajů zastupitelského klubu, navýšení alokace na senátní volby s ohledem na volební rok).

Sečteno podtrženo, myslím si, že došlo k výraznému posunu od loňska, kdy jsme s MSky o rozpočtu mluvili málo nebo vůbec. A stejně tak jsem se pokusil na všechny otázky v rozpravě co nejlépe odpovědět. Jinak stále platí, že jsem otevřený diskusi o rozpočtu do dalších let, což považuji za velmi důležité i proto, že ho již bude realizovat další předsednictvo (čímž nechci nijak předjímat jeho složení, ale směle se vrhni do kandidatury!)

Mirek
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jaromir.Beranek za příspěvek:
Bohdana.Hola

Jaromír Beránek
předseda Výboru pro zahraniční vztahy a EU fondy ZHMP
tel: 720 761 616
Profil | FB | LinkedIn

Uživatelský avatar
Bohdana.Hola
Místní předsednictvo
Příspěvky: 995
Registrován: 09 srp 2018, 09:21
Profese: datový analytik
Dal poděkování: 1478 poděkování
Dostal poděkování: 1126 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF Pha 16/2019 Rozpočet KS Praha na rok 2020 (rozprava)

Příspěvek od Bohdana.Hola »

@Jaromir.Beranek
Míro, já bych jen ráda měla nějakou představu, jak dlouho dopředu před akcí bychom měli žádat o přidělení prostředků. (tj. za jak dlouho to vy zvládnete zprocesovat).
A jestli je nějaký obecný formát, ve kterém se žádá a kdo o tom rozhoduje. To se bohužel na schůzkách k rozpočtu neřešilo a myslim, že by se řešit mělo.

Obecně je časově a energeticky méně náročné být svým pánem a nežádat o svolení na každej prd.
Bylo by možné to udělat např. tak, že načerpáme peníze na placenou propagaci na FB en bloc na celý rok a jednorázové akce pojedeme z toho co nám zbylo z loňska a z paušálu, aby to někde na něčem nezůstalo viset?
A když bude něco většího, na co nestačíme, tak to s Vámi zprocesujeme tak měsíc dopředu?
Bylo by možné dohodnout nějaký takový formát?

Na poradě to vypadalo jednoduše a průchodně, ale nerada bych nějakou akci cvakala ze svýho, protože se například Alici zachce se mi mstít prostřednictvím neuvolnění peněz na akci do rozpočtu MS Praha 3. Takže bych nerada ohrozila rozpočet Prahy 3 kvůli tomu, že nám madam supervizírka bude sedět na penězích, jen tak, aby ukázala, kdo je tady pánem.....

Motto: Pane Bože, dej mi sílu bojovat s problémy, se kterými můžu něco udělat
Dej mi trpělivost nebojovat s věcmi, se kterými nic udělat nemůžu
a dej mi moudrost rozeznat ten rozdíl.
Bohdana

Zamčeno

Zpět na „Krajské fórum Praha“