KF Pha 22/2018 Program - Otevřená radnice

Fórum pro diskusi členů a registrovaných příznivců. Zde lze vyhlašovat závazná hlasování členů krajského sdružení.

Moderátoři: Koordinatori, PKS Praha

Adam.Zabransky
Krajský zastupitel
Profese: student práva na UK
Dal poděkování: 1896 poděkování
Dostal poděkování: 3413 poděkování
Kontaktovat uživatele:

KF Pha 22/2018 Program - Otevřená radnice

Příspěvek od Adam.Zabransky » 29 dub 2018, 00:44

Vážené krajské forum,
tímto zahajuji rozpravu k programovému bodu Otevřená radnice.

Do pondělí 14. května je prostor pro připomínky, které garant programového bodu (já) následně zpracuje. Návrhy vkládejte do příslušného Google dokumentu. Pokud s výsledným dokumentem nebudete spokojeni, budete moci v úterý nebo ve středu podat pozměňovací návrhy, o kterých se následně bude hlasovat.

Hlasování začne ve středu 16. 5. 2018 a bude trvat 48 hodin. Důvodem je, že chceme mít alespoň část programu schválenou před zahájením kampaně, které proběhne v neděli 20. května.

P.S. 7.5.2018 jsem tento úvodní příspěvek upravil, původní obsah viz níže v OT. Nechtěl jsem zakládat další vlákno.

OFFTOPICAhoj pražské Pirátsky a pražští Piráti!

Posílám k připomínkám betaverzi programového bodu Otevřená a moderní radnice pro celopražské volby.

Komentáře/návrhy prosím vkládejte přímo do dokumentu na Google Drive, ať jsou všechny pohromadě. (Zde na fóru se případně ptejte či pište obecné připomínky.) Mějte prosím na paměti, že programový bod by měl mít ideálně 1 normostranu, tento má nyní 1,5 normostrany (kvůli významnosti tématu pro naši stranu i voliče), takže rozšiřování už moc nepřipadá v úvahu (ale nebráním se případnému nahrazení stávajících bodů nějakými novými). V tomto dokumentu by mělo být jen to hlavní a zároveň pro voliče atraktivní - je to částečně PR dokument. Nic nebrání tomu, abychom udělali podrobnější dokument(y) k jednotlivým okruhům pro zvídavější voliče.

Je nejvyšší čas na to začít program řádně projednávat, abychom ho mohli schválit. Rozhodl jsem se proto jít s kůží na trh jako první, abych šel příkladem garantům ostatních programových bodů. Zároveň jsem chtěl poskytnout "vzorový dokument", jak by měl programový bod vypadat (na první pohled je snad zřejmé, že podobně jako náš sněmovní program). Program budeme schvalovat po částech (několik programových bodů najednou), abychom zbytečně nezahlcovali krajské fórum 8 hlasováními.

Hurá do toho! Přidal jsem orientační anketu, prosím o zpětnou vazbu. :)

P.S. Asi se sluší dodat něco k historii tohoto dokumentu. Původně byl garantem tohoto programového bodu Adam Rut, který udělal skvělou práci ve spolupráci s Piráty z městských částí. Výsledný programový dokument považuji za kvalitní, nicméně zároveň za příliš dlouhý a obecný. Proto jsem se s Adamem dohodl, že jeho dokument využijeme jako celostátní základ komunálního programu Pirátů. Považuji to za vhodné řešení, protože ho lze aplikovat opravdu na každém městě/městské části. Pro celopražskou kampaň mi ale přijde lepší mít program, který vychází z našich konkrétních zkušeností z fungování Prahy. Vzhledem k tomu, že se oblastí transparence a boje proti korupci zabývám tři a půl roku v zastupitelstvu, rozhodl jsem se tento bod napsat já.

P.P.S. Jak jsou na tom ostatní programové body zjistíte zde: https://drive.google.com/drive/u/0/fold ... Cj_zzMUCK-. Garanti určitě uvítají, když přispěcháte na pomoc. ;)

[quote]Otevřená radnice
Uděláme z Prahy nejtransparentnější město v Česku. Dnes má Praha problém hlavně s neprůhlednými městských firmách, které hospodaří s desítkami miliard korun ročně. Občané a protikorupční analytici musí mít k dispozici dostatek dat, aby mohli politiky a úředníky kontrolovat,

Všechno to zveřejníme
[list][*]Ukážeme data veřejnosti. Přehled faktur a nájemních smluv, analýzy, aktuální polohy vozů hromadné dopravy - to vše a mnohé další dokumenty města budou na portálu otevřených dat, odkud si je každý bude moci stáhnout a analyzovat.
[*]Zavedeme rozklikávací rozpočet až na jednotlivé faktury. Občané tak budou mít dokonalý přehled o tom, za co město utrácí jejich peníze.
[*]Zprůhledníme městské firmy, které hospodaří s desítkami miliard korun ročně. Už se nebudou účelově vyhýbat zveřejňování smluv. Zajistíme, aby aktivně zveřejňovaly všechny důležité informace, které nespadají pod obchodní tajemství.
[*]Veřejné peníze jen průhledným subjektům. Na dotace budou mít nárok pouze subjekty, které hospodaří transparentně. Grantové a výběrové komise obsadíme převážně nestranickými odborníky.
[*]Zveřejníme majetková přiznání politiků. Každý tak bude moci kontrolovat, že zastupitelé nezískávají v souvislosti se svou funkcí neoprávněné výhody.[/list]

Odpovědné hospodaření
[list][*]Vypovíme nevýhodné nájemní smlouvy na nebytové prostory v centru Prahy. Praha na nich ztrácí desítky milionů korun ročně. Pronájmy budeme inzerovat na realitních webech, aby se přihlásilo co nejvíce uchazečů.
[*]Město musí mít dlouhodobě vyrovnaný rozpočet. Schodkové rozpočty budeme vytvářet jen v případě významných finančně náročných investic.
[*]Zajistíme větší konkurenci u veřejných zakázek. Pomocí otevřených řízení, dostatečných lhůt pro přihlášení a nepřemrštěných požadavků pro účast. Tím dosáhneme lepších cen i kvalitnějších služeb.
[*]Zavedeme osobní odpovědnost úředníků i politiků. Nastavíme na Magistrátu projektové řízení, aby bylo jasné, kdo je odpovědný za jednotlivé záměry. Na jednání Rady zavedeme jmenovité hlasování - dnes občané neví, kdo jak hlasoval.
[*]Zavedeme participativní rozpočtování. O části rozpočtu budou moci rozhodovat sami občané jako v Brně. Navíc budou mít přístup i na jednání komisí Rady, kam se dnes nedostanou.[/list]

Fungující městské firmy
[list][*]Stop politickým trafikám. Zamezíme, aby v orgánech městských firem seděli politici místo odborníků. Funkce budeme obsazovat transparentním způsobem, funkcionáři budou muset prokazovat, že odvádějí reálnou práci.
[*]Schválíme vlastnickou politiku města. Vedení firem bude hodnoceno a odměňováno podle schopnosti naplňovat předem stanovené cíle.
[*]Zavedeme koncernové řízení. Tím městské firmy přimějeme ke spolupráci při naplňování veřejného zájmu města.[/list]
[/quote]
Pražský radní pro bydlení a transparentnost, student práv na Karlovce, bojovník za práva zvířat a efektivní altruista.
Tel. +420 721 006 868
FB: https://www.facebook.com/adam.zabransky Twitter: https://twitter.com/adamzabransky

Kornelia.Gottmannova
Místní předsednictvo
Profese: lektor a kouč
Dal poděkování: 128 poděkování
Dostal poděkování: 92 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Program - Otevřená radnice

Příspěvek od Kornelia.Gottmannova » 29 dub 2018, 08:24

Moc pěkné. Za mě bych to už moc neměnila. Jen s tím koncernovým řízením si nejsem jistá. Jde o termín, který se mnohým lidem nemusí líbit. Spolupráce městských firem je důležitý bod, jen slovo koncernové by šlo nahradit holdingové, nebo to raději nějak opsat. "Zavedeme společné řízení městských firem tak, aby podporovalo jejich spolupráci při naplňování veřejného zájmu města. Praha dál nesmí tratit díky špatné koordinaci svých aktivit." Nebo něco v tom smyslu. Všimla, jsem si, že podobná připomínka na Google drive už je. Omlouvám se, že jsem připomínku nedala přímo tam. V obsluze různých nástrojů mám ještě mezery. Pracuji na tom. Díky za pochopení.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Kornelia.Gottmannova za příspěvky (celkem 6):
Jaroslava.Vatay, Nadezda.Jureckova, Jiri.Koudelka, David.Satke, Michal.Stepan, Petr.Daubner

Pavel.Nazarsky
Místní předsednictvo
Profese: učitel
Dal poděkování: 232 poděkování
Dostal poděkování: 255 poděkování

Příspěvek od Pavel.Nazarsky » 29 dub 2018, 08:55

Ahoj. Pěkné, ale mělo by tu být víc participace, a měla by mít vlastní odstavec. Teď je tu PARO v Odpovědném hospodaření, tamtéž lze najít přístup veřejnosti na jednání komisí, ale to je málo. V původním dokumentu Adama R. byly i besedy, ankety, dotazníky...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Nazarsky za příspěvky (celkem 5):
Jaroslava.Vatay, Josef.Kadlecek, Vaclav.Fortik, Michal.Zachar, Jan.Hora

Jaroslava.Vatay
Člen KS Praha
Profese: mediátor, lektor, kouč, produkční
Dal poděkování: 109 poděkování
Dostal poděkování: 81 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jaroslava.Vatay » 29 dub 2018, 10:11

Adam.Zabransky píše:
29 dub 2018, 00:44
Ahoj pražské Pirátsky a pražští Piráti!

Posílám k připomínkám betaverzi programového bodu Otevřená a moderní radnice pro celopražské volby.......
Děkuji za zaslání této aktivity "připomínky" rovnou do zprávy na fóru. Takto mi tato aktivita neunikne .
Dokument(y) projdu a doplním připomínky.
:idea: Poprosila jsem mou maminku, voličku Pirátů a důchodkyni - chtějící online úřad, aby se na tento programový bod podívala okem voličky, zda dokumentu rozumí atd. a přidám její komentáře, zvlášť.

Adame, do kdy ideálně by jsi chtěl mít připomínky? Máš na to nějakou lhůtu?
Motto: "Slouží to mně, ostatním i vyššímu smyslu"?

Jaroslava Vatay
Facilitátorka, lektorka, produkční
jaroslava.vatay@pirati.cz, tel. +420777885322
  • Projektová manažerka: Nové Pice | Mediátorka a facilitátorka (členka mediačního týmu) | Komunikace a kultura | Občanský aktivismus

Josef.Kadlecek
Člen KS Praha
Profese: živnostník, řemeslník; dobrý elektrikář
Dal poděkování: 1408 poděkování
Dostal poděkování: 1297 poděkování

Příspěvek od Josef.Kadlecek » 29 dub 2018, 10:32

Hnidopich Pepýk se pídí, zda je myšleno i na vykopání Veolie (a podobných modelů) z Prahy (nejlíp z celé ČR). Jinak +1.
Existuje princip: je hrází pro jakékoli informace, odolává všem argumentům a úspěšně drží lidi ve věčné ignoranci: zavrhnout věc ještě před prozkoumáním
Herbert Spencer, 1820-1903 https://cs.wikipedia.org/wiki/Herbert_Spencer
Za sebe - mám vás všecky rád. Akorát před fanatickými "souložníky teoretiky" mě i u Pirátů naučilo se už mít na pozoru.
Neomylné lidi bez váhání devitalizovat!

Adam.Zabransky
Krajský zastupitel
Profese: student práva na UK
Dal poděkování: 1896 poděkování
Dostal poděkování: 3413 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Adam.Zabransky » 29 dub 2018, 10:32

Pavel.Nazarsky píše:
29 dub 2018, 08:55
Ahoj. Pěkné, ale mělo by tu být víc participace, a měla by mít vlastní odstavec. Teď je tu PARO v Odpovědném hospodaření, tamtéž lze najít přístup veřejnosti na jednání komisí, ale to je málo. V původním dokumentu Adama R. byly i besedy, ankety, dotazníky...
Ono jestli to bude v tom celostátním společném programu, tak to znovu psát nemusíme. Volební program bude složen z obou těchto složek - celostátní program a pražský program.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Adam.Zabransky za příspěvky (celkem 2):
Tereza.Vovesova, Michal.Zachar
Pražský radní pro bydlení a transparentnost, student práv na Karlovce, bojovník za práva zvířat a efektivní altruista.
Tel. +420 721 006 868
FB: https://www.facebook.com/adam.zabransky Twitter: https://twitter.com/adamzabransky

Michal.Zachar
Krajské předsednictvo
Profese: lektor soft skills
Dal poděkování: 304 poděkování
Dostal poděkování: 170 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michal.Zachar » 29 dub 2018, 17:19

Zprostředkujeme kontrolu moci[/b]

Zpřístupníme data veřejnosti: Přehled faktur a nájemních smluv, analýzy, aktuální polohy vozů hromadné dopravy - to vše a mnohé další dokumenty města budou na portálu otevřených dat, odkud si je každý bude moci stáhnout a analyzovat.
Zavedeme rozklikávací rozpočet až na jednotlivé faktury: Občané tak budou mít dokonalý přehled o tom, za co město utrácí jejich peníze.
Zprůhledníme městské firmy: Už se nebudou účelově vyhýbat zveřejňování smluv. Zajistíme, aby aktivně zveřejňovaly všechny důležité informace, které nespadají pod obchodní tajemství.
Veřejné peníze jen průhledným subjektům: Na dotace budou mít nárok pouze subjekty, které hospodaří transparentně. Grantové a výběrové komise obsadíme převážně nestranickými odborníky ve výběrových řízeních.
Zveřejníme majetková přiznání politiků: Každý bude moci kontrolovat, že zastupitelé nezískávají v souvislosti se svou funkcí neoprávněné výhody.

Odpovědné hospodaření
Vypovíme nevýhodné nájemní smlouvy: Především na nebytové prostory v centru Prahy. Praha na nich ztrácí desítky milionů korun ročně. Pronájmy budeme inzerovat na realitních webech, aby se přihlásilo, co nejvíce uchazečů.
Chceme vést dlouhodobě vyrovnaný rozpočet: Schodkové rozpočty budeme vytvářet jen v případě významných finančně náročných investic.
Zajistíme skutečnou konkurenci u veřejných zakázek: Pomocí otevřených řízení, dostatečných lhůt pro přihlášení a nepřemrštěných požadavků pro účast. Tím dosáhneme lepších cen i kvalitnějších služeb.
Zavedeme osobní odpovědnost úředníků i politiků: Nastavíme na Magistrátu projektové řízení, aby bylo jasné, kdo je odpovědný za jednotlivé záměry. Na jednání Rady zavedeme jmenovité hlasování - dnes občané neví, kdo jak hlasoval.
Zavedeme participativní rozpočtování: O části rozpočtu rozhodují sami občané jako v Brně. Navíc budou mít přístup i na jednání komisí Rady, kam se dnes nedostanou.

Fungující městské firmy
Stop politickým trafikám: Zamezíme, aby v orgánech městských firem seděli politici namísto odborníků. Funkce obsazujeme transparentním způsobem, a funkcionáři musí prokazovat, že odvádějí reálnou práci.
Schválíme vlastnickou politiku města: Vedení firem bude hodnoceno a odměňováno podle schopnosti naplňovat předem stanovené cíle.
Zavedeme koncepční řízení: Městské firmy musí spolupracovat při naplňování veřejného zájmu města.

Mnou navrhované úpravy jsou označeny červeným písmem. Vycházel jsem v nich z toho, aby se do vyjádření dostal JEDNOZNAČNÝ způsob naložení s tím, co chceme občanům v nadcházejících volbách nabídnout. Za mne jinak super práce.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Zachar za příspěvek:
Petr.Daubner
Michal Zdeněk Zachar
michal.zachar@pirati.cz / 727 835 825
Pirát :arrow: MS Praha 6
Člen MO Pirátů :arrow: vedoucí týmu odpovídačů
Místopředseda KS Praha :arrow: vedoucí MO KS Praha
:fet: Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

Josef.Kocourek
Člen KS Praha
Profese: Provozní dispečer
Dal poděkování: 57 poděkování
Dostal poděkování: 38 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Josef.Kocourek » 29 dub 2018, 20:10

Ahoj, když už se píše o trafikách, tak bych zmínil kumulaci funkcí a s tím spojenou kumulaci platů (např. Dolínek). Asi nemám nic proti odměnám za další funkci při splnění stanovených cílů, ale jejich výše nesmí suplovat plat. Jinak Ano :-)

Pavel.Nazarsky
Místní předsednictvo

Příspěvek od Pavel.Nazarsky » 29 dub 2018, 20:47

Adam.Zabransky píše:
29 dub 2018, 10:32
Pavel.Nazarsky píše:
29 dub 2018, 08:55
Ono jestli to bude v tom celostátním společném programu, tak to znovu psát nemusíme. Volební program bude složen z obou těchto složek - celostátní program a pražský program.
Přimlouvám se, abychom to tu měli už teď. Participace je komunální téma, a čekali jsme právě na komunální volby, abychom toto téma mohli zvednout.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Nazarsky za příspěvek:
Jan.Hora

Pavel.Nazarsky
Místní předsednictvo

Příspěvek od Pavel.Nazarsky » 01 kvě 2018, 10:44

V prvním odstavci se mi zdá, že aktuální polohy vozů hromadné dopravy sem nepatří. To přece není kontrola moci:)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Nazarsky za příspěvky (celkem 3):
Adam.Zabransky, Josef.Kadlecek, Michal.Stepan

Odpovědět

Zpět na „Krajské fórum Praha“