KF Pha 3/2018 Kodex kandidáta (rozprava)

Fórum pro diskusi členů a registrovaných příznivců. Zde lze vyhlašovat závazná hlasování členů krajského sdružení.

Moderátoři: Koordinatori, PKS Praha

Jan.Hora
Místní předsednictvo
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Dal poděkování: 1475 poděkování
Dostal poděkování: 1691 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF 3/2018 Kodex kandidáta (rozprava)

Příspěvek od Jan.Hora » 23 led 2018, 09:27

Myslete prosím i na to, že je žádoucí, aby městské části měly také jednotný kodex či pravidla (jedno jestli totéž co ZHMP nebo něco jiného). Když to bude každá část mít nastaveno jinak a podle sebe, tak to bude působit zvláštně a někdo se v tom jistě začne rýpat (a oprávněně).

Klidně ti můžou být dvě separátní sady. Což by mi přišlo nejlepší - i kdyby ta sada pro MČ byl výcuc z volebního řádu. Bude se to pak snadno prezentovat a pro voliče to bude jasně dohledatelné a srozumitelné. Níže nástřel, co bych zachoval z toho magistrátního a jak bych to seřadil. Přičemž nám nic nebrání jít nad rámec toho kodexu a dobrovolně doplnit i další údaje z toho magistrátního (minimálně lidi na volitelných místech). Myslím že i naši voliči ocení, když na sebe nakonec budeme přísnější, než jsme slíbili, takže i reakce veřejnosti by mohla být pozitivní...

Já, níže podepsaný, prohlašuji že spolu s přihlášením do primárních voleb:
1. se zavazuji řídit volebním programem, povolebními prioritami a Kodexem zastupitele Pirátského klubu v podobě, v jaké budou před volbami do místních zastupitelstev schváleny krajským fórem.
2. jsem informoval předsednictvo místního sdružení i krajského sdružení Praha, spáchal-li jsem v minulosti trestný čin (včetně již zahlazených), a zavazuji se vzdát kandidatury, rozhodne-li předsednictvo o nevhodnosti mé kandidatury v souvislosti s tímto trestným činem,
3. jsem zveřejnil své čestné prohlášení o osobním zájmu a jiných vykonávaných činnostech, v rozsahu dle zákona č. 159/2006 Sb., o střetu zájmů, jako bych byl veřejným funcionářem zahajujícím výkon funkce v daném orgánu,
4. jsem zveřejnil své čestné prohlášení o přijatých finanční podporách z veřejných zdrojů (zejména grantů a dotací) a získaných veřejných zakázách včetně identifikačních údajů této podpory a zakázek, za posledních 5 let, a to z pozice:
a. fyzické podnikající osoby,
b. statutárního zástupce podnikající či nepodnikající právnické osoby,
c. (spolu)vlastníka či člena řídícího/dozorčího/kontrolního orgánu podnikající právnické osoby,
d. (spolu)řešitele projektu podpořeného z veřejných zdrojů,
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hora za příspěvky (celkem 2):
Vaclav.Fortik, Ladislav.Kos
PMS Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido
Původní username honza.hora (alias starého mailu ještě funguje, ale zvykejte si prosím na nový)

Adam.Zabransky
Krajský zastupitel
Profese: student práva na UK
Dal poděkování: 1895 poděkování
Dostal poděkování: 3406 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Adam.Zabransky » 23 led 2018, 09:56

1) Fakt bych tady teď neřešil, jak si to budou dělat MS, protože to není v naší kompetenci. Věřím, že když uděláme dobrý kodex, tak ho převezmou, ale vnucovat jim to IMHO nemůžeme. Každopádně pro kodex na MS je podstatně víc času než na tento magistrátní kodex (velmi brzy chceme vypsat primárky na první místo kandidátky), tak tu diskusi prosím odložme a vyřešme zatím jen kodex celopražských kandidátů.
2) Nesouhlasím s tím, abychom umožnili kumulaci funkcí uvolněného člena v zastupitelstvu MČ a neuvolněného v celopražském zastupitelstvu nebo naopak. Fakt jsem si užil dost těch radních a starostů MČ, kteří v zastupitelstvu z opozičních lavic lobbují za svou MČ, a IMHO je tam i dost takových z koalice, kteří za svou MČ lobbují v rámci svých politických klubů. To je pro mě nepřijatelné. Ale souhlasím s návrhem Ondry Profanta, abychom umožnili dvě neuvolněné funkce (jedna na MČ a druhá na celopražském zastupitelstvu), považuju to za rozumný a dostatečný kompromis.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Adam.Zabransky za příspěvky (celkem 5):
Tomas.Murnak, Ondrej.Profant, Vit.Simral, Jakub.Michalek, Zdenek.Hrib
Pražský radní pro bydlení a transparentnost, student práv na Karlovce, bojovník za práva zvířat a efektivní altruista.
Tel. +420 721 006 868
FB: https://www.facebook.com/adam.zabransky Twitter: https://twitter.com/adamzabransky

Jan.Hora
Místní předsednictvo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan.Hora » 23 led 2018, 11:53

[quote="Adam.Zabransky"]1) Fakt bych tady teď neřešil, jak si to budou dělat MS, protože to není v naší kompetenci. Věřím, že když uděláme dobrý kodex, tak ho převezmou, ale vnucovat jim to IMHO nemůžeme. Každopádně pro kodex na MS je podstatně víc času než na tento magistrátní kodex (velmi brzy chceme vypsat primárky na první místo kandidátky), tak tu diskusi prosím odložme a vyřešme zatím jen kodex celopražských kandidátů.

Fair enough, ale až se dořeší ten centrální, tak bych stejně byl pro přípravu univerzálního kodexu pro MS, ať to není každý pes, jiná ves. I kdyby jen jako doporučený template (stejně ho většina pak převezme beze změn, bude-li udělaný dobře)...
PMS Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Původní username honza.hora (alias starého mailu ještě funguje, ale zvykejte si prosím na nový)

Pavel.Hajek
Místní předsednictvo
Profese: učitel
Dal poděkování: 390 poděkování
Dostal poděkování: 638 poděkování

Příspěvek od Pavel.Hajek » 23 led 2018, 14:21

Rozumím snaze vyloučit mandát do ZMČ současně s mandátem do ZHMP, ale pokud to bude platit i pro neuvolněné mandáty, pak mi z toho leze modelová situace, která vůbec nemusí být nereálná a to:

Dostaneme 20 mandátů v ZHMP a současně 60 lidí na kandidátce do ZHMP bude zvoleno do ZMČ, tedy maximálně 5 lidí si může nechat mandát ZHMP a až 60 lidí se bude rozhodovat, který mandát zvolí.

To bude největší guláš, který kdy česká politika uvařila.

Domýšlíte, že pak teoreticky i 65. místo na kandidátce může dostat mandát a nastane situace, kdy nebude existovat žádný náhradník?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Hajek za příspěvky (celkem 4):
Karel.Nejedlik, Tomas.Murnak, Jan.Mejsnar, Milan.Dadourek

Jan.Hora
Místní předsednictvo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan.Hora » 23 led 2018, 14:57

To ale nejde vyřešit jinak, než že si jednotlivé MS dobře připraví strategii (kdo kam kandiduje a která kandidátka je priorita) a budou ji včas konzultovat na úrovni KS, aby v případě velkého úspěchu na obou úrovních nebyl problém ani na úrovni ZHMP ani na úrovni místního zastupitelstva (tam je taky nebezpečí, že najednou budou v zastupitelstvu lidi, co tam vlastně ani nechtěli a jen chtěli doplnit počty na kandidátce). Snažit se to řešit nějakou formální procesní cestou by nemělo valný výsledek.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hora za příspěvek:
Pavel.Hajek
PMS Praha 4
jan.hora@pirati.cz

Vit.Simral
Asistent senátora
Profese: Radní hl. m. Prahy
Dal poděkování: 406 poděkování
Dostal poděkování: 669 poděkování

Příspěvek od Vit.Simral » 23 led 2018, 15:44

Pavel.Hajek píše:Rozumím snaze vyloučit mandát do ZMČ současně s mandátem do ZHMP, ale pokud to bude platit i pro neuvolněné mandáty, pak mi z toho leze modelová situace, která vůbec nemusí být nereálná a to:

Dostaneme 20 mandátů v ZHMP a současně 60 lidí na kandidátce do ZHMP bude zvoleno do ZMČ, tedy maximálně 5 lidí si může nechat mandát ZHMP a až 60 lidí se bude rozhodovat, který mandát zvolí.

To bude největší guláš, který kdy česká politika uvařila.

Domýšlíte, že pak teoreticky i 65. místo na kandidátce může dostat mandát a nastane situace, kdy nebude existovat žádný náhradník?
Dva neuvolnene mandáty dohromady jdou, to už jsme se rozhodli. Vzdávat se budou lidi jen v okamžiku, kdy někde dostanou uvolněnou funkci. To už potom IMO katastrofický scénář nehrozí.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vit.Simral za příspěvky (celkem 4):
Tomas.Murnak, Pavel.Hajek, Ondrej.Profant, Ladislav.Kos

Zdenek.Hrib
Garant programového bodu
Profese: konzultant
Dal poděkování: 727 poděkování
Dostal poděkování: 2369 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek.Hrib » 24 led 2018, 00:32

čas kvapí, takže alternativní návrh 0v2:
Krajské fórum schvaluje Kodex kandidáta na kandidátní listině Pirátů pro volby do zastupitelstva hlavního města Prahy 2018 v následujícím znění.

Já, níže podepsaný, prohlašuji že spolu s přihlášením do primárních voleb:
1. jsem informoval předsednictvo krajského sdružení Praha, spáchal-li jsem v minulosti trestný čin (včetně již zahlazených), a zavazuji se vzdát kandidatury, rozhodne-li předsednictvo o nevhodnosti mé kandidatury v souvislosti s tímto trestným činem,
2. jsem zveřejnil své čestné prohlášení o osobním zájmu k oblastem projednávaným zastupitelstvem, kde by mi se zřetelem k výsledku projednání věci mohla vzniknout osobní výhoda nebo újma anebo mám na věci jiný osobní zájem,
3. jsem zveřejnil své čestné prohlášení o tom, zda:
a) jsem společníkem nebo členem podnikající právnické osoby, včetně její identitikace,
b) jsem členem statutárního orgánu, členem řídícího, dozorčího nebo kontrolního orgánu podnikající právnické osoby, včetně její identitikace,
c) podnikám jako fyzická osoba, včetně předmětu činnosti,
d) vykonávám činnost v pracovněprávním nebo obdobném vztahu nebo ve služebním poměru, včetně identifikace zaměstnavatele,
4. jsem zveřejnil své čestné prohlášení o mém historickém členství v politických stranách (včetně těch před rokem 1989) a historických kandidaturách ve volbách do poslanecké sněmovny, senátu, Evropského parlamentu, uzemní samosprávy, České národní rady a Federálního shromáždění,
5. jsem zveřejnil své čestné prohlášení o přijatých finanční podporách z veřejných zdrojů (zejména grantů a dotací) a získaných veřejných zakázách za posledních 5 let, pokud byly vyšší než 100.000 Kč za kalendářní rok, včetně identifikačních údajů této podpory a zakázek, a to z pozice:
a) fyzické podnikající osoby,
b) statutárního zástupce podnikající či nepodnikající právnické osoby,
c) (spolu)vlastníka či člena řídícího/dozorčího/kontrolního orgánu podnikající právnické osoby,
d) (spolu)řešitele projektu podpořeného z veřejných zdrojů,
6. se zavazuji do 20 dnů po svém zvolení na kandidátní listinu do zastupitelstva hlavního města Prahy 2018 doručit předsednictvu krajského sdružení Praha své čestné prohlášení o majetku, a příjmech a závazcích v rozsahu dle zákona č. 159/2006 Sb., o střetu zájmů, jako bych byl uvolněným zastupitelem a souhlasím s jeho zpřístupnění osobám s prokázanou totožností
7. se zavazuji vzdát mandátu zastupitele hlavního města Prahy v případě, že se stanu uvolněným zastupitelem na městské části a rovněž vzdát se mandátu zastupitele městské části, pokud se stanu uvolněným zastupitelem hlavního města Prahy
8. se zavazuji řídit volebním programem, povolebními prioritami a Kodexem zastupitele Pirátského klubu v podobě, v jaké budou před volbami schváleny krajským fórem.
oproti předchozí verzi jsem se:
- snažil vykostit odkaz na zákon, který by musel studovat každý kandidát na primárky, nechávám ho jen u zvolených (studium zákona o střetu zájmů už zvoleného nezabije, naopak jej posílí :-)
- omezil to na magistrát
- omezil to na neslučitelnost u uvolněných zastupitelů
- přidán limit 100tis u veřejných peněz

jinak zůstávají původní východiska:
- zohledňuje to potřebu, že některé věci (činnosti, zájmy, politická historie) musí být znamá předem všem hlasujícím členům (= veřejné) ale ten majetek vlastně je zajímavý až dodatečně a nemusí být úplně veřejný s anonymním přístupem, ale musí být dostupný k nahlédnutí.
- s tou veřejnou podporou si myslím, že řešitelství grantů tam patří stejně jako veřejné zakázky, ale nepatří tam sociální dávky a Zelená úsporám, když jsi člen předsednictva SVJ. a doporučuji omezit to na 5 let zpětně.
- přidán explicitní závazek k volebnímu programu

k diskuzi:
- ještě teda ale přemýšlím, že jestli tohle bude někdo medializovat, tak by bylo mnohem lepší nechat i ty trestné činny zveřejňovat. přemýšlím když se toho chytne nějaký kretivní novinář, tak co vykouzlí z toho prvního bodu - jakože tady u nás asi máme nějaké kriminálníky, když všechno zveřejňujeme jen tohle ne.
- na magistrát to budeme vyžadovat od všech kandiddátů ebo máte obavu že to bdue moc byrokracie a chcete ještě zkrácenou verzi pro poslední 2/3 kadidátky? v rozsahu např 1 - trestné činny, 4 - politická historie, 7 - neslučitelnost HMP/MČ, 8-závazek programu apod, s tím že zbytek by dodal až po zvolení
- brali by jste tuhle podobu kodexu pro první 1/3 kandidátky své městské části?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zdenek.Hrib za příspěvky (celkem 2):
Karel.Nejedlik, Jan.Hora

Vit.Simral
Asistent senátora
Profese: Radní hl. m. Prahy
Dal poděkování: 406 poděkování
Dostal poděkování: 669 poděkování

Příspěvek od Vit.Simral » 24 led 2018, 12:16

U kandidátky do ZHMP bych to klidně požadoval u všech míst.

Trestné činy zveřejnit můžeme taky, snad jich tolik nebude :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vit.Simral za příspěvky (celkem 2):
Ondrej.Profant, Zdenek.Hrib

Roman.Kucera
Republikový výbor
Profese: IT
Dal poděkování: 9515 poděkování
Dostal poděkování: 17109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Roman.Kucera » 24 led 2018, 15:10

Takže když budu chtít kandidovat na magoš, nebudu moct na P7? Dobrá magořina. P7 přenecháme Čižinskýmu. Starostovi MČ P7, Radnímu Prahy a poslancovi. Úžasnej nápad.
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!

Tomas.Murnak
Místní předsednictvo
Profese: softwarový operátor
Dal poděkování: 348 poděkování
Dostal poděkování: 239 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomas.Murnak » 24 led 2018, 15:12

Nová dohoda je, že když někde přijmeš uvolněný mandát tak se musíš toho neuvolněného vzdát.
Roman.Kucera píše:Takže když budu chtít kandidovat na magoš, nebudu moct na P7? Dobrá magořina. P7 přenecháme Čižinskýmu. Starostovi MČ P7, Radnímu Prahy a poslancovi. Úžasnej nápad.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Murnak za příspěvky (celkem 2):
Zdenek.Hrib, Jan.Mejsnar
Tomáš Murňák,
předseda MS Praha 13,
zastupitel MČ Praha 13
zastupitel ZHMP

E-mail: tomas.murnak@pirati.cz
Profil: https://praha.pirati.cz/lide/tomas-murnak/
Facebook: https://www.facebook.com/tomas.murnak

Odpovědět

Zpět na „Krajské fórum Praha“