KP OlK 20/2019 Tisková zpráva

Fórum pro diskusi a hlasování krajského předsednictva

Moderátor: PKS Olomoucky kraj

Zamčeno
Uživatelský avatar
Petr.Kapounek
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 1526
Registrován: 13 črc 2009, 23:30
Profese: manažer, zastupitel
Bydliště: Prostějov
Dal poděkování: 554 poděkování
Dostal poděkování: 1042 poděkování
Kontaktovat uživatele:

KP OlK 20/2019 Tisková zpráva

Příspěvek od Petr.Kapounek » 24 dub 2019, 07:44

Prosím o schválení tiskovy. Musí to dnes ven.
TZ – Úhradu mafiánské půjčky považujeme za nepřijatelnou

17.4.2019, Olomouc

Ve úterý 16. dubna 2019 se v médiích objevila zpráva, že Olomoucký kraj a město Prostějov hodlají formou mimořádného členského příspěvku do spolku Prostějov olympijský ve výši 6 a 6 milionů splatit ústní půjčku vůči třetímu členovi spolku – tenisového klubu.

Se splacením této půjčky, která v současné podobě neměla nikdy vzniknout, zásadně nesouhlasíme. Předně je třeba říci, že projekt Národního sportovního centra (původně Národního olympijského centra, pak Národního tenisového centra atd. - názvy se různě měnily) vzbuzuje zásadní pochybnosti o samého počátku. Předražený a špatně navržený projekt byl připravován v utajení. V době, kdy byl projekt představen v zastupitelstvu města Prostějova byly zastupitelům poskytnuty nepravdivé informace. Zastupitelstvo po té hlasovalo pouze o stanovách spolku. Rozměry haly, cena projektu a další parametry nikdy nebyly se zastupiteli konzultovány a v době, kdy o nich již bylo rozhodnuto a vyřizovalo se územní rozhodnutí pro stavbu, tvrdil tehdejší primátor Miroslav Pišťák zastupitelům na jejich dotazy, že není nic nového a že až bude něco nového, dá vědět. V tomto duchu se nesla i realizace projektu. Stavba byla povolena formou veřejnoprávní smlouvy stavebním úřadem v Prostějov a je na místě připomenout jinou kauzu, že vedoucí stavební úřadu v Prostějově dlouhodobě obcházel zákon právě při uzavírání veřejnoprávních smluv, kdy jejich nezveřejněním ze stavebního procesu účelově a nenapravitelně vylučoval veřejnost.

Stavba byla zahájena před získáním dotace a zastupitelstvo města, které má podle stanov spolku právo veta, nemělo možnost se vyjádřit. Tím byly porušeny stanovy i výslovná vůle zastupitelstva města Prostějova. O ústní půjčce ve výši 23 milionů korun se zastupitelé dozvěděli z médií. O půjčce po jejím uzavření nevěděla ani tehdejší primátorka Alena Rašková. Smlouvu totiž uzavřel hejtman Ladislav Okleštěk a se spolkem Tenisový klub Prostějov, známého též jako TK AGROFERT. Půjčku poskytl tenisový klub, který je zcela závislý na dotacích města i kraje ve výši několika milionů ročně a podle účetní uzávěrky vlastními prostředky v této výši ani zdaleka nedisponoval. Vypůjčitelem je spolek Prostějov Olympijský, který je ze třetiny tvořen městem Prostějov a ze třetiny Olomouckým krajem. Je tedy veřejným subjektem.

„Aby si veřejný sektor půjčovat peníze ústně, to jsou praktiky mafie běžné možná někde v Rusku. V demokratickém státě by něco takového mělo být naprosto nemyslitelné. Nynější návrh na jednorázové splacení půjčky z veřejných prostředků odkrývá, že se s tím scénářem zřejmě počítalo od začátku a že se nejspíše jedná o podvod na zastupitelích i veřejnosti od samého počátku.“ uvádí k tématu Petr Kapounek, zastupitel města Prostějova a 1. místopředseda olomouckého krajského sdružení Pirátů.

A nejde jen o lži, které kolem projektu zaznívaly, ať už jde zmařený projekt rekonstrukce bazénu na kostelecké ulici či nevhodně postavené parkoviště údajně pro zimní stadion, které ale bylo vykázáno v projektu sportovního centra jako parkoviště pro něj. Skutečné náklady města, které mělo původně „jen poskytnout pozemek“ se tak nyní šplhají k desítkám milionů. Celý projekt stál cca 140 milionů, většinu tvořila státní dotace. Parametry haly jsou však vzhledem k výši investice nedostatečné a cena cca o čtvrtinu přemrštěná, zejména ve srovnání s jinými sportovními halami. Nejvíce pochybností vzbuzuje financování projektu a zmíněná ústní půjčka. Z půjčky bylo splaceno 4 miliony korun, spolek však tyto peníze nevydělal a vzhledem k podmínkám státní dotace ani nemohl. Peníze tedy zřejmě pocházejí z dotace Olomouckého kraje. Tyto dotace ale podle pravidel nesmí být používány k úhradě půjček. Udělil kraj ad-hoc výjimku nebo byla pravidla zase porušena?

Problém je i samotná žádost o státní dotaci. První žádost o dotaci přitom nebyla vyřízena, neboť spolek nedodal požadované podklady. K úspěšné žádosti je přiložena studie proveditelnosti. Zastupitelům byla na dotaz poskytnuta jiná verze, jaká byla ve skutečnosti odevzdána na MŠMT. Studie zcela zamlčela existenci pochybné půjčky. V tu dobu také bylo známo, že spolek nebude a po udržitelnosti ani nemůže tvořit zisk, ze kterého by bylo možné půjčku uhradit. To jsou skutečnosti, které musely být známy i Miroslavu Černoškovi, který ovládá tenisový klub a je považován za nevlivnější kmotra v Prostějově a možná jednoho z nejvlivnějších v Olomouckém kraji. V tom mu jistě napomáhá dobrý vztah s druhým mužem hnutí ANO, Jaroslavem Faltnýkem. Ten za projekt celou dobu silně loboval. Tehdejší ministryně, s níž měl projekt předjednán, musela skončit po zásahu policie, kvůli podezření z podvodů při dotacích do sportu. Jaroslav Faltýnek je naopak předmětem zájmu policie při vyšetřování ovlivňování tendru na místo ve prospěch fi. Kapsh. Ale zpět do Prostějova. Protože si byl Miroslav Černošek plně vědom ekonomiky projektu, neexistuje žádný důvod, proč by mu měla být půjčka předčasně splacena a pokud ano, nabízí se otázka, zda údaje v žádosti o dotaci byly pravdivé a nejde o dotační podvod. Stejně tak, pokud se od začátku počítalo s tím, že půjčku splatí členové spolku, je to jasný podvod na zastupitelích, kterým bylo tvrzeno, že město vloží jen pozemek a i v době existence půjčky jim byl plán úhrady zatajen.

„Hala byla vybudována v utajení za cenu obelhání zastupitelů i veřejnosti zcela dle potřeb Miroslava Černoška. Pokud ten prostřednictvím tenisového klubu uzavřel s veřejným spolkem Prostějov Olympijský ústní smlouvu, nese veškerá rizika s tím spojená a není povinností města či kraje ho před riziky chránit. Povinností města i kraje je naopak chránit veřejný zájem, což se v tomto případě nestalo a neděje.“ uvádí Petr Kapounek a pokračuje “Není to není jediný případ bezostyšného vysávání veřejných rozpočtů pro potřeby podnikání Miroslava Černoška, dalším jsou např. nepotřebné a účelové marketingové smlouvy. Není a nesmí být normální, aby si místní kmotr chodil do městské pokladny pro finance jako do vlastní pokladničky. Veřejné peníze jsou zoufale potřeba ve školství, zdravotní, sociálních službách, dopravě, či podpoře spolkových aktivit a neprofesionálního sportu, ne jako nástroj ke stříhání pásek před předraženími a špatně navrženými stavbami.“

Piráti v Olomouckém kraji se ostře distancují od systematického vyvádění veřejných prostředků do předražených projektů nebo nepotřebného a neefektivního marketingu a varují před mafiánskými praktikami vedení Olomouckého kraje a spřízněných subjektů. Úhrada ústní půjčky z veřejných prostředků nesmí nastat, naopak musí být tato půjčka přenesena do písemné podoby. Představitelé města Prostějova a Olomouckého kraje, kteří se na účelovém obejití zastupitelstva a pochybných praktikách při financování podíleli musí nést politikou odpovědnost. Nabízí se také otázka, zda se nejedná o výsledek práce organizované skupiny a záležitost nemá přesah do roviny trestně právní.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Kapounek za příspěvky (celkem 4):
Vojtech.Pikal, Jaromir.Horky, Jan.Bednarik, Tomas.Svoboda
zastupitel města Prostějova, 2. místopředseda KS Olomoucký kraj, člen komise pro informatiku Olomouckého kraje
mail: petr.kapounek@sprintel.cz
tel: 774 444 725

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 21435
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: poslanec, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 28507 poděkování
Dostal poděkování: 21974 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tisková zpráva

Příspěvek od Vojtech.Pikal » 24 dub 2019, 09:14

hlásím špatný češtin: "Stavba byla povolena formou veřejnoprávní smlouvy stavebním úřadem v Prostějov"
"Zastupitelům byla na dotaz poskytnuta jiná verze, jaká byla ve skutečnosti odevzdána na MŠMT." - _než_ jaká byla?
"Tenisový klub Prostějov, známého též jako TK AGROFERT." srsly? Máte k tomu citaci?
Ty odskoky k jiným kauzám jsou na mě spíše publicistické/novinářské, než věcné, ale to je otázka stylu.
"V demokratickém státě by něco takového mělo být naprosto nemyslitelné." - spíše než v "demokratickém", za mě v "právním".
"neprofesionálního " -> "amatérského"?

Pokud na konci máme takové "silné" otázky, zvažujeme právní kroky?
člen RV, AO, PO, ZO, FT a předsedající CF;
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK
Profil|fb| Tel: 776635258

Uživatelský avatar
Jan.Bednarik
Republikový výbor
Příspěvky: 1406
Registrován: 24 říj 2017, 00:23
Profese: programátor, konzultant
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 2572 poděkování
Dostal poděkování: 3307 poděkování

Re: Tisková zpráva

Příspěvek od Jan.Bednarik » 24 dub 2019, 11:06

Za mě ok.
„Vidíš-li, že se člověk mýlí, nehněvej se naň. Pomni, že není možné mýlit se schválně.“ Seneca

člen CF • člen RV • člen TO • emeritní předseda XOLK (6/2018–11/2019) • bývalý místopředseda MS Olomouc (12/2017–6/2018)
jan.bednarik@pirati.cz • 603 439 481

Uživatelský avatar
Petr.Kapounek
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 1526
Registrován: 13 črc 2009, 23:30
Profese: manažer, zastupitel
Bydliště: Prostějov
Dal poděkování: 554 poděkování
Dostal poděkování: 1042 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tisková zpráva

Příspěvek od Petr.Kapounek » 24 dub 2019, 16:26

Čeština se opraví. Díky
zastupitel města Prostějova, 2. místopředseda KS Olomoucký kraj, člen komise pro informatiku Olomouckého kraje
mail: petr.kapounek@sprintel.cz
tel: 774 444 725

Uživatelský avatar
Viktor.Tichak
Předseda krajského sdružení
Příspěvky: 385
Registrován: 04 úno 2018, 20:55
Profese: asistent na FF UK
Dal poděkování: 495 poděkování
Dostal poděkování: 581 poděkování

Re: Tisková zpráva

Příspěvek od Viktor.Tichak » 24 dub 2019, 16:51

Souhlasím.
Wenn dir ein Vogel aufs T-Shirt kackt, ärgere dich nicht. Freue dich, dass Kühe nicht fliegen können...

Toho času předseda XOLKu
předseda zastupitelského klubu Piráti a Starostové Olomouc
viktor.tichak(at)pirati.cz, OFFTOPIC777 152 528

Uživatelský avatar
Petr.Kapounek
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 1526
Registrován: 13 črc 2009, 23:30
Profese: manažer, zastupitel
Bydliště: Prostějov
Dal poděkování: 554 poděkování
Dostal poděkování: 1042 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tisková zpráva

Příspěvek od Petr.Kapounek » 24 dub 2019, 18:56

Vojtech.Pikal píše:
24 dub 2019, 09:14
"Tenisový klub Prostějov, známého též jako TK AGROFERT." srsly? Máte k tomu citaci?
jeden link řekne více než tisíc slov
http://www.tkagrofert.cz
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Kapounek za příspěvek:
Vojtech.Pikal
zastupitel města Prostějova, 2. místopředseda KS Olomoucký kraj, člen komise pro informatiku Olomouckého kraje
mail: petr.kapounek@sprintel.cz
tel: 774 444 725

Uživatelský avatar
Petr.Kapounek
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 1526
Registrován: 13 črc 2009, 23:30
Profese: manažer, zastupitel
Bydliště: Prostějov
Dal poděkování: 554 poděkování
Dostal poděkování: 1042 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tisková zpráva

Příspěvek od Petr.Kapounek » 24 dub 2019, 18:57

PRO
zastupitel města Prostějova, 2. místopředseda KS Olomoucký kraj, člen komise pro informatiku Olomouckého kraje
mail: petr.kapounek@sprintel.cz
tel: 774 444 725

Uživatelský avatar
Tomas.Svoboda
Člen KS Olomoucký kraj
Příspěvky: 664
Registrován: 22 lis 2014, 08:03
Profese: osvč
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 885 poděkování
Dostal poděkování: 421 poděkování

Re: Tisková zpráva

Příspěvek od Tomas.Svoboda » 24 dub 2019, 23:09

Ano. :)
Der Mann ohne Eigenschaften

Tomáš Svoboda
733 252 652

Uživatelský avatar
Milos.Zmeskal
Koordinátor krajského sdružení
Příspěvky: 914
Registrován: 11 črc 2012, 21:31
Profese: Koordinátor
Bydliště: Olomouc (Moravská Třebová)
Dal poděkování: 878 poděkování
Dostal poděkování: 820 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tisková zpráva

Příspěvek od Milos.Zmeskal » 05 lis 2019, 20:01

Lock.
"Společnost mě nenávidí a já nenávidím ji. Její pravidla mě omezují, hodlám je porušit." James Cole
I fetky a neomarxisti dokážou vést kraj lépe, než Okleštěk.
XOLK! XOLK! XOLK!

Winston Wolfe z Xolku
OFFTOPICmilos.zmeskal(avkrouzku)pirati.cz
77O ll3 65O
fb.com/milhauzz18

Zamčeno

Zpět na „Krajské předsednictvo Olomoucký kraj“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host