ujasnění počet členů předsednictva MS

Rozhodčí komise rozhoduje ve stranických sporech, vydává předběžná opatření, rozhoduje o omezení práv člena za porušení právních předpisů a o jeho vyloučení, rozhoduje o platnosti právních aktů, odpovídá na předběžné otázky, pokud není výklad jasný.
Pravidla fóra
  • Sem vkládejte připomínky k činnosti rozhodčí komise. Ke každému podnětu založte nové téma.
  • Do tohoto vlákna také můžete vkládat předběžné otázky na výklad předpisů strany (odpověď však není závazná).
  • Oficiální stížnosti je potřeba podat kontrolní komisi, která jí rozhodčí komisi sama postoupí, jakmile ji vyšetří.
  • Na dotazy a podněty odpovídají dobrovolníci, buďte prosím ohleduplní. Svá podání pište slušně a požadavky formulujte dostatečně určitě.
  • Místo odkazů do jiných fór citujte celé texty, protože lidé mají zobrazování některých fór vypnuté.
  • V podatelně se nediskutuje a jakmile bylo podání vyřešeno, téma se zamyká.
Další informace můžete nalézt na následujících místech:
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26171
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36936 poděkování
Dostal poděkování: 30069 poděkování
Kontaktovat uživatele:

ujasnění počet členů předsednictva MS

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

ujasnění počet členů předsednictva MS
Odesláno: 20 říj 2014, 16:44
Od: xxx
Komu: yyy Vojtech Pikal

Ahoj, jelikož není zcela zřejmé zda je minimální počet členů předsednictva místního sdružení tři (předseda a dva místopředsedové) chtěla bych se tímto dotázat jak to tedy je ? Dle stanov o místních sdruženích by měl být minimální počet tři, jenže jsou zde také taková MS, jenž mají pouze dva schválené konsenzusem: post334280.html#p334280

Mohl by to některý z vás prosím uvést na správnou míru ? Abych nepsala lidem nesmysli. Děkuji
Takže, stanovy předpokládají, že oblastní předsednictvo by mělo mít 3-5 členů.

Způsob jak určit jestli to bude 3, 4, nebo 5, stejně jako způsob volby není nikde určen. (Stanovy předpokládají přijetí vzorových jednacích řádů republikovým výborem, to se však nikdy nestalo, snad s výjimkou volebního řádu, kde je částečně definován postup pro sestavení kandidátek.)
Základní parametry volby (tajnost hlasování, nutnost většinové podpory) jsou definovány ve stanovách v článku 6.

Dále by se zřejmě mělo postupovat přiměřeně podle zvyku a jednacího řádu celostátního fóra. Někde je zvykem předsednictvo naplnit co nejvíce, někde kvůli efektivitě volí jen 3 členy přičemž počet se určuje předchozím otevřeným usnesením.

Pokud oblastní předsednictvo nemá ani 3 členy, je situace zřejmě defektní a vzniká potřeba dovolby, která by se měla permanentně řešit na internetovém jednání oblastního fóra i na každém jeho zasedání jako 1. bod. Pokud taková situace přetrvává dlouhodobě, je na místě zvažovat zakročení nějakého orgánu shora (PKS, AO), např. výjezdní zasedání PKS/RP, rozpuštění či zrušení MS pro neaktivitu, doplnění hostujícího člena nebo vyhlášení voleb oblastního předsednictva.
Nekompletní předsednictvo může být také "omezeno" ve svých pravomocech. Je například zřejmé, že pokud je zvykem mít předsednictvo 4 a více členné, nemůže dvoučlenné předsednictvo nic rozhodovat. Pokud je zvolen pouze předseda, má pravomoce předsedy (svolávat, jednat za sdružení dovnitř i navenek, hospodařit) ale nikoliv předsednictva jako celku, snad s výjímkou těch, které jsou "konrasignvány" jiným orgánem a hrozí nebezpečí z prodlení (např. předložení návrhu rozpočtu.)

Tolik můj právní názor. Na dotazy na výklad předpisů je tu jinak rozhodčí komise.
-------
Dostal jsem tenhle dotaz, a když už jsem vyplodil takový elaborát, nechtěl jsem ho nechat zapadnout v SZ
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 3):
Petra.Kopecka, Frantisek.Kopriva, Alexandr.Mansurov

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Vaclav.Malek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 8118
Registrován: 12 čer 2009, 01:32
Profese: filozof času, meta-politik
Dal poděkování: 4877 poděkování
Dostal poděkování: 8528 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: ujasnění počet členů předsednictva MS

Příspěvek od Vaclav.Malek »

Jenom poznamenám, že někde se tu válel výklad (nebo se mi to možná jen zdálo?), že neúplné předsednictvo není dotčeno ve svých právech/povinnostech. Je však potřeba se pokoušet ho dovolit či co... ale kdo ví kde jsem to četl...
anonym2064
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 7040
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Dal poděkování: 9165 poděkování
Dostal poděkování: 9447 poděkování

Re: ujasnění počet členů předsednictva MS

Příspěvek od anonym2064 »

znám kraj, který fungoval skvěle víc než rok pouze s dvěma místopředsedy. (funkce nic nezachrání.)
Uživatelský avatar
Petra.Kopecka
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 342
Registrován: 05 úno 2014, 20:48
Profese: SW Tester
Bydliště: W*rez fora...
Dal poděkování: 670 poděkování
Dostal poděkování: 234 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: ujasnění počet členů předsednictva MS

Příspěvek od Petra.Kopecka »

Vzhledem k tomu, že minimální počet zakládajících členů MS jsou tři, tak musí být minimálně 3 členové předsedající (předseda a dva místopředsedové)
Je to vcelku logické nebo ne ?
Uživatelský avatar
Michal.Ketner
Republikový výbor
Příspěvky: 2894
Registrován: 09 pro 2012, 13:16
Profese: Panda všeho druhu
Dal poděkování: 1909 poděkování
Dostal poděkování: 3389 poděkování

Re: ujasnění počet členů předsednictva MS

Příspěvek od Michal.Ketner »

zkusíme to probrat ve středu na schuzi
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Ketner za příspěvek:
Petra.Kopecka

Nejhorsi je lidska ublíženost :fet:

Sebeonanující popisky jaký mám funkce a jak jsem důležitej. :fet:

Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12338
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5381 poděkování
Dostal poděkování: 20691 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: ujasnění počet členů předsednictva MS

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Pravomoci nekompletního orgánu nejsou omezeny, neboť to z žádného ustanovení nevyplývá. Jinak se rozhodčí komise shoduje s podaným výkladem.

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Odpovědět

Zpět na „Podatelna rozhodčí komise“