Re: StČ - Krajské volby info, monitor
Napsal: 02 kvě 2016, 13:42
spolek obci a spolků bojující proti zápáchu - za Nymburk a kauzu Azos nymburský spolek Permanent
http://nechcemezitvesmradu.cz/
http://nechcemezitvesmradu.cz/
Internet je naše moře!
https://forum.pirati.cz/
3 May 2016 Dnes Prague Edition— Jakub Pokorný
Hadi, mobil a deset milionů od kraje
PŘÍBRAM Když opoziční zastupitelé před pár dny zkoumali žádosti o dotace z rozpočtu Středočeského kraje, nejvíc je zaujal projekt Domu Natury, na který chce Ekocentrum Orlov 10 milionů korun.
Zaprvé ta částka: ekocentra dostávají běžně na provoz ročně milion.
Pak cesta k dotaci: Dům Natury neprošel obvyklým kolečkem, kde stovky žádostí soutěží, ale aspiruje na udělení mimořádné dotace.
A do třetice osoba předkladatele na kraji: náměstek hejtmana Marek Semerád, šampion v získávání dotací pro svůj městys Cerhenice.
Žádost se natolik vymykala, že zastupitelé rozhodli udělení dotace pozdržet a na příštím zasedání jim představitelé Orlova budou muset udělat prezentaci, jak by měl „Dům Natury“vypadat.
O co jde? Žadatel Ekocentrum Orlov už provozuje nedaleko Příbrami malou farmu, kam chodí školní výpravy, a muzeum motýlů. Šéfem správní rady Orlova je příbramský stavební podnikatel Tomáš Melichar, dříve sponzor místních politiků, který se proslavil i tím, že se v jeho bazénu před lety v šatech koupal i pozdější ministr Ivan Fuksa.
Teď chce ekocentrum expandovat a otevřít v Příbrami „Dům Natury“, expozici, kde budou v teráriích plazi a obojživelníci z české přírody. Návštěvníci si budou moci za pomoci tabletů a chytrých telefonů dohledat další fakta o těchto zvířatech.
Deset milionů od kraje by ale byly jen první peníze, které by na ambiciózní výstavku plazů šly. Příjemce dotace by je investoval do budovy v Příbrami. „Podařilo se nám zajistit objekt o výměře 6 500 metrů čtverečních. Máme ho připravený do pronájmu na 20 let s možností přednostního odkupu,“píše se v žádosti. Manažer ekocentra Luboš Gardoň však prozatím odmítl říci, o jaký jde dům a komu teď patří. „Nejprve to chci říct zastupitelstvu,“uvedl Gardoň.
Ekocentrum přiznává, že moc dalších prostředků zatím nemá. O to překvapivější je plánovaný rozpočet expozice. V předkládací zprávě se píše o celkových nákladech 56 milionů korun. Gardoň na páteční schůzce s MF DNES dokonce hovořil o 121 milionech korun. „Připravujeme žádost o dotaci do environmentálního programu Life,“sdělil Gardoň.
Vysvětluje, že součástí expozice bude i příbramské muzeum, protože Příbram podle něj plnohodnotné muzeum nemá. Slibuje, že v případě udělení dotace expozice otevře už v září. Podnikatel Melichar už podle Gardoně nemá ve společnosti výkonné pravomoci.
Náměstek hejtmana Semerád (ČSSD), který za Orlov lobboval, nejprve uznal, že jde o opravdu velké peníze a že do smlouvy s žadatelem by dal určitě zákaz převádět majetek někam dál. Pak už Orlov hájil: „Zvýší informovanost o soustavě Natura 2000 a přinese 30 pracovních míst,“uvedl Semerád.
Pro opozici zůstává Orlov podezřelou žádostí. „Ta částka je oproti minulosti neúměrná a není tam zaručené budoucí financování projektu. Nikdo o něm nic neví a máme na něj dát šílené peníze,“vyjádřil se zastupitel Patrik Brodan (TOP 09).

Tak že bys nám byl inspirací?Antonin.Zapletal píše:Je to hezké, že takhle děláte veřejně přístupný monitor, ale jde po tom někdo? Jinými slovy, jsme ochotni to nějak řešit? Stane se to součástí programu? Vezme si to nějaký kandidát za svoje téma?
Ne, to ne. Mám jiné úkoly. (Snadno nahlédnete při pohledu do zápisu ze schůze) Bohužel, propagace akcí a analytická činnost mě vytěžuje dost na to, abych ještě připravoval program kandidátům a psal jejich vlastní stanoviska. Koneckonců, na to je placená psavkyně. Musím ji trochu povzbudit. Minule jsem její dílo označil za výblitek a byť si za tím stojím, uznávám, že je lepší něco než nic. Piráti jsou pro transparenci a dát sto mega za hady je fakt už za hranicí dobrého mravu.Milan.Muller píše:Tak že bys nám byl inspirací?Antonin.Zapletal píše:Je to hezké, že takhle děláte veřejně přístupný monitor, ale jde po tom někdo? Jinými slovy, jsme ochotni to nějak řešit? Stane se to součástí programu? Vezme si to nějaký kandidát za svoje téma?