RV 69/2021 - Upgrade pravidel pro členy a příznivce

Archivní fórum pro ukončená jednání Republikového výboru.


Moderátoři: asistent/ka RV, Jednatelé, Předsedající RV

Uživatelský avatar
Vit.Zacek
Republikový výbor
Příspěvky: 504
Registrován: 17 kvě 2018, 00:37
Profese: student ekonomie
Bydliště: Jihlava
Dal poděkování: 935 poděkování
Dostal poděkování: 646 poděkování

RV 69/2021 - Upgrade pravidel pro členy a příznivce

Příspěvek od Vit.Zacek »

Členové a členky republikového výboru,
na základě podpořeného návrhu zahajuji jednání k aktualizaci Pravidel pro členy a příznivce.

Odůvodnění:

PCP v současné době míchají ověřování totožnosti a registraci příznivce. Neodpovídají současné praxi v zařazování bývalých členů mezi RegP. A definují možnost pověření k ověření totožnosti a registraci příznivce, což v případě registrace příznivce neumožňují stanovy (viz dotaz).

Navržená úprava:

- jednoznačně rozděluje proces ověření totožnosti a registrace příznivců
- explicitně stanovuje podmínku ověření totožnosti při přijímání člena (což implicitně vyplývá z kontroly údajů na členské přihlášce, ale často se to v praxi nedělo)
- umožňuje administrativnímu odboru vyhláškou stanovit okruh osob pověřených k ověřování totožnosti (např. osoby plnící roli KoKs) a taky způsob ověřování totožnosti
- umožňuje stát se RegP v rámci ukončení členství (bez nutnosti ověření ideových cílů strany, protože se předpokládá že členové je znají), což je zavedená praxe
- ruší povinnost platit členské příspěvky v případě pozastaveného členství
- nastavuje limit 30 dnů k zaplacení prvního členského příspěvku po přijetí, jinak se žádost o členství zruší

Doplňující úpravy:

- úprava srozumitelnosti § 9b Pozastavení funkce
- úprava srozumitelnosti § 11 Zrušení registrace

Návrh usnesení A:

Republikový výbor mění Pravidla pro členy a příznivce takto:

§ 1a Ověření totožnosti

(1) V rámci registrace příznivce a přijímání člena se provádí ověření totožnosti. Ověření se opakuje po změně údajů potřebných k ověření totožnosti.

(2) Způsob ověřování totožnosti a okruh osob oprávněných ověřovat totožnost stanoví administrativní odbor vyhláškou. Ověření totožnosti jsou oprávněni provádět nejméně členové příslušného předsednictva oblastního sdružení.

§ 2 Registrace příznivců

(1) Příznivci se registrují podepsáním formuláře, ve kterém vyplní alespoň přezdívku, funkční kontakt a název krajského sdružení, případně místního sdružení, ke kterému chtějí náležet. Formulář je i elektronický, kde se za podepsání považuje odeslání. Příznivci podávají žádost o registraci, ve které vyplní alespoň funkční kontakt a název krajského sdružení, případně místního sdružení, ke kterému chtějí náležet a údaje potřebné k ověření totožnosti.

(2) V rámci registrace příznivce se provádí ověření totožnosti a znalosti ideových cílů strany. Ověření provede člen předsednictva oblastního sdružení, k němuž chce příznivec náležet, případně předsednictvem pověřený člen a poznamená jej do formuláře. V rámci registrace příznivce ověří člen příslušného oblastního předsednictva znalost ideových cílů strany.

(3) Registrovaný příznivec může náležet nejvýše k jednomu krajskému, případně jednomu podřízenému místnímu sdružení. Hostování není možné. To neomezuje možnost registrovaných příznivců náležet k dalším týmům a být informován o jejich činnosti. Hostování (Čl 3. (4) Stanov) registrovaných příznivců není možné.

(4) Člen může v rámci ukončení členství, vyjma vyloučení, požádat o statut registrovaného příznivce a administrativní odbor ho zaregistruje bez nutnosti provádět ověření znalosti ideových cílů strany.

§ 9 Pokrytí příspěvku

(4) Pokud nedojde k zaplacení členského příspěvku při vstupu do strany do 30 dnů od oznámení přijetí zájemci o členství, žádost o členství se ruší.

§ 9a Pozastavení členství

(3) Pozastavením členství nezanikají členské povinnosti (čl. 3 (8) St), zejména povinnosti platit členské příspěvky a povinnosti dle volebního řádu (§ 2, § 11 a další VŘ);. Pokud k pozastavení došlo z důvodu nezaplacení členského příspěvku, nelze členství obnovit, dokud není dlužný příspěvek zaplacen.

§ 9b Pozastavení funkce

(2) K výkonu funkce pozastavením uvolněné je povolán náhradník. Není-li k dispozici náhradník a je třeba funkci obsadit k řádnému obsazení orgánu, je zahájena dovolba. Pokud je pozastavení výkonu funkce obnoveno před uplynutím funkčního období, osoba se vrátí k výkonu funkceí tam, kde neproběhla volba orgán není plně obsazen. Na pozastavenou funkci je možno rezignovat běžným způsobem.

§ 11 Zrušení registrace

Registraci příznivce může předsednictvo zrušit z řádného důvodu. Důvodem může být pokud, že žádný z jeho kontaktů nefunguje, pokud že závažně nebo opakovaně porušil stanovy či vnitřní předpisy nebo že narušuje činnost strany nebo sdružení. Při zrušení registrace předsednictvo příznivce poučí, že rozhodnutí lze přezkoumat.

Návrh usnesení B:

§ 11 Zrušení registrace
Registraci příznivce může předsednictvo zrušit z řádného důvodu. Důvodem může být pokud žádný z jeho kontaktů nefunguje, pokud závažně nebo opakovaně porušil stanovy či vnitřní předpisy nebo narušuje činnost strany nebo sdružení. Při zrušení registrace předsednictvo příznivce poučí, že rozhodnutí lze přezkoumat.

Registraci příznivce může předsednictvo zrušit usnesením. V usnesení uvede důvod, pro který je registrace rušena. Důvod nesmí být diskriminační. Při zrušení registrace předsednictvo příznivce poučí, že rozhodnutí lze přezkoumat.

Doba pro navrhování potrvá do 2. 9. prosince 10:00.
Následuje doba na rozmyšlenou, která bude trvat do 3. 10. prosince 10:00.
Rozhodující hlasování se uskuteční od 3. 10. prosince 10:00 do 6. 13. prosince 22:00.

EDIT 24.11. 8:30 BS: Doplnila jsem přeškrtnutí dle originálního dokumentu.
EDIT2: Úprava návrhu usnesení

Tito uživatelé poděkovali autorovi Vit.Zacek za příspěvky (celkem 4):
Jan.Bednarik, Dalibor.Zahora, Blanka.Charvatova, Bara.Soukupova
Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13431
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34744 poděkování
Dostal poděkování: 17623 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 69/2021 - Upgrade pravidel pro členy a příznivce

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Bude mít navrhovatel @Jan.Bednarik úvodní slovo? Ptám se proto, že budu podávat ještě návrh na změnu § 11 a rád bych aby na projednání bylo dost času, díky.

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Uživatelský avatar
Jan.Bednarik
Administrativní odbor
Příspěvky: 2789
Registrován: 24 říj 2017, 00:23
Profese: vývojář SW
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 6106 poděkování
Dostal poděkování: 7198 poděkování

Re: RV 69/2021 - Upgrade pravidel pro členy a příznivce

Příspěvek od Jan.Bednarik »

Moje úvodní slovo je to odůvodnění, nemám teď co bych k tomu více dodal. Jen doplním že po té možnosti pověřit ověřováním totožnosti třeba KoKs, aby to nemusela dělat POS, je ze strany POS velká poptávka.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Bednarik za příspěvky (celkem 2):
Dalibor.Zahora, Adam.Vyplel

„Vidíš-li, že se člověk mýlí, nehněvej se naň. Pomni, že není možné mýlit se schválně.“ Seneca

člen CF • člen a dělník v TO (vývoj a správa systémů) • člen AO • předsedající CF
RV (11/2019–3/2023) • předseda OLK (6/2018–11/2019) • místopředseda MS Olomouc (12/2017–6/2018)
jan.bednarik@pirati.cz • 603 439 481 • pište mi na Zulip

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26195
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36970 poděkování
Dostal poděkování: 30109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 69/2021 - Upgrade pravidel pro členy a příznivce

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Cítím potřebu se zeptat nakonec na pár věcí;

1) Vyhazuje se ustanovení: "Registrovaný příznivec může náležet nejvýše k jednomu krajskému, případně jednomu podřízenému místnímu sdružení." ; jsem si jisti, že tohle pravidlo vyplývá odjinud?

2) Co se po této úpravě

"Pokud je pozastavení výkonu funkce obnoveno před uplynutím funkčního období, osoba se vrátí k výkonu funkce í tam, kde neproběhla volba."

stane pokud by návratem k výkonu funkce byla překročena velikost orgánu? (Typicky vedoucí odboru, teoreticky i předsednictva nebo republikový výbor.)
Zejména u vedoucích, kde se novou volbou překresluje funkční období mi to přijde problematické.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvek:
Jan.Bednarik

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18664
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33851 poděkování

Re: RV 69/2021 - Upgrade pravidel pro členy a příznivce

Příspěvek od Martin.Kucera »

Připojuji se k Vojtovým dotazům, protože k uvedeným změnám nenacházím nic v tom odůvodnění.

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Jan.Bednarik
Administrativní odbor
Příspěvky: 2789
Registrován: 24 říj 2017, 00:23
Profese: vývojář SW
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 6106 poděkování
Dostal poděkování: 7198 poděkování

Re: RV 69/2021 - Upgrade pravidel pro členy a příznivce

Příspěvek od Jan.Bednarik »

Vojtech.Pikal píše: 26 lis 2021, 19:28

Cítím potřebu se zeptat nakonec na pár věcí;

1) Vyhazuje se ustanovení: "Registrovaný příznivec může náležet nejvýše k jednomu krajskému, případně jednomu podřízenému místnímu sdružení." ; jsem si jisti, že tohle pravidlo vyplývá odjinud?

Už jsem nedohledal jak to vzniklo a asi k tomu nebyly připomínky v dokumentu (možná jsme to probírali na nějaké schůzce předpisové skupiny). Nicméně myslím že to vyplývá z toho prvního odstavce:

(1) Příznivci podávají žádost o registraci, ve které vyplní alespoň funkční kontakt a název krajského sdružení, případně místního sdružení, ke kterému chtějí náležet a údaje potřebné k ověření totožnosti.

Tím je myšleno jedno sdružení ke kterému chtějí náležet. A členové a již registrovaní příznivci podat žádost o registraci nemohou. Tím by to mělo být dané.

A matně si vybavuju, že jsem to sjednocoval s tím, jak je to napsáno pro zájemce o členství v rámci podání přihlášky. Kde je ve stanovách napsáno, že se přihláška podává konkrétnímu oblastnímu sdružení. Ale nikde už není explicitně psáno, že člen nemůže náležet do více KS či MS. A jestli to vyplývá z nějakého ustanovení ve stanovách, tak to platí přiměřeně i pro RegP. (A jestli tohle omezení pro členy neplatí, tak máme větší problém.)

Vojtech.Pikal píše: 26 lis 2021, 19:28

2) Co se po této úpravě

"Pokud je pozastavení výkonu funkce obnoveno před uplynutím funkčního období, osoba se vrátí k výkonu funkce í tam, kde neproběhla volba."

stane pokud by návratem k výkonu funkce byla překročena velikost orgánu? (Typicky vedoucí odboru, teoreticky i předsednictva nebo republikový výbor.)
Zejména u vedoucích, kde se novou volbou překresluje funkční období mi to přijde problematické.

Dobrá otázka. Dohledal jsem k tomu jen to, že jsi úpravu celého tohohle odstavce navrhnul ty (8.10. ve 20:52). A já ji v dokumentu přijal.

Myslím že jsme diskutovali toho povolaného náhradníka, co nastoupil na uvolněnou funkci bez volby. Asi jsme to chtěli nějak sjednotit (pro dovolbu a pro náhradnictví), ale zřejmě to úplně nevyšlo.

Co říkáte na takovou úpravu? :

(2) K výkonu funkce pozastavením uvolněné je povolán náhradník. Není-li k dispozici náhradník a je třeba funkci obsadit k řádnému obsazení orgánu, je zahájena dovolba. Pokud je pozastavení výkonu funkce obnoveno před uplynutím funkčního období, osoba se vrátí k výkonu funkceí tam, kde neproběhla volba orgán není řádně obsazen. Na pozastavenou funkci je možno rezignovat běžným způsobem.

„Vidíš-li, že se člověk mýlí, nehněvej se naň. Pomni, že není možné mýlit se schválně.“ Seneca

člen CF • člen a dělník v TO (vývoj a správa systémů) • člen AO • předsedající CF
RV (11/2019–3/2023) • předseda OLK (6/2018–11/2019) • místopředseda MS Olomouc (12/2017–6/2018)
jan.bednarik@pirati.cz • 603 439 481 • pište mi na Zulip

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26195
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36970 poděkování
Dostal poděkování: 30109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 69/2021 - Upgrade pravidel pro členy a příznivce

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Ad 1) Podíval jsem se na tu příslušnost, a pro Členy je to dostatečně ve stanovách;

(2) Člen strany přísluší ke sdružení, které ho přijalo za člena, nebo k němuž přestoupil.
Člen podřízeného oblastního sdružení je taktéž členem nadřízeného oblastního sdružení.
A odtud to pak platí i pro RegP;
Další ustanovení o členech se použijí na registrované příznivce přiměřeně.

Čili pokud máme zavedenou alespoň příslušnost člena ke sdružení, zbytek by se pak už měl uplatnit. Ono jsme to tam dodávali historicky, k době kdy si člověk dal RegP k tomu, co chtěl sledovat a bylo to velmi volné.

ad 2) Mno, to není úplně ono, takhle znemožníš návrat tam, kde orgán je řádně obsazen, ale klidně může mít člena navíc (komise, výbor)
Navrhuji:

Pokud je pozastavení výkonu funkce obnoveno před uplynutím funkčního období, osoba se vrátí k výkonu funkce tam, kde orgán není plně obsazen.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 2):
Jan.Bednarik, Janka.Michailidu

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Jan.Bednarik
Administrativní odbor
Příspěvky: 2789
Registrován: 24 říj 2017, 00:23
Profese: vývojář SW
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 6106 poděkování
Dostal poděkování: 7198 poděkování

Re: RV 69/2021 - Upgrade pravidel pro členy a příznivce

Příspěvek od Jan.Bednarik »

ad 1) Díky. Jsem si myslel že to tam někde musí být, ale hledal jsem to teď jen v čl. 3 Členství :facepalm:

ad 2) Ok, to je lepší. Beru tedy tuto úpravu za svou a prosím předsedajícího @Vit.Zacek o úpravu § 9b (2) v návrhu usnesení do této podoby:

(2) K výkonu funkce pozastavením uvolněné je povolán náhradník. Není-li k dispozici náhradník a je třeba funkci obsadit k řádnému obsazení orgánu, je zahájena dovolba. Pokud je pozastavení výkonu funkce obnoveno před uplynutím funkčního období, osoba se vrátí k výkonu funkceí tam, kde neproběhla volba orgán není plně obsazen. Na pozastavenou funkci je možno rezignovat běžným způsobem.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Bednarik za příspěvek:
Janka.Michailidu

„Vidíš-li, že se člověk mýlí, nehněvej se naň. Pomni, že není možné mýlit se schválně.“ Seneca

člen CF • člen a dělník v TO (vývoj a správa systémů) • člen AO • předsedající CF
RV (11/2019–3/2023) • předseda OLK (6/2018–11/2019) • místopředseda MS Olomouc (12/2017–6/2018)
jan.bednarik@pirati.cz • 603 439 481 • pište mi na Zulip

Uživatelský avatar
Vit.Zacek
Republikový výbor
Příspěvky: 504
Registrován: 17 kvě 2018, 00:37
Profese: student ekonomie
Bydliště: Jihlava
Dal poděkování: 935 poděkování
Dostal poděkování: 646 poděkování

Re: RV 69/2021 - Upgrade pravidel pro členy a příznivce

Příspěvek od Vit.Zacek »

Jan.Bednarik píše: 26 lis 2021, 22:18

ad 1) Díky. Jsem si myslel že to tam někde musí být, ale hledal jsem to teď jen v čl. 3 Členství :facepalm:

ad 2) Ok, to je lepší. Beru tedy tuto úpravu za svou a prosím předsedajícího @Vit.Zacek o úpravu § 9b (2) v návrhu usnesení do této podoby:

> (2) K výkonu funkce pozastavením uvolněné je povolán náhradník. Není-li k dispozici náhradník a je třeba funkci obsadit k řádnému obsazení orgánu, je zahájena dovolba. Pokud je pozastavení výkonu funkce obnoveno před uplynutím funkčního období, osoba se vrátí k výkonu funkceí tam, kde neproběhla volba orgán není plně obsazen. Na pozastavenou funkci je možno rezignovat běžným způsobem.

Upravil jsem návrh v úvodním příspěvku.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Vit.Zacek za příspěvky (celkem 2):
Jan.Bednarik, Vojtech.Pikal
Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13431
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34744 poděkování
Dostal poděkování: 17623 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 69/2021 - Upgrade pravidel pro členy a příznivce

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Nerad, ale dávám návrh na prodloužení doby navrhování o týden, tedy do 9. 12.

Důvodem je již avizovaná změna změnu § 11, který se týká RegP. Potřebuji dopilovat ten návrh, aby byl co nejpřijatelnější a to neudělám sám. Bohužel, kvůli jiným stranickým věcem, jsem se tomu nemohl věnovat.

Pokud by problematika někoho zajímala blíže, řešil jsem to už na předpisové skupině RV zde https://zulip.pirati.cz/#narrow/stream/ ... ar/1071264

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Zamčeno

Zpět na „[Archiv RV]“