RV 23/2021 květnové zasedání - program

Archivní fórum pro ukončená jednání Republikového výboru.


Moderátoři: asistent/ka RV, Předsedající RV, Jednatelé

Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12336
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5377 poděkování
Dostal poděkování: 20687 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 23/2021 květnové zasedání - program

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Ahoj, uznávám, že je zde nějaký zajetý postup a nerad do toho zasahuji. Nicméně nemyslím si, že je únosné, že budeme celý víkend schůzovat, minimálně by bylo vhodné říci, co jsou priority a ty nějak rozumně seskupit na první den včetně reportu RP, přičemž reportování RP vůči RV by mělo být hlavním bodem programu.

Dvoudenní diskusní jednání RV mi přijde jako relativně hodně zatěžující pro lidi, kteří mají rodinu či chtějí být aspoň jeden den o víkendu se svými blízkými či relaxovat, zejména pokud celý pracovní týden dělají pro stranu, v poslední době bohužel i víkendy na programu. Lidi dělají pro stranu 7 dní ze 7 včetně X dalších povinností po večerech včetně krajských či místních schůzí a pracovních skupin (aktuálně schvalování programu po večerech) a pak z toho jsou vyhoření. Příčinou je organizace práce, kde absentuje diskuse o prioritách, a snaha vyjít všem vstříc a všechny nápady projednat, která je sice sympatická a empatická, ale ve výsledku pro skupinu jako celek nadmíru vyčerpávající. Časovým přetížením lidi paralyzujeme a budou potom nervózní a budou dělat chyby. Měli bychom si podle mě více cenit vlastního času.

Proto bych k programu doporučoval přistoupit následovně:

- Přivítání a představení nových členů RV za CF a prostor pro jejich dotazy - v pořádku - na místě ponechat
- Diskuse o prioritách a fungování republikového výboru - velmi vhodné zařadit a prodiskutovat, jak často jednat, jak mají vypadat předkládané body
- Kontrola úkolů 30 minut - v pořádku ponechat
- Aktuální stav přípravy na senátní volby 2022 - OK, nicméně lepší by bylo projednávat na základě písemné zprávy probrané na skupině, možná to tak je, pak se omlouvám, řešit pouze pokud je tam zásadní problém, případně možná je tam potřeba zburcovat zástupce (možná vhodnější na SVýT)
- Situace přezkumných orgánů ve straně - řešit nejprve na pracovní skupině s republikovým předsednictvem a dotčenými orgány a na plénu pouze potom, co k tomu bude podrobný podklad
- Web RV - 20 minut - provozní věc - řešit na úrovni jednatelů s případnou informací na začátku jednání
- Informace pracovní skupiny pro volební stížnosti a zvyšuji čas. dotaci o 10 min. - netuším, o co jde, pokud je to důležité, asi lze zařadit 30 min.
- Neznalost členů strany v oblasti základních programových východisek (patenty, svobodný software, svoboda Internetu a dalších) - typický bod, kterým skupina lidí bezdůvodně eskaluje běžící problém v určitém místním (dokonce ani ne krajském) sdružením, přičemž se vytváří tlaky místo toho, aby měli lidé bezpečné prostředí věc vyřešit v místním sdružením - neexistuje žádný podkladový materiál kromě diskusního vlákna; vhodnější by bylo pomoci vyřešit daný konflikt na lokální úrovni a v případě, že bude identifikována potřeba změn, řešit s RP a pak předložit RV.
- Reporty trvalých pracovních skupin RV - mělo by být podle mě v úvodním bloku - 30 min - bez usnesení
- Příprava aktualizace pirátské strategie - republikové předsednictvo by mělo dodat report o plnění strategie (viz ustanovení Pirátské strategie), případně návrh aktualizace; pokud ho nedodalo, obsahem bodu by měla být pouze termínovaná výzva, ve které má takový report dodat - mělo by být v úvodním bloku ještě před reporty skupin RV.
Dělba moci (CF, RV, RP) - 45 minut
Vnitrostranické funkce vs. placené "stranické" či politické pozice (volná diskuse) - 45 minut - bez usnesení (pozvat Mikuláše Ferjenčíka, Davida Františka Wagnera)
Kumulace funkcí v RV s dalšími vnitrostranickými funkcemi (volná diskuse) - 45 minut - bez usnesení (zkusím pozvat Milana Daďourka)
Kumulace poslaneckých a vládních funkcí (volná diskuse) - 45 minut - bez usnesení
Mělo by být podle mě nejprve řešeno v pracovní skupině lidí, kteří se tomu chtějí věnovat, mají k tomu kompetenci a ve spolupráci s republikovým předsednictvem, které má všeobecnou odpovědnost za stranu. Teprve následně by mělo být probráno na republikovém výboru s konkrétním výstupem této skupiny, který prošel připomínkováním.

Do budoucna bych velmi ocenil, kdyby zasedání republikového výboru bylo maximálně jednodenní a aby tam byl současně ideálně i prostor se neformálně bavit, seznámit, případně nějakou věc diskutovat ve skupinách, prostě rozvíjet vzájemnou důvěru a obohacovat se. Proto je podle mě důležité, abychom se shodli na tom, jak má vypadat řádný postup předkládání věcí na republikový výbor (tedy v zásadě analýza / syntéza / projednání s kompetentním týmem a RP, vypořádání připomínek a teprve pak předložení RP nebo podporou skupiny členů RV).

Pokud by bylo potřeba se shodnout na programu, přišlo by mi lepší si dohodnout, že před každým zasedáním uděláme call, na kterém se o programu pobavíme, abychom měli jasnou koncentraci na prioritu jednání, která má největší přidanou hodnotu pro stranu. Tenhle agenda setting teď prakticky neexistuje.

Kdybychom se měli bavit konkrétně o tomto jednání, podle mě je tou prioritou teď
- seznámit nově zvolené členy s prací, domluvit si standardní postupy, případně
- věci související s přípravou na volby a na vládnutí, kde se čas krátí, případně
- bychom tam mohli probrat, zda se shodneme na nějakém jiném důležitém tématu,

ale nemělo by se nám to rozbřednout do mnoha různých směrů a u té diskuse o prioritách by mělo být i republikové předsednictvo, aby se nám priority strany nerozjely.

Určitě bych rád slyšel i názory dalších nových členů republikového výboru.

Díky za zvážení tohoto pohledu.

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Uživatelský avatar
David.Wagner
Republikový výbor
Příspěvky: 2177
Registrován: 06 lis 2017, 23:35
Profese: vykonavatel vůle
Dal poděkování: 934 poděkování
Dostal poděkování: 7320 poděkování

Re: RV 23/2021 květnové zasedání - program

Příspěvek od David.Wagner »

Zkusím se vyjádřit takhle při přípravě na večerní přípravu programu krátce.

a) ano, zkrácení na jeden den (ideálně neděli) bych považoval za velmi prima.
b) považuji za velmi nešikovné vázat projednání všeho na republikové předsednictvo. To má své práce víc než dost, když už by tam měl být nějaký eskalační postup, tak z výboru k předsednictvu po nějakém předjednání
c) body agendy by měly přicházet s nějakým tím delším popisem. Šlo by se tak například dozvědět, že bod "Neznalost členů strany v oblasti základních programových východisek" se netýká jen lokálního problému na Praze 8 (kde tedy došlo i k nějakému řešení), ale i třeba předních kandidátů (kde obrana patentů jakoby není úplně na místě). Uznám ale kdykoliv, že se vhodnost projednání této věci těžko posuzuje, pokud nevíme jestli je cílem lépe zpřístupňovat informace o tom co chceme a proč (asi fajn), jestli je řešení změna těch stanov (asi blbý) nebo šikana individuálních lidí (úplně blbý).
d) čistě diskuzních bodů je tam na můj vkus trochu moc, věřím, že by bylo mnohem praktičtější jednat nad konkrétními návrhy nebo aspoň popisy problému. Obecnou diskuzi ve filozofičtější rovině lze vést v menších skupinách nebo asynchronně - a může být super užitečné jí vést, ale není k tomu třeba vázat celý výbor.

Co mi tam naopak chybí je výrazně víc prostoru vymezeného programu, vlastně je pro mě i trochu otázka, jestli nechceme jednání odložit do té doby než program bude a ušetřený čas využít pro jeho schvalování. Ten proces je v této závěrečné fázi upřímně dost vytržený z kloubů, běží o zlomvaz a s minimální mírou interakce, což není pro ten výsledek nijak dobré.

Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26151
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36906 poděkování
Dostal poděkování: 30041 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 23/2021 květnové zasedání - program

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

(Ačkoliv velmi rozumím Jakubovu sentimentu, nejsem si jist, jestli všechno musí obsahovat část "řešit s RP"; úplně taky nemáme čas nad vším v plénu diskutovat. V tomto jsem příznivce existence volných pracovních skupin s účastí členů RP.)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 5):
Janka.Michailidu, Jan.Bednarik, David.Wagner, Mikulas.Peksa, Rostislav.Reha

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Jan.Bednarik
Administrativní odbor
Příspěvky: 2788
Registrován: 24 říj 2017, 00:23
Profese: vývojář SW
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 6106 poděkování
Dostal poděkování: 7195 poděkování

Re: RV 23/2021 květnové zasedání - program

Příspěvek od Jan.Bednarik »

RV roky funguje v režimu víkendových zasedání každé 2-3 měsíce. Místo se střídá různě po ČR, ale vždy to někomu vychází už od pátku, protože by se v sobotu ráno nestihl dopravit. To je něco, s čím musí počítat každý kandidát do RV (a mít to vyjasněné s rodinou).

Ať už páteční předpárty, tak především sobotní párty je důležitým socializačním prvkem ve fungování výboru. Kdy se můžeme neformálně pobavit o různých věcech a vyjasnit si třeba třecí plochy, které někdy vznikají v těch oficiálních jednáních, zejména v psané formě. A to nejen mezi členy RV, ale i s hosty zasedání z řad RP apod. A v posledním roce byla absence té neformální části fungování důvodem či výrazným faktorem, proč někteří členové RV rezignovali.

Při online zasedáních v Covidové době je to trochu jiné a měli jsme v posledním roce nějaké zasedání jednodenní. Ale paradoxně v tom online prostředí je náročnější udržet pozornost a neosvědčilo se snažit se zasedání nahustit do jednoho dne. A ani nějaká online hospoda přes Jitsi po zasedání nenahradí to živé neformální setkání.

Když bude málo bodů do programu tak není problém to udělat jen na jeden den. Ale jinak bych se nesnažil uměle posouvat k tomu, že budou zasedání jednodenní. Ostatně snad všichni, kdo jsme zažili alespoň jedno standardní zasedání, se těšíme na to, až se opatření uvolní a vrátíme se k tomu osvědčenému modelu víkendových zasedání živě.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Bednarik za příspěvky (celkem 3):
Janka.Michailidu, Dalibor.Zahora, Marek.Rebicek

„Vidíš-li, že se člověk mýlí, nehněvej se naň. Pomni, že není možné mýlit se schválně.“ Seneca

člen CF • člen a dělník v TO (vývoj a správa systémů) • člen AO • předsedající CF
RV (11/2019–3/2023) • předseda OLK (6/2018–11/2019) • místopředseda MS Olomouc (12/2017–6/2018)
jan.bednarik@pirati.cz • 603 439 481 • pište mi na Zulip

Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12336
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5377 poděkování
Dostal poděkování: 20687 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 23/2021 květnové zasedání - program

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Ahoj, to že si chcete udělat párty je oficiální důvod, proč musíme jezdit na vlastně třídenní zasedání, aby poslední den mohla proběhnout beseda nad nepřipravenými návrhy?

Já se moc omlouvám, ale kdyby takhle fungoval stát, byla by to ještě větší katastrofa, nic by se neodpracovalo a spousta dobrých lidí by u toho být nechtěla. Přátelství a socializace jsou super, ale není to podle mě primární úkol republikového výboru. Určitě bych to nevydával za něco, s čím musí každý kandidát do republikového výboru počítat, když to jde velmi jednoduše změnit. Naopak si myslím, že schůzování pro schůzování, když nemáme reálný program, což v tomto případě nemáme, je problém. Stačí se podívat na zápisy z podobných předchozích jednání republikového výboru, to jsou v podstatě pouze zápisy názorů těch samých 4 lidí, žádné závěry, kroky a termíny a přínos pro stranu je podle mě u takových jednání dost diskutabilní.

Zde se bohužel ujala kultura, že je potřeba všechno zašmodrchat, aby se v tom nikdo nevyznal a když někdo nesouhlasí, tak ho unavit, protože určitě nemá tolik času. To jsem teda zaznamenal já jako důvod, proč lidé skutečně nechtějí předsedat nebo rezignovali na členství. Ve skutečnosti si spíš myslím, že republikový výbor někdy funguje jako až moc dobrá parta, kde pak chybí reálná diskuse a potřebná na tříbení názorů, protože si to nikdo s nikým nechce rozházet, aby spolu mohli zakalit. A to se potom promítá i do kvality výsledků.

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Jan.Lipavsky
Republikový výbor
Příspěvky: 1260
Registrován: 21 srp 2013, 13:33
Profese: Analytik
Dal poděkování: 1626 poděkování
Dostal poděkování: 2311 poděkování

Re: RV 23/2021 květnové zasedání - program

Příspěvek od Jan.Lipavsky »

Ahoj,

také přimlouvám se za jednodenní jednání.

Můžeme začít raději o hodinu dříve a skončit o hodinu, případně dvě později, ale věnujme jednání jen jeden den z víkendu. Důležité je, abychom se my noví či staronoví členové seznámili se současnými prioritami RV, upřesnili si, na co se kdo bude v nastávajícím období soustředit více a čemu se bude věnovat spíše okrajově. I když v rámci RV vzniklo několik pracovních skupin, budeme se nakonec vyjadřovat ke všemu, co RV projednává. Mít přehled a zodpovědně hlasovat. Vězte, že nás čeká hodně bouřlivé období.

Až to epidemiologické podmínky dovolí, tak se budeme moci setkat naživo. Na to se samozřejmě těším.

Úpravu programu květnového zasedání pochávám povolanějším.

Díky :)
Uživatelský avatar
Janka.Michailidu
Republikový výbor
Příspěvky: 2906
Registrován: 21 dub 2012, 19:19
Profese: Akademička na VŠCHT (biotechnologie)
Dal poděkování: 3738 poděkování
Dostal poděkování: 5968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 23/2021 květnové zasedání - program

Příspěvek od Janka.Michailidu »

K formátu dvoudenního zasedání, jsme přistoupili, jak již Honza správně uvedl, potom, co jsme si vyzkoušeli jedno dlouhé jednodenní a zjistili jsme, že je to nevyhovující. (Jednali jsme v tu památnou sobotu do půl desáté večer a všichni toho měli plné kecky.) Většina členů RV preferovala variantu kratších celků skrze celý víkend, a dle této preference jsem tedy přistoupila k tvorbě pořadu dalších zasedání :) Pokud se do příště konsensuální shodneme na tom, že je lepší mít zasedání jednodenní, já s tím problém mít nebudu. Ale nebudu k té změně přistupovat proto, že se tady ozvali tři členové z 25.

Volání po změně pořadu je zjevně v tuto chvíli mimo mísu. Cituji JdŘ RV:

(3) Pořad zasedání musí být účastníkům řádně oznámen nejméně 7 dnů před začátkem zasedání.

Pokud pořad chcete změnit, budete mít šanci při zahájení zasedání, jako obvykle.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Janka.Michailidu za příspěvky (celkem 4):
Jan.Bednarik, Dalibor.Zahora, Daniel.Mazur, Marek.Rebicek

  • vedoucí meziresortního týmu Návykové chování
  • zástupkyně vedoucího pracovní skupiny Duševní zdraví
  • členka republikového výboru
  • členka správní rady π

zulip: Janka Michailidu | mastodon: malajanka | matrix: malajanka | tel: 7▼7▼6 8▼6▼6 3▼1▼6
Podporuji myšlenky Renesance Pirátů.

Uživatelský avatar
Petr.Springinsfeld
Republikový výbor
Příspěvky: 2022
Registrován: 29 srp 2015, 23:41
Profese: Zastupitel JmK
Bydliště: Brno-střed
Dal poděkování: 2690 poděkování
Dostal poděkování: 3188 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 23/2021 květnové zasedání - program

Příspěvek od Petr.Springinsfeld »

Ahoj, já bych změnu programu v tuhle chvíli považoval za ne úplně šťastnou, protože k nedělnímu bodu „dělba moci“ byli přizváni i hosté mimo RV, kteří si podle toho nejspíš zařídili víkendový program (nejde o mě, já budu pravděpodobně přitomný v oba dny, ale nevím, jak jsou na tom např. ostatní kolegové z RK).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Springinsfeld za příspěvky (celkem 4):
Jan.Bednarik, Dalibor.Zahora, Andrej.Ramaseuski, Daniel.Mazur

Petr Springinsfeld
zastupitel Jihomoravského kraje a městské části Brno-střed
608 366 554, petr.springinsfeld@pirati.cz

Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13421
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34735 poděkování
Dostal poděkování: 17610 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 23/2021 květnové zasedání - program

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

OFFTOPICrepostuji - potřebuji přímý link do newsletteru
Janka.Michailidu píše: 26 dub 2021, 10:42 Takže program nově:

Sobota 8.5.
1. 10:00 - 10:45 Přivítání a představení nových členů RV za CF a prostor pro jejich dotazy - 45 min - bez usnesení
2. 10:50 - 11:20 Kontrola úkolů 30 minut
3. 11:25 - 11:45 Aktuální stav přípravy na senátní volby 2022 - 20 min - bez usnesení - Wagenknecht, Šípová
4. 11:50 - 12:35 Situace přezkumných orgánů ve straně - 45 min - bez usnesení

12:35 - 13:35 oběd

6. 13:35 - 13:55 Web RV - 20 minut - bez usnesení
7. 14:00 - 14:30 informace pracovní skupiny pro volební stížnosti a zvyšuji čas. dotaci o 10 min. - tedy celkem 30 min.
8. 14:35 - 15:20 Neznalost členů strany v oblasti základních programových východisek (patenty, svobodný software, svoboda Internetu a dalších) i v souvislosti s přijímáním členů - 45 minut - bez usnesení
9. 15:25 - 15:55 Reporty trvalých pracovních skupin RV - 30 min - bez usnesení
10. 16:00 - 16:45 Příprava aktualizace pirátské strategie - 45 minut - bez usnesení (pozvat Terezu Vovesovou)

Neděle 9.5.
11. 10:00 - 10:45 Dělba moci (CF, RV, RP) - 45 minut
12. 10:50 - 11:35 Vnitrostranické funkce vs. placené "stranické" či politické pozice (volná diskuse) - 45 minut - bez usnesení (pozvat Mikuláše Ferjenčíka, Davida Františka Wagnera)
13. 11:40 - 12:25 Kumulace funkcí v RV s dalšími vnitrostranickými funkcemi (volná diskuse) - 45 minut - bez usnesení (zkusím pozvat Milana Daďourka)
14. 12:30 - 13:15 Kumulace poslaneckých a vládních funkcí (volná diskuse) - 45 minut - bez usnesení

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Zamčeno

Zpět na „[Archiv RV]“