RV 29/2020 Aktualizace Stanoviska k Euru

Republikovému výboru je svěřena moc zákonodárná. Republikový výbor schvaluje stranické předpisy, programové dokumenty a kandidátní listiny.

Moderátoři: Jednatele, Republikovy vybor

Pravidla fóra
Do fóra mohou psát členové skupin Republikový výbor, Vedoucí orgánů, Garanti a Účastníci. Do skupiny Účastníci se přidává na základě oprávněné žádosti v podatelně RV nebo jednateli, eventuálně předsedajícímu. Jednáním předsedají Jednatelé eventuálně Předsedající.
Do fóra hlasování píšou jen členové republikového výboru a předsedající.
Janka.Michailidu
Profese: PhD student (Biotechnologie)
Dal poděkování: 2734 poděkování
Dostal poděkování: 3766 poděkování
Kontaktovat uživatele:

RV 29/2020 Aktualizace Stanoviska k Euru

Příspěvek od Janka.Michailidu »

Na základě návrhu, předloženého RT EZO Mikulášem Peksou, zahajuji jednání ve věci "Aktualizace Stanoviska k €". Diskuze s možností podávat alternativní návrhy potrvá nejméně do 4. června 2020 13:00 a rozhodující hlasování bude zahajeno 5. června 2020. Lhůty lze prodloužit návrhem postupu.

Žádám předkladatele o úvodní slovo.

Návrh usnesení (hlasovací možnost A):
Republikový výbor
- přijímá aktualizaci Stanoviska k Euru, která je přílohou tohoto usnesení
- ukládá Republikovému předsednictvu, aby ve spolupráci s Mediálním odborem přiložené stanovisko medializovalo
Stanovisko k € - nové.pdf
(38.56 KiB) Staženo 234 x
EDIT: chybné uvedení autora textu
Tito uživatelé poděkovali autorovi Janka.Michailidu za příspěvky (celkem 6):
Frantisek.Kopriva, Mikulas.Peksa, Jan.Bednarik, Ivan.Bartos, Marek.Rebicek, Petr.Kapounek

Mikulas.Ferjencik
Vedoucí mediálního odboru
Profese: poslanec, lektor kroužků zábavné logiky
Dal poděkování: 11012 poděkování
Dostal poděkování: 18419 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 29/2020 Aktualizace Stanoviska k Euru

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik »

Vážený RV,

předně si dovoluji ohradit se proti postupu kolegy Peksy, kdy na jednání poslaneckého klubu v úterý přislíbil spolupráci s rezortním týmem finance v oblasti řešení problematiky Eura a víceletého finančního rámce, aby následně bez jakékoli konzultace předložil aktualizaci stanoviska republikovému výboru. Moc prosím o to, abychom si navzájem podobné věci nedělali.

Původní stanovisko zpracoval Tibor Vansa, náš garant v oblasti financí a nechápu, jak je možné, že nový návrh stanoviska z dílny EZO týmu s ním nebyl vůbec diskutován.

Také nechápu, proč nebyli na jednání EZO týmu pozvání zástupci rezortního týmu finance, kterýžto je v této věci gesčně příslušný.

Dále si dovolím upozornit, že pokud chceme zjistit názor členské základny, je potřeba:

1) Jasně specifikovat anketní otázku, tak aby bylo jasné, co znamená a co se mění oproti našemu současnému postupu.
2) Předložit argumenty obou stran
3) Zajistit reprezentativitu ankety - rozesláním celé členské základně, nejen sociálním bublinám části aktérů.

Dále si dovoluju upozornit, že z pohledu našeho rezortního týmu jsou nejpodstanější podmínky přijetí eura. Tedy především:

1) Otázka možného řešení finančních problémů Itálie a dalších jižních států
2) Kurz koruny v době přijetí, současný kurz by podle mého názoru ožebračil české střadatele.

Dále upozorňuju, že se současným stanoviskem k euru jsme šli do sněmovních voleb, takže pokud nechceme měnit volební program v půlce období, bylo by vhodné nové stanovisko směřovat k nadcházejícím sněmovním volbám, proto mi nepřijde současný chvat za rozumný ani přiměřený.

Rád bych proto požádal o následující.

1) žádám o přerušení jednání alespoň do konce června, aby se k aktualizaci stanoviska mohl vyjádřit rezortní tým finance, případně navrhnout vlastní alternativu, pokud s EZO týmem nenajdeme společnou řeč (já se o to pokusím, ale současný postup mě dost zklamal :-( ).

2) Organizaci reprezentativních anket ve vztahu k Euru v rámci Pirátské strany, abychom získali objektivní zpětnou vazbu, organizace by se mohlo ujmout například RP

3) Žádám projednání této otázky na fyzickém zasedání RV, je to jedno z emotivnějších témat české politiky, asi tři čtvrtiny obyvatel jsou proti přijetí eura a mám za to, že naši strategii v této věci je potřeba důkladně prodiskutovat.

Předem děkuji za zvážení těchto návrhů.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Ferjencik za příspěvky (celkem 9):
Tibor.Vansa, Jan.Bednarik, Zdenek.Hrib, Dan.Lestina, Martin.Jiranek, Vojtech.Pikal, Ivo.Vlasaty, Petr.Kapounek, Roman.Kucera
Pirátský poslanec za Pardubický kraj. mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

Jakub.Michalek
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: poslanec
Dal poděkování: 5052 poděkování
Dostal poděkování: 18414 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Milí členové republikového výboru,

dovolím si k této věci také napsat svůj názor.

Není sporu o tom, že respektujeme náš závazek přijmout euro a i já ze svého laického pohledu jsem opatrný příznivec eura.

Jak a kdy to přesně udělat, aby to pro naši zemi bylo výhodné, to vyžaduje pečlivou úvahu, diskusi, argumenty a propočty.

Rád bych se zeptal navrhovatele Františka Kopřivy na několik dotazů k tomuto stanovisku:

1) Zajímalo by mě, proč nepředkládáte aktualizaci takto zásadního stanoviska prostřednictvím republikového předsednictva a po důkladném projednání s resortním týmem finance, protože ten má odbornost, aby vyhodnotil finanční dopady návrhu.
2) Dále si dovoluji požádat o rozdílovou tabulku oproti stávajícímu stanovisku.
3) Proč neprošel návrh standardním připomínkováním na internetovém fóru?
4) Proč není k návrhu přiloženo vyhodnocení finančních a nefinančních dopadů a prognóz pro Českou republiku opřené o jiné srovnatelné případy?
5) V diskusi na fóru byla kritizována údajná neaktivita týmu EZO ve věci kontroly naplnění jednotlivých předpokladů přijetí eura na národní úrovni. Mohli bychom prosím dostat informace o tom, co tým EZO v této věci dosud podnikl (např. interpelace, studie PI, studie externí atd.)? Právě navrhovatelé revize by podle mého názoru měli přijít nejprve s konkrétními aktivitami podle stávajícího stanoviska.

Také by mě zajímalo, jaké k tomu má stanovisko republikové předsednictvo.

Domnívám se, že konkrétní podoba přijetí eura je zásadní celostátní otázka, která by se měla probrat na osobním setkání zúčastněných stran, a to na základě shromážděných a zveřejněných odborných podkladů a analýz včetně výstupů našich dosavadních kroků směrem k vládě v této oblasti. Náš poslanec Tomáš Martínek uvedl, že si na toto téma nechává zpracovat studii a její důsledky dosud nemáme k dispozici.

Anketu s argumenty jedné strany nepovažuji za ideální start, pěstování vlastní objektivity a hledání dobrého řešení to většinou nepřispívá; pokud se mají dělat ankety, tak doporučuji návod od Vojty Pikala (ano, podobně kriticky přemýšlím o podobných anketách na facebooku, které leckdy končí paradoxně, např. u ankety k recyklaci plastových lahví).

Možná by se naopak hodilo k tomu udělat celý víkend s účastí expertů tak, abychom skutečně měli maximum odborné a na základě toho i vnitrostranické shody na tom, jaké s tím budou spojeny výhody a náklady a zvládli odpovědět na otázky a náš krok patřičně prodat.

Výsledek by pak byl podroben vnitrostranické diskusi a teprve poté předložen k jednání příslušným orgánům.

Podle mého názoru by bylo vhodné mít vždy na paměti, že postavení Pirátů se oproti posledním volbám změnilo a že zásadní kroky bychom měli činit s potřebnou přípravou a lidé i odborná veřejnost od strany, která se připravuje na vládnutí, takový přístup očekávají.
Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů, vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Prosím obracejte se přednostně na poslance dle resortu či gesce. Na mě se prosím obracejte e-mailem, v akutních věcech po telefonu.
Šance pro nové nápady!

Jan.Lipavsky
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: Analytik
Dal poděkování: 1186 poděkování
Dostal poděkování: 1655 poděkování

Příspěvek od Jan.Lipavsky »

Vážené RV,

bohužel musím rozporovat informaci Mikuláše Peksy, že došel rezortní tým Evropa-Zahraničí-Obrana k závěru, že je nutno aktualizovat stávající stanovisko.

Návh tohoto stanoviska neprošel jednáním na resortním teamu EZO. Na půdě EZO se tento text neřešil.

Můžete se například podívat do zápisů zde (chybí tam ještě zápis z jednání 12. 5. 2020):
viewtopic.php?f=559&t=45987&p=681755#p681755
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Lipavsky za příspěvek:
Vojtech.Pikal
Člen CF, KS Praha a MS Praha 6; Poslanec, místopředseda zahraničnícho výboru a výboru pro obranu PSP ČR
Sledujte mě na Twitter | Facebook | Blog| Report | Výsledky
Vizí Pirátů je svobodná, vzdělaná a digitálně propojená společnost.

Lukas.Cernohorsky
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: Projektový manažer
Dal poděkování: 73 poděkování
Dostal poděkování: 1698 poděkování

Příspěvek od Lukas.Cernohorsky »

Předně dávám návrh na prodloužení rozpravy o měsíc.

Tohle téma je výrazně složitější a nedá se to odbýt tím, že se v RV odmává za týden jeden dokument. Navíc tento dokument nebyl v EZO vůbec projednán..

Druhý návrh je, aby si Republikový výbor vyžádal jako podklad ještě stanovisko rezortního týmu Finance. Jeho stanovisko bych vzal jako nedílnou součást nutnou k rozhodnutí, protože přijetí (i samotné kroky) k přijetí EURA totiž mají silný dopad do ekonomiky.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Cernohorsky za příspěvky (celkem 7):
Jan.Bednarik, Ivan.Bartos, Frantisek.Navrkal, Dan.Lestina, Vojtech.Pikal, Frantisek.Kopriva, Ivo.Vlasaty
tel. : 601573955

Mikulas.Peksa
Poslanec Evropského parlamentu
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7189 poděkování
Dostal poděkování: 9990 poděkování

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Pánové, obávám se, že jsme si poněkud nerozumněli.

Jednak jsem nikdy netvrdil, že by výše zmíněný dokument byl dílem EZO. Na poslední poradě (kde Honza Lipavský nebyl přítomen) vcelku jasně zaznělo, že stávající stanovisko je zastaralé. Toť vše.

Druhak na poradě poslaneckého klubu jasně zaznělo, že tvorba programových dokumentů je věcí Republikového výboru (na jehož půdě se nyní kvůli tomu nacházíme). Ani europoslanců, ani poslanců, ani členské ankety. Na tom, myslím, panuje shoda, podpořená Stanovami.

Já předpokládám, že Republikový výbor bude postupovat jako vždy u podobných věcí v minulosti - svolá se mumble, zjistí připomínky atp., analogicky jak jsme postupovali např. u migračního stanoviska. Jak jsem předesílal u svého podání, na univerzální pravdu si nárok nekladu a pozměňováky a připomínky očekávám. Speciálně v případě Mikuláše očekávám, že bude, co by odpůrce eura, aktivním ďáblovým advokátem.

A ano, potvrzuji, že vznikla koordinační skupina, která operativně řeší další finanční témata, najmě víceletý finanční rámec, záchranný plán EU a další témata spojená s eurozónou, která nyní protékají do médií. Máte-li zájem o členství v ní, rádi Vás uvítáme na Mattermostu v příslušném kanálu.
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!

Tibor.Vansa
Garant programového bodu
Profese: analytik kreditního rizika v bance
Dal poděkování: 247 poděkování
Dostal poděkování: 912 poděkování

Příspěvek od Tibor.Vansa »

Vážené RV,
musím rovněž bohužel říci, že mne mrzí, že o tvorbě aktualizace stanoviska, které jsem psal před volbami v roce 2017, jsem nebyl nijak informován. Dle google doc jsem materiál po konzultaci s oběma Mikuláši dokončil 13.srpna 2017. Nejsem si vědom, že bych se Mikulášem P. dostal kdykoliv do nějakého vnitrostranického či osobního sporu a tento postupu je pro mne pro to rovněž nepochopitelný.
V současném stanovisku se k ESM uvádí, že
Evropský stabilizační mechanismus by měl více zohlednit pozici ekonomicky slabších států.
V podání jsem se dočetl, že
Od doby, kdy výše zmíněné stanovisko vzniklo, došlo uvnitř eurozóny k řadě změn, které byly v samotném stanovisku předjímány (typicky vznik a využití ESM, SRM a implementace fiskálního paktu). Veřejně požadovat už existující tak může působit poněkud směšně, smysluplnější je diskutovat o principech a technických parametrech současného nastavení. Už z toho důvodu je stanovisko nutně třeba aktualizovat, abychom do vznikající debaty nešli nepřipraveni.
Historie vzniku ESM je složitá, nicméně i na wikpedii se dočtete, že jeho existence vstoupila v platnost dne 1.května 2013, poté co ČR jako poslední stát EU ratifikovala článek 136 SFEU. Z toho je myslím zřejmé, že původní text vznik ESM nepředjímal, ale byl si jeho existence vědom. Od té doby si nejsem vědom, že by instituce prošlo nějakou větší změnou, a ani nebyla žádným státem nově využita, pouze dobíhají programy, vzniklé v důsledku krize po roce 2008. Označování požadavků textu za směšné tak autor pouze ukazuje na svoji vlastní neznalost tématu.
Jsem si samozřejmně vědom, že ekonomický vývoj od roku 2017 byl překotný, a všechny programové dokumenty bude nutné zrevidovat a nově akutalizovat. I pozice naší strany se dramaticky změnila, a k mému potěšení i proevropský proud nabral jasné dominance. Určitě bych chtěl proto předložit RV dokument, který bude reflektovat tento vývoj.
Finanční tým je nyní velmi vytížen paní ministryní “we will sea”, která sněmovně předkládá jeden nedotažený, pouze PR týmem laděný dokument za druhým, kteréžto mají zásadní dopady na ekonomickou situaci ČR, na rozpočty krajů i nejmenších obcí.
Politické a ekonomické názory se mohou samozřejmně rozcházet, a nelze nalézt jedinou pravdu. Je ale politováníhodné, že europoslanec, který má k dispozici značný aparát, předkládá vnitřně nekonzistentní stanovisko, obsahující technické chyby zjistitelné studiem wikipedie. Považuji předložení na koleně ukuchtěného návrhu za nedůstojné pozici, kterou strana již dosáhla. Já si jsem samozřejmně schopen u takto zásadní záležitosti vzít dovolenou a sepsat stručnou aktualizaci názoru. Schvalování stanoviska k zásadní, nevratné změně formou politické přepadovky za značně nedůstojné, a žádám předkladatele o stažení návrhu.
Děkuji
Naposledy upravil(a) Tibor.Vansa dne 28 kvě 2020, 17:31, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tibor.Vansa za příspěvky (celkem 6):
Ivan.Bartos, Mikulas.Ferjencik, Vojtech.Pikal, Ivo.Vlasaty, Frantisek.Kopriva, Petr.Kapounek

Ivan.Bartos
Předseda strany
Profese: Senior Oracle Database Engineer / Functi
Dal poděkování: 4131 poděkování
Dostal poděkování: 16020 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ivan.Bartos »

Ahoj, jelikož jsem byl osloven a vedeme poměrně živou debatu i mezi poslanci.

Nechápu, jakým způsobem se tento návrh dostal na agendu RV. Dle mých informací EZO tým nic neschválil. Nebylo probráno ani s odborným týmem finance. Mohu se domnívat, že se tak stalo i kvůli tomu, že Mikuláš Ferjenčík, který byl na jednání klubu viz b) výslovně hovořil o nutnosti skutečně odborného přístupu, oproti hurá přístupu, který se rozjel po anketě, kterou založil Mikuláš Peksa.

Pokud je to nějaká zviditělňovací kampaň Mikuláše přijde mi to dosti problematické https://twitter.com/vonpecka/status/1265574454404546560

Musím říci, že mě překvapila i rychlost reakce a zahájení jednání, ačkoliv u jakéhokoliv jiného dokumentu je jeho původ zkoumán od momentu idea div ne pod lupou a ověřováno, kolik lidí ho vidělo, zda byl projednán, kdo ho komentoval.

Kde vidím také problém.

a) Nedávno proběhla koordinační schůzka evropského týmu s parlamentním a tam dle mých informací zaznělo, že je třeba vše pružně komunikovat mezi sebou a nepálit nic od boku. Touto cestou se snažíme postupovat již od CF a zlepšujeme se. Nehledě na tuto domluvu, je založena Mikuláše Peksou anketa ohledně Euro (každý může založit anketu, že) a jakási osobní kampaň viz odkaz výše

b) Téma současného stavu Unie, ekonomické politiky a další otázek se probírala na poslaneckém klubu v úterý. Speciálně o tématu Eura jsme se dohodli, že je třeba skutečně podrobný, odborný, strategický postup založen na komunikaci s relevantními ekonomy a na základě těchto vstupů strategie a diskuse v celé straně.

Výsledek? Během jednoho dne vznikl nějaký dokument, který připravil blíže neurčený tým a tento byl předložen RV, které zahájilo jednání.

Argumenty, které jsem zde četl od Mikuláše Ferjenčíka, zazněly i na jednání poslaneckého klubu, kde jsou 4 z pěti členů RP, takže předpokládám, že tito mohou moje postuláty potvrdit.

a) Nevím, co je to za hurá akci a zajímá mě, proč Mikuláš Peksa postupuje zcela proti domluvenému a jaká je jeho motivace.

b) Stejně tak proč dokumenty, jejichž geneze trvá měsíce, jsou někdy zpochybňovány z pohledu nedostatečného prodiskutování a takto závažná předem nediskutovaná věc a stojí na projednání klidně měsíc, zato toto je RV přijato obratem a okamžitě je zahájeno jednání a stanoven termín hlasování na 5.

Toto skutečně není týmová práce strany, aniž bych zkoumal motivaci k tomuto postupu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivan.Bartos za příspěvky (celkem 2):
Mikulas.Ferjencik, Jan.Bednarik
předseda Pirátů
ivan.bartos@pirati.cz

Mikulas.Ferjencik
Vedoucí mediálního odboru
Profese: poslanec, lektor kroužků zábavné logiky
Dal poděkování: 11012 poděkování
Dostal poděkování: 18419 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik »

Mikulas.Peksa píše:
28 kvě 2020, 16:55
Pánové, obávám se, že jsme si poněkud nerozumněli.

Jednak jsem nikdy netvrdil, že by výše zmíněný dokument byl dílem EZO. Na poslední poradě (kde Honza Lipavský nebyl přítomen) vcelku jasně zaznělo, že stávající stanovisko je zastaralé. Toť vše.

Druhak na poradě poslaneckého klubu jasně zaznělo, že tvorba programových dokumentů je věcí Republikového výboru (na jehož půdě se nyní kvůli tomu nacházíme). Ani europoslanců, ani poslanců, ani členské ankety. Na tom, myslím, panuje shoda, podpořená Stanovami.

Já předpokládám, že Republikový výbor bude postupovat jako vždy u podobných věcí v minulosti - svolá se mumble, zjistí připomínky atp., analogicky jak jsme postupovali např. u migračního stanoviska. Jak jsem předesílal u svého podání, na univerzální pravdu si nárok nekladu a pozměňováky a připomínky očekávám. Speciálně v případě Mikuláše očekávám, že bude, co by odpůrce eura, aktivním ďáblovým advokátem.

A ano, potvrzuji, že vznikla koordinační skupina, která operativně řeší další finanční témata, najmě víceletý finanční rámec, záchranný plán EU a další témata spojená s eurozónou, která nyní protékají do médií. Máte-li zájem o členství v ní, rádi Vás uvítáme na Mattermostu v příslušném kanálu.
Tvrdí to Janka v úvodním příspěvku.

Pokud je tvorba programových dokumentů věcí RV, z jakého titulu je píšeš sám/v uzavřené skupině a předkládáš v rozporu s doporučením RV - viewtopic.php?p=684691#p684691 ?

Dále já nejsem žádný odpůrce eura, jsem odpůrce urychleného přijetí eura, to je velký rozdíl.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Ferjencik za příspěvky (celkem 4):
Jan.Bednarik, Frantisek.Navrkal, Vojtech.Pikal, Ivo.Vlasaty
Pirátský poslanec za Pardubický kraj. mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

Frantisek.Navrkal
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: datový inženýr a poslanec
Dal poděkování: 9448 poděkování
Dostal poděkování: 5322 poděkování

Příspěvek od Frantisek.Navrkal »

Já bych z toho nedělal kovbojku. Nic se snad nestalo. Podporuju návrh Lukáše. Případně může ještě RV jmenovat tým, který to bude řešit, kde budou jak současní autoři, tak zástupci RT.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Frantisek.Navrkal za příspěvky (celkem 4):
Rostislav.Reha, Jan.Bednarik, Mikulas.Peksa, Frantisek.Kopriva
Flamewar does not determine who is right - only who is left.
Moje poslancování: poslanecký report, stránka na Facebooku, Twitter profil

Zamčeno

Zpět na „Republikový výbor“