RV 08/2019 Úprava lhůt v JdŘ RV

Archivní fórum pro ukončená jednání Republikového výboru.


Moderátoři: asistent/ka RV, Předsedající RV, Jednatelé

Uživatelský avatar
Petra.Smutna
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1264
Registrován: 19 led 2017, 17:05
Profese: ekonomka
Bydliště: Mladá Boleslav
Dal poděkování: 869 poděkování
Dostal poděkování: 1210 poděkování

RV 08/2019 Úprava lhůt v JdŘ RV

Příspěvek od Petra.Smutna »

Vážení členové Republikového výboru,

Na návrh Marka Nečady zahajuji jednání ve věci novelizace Jednacího řádu Republikového výboru. Lhůta pro jiné návrhy usnesení poběží nejméně do 11. února 2019, 13:30 hod, poté automaticky naváže 24hodinová lhůta na rozmyšlenou.

návrh usnesení předložený Markem Nečadou (hlasovací možnost A):
Republikový výbor mění odstavce (1) až (3) § 7 svého jednacího řádu takto:
(1) Lhůta pro jiné návrhy usnesení činí 7 až 14 dní od zahájení jednání. Na žádost navrhovatele může předsedající vyhlásit lhůtu delší.

(2) Lhůta pro navrhování kandidátů činí 7 až 14 dní od zahájení jednání. Pokud se v této lhůtě nepřihlásí aspoň takový počet kandidátů, aby mohla být funkce řádně obsazena, prodlouží předsedající lhůtu o dalších 7 dní, a to i opakovaně.

(3) Lhůta pro návrhy bodů zasedání činí alespoň čtyři dny od zahájení jednání.

odůvodnění:
Lhůty uvedené v § 7 JŘRV jsou nastavené strašně rigidně. Je to nepraktické jak pro jednatele i ostatní členy RV, zřídka se to dodržuje a snad si nikdo nikdy nestěžoval na to, že se lhůta pro navrhování vyhlásila (u běžných usnesení) o nějaký den delší. Nicméně v souladu s jednacím řádem to není, a proto navrhuji následující nové znění prvních tří odstavců § 7 JŘRV, které dosavadní praxi legalisuje.

Dále bude kromě jiných předložených návrhů usnesení možné hlasovat pro:
- ukončení projednávání návrhů usnesení bez schválení usnesení
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26151
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36906 poděkování
Dostal poděkování: 30041 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 08/2019 Úprava lhůt v JdŘ RV

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Ahoj, několik poznámek;

1) Prosím aby možnost "předložení rozhodnutí k projednání celostátnímu fóru" nebyla možnou v závěrečném hlasování, a to ze dvou důvodů:
a) tato možnost se má do závěrečného hlasování v běžném jednání zařazovat pouze, pokud o to někdo požádá do konce rozpravy (viz § 8 (1)c) JŘRV);
b) a hlavně, vzhledem k tomu, že se jedná o náš vlasní jednací řád, nepovažuji za přípustné, aby ho celostátní fórum vůbec projednávalo, protože každý orgán si svůj jednací řád schvaluje sám.

2) Návrh usnesení by imho správně měl znít:
Republikový výbor mění odstavce (1) až (3) § 7 svého jednacího řádu takto:
(1) Lhůta pro jiné návrhy usnesení činí 7 až 14 dní od zahájení jednání. Na žádost navrhovatele může předsedající vyhlásit lhůtu delší.

(2) Lhůta pro navrhování kandidátů činí 7 až 14 dní od zahájení jednání. Pokud se v této lhůtě nepřihlásí aspoň takový počet kandidátů, aby mohla být funkce řádně obsazena, prodlouží předsedající lhůtu o dalších 7 dní, a to i opakovaně.

(3) Lhůta pro návrhy bodů zasedání činí alespoň čtyři dni od zahájení jednání.
Přesnost považuji z přínosnou.
Dále bez nějakého vyznačení důvodu, proč má být ve lhůtách dána předsedajícím volnost, netuším jak mají volit a je to vydáno jejich libovůli. Ocenil bych, že by se tedy uvedlo do textu, že se lhůta například volí tak, aby hlasování padlo na víkend, nebo tak něco.

Formulaci bodu (3) pak považuji za zcela nesrozumitelnou a neužitečnou, pojďme si rozebrat cíl - chceme znát pořad zasedání dostatečně před zasedáním a chceme dát co nejvíce prostoru pro navrhování bodů.

Zasedání RV se má svolávat nejméně 14 dní před zasedáním, a pořad oznámit nejméně 7 dní před zasedáním. To jsou celkem šibeniční lhůty, takže je na místě, jestli u řádného zasedání by neměli být delší (a mimořádné holt nebude řádně oznámeno, což by nemělo být zas tak na škodu) a pokud ne, spíše řekněme, že lhůta pro navrhování bodů pořadu končí nejpozději 10 dní před zasedáním, třeba.

a nakonec, navrhuji do tohoto jednání zařadit jako souvysející tento svůj návrh: https://redmine.pirati.cz/issues/17274

Díky.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 4):
Petra.Smutna, Ondrej.Tuma, Lenka.Kozlova, Frantisek.Kopriva

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Petra.Smutna
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1264
Registrován: 19 led 2017, 17:05
Profese: ekonomka
Bydliště: Mladá Boleslav
Dal poděkování: 869 poděkování
Dostal poděkování: 1210 poděkování

Re: RV 08/2019 Úprava lhůt v JdŘ RV

Příspěvek od Petra.Smutna »

Vyrazeno.
Uživatelský avatar
Petr.Tkadlec
Člen KS Zlínský kraj
Příspěvky: 4733
Registrován: 30 říj 2013, 07:37
Profese: rozpočtář/přípravář/stavbyvedoucí
Bydliště: Štípa
Dal poděkování: 4340 poděkování
Dostal poděkování: 3683 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 08/2019 Úprava lhůt v JdŘ RV

Příspěvek od Petr.Tkadlec »

Mě se líbí ten odstavec 1 a 2 tak, jak je v původním znění. Přidání dalších čísel do jednacích řádů do systému vznese jen chaoz, takže když to funguje takto, tak bych to nechal. Před Vánoci jsem taky zahajoval strategii a lhůtu jsem dal na 3 týdny a nikdo nebyl proti či neprotestoval. Takhle by tento zákon přinesl akorát další opruz. A v souladu s pravidly to je, já se třeba ptám navrhovatelů, jestli to můžu o den/dva protáhnout, když to chci udělat.

U toho 3. odstavce jsem pro změnu, jak ji navrhuje Marek nebo ho vyhodit vůbec. Stojí i za úvahu, jestli bychom měli mít zvlášť tento paragraf 7 a 12 nebo je nějak sloučit.
§ 7 Lhůty
(1) Lhůta pro jiné návrhy usnesení činí 7 dní od zahájení jednání, nevyhlásí-li předsedající na žádost navrhovatele usnesení lhůtu delší.

(2) Lhůta pro navrhování kandidátů činí 7 dní od zahájení jednání. Pokud se v této lhůtě nepřihlásí aspoň takový počet kandidátů, aby mohla být funkce řádně obsazena, prodlouží předsedající lhůtu o dalších 7 dní, a to i opakovaně.

(3) Lhůta pro návrhy bodů zasedání činí 3 až 14 dnů od zahájení jednání.

(4) Doba na rozmyšlenou činí aspoň 24 hodin.

(5) V případě referenda může být doba na rozmyšlenou na žádost navrhovatele zkrácena na 12 hodin, ale pouze tehdy, pokud hrozí v případě dodržení řádné doby na rozmyšlenou nepřiměřená újma. V tomto případě se ovšem hlasování nepovažuje nikdy za řádně oznámené.

(6) Lhůty dle tohoto paragrafu lze prodloužit přijetím návrhu takového postupu.
§ 12 Svolání zasedání
(1) Zasedání republikového výboru je svoláno řádným oznámením účastníkům od předsedy strany nebo člena výboru, který k tomu byl pověřen republikovým výborem či jednateli, které obsahuje datum, dobu, místo konání zasedání a jeho organizátora.

(2) Zasedání musí být svoláno nejméně 14 dnů před začátkem zasedání.

(3) Pořad zasedání musí být účastníkům řádně oznámen nejméně 7 dnů před začátkem zasedání.
Petr Tkadlec - 724 879 117
jestli něco chcete, tak víte, kde mě naleznete
Uživatelský avatar
Andrej.Ramaseuski
Republikový výbor
Příspěvky: 3428
Registrován: 28 srp 2016, 20:49
Profese: programátor
Bydliště: Sedlíšťka (Radhošť)
Dal poděkování: 2592 poděkování
Dostal poděkování: 5014 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 08/2019 Úprava lhůt v JdŘ RV

Příspěvek od Andrej.Ramaseuski »

ta formulace "7 az 14" s moznosti prodlouzeni se mi nezda jako uplne nejstastnejsi. vidim tri logicke moznosti:

1. spodni a horni hranice - "7 az 14"
2. jen spodni hranice - "7 s mozhosti prodpouzeni"
3. jen horni hranice - "14 s moznosti zkraceni"

v navrzene kombinaci 1 a 2 se mi nejak ztraci vyznam te 14denni horni hranice,
proto navrhuj vyhodit z navrhu spojeni pismenek, cislic a dvou mezer " až 14"

0x8DE5F4739D2A2F0B | Ceterum censeo Facebook esse delendam

Uživatelský avatar
Petr.Tkadlec
Člen KS Zlínský kraj
Příspěvky: 4733
Registrován: 30 říj 2013, 07:37
Profese: rozpočtář/přípravář/stavbyvedoucí
Bydliště: Štípa
Dal poděkování: 4340 poděkování
Dostal poděkování: 3683 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 08/2019 Úprava lhůt v JdŘ RV

Příspěvek od Petr.Tkadlec »

Andrej.Ramaseuski píše: 05 úno 2019, 10:54 ta formulace "7 az 14" s moznosti prodlouzeni se mi nezda jako uplne nejstastnejsi. vidim tri logicke moznosti:

1. spodni a horni hranice - "7 az 14"
2. jen spodni hranice - "7 s mozhosti prodpouzeni"
3. jen horni hranice - "14 s moznosti zkraceni"

v navrzene kombinaci 1 a 2 se mi nejak ztraci vyznam te 14denni horni hranice,
proto navrhuj vyhodit z navrhu spojeni pismenek, cislic a dvou mezer " až 14"
Ale tak to máme nyní, ne? Potom to není potřeba měnit. Podle mě můžeme provést jen drobnou úpravu u odstavce 3, jak navrhuje Marek nebo ho celý vyhodit.
původně:
(3) Lhůta pro návrhy bodů zasedání činí 3 až 14 dnů od zahájení jednání.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Tkadlec za příspěvek:
Andrej.Ramaseuski
Petr Tkadlec - 724 879 117
jestli něco chcete, tak víte, kde mě naleznete
Uživatelský avatar
Petra.Smutna
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1264
Registrován: 19 led 2017, 17:05
Profese: ekonomka
Bydliště: Mladá Boleslav
Dal poděkování: 869 poděkování
Dostal poděkování: 1210 poděkování

Re: RV 08/2019 Úprava lhůt v JdŘ RV

Příspěvek od Petra.Smutna »

Registruji návrh Vojty Pikala, který má zatím podporu dvou členů. Pokud správně počítám, aby byl zařazen do hlasování, potřebuje ještě aspoň jeden palec.
Uživatelský avatar
Marek.Necada
Administrativní odbor
Příspěvky: 3425
Registrován: 05 lis 2009, 22:44
Profese: silozpytec
Bydliště: Helsinki
Dal poděkování: 9678 poděkování
Dostal poděkování: 6754 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 08/2019 Úprava lhůt v JdŘ RV

Příspěvek od Marek.Necada »

Petr.Tkadlec píše: 05 úno 2019, 08:54 Mě se líbí ten odstavec 1 a 2 tak, jak je v původním znění. Přidání dalších čísel do jednacích řádů do systému vznese jen chaoz, takže když to funguje takto, tak bych to nechal. Před Vánoci jsem taky zahajoval strategii a lhůtu jsem dal na 3 týdny a nikdo nebyl proti či neprotestoval.
Já si právě nemyslím, že to nyní funguje přesně tak, jak říká litera předpisu. To, že nikdo aktivně neprotestuje, neznamená, že by to bylo v souladu s předpisem. Já si dost často vyhlásím lhůtu „arbitrárně“ o kousek delší nikoho se neptaje, a jedu podle ní. (Pak jsou tu taky někteří, u nichž je jedno, jaké lhůty vyhlásí, protože je pak stejně sami nedodržují. :) )

Pokud vadí mít „další čísla“ v JdŘ, ještě by samozřejmě bylo možné nechat pouze dolní hranici („alespoň 7 dní“) s tím, že kdyby předsedající vyhlásil na počátku lhůtu neúměrně dlouhou, dá se zkrátit návrhem postupu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marek.Necada za příspěvky (celkem 3):
Petr.Tkadlec, Vojtech.Pikal, Lenka.Kozlova
Místopředseda finských Pirátů
Долой царя!
Uživatelský avatar
Petra.Smutna
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1264
Registrován: 19 led 2017, 17:05
Profese: ekonomka
Bydliště: Mladá Boleslav
Dal poděkování: 869 poděkování
Dostal poděkování: 1210 poděkování

Re: RV 08/2019 Úprava lhůt v JdŘ RV

Příspěvek od Petra.Smutna »

Vynechani horni hranice a mastaveni pouzeinimalni doby mi dava smysl. Nepredpokladam, ze by nekdo (ani si neumim predstavit racionalni duvod) zamerne vyhlasil treba nekolikamesicni lhutu...
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26151
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36906 poděkování
Dostal poděkování: 30041 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 08/2019 Úprava lhůt v JdŘ RV

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Co kdyby jsem dali tedy, že lhůta bude "alespoň 7 dní, na žádost navrhovatele delší" - to dává nějaký manévrovací prostor předsedajícímu (například aby směřoval jednání k jednomu termínu hlasování) a současně stále pravomoc navrhovateli, vymínit si od počátku lhůtu delší - také nejméně nějakou.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 2):
Petr.Tkadlec, Lenka.Kozlova

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Zamčeno

Zpět na „[Archiv RV]“