RV 04/2018 Záměr Referenti/analytici mediálního odboru

Archivní fórum pro ukončená jednání Republikového výboru.


Moderátoři: asistent/ka RV, Předsedající RV, Jednatelé

Uživatelský avatar
Mikulas.Ferjencik
Kontrolní komise
Příspěvky: 14653
Registrován: 24 dub 2009, 00:25
Profese: lektor kroužků zábavné logiky
Bydliště: Choltice, okres Pardubice
Dal poděkování: 12026 poděkování
Dostal poděkování: 20479 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 04/2018 Záměr Referenti/analytici mediálního odboru

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik »

Martin.Kucera píše:
Mikulas.Ferjencik píše:Přestože oba psavci v lednu odpracovali podstatně více hodin, než předpokládá jejich smlouva (dvakrát půlúvazek) - Jakub pracoval prakticky fulltime a Roman cca na 70 % plného úvazku, nestíháme zdaleka vše, co potřebujeme.
...
V tuto chvíli nemáme žádnou kapacitu na vytváření analytických podkladů pro mediální odbor. Medializujeme jen věci, které se dají zpracovat v řádu jednotek hodin, chybí nám infografiky, práce s daty, komplexnější články atp.
Podle https://www.pirati.cz/aktuality/ to vypadá, že v průměru vycházelo zpracování jednoho článku na jeden pracovní den. Je to tak, nebo jsou ještě někde jinde nějaké další?

Další jsou na webu www.piratskelisty.cz

celou řadu jich potom nevidíš vůbec, protože psavci zpracovávají odpovědi pro novináře na jejich emailové dotazy.
Psavci dále připravují podklady pro vystoupení Pirátů v TV a rozhlasu
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Ferjencik za příspěvky (celkem 3):
Vojtech.Pikal, Jan.Lipavsky, Michaela.Vodova

Garant pro oblast veřejných rozpočtů, mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

Podporuji Rekonstrukci Pirátů www.rekonstrukcepiratu.cz

Uživatelský avatar
Mikulas.Ferjencik
Kontrolní komise
Příspěvky: 14653
Registrován: 24 dub 2009, 00:25
Profese: lektor kroužků zábavné logiky
Bydliště: Choltice, okres Pardubice
Dal poděkování: 12026 poděkování
Dostal poděkování: 20479 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 04/2018 Záměr Referenti/analytici mediálního odboru

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik »

Petr.Tkadlec píše:Jinak nechal jsem vyhodit záměr psavců už v hlasování o rozpočtu. Hlavním důvodem není naplňování jednotlivých pozicí, ale nelíbí se mi ta celková koncepce, která podle mě ani nachystaná není a o záměrech se zde dovídáme z kusých indícií. OFFTOPICRozpočet MO je naplánován nad naše možnosti. (To prosím nerozebírejme, kdyžtak to probereme na zasedání). Mikuláš tímto pouze "stabilizuje" práci poslanecké sněmovny, ale již brzy tito lidé budou potřební v komunálních volbách a nedovedu si představit jejich "uvolnění". V minulý jednání o rozpočtu se jinak problém platu psavců už řešil, tak si to prosím zpětně přečtěte tam.

Já bych opravdu rád někdy viděl celý koncept MO, co všechno hodlá vykonávat. A to že potřebuje lidi, aby "trávili" čas ve sněmovně mě prostě nijak nenaplňuje důvěrou.

EDIT: Jelikož už máme PR manažera, tak psavci by měli být hlavně psavci - využívat je hlavně na psaní. Třeba media monitoring se platí (má se platit) a rozhodovat, co se bude řešit můžeš dělat přímo šéf MO nebo PR manažer. Podklady můžou připravovovat stážisti atd. OFFTOPICAle to je chyba právě šéfa MO, který nechce hledat komplikovanější levnější řešení a zapojovat tak i více lidí. Jde přímo po tom jednodušším placeném řešení, které ale dle mě není nejsprávnější. Sám Miki říkal, že chce dělat šéfa MO i nadále a přiznal, že času má sice málo, ale furt je schopen dělat strategické rozhodnutí. Osobně mám na šéfa MO jiné požadavky, ale to do této diskuze tahat nechci a Mikiho respektuji.

Media monitoring někdo musí procházet a vytahovat z něj důležité články, jinak je nám úplně na nic za něj platit. To má mít na starosti jeden pracovník MO.
Na každé tři hodiny práce stážisty potřebuješ minimálně hodinu práce pracovníka, který ho vede, stážisty v MO plánujeme, ale bez lidí, kteří se jim budou moci věnovat je nemůžeme nabrat.
Je nutné, aby ve sněmovně neustále seděl minimálně jeden raději dva pracovníci mediálního odboru schopní operativně zpracovávat téma dne. Včera například referendum. Mediální odbor bez toho nemůže vykonávat svoji funkci.

MO kromě vydávání tiskových zpráv odpovídá novinářům a těch dotazů je celá řada každý den.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Ferjencik za příspěvky (celkem 2):
Vojtech.Pikal, Jan.Lipavsky

Garant pro oblast veřejných rozpočtů, mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

Podporuji Rekonstrukci Pirátů www.rekonstrukcepiratu.cz

Uživatelský avatar
Mikulas.Ferjencik
Kontrolní komise
Příspěvky: 14653
Registrován: 24 dub 2009, 00:25
Profese: lektor kroužků zábavné logiky
Bydliště: Choltice, okres Pardubice
Dal poděkování: 12026 poděkování
Dostal poděkování: 20479 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 04/2018 Záměr Referenti/analytici mediálního odboru

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik »

Petr.Tkadlec píše:Předkládám alternativní návrh B) a prosím pro jeho podporu.

Návrhem usnesení je návrh Petra Tkadlec podpořený skupinou členů (možnost B):
Republikový výbor souhlasí se záměrem poptávky služeb tří referentů/analytiků mediálního odboru Pirátů a souhlasí s náklady na tento záměr do 720 000 Kč ročně (10-40 tis. Kč měsíčně každému pracovníkovi, přičemž suma nesmí přesáhnout v průměru 60 000 měsíčně).
Dále žádám, aby v hlasování byla možnost toto rozhodnutí dát do referenda na CF.

EDIT: Vzhledem k počtu práce, která je nyní odváděna mi má navrhovaná částka přijde adekvátnější. Jinak ptejte se spíš Mikuláše kolik přesně práce vykonají za ty jeho náklady. Že někdo bude kvasit v poslanecké sněmovně beru jako práci asistentů, kteří by pak měli psavcům dodávat podklady, ale nemyslím si, že k tomu potřebujeme extra takové lidi. Proč 10-40k, tak to zde v jednáních padlo už několikrát a ukázalo se, že je to prostě pouze subjektivní záležitost.

Prosím RV o zamítnutí tohoto návrhu. Ve schváleném rozpočtu MO je na psavce vyhrazeno 135 000 Kč na měsíc. Po diskusi jsem snížil požadavky na 100 000 Kč na měsíc, tedy cca na 75 % rozpočtu. Zkrouhnout záměr na 45 % rozpočtu jak navrhuje Petr Tkadlec už ale není kompromis, ale sabotáž. V Praxi by to znamenalo, že najmeme o člověka méně a buď se nebudeme moci věnovat Pirátským listům - což je v situaci, kdy všechny noviny patří oligarchům náš klíčový projekt, nebo podpoře regionů, což mi v roce, kdy budou komunální volby přijde velmi nešťastné.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Ferjencik za příspěvek:
Jan.Lipavsky

Garant pro oblast veřejných rozpočtů, mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

Podporuji Rekonstrukci Pirátů www.rekonstrukcepiratu.cz

Uživatelský avatar
Mikulas.Ferjencik
Kontrolní komise
Příspěvky: 14653
Registrován: 24 dub 2009, 00:25
Profese: lektor kroužků zábavné logiky
Bydliště: Choltice, okres Pardubice
Dal poděkování: 12026 poděkování
Dostal poděkování: 20479 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 04/2018 Záměr Referenti/analytici mediálního odboru

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik »

Tomas.Karlik píše:Ahoj,

osobně si myslím, že je opravdu potřeba lidí, kteří se budou psaní (a nejen psaní, ale i dalším činnostem co s tím souvisí) věnovat fulltime a budou to dělat opravdu odborně, aktivně a to vše v součinnosti s MO a našimi poslanci. Nadruhé straně v tom spatřuji velkou centralizaci a odtržení právě od regionálních sdružení. IMHO Jeden člověk v Praze podle mě nemůže efektivně a objektivně psát o regionálních tématech v celé ČR. A právě k tomuto bych chtěl níže popsat svou vizi, co s tím.

Pokud se psaní někdo opravdu aktivně věnuje a vykazuje kvalitní práci a hodiny, které nad tím tráví, nemám sebemenší problém s tím, aby na tyto pozice vypsána výběrová řízení a byla mu za to řádně vyplácena odměna. Podle mě je rozhodně potřeba utvrzovat a zlepšovat působení pirátů v mediálním prostoru. Rozpočet bych zatím na tento rok posvětil a teprve až zkušenost ukáže, jestli bude činnost těchto profipsavců efektivní a přínosná.

V odůvodnění Mikuláš píše, že by se tito 3 psavci měli věnovat i regionálním tématům.
V této souvislosti mě napadla myšlenka "regionálních psavců".
Pokusím se to vysvětlit.

Vycházím z tohoto:
Vím, že mezi sebou máme šikovné a felxibilní lidi napříč pirátskou stranou i regiony. Někteří z těchto lidí třeba už mají zkušenosti s psaním kvalitních regionálních TZ. Vsadím se, že bychom v každém kraji našli minimálně jednoho či několik dalších lidí, kteří už jsou ve psaní zběhlí a mají za sebou nějaké výtvory nebo mediální výstupy. Avšak pokud někdo píše a chce psát, zabere mu to nějaký čas. A pokud tomu lidé věnují svůj čas a nemají z toho prakticky nic, může se tento zájem o psaní rychle vytratit. Tohle by podle mě stálo zato změnit.

Co s tím?
Co kdybychom určili fixní odměnu za napsanou tiskovou zprávu pro naše členy či příznivce v jednotlivých regionech (například v rozmezí 100 - 300 kč/tiskovka). Tyto zprávy by před vypuštěním do světa, podléhali schválení krajským MO, krajským předsednictvem či koordinátory, aby docházelo k patříčné kontrole. Zároveň bychom určili pravidlo zastropování vyplacených odměn v kraji a taky na jednoho psavce. (např 2000 kč na krajské sdružení a 1000-1500 kč měsíčně na jednoho psavce - tj. maximálně 4 až 5 TZ měsíčně) Přece v krajích se toho neděje zase tolik, aby vznikali tiskové zprávy každý den.

Jak toto financovat?
Dovedu si představit, že by tyto odměny mohlo být financování z Mikulášem navrhovaného rozpočtového záměru s tou změnou, že bychom měli "jen" 2 psavce v Praze na plný úvazek a toho třetího psavce bychom mohli mít pouze na úvazek poloviční, takže bychom půlku jeho výplaty mohli vyplácet našim regionálním psavcům. Pokud máme bez Prahy 13 krajů a přidělili bychom každému kraji oněch 2000 kč, je to 26 000 kč měsíčně.
zůstali by teda 2 fulltime psavci pro Prahu, kteří by psali o celostátních tématech a halftime psavec, který by taktéž působil v Praze a mohl by třeba střídavě plnit úkoly zadané hlavním MO ale taky by mohl pomoci koordinovat regionální psavce.

Proč to takhle udělat?
1. Podpořili bychom decentralizovanou síť psavců (přece celá naše strana má povahu decentralizované sítě)
2. Motivovali bychom vlastní členy a příznivce - lidi na to máme, jen je motivovat!
3. Je to investice do vlastních řad - můžeme potenciálně vytvořit "armádu" mediálně zručných pirátů
4. Nikdo si na tom nenahrabe, protože to bude zastropováno a výstupy budou kontrolovány a konzultovány s PKS, MO
5. Blíží se komunálky a mohli bychom tímto nasbírat pěknou zásobu článků pro regionální pirátské listy
6. Dobrý článek či kvalitní tiskovku přece nemusí psát jen profesionálové v oboru
7. Budou si tím moct přivydělat třeba studenti, mámy na mateřské nebo kdokoliv další
8. Bude se platit za dílo, nikoliv na hodiny

To je za mě asi všechno. No každopádně, berte to prosím jako nápad. Budu rád za jakoukoliv diskuzi. Myslím si ale, že to má hlavu a patu.
Pokud to ale z nějakého důvodu takto nejde udělat (třeba kvůli nějakým interním stanovám či pravidlům, které zatím neznám), prosím poučte mě či opravte.

Děkuji!

Děkuji na podnět. V již schváleném rozpočtu je na psavce alokováno 135 000 Kč měsíčně. Mnou navrhovaný záměr počítá se spotřebováním 100 000 Kč měsíčně. V rozpočtu tedy zbývá 35 000 měsíčně, které rád alokuji na regionální psavce, pokud mi RV schválí tento záměr. Na druhou stranu upozorňuji, že ten jeden člověk na centrále je klíčový, aby zajistil: celostátní medializaci důležitých regionálních témat, metodickou podporu a editace tiskovek z regionů, mapování podnětů z regionů, abychom vůbec věděli, co se v krajích a obcích děje a byli schopní to dávat do publikačních plánů.

Prosím proto o schválení záměru tak jak ho předkládám, 35 000 Kč měsíčně, které v rozpočtu zbývají rád alokuju na projekt regionálních psavců.

P.S. Kraje mají nemalé rozpočty na to, aby si platily vlastní psavce, už teď centrála financuje síť koordinátorů.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Ferjencik za příspěvek:
Jan.Lipavsky

Garant pro oblast veřejných rozpočtů, mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

Podporuji Rekonstrukci Pirátů www.rekonstrukcepiratu.cz

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18636
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33830 poděkování

Re: RV 04/2018 Záměr Referenti/analytici mediálního odboru

Příspěvek od Martin.Kucera »

Mikulas.Ferjencik píše:Další jsou na webu http://www.piratskelisty.cz
Za leden jsou tam od psavců 3.
Mikulas.Ferjencik píše:celou řadu jich potom nevidíš vůbec, protože psavci zpracovávají odpovědi pro novináře na jejich emailové dotazy.
Psavci dále připravují podklady pro vystoupení Pirátů v TV a rozhlasu
V tom případě, pokud se má RV zodpovědně rozhodnout, měl by IMHO dostat podrobnější přehled těchto dalších činností.
(BTW, pokud psavci připravují podklady, co dělají poslanečtí asistenti?)
Mikulas.Ferjencik píše:Na každé tři hodiny práce stážisty potřebuješ minimálně hodinu práce pracovníka, který ho vede,
To mi přijde jako sakra neefektivní poměr. Natož u Pirátů chlubívajících se efektivitou.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvek:
Petr.Tkadlec

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Mikulas.Ferjencik
Kontrolní komise
Příspěvky: 14653
Registrován: 24 dub 2009, 00:25
Profese: lektor kroužků zábavné logiky
Bydliště: Choltice, okres Pardubice
Dal poděkování: 12026 poděkování
Dostal poděkování: 20479 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 04/2018 Záměr Referenti/analytici mediálního odboru

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik »

Jiri.Rezek píše:
Marek.Necada píše:
Petr.Tkadlec píše:Nebude-li nikdo proti, tak navrhuji toto jednání prodloužit do 15.2., případně do zasedání RV
Sekunduji návrh. Zejména proto, že Mikuláš slíbil odpovědět na otázky, ale zatím jich tu vidím netriviální počet nezodpovězených.
Také jsem to nechtěl prodlužovat, ale souhlasím, že otázky nebyly zodpovězeny, prodloužení jednání je dle mne méně bolestivé, než kdyby to při hlasování RV rovnou shodil.
Doufám, že jsem odpověděl na všechny dotazy, pokud jsem nějaký minul zopakujte ho prosím. díky za vstřícnost, včera jsem celý den řešil referendum.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Ferjencik za příspěvek:
Jiri.Rezek

Garant pro oblast veřejných rozpočtů, mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

Podporuji Rekonstrukci Pirátů www.rekonstrukcepiratu.cz

Uživatelský avatar
Mikulas.Ferjencik
Kontrolní komise
Příspěvky: 14653
Registrován: 24 dub 2009, 00:25
Profese: lektor kroužků zábavné logiky
Bydliště: Choltice, okres Pardubice
Dal poděkování: 12026 poděkování
Dostal poděkování: 20479 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 04/2018 Záměr Referenti/analytici mediálního odboru

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik »

Martin.Kucera píše:
Mikulas.Ferjencik píše:Další jsou na webu http://www.piratskelisty.cz
Za leden jsou tam od psavců 3.
Mikulas.Ferjencik píše:celou řadu jich potom nevidíš vůbec, protože psavci zpracovávají odpovědi pro novináře na jejich emailové dotazy.
Psavci dále připravují podklady pro vystoupení Pirátů v TV a rozhlasu
V tom případě, pokud se má RV zodpovědně rozhodnout, měl by IMHO dostat podrobnější přehled těchto dalších činností.
(BTW, pokud psavci připravují podklady, co dělají poslanečtí asistenti?)
Mikulas.Ferjencik píše:Na každé tři hodiny práce stážisty potřebuješ minimálně hodinu práce pracovníka, který ho vede,
To mi přijde jako sakra neefektivní poměr. Natož u Pirátů chlubívajících se efektivitou.
Minul jsi sekci aktuality navíc psavci články dalších autorů editují, korektorují a publikují.

Výkaz práce psavců je na redminu
Jakub Dušánek: https://redmine.pirati.cz/time_entries? ... %5B%5D=304
Roman Kučera: https://redmine.pirati.cz/time_entries? ... B%5D=hours

Mediální odbor je celostranický orgán, ne všechna vystoupení se týkají agendy poslanců

Ad stáže: nevím, jestli to je efektivní, nebo neefektivní poměr, ale imho je to realistický odhad.

Garant pro oblast veřejných rozpočtů, mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

Podporuji Rekonstrukci Pirátů www.rekonstrukcepiratu.cz

Uživatelský avatar
Jiri.Rezek
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 5228
Registrován: 23 čer 2009, 19:35
Profese: výzkumný pracovník
Bydliště: Sokolovská, Plzeň
Dal poděkování: 1998 poděkování
Dostal poděkování: 3079 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 04/2018 Záměr Referenti/analytici mediálního odboru

Příspěvek od Jiri.Rezek »

Mikulas.Ferjencik píše:
Petr.Tkadlec píše:Předkládám alternativní návrh B) a prosím pro jeho podporu.

Návrhem usnesení je návrh Petra Tkadlec podpořený skupinou členů (možnost B):
Republikový výbor souhlasí se záměrem poptávky služeb tří referentů/analytiků mediálního odboru Pirátů a souhlasí s náklady na tento záměr do 720 000 Kč ročně (10-40 tis. Kč měsíčně každému pracovníkovi, přičemž suma nesmí přesáhnout v průměru 60 000 měsíčně).
Dále žádám, aby v hlasování byla možnost toto rozhodnutí dát do referenda na CF.

EDIT: Vzhledem k počtu práce, která je nyní odváděna mi má navrhovaná částka přijde adekvátnější. Jinak ptejte se spíš Mikuláše kolik přesně práce vykonají za ty jeho náklady. Že někdo bude kvasit v poslanecké sněmovně beru jako práci asistentů, kteří by pak měli psavcům dodávat podklady, ale nemyslím si, že k tomu potřebujeme extra takové lidi. Proč 10-40k, tak to zde v jednáních padlo už několikrát a ukázalo se, že je to prostě pouze subjektivní záležitost.

Prosím RV o zamítnutí tohoto návrhu. Ve schváleném rozpočtu MO je na psavce vyhrazeno 135 000 Kč na měsíc. Po diskusi jsem snížil požadavky na 100 000 Kč na měsíc, tedy cca na 75 % rozpočtu. Zkrouhnout záměr na 45 % rozpočtu jak navrhuje Petr Tkadlec už ale není kompromis, ale sabotáž. V Praxi by to znamenalo, že najmeme o člověka méně a buď se nebudeme moci věnovat Pirátským listům - což je v situaci, kdy všechny noviny patří oligarchům náš klíčový projekt, nebo podpoře regionů, což mi v roce, kdy budou komunální volby přijde velmi nešťastné.
Nedostal podporu, nebude tedy pro něj možno hlasovat.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Rezek za příspěvek:
Petr.Tkadlec
  1. místopředseda KS Plzeňský kraj tel.: 72tri 175 03devet
    místostarosta Plzeň 1
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18636
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33830 poděkování

Re: RV 04/2018 Záměr Referenti/analytici mediálního odboru

Příspěvek od Martin.Kucera »

Mikulas.Ferjencik píše:Minul jsi sekci aktuality
OK, +5 podepsaných.
Mikulas.Ferjencik píše: navíc psavci články dalších autorů editují, korektorují
Což je věc, kterou by bylo záhodno decentralizovat, určitě se v každém kraji dříve či později podaří najít někoho, kdo by to mohl dělat.
Mikulas.Ferjencik píše:Mediální odbor je celostranický orgán, ne všechna vystoupení se týkají agendy poslanců
OK, jaká jiná vystoupení v lednu byla a kde je lze najít? (Podotýkám že tím nemíním naznačovat, že neexistují - ale pokud je není možné snadno najít i později, tak jako by neexistovala.)
Mikulas.Ferjencik píše:Ad stáže: nevím, jestli to je efektivní, nebo neefektivní poměr, ale imho je to realistický odhad.
A z jakých podkladů ten odhad vychází?
Protože aby na každých 5 stážistů museli být potřeba 2 lidé, kteří nebudou dělat nic jiného, než je řídit, je prostě absurdní představa - s takovou organizací práce prostě nejde dlouhodobě fungovat.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 2):
Petr.Tkadlec, Dana.Balcarova

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Tomas.Karlik
Člen KS Olomoucký kraj
Příspěvky: 241
Registrován: 07 lis 2013, 20:18
Profese: Student VŠ Logistiky
Bydliště: Přerov
Dal poděkování: 206 poděkování
Dostal poděkování: 208 poděkování

Re: RV 04/2018 Záměr Referenti/analytici mediálního odboru

Příspěvek od Tomas.Karlik »

Roman.Kucera píše:Já se samozřejmě zdržím hlasování, milí kolegové, ale dovolte mi reagovat
Tomas.Karlik píše:V odůvodnění Mikuláš píše, že by se tito 3 psavci měli věnovat i regionálním tématům.
V této souvislosti mě napadla myšlenka "regionálních psavců".
Tohle je samozřejmě správná myšlenka. Ale ti "celostátní psavci" jsou tu proto, aby regionálním psavcům pomáhali. A už skoro rok se tak děje. Jelikož jsem jeden z těch "celostátních", může mi cca 10 lidí z regionů dosvědčit, že kdykoliv se na mě nebo Jakuba obrátili, vždy jsme jim pomohli nebo aspoň poradili. On totiž není problém v tom, že nedáváme ven regionální materiály, ale v tom, že v regionech nevznikají, popřípadě o nich nevíme, prostě se k nám nedostanou. Ale lepší se to. Rozjíždíme Pirátské listy s denními aktualizacemi, vyjde několik materiálů denně. Čtěte to, šiřte to a ve svých regionech dávejte vědět, že do toho mohou psát. Nechci vás zatěžovat podrobnostmi, ale schopní "krajánci" budou mít přístup do redakčního systému, budou zaškoleni. Bude tam konečně sofistikovaný vyhledávací a tagovací systém, aby kdykoliv někdo potřebuje, vyjel si potřebné zprávy a vše rychle našel a použil.
Ti psavci tu prostě budou pro celou stranu, včetně regionů.
Když mě Míša, která sama píše regionál pro Vysočinu, požádala, abych jim napsal tiskovku, během hodiny jsem jim to vyfikl. Oni si to vydali a regionální zprávu z Vysočiny otiskla celostátní média. Prostě jde o to se naučit spolupracovat a nebát si říct o pomoc.
Ahoj Romane,

díky za tvou reakci a podporu mé myšlenky.
Já jsem v žádném případě nechtěl zpochybnit práci vás, jakožto celostátních psavců. Svou práci zatím děláte podlě mě dobře a je super, že těm regionálním psavcům pomáháte a cením si toho.
Ale píšeš zde, že problém je v tom, že materiály v regionech nevznikají, s čímž si dovolím nesouhlasit.
Problém je podle mě ve více věcech a zkusím to popsat a vysvětlit.

Nejednotnost webu
Když se podívám na náš hlavní web pirati.cz a rozkliknu si regiony, hodí mě to vesměs na poloprázdné krajské podweby, kde je v podstatě jen strohé info o tom daném kraji, bývá tam akorát kalendář a taky se tam objevují odkazy na staré weby na wiki.pirati, ale ne vždy.
Když si rozkliknu ty odkazy na staré weby, tak ty tiskovky tam často najdu a není jich zas tak málo. Ale na ty staré weby nikdo nechodí...
Problém tady vidím v nejednotě těch webů, vše je rozděleno a je to nejednotné, některé informace jsou tam, jiné zase tam.
Tenhle problém se ale pravděpodobně týká spíše TO, který by to měl podle mého názoru řešit v součinnosti právě s MO i AO.

V KSOLKu makáme na vlastním krajském podwebu
My v KSOLKu natom už makáme a náš AO (Jan Dvořák a Jan Bednařík) tvoří nový krajský web, který kopíruje vzhled toho hlavního na pirati.cz a předpokládám že brzo dojde ke sloučení pod web hlavní. A když si v budoucnu rozkliknu náš region na hlavní stránce pirátů, snad mě to hodí na https://pirati-web.github.io/olomoucky.pirati.cz/ kde je vše podstatné a hlavně sjednocená vizualizace s hlavním webem. Když si to rozkliknete, hned na vás vykounou TZ co jsme napsali, aktuality, kalendář, naši lidé co máme v kraji - zastupitelé, předsedové MS, odborů, poslanec, koordinátor, info o pirátském centru co připravujeme atd... (vše je ještě ve vývoji)

Doufám, že to brzo od nás další kraje zkopírují a vzniknou tak plnohodnotné podweby jednotlivých krajů, kde každý návštěvník ale i člen či příznivec najde vše podstatné a halvně budou snadno dostupné z hlavního webu pirátů. To by i řešilo ten další problém, který jsi zmiňoval, že ty materiály se k vám nedostanou.

Kde se členové mohou dozvědět, že jim můžeš pomoci?
Další problém vidím v tom, že většina členů, kteří by chtěli tvořit TZ, nebo se věnovat MO tak se z našich webových stránek vpodstatě nemají jak dozvědět, že by si mohli napsat o pomoc při tvorbě TZ a článků právě Tobě. Na našich stránkách (ani v kontaktech, ani v lidech, ani na stránce pirátských listů) nikde jsem nenašel, kdo vlastně pro MO pracuje, kromě kontaktu na Mikuláše pro média a kontakt na Karolínu. (Můžeš nalinkovat třeba odkazy, kde se o nabídce tvé pomoci píše? Děkuji) Tohle samozřejmě není tvoje chyba, ani neříkám, že to je něčí chyba. Ale pouze zde předkládám, jak to můžou vnímat a vnímají, řadový členové. Bohužel asi jediný kanál, kde se o Tobě mohou dozvědět je forum, to je ale pro nováčky nepřehledné a lidi to velmi často odradí, ale to už víme.

Stále tu vidím absenci celkového konceptu pro rozvoj MO
Proto jsem předchozím příspěvku psal o absenci nějaké vize, či celkového konceptu, na podporu tvorby TZ a článků v regionech. Myslím že právě proto by měla být tato koncepce posvěcena ze shora - schválen na ni rozpočet (aby nechyběla motivace) a vymezeny pravidla. Následně by s tím měli být seznámeny všechny kraje.
To, že chceme teď zaplatit 3 lidi kteří budou aktivně psát a dělat agendu MO, to právě tuhle koncepci směřování a vývoje MO do budoucna neřeší. Motivovat a platit vlastní členy a postupně je učit být mediálně zručnými. Avšak jestli jsem pochopil z vajádření Mikuláše správně, bude se to muset podat zvlášť, jako nový návrh k projednání.

Ještě k té motivaci
Ta je podle mě hodně důležitá a když se v současnosti někdo rozhodne psát TZ pro kraje, myslím, že ho může těžce demotivovat právě to, že máme 3 lidi, kteří za to dostávají 30 k měsíčně a ten dotyčný bude dělat vlastně jejich práci (samozřejmě né v takové míře). Ti lidi si můžou si říct, "Proč bych dělal jejich práci, když oni jsou za to dobře palceni, ať makají."). Co by tedy ty lidi mělo motivovat, aby aktivně psali?

Ohledně Pirátských listů
Je dobře, že se to rozjíždí. Koukám a sleduji. Určitě o tom dám vědět dalším členům. Můžu se zeptat, kdy cca jsou v plánu ty zaškolení, jak budou probíhat a kdo teda do toho bude mít přístup?

Vím, že tento můj návrh nebude v hlasování, ale chtěl jsem se vyjádřit a ještě to trochu rozvést.

Děkuji za případné odpovědi.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Karlik za příspěvek:
Vojtech.Pikal
Likvidátor černých skládek, pěkně jednu po druhé...
Ukliďme Česko! 2015, 2016, 2017, 2018?
XOLK!!! MS Přerov
Osud je to, co se stane, když neuděláš nic...
tel.: OFFTOPIC6o3558463
Zamčeno

Zpět na „[Archiv RV]“