Primární volby v Ústeckém kraji

Kontrolní komise je kontrolním orgánem strany, dohlíží na hospodaření a dodržování předpisů a vyšetřuje stížnosti na jejich porušení, které předává rozhodčí komisi.
Pravidla fóra
  • Sem vkládejte připomínky k činnosti kontrolní komise. Ke každému podnětu založte nové téma.
  • Prostřednictvím tohoto fóra také můžete podat oficiální stížnost kontrolní komisi.
  • Na dotazy a podněty odpovídají dobrovolníci, buďte prosím ohleduplní. Svá podání pište slušně a požadavky formulujte dostatečně určitě.
  • Místo odkazů do jiných fór citujte celé texty, protože lidé mají zobrazování některých fór vypnuté.
  • V podatelně se nediskutuje a jakmile bylo podání vyřešeno, téma se zamyká.
Další informace můžete nalézt na následujících místech:
Uživatelský avatar
Vit.Konecny
Příznivec Pirátů – Ústecký kraj
Příspěvky: 2806
Registrován: 15 říj 2012, 02:09
Profese: vedoucí skladu
Bydliště: Nučice-Praha-Žatec-Kadaň
Dal poděkování: 3018 poděkování
Dostal poděkování: 2659 poděkování

Primární volby v Ústeckém kraji

Příspěvek od Vit.Konecny »

Zdravím kontrolní komisi,
asi mám nedostatek k primárkám v Ústeckém kraji a nejsem si tak úplně jist, jak s ním naložit.

Porušení § 10 (1) a) volebního řádu. Ten říká, že ve volbách za Českou pirátskou stranu smí kandidovat pouze její člen nebo registrovaný příznivec, který ke dni konání primárních voleb podepsal čestné prohlášení, které obsahuje náležitosti podle volebního zákona a souhlas kandidáta s demokratickým minimem a programem pro dané volby. Upřímně pochybuji, že by se tak stalo.

Víte vy jak s tím mám naložit? Je to problém nebo to není problém? A co na to Jan Tleskač?
facebook / tel.: 73414nula516 / email: vitkonecny[zavináč]email.cézet

Chronický žadatel o členství.
Uživatelský avatar
Lukas.Blazej
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 775
Registrován: 24 lis 2010, 18:04
Bydliště: Ústí nad Labem - centrum
Dal poděkování: 888 poděkování
Dostal poděkování: 1369 poděkování

Re: Primární volby v Ústeckém kraji

Příspěvek od Lukas.Blazej »

Vit.Konecny píše:souhlas kandidáta s demokratickým minimem a programem pro dané volby
Vidím obecný problém, pokud jsou primárky dříve, než finální verze programu. Abych převedl otázku (na kterou je určitě dobré najít odpověď) do konkrétní situace, tak všichni zvolení kandidáti podepsali souhlas s demokratickým minimem už při dřívějších volbách. To samozřejmě neřeší ten program, ale může to mít vliv na posouzení závažnosti tohoto porušení předpisů.
Tel. 778702712
Uživatelský avatar
Pavel.Moravec
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2764
Registrován: 27 dub 2011, 17:25
Profese: IT
Bydliště: Brno Bystrc
Dal poděkování: 12424 poděkování
Dostal poděkování: 5915 poděkování

Re: Primární volby v Ústeckém kraji

Příspěvek od Pavel.Moravec »

Kdy byly primárky? A kdy jsi byl přijat RP za člena (stalo se to už, ne? nějaké takové vlákno jsem viděl..) Šlo by řešení odstoupit z kandidátky, udělat dovolbu (asi jde jen na poslední místo) kde být znovu zvolen?
Bývalý správce @PiratiJMK i @PiratePartyCZ, bývalý člen KK.
Uživatelský avatar
Vit.Konecny
Příznivec Pirátů – Ústecký kraj
Příspěvky: 2806
Registrován: 15 říj 2012, 02:09
Profese: vedoucí skladu
Bydliště: Nučice-Praha-Žatec-Kadaň
Dal poděkování: 3018 poděkování
Dostal poděkování: 2659 poděkování

Re: Primární volby v Ústeckém kraji

Příspěvek od Vit.Konecny »

Nechápu, co s tí má co dělat přijetí za člena. Já si myslím, že nikdo z kandidátů, ať členů či nečlenů, nemá podepsáno čestné prohlášení s demokratickým minimem a programem pro dané volby. A pokud mají podepsáno alespoň demokratické minimum, tak z minulých voleb - to k tomu poznamenává Lukáš. To ale zase nemusí být doložitelné, hodně papírů se poztrácí a tak.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vit.Konecny za příspěvek:
V__
facebook / tel.: 73414nula516 / email: vitkonecny[zavináč]email.cézet

Chronický žadatel o členství.
Uživatelský avatar
Pavel.Moravec
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2764
Registrován: 27 dub 2011, 17:25
Profese: IT
Bydliště: Brno Bystrc
Dal poděkování: 12424 poděkování
Dostal poděkování: 5915 poděkování

Re: Primární volby v Ústeckém kraji

Příspěvek od Pavel.Moravec »

Hmm..
https://www.pirati.cz/rules/vr#podminky_kandidatury píše: (1) Ve volbách za Českou pirátskou stranu smí kandidovat pouze její člen nebo registrovaný příznivec, který ke dni konání primárních voleb

a) podepsal čestné prohlášení, které obsahuje náležitosti podle volebního zákona a souhlas kandidáta s demokratickým minimem a programem pro dané volby, a
Moje předchozí reakce byla, že kandidovat smí buď 1) člen (bez podmínek), nebo 2) RegP splňující a)b)c). Protože v žádných primárkách (v JmK) jsem neviděl, že by nějaký člen (včetně mne) něco takového podepisoval. Prohlášení dle voleb.zákona se běžně shánělo až před odevzdáním kandidátky volebním zmocněncem, souhlas s DeMin mi u členů přijde automatický.

Proto jsem se ptal na členství.

Toto chápání VR je ale zřejmě chybné, nicméně:
  • jak jsem psal, domnívám se (ale budu rád vyveden z případného omylu), že striktní dodržování tohoto bodu zdaleka není standardem
  • tato podmínka mi přijde zbytečně omezující / formalistická. Čestné prohlášení je třeba až při odevzdávání kandidátky na úřad OFFTOPIC(ale případné zvolení v primárkách může být zruinováno tím, že prohlášení nedodám později - možná byrokratická pojistka proti těmto případům lajdáků), ty dva souhlasy podobně - pouze voliči v primárkách nemají jistotu, že dotyčný kandidát bude svědomitě prosazovat program.
Za sebe jakožto jen jednoho člena KK mi to přijde jako porušení VŘ, které bych řešil smírem doplněním restů.

(jsem zvědav, co uděláme zítra v JmK primárkách, když společný program se SZ ještě není schválený a nespolečný fakticky žádný nemáme :roll: )
Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Moravec za příspěvky (celkem 2):
Frantisek.Kopriva, V__
Bývalý správce @PiratiJMK i @PiratePartyCZ, bývalý člen KK.
Uživatelský avatar
Frantisek.Kopriva
Mladé Pirátstvo
Příspěvky: 2472
Registrován: 10 říj 2013, 20:37
Profese: Engagement manager
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 5500 poděkování
Dostal poděkování: 3437 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Primární volby v Ústeckém kraji

Příspěvek od Frantisek.Kopriva »

Problém je v tom, že volby jsou vyhlášeny dlouho poté, co se konají primárky. V žádném kraji tedy nemůže nikdo podepsat prohlášení ještě před primárkami. Stejně tak program se stále tvoří. VŘ s tím jaksi nepočítá, musíme ho opravit. On si celkově zaslouží pořádnou generálku. :|
Vit.Konecny píše:Víte vy jak s tím mám naložit? Je to problém nebo to není problém? A co na to Jan Tleskač?
Jak s tím naložit? Uzavřít tohle podání a pomoct RV sepsat návrh na vylepšení VŘ. Je to problém? Principiálně to problém je, protože kraje jsou nuceny záměrně ohýbat VŘ. Prakticky to žádný problém není. Co na to Tleskač? Ten už asi nic, zeptal bych se Mažňáka. ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Frantisek.Kopriva za příspěvky (celkem 3):
Vaclav.Fortik, Pavel.Moravec, Alexandr.Mansurov

Pirátský profil |< >| Engagement manager datově-analytických projektů |< >| začínající bubeník |< >| člen RT EZO & Lidská práva |< >| Emeritní politik, věčný aktivista

Uživatelský avatar
Vit.Konecny
Příznivec Pirátů – Ústecký kraj
Příspěvky: 2806
Registrován: 15 říj 2012, 02:09
Profese: vedoucí skladu
Bydliště: Nučice-Praha-Žatec-Kadaň
Dal poděkování: 3018 poděkování
Dostal poděkování: 2659 poděkování

Re: Primární volby v Ústeckém kraji

Příspěvek od Vit.Konecny »

Když se soustavně porušuje volební řád, tak ho prostě změníme? Není to jako třeba když teď nedávno český stát měl zveřejnit stavební normy a raději změní zákon, aby nemusel? Jak budou moct lidé po změně zhodnotit jestli kandidovat, když nebudou znát volební program? Vzali byste si třeba půjčku, kdybyste neznali podmínky splácení? To je Kocourkov!
facebook / tel.: 73414nula516 / email: vitkonecny[zavináč]email.cézet

Chronický žadatel o členství.
Uživatelský avatar
Frantisek.Kopriva
Mladé Pirátstvo
Příspěvky: 2472
Registrován: 10 říj 2013, 20:37
Profese: Engagement manager
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 5500 poděkování
Dostal poděkování: 3437 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Primární volby v Ústeckém kraji

Příspěvek od Frantisek.Kopriva »

Vit.Konecny píše:Když se soustavně porušuje volební řád, tak ho prostě změníme? Není to jako třeba když teď nedávno český stát měl zveřejnit stavební normy a raději změní zákon, aby nemusel? Jak budou moct lidé po změně zhodnotit jestli kandidovat, když nebudou znát volební program? Vzali byste si třeba půjčku, kdybyste neznali podmínky splácení? To je Kocourkov!
Ano, zníš, jako bys byl z Kocourkova! Na prohlášení musí být datum voleb a to bývá známo až tři měsíce před volbami. Jak teda chceš docílit toho, aby kandidáti podepisovali prohlášení před primárkami?

A ano, když je nějaký předpis špatný, je nasnadě ho upravit. To je zcela normální. Mimochodem, hlásíš se do politické strany, která mimo jiné chce měnit stávající zákony. ;)

Pirátský profil |< >| Engagement manager datově-analytických projektů |< >| začínající bubeník |< >| člen RT EZO & Lidská práva |< >| Emeritní politik, věčný aktivista

Uživatelský avatar
Lukas.Findeis
Člen KS Praha
Příspěvky: 4913
Registrován: 04 dub 2010, 15:47
Profese: běžecký trenér
Dal poděkování: 4653 poděkování
Dostal poděkování: 4059 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Primární volby v Ústeckém kraji

Příspěvek od Lukas.Findeis »

Když nejde neporušit VŘ, tak ho musíš buď porušit (a akceptovat prohlášení kandidátů porušující VŘ), nebo změnit. Máme tam chybu. Když probéhají primárky a nemáme hotovej volební program, tak teď nikdo nemůže souhlasit s něčím co neexistuje, jak mu to nařizuje VŘ. Nebo můžeš podepsat prohlíšení až bude program hotový (což je logičtější), ale podle VŘ to bude pozdě, když už probíhají primárky.

https://www.pirati.cz/_media/ao/formula ... lby_a4.pdf
https://www.pirati.cz/rules/vr#podminky_kandidatury

Stačilo by udělat tohle:
VŘ píše:§ 10 Podmínky kandidatury

(1) Ve volbách za Českou pirátskou stranu smí kandidovat pouze její člen nebo registrovaný příznivec, který ke dni konání primárních voleb

a) podepsal čestné prohlášení, které obsahuje náležitosti podle volebního zákona a souhlas kandidáta s demokratickým minimem a programem pro dané volby
Franto, na prohlášení není datum voleb, ale primárek.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Findeis za příspěvek:
Pavel.Moravec

735 07 66 99, Praha 12

Uživatelský avatar
Vit.Konecny
Příznivec Pirátů – Ústecký kraj
Příspěvky: 2806
Registrován: 15 říj 2012, 02:09
Profese: vedoucí skladu
Bydliště: Nučice-Praha-Žatec-Kadaň
Dal poděkování: 3018 poděkování
Dostal poděkování: 2659 poděkování

Re: Primární volby v Ústeckém kraji

Příspěvek od Vit.Konecny »

ad 1: Datum lze dopsat později.
ad 2: Nepsal jsem, že je ten předpis špatný, ale že se dle tvrzení soustavně porušuje. To není to samé. Pokud by totiž byl volební program součástí koaliční dohody, která by byla podepsána, tak by v tom nebyl problém. Myslel jsem, že to tak je praxí a poté probíhají primárky a dosazování kandidátů, kteří chtějí ten program prosazovat.

Teď když vlastně v Ústeckém kraji nemáme podepsanou koaliční smlouvu, neměly by se primárky konat jakoby nebyla, tedy s jiným počtem kandidátů na čelních postech?

Furt nějaké otázky.
facebook / tel.: 73414nula516 / email: vitkonecny[zavináč]email.cézet

Chronický žadatel o členství.
Odpovědět

Zpět na „Podatelna kontrolní komise“