Pirateshop nebo jiný sponzoring ze zahraničí?

Finanční odbor plánuje finance strany, spravuje transparentní účet a vede transparentní účetnictví.
Pravidla fóra
  • Sem vkládejte finančnímu odboru dotazy, oznámení a připomínky k jeho činnosti. Na každý podnět založte nové téma.
  • Na dotazy a podněty odpovídá vedoucí co nejdříve. Svá podání pište pokud možno dostatečně určitě.
  • Můžete používat i odkazy do jiných fór, pokud nejsou uzavřená.
  • V podatelně je možné v nutné míře i diskutovat, ale pokud předpokládáte delší diskusi, použijte raději fórum FO.
  • Moderování podatelny provádí výhradně vedoucí FO, nebo jím pověřený spolupracovník FO.
  • Po vyřešení se téma zamyká.
Další informace můžete nalézt na následujících místech:
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34642
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31595 poděkování
Dostal poděkování: 25704 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pirateshop nebo jiný sponzoring ze zahraničí?

Příspěvek od Petr.Vileta »

Lukas.Novy píše:
Petr.Vileta píše:Přes transferwise to nepošle, protože když mi přijde neidentifikovaný dar, tak ho nemám jak poslat zpět dárci.
Co bys nemel, posles to zpet transferwise. Zdarec. Jsi fakt mimoza.
Mám u Transferwise zaručeno, že ty peníze dorazí opravdu zpět dárci? U bank tomu tak nějak víc věřím. Také se sice stalo, že nám někdo poslal dar a při pokusu o vrácení už jeho bankovní účet neexistoval a banka nám to vrátila, ale takových případů je minimum. Naopak u Flattru, PayPal, Moneybookers a Transferwise bude případů mnohem víc. Právě pro tu snadnost si účet založit a pak ho zase zrušit.
Lukas.Novy píše:
Petr.Vileta píše:Nechci se tam registrovat. Můžeš sem prosím nasdílet sreenshoty nějakých jejich formulářů, kterými se ten převod dělá? Zajímá mě především, jestli tam odesilatel může uvést něco jako "zprávu pro příjemce" a jak lze platbu vrátit a kolik to stojí.
Obetuj 4 minut a koukni se sam.
http://webm.land/w/xfqL/
Moc malá písmenka, tak jsem toho moc nepřečetl, ale zprávu pro příjemce jsem tam nezahlédl. A náš formulář pro ty, co to nechtějí napsat do poznámky v bance, je značně nespolehlivý. Ne technicky, ale lidi se tam prostě nezapíšou, nebo tam uvedou málo údajů OFFTOPICJan Novák, Kralupy n. Vltavou fakt není úplná adresa, případně tam píšou nesmysly.
Lukas.Novy píše:To neni duvod odchylit se od pravidla, ze dary chodi na nas hlavni ucet.
To neni duvod odchylit se od pravidla, ze dary chodi na nas hlavni ucet.
To neni duvod odchylit se od pravidla, ze dary chodi na nas hlavni ucet.
To neni duvod odchylit se od pravidla, ze dary chodi na nas hlavni ucet.
Zasekla se ti deska. :)
PraH píše:§ 15 Struktura bankovních účtů

(1) Pokud není stanoveno jinak, používá se hlavní účet strany.
Nikde se neříká KDO to má stanovit. Takže to stanoví vedoucí FO nějakou vyhláškou, nebo třeba jen oznámením. Jde o to, že tyto dary budou účelově určené a opravdu bude lepší je mít stranou a na úročeném účtu. Když nebudeme odsouzeni k žádným platbám, můžeme je dokonce dárcům vrátit a to i s úroky (na které nám přispěje FIO), jak stanoví zákon. A nakonec i tak trochu psychologický efekt, kdy na jednom účtu budou peníze na jeden účel a každý uvidí, kolik tam je. Na hlavním jsou občas statisíce, pak zase jednotky tisíc, prostě informační guláš.
Lukas.Novy píše:
Petr.Vileta píše:BTW umí Transferwise variabilní symboly?
Umi SEPA variabilni symboly?
Ja, natürlich. :)
sepa.jpg
Lukas.Novy píše:Registraci plz tudy, dik. https://transferwise.com/u/d43bc1
Nechci se tam registrovat. Tudy ani jinudy.

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Frantisek.Kopriva
Mladé Pirátstvo
Příspěvky: 2472
Registrován: 10 říj 2013, 20:37
Profese: Engagement manager
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 5500 poděkování
Dostal poděkování: 3437 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pirateshop nebo jiný sponzoring ze zahraničí?

Příspěvek od Frantisek.Kopriva »

Robert.Magni píše:
Frantisek.Kopriva píše:
Robert.Magni píše:ZOFFTOPICačínáte se tu hádat,malinko a zbytečně.
Taky myslím,že dar by měl přijít tam,kam chodí ostatní dary ? A zcela určitě přes oficiální účet té druhé Pirátské strany,ne přímo od soukromé osoby.
A co když nám bude chtít poslat peníze pan XY, který nemá a ani nechce s žádnou pirátskou stranou nic mít? Nebo když strana v jeho zemi neexistuje?
Tak máme smolíka,korunky si nemůžem nechat.
No a proč by si nemohl koupit předraženou placku v našem pirateshopu? :lol:
Tito uživatelé poděkovali autorovi Frantisek.Kopriva za příspěvky (celkem 2):
Mikulas.Peksa, Robert.Magni

Pirátský profil |< >| Engagement manager datově-analytických projektů |< >| začínající bubeník |< >| člen RT EZO & Lidská práva |< >| Emeritní politik, věčný aktivista

Stanislav.Stipl
Člen KS Královehradecký kraj
Příspěvky: 2067
Registrován: 04 úno 2012, 23:32
Profese: programátor
Dal poděkování: 1584 poděkování
Dostal poděkování: 3193 poděkování

Re: Pirateshop nebo jiný sponzoring ze zahraničí?

Příspěvek od Stanislav.Stipl »

Petr.Vileta píše:Přesně tak. Zahraniční politické strany a nadace nám mohou posílat dary do Halelujah :D

Mohou to posílat dokonce i přímo na náš účet, ale musí uvést do poznámky název a adresu své pirátské strany. ZO by mohl připravit nějaký stručný cizojazyčný návod.

Navrhuji posílat to na bývalý účet PPI, který je teď volný.
Pro ČR: 2300623575 / 2010
IBAN: CZ7620100000002300623575
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX
Proaktivně jsem vytvořil i VS a takový hezký 300003 ;)

V poznámce pro příjemce by mělo být něco jako:
Piratenpartei Deutschland
Hans Jǎgermeister
Pflugstraße 9a
10115 Berlin


To červené tam být může, ale nemusí.
Fakt je to legální, když peníze nepošle strana, ale jednotlivec? Na základě čeho?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Stanislav.Stipl za příspěvek:
Robert.Magni

test

Uživatelský avatar
Mikulas.Peksa
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Příspěvky: 4625
Registrován: 29 lis 2012, 08:33
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7811 poděkování
Dostal poděkování: 11919 poděkování

Re: Pirateshop nebo jiný sponzoring ze zahraničí?

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Problém s politickou stranou nebo nadací je v tom, že tam to bude muset autorizovat nějaký hospodář a bude se jim to muset dostat do účetnictví. K čemuž dotyčný nemusí mít přístup. A kdoví, jestli ta zahraniční strana smí posílat peníze ven (kdo ví, jaké obskurní regulace jsou schopni lidi venku vymyslet).

Zajímalo mě, jestli funguje nějaká méně byrokratická varianta - ten Pirateshop by byl ideální, pokud by k tomu např. dotyčný dostal i tričko, bylo by to super, páč je to propagace v zahraničí.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvek:
Dalibor.Zahora
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Uživatelský avatar
Lukas.Novy
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Příspěvky: 21719
Registrován: 02 črc 2009, 22:45
Profese: auditor počítačové bezpečnosti
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 5234 poděkování
Dostal poděkování: 12564 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pirateshop nebo jiný sponzoring ze zahraničí?

Příspěvek od Lukas.Novy »

Stanislav.Stipl píše:Fakt je to legální, když peníze nepošle strana, ale jednotlivec? Na základě čeho?
Neni, zakon to explicitne zakazuje.
Petr.Vileta píše:Mám u Transferwise zaručeno, že ty peníze dorazí opravdu zpět dárci?
To prece neni tvoje starost proboha, vzdyt ty penize, pokud se ti je nepodarilo identifikovat ti prisli od Transferwise, takze jim je posles proste zpet.
Petr.Vileta píše: U bank tomu tak nějak víc věřím.
To delas chybu.
Petr.Vileta píše:m. Také se sice stalo, že nám někdo poslal dar a při pokusu o vrácení už jeho bankovní účet neexistoval a banka nám to vrátila, ale takových případů je minimum. Naopak u Flattru, PayPal, Moneybookers a Transferwise bude případů mnohem víc. Právě pro tu snadnost si účet založit a pak ho zase zrušit.
Zalozit ucet je cvak cvak. Moci z nej odesilat penize nebo na nej penize prijimat znamena, se te projdes pres KYC, takze to, ze by ucet neexistoval prom neni.
Petr.Vileta píše:Moc malá písmenka, tak jsem toho moc nepřečetl, ale zprávu pro příjemce jsem tam nezahlédl.
A prestav si, ze tam je a ja ho vyplnil.
Petr.Vileta píše:A náš formulář pro ty, co to nechtějí napsat do poznámky v bance, je značně nespolehlivý. Ne technicky, ale lidi se tam prostě nezapíšou, nebo tam uvedou málo údajů Jan Novák, Kralupy n. Vltavou fakt není úplná adresa, případně tam píšou nesmysly.
Mno to je blby, ale s Transferwise to nesouvisi.
Petr.Vileta píše:Nikde se neříká KDO to má stanovit.
Protoze psat tam, ze to stanovi predpis je demence.
Petr.Vileta píše:Takže to stanoví vedoucí FO nějakou vyhláškou, nebo třeba jen oznámením.
Vyhlaskou ano, oznamenim ne.
Jde o to, že tyto dary budou účelově určené
Stestne jako vetsina daru, co nam prijde
a opravdu bude lepší je mít stranou
Proc by melo, je to akorad neprekledne
a na úročeném účtu.
To muzes udelat klidne prevodem, stejne to mas uz delat u prostredku na ktere nejsou schvalene zamery.
Když nebudeme odsouzeni k žádným platbám, můžeme je dokonce dárcům vrátit a to i s úroky (na které nám přispěje FIO), jak stanoví zákon.
Coz nesouvisi s transferwize.
A nakonec i tak trochu psychologický efekt, kdy na jednom účtu budou peníze na jeden účel a každý uvidí, kolik tam je. Na hlavním jsou občas statisíce, pak zase jednotky tisíc, prostě informační guláš.
K tomu slouzi aktualni a zverejnovane ucetni doklady na webu strany.
Petr.Vileta píše:Lukas.Novy píše:
Petr.Vileta píše:
BTW umí Transferwise variabilní symboly?

Umi SEPA variabilni symboly?

Ja, natürlich.
Neumi, zkus si zaroven vyplnit symboly i zpravu pro prijemce. Jenom v CR a na slovensku existuje umluva jak zakodovat ty symboly do zpravy pro prijemce a kdy je mozny je z toho zase dekodovat a pouzit. Ale neumi to.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Novy za příspěvek:
Tomas.Vymazal

Demokracie je diskuse.
| ‒ | – | — | ― | … | „ | “ | ‚ | ‘ | » | « | ½ | ¼ | ¾ | × | ‰ | ® | © | ™ | Tel: 777-5-KRTEK

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34642
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31595 poděkování
Dostal poděkování: 25704 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pirateshop nebo jiný sponzoring ze zahraničí?

Příspěvek od Petr.Vileta »

Stanislav.Stipl píše:
Petr.Vileta píše:V poznámce pro příjemce by mělo být něco jako:
Piratenpartei Deutschland
Hans Jǎgermeister
Pflugstraße 9a
10115 Berlin


To červené tam být může, ale nemusí.
Fakt je to legální, když peníze nepošle strana, ale jednotlivec? Na základě čeho?
zákon píše:§ 19
Strana a hnutí nesmějí přijmout bezúplatná plnění a dary od
...
h) zahraničních právnických osob s výjimkou politických stran a nadací,

i) fyzických osob, které nejsou státními občany České republiky; to neplatí, jedná-li se o cizí státní příslušníky, kteří mají trvalý pobyt na území České republiky.
Já samozřejmě nemám jak zjistit, jestli zahraniční politická strana je vlastníkem toho účtu, nebo má s nějakou soukromou osobou smlouvu o jeho užívání OFFTOPICneznám zahraniční zákony. Také nevím, jestli dárce s cizokrajným jménem a adresou náhodou nemá trvalý pobyt na území ČR, nebo dokonce naše státní občanství. Máme mezi sebou několik členů, kteří mají adresu v zahraničí a přesto jsou státními občany ČR. A nebo takový Lukas Findeis ... je to Čech, Němec, Francouz? V bance je jméno bez diakritiky, třeba. ;) Dary přijímáme v dobré víře, že dárcem uvedené údaje jsou pravdivé. Ten červeně uvedený údaj může sloužit nějaké evidenci v PP-DE, co já vím proč to tam napsali.

Samozřejmě by bylo lepší, aby dary v zahraničí někdo posbíral (PP-DE) a poslal nám je najednou nebo po dávkách. Ale šedá je teorie a zelený strom života. ;)

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Mikulas.Peksa
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Příspěvky: 4625
Registrován: 29 lis 2012, 08:33
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7811 poděkování
Dostal poděkování: 11919 poděkování

Re: Pirateshop nebo jiný sponzoring ze zahraničí?

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Petr.Vileta píše:...
Samozřejmě by bylo lepší, aby dary v zahraničí někdo posbíral (PP-DE) a poslal nám je najednou nebo po dávkách. Ale šedá je teorie a zelený strom života. ;)
No, my bychom samozřejmě rádi šmelili s penězma mezinárodně, aby se ta revoluce vyvážela líp, ale vzhledem k potřebě transparence a paranoii všech zúčastněných se toho nejspíš v následujících 10 letech nedočkáme.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvky (celkem 2):
Ondrej.Profant, Tomas.Vymazal
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34642
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31595 poděkování
Dostal poděkování: 25704 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pirateshop nebo jiný sponzoring ze zahraničí?

Příspěvek od Petr.Vileta »

Lukas.Novy píše:
Petr.Vileta píše:Mám u Transferwise zaručeno, že ty peníze dorazí opravdu zpět dárci?
To prece neni tvoje starost proboha, vzdyt ty penize, pokud se ti je nepodarilo identifikovat ti prisli od Transferwise, takze jim je posles proste zpet.
Transferwise mi určitě neposlal vlastní peníze. Takže pokud se mi je nepodařilo identifikovat, v případě banky je pošlu na účet dárce. Pokud se to nepovede, dostanu je opět od banky zpět a musím je poslat státu. Pokud je vrátím Transferwise, nemám jistotu, že to bude probíhat stejně. OFFTOPICA autoři této služby,m dřéve autoři Skype, ve mě vzbuzují víc nedůvěry než důvery. Takže, pokud by si je TW náhodou nechali, je to minimálně sprosťárna vůči dárci. Ne naše, ale nebyli bychom tak úplně bez viny.
Lukas.Novy píše:
Petr.Vileta píše: U bank tomu tak nějak víc věřím.
To delas chybu.
Je tvůj subjektivní názor.
Lukas.Novy píše:
Petr.Vileta píše:Moc malá písmenka, tak jsem toho moc nepřečetl, ale zprávu pro příjemce jsem tam nezahlédl.
A prestav si, ze tam je a ja ho vyplnil.
Moc malá písmenka
Lukas.Novy píše:
Jde o to, že tyto dary budou účelově určené
Stestne jako vetsina daru, co nam prijde
Omyl. Většina darů je tak maximálně určena konkrétnímu kraji, ale tam jsou to pak volné peníze k libovolnému použití, Naopak např. dary na spor Ferjenčík kontra Marbes šly použít pouze na tento jediný účel.
Lukas.Novy píše:
a opravdu bude lepší je mít stranou
Proc by melo, je to akorad neprekledne
Je tvůj subjektivní názor. Já mám přesně opačný.
Lukas.Novy píše:
a na úročeném účtu.
To muzes udelat klidne prevodem, stejne to mas uz delat u prostredku na ktere nejsou schvalene zamery.
Tomy Posser a to jsi vymyslel čímpak? Asi čímpákem. :roll: Podívej se, kde dnes máme peníze a jak nepravidelně přibývají a ubývají na hlavním účtu a jak ho musím sem tam doplňovat ze spořícího. Tak kampak mám ty peníze z neschválených záměrů převádět? A kdy a na základě čeho?
Lukas.Novy píše:
A nakonec i tak trochu psychologický efekt, kdy na jednom účtu budou peníze na jeden účel a každý uvidí, kolik tam je. Na hlavním jsou občas statisíce, pak zase jednotky tisíc, prostě informační guláš.
K tomu slouzi aktualni a zverejnovane ucetni doklady na webu strany.
Aha, tak tohle https://alvarium.flexibee.eu/c/ceska_pi ... rana/banka je jistě přehlednější, než pohled sem
https://www.fio.cz/scgi-bin/hermes/dz-t ... 2300623575 :lol:

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Lukas.Novy
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Příspěvky: 21719
Registrován: 02 črc 2009, 22:45
Profese: auditor počítačové bezpečnosti
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 5234 poděkování
Dostal poděkování: 12564 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pirateshop nebo jiný sponzoring ze zahraničí?

Příspěvek od Lukas.Novy »

Je to marny. Zahrabavas se cimdal vic do sracek.

Demokracie je diskuse.
| ‒ | – | — | ― | … | „ | “ | ‚ | ‘ | » | « | ½ | ¼ | ¾ | × | ‰ | ® | © | ™ | Tel: 777-5-KRTEK

Uživatelský avatar
Mikulas.Ferjencik
Kontrolní komise
Příspěvky: 14653
Registrován: 24 dub 2009, 00:25
Profese: lektor kroužků zábavné logiky
Bydliště: Choltice, okres Pardubice
Dal poděkování: 12026 poděkování
Dostal poděkování: 20479 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pirateshop nebo jiný sponzoring ze zahraničí?

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik »

Z Pirateshopu nemáme nic. Asi by bylo dobré zavést prodej nějakých propagačních předmětů se ziskem pro tyto případy.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Ferjencik za příspěvky (celkem 2):
Robert.Magni, Mikulas.Peksa

Garant pro oblast veřejných rozpočtů, mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

Podporuji Rekonstrukci Pirátů www.rekonstrukcepiratu.cz

Odpovědět

Zpět na „Podatelna finančního odboru“