Stránka 1 z 2

TZ Svěřenský fond

Napsal: 19 kvě 2014, 14:13
od Martin.Madej
Prosím o zveřejnění stanoviska garanta ke svěřenským fondům. Do přílohy prosím přidat předmětný dokument s argumenty ke svěřenskému fondu a dopis Libora Michálka ministru financí.
Autor Martin Madej, garant programového bodu právní stát, kontakt: martin.madej@pirati.cz
Stanovisko k otázce existence svěřenského fondu v novém občanském zákoníku
Od 1. ledna 2014 je možné zakládat tzv. svěřenské fondy, se kterými přichází - poprvé v české právní historii - nový občanský zákoník. Česká pirátská strana patří v Česku mezi úplně první politické subjekty, které se začaly zasazovat o transparentní organizaci všech právnických osob, na jejichž dohledu má veřejnost zájem (tj. zejména příjemci veřejných prostředků). V tomto duchu Piráti zdůrazňují zásadu, že reálné údaje o všech velkých majetcích (včetně pozemků a staveb v katastru nemovitostí nebo společníků společností ve veřejných rejstřících) mají být v principu snadno dohledatelné. Z toho důvodu vítali s nadšením zákon č. 134/2013 Sb., jímž se minulý rok zrušily anonymní akcie, které představovaly nástroj zatajení skutečného majetku fyzických i právnických osob.
Zavedení svěřenských fondů, které umožňují vyčlenění části majetku do státem nekontrolovaného, nedohledatelného soukromého fondu, je podle Pirátů velkým krokem zpět. Pochybně nabytý majetek tak lze snadno skrýt a tím zamést stopy pro orgány činné v trestním řízení. Majetek nikoho, jak je svěřenský fond často označován, nemá podle Pirátů v českém právním prostředí (na rozdíl od prostředí anglosaského, kde má svou tradici) místo.
Proto se rozhodli zúčastnit připomínkového řízení k návrhu, který projednává tzv. "pracovní skupina ke svěřenským fondům" Komise pro aplikaci nové civilní legislativy Ministerstva spravedlnosti ČR. Návrh, pocházející z iniciativy pirátského senátora Libora Michálka, polemizuje, jestli by se svěřenské fondy neměly z občanského zákoníku vypustit nebo alespoň upravit tak, aby nevytvářely prostor pro kriminální aktivity. Stanovisko České pirátské strany, v němž se shrnují nejdůležitější argumenty pro zrušení institutu svěřenského fondu a jehož součástí je i návrh zákona na jejich zrušení, bude pracovní skupině ke svěřenským fondům předložen na její schůzi v úterý 20. května 2014.

Re: TZ Svěřenský fond

Napsal: 19 kvě 2014, 14:22
od Jakub.Michalek
Aktuální verze stanoviska. Poprosím o souhlas s odesláním republikové předsednictvo (pro jednoduchost jsem tam napsal jeho spisovou značku a podepsal Ivana).

Re: TZ Svěřenský fond

Napsal: 19 kvě 2014, 14:23
od Martin.Madej
Potvrzuji aktuálnost toho Jakubova souboru. Hodil nám to ještě do LaTeXu.

Re: TZ Svěřenský fond

Napsal: 19 kvě 2014, 14:45
od Roman.Kucera
Skvělá práce. Díky.

Re: TZ Svěřenský fond

Napsal: 19 kvě 2014, 17:55
od Marek.Necada
Roman Kucera píše:Skvělá práce. Díky.
^^^^^
(Ani se na to nepodíval.)

Ale jo, dobrá práce. Jen v tom dopise jsou gramatické chyby.

Re: TZ Svěřenský fond

Napsal: 19 kvě 2014, 18:07
od Martin.Madej
Díky. O které gramatické chyby jde? Já si tam všiml akorát jedné vynechané čárky.

Re: TZ Svěřenský fond

Napsal: 19 kvě 2014, 18:14
od Martin.Madej
Jo a kdyby to šlo, poprosil bych MO, aby to na web hodil ještě dneska. Abychom jako že byli vůči té komisi o krok napřed :D

Re: TZ Svěřenský fond

Napsal: 19 kvě 2014, 18:22
od Marek.Necada
Martin Madej píše:Díky. O které gramatické chyby jde? Já si tam všiml akorát jedné vynechané čárky.
12-ti leté
12leté nebo lépe slovem dvanáctileté.
Míru netransparentnosti lze při určitém způsobu využití svěřeneckého fondu hodnotit jako ještě nižší než v případě tzv. anonymních akcií.
Bacha na dvojité zápory a podobné záludnosti.
Lze shrnout, že osoby, které chtějí transparentně spravovat svůj majetek mají řadu možností, které jim nabízí standardní fondy nebo fondy alternativních investic.
To je asi ta čárka.
Dle dostupných informací již byli někteří podnikatelé "školeni", jak může svěřenecký fond "pomoci" v odklánění majetku v rozvodovém, exekučním či konkurzním řízení. Za "výhody" nové právní úpravy jsou považovány např. tyto skutečnosti:
- možnost nulových veřejně dostupných informací o zakladateli - § 1456 NOZ připouští jinou evidenci než ve veřejném seznamu
- praktická nemožnost zjistit výši majetku osoby, která využije svěřenecký fond, a to nejen ze strany orgánů činných v trestním řízení
Chybí interpunkce, spojovník místo pomlčky, špatné uvozovky.

Ale je to pro Babiše, tak to je asi jedno. :lol:

Re: TZ Svěřenský fond

Napsal: 21 kvě 2014, 20:50
od Martin.Madej
Znovu prosím MO o zveřejnění výše uvedené TZ (stanovisko garanta). Bude tam potřeba někde změnit budoucí čas na minulý, páč se počítalo s tím, že to vydáte do úterka, kdy se měla konat porada komise na MSČR.
Během zítřka už bych vám chtěl poslat další stanovisko (k opletačkám okolo návrhu zákona o registru smluv), tak by bylo fajn, aby se to tam nedávalo úplně najednou.

Re: TZ Svěřenský fond

Napsal: 21 kvě 2014, 21:13
od Jana Jirikova
Taky mám problém s vydáním stanoviska (dokonce dvou). Je vážně znepokojivé, že si kampaň nárokuje přednost před běžnou činností, která by měla být základem pro to, aby vůbec nějaká kampaň mohla být.