Svodka technického odboru

Pravidelné stručné zprávy o naší činnosti.
Pravidla fóra
Zde v jednotlivých vláknech zveřejňují orgány strany a kraje své svodky.
Svodka je seznam provedených úkonů za období od poslední svodky. Každý bod seznamu doprovází nejvýše čtyři věty a odkazy na další informace. Svodku označte datem a číslem ke kterému se vztahuje a vložte do příslušného vlákna.
  • Orgány strany zveřejňují svodku nejméně každé první pondělí v měsíci.
  • Krajská sdružení zveřejňují svodku nejméně každé druhé pondělí v měsíci.
Další podrobnější pravidla
Uživatelský avatar
Petr Stehlik
Příznivec Pirátů – Zlínský kraj
Příspěvky: 1780
Registrován: 25 srp 2009, 15:30
Profese: všeuměl
Bydliště: Zlín
Dal poděkování: 686 poděkování
Dostal poděkování: 1688 poděkování

Svodka technického odboru

Příspěvek od Petr Stehlik » 05 led 2010, 09:28

Vítám čtenáře u historicky nulté svodky TO:

1) Postupně získávám nezbytné informace od Jirky Kadeřávka, abych mohl začít hackovat (čti spravovat) hlavní server. Původně plánované osobní setkání členů a sympatizantů TO se z různých lednově-pracovních a TO-předvolebních důvodů poněkud odsouvá, což nás ale nesmí zbrzdit.

2) S Jakubem jsme doladili výběr nové Wikiwiki, kterou se zřejmě stane DokuWiki. Jako jediná splňuje různé požadavky na ni kladené (např. PHP, LDAP, Markdown a jiné).

3) Existuje určitý všeobecný dojem, že někdo někde tvoří (nebo se chystá tvořit) nový web a podle určitých jemných náznaků to dělá (bude dělat) v Drupalu, takže TO plánuje nainstalovat Drupal. Přivítal bych jasnější zprávu o novém webu - kdo, kde, jak, s kým a do kdy ho vytvoří, protože je to zásadní věc a TO potřebuje vědět, v čem a jak si to někdo (MO?) představuje rozjet. Prozatím jsem tuto nejasnou a nepřehlednou situaci vyřešil tak, že jsem přímo do MO poslal dva své zvědy z TO (Karel a Filip), ale ještě se nevrátili s žádnou zprávou, takže se začínám obávat nejhoršího.

4) mezi zbývajícími kandidáty na vedoucího TO se nečekaně a v kontrastu k obvyklé ideální shodě vynořil určitý problém v podobě otázky CRM. Zatímco služebně starší pirát má pocit, že by CiviCRM mohl převzít správu uživatelů phpBB i klientů MO (novinářů?), tak pirát s méně vlasy není pro to pouhé 4 měsíce před klíčovými volbami zasáhnout do pro něj černé skříňky phpBB, která na první pohled funguje už přes půl roku myslím až nečekaně uspokojivě (teď mám na mysli evidenci členů, nikoliv třeba spravování SZ). TO by opět přivítal názor MO, co by si vlastně k evidenci svých klientů(?) představoval. Výhledově chápu výhodu CiviCRM, ale v tuto chvíli bych to osobně fakt zkusil bez něj.

5) před 24 hodinami jsem napsal SZ všem vedoucím odborů a komisí s prosbou o vyjádření jejich požadavků na TO či názorů k představám (Drupal, DokuWiki), které jsem jim předložil. Reakce mě v žádném případě neuspokojily a zvažuju založení radikální frakce uvnitř strany, která by si dala do vínku více komunikovat, nebo aspoň vůbec nějak komunikovat.

6) Jakubovy staré požadavky na TO: http://www.ceskapiratskastrana.cz/media ... 3%BD_odbor - nic k nim přes mé výzvy vedoucím komisí a odborů nepřibylo, takže je pro sebe shrnuju tak, že TO zkusí novou DokuWiki a provede něco s Drupalem pro nový web, jestli teda nějaký nový web bude...

Uživatelský avatar
Petr Stehlik
Příznivec Pirátů – Zlínský kraj
Příspěvky: 1780
Registrován: 25 srp 2009, 15:30
Profese: všeuměl
Bydliště: Zlín
Dal poděkování: 686 poděkování
Dostal poděkování: 1688 poděkování

Svodka 5.1.10 - 12.1.10

Příspěvek od Petr Stehlik » 12 led 2010, 17:17

Vítám čtenáře u první (i když už druhé) svodky řádně (podruhé) zvoleného TO a upozorňuji, že od přístě tento oblíbený bulletin začne vycházet o den dřív, tj. v pondělí, jak si RP přeje :-)

Vzhledem k tomu, kolik se od minulého týdne v TO udělalo práce, budu muset dnešní svodku napsat jen heslovitě, abyste ji dokázali vůbec přečíst až do konce.

- Lukáš a já jsme oficiálně členy TO (po úspěšné volbě vedoucího TO), Jirka zakladatel je náš hlavní konzultant.

- od Jirky jsem dostal všechna potřebná oprávnění, abych mohl na hlavním serveru řádit jako černá ruka.

- Lukáš, Jirka a já jsme podepsali NDA (prohlášení o ochraně důvěrných informací), takže nic nevyzradíme, ani kdybyste nás lechtali...

- vytvořili jsme adresu http://fb.ceskapiratskastrana.cz/ a přesunuli tam Lukášovo šérovadlo, což je podivuhodný nástroj na sdílení informací. Oficiální jméno má SocialBar a pro editaci je chráněn heslem, které ví jen ti, co ho potřebují vědět.

- přesunuli jsme Lukášovo texátko z jeho soukromého webu na adresu http://www.ceskapiratskastrana.cz/texatko/ Texátko je další užitečný nástroj, který dokáže vytesat (čti vytexat) tiskové zprávy téměř z ničeho.

- nainstaloval jsem novou WikiWiki jménem DokuWiki na adresu http://www.ceskapiratskastrana.cz/wiki/ Nová pirátská wiki se teprve rodí a teď řešíme mnoho věcí včetně vzhledu (už jsem přes SZ požádal Patrika L. o lepší barvy a logo), potřebných pluginů atd. Na všem maximálně spolupracuji s Jakubem, je to v tuto chvíli takový wikimág, tak se obracejte s věcmi na něj, pokud ho máte blíž než mě. Vítám podnětné připomínky, wiki bude důležitý nástroj díky své jednoduché editaci. V současnosti je pro nepiráty nepřístupná, ale to se změní, jakmile si trochu "sedne".

- nainstaloval jsem nový CMS Drupal v reakci na požadavek MO. Doufám, že ostatní odbory to zaregistrují a nebudou přemýšlet nad něčím jiným, jako třeba Joomlou. Drupal je v současnosti nepřístupný, řeším autentikaci userů. Pokusím se o provázání s phpBB, což nebude lusknutím dvou prstů. Úspěch neprodleně oznámím. Drupal chci nakonfigurovat tak, že bude fungovat i pro krajské weby hostované na hlavním serveru (to je odpověď pro některé nedočkavé kraje).

Jak vidíte, plníme předvolební sliby a stěhujeme Lukášovy věci na hlavní web a vůbec instalujeme, co kdo chce. Teď je hlavní, aby se ostatní odbory a komise domluvily a nevymýšlely vymyšlené.

Do podatelny TO nám za uplynulý týden přišly čtyři podněty - FB aplikace Volby 2010, karma, RSS a Zpráva od Jamasi.
FB aplikaci si vzal za svou Lukáš, jen nevím, má-li na ní smysl pracovat, když vedoucí MO s tím moc nesouhlasí. Bylo by dobré vyjasnit si to předtím, než se promarní příliš mnoho cenné energie.
Ostatní podněty jsme zpracovali, tazatelům odpověděli dle našeho nejlepšího vědomí, i když to některé ne zcela uspokojilo.
Zároveň pracujeme i na polozapomenutém podnětu na vánoční výzdobu Facebooku, nebo alespoň opravu černobílého loga - už brzy bude hotovo. Pokud se někdo mezitím pochlubí, proč tam to černobílé logo vůbec dával, bude to jen dobře.

Snad jsem na nic nezapomněl. S pozdravem "práci čest a rukám klid" se loučím.

Uživatelský avatar
Petr Stehlik
Příznivec Pirátů – Zlínský kraj
Příspěvky: 1780
Registrován: 25 srp 2009, 15:30
Profese: všeuměl
Bydliště: Zlín
Dal poděkování: 686 poděkování
Dostal poděkování: 1688 poděkování

Svodka 13.1.10 - 17.1.10

Příspěvek od Petr Stehlik » 18 led 2010, 12:33

V minulých 6 dnech jsme s Lukášem přesunuli jeho FB aplikaci na zobrazení stavu FIO účtu z Lukášova serveru na hlavní server strany. Tím jsme završili plánované konsolidace a máme z toho radost. Kdo má další pirátské věci na svých soukromých serverech a patří-li spíše na hlavní server, ozvěte se v TO fóru/podatelně a můžeme je přesunout.

Dále jsme pracovali na vzhledu nové wiki - Lukáš nainstaloval pro Patrika pokusnou instalaci DokuWiki, na které Patrik (cybopat) odladil úpravy podle mých nápadů. Výsledek vidíte na naší nové wiki (logo, barvy, šířka stránky už je taky natažena). Díky.

Já jsem věnoval nekřesťanské množství času do úpravy logování do nové wiki, což přineslo určité ovoce, jak jsem psal v https://www.ceskapiratskastrana.cz/foru ... 183&t=2979.

Aktuální požadavky či to-do list vedu prozatím zde: http://www.ceskapiratskastrana.cz/wiki/to

Uživatelský avatar
Petr Stehlik
Příznivec Pirátů – Zlínský kraj
Příspěvky: 1780
Registrován: 25 srp 2009, 15:30
Profese: všeuměl
Bydliště: Zlín
Dal poděkování: 686 poděkování
Dostal poděkování: 1688 poděkování

Svodka 18.1.10 - 24.1.10

Příspěvek od Petr Stehlik » 25 led 2010, 15:41

"Za dobu mé služby se nic zvláštního nestalo."

Členy TO dostihl tzv. "real life" a pěkně jim šlápl na krk. Dokud se neuvolní atmosféra v zaměstnání a jinde, bude TO pracovat o něco pomaleji.

Akorát jsem se snažil vyřešit tajemné problémy s logováním do wiki, ale Patrik nakonec problémy odvolal a Jana se neozvala.
Kamil slíbil mrknout se na integraci autentikace z fóra do drupalu, ale zatím žádné zprávy.
S Lukášem jsme probírali možnost náhledu na stav PayPal účtu, máme to rozmyšleno, teď to ještě udělat.

Rád do TO přijmu vysoce odborného a nesmírně spolehlivého správce phpBB fóra, protože v seznamu úkolů čekají už tři (konfigurovatelnější RSS, mobilní přístup a různé mikroopravy vzhledu).

Uživatelský avatar
Petr Stehlik
Příznivec Pirátů – Zlínský kraj
Příspěvky: 1780
Registrován: 25 srp 2009, 15:30
Profese: všeuměl
Bydliště: Zlín
Dal poděkování: 686 poděkování
Dostal poděkování: 1688 poděkování

Svodka 25.1.10 - 31.1.10

Příspěvek od Petr Stehlik » 01 úno 2010, 13:59

TO má za sebou první měsíc své činnosti po Restartu a tak budeme i bilancovat.

Nejdřív co se povedlo za poslední týden vůbec udělat:

- v nové wiki jsem vylepšil přihlašování tak, že už nevyžaduje napsat přesně Jmeno Prijmeni, ale spokojí se i se JMEno prijmeNI a dalšími permutacemi. Původně mě nenapadlo, že tento malý easter egg/IQ test bude takovou překážkou, tak se omlouvám. Děkuji Mikulášovi, že mi to v páteční noci pomohl odhalit a odladit.

- pokusil jsem se vydat nový certifikát pro Lukáše, kterého Honza z MO jmenoval jako webmastera. To možná ještě nedopadlo dobře, nemám nejčerstvější zprávy, později doplním. Každopádně Honzovi Podhajskému certifikát vypršet nemohl, jak tvrdil, leda by mu čas na počítači poskočil za rok 2020.

- Petr Bajgar chtěl někde ve fóru nebo jinde po TO prostor na předání většího než malého souboru (asi MP3 s nahrávkou z rádia). Petře, nemůžu to najít, ale neva - prostě to pošli přes http://www.edisk.cz, http://www.uloz.to, http://www.filebin.ca nebo jakkoliv jinak - veřejných služeb na sdílení souborů je dost. A píšu si to do svodky, protože jsem vymýšlel jiné řešení, než mě napadlo tohle.

- doplnil jsem jeden řádek od Lukáše do správného souboru ve webovém prostoru, takže teďka ČPS SocialBar už přidává k šérovaným věcem i naše logo, nepletu-li se.

- našel jsem zdroj obtěžujících mailů ("diff error") a zarazil to, což potěší Jirku Rezka.

- omlouvám se Robertovi, ještě pořád jsem se nepodíval na ty e-aukce.

- Lukáš rozpracovává svůj nápad na zneviditelnění offtopic příspěvků do fóra, což by mohlo mít zásadní vliv na použitelnost naší primární komunikační platformy.

A teď trochu bilancování:

Oproti bohémskému podzimu jsou všichni členové TO už od začátku nového roku zavaleni prací v práci až takovým způsobem, že vázne i prostá komunikace. Tak tak stíhám přenášet požadavky z fóra aspoň do wiki, kde je to vidět pěkně pod sebou. V tomto mrazivém počasí se zkrátka naše ČPS technická aktivita zpomaluje jako krevní oběh pěkně zmrzlé žáby. Reálný život má holt prioritu.

Naopak rychlý nárůst požadavků na TO na obvyklé adrese http://www.ceskapiratskastrana.cz/wiki/to:ukoly mě vede k jedinému závěru: pokud se do 10 dnů neobrátí trend a nesplněných požadavků nezačne viditelně ubývat, investuju čas do instalace software na správu úkolů (což byl i původní Lukášův předvolební slib), do kterých si to potom budete zadávat, a budete tam mít možnost měnit priority, sledovat stav řešení daného úkolu a kdo ho má na starosti, a bude to celé barevné a hravé. Zatím jsem tomu vzdoroval, protože vím přesně, kam toto vede. Už jsem tam byl a není to pěkné místo...

Situaci se snažím řešit v tomto vláknu: https://www.ceskapiratskastrana.cz/foru ... 183&t=3200

Víc v tuto chvíli udělat nemůžu, tak držte palce, brzy bude jaro a holky zas začnou nosit krátké sukně...

Uživatelský avatar
Lukas.Novy
Příspěvky: 21224
Registrován: 02 črc 2009, 22:45
Profese: specialista pocitacove bezpecnosti
Bydliště: Praha, V Klaudu 42
Dal poděkování: 2361 poděkování
Dostal poděkování: 11501 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Svodka 25.1.10 - 31.1.10

Příspěvek od Lukas.Novy » 01 úno 2010, 14:02

Petr Stehlik píše:- doplnil jsem jeden řádek od Lukáše do správného souboru ve webovém prostoru, takže teďka ČPS SocialBar už přidává k šérovaným věcem i naše logo, nepletu-li se.
Souvislost s socialbarem je napatrna. Co se zmenilo, ze pokud nejaky externista nalinkuje nas web bez socialbaru na FB, tak se zobrazi spravne logo.
pani nováková povídala, že u vás na balkóně
sou furt ňáký kluci, kouřej a smějou se.
| ‒ | – | — | ― | … | „ | “ | ‚ | ‘ | » | « | ½ | ¼ | ¾ | × | ‰ | ® | © | ™ | Fotku Stierlitze jako avatara mi zakazali, toz sem nahodil catvatara.

Obrázek

Uživatelský avatar
Petr Stehlik
Příznivec Pirátů – Zlínský kraj
Příspěvky: 1780
Registrován: 25 srp 2009, 15:30
Profese: všeuměl
Bydliště: Zlín
Dal poděkování: 686 poděkování
Dostal poděkování: 1688 poděkování

Svodka 1.2.10 - 7.2.10

Příspěvek od Petr Stehlik » 08 úno 2010, 13:29

Dobré zprávy:

Fórum
- RSS už neukazuje hlavičky ze zpráv uzavřeného fóra RP
- fórum v záhlaví už odkazuje i na novou veřejnou wiki
- nove bbcode tagy fora (offtopic, teze, antiteze apod.) (Lukáš)
- skin na mobilni telefony (Lukáš)
- socialbar je nyni soucasi fora (nutnost prihlaseni) (Lukáš)

Wiki
- pro Petra Viletu: česká nápověda o syntaxi (dík Jakubovi)
- pro Petra Viletu: automatické přihlašování (stačilo vysvětlit, viz to:navody)
- nový plugin Translations a první překlady stránek do dalších jazyků
- nový plugin Color pro barevné texty
- nový plugin Comments pro /* komentáře */
- vylepšený plugin Markdown tak, aby se generoval nadpis a obsah (Lukáš)
- integrace wibiya baru do wiki (Lukáš)

Novinky
- Lukáš nainstaloval a rozjel Murmur server a propojil jeho autentizaci na naši hlavní phpBB databázi, takže vaše jméno+heslo do fóra se teď dá použít i na hlasovou konferenci. Včera jsme to testovali asi v 6 lidech a myslím, že to bylo výborné. Martina Brože jsem slyšel, jakoby seděl vedle mě.

- já jsem napsal stránku návodů, což se může ledaskomu hodit - není to hotové, budu to postupně doplňovat, jak se budou systémy rozrůstat: http://www.ceskapiratskastrana.cz/wiki/to:navody

- rozjely se práce na novém webu nad Drupalem

Uživatelský avatar
Petr Stehlik
Příznivec Pirátů – Zlínský kraj
Příspěvky: 1780
Registrován: 25 srp 2009, 15:30
Profese: všeuměl
Bydliště: Zlín
Dal poděkování: 686 poděkování
Dostal poděkování: 1688 poděkování

Svodka 8.2.10 - 14.2.10

Příspěvek od Petr Stehlik » 16 úno 2010, 10:26

omluva za pozdní svodku, nestíhám.

Petr:
spisová služba - https://www.ceskapiratskastrana.cz/spisovka/
díval jsem se na zobrazení stavu Paypalu, ale nedodíval
ostatní si teď nevybavím, sorry

Lukáš:
pokrok na poli nového webu, funguje vícejazyčná verze a import informací ze starého webu
možnost zobrazení stavu v mumble na fóru

ve Wiki už zase funguje toolbar nad editorem.

Uživatelský avatar
Petr Stehlik
Příznivec Pirátů – Zlínský kraj
Příspěvky: 1780
Registrován: 25 srp 2009, 15:30
Profese: všeuměl
Bydliště: Zlín
Dal poděkování: 686 poděkování
Dostal poděkování: 1688 poděkování

7. svodka 15.2.-21.2.

Příspěvek od Petr Stehlik » 22 úno 2010, 11:00

Nevzpomínám si žádné větší změny. Lukáš pracuje na webu a jiné akce odsouvá. Já jsem možná upravil někde nějakou drobnost jako je CSS ve wiki. Chvíli jsem instaloval jabber server, ale zatím žádné ovoce.

Jo a Jirka Kadeřávek mi pomohl uklidit v Podatelně založením Archivu podatelny.

Uživatelský avatar
Petr Stehlik
Příznivec Pirátů – Zlínský kraj
Příspěvky: 1780
Registrován: 25 srp 2009, 15:30
Profese: všeuměl
Bydliště: Zlín
Dal poděkování: 686 poděkování
Dostal poděkování: 1688 poděkování

8. svodka za období od 22.2. do 28.2.2010

Příspěvek od Petr Stehlik » 01 bře 2010, 14:03

Instaloval jsem Jabber server. Vytrvale, ale zatím neúspěšně.
Řešil jsem stěhování serveru s Jirkou a Víťou, napsal o tom do RV.
Připravil jsem patch pro finance (výpis účtu) na Facebooku.

Lukáš řešil, proč mu někdo neznámý zničil většinu práce na novém webu. A pak na tom zase začal dělat.
Taky aplikoval můj patch na Facebook, takže už tam nesvítí, že nechceme další peníze. Snad se o to víc teď budou sypat.
Pokud si ještě něco vzpomene po náročném víkendu, tak to sem dopíše.

Prezentovali jsme TO na MiniPirátConu. Zřejmě úspěšně, nikdo nám za nic nehuboval.

Odpovědět

Zpět na „Svodky“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host