RK 2/2010 zponevěra - předmět sporu

Rozhodčí komise rozhoduje ve stranických sporech, vydává předběžná opatření, rozhoduje o omezení práv člena za porušení předpisů a o jeho vyloučení, rozhoduje o platnosti právních aktů, odpovídá na předběžné otázky.

Moderátoři: asistent/ka RV, Rozhodčí komise

Pravidla fóra
Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12336
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5377 poděkování
Dostal poděkování: 20687 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RK 2/2010 zponevěra - předmět sporu

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Připomínám Petrovi Bajgarovi, že do zítra je termín k souhrnnému vyjádření k tomu, co již bylo uvedeno.

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Petr.Bajgar
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 7457
Registrován: 22 čer 2009, 21:57
Profese: ,
Bydliště: Chrudim, Na Šancích 1180
Dal poděkování: 6865 poděkování
Dostal poděkování: 3623 poděkování

Re: RK 2/2010 zponevěra - předmět sporu

Příspěvek od Petr.Bajgar »

Tak to se vám chlapi povedlo, máte pravdu.
My jsme vlastně poskytli ty prostředky na propagaci ČPS. Takže mi v podstatě mohlo být naprosto jedno jak si to s MZ ČPS dále domluví. Takže teď na mně vytáhnete, že jsem vlastně měl držet ústa a neplést se do záležitosti mezi ČPS a MZ. Opravdu dobrý, gratuluji skvělý tah smekám klobouk. Co dál mám se MZ omluvit?

Nevznáším námitku proti tvrzení, že poškozenou stranou je v podstatě ČPS, protože se jednalo o zadržování prostředků poskytnutých na propagační činnost ČPS.
Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12336
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5377 poděkování
Dostal poděkování: 20687 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RK 2/2010 zponevěra - předmět sporu

Příspěvek od Jakub.Michalek »

To je souhlas?

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Uživatelský avatar
Jiri.Kaderavek
Republikový výbor
Příspěvky: 8027
Registrován: 21 dub 2009, 12:58
Profese: programátor, hoteliér, manažer, trenér
Dal poděkování: 2792 poděkování
Dostal poděkování: 8199 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RK 2/2010 zponevěra - předmět sporu

Příspěvek od Jiri.Kaderavek »

Proto jsem se ptal, nebylo my totiž jasné, zda Petr Bajgar považuje za zpronevěru to, že ČPS v osobě Michala Zdražila nepoužila prostředky účelově, čímž byl dar podmíněn a nebo, zda považuje za zpronevěru to, že MZ prostředky ČPS uschoval a zadržoval, takže ČPS s nimi nemohla nakládat. V obou případech je jiný poškozený, pro posouzení zpronevěry je klíčové vědět, kdo je poškozený. To, že tedy Petr nevznáší námitku znamená, že je pro mne z jeho strany odsouhlasená teze, že stěžovatel považuje za zpronevěru to, že MZ prostředky ČPS uschoval a zadržoval, takže ČPS s nimi nemohla nakládat (účelově použít na propagaci nebo je např. vrátit na základě žádosti dárci) a byla tedy tímto poškozena.
Zakladatel České pirátské strany
Svobodu nekoupíte, tu si volíte
https://lide.pirati.cz/personProfile/96/
Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12336
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5377 poděkování
Dostal poděkování: 20687 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Předmět sporu (litis contestatio)

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Účastníky řízení jsou stěžovatel Petr Bajgar a Petr Kapounek a odpůrce Michal Zdražil. Účastníci se shodli na tom, že
1) Dar byl určen České pirátské straně, nikoliv Michalu Zdražilovi.
2) Jednalo o darování účelové (peníze musí být užity na nějaký účel).
3b) Výše daru byla 3 000 Kč (peníze).
3c) Dar byl poskytnut předáním z ruky do ruky bankovek, bez jakéhokoliv potvrzení nebo obálky, která by umožnila považovat peníze za předmět jedinečný, nikoliv druhově určený.
4) Peníze měl Michal Zdražil u sebe, byl tedy jejich detentorem (ten kdo má věc u sebe, nikoliv však pro sebe) na základě závazku vyplývajícího z funkce předsedy kraje podobného smlouvy o úschově mezi Českou pirátskou stranou a Michalem Zdražilem.
3a) Účelem daru byla předvolební propagace České pirátské strany v Olomouckém kraji.

Účastníci se neshodli na tom zda
5) Česká pirátská strana měla povinnost účelový dar vrátit nikoliv jako právní povinnost, ale v souladu s dobrými mravy, protože příspěvek byl vrácen státem, nicméně strana skutečně zaplatila volební příspěvek, tedy dar použila na smluvený účel
6) Michal Zdražil, který měl peníze v úschově, se navenek choval tak, že jevil vůli peníze vrátit,
6b) Michal Zdražil tím, že peníze nevrátil včas, způsobil škodu nepatrnou,
7) Michal Zdražil ve skutečnosti peníze neuschoval, ale používal (úschova vylučuje, aby schovatel věc užíval, pokud to není výslovně ujednáno).
8) důvodem navrácení daru Petru Bajgarovi a Petru Kapounkovi bylo usnesení krajského fóra Olomouckého kraje, které to nařizovalo,
8a) v tomto usnesení byl termín vrácení pevně stanoven.

Svůj spor předkládají účastníci rozhodčí komisi k rozřešení, ze kterého jim mohou vzniknout závazné povinnosti.

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Zamčeno

Zpět na „Rozhodčí komise“