Sběr priorit pro výzkum motivátorů do eurovoleb

Zahraniční odbor komunikuje s dalšími členy mezinárodního Pirátského hnutí, zejména přináší v zahraničí osvědčené nápady do strany, vypracovává společný postup při projednávání mezinárodních problémů.

Moderátor: Zahraniční odbor

Uživatelský avatar
Marketa.Gregorova
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 1179
Registrován: 15 dub 2012, 21:18
Profese: europoslankyňa
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 1224 poděkování
Dostal poděkování: 4283 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Sběr priorit pro výzkum motivátorů do eurovoleb

Příspěvek od Marketa.Gregorova »

Ahoj všem!

Pro eurovolby bude vytvářen průzkum motivátorů pro volbu Pirátů (a pro volbu celkově, tzn. co lidi vůbec zvedne k urnám). Je potřeba agentuře dodat 20-30 "priorit", tzn. oblastí, témat či věcí, na které se mají účastníků průzkumu ptát, jestli by kvůli nim šli volit a jestli by kvůli nim volili Piráty (protože třeba reprezentujeme jejich postoj v dané oblasti a je to pro ně důležitá oblast).

Protože jsem známá svou láskou k hejnu, ptám se vás všech. [Autokraticky to pak výběrová komise seškrtá později. .D]

Vytvořila jsem https://pollunit.com/polls/qkj9xwqzIy4n5wsOwa7TRA - jedná se o nástroj, v němž je možné nejen pro priority
a) hlasovat (nahodila jsem tam do základu 34, které mě napadly po projití CEEP témat a volebních kalkulaček z 2014, abyste se i mohli inspirovat, co přesně bych potřebovala slyšet, tak odklikejte libovolný počet, který považujete za zásadní),
b) ale i je tam právě lze doplňovat, což bych potřebovala primárně.
Není nad brainstorming stovek mozků! .) Velice vítám primárně garantské skupinky, jelikož ty o svém tématu ví nejkonkrétněji, na co se možné se zeptat, já to pokryla jen hodně všeobecně.
Prosím, doplňujte a hlasujte pro témata do 1.10., abychom pak měli čas si na to sednout v užším kruhu s MO a vypreparovat to.

Díky moc předem za zapojení se. <3

(Nemusíte nutně uvádět své jméno při hlasování, ale pokud bychom nějak nepochopili pointu vašeho tématu, je lepší vědět, kdo to tam napsal, abychom se zeptali; jinak může dojít k miskomunikaci či to nebudeme brát v potaz, děkuji za pochopení.)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marketa.Gregorova za příspěvky (celkem 4):
Jiri.Ulip, Dalibor.Zahora, Karel.Kovarik, Frantisek.Kopriva

Europoslankyňa.
Místopředsedkyňa.
Vedoucí RT EZO.

Pravda bolí.
Politika je pro všechny.
NEklikat.
Píše se to AI.

Uživatelský avatar
Dan.Lestina
Krajský zastupitel
Příspěvky: 2674
Registrován: 01 zář 2013, 22:18
Profese: aspirující přírodovědec
Dal poděkování: 3686 poděkování
Dostal poděkování: 3788 poděkování

Re: Sběr priorit pro výzkum motivátorů do eurovoleb

Příspěvek od Dan.Lestina »

hmm, to ale predpoklada, ze mame na dana temata uz udelane a s celoevropskym programem sladene nazory, a ze je volic zna, ne?
treba si myslim, ze by bylo fajn si poradne vyjasnit postoj k GMO v ramci PPEU a nasledne zjistit, jestli ma cenu ho prezentovat jako jednu z priorit... ale vidim, ze jsme od toho stavu daleci...
To same bych tak tusil u migrace, referend o vstupu a vystupu apod.
takze takova temata se pak vylouci, nebo jak...?

Nerad se hlásím k nějakým proudům, ale i proto rozhodně podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

Uživatelský avatar
Adam.Zabransky
Krajský zastupitel
Příspěvky: 2123
Registrován: 06 led 2012, 22:10
Profese: politik, vystudovaný právník
Bydliště: Praha 10 - Vršovice
Dal poděkování: 2052 poděkování
Dostal poděkování: 3779 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr priorit pro výzkum motivátorů do eurovoleb

Příspěvek od Adam.Zabransky »

Dan.Lestina píše: 22 zář 2018, 16:56 hmm, to ale predpoklada, ze mame na dana temata uz udelane a s celoevropskym programem sladene nazory, a ze je volic zna, ne?
treba si myslim, ze by bylo fajn si poradne vyjasnit postoj k GMO v ramci PPEU a nasledne zjistit, jestli ma cenu ho prezentovat jako jednu z priorit... ale vidim, ze jsme od toho stavu daleci...
To same bych tak tusil u migrace, referend o vstupu a vystupu apod.
takze takova temata se pak vylouci, nebo jak...?
Ten průzkum funguje tak, že lidi zaškrtnou, volbu jakých stran zvažují, a potom zaškrtávají postoj k jednotlivým otázkám a jak jsou pro ně důležité. Vzejde z toho tedy, co naši reální/potenciální voliči považují za důležité a jaký postoj k tomu zastávají. Takže je v pořádku tam dávat otázky, na které nemáme jasný názor/nevíme, jestli je voliči považují za důležité.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Adam.Zabransky za příspěvky (celkem 5):
Martin.Hradela, Dalibor.Zahora, Karel.Kovarik, Marketa.Gregorova, Lukas.Blazej

Pražský radní pro majetek, transparentnost a legislativu, člen republikového výboru, vystudovaný právník, bojovník za ochranu zvířat a efektivní altruista.
FB: https://www.facebook.com/piratzabransky Twitter: https://twitter.com/adamzabransky

Ondrej.Moravcik
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 49
Registrován: 25 led 2014, 16:54
Profese: programator
Dal poděkování: 401 poděkování
Dostal poděkování: 77 poděkování

Re: Sběr priorit pro výzkum motivátorů do eurovoleb

Příspěvek od Ondrej.Moravcik »

Nevim, ale ted budto nechapu otazku ja, nebo podle odpovedi hejno. Z toho, co vidim v ankete, mi prijde, ze lidi spis zaklikavaji, co si mysli, ze by meli jet Pirati za agendu (nebo mozna jak kdy), nez to, co vnimaji jako podstatne otazky nasi potencialni volici. Volici muzou vnimat jako silny motivator nejake tema at uz pozitivne nebo negativne - viz napr. clenstvi Turecka v EU - myslim, ze kdyby Pirati prisli s tim, ze chteji prijmout Turecko do EU (coz je hloupost), tak se do EP ani mozna nedostanou - v souvislosti s migracni krizi to lidi vnimaji dost citlive. Kdyby naopak Pirati jako vsichni ostatni rikali, ze Turecko do EU nechceme, vsechny to necha v klidu a k zadne profilaci tam nedojde, obdobne i treba referendum o vystoupeni z EU. Cili meli bychom i rikat, co chceme, a nejen vybirat temata. U nekterych je jasne, co Pirati budou chtit, nekde tak uplne ne (referendum o clenstvi v EU vs. duraz na primou demokracii).

Jo a aby bylo hlasovani presnejsi, bylo by fajn, kdyby hlasujici revidovali, co si zaklikali pred koncem ankety (pokud je to mozne), protoze pozdeji pridane otazky/oblasti budou jinak znevyhodnene oproti tem, co tam jsou od zacatku.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Moravcik za příspěvky (celkem 2):
David.Wagner, Dalibor.Zahora
Ondrej.Moravcik
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 49
Registrován: 25 led 2014, 16:54
Profese: programator
Dal poděkování: 401 poděkování
Dostal poděkování: 77 poděkování

Re: Sběr priorit pro výzkum motivátorů do eurovoleb

Příspěvek od Ondrej.Moravcik »

Adam.Zabransky píše: 22 zář 2018, 20:14 Ten průzkum funguje tak, že lidi zaškrtnou, volbu jakých stran zvažují, a potom zaškrtávají postoj k jednotlivým otázkám a jak jsou pro ně důležité. Vzejde z toho tedy, co naši reální/potenciální voliči považují za důležité a jaký postoj k tomu zastávají. Takže je v pořádku tam dávat otázky, na které nemáme jasný názor/nevíme, jestli je voliči považují za důležité.
Jenze ono fakt zalezi na tom, jaky na to budou mit Pirati nazor, pokud "spatny", z nedulezite otazky se pro volice stane otazka dulezita, byt v pruzkumu otazku za nedulezitou povazoval...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Moravcik za příspěvky (celkem 2):
Dan.Lestina, Dalibor.Zahora
Uživatelský avatar
Jiri.Ulip
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 926
Registrován: 02 říj 2013, 23:52
Profese: Growth Technology Architect
Bydliště: Brno - Krpole
Dal poděkování: 6700 poděkování
Dostal poděkování: 1070 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr priorit pro výzkum motivátorů do eurovoleb

Příspěvek od Jiri.Ulip »

Dik, Marketo, skvela iniciativa.
Ondrej.Moravcik píše: 22 zář 2018, 20:22...
Jo a aby bylo hlasovani presnejsi, bylo by fajn, kdyby hlasujici revidovali, co si zaklikali pred koncem ankety (pokud je to mozne), protoze pozdeji pridane otazky/oblasti budou jinak znevyhodnene oproti tem, co tam jsou od zacatku.
Vyborny napad, koukal jsem, ze to tam docelo pribyva. Sam jsem to take obohatil. EDIT: ted jsem zjistil, ze kdyz je clovek v PollUnit zaregistrovany, tak mu chodi notifikace o nove pridanych moznostech.
Dan.Lestina píše: 22 zář 2018, 16:56 hmm, to ale predpoklada, ze mame na dana temata uz udelane a s celoevropskym programem sladene nazory, a ze je volic zna, ne?
...
Podle mne je sice dobre mit shodu s celoevropskym programem, ale pokud neco (jeste) neresi, tak bych se jim nenechal brzdit.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Ulip za příspěvek:
Dalibor.Zahora
propagátor otevřených dat, bývalý zastupitel a radní v Brně

Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
-- Samuel Beckett
Uživatelský avatar
David.Wagner
Republikový výbor
Příspěvky: 2177
Registrován: 06 lis 2017, 23:35
Profese: vykonavatel vůle
Dal poděkování: 934 poděkování
Dostal poděkování: 7319 poděkování

Re: Sběr priorit pro výzkum motivátorů do eurovoleb

Příspěvek od David.Wagner »

Naklikal jsem tam to, co budou podle mě silná aktivizační témata celkem nezávisle na tom, co chceme nebo vůbec můžeme chtít. Dal jsem tam i ty, který nechceme moc řešit asi (členství v EU asi zpochybnovat nechceme*), jinde vidím potenciál na silné profilační otázky: migrace (řeší jí každý a máme šanci ukázat nějaké vyhranění vůči momentálnímu mainstreamu a zároveň "chceme ty hranice hlídat" zní asi dobře) nebo i ta ochrana právního státu (kterou jsem si dovolil přidat) jsou věci, které můžeme zvládnout.

Zaujala mě jedna věc: skutečně považujete základní příjem za tak zásadní otázku pro spoustu lidí? Ve veřejném prostoru to až na občasné výstřely "někde to zkusili, tak jsme vám přeložili titulky co se stalo a přidali ilustrační obrázek z fotobanky" moc nevnímám, nejsem si ani jist, jak by takovou věc měla a mohla EU dělat...ale možná něco jenom hodně míjím.
K zamyšlení (páč to rozštěpí hlasování) je, jestli by nemělo být naše téma nejen "zastropování dotací velkým podnikům", ale obecně "méně dotací".

* tím nemyslím referendum o členství.
Tito uživatelé poděkovali autorovi David.Wagner za příspěvek:
Frantisek.Navrkal

Podporuji myšlenky.

Matej.Sandor
Člen KS Praha
Příspěvky: 597
Registrován: 12 dub 2018, 10:46
Profese: manažer, právník
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 989 poděkování
Dostal poděkování: 1101 poděkování

Re: Sběr priorit pro výzkum motivátorů do eurovoleb

Příspěvek od Matej.Sandor »

Markéto, za mne je to vyplněné. Jsem tam asi uvedený 2x tak to, kde mám méně odpovědí (jenom 2) prosím vymaž.

Myslím si (aniž bych to tak chtěl), že bohužel stále bude hlavní téma otázka migrace a uprchlíků a s tím související otázky ( frontex, migrační centra v cizích státech, možná ještě společná evropská armáda).

Zároveň si myslím, že to základní určení koho volit u mnoha lidí bude dle odpovědi na otázku (kromě výše uvedených uprchlíků), jestli ta strana podporuje vystoupení z EU, referendum o vystoupení z EU a euro. Až následně pak budou lidi zajímat ty méně emoční záležitosti.

V době kampaně do voleb EP bude asi důležité i téma Brexitu, protože případnou dohodu budou schvalovat všechny státy.

Určitě ale stojí za to zaujmout nějakým vlastním tématem: třeba ty celoevropské dálniční známky, nebo železniční síť či omezení dotací pro velké společnosti.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Matej.Sandor za příspěvky (celkem 5):
Vaclav.Fortik, Dalibor.Zahora, Marketa.Gregorova, Vit.Fux, Jiri.Ulip
Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13421
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34735 poděkování
Dostal poděkování: 17610 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr priorit pro výzkum motivátorů do eurovoleb

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

David.Wagner píše: 23 zář 2018, 00:51 K zamyšlení (páč to rozštěpí hlasování) je, jestli by nemělo být naše téma nejen "zastropování dotací velkým podnikům", ale obecně "méně dotací".

* tím nemyslím referendum o členství.
Podle mě jde tvůj návrh mimo - podstatné je omezení dotací největším subjektům, což "zastropování dotací velkým podnikům" splňuje.
"méně dotací" je ehm takové jak od Svobodných - dotace jsou zlé a nechceme je - v podtstatě říká, omezíme dotace všem, což si myslím, že je přesně to co nechceme. ;)

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13421
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34735 poděkování
Dostal poděkování: 17610 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sběr priorit pro výzkum motivátorů do eurovoleb

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Jsem tam taky 2x (odpovědi před regnutím) přidání dvou témat po regnutí - asi nutně mazat netřeba, ale případně klidně smázni neregnutou, dohlasuju. ;)

Přidal jsem dvě témata - klimatická změna - nesmí chybět, protože to bude (už je) jeden z klíčových problémů.
Evropská strategie na změny klimatu - přizpůsobením se této změně v co největší míře.
viz třeba https://www.mzp.cz/cz/adaptace_na_zmenu_klimatu

Druhé těsně souvisí a částečně je zmíněno ohledně migrací (možná by šlo spojit) ale důležité je, že reaguje na migraci realistickým řešením.
Marshallův plán pro Afriku a Blízký východ
viz Německá vláda představila program ekonomické spolupráce s africkými zeměmi označovaný jako nový Marshallův plán.
https://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/ ... 15397.html
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvky (celkem 3):
Marketa.Gregorova, Jiri.Ulip, V__

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Odpovědět

Zpět na „Zahraniční odbor“