Stránka 1 z 3

Seminář pro potenciální kandidáty do Evropského parlamentu [prosinec, Praha]

Napsal: 10 zář 2018, 18:01
od Marketa.Gregorova
Ahoj všem, ale především těm, kteří zvažujete kandidovat do Evropského parlamentu příští rok! .)

Může se to zdát za dlouho, ale eurovolby tu budou dříve, než se vzpamatujeme po komunálkách, a navíc se jedná o velký zásah do života v případě zvolení, nehledě na poměrně specifický druh politické práce a vyjednávání (750+ poslanců už je jinačí těleso!).

Domluvila jsem tedy workshop/seminář s asistentem polské europoslankyně a naším příznivcem, Tomášem Adamcem, a Soundous Boualam, asistentkou slovenského eurposlance a mj. zakladatelkou Humans of Europe. Obsahem workshopu by (zatím ve stručnosti, Tom a Soundous již připravují podrobnější přehled) bylo:
 • práce v EP: komisní práce, delegace, mise, rozdělení jednotlivých poslaneckých týdnů vč. přesunu do Štrasburku, skupiny, plenární zasedání atp.;
 • české struktury v rámci Bruselu (stálé zastoupení, zastoupení regionů, pražský dům (role institucí v legislativní práci), setkávání MEPs,...;
 • zdroje expertízy;
 • poslanecký tým: struktura, druhy asistentů a jejich práce, možní stážisti, experti,...;
 • jazyky;
 • návštěvnický systém;
 • média - mediální pokrytí a služby v rámci EP a další;
 • život v Bruselu a jako MEP: vše možné od počasí, přes možnosti vyžití, vliv na život, přátele a rodinu, náklady na život v Bruselu, možnosti dalšího zapojení (NGOs, networking, občanská společnost celkově), prostě život;
 • Soundous přihodí jako perličku i informace zjištěné přes projekt Humans of Europe .)
 • já bych si zároveň dovolila stručně nastínit náš společný program do eurovoleb, který už bude tou dobou hotov či finišovat, abyste případně věděli, s jakými tématy tam jdeme, a práci, která nás teď čeká na kampani.
Seminář by byl napůl v češtině a napůl v angličtině, což by pro zájemce o post europoslance neměl být problém. .)

Pro koho je to tedy přesně určeno?
 • Pokud víte, že chcete kandidovat příští rok do EP, tak přijďte stopro.
 • Pokud si to rozmýšlíte a váháte, ať už kvůli osobním důvodům, či z nejistoty, dáte-li to, přijďte na dvěstě procent. Tohle má pomoci se rozhodnout. .)
 • Pokud vás prostě zajímá práce v EP a Bruselu a chcete se o ní dozvědět víc, směle doražte též. Nahlásí-li se mi všichni včas, bude vybrán dostatečně veliký prostor. ;D
KDY? Od toho tu mám tenhle doodle: https://dudle.inf.tu-dresden.de/mi4w227g/. HONEM KLIK. Proběhlo by to buď první, či druhou prosincovou sobotu, spíše odpoledne. Večerní program included. Aby si mohli oba řečníci včas rezervovat letenky atp., prosím vás o vyplnění do 24.9. Dávám vám na to dva týdny, protože později na mě stejně zapomenete. ;D

Samozřejmě můžete navrhovat vlastní témata, která byste chtěli pokrýt a já je ráda předám a možná zahrneme, ale mějte na paměti, že den není nafukovací a pozornost řečníků i obecenstva bezbřehá, pokud se teda jedná jen o detaily či perličky, ponechme je na afterparty či osobní pokec, děkuji.

Zároveň dodávám, že tento seminář není jediný, který ZO ohledně eurovoleb bude pořádat a v lednu zvolené čelo kandidátky dostane tak detailní brífy, že budou moci europoslancovat i ze spaní .), nicméně se s ohledem na náročnost této pozice domnívám, že je důležité si skutečně předem vyjasnit, jestli do toho chcete jít, a informace před našimi primárkami považuji za důležité pro informované rozhodnutí. <3

Díky za pozornost a těším se v prosinci! Průběžné info budu dodávat - do Dudlu nahlášeným lidem i do SZ. Mějte se krásně.

Re: Seminář pro potenciální kandidáty do Evropského parlamentu [prosinec, Praha]

Napsal: 17 zář 2018, 16:00
od Jiri.Lehejcek
Díky za skvělou iniciativu. K tématům bych přidal "jak vyjednávat o přijetí do frakce EP" (Nevím, zda máme vyřešeno, kam chceme patřit) a především, jak nabídnout kvalifikaci nově zvolených EP, tak abychom se mohli aktivně podílet na práci výborů EP. Jinými slovy, jak se do těch výborů dostat. Myslím, že toto by mohlo jít na úkor procedurálních témat jako jsou návštěvy a tak. Bude to klíčové. Pokud bude zájem, mohl bych domluvit přítomnost dalších znalců zákulisí EP, jsem viceprezidentem IFOAM EU a naše lidi z naší kanceláře v Bruselu je na Evropské Komisi i v EP v podstatě pořád:)

Re: Seminář pro potenciální kandidáty do Evropského parlamentu [prosinec, Praha]

Napsal: 23 zář 2018, 14:59
od Marketa.Gregorova
Ahoj Jirko,

díky moc za informaci, to je zcela boží! Rozhodně budeš využit. ;D Nicméně až po lednové volbě čela - toto totiž rozhodně není poslední seminář, a každý bude mít svůj účel i publikum. To, co popisuji výše, je skutečně primárně pomoc lidem rozhodnout se, jestli kandidovat chtějí a mají, případně jesti nejít cestou asistentskou atp.; takový "pre-briefing". Jakmile pak CFko v lednu kandidátku navolí, proběhnou další semináře pro kandidáty (i další zájemce, např. právě aspiranty na asistenty, ale je důležité vědět, kdo to reálně může dělat) - a tady bych byla šťastná, pokud tebe či tvé kolegy mohu využít. Dnes jsem hovořila s člověkem, co by udělal přednášku o předsednictví, která bude naše MEPs v roce 2022 čekat, a kooperaci s ministerstvy; tvá nabídka mi tedy do plánu výtečně zapadá a děkuji za ní. Píšu SZ. .)

Re: Seminář pro potenciální kandidáty do Evropského parlamentu [prosinec, Praha]

Napsal: 24 zář 2018, 18:43
od Jiri.Lehejcek
Ahoj, paráda. Rád pomůžu. I s případnými záležitostmi, které se týkají předsednictví, budu-li schopen. Jednání s reprezentanty předsednické země děláme pravidelně, jelikož je to nejefektivnější cesta, jak se bavit s European Council. Mimochodem, zrovna jsem ve Vídni, kde je předsednictví v plném proudu :) těším se na to!

Jirka

Re: Seminář pro potenciální kandidáty do Evropského parlamentu [prosinec, Praha]

Napsal: 25 zář 2018, 01:55
od Marketa.Gregorova
Ahoj všem!

Skončil deadline pro vyplnění dudlu. Dle výsledků je to 37:37, nicméně počet "červených" je u 1.12. vyšší (6:4) a pouze "otazníky" jsou ve prospěch toho data (4:6), tzn. vyhrává datum 8.12. Více informací jak k semináři, tak k formě distribuce materiálů z něj (ano, mluvím na tebe, Zdeňku Lajbnere .)) přijde brzy, poznačte si to nicméně již nyní do kalendářů.

Moc děkuji za participaci a budu se těšit v prosinci!

Re: Seminář pro potenciální kandidáty do Evropského parlamentu [prosinec, Praha]

Napsal: 27 zář 2018, 17:12
od Petr.Kopac
Ahoj Marketo!

Dobra prace, ze jste sehnali lidi, kteri to delaji full-time a muzou sdilet zkusenosti!

Mohla bys, prosim, zajistit audio/video zaznam + nasdilet slides? Zajimalo by me to, ale do Prahy se temer urcite 8.12. nedostanu.
Ad dalsi breafingy, existuje nejaky kalendar, nebo je to zatim jen vyhledove?

Ptali jste se i Julie Redy, jestli by nekdo od ni neprijel, napr. nejaky pristi termin?

Dekuji.

Re: Seminář pro potenciální kandidáty do Evropského parlamentu [prosinec, Praha]

Napsal: 28 zář 2018, 14:27
od Marketa.Gregorova
Čauko Petře,

určitě bude záznam i volně dostupné prezentace. Pokusím se i o stream, ale nebudu to hrotit, pokud by to mělo ubrat na pohodlnosti přednášky na místě, a budu se soustředit na kvalitu záznamu.

Kalendář ještě není, jsem teprve ve fázi domlouvání lidí, co přijedou, a hlavně to pak bude záležet na zvoleném čele kandidátky, které by to mělo mít "povinně", takže je třeba i s nimi sladit ideální datum. Ale báj vočko většina proběhne v únoru a březnu, víkendy; opět se záznamy. .)

S Gillesem (Gillem?), vedoucím kanceláře Julie, jsem v kontaktu a počítám s ním; a ráda bych, kdyby za námi mohla přijet právě i Julia, ale tu chci logicky sladit i se samotnou kampaní (PR). Takže jakmile bude vybrán volební manažer, sedneme si na to a naplánujeme možné akce, ať si vybere, na kterou by přijela (a spojila to i s tím povídáním pro kandidáty a zájemce). Taková info navíc je i to, že chce Julia v únoru pozvat čela nebo lídry pirátských kandidátek do Bruselu a pokecat s nimi i tam, takže bude víc než dost příležitostí probrat s ní bruselskou agendu. .)

Re: Seminář pro potenciální kandidáty do Evropského parlamentu [prosinec, Praha]

Napsal: 14 říj 2018, 06:32
od Michal.Gill
Marketa.Gregorova píše:
28 zář 2018, 14:27
S Gillesem (Gillem?), vedoucím kanceláře Julie...
Brr, už jsem se lekl, že někde pracuju a nevím o tom. Takhle už to nikdy nepiš. :-) Každopádně za školení díky - bodnou a 8.12. už jsem si vyhradil. Kdyby bylo třeba nějak pomoct s organizací, třeba i na místě, dej vědět. :-)

Re: Seminář pro potenciální kandidáty do Evropského parlamentu [prosinec, Praha]

Napsal: 01 lis 2018, 21:29
od Marketa.Gregorova
Ahoj všem!

Tom a Soundous si sedli a připravili super program. Mrkněte na něj, prosím, a pokud si myslíte, že by něco potenciální kandidát měl určitě vědět a není to tam pokryté (ani nemůže být v rámci případných návazných otázek), dejte mi vědět a pořešíme, jestli to do programu nedoplnit či neupravit. Samozřejmě se ciťte volně brainstormovat i nad tématy, která se třeba teď do tohoto semináře nehodí - zapíšu si je do budoucna a použiji je v dalších školeních. .)

Taky si nezapomeňte zapsat do kalendáře, že to bude 8.12.2018 v pražském Pirátském centru. Místo pro oběd i bar budou ještě upřesněny.

MEPs Introduction (detailed agenda + time schedule)

11:30 - 13:00 lunch (place will be specified)

Tomáš Adamec
13:00 - 13:15 Legislative Process:
General information
Readings in the EP
13:15 - 13:20 Calendar (Committee/Group/Plenary/Green)
13:20 - 14:10 Committees:

General information
Legislative committee:
- Example of JURI committee work - The Copyright Directive
Non-legislative committee
- Example of AFET committee work - EU-Africa strategy: a boost for development
- Special hearings - example: hearing on Libya
Shadows Meetings
Trialogs
Delegations
- Delegation for relations with South Africa
- Delegation for the EU-Armenia Parliamentary Partnership committee
- Example of ad hoc missions
14:10 - 14:20 Group week:
Working Groups
Groups meetings
14:20 - 14:35 Plenary sitting:
General Information
Debates and Votes
Mini Plenary Session
Green-European Free alliance: cooperation with Pirate parties
14:35 - 14:50 EP elections:
Specificities
Steps after the Elections (June/July 2019)
Parliamentary grilling of Commissioners-designate

short break (coffee, tea and snacks included)

Soundous Boualam
15:05 - 15:25 Moving to Brussels:

Weather
Expats life
Family / Support (Brussels/ Strasbourg)
Transports
15:25 - 15:45 Being an MEP - General Information:
Immunity
Official laissez-passer
Courses (learn.MEP)
15:45 - 16:00 MEP´s team:
Brussels office
Local office
External experts and service providers
16:00 - 16:15 Sources of expertise:
Parliament Services
Group Advisors
National/ industry associations
Lobbyists/ Networking
Advisory bodies of the EU
EU affairs focused medias
16:15 - 16:25 Czech Structures within Brussels:
Permanent Representation of the Czech Republic to the EU + other bodies
Representations of Regions
Role of the Czech Structures in the Parliamentary work
16:25 - 16:30 Visitors sponsored visitor groups from the Czech Republic
16:30 - 16:45 Communication for MEPs:
General Information
VoxBox
Multimedia Library
EuroparlTv
Interpretation and Translation
16:45 - 17:10 Humans of the EU: insider personal stories of members and others working for the European Parliament
17:10 - 17:15 Closing Remark


short break

Markéta Gregorová
17:30 - 17:40 CEEP - information about current state and included topics
17:40 - 17:55 EP elections

Primary elections
Campaign preparations
Campaign team

All topics include time for questions; at the end there will be more time for final questions and remarks.

18:00 - morning Bar/pub (place will be specified)

Re: Seminář pro potenciální kandidáty do Evropského parlamentu [prosinec, Praha]

Napsal: 01 lis 2018, 21:45
od Lukas.Lev.Cervinka
Vypadá to fantasticky! Dobrá práce, Markéto. ;-)