Meziparlamentní setkání Zelených/EFA v Bruselu 7.6.2018 (report)

Zahraniční odbor komunikuje s dalšími členy mezinárodního Pirátského hnutí, zejména přináší v zahraničí osvědčené nápady do strany, vypracovává společný postup při projednávání mezinárodních problémů.

Moderátor: Odbor - zahranicni

Odpovědět
Marek.Necada
Zahraniční odbor
Profese: silozpytec
Dal poděkování: 8949 poděkování
Dostal poděkování: 6140 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Meziparlamentní setkání Zelených/EFA v Bruselu 7.6.2018 (report)

Příspěvek od Marek.Necada » 13 čer 2018, 14:49

7. června 2018 jsem se zúčastnil meziparlamentního setkání Zelených – Evropské svobodné aliance v Evropském parlamentu v Bruselu.

Setkání zastřešovala spolupředsedkyně evroparlamentní frakce Zelených/EFA Ska Keller (Bündnis 90/Die Grünen).

Dopoledne byla „panelová diskuse“ (popravdě vzhledem k času spíš trojice krátkých přednášek s několika otázkami z publika na závěr) se třemi právníky.
- Steve Peers hovořil mj. (poměrně obecně) o ohrožení demokracie lživými zprávami, a o možnostech regulace politického marketingu k dosažení férovějšího, demokratičtějšího a vůči manipulaci odolnějšího prostředí.
- Petra Bard mluvila zejména o vládě práva a o tom, jakým způsobem je například v Maďarsku a Polsku rozkládán soudní systém a co se s tím dá dělat.
- Max Schrems vyprávěl o svých (ne)úspěších s vymáháním práva na soukromí zejména vůči Facebooku. Zájemce odkazuji například na stránku o Schremsovi na wikipedii.

V „diskusi“ se opakovalo thema vymahatelnosti práva a to, že mocné subjekty – ať se jedná o velké firmy nebo vlády – přistupují k právu pouze jako k rizikovému faktoru vzhledem k možným sankcím, a vesele jej porušují. Pro běžného uživatele je téměř nemožné se domoci svých práv – stojí to mnoho úsilí, času a peněz, a ku příkladu v Irsku (kde mívají američtí internetoví giganti svá evropská sídla) příslušné instituce vůbec nefungují. Je důležité, aby na možné sankce vůči firmám nebyly absolutní stropy, ale musejí škálovat s velikostí firmy (obvykle například jako podíl z celosvětového obratu).

Po obědě byla tři tematická sezení, já jsem se zúčastnil diskuse o ochraně dat a vnitřní bezpečnosti, kde mezi hlavními řečníky evroposlanec Jan Philipp Albrecht (Bündnis 90/Die Grünen; jen na první část, tj ochranu dat), Ralf Bendrath (poradce JPA) a Patrick Breyer (Piratenpartei). Sezení probíhalo zhruba tak, že nejdřív hlavouni thema uvedli a popsali politickou situaci v EP a jinde, a následně proběhla zhruba 2 kolečka, kdy každý něco říkal (a ostatní na to případně reagovali).

V části o ochraně dat byla řeč hlavně o GDPR, o procesu jejího vyjednávání, o tom, jak je vnímána veřejností v jednotlivých zemích a o tom, jak se k ní stavějí různé strany na místní úrovni.

V druhé části (vnitřní bezpečnost) dostali přítomní jakýsi nový pamflet, kterýžto má být reakcí Zelených na terroristickou hrozbu v Evropě. Dostal jsem z toho pocit, že jsou v defensivě vůči krajně pravicovému strašení před uprchlíky a pod. (což chápu), a tak přecházejí na rhetoriku za „mírnou represi a omezení svobod s lidskou tváří“ oproti ultrapravicové „tuhé represi a omezení svobod“. Pamflet jsem zkritisoval v tom smyslu, že některé body (hlavně na začátku) jsou naprosto zbytečná byrokracie (typu společný seznam terroristických organisací) působící dojmem, že „něco se musí udělat, toto je něco, a tudíž se to musí udělat“, zatímco opravdu důležité věci v pamfletu obsažené (typu sociální soudržnost, vězeňský systém a geopolitické souvislosti) jsou tam až někde na konci a pokud budou svou politiku a argumentaci v této oblasti stavět tímto způsobem, budou vždy v defensivě a každou debatu prohrají.

Na konci se sdílely hlavní výstupy z jednotlivých sezení.

Odkazy na výstupy ze sezení o asylu a migraci:
https://prezi.com/v4brad1yq5ro/greensef ... -workshop/
https://prezi.com/4s_0g1_rhgm1/greensef ... alisation/

Na konci jsem organisátorům (už si nepamatuji, komu přesně – říkal jsem to několikrát různým lidem bezprostředně po konci programu v EP i později na večeri) dal zpětnou vazbu ve smyslu, že jako seznamovací akce to bylo hezké a klidně ať se to zase někdy zopakuje, ale pokud z toho chtějí i nějaké konkrétní věcné výstupy, musí se to pojmout jinak, a přednesl jsem jim několik návrhů v tomto smyslu.

Na večeři jsem se bavil mj. s Patrickem, Gillesem Bordelais (Piratenpartei, asistent Julie Redy) a Markusem Drake (manžel Sky Keller a člen vedení finských Zelených).
S Markusem jsme hovořili o Pirátech, Zelených a vzájemných šancích (jako že v důsledku sebevraždy českých Zelených jsme zůstali jedinou liberální nepravicovou alternativou). Nabídl mi setkání příští víkend, kdy je v Helsinkách schůze vedení finských Zelených.

OFFTOPICMalá poznámka: Drtivá většina přítomných byla z Německa. Samozřejmě taková jednotlivá akce je příliš malý vzorek, ale člověka to donutí zamyslet se nad původem pocitu mnohých lidí, že Německo v EU dominuje. Bodejť by nedominovalo, pokud je v Německu mnohem větší zájem o celoevropské záležitosti než kdekoliv jinde.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marek.Necada za příspěvky (celkem 4):
Marketa.Gregorova, Frantisek.Kopriva, Vojtech.Pikal, Ladislav.Koubek
Místopředseda finských Pirátů
7ЗО 845 З7З
Долой царя!

Odpovědět

Zpět na „Zahraniční odbor“